NIEUWE® Nieuwsblad voor LANGED1JK en Omstreken. Zaterdag1 17 November 1923 Dinsdag 13 November 1928. 82e Ji argaug 32e J arga per 3 maanden f 1,15 O 135, Teute* as No 133. 1STKHC, HUM»»» ra lan(iIdijkm mrni Deae euurant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHHEM£HT8FBljB REDAUT E U K- U ITUE Y EK J. H. KEIZER. IUBIIL: Moordsctaarwoude. FK1J8 tftl'EKÏlïM Va* 1—k regels 70 ct., elke regel meer IB ot. Groots letters of vignetten «orden naar plaatsraimte berekend, Brieves rechtstreeks aan den Uitgever VAN ALLLS LM NüÖ^WAT (Nadruk verboden). De geschiedenis speelt in het Drentsche dorp Ruinerwold. Zij was een bijzonde rknappe meid en hij een heel verliefde vrijer. Woltertje was 20 en Roelof nog maar 17, doch zijn jonge hart stond in lichtelaaie. Toen we kunnen wel een stuk overslaan had een verloop der dingen 'plaats zooals dat wel meer voorkomt. Er kwam een ooie vaar in het verschiet. Toen 't zoover was, vond Roelof met zijn 17 jaren den toestand wel ietwat kritiek. Hij kon toch nog geen „man" worden, hij! had zelfs niet den moed, er met zijn vader over te praten. Er kwam nog bij, dat Woltertje als boerenmeid bij zijn ouders had gediend. Ook nog standsverschil dus. Maar recht is recht, dat gevoelt men in 't land van hei en struiken evengoed als overal elders. Roelof ging maar niet vrijuit, met te zeggen, dat „hij er niets van weten wou". Dat zo ujhij ondervinden. Toen Roelof Zaterdagavond met een paar vrinden op pad ging, zag hij. het aantal kameraden steeds toenemen en 'tduur- niet lang of men zei hem aan, mede te gaan naar het huis van Berend Pol, waar Wol tertje thans dient. Tegenspartelen hielp niet. Al spoedig kwam Roelof tot de voor hem minder aangename ontdekking, dat hier sprake was van een wel- overlegd, vooraf beraamd plan. Hij' zag jonge lingen uit de geheele gemeente Ruinerwold en velen uit Koekange. Ja, 'zelfs gehuwden en ook dienstmaagden uit den omtrek ontbraken niet op het appèl. Er waren wel een paar hon derd personen. Nu ving de „rechtspraak" aan, nadat de menigte een „rechter" had geko zen, die terdeeg het woord kon voeren. Roe lof moest nu naast het meisje 'zitten, en de ondervraging begon. De rechters waren over tuigd van Roelof's schuld en daarom hadden zij gaarne een openhartige bekentenis van hem. gehad. Maar die kwam niet. Roelof bleef ont kennen, dat het aangekondigd bezoek van een .eileuver" ook hem gold. Het jonge paar werd nu als zitplaats aangewezen een open rijtuig op de koedeel, opdat ieder hen goed kon zien. Roelof vertikte het nu om nog verder antwoord te geven op de tot hem gerichte vragen. Men riep het meisje toe den jongen eens te pak ken en te zoenen, waarop Roelof haar. den rug toekeerde. De rechters reden nu een open melkkarretje voor en het jeugdig paar werd verzocht, daarop plaats te nemen. In optocht ging het nu naar de ouderlijke woning van Roelof. Ook nu echter bleef deze halsstarrig ontkennen en nog steeds behoefde de „Ambte naar van den Burgerlijken Stand" geen dienst te doen. Op dat moment keerde Piet, de broe der van Roelof huiswaarts. Hij was op bezoek geweest bij zijn meisje en met verwondering zag hij de drukte bij zijn ouderlijk huis. On middellijk begreep hij echter de situatie en, zijn broeder te hulp willende komen, wees hij' op de jeugd van den beklaagde. Bjji dit optreden als advocaat betrachtte hij echter niet de noo- dige kalmte, maar wond zich op. Hij besefte blijkbaar niet de waarheid van de dichtregelen: Stel tegen drift geen drift, Maar wacht uw tijd en duik. De hartstocht is geen kracht, Maar kracht verbruik! De gerechtsdienaren van het veemgericht schoten toe, grepen' hem aan en dompelden hem in een sloot nabij de woning, heelemaal kopje onder. „Opwinding" paste niet bijl deze ernstige rechtspleging] Men moest het hoofd „koel" houden. En de rechters zelf hadden koele hoofden. Er is bij deze geheele „rechts pleging" geen droppel sterke drank gedron ken. Het eenige en ernstige doel was twee jeugdige mienschen in den echt te vereenigen en niet de eene te laten opdraaien voor een on voorzichtigheid van allebei. Men heeft dezen keer niet bereikt, wat men beoogde, t Was bijha twee uur in den nacht, toen rechters en Pjubliek huiswaarts togen, onvoldaan en eenigs zins geprikkeld door de houding van Roelof. Vertrouwd wordt echter, dat Koelof en zijn ouders het geval nog eens goed onder de oogen zullen zien. Men blijft hoop koesteren dat hier ten slotte naar recht en geweten gehandeld zal worden. Ziet ge, waarde lezer, hier is de manier waar op brandende kwesties opgelost moeten wor den. Laten de volkeren van Europa een voor beeld nemen aan de inboorlingen van het Drentsche Ruinerwold. Van al het gebazel1 der hooge heeren diplomaten schieten we toch geen zier op. Hoewel deze methode van zelf ge rechtigheid zoeken ook weer niet altijd aanbe velenswaard is. Daar is b.v. het geval te Rot terdam, waar het eigen rechter spelen niet door den beugel kan. Een familie, wonende op een villa onder den rook der Maasstad had blijkbaar tegen den een of ander iets misdreven. Die onbekende nu heeft verleden week wraak genomen. Toen de familie n.l. Zaterdagavond laat thuiskwam, hoorde ze, zooira de buitendeur was geopend, de speeldoos, welke in een der kamers stond, spelen. Verder gaande vonden zij hun geheele huis in een onbeschrijfelijke wanorde; alle elec- trische ornamenten waren van de zolders ge trokken en de draden er uit gehaald: van de meubelen ,als stoelen etc., waren de zittingen opengesneden en de inhoud over den vloer ge smeten. De vloerkleeden en den spiegel waren met meel, melk en boter besmeerd; huishoude lijke artikelen hadden een plaatsje in de elèc- trische piano gevonden. Verschillende kleeding- stukken waren stuk geknipt, terwijl het in het huis aanwezige geld, benevens de inhoud van de zilverkast onaangeroerd was gelaten. Het hondje, Minet genaamd, waaraan de familie zeer gehedht was, was ernstig mishandeld en daarna in een bed geworpen, waar het is dood gebloed. Op de mahoniehouten tafel waren de woorden „De wreker" diep ingekrast. Waar de speeldoos, na opgedraaid te zijn, maar 10 minuteii speelt moet deze wreker even vóór de thuiskomst der bewoners, de villa ver laten hebben. Men kan soms in den nacht rare ontdek kingen doen. Te Miibeeze is het in den nacht ook al niet pluis, doch h-ier zijn het de ratten die den menschen het slapen beletten. In de bedstede van een boerderij) werdén er iri één nacht 44 van deze gezellige beestjes gevangen. Eerst ving de boer er 21, doch daar de bewo ners 's nachts nog last van „eenig gewriemel" in de bedstede hadden, werd nog eens een grondig onderzoek ingesteld, met het verras sende resultaat dat de oogst van deze bijlslaap jes nog met 23 stuks werd aangevuld. Een mooi resultaat voorwaar! Indien er op iedere rat hier te lande een premie stond, zoo als dat verleden jaar te Parijis het geval was, dan had de boer in één nacht een aardig duitje verdiend, méér dan de Nederlandsche Spoorwegen op het traject DoetinchemZel- Jiem verdienen in een dagl Dat is n-1. treurig. De Geldersche Stoomtram heeft op dit traject ook auto-bussen loopen en concurreeert zooda nig, dat in de maand October aan het station der Nederl. Spoorwegen slechts 40 kaartjes 2e en 20 kaartjes 3e klasse zijtn. verkocht. Dat is dus 2 reizigers per dag, waarvoor zes trei nen dagelijks vioe-versa loopen. Dat gaat na tuurlijk niet, want om het lieve geld je is het ten slotte toch maar begonnen, al springen sommige menschen er wel eens raar mee om. Te Rotterdam b.v. bezocht een Duit schei- een café, en daarna de W.C. van dat café, waar hij, kans zag een portefeuille met 40.000 gulden (géén marken) te verliezen, Wanneer u en ik zoo'n bedragje op zak dragen geloo- ven wij. dat we uit puren angst om het kwijt te raken, geen oogenblik de hand van de porte feuille af zouden houden. Onze Duitscher niet nlzoo. In Moffrika rekenen de menschen met miljarden en een getal van 40.000 zegt hun niets. Daarom verloor hij ze. En een violist uit het daar spelend strijkje vond ze. Hij was een eerlijk mensch en stelde ze weer aan den Duitscher ter hand. 40,000 gulden oftewel 100.000.000.0oo.poo.ooo mark. De Duitscehr zei „dankje" en stak de portefeuille nonchalant weer in z'n zak. Dat was geen royale belooning. Maar die kwam 's avonds. Toen namelijk de .directeur hoorde, wat er was voorgevallen, werd deze woedend, dat de zaak buiten hem om was geregeld en hij heeft in zijn woede het strijkje dadelijk de straat opgejaagd. Een hoog staand directe url öPUKi ln WEDoïrdJDtN KOEDIJK. 't Is niet plezierig als men van tevoren zoo eenigszins kan weten dat men moet verliezen. Evenwel aanvaardde ons elftal met moed den strijd tegen Vrone I, de waarschijnlijke kam pioen van 4A. Koedijk wint de toss en kiest voor zon, wat evenwel voor Vrone geen belet sel is om binnen twee mrniuten het eerste doel punt in Koedijk's net(?) te deponeeren, wat Koedijks moed eenigszins luwde. Met Vrone Veel in de aanval komt rust met 40 voor Vrone. Na rust veranderd Vrone. zijtn opstelling, Koedijk zit er dan flink op en een heele poos is 'i alsof het met Vrone's score is gedaan. Zelfs wordt al eenigszins een tegenpunt ver wacht. Tot plotseling via Koedijks back, de Waal, Vrone's score weer één punt wordt op gevoerd. Vrone neemt hierna zijn oude opstel ling weer in en dit schijnt weer aanleiding tot verdere opvoering hunner score te zijn. Zij weet er althans op 't einde er 07 van te ma ken. Volgende week weer tegen Vrone, doch dan op Vroneveld. Doch voor ons geldt toch óók de leus: „Houdt er de moed maar in?" Vermeld dient nog de beste leiding van den scheidsrechter ST. PANCRAS. 't Was Zondag, althans voor 't eerste en der de elftal een succesvolle dag. Het eerste op bezogk bij Koedijk I, weet al direct door haar rechtsbuiten zich de lei ding te verzekeren en al zeer kort daarna geeft dezelfde speler een mooie voorzet, waarna de midvoor voor de rest zorg draagt. Dieze gang schijnt dan aanleiding te zijn voor de links binnen ook zijn aandeel te brengen, hetwelk met een mooie kopbal van den rechtsbinnen wordt opgevolgd. En zoo heeft met rust bijna de geheele voorhoede zijn aandeel in de 40, voorsprong. Na rust komt evenwel Koedijk ge ducht opzetten en zit danig voor Vrone's doel waaraan Vrone's veranderde opstelling zijn aandeel draagt. Als even later Koedijks back, de Waal ,in eigen doel werkt, veranderd Vro- nje zijn opstelling weer op het oude en dit schijnt weer aanleijding tot de aanvankelijke activiteit te zijn, en rechtsbuiten en -binnen weten Vrone's stand op 'teinde met een 7 overwinning te besluiten. Het tweede elftal schijnt nog steeds te dwa len .verloor althans met 0—2 van Oudorp I, terwijl 't derde zich beter hield door met 30 Van V A.F.C. 4 te winnen. OUDE NIEDORP. Zondagmorgen speelde V.V.V. 2 alhier een wedstrijd tegen H.F.Q 2 van Hoogwoud. Direct bleek dat V.V.V. in de meerderheid was. Voor de rust nam zij dan ook de leiding met 10. Na de rust werd deze stand opgevoerd tot 40. Scheidsrechter Helleman voldeed goed. V.V.V. 1 speelde 'smiddags tegen K.F.C. 1 uit Kolhortn. V.V.V. wist te winnen met 30. Voo rde rust kon de V.V.V.-voorhoede 'tdoel nie't vinden, hoewel ze van 't begin af in de meerderheid waren. Doch na de rust kón 't K.F.C.-doel den druk niet weerstaan en werden er 3 punten gemaakt. Deze nogal forsch ge speelden wedstrijd werd uitmuntend geleid door scheidsrechter Wilbrink. WINKEL. Blauwwit 1—B.V.V. 1, Benningbroek, 4—2. Zondagmiddag 2 uur speelde Bl.-Wit 1, on der begunstiging van zeldzaam mooi weer en flinke belangstelling van publiek, haar eersten wedstrijd op haar nieuw terrein. De heer P. Bakker, caféhouder, alhier, had voor de win nende club 11 draagmedailles uitgeloofd. Over den wedstrijd het volgende: Om 2 uur fluit scheidsrechter Kleiterp, die uitstekend heeft geleid, de beide elftallen in het veld. Blauw-Wit is het eerst in den aan val. Het samenspel is prachtig en de BuV.V.- achterhoede heeft dau ook de handen vol werk. BiV.V. werkt zich echter los en nu wordt de strijd zeer spannend. Uit een vrije trap buiten het strafschopgebied geeft de rechtsbinnen met een mooi schot Blauw-Wit de leiding. Voor de rust weet Blauw-Wit nog 3 maal te doel punten terwijl B.V.V. eenmaal doelpunt. Na de rust weet B-V-V. nog 1 maal te doelpunten, zoodat het einde komt met een 42 overwin ning voor Blauw-Wit. NOORDSCHARWOUDE. Holland I—Alkmaar III 3—1. Om half drie wordt er onder leiding van C. J. Hol begonnen, (scheidsrechter Kok was niet opgekomen) welke zijn taak goed vervulde. In de eerste helft wordt er niet veel spel gegeven, voor beide doelen wordt steeds ge- ,knoeid, ze wisten dan ook voor half-time geen 'enkele maal het leder in Het net te krijgen. Na de rust is het weer hetzelfde spel, maar Alkmaar weet, bij een worsteling voor het doel, ,de leiding te nemen 01. Nu beginnen de Hollanders op te zetten en zijn nu steeds in de meerderheid, weldra weet Th. Vroling te doelpunten 11. Na den aftrap brengt Alk maar het leder voor het Holland-doel maar de verdediging is enorm, en Alkmaar kon geen enkel doelpunt meer veroveren. Nog steeds wordt er door de Hollanders kranig gespeeld én ook den heer C. v. d. Hoven scoorde 21. Even voor het einde weet J. Ooievaar de stand op 31 te brengen. Deze wedstrijd is een 'beetje te ruw gespeeld, zoowel aan Alkmaar's hls aan Holland's zijde. Maar jongens de vol gende Zondag tegen Groot-Schermer en dat 's zware partijl, dus het beste beentje voor, 'hoorl BUITENLAND Ee'n wederopvlamming der beweging. De toestand in Munchen heeft weer een zeer ernstig aanzien gekregen. Het is in de straten zeer onrustig. Er heerscht algemeen een groote verbittering tegen von Kahr, wien men verwijt, dat hij Hitier er in heeft laten loopen doordat hij) hem eerst aanmoedigde om een staatsgreep te beproeven en hem daarna in den rug is gevallen. De manifesten van de Beiersche regeering en van von Kahr zijtn overal afgescheurd of met proclamaties van Hitier bedekt. Dat de Hitier-mannen den strijd nog niet hebben op gegeven en zich door het eerste militaire fias co niet laten ontmoedigen, blijkt uit het feit, dat hedenochtend tegen 12 uur een troep gewa pende Hitier-mannen in de drukkerij Pareus, waar de rijksbankbiljetten voor Beieren wor den gedrukt, binnendrongen en daar twee groote kisten bankbiljetten, uitsluitend van een billioen, hebben gestolen. De partij van Hitier, welker geldmiddelen waren uitgeput, heeft daardoor weer groote geldsommen ter beschikking gekregen. In zijn vreugde over het gelukken van de diefstal gaf de leider van het requisitie-oommando den be- drijfsraad van de drukkerij opdracht aan eiken arbeider in naam' van Hitier een billioen uit te Betalen. Verder werd de bedrijfsraad gedwon gen, er met zijn leven voor in te staan, dat de druk der rijksbankbiljetten zou worden voort gezet, terwijl Hitier het drukken van Bieiersche bankbiljetten verboden heeft. In de bosschen ten Zuiden van München Verzamelt Hitier zij|n troepen. Men verwacht een herhaling van den Putsch. Het wordt een wonder genoemd, dat Luden"- dorff en Hitler nog in leven zijn- Bij de bat- sing met de rijksweer, toen zij beiden aan het hoofd van hun troepen liepen, werden door de machinegeweren van de rijksweer allen die er naast en achter hen liepen gedood. Alleen Hit- Ier en Ludendorff zijn ontkomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1