ue eK-mprins mm. Binnenland. Bën houden. Dit weigert zij' echter, en ver klaart niet alleen dat zij! instaat voor de trouw der Rijksweer, doch ook dat zij qiet de hulp van deze alle aanslagen tegen de republiek zal kunnen keerem De allernaaste toekomstzal wanneer ik mijn daad heb gebiecht. Ik ben Lee, Singleton, heb gediend in het Amerikaansche leger en werd tweemalen gewond. Na den vrede kwam ik in Eureka terug, waar ik werkzaam was in de Richmondfabriek als stoker. Mijn metgezel heeft verzocht om, voor het geval de rechter de aflevering wel geoorloofd mocht achten, alsnog te worden toegelaten om de bestelling uit te voe ren, maar dat daarvan thans geen sprake meer kan zijn, daar de besteller geen schuld had aan de niet- geboden. Hij is ter beschikking van den Vreem delingendienst gesteld. I Te Rotterdam is verleden jaar voor f 144.628 geroofd, dit jaar sluit de balans met ongeveer Plaatselijk Nieuws „Hel Nut" en goochelen. Iti verband met de buitengewone vergadering, die het iN uts-Departement j.l. Zatemagavohd heeft gehouden, zouden we haast geneigd zijln te spreken van: Het nut van 'het goochelen. We willen gelooven, dat het besluit niet spoedig is gevallen, toen werd voorgesteld voor den eersten nuisavond een goochelaar te laten op treden. Een goochelaar 1 Die üe avond zal moe ten vullen met goocheltoeren I Maar is er dan niet wat anders Ja, allicht komt men tot die vraag. Een goochelaar op het Nut! En tochl Gelukkig, wanneer een mensch nog weer eens kind mag zijp. Wat goochel toeren betreft hebben we verrukkelijke herinne ringen uit onze jeugd bewaard. En later be gonnen we waarlijk zelf te goochelen. Maar dat waren de rechte toeren niet. Want dat gooche len hield verband met handelingen die niet geoorloofd waren, en om ze niet tot ontdekking te doen komen moest er gegoocheld worden. Dat was het ware niet. Het „een, twee, drie klaveraas, wij weten maar al te goed van welk gehalte dat goochelen is. Maar er worat ook op een andere manier gegoocheld. Dat zeide de Heer De Wijn, de waarnemende voor zitter van dien avond zoo pittig, toen hij ;n zijp openingswoord er allergeestigst bijhaalde, dat het niet te verwon/deren was, dat de Heer Larette, de prestidigitate.ur van dien avono, in Den Haag woonde, want we hadden het nu weer gezien, dat in de stad waar onze re geering zetelt er genoeg gegoocheld wordt. We konden aus groote verwachtingen stellenI Na tuurlijk 1 En zoo was het ook. Dames gaan echter voor. Daarom mag eerst wel een zeer waardeerend woord gebracht worden aan de dames Kroon en M. Stam voor haar mede werking, die bestond in het zingen van enkele mooie liederen. Een aangename atwisstling, die niet genoeg op prijs kon worden ges tela. En de prestaties van den Heer Larette waren van dien aard, dat men niets dan lot kan heb ben voor zijn goocheltoeren. Die waren in een woord schitterend. De zakken werden vol mei 'kaarten gegoocheld, een schoippen Heer, die men vast onder zijn hand hield werd veran der in klaveraas, Sigaretten, biljartballen en geldstukken, vielen bij, tientallen1 uk de lucht, werden uit de haren der dames gegoocheld en de geldstukken werden door den bodem van eea bus geworpen; met één streek wisselde mijnheer Larette van strik, die telkens een an dere kleur aannam. Maar zeker bewonderden we de volgende toer: De jongejuffrouw Paarl- berg, die op het tooneel een schoone lei, in een doek gewikkeld, schuil hield onder haar beide armen, terwijl een drietal personen wil lekeurige getallen op een stuk papier schreven, die door een vierde werden opgeteld, welke som, laten we zeggen, 7235 bedroeg, toonde later datzelfde lei, toen ze het uit den hoek had genomen, met het getal in krijt er op geschreven. Bankbiljetten, opgevraagd van en kele aanwezigen, werden in een dtroen gegoo cheld enz. Neen maar, de zaal daverde van applaus en echt genoegelijk gelach, aan kiln - deren gelijk, zooals we dat in onze jeugd had den gedaan. De Heer Larette is een kunste naar eerste klas. Wonderlijjke toeren verricht hij, ongeloofelijke vlugheid paart hij aan han digheid, waarvan men versteld staat. Geen won - der, dat men zoo af en toe gékscheerend op merkte, bij de betaling van consumptie, o, ik heb m'n portemonnaie nog, die een der aan wezigen op het tooneel miste, toen hem ge vraagd werd hoe laat het was.'Geen horloge, geen portemonnaie en geen sigarenkoker meer. „Het is voor de bakker", zei hijj terecht. Wij kunnen den Heer Larette niet genoeg aanbe velen en wij hopen nog eens een keer op zijn vermakelijke en bewonderenswaardige toeren vergast te worden. Geen wonder, dat de voorz. sloot met een allerhartelijkst woord van dank. seer'de, werd door eeH der vechtenden, be- hooretode tot de Oldenzalers van zijn fiets ge trokken en ernstig mishandeld. Hij kreeg een diepe snede over het gelaat. Op last van dr. Essink uit Oldenzaal werd hij «direct naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Ook vele anderen kregen min der of meer ernstige verwondingen. De marechaussee die intussdhen gewaar schuwd was, maakte aato de vechtpartij een eilnde en arresteerde een der Oldenzaalsche belhamels. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Terwijl er dezer dagen weer zooveel te doen is over den terugkeer van den ex-kroonprins naar zijn vaderland, hoor i:k toevallig van één van mijn kennissen, dat de derde zoon van den keizer, de marineman prins Adalbert, se dert eenigen tijd Duitschland verlaten heeft. Met vrouw en kinderen is hij naar Meran vertrokken. De treurige toestanden in Duitsch land en de donkere vooruitzichten van den komenden winter zullen hem wel _tot het be - sluit gebracht hebben voorloppig naar Italië de wijk te nemen. Men meldt ons: Door den onzekeren toe stand der valuta gaat men in Friesland zijn geld in landerijen beleggen, met het gevolg, dat de prijzen daarvan stijgen. Bij een publieke verknoping in de gemeente Opsterland dus zandgrond bracht een stuk weiland meer dan 4000 gld. per H.A. op. Een enorme prijs. Be wethouders verkiezing te .Zaandijk. In de gisteren gehouden zitting van den Raad van Zaandijk, deelde het nieuwe lid, de heer D. Witbaard, na zijn installatie, mede, dat zijn voor ganger Krom, zich inzake de opheffing der Za kelijke Belasting op het Bedrijf heeft vergist en bedoeld had te stemmen tegen het voorstelom de opheffing dezer, belasting van terugwerken de kraeht te doen zijn. Verder deelt spr. mede geen deel te zullen nemen aan de benoeming van twee wethouders. Na een tweede stemming wordt de heer Van Zaane (Burgerlijk) met twee stemmen, tegen 1 van onwaarde en 4 blanco benoemd. De heer Van Zaane zegt de benoeming te zul len accepteeren onder voorbehoud, dat ook een lid der Soe. Dem. als zoodanig in B. en W;. zitting zal nemen. Vervolgens wordt de heer C. Bakker (S.D. A.P.), aftredend wethouder, na herstemming met den heer D. Witbaard (Arb. Kiesvereen.) met twee tegen één stem gekozen. Öok de heer Bakker wenscht zijn benoeming in beraad te houden. Te Broek in Waterland, waar thans geen burgemeester is, was de eerste plaatsvervangende burgemeester afwezig en trad als waarnemend burgemeester op wethouder Pater, geppensioneerd - rij ks vel dwaehter Deze heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijn vroegere vak nog eens weer uit te oefenen Hij heeft een chauffeur uit Edam verbaliseerd wegens het rijden met een auto zonder achter licht. Deze bekeuring van den oud-politieman trok zeer de aandacht van de veldwachters in Water land. Billijker regeüHg kome tot sf'anld. Ongeveer aldus: Van elke tuinb.-vereen, be- refcene men de 'hoegrootheid, der oppervlakte van elk product, dat haar leden kweeken zul- en, in totaal, dus van «ie gezameinlijjke leden. Op deze basis stelle men een evenreaig stem recht, voor elk der vereenigingen van de L. G- C., vast. B.v. Totaal verbouw uien 1924: 500 H.A. Totaal aantal stemmen L.G.C. be stuur voor uienkwesties10. Groentecultuur 200 H.A. dus 4 stemmen, St. Pancras 50 H.A. 1 stem, enz. Zoo krijgt ieder recht naardat hij belang heeft. En zoo moet het. Daarom alleen gaat het. In eiken strijd onder ons gaat het niet meer om argumenten. Slechts om het eigen belang. Op de zedelijke waarde, die het voordeel van zekeren kring en zekere personen heeft, letten wij niet meer. Wie het moest heeft, moet het meest te zeg gen hebben. Want ze mochten in De Schermer eens om ons te grieven het slechte willen. Gezond verstand heeft niet den boventoon, maar het geld. Wij luisteren niet meer naar rede, maar loven den Mammon. Wij| voelen ons als een „god op den gouden troon" en de anderen „mogen ja en amen zeg gen". Om op bovenstaande regeling terug te ko men, deze is feitelijk maar half werk. Elk der vereenigingen behoort voor zichzelf iets dergelij|ks tot stand te brengen. Zoo b.v.: Wie 100 snees „bouwt" heeft op de vergadering zijner tuinb. vereen, één stem; voor 200 snees 2 stemmen; 250 snees 2V2; 75 snees 3/4 stem. Dit zou «lan gelden moeten voor „algemeene" kwesties als zomertijd, be stuursverkiezing enz. Voor zaken in betrekking tol een zeker product behoort weer naar een (afzonderlijke regeling gehandeld te worden. Wie geen uien, bloemkool etc. „bouwt" heeft dan geen stem. Zoo krijgt de gerechtigheid haar deel. Waarop zij recht heeft. Er is dus alle reden te meenen, dat op de e.v. Jaarvergadering der L. G. C. en op de vergaderingen der tuinb.-vereen. voorstellen in dezen geest zullen komen. Natuurlijk eischt deze regeling veel admini- •tratieven arbeid. Gelukkig dat er ambtenaren genoeg zijln. O ambtenarendom, gij zijt onmisbaar volk! Hulde gij bureaucratie! K. toog overzoeken mocht, mij dunkt, Tt geval spreekt voor zich zelf. Verder zal ik er niet over uitwijden, 'tis genoegzaam bekend en besproken, ik wou u mijnheer de Boer er alleen maar even op wij zen, als u geen betere en steekhoudender ar gumenten weet, u mij en vele anderen nog lang niet overtuigd hebt van 't voordeel dat er voor de tuinders in ligt als ze zelf de uien nog eens beter sorteeren. EEN UIENBOUWER. Correspondentie Den Heer K. Uw ingezonden, stuk draagt een te persoonlijk karakter en kan niet wor den opgenomen. RED. INGEZONDEN MEDEDEELINGEiN- Zijn uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende PU ROL. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is de oudste inwoner onzer gemeente overleden, de heer S. van Bergen, juist op zijln 93sten verjaardag. ZUIDSCHARWOUDE. Eeto 'dochtertje van den heer B. kwam onder bet spelen te vallen en brak daarbij een arm. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. Onder de naam „Geluksbepioeving" is in deze gemeente een loterijelub opgericht. Als secretaris werd den heer J. Boskamp benoemd. Be Kabinetscrisis. Het „Hbld." verneemt dat in-de R.K. Kamer fractie volledige overeenstemming is bereikt ten panzien van de deeleneming der katholieken in een rechtsch kabinet. Ook op het stuk der ge- wenschte bezuiniging is --men in defractie tot bvereenstemming gekomen. Van de zijde der leiding van de fractie is de president der Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien weer op den voorgrond geschoven om op te treden als kabinetsformateur, maar de heer Kooien heeft ernstige bezwaren van persoonlijken aard. Het zou dan ook, niettegenstaande den aan drang, die daartoe op hem wordt uitgeoefend, zeer de vraag zijn, of hij zich tenslotte beschik baar zal stellen. NIEUWSTIJDINGEN Te Wilnus (Utr.) werd het zoontje van den heer J. E. door een auto zoodanig aange reden, dat hem in zijn val het stuur van zijn rijwiel diep in den buik drong. In zeer ernsri- gen toestand werd het ventje opgenomen. De autobestuurder reed door, of er niets gebeurd iwas. Men heeft hem echter opgespoord. Uit Oldenzaal' meldt men ons: Gister avond omstreeks 11 uur kreeg een drietal jon gemannen uit De Lut'te twist met een grooter aantal jonge mannen uit Oldenzaal', allen leden van de voetbalclub „V. O. P." Deze l'aatsten hadden in den loop van den avond npg al wat gedronken en waren overmoedig. De vechtpartij begon met het werpen van steenen en het slaan met stokken. Tenslotte werden evenwel de messen getrokken. Zekere H. L. uit Oldenzaal ontving een diepe snede in den has en zakte, nadat hij nog ©enige meters ge- loopen had, levenloos ineen. Een zekere O. Sandering uit De Lutte, die met «ie vechtpartij niets uitstaande had en juist pe rrijwipl pas- Naar „Het Volk' verneemt, heeft de mi- bister van onderwijs, in verband met de regee- riDgscrisis afgezien van zijn voornemen, tot .stana" te doen komen een herziening van een Kon. Besluit, waardoor de geoorloofde minimum- ■leeftijd van toelating tot de lagere school van 51/2 tot 61/2 jaar zou worden verhoogd. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geen begrip van organisatie. .Groentecultuur", dat 40 pet. van de uien aanvoert, heeft maar een paar stem men, terwijl uit de Schermer en andere plaatsen, waar maar een paar wagons uien vandaan komen, een 12-tal stem men worden uitgebradht". O ambtenaren, ambtenaren, giji zijt een on- jnisbaar volkl In de organisatie der tuinbouwers zijjt ge onontbeerlijk Hulde aan de bureaucratie I Wat is er? - Er is schreeuwende onrechtvaardigheid! „Groentecultuur" heeft 40 pet. van de uien- aanvoer. En maar 2 stemmen uit te brengen. Er wordt óver ons en vóóSr ons en zonder ons (bijna) heslist. Het zijn toch ónze uien. Gehandeld wordt over onze financiën. 'Dat mag toiet langer geduld. Broek op Langendijk Nov- 1923. Mijnheer «le Redacteur. Bieleefd verzoek ik u onderstaande regelen op te nemen, naar aanleiding van het „ingezon den' 'van den heer S, de Boer. Bij voorbaat dank. Uiënsorteeren. Toen ik het stuk over uiensoxteeren las, dacht ifc daar komt wel iemand tegen op, tegen zoo'n product waar de onjuistheden dik op liggen, doch daar in bet nummer van Zaterdag j.l. niets stond, ben ik zoo vrij er op te antwoorden, daar de heer 'de Boer anders mocht meenen, dat zijjn stuk „ingeslagen" is en ieder nu het nut en de noodzakelijkheid van uiensorteeren gevoelt, zooals werkelijk in St. Pancras met enkele menschen het geval schijlnt te zijn. Maar ter zake. Ie. Noemt de heer de Boer het sorteeren zooals wij het tot nog toe hebben gedaan de oorzaak dat wij verleden jaar onze uien verkoopen konden en andere streken niet. We zullen aannemen dat het zoo is, doch als u nu meent dat wij doo rdat verkoopen wer kelijk 'nog eenig voordeel hebben genoten, dan ben ik het niet met u eens, want de prijken die i'n 't voorjaar voor uien werden besteed waren in 't algemeen van dien aard dat ze het „uitzoeken" niet loonden, en we meer kwijlt waren aan arbeidsloon 'dat de geheele op brengst van de uien was. Doch dat we ze niet wegsmeten als mest, was daaraan te danken, dat de meesten van het standpunt uitgingen: 'tis menschelijk voedsel en dat mogen we zoo maar niet weggooien, doch niet om het geld dat ze er voor kregen, want dat was hoege naamd niets. 2 e. Uw vergelijking met de sorteering van de kool, die gaat m.i. heelemaal niet op, wat een reuzeverschil van werk kool of uiensor- teering. Kool sorteeren doet ieder, zöoals „zijln hand goed vindt te doen" de een heeft veel grover of fijlner soorten dan de ander, bij de eene bou wer is het z.g. eerste soort even groot als bij de ander z'n tweede, doch daar is geen maat ■voor zooals voor de uien, ieder maakt ze in z'n eigen belang zoo gelijk mogelijk, doch we moe ten niet „oversorteeren" als ze soms eens wat ongelijk zijn, en dat is het juist waarom we het bij de uien niet willen om de vaste maten die er voor gesteld worden, en als we daar niet pre cies aan voldoen, mogen we het nog eens overdoen, de ondervinding heeft ons, in dat opzicht, wijzer gemaakt. We moeten voor ons product goeden naam maken, zeer zeker, doch moeten nu altij|d de tuinders voor proefkonijn dienen, als het werkelijk een handelsbelang is, laten de 'handelaren het dan voorlöopig zelf maar doen, blijkt het dan dat het voor ons voordeel is als we 't zelf doen, welnu dan begin nen we van zelf wel. 't Schij|nt echter dat je j thans 'het tegenovergestelde van voordeel be- i reikt, tenminste Zaterdag j.l. heeft een bouwer die zeker een „best" wilde wezen het gepro- beerd, en kon hij' voor het middelmaat uien I 4375 m.m. de gewone marktprijls noteeren, j terwijl hij voor de grootere boven 75 m.m. pJL.ro. fl.5Q minder ontving:, en bovendien die Zijn vertrek. Zaterdagmorgen om 4 uur is plotseling de ex-kroonprins van Wieringen vertrokken naai de grens, in tegenwoordigheid van burgemees ter Kolff. Te ongeveer 12 uur zal de ex-Kroonprins de grens passeeren. Zoo luidde het bericht door den correspon dent van het „H.bl." aan zijh blad geseind, waaraan door V. D. werd toegevoegd: De ex-Kroonprins is Zaterdagmorgen te 4.30 uur met twee zware automobielen van Ewijk- sluis vertrokken. De ex-Kroonprins nam plaats in den eersten wagen, terwijl in den tweeden wagen de ba gage geladen werd. Door bijvulling van veel olie en benzine werd het vermoeden gewekt, dat een groote afstand afgelegd móet worden. De ex-Kroonprins was alleen, terwijl de wa gens, behalve, 'door de beide chauffeurs, door een derden persoon werden begeleid. Bij' informatie op het eiland Wieringen bleek ons, dat de ex-Kroonprins hedennacht inder daad was vertrokken. Het vertrek was slechts weinigen bekend. De Kroonprins weg! Maar waarheen? „Naar Doorn", zeide men, maar daar werd hij niet verwacht en tot aan den middag verkeerde mien ook in Den Haag in twijfel omtrent het vertrek van 'den kroonprins. Maar bet was een voldongen feit; doch hij is niet vertrokken, zonder een manifest te rich ten aan de eenvoudige eilandbewoners: Een manifest van den ex-Kroonprins. De ex-kroonprins heeft het volgende mani fest gericht tot de bevolking van Wieringen: „Beste Wieringer vrienden. «„Het doet mij leed dat i'k slechts schriftelijk' afscheid van u kan nemen. Om geen onnoo- dige onrust te veroorzaken, moest mijn terug reis naar Duitschland in allé stilte plaats vito den. „.Wanhopig, belasterd en dakloos betrad ik in November 1918 pw eiland. Hier vond ik rust en menschelijke deelneming en kwam ik tot mijzelven. „De weken werden maanden, de maanden jaren. Reeds vijf jaar lang leefde ik in uw mid den. Gij boodt mij gastvrijheid in uw woningen en liet mij deelen in uw vreugd en leed. Wij leerden elkander kennen, begrijpen en waar- deeren. ,„Nu het oogenblik gekomen is, dat ik van Wieringen afscheid neem,, zou ik u allen gaar ne nogmaals de hand willen drukken en u voor alles danken wat gij mij gegeven hebt. Onein dig moeilijke jaren zijn het voor mij geweest, ver van het vaderland en van het gezin, maar ze zijn mij veraangenaamd 'en dragelijk ge maakt door de vriendschap en menschelijk medegevoelen van de Wieringer bevolking. ,„Zoo neem ik dus afscheid van u en wensch mijto eiland van ganscher harte het beste toe voor de toekomst. Hebt dank en tot ziens. WILHELM." In den loop van den middag werd echter zij'n vertrek door onze regeering bevestigd, en was hij vergezeld van zijn adjudant Von Miihler en zijjn bediende. Er bestond geen enkele reden hem niet te laten gaan omdat hiji was voorzien van een geldig Duitsch paspoort en verder geen vergunning van de Nederlandsche regee ring noodig had om te vertrekken. In verband met de verschillende berichten omtrent het vertrek van den kroonprins werd door de Geallieerden een nota aan de Neder - landscbe regeering verzonden, waarin de re geeringen van Engeland, Frankrijk, België, Italië en Japan het vertrouwen uitspreken, dat de Nederlandsche regeering zich bewust is van de verantwoordelijkheid, welke zij op zich heeft genomen, toen zij' aan den voprmaligen Diuit- scben Kroonprins een verblijfplaats heeft aan gewezen en tegelijkertijd in verband met de berichten, volgens welke de prins op het punt zou staan Nederland te verlaten om naar Duitschland terug te keeren, verklaren over tuigd te zijh, dat de Nederlandsche Regee ring niet zal aarzelen onverwijld alle buitenge wone maatregelen van bewaking te nemen, welke in de tegenwoordige omstandigheden tooodig schijnen. De Minister van Bhitenl. Zaken heeft bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan het sstandpunt de rregeering. Aan den Duitsch,"n Kroonprins werd na zijn komst voor den duur van zijn verblijf een vast ewoonplaats aange wezen. Maar de regeering mist de bevoegdheid

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2