- J. G. IVblLV - Laat Uw Advertentie in twee kleuren drukken. Chilisalpet er! Advertentie» Slechts 14 dagen. A. DOETS, Vraagt prijsopgave. Borduurlessen MACHINE-OLIEN Schoencream alle merken, Laarzen smeer, Kleedensmeer, Ledersmeer, Wa gensmeer, Lakken, Vernissen, Verf waren, Chemicalieën enz enz Goedkoope Volksdrogisterij JAN DE VRIES, Heeren Ulsters, Winterjassen, Demi-Saisons, Jekkers, Gaberdine Regenjassen, Capes en Kinderjassen Beh houden. Dit weigert zij! echter, en ver klaart niet alleen dat zij! instaat voor de trouw der Rijksweer, doch ook dat zij giet de hulp van deze alle aanslagen tegen de republiek zal kunnen keeren De allernaaste toekomstzal FEUILLETON. wanneer ik mijn daad heb gebiecht. Ik ben Lee, Singleton, heb gediend in het Amerikaansche leger en werd tweemalen gewond. Na den vrede kwam ik in Eureka terug, waar ik werkzaam was in de Richmondfabriek als stoker. Mijn metgezel heeft verzocht om, voor het geval de rechter de aflevering wel geoorloofd mocht achten, alsnog te worden toegelaten om de bestelling uit te voe ren, maar dat daarvan thans geen sprake meer kan geboden. Hij is ter beschikking van den Vreem delingendienst gesteld. 1— Te Rotterdam is verleden jaar voor f 144.628 geroofd, dit jaar sluit de balans met ongeveer TE HOOG SPEL. „WÜ gauw terug naar Java. Zoo koud hier, bah!" Juist had haar conversatie dit belang rijke punt bereikt toen de deur weer openging en nu kwam de meid binnen, die van verlangen brandde de jonge dame in te lichten. Van haar kreeg Leonore te hooren dat mijnheer Mac punolly voor twee jaar in Holland gekomen was met het doel zijln dochtertje o peen pensio naat te doen, maar zijn eigenaardige ideeën over opvoeding maakten dat weinige kostscho len het met het meisje durfden probeeren; van de enkele, die het waagden, als de kleine meid na kort verblijf weer weggeloopen of zij was beginnen te kwijnen van verlangen naar papa, en nii had mijnheer Mac Dunolly maar besloten dit huis in te richten voor de jonge juffrouw en haar verder aan de zorg eener gouvernante over te laten. Leonore luisterde toe met een air of zij het «leisje een groote eer en beleefdheid bewees, floor zich te verwaardigen naar haar gepraat te luisteren; intusschen verheugde het haar toch eenigszins op de hoogte van de vreemde ver houdingen te komen. i„,Maar mijnheer is zoo moeilijk en zoo lastig Jtë voldoen," eindigde zij-; „wat al dames er niet geweest zijn, mooie en leelijke, oude en jonge, knappe en domme, en zij spraken van alles, maar geen viel in den smaak van mijn heer ,„En van de jongejuffrouw I" viel het kind in, .dat al dien tijd als een ineengerolde bal bij den haard had gezeten; „dat is het voornaamste", voegde zij er in het Engelsch bij„ik geloof het ten minste." („Een wonderlijke familie," dacht Leonore. De meid dekte intusschen de tafel en Leo- öore maakte bij zich zelf de opmerking, dat het er 'hier ondanks de rijke omgeving vrij hui selijk toeging. Wie liet nu een gast in een eetkamer, waar toebereidselen voor een maal gemaakt werden? Leonore trachtte het kind nog tot spreken te krijgen, maar het wonderlijke schepseltje bleef in haar hoekje, met de groote oogen haar aan ziende, terwijl zij het hoofd tusschen haar knie ën drukte. „Er zal nogal iets te beschaven voor mij overblijven," dacht Leonore en voelde zich pioedeloos worden. Zij. had zich een kind van .drie, vier jaar voorgesteld; bijl kinderen van zulk een leeftijd en zelfs wat ouder had zij altijd groot succes, öp „ArëtKuse" Kad zij ge leerd met kinderen om te gaan. Otto's broertjes en zusjes vergoodden haar letterlijk, en zij kende allerlei kleine handgrepen, waardoormen kinderen tot zich trekken kaïn. Maar tegenover dit groote kind, dat reeds een goed ontwikkeld willetje bleek te hebben en het middelpunt scheen te zij|n van het heele huis, en waarover zij bestemd was geheel al leen te regeeren, als de vader naar Indië ver trokken zou zijn, vóelde zij zich bijna geheel machteloos, en de vraag kwam bij haar op of niet de grootste helft van haar 132 voorgang sters die zware taak wel had aangedurfd, zelfs al vielen zij in mijnheer's smaak. De tafel was juist gedekt, toen een zware stap op de gang weerklonk; de deur werd opengeworpen en John Mac Dunolly trad bin- inen. Hij ook zag er heel anders uit dan Leonore zich had voorgesteld; haar eerste blik overtuig de haar van het feit, dat hij, een Indo-Engelsch - man moest zijn, kort en breed van gestalte, met een groot, donker hoofd, had hij zwarte borste lige stoppelige haren, ruwe wenkbrauwen als twee harige dikke strepen boven zijn staalblau we oogen geplant. Vooral door dit oogen- en wenkbrauwenstelsel leek zijn dochter sprekend op hem; zijn huid was grof door de pokken geschonden, hier en daar door groote bruine .wratten opgeluisterd. „,Papa!" riep het meisje uit, „Father dearest en vloog naar hem toe. „Darling!" zeide hij, greep haar om het dun ne middel, hield haar in de hoogte en overdekte haar gelaat met kussen. „Hemell Ik geloof dat ik beter doe, den weg te gaan van mijn voorgangsters," dacht Leonore; „met die hagedis van een kind js niets te beginnen en met dien buffel van een vader nog minder. Dat kind draagt hij, op zijn hart en 'tis een schild, waarop alle mogelijke pijlen zullen afstuiten." Eerst nadat deze begroeting geëindigd was, scheen hij zich te herinneren, dat er nog een andere in de kamer was. „Zoo, freule!" zeide hij en reikte haar zijn breede, ruwe hand, „wil u 'took eens pro beeren?" „Ik heb 'tmaar eens gewaagd van uw invi tatie gebruik te maken," antwoordde Leonore flinkweg en hem recht in de oogen ziende „niet dat ik meen, reden te hebben om mij boven mijn 121 „Honderd twee en dertig," verbeterde het kind. „Honderd twee en dertig dan voorgang sters te achteR, maar wie nleï waagf, wie nief wint." „Nu, juf ik bedoel freule! men kan nooit weten hoe een dubbeltje rol:; zullen wij maar eens plaats nemen en wat zien te eten? Straks zullen wij, dan onze zaken wel bepraten." Leonore zette zich op den haar aangewezen stoel tegenover den heer Mac Dunolly; het meisje hing aan zijn hals, fluisterde hem iets toe en hij tikte haar op de wangen, streelde haar over het borstelige hoofd, en Leönore zag in haar hart die luidruchtige liefkoozingen met minachting aan. Bij haar aan huis en ook bij de Waelbekes werd niet veel gezoend en gevleid. Alleen mevrouw vond het prettig ver troeteld te worden, maar wie kon die vergeliji- ken, het zwakke vrouwtje en deze forsche man? De knecht kwam met eenige fijne schotels binnen; de vader had het kind naast de freule laten zitten en onophoudelijk ging zijn bhk yan de een naar de andere. Het verschil was dan ook om op te vallen: de fijn aristocratische verschijning van Leonore en het wonderlijk toegetakelde figuurtje van het nog zoo, onrijpe' meisje. De scherpe blik van-den huisheer, dit voelde zij als bij instinct, mat zonder ophouden dan afstand tusschen haar en zijn dochtertje. Hij sprak niets en at vlug, maar ongelooflijk veel. Het kind laadde haar bord vol met aller lei eten proefde er even van, trok een leelijk gezicht, likte soms met den vinger van het een of ander en schoof het dan van zich af. Leonore at weinig, maar met smaak en voor al met distinctie; zij wist dat geen harer be wegingen den man tegenover haar ontsnapte en dat nu reeds het examen begon, waarvoor haar talrijke voorgangsters zoo jammerlijk ge zakt waren. „Daisy, eet toch!" riep haar vader haar toe, en zijn wenkbrauwen schenen nog dikker te worden en nog dieper schaduwen te werpen op zijn reeds zoo donker gelaa't. Maar zij schudde energiek het hoofdje. „Geen honger, Daisy kan niet eten als vreem de menschen er bij zijn." „U ziet, mijln kind heeft wel „opvoeding" tioodig, freule," zeide de vader glimlachend. „Waarvoor zou u anders een gouvernante nemen?" vroeg Leonore. Nog vóór de lunch afgeloopen was, sprong het kind van den stoel en op den schoot van den vader, hapte van zijn bord, stiet zijn wijn glas om, gierde het uit van het lachen en was- nog vóórdat Leonore het gemerkt had, eens klaps boven het buffet geklouterd, van waar zij allerlei dwaze grimassen maakte en op het Kevel van Haar vader, om naar beneden komen, niets deed dan neuzen tegen hem Ide freule te trekken. Ondeugende meid," riep de vader plotse litng, van zijln stoel opspringend. Leonore zag hoe zijln donkere huid tot diep in den nek paars werd; hoe de aderen aan zijn slapen hoog op. zwollen en zijn oogen diep uit hun kassen puilden. Met een' ruk was hij! bij het buffet, greep het kind met zijn forsche vingers aan, sleurde haar naar omlaag, zonder er zich om te bekom meren dat een der kostbare blauwporseleinen vazen kletterend in scherven naar beneden viel; hij) was zich zelf niet meer meester van woede^ sloeg, duwde, kneep het meisje, stompte haar tegen den grond en schópte haar eindelijk it een hoek als ware zij een stuk waardeloos pa pier, een vod of een andere onreinheid ge weest. Het kind huilde erbarmelijk, spartelde eerst met handjes en voetjes tegen, toen liet het zich geduldig slaan, schoppen, stompen, alleen klagend daartusschen het woordje „ampóen (vergiffenis) uitscootend, en toen de strafoef - ning afgeloopen was, bleef zij kermend in het hoekje liggen, het hoofd voorover op de han den gedrukt en het geheelelichaam in elkan der gerold en als 'tware ineengeschrompeld Hijgend, met gezwollen lippen en met bloed beloopen oogen keerde haar vader zich wee maar zijn gast. Leonore zat nog steeds onbeweeglijk op haar plaats. Niets verried wat iin haar geest om ging, bij dien plotselingen overgang van dolle •liefkoozingen tot bijne beestachtige mishand ling; haar kleur was misschien alleen een tintje bleeker geworden. De heer Mac Dunolly dronk eenige glazen wijn achter elkander, wat hem nog rooder en opgezetter maakte; eindelijk zeide hij: ,,'t Spijt me dat u zoo'n tooneel heeft moeten, zien ,of eigenlijk is 't misschien ook beter dat u het bijwoont; want dan weet u, wat u hier wacht als... als... wij het eens worden. Wil u nog nader met mij de zaak bespreken?' „Zeker, mijnheer 1" antwoordde zij op vasten toon en stond meteen op „Wil u dan met mij meegaan hier tegen over?" Hij maakte de gangdeur open; juist toen hij weg wilde gaan, kroop Daisy op handen en voeten over het tapijt naar hem toe, greep zijn beenen tusschen haar handen, verborg haar gezicht op zijn voeten en herhaalde op hart verscheurenden toon, snikkend en schreiend haar droevig: „Ampoen, ampoen!' Heden overleed op zijn geboorte- dag, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- Overgrootvader, de Heer Samnel van Bergen, in den ouderdom van 93 jaar. Namens de Familie, F. VAN BERGEN. Zuidscharwoude, 11 Nov. 1923. 10 Zure Haringen f 0 60 l0 Rolmops - 0.70 20 Zure Haringen - 1. 20 Rolmops - 1.20 Inmaakharing per 100 stuks - 3.50 bij de 50 4 ct. per stuk. Voor de haringen te verzenden nieuwe witte Emaille-Emmer voor slechts 40 ct' Magdalenenstraat B 2. Alkmaar. DRAlSlflA-vANVALKfhlïÖRG^ e A\ -'iLEVERTR/ Si o o k reeds LEEUWARDEN GRATIS (Wij stellen een ieder in de gele genheid bij ons gratis borduur- en stoplessen te volgen, bij aan koop van een naaimachine. De lessen worden dagelijks in onze zaak Langcstraat 44, Alkmaar gehouden, en geschiedt het on derricht door geschoolde dames.' Wie biedt U zulk een gelegen heid? Koopt daarom nog heden, want uitstel beteekent langer wachten Eerste Alkmaarsche Naaimachinehandel, A. HILDERING, Alkmaar. Telefoon 236. ze bevallen U AANBEVELEND, Zaadmarkt 72-74. Tel. 324. nas loopen Samderii niets ui; Op aanvraag worden door ons Bnrsau GRATIS toegezonden de volgende broehuree: 1. Een en ander over Stalmest en Kunstmest. 2. Hooi- en Weidelandbemesting. 8. Hoeveel, Wanneer, Hoe 4. De teelt van Buikerbieten. Rogge op Zandgrond. 6. Havor op Zandgrond. 7. Onze belangrijke stikstofmeststoffen, 8. Chilisalpeter in de Groenteteelt. 9. Iets over Salpeter-Nijverheid. 10. Kalkstikstof als meststof. 11. Tuinmanskunst voor iedereen. Vraagt het Notitie-boekje voor den Ned. Landbouwer 1924 tijdig aan. Franoo en gratis toezending geschiedt in Dec. a s. HET INLICHTINGSBUREAU VOOR CHILISALPETER Daendelstraat 37 - DEN HAAG- Hoek Payg-lop. Laat 114-116-118. Vlaand erhol 5. GROOTE KEUZE Waarom meer geld besteden dan noodig is. Steeds grooter wordt de vraag naar CONFECTIE van cliënten die tevoren maatkleeding kochten. "Wij houden rekening- met die toenemende vraag- naar degelijke kleeding voor bescheiden prijzen en brengen dit seizoen een eolleetie welke aan deze vraag- ruimschoots voldoet, omreden wij bij onze Heeren- kleeding ook exploiteeren Manufacturen, Werkmansgoederen, Ledikanten, Spiraal- en Kapokmatrassen, Veeren- en Kapokbedden, Wollen-, Watten en Moltondekens, Japanmatten en Tafelkleeden. Nu kan een ieder begrjjpen waarom onze Firma zoo goedkoop is (bewijst de steeds toenemende drukte) omdat wij zooveel verschillende artikelen hebben en als elk artikel een kleine winst geeft, dan kunnen wij ook tegen de grootste z: 1 ken concurreeren. Niet alleen goedkoop in naam, doch ook goedkoop in daad. Dei Maand Kram nagé Chi den A.N ford en 1 Toonet Ongev« De voc opent de gende re Dames Langendi u wel N. dit ,Rutterfc We kt worden avond di >n ven voor verscheid gehoord hedenavo lijkte avor zang en Ik hoe spreekste gen een j m. Vriend de G. O teeken d minste ni ven is, v. zaak wer welke tot vrije san meeninge waar we dat in van dat dwelmen, een gelu Maar n stie t hij 1 harts toch niets mei van het 1 lijke klar D e he beiden of kame Dat Wc boudo Van rond het vreest zij| niet van het j Alles vi ste zeegr porseleine lamp, om retten en de kastje even ver) Zonde, ve wilder huishielde en en hier volk eer aan, t waardig s ril

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4