usciuD „niii én uérmaah" pm. waierieitiimueiiif Ken houden. Dit weigert zij' echter, en ver- i klaart niet alleen dat zij! instaat voor de trouw j j--. n::ia->t Ai m^t He huln 1 wanneer ik mijn daad heb gebiecht. Ik ben Lee,| Singleton, heb gediend in het Amerikaansche leger 1 en werd tweemalen gewond. Na den vrede kwam heeft verzocht om, voor het geval de rechter de aflevering wel geoorloofd mocht achten, alsnog te worden toegelaten om de bestelling uit te voe- geboden. Hij is ter beschikking van den Vreem delingendienst gesteld. I De duimschroeven waren aangelegd. „Wan neer de leden, tot eene vergadering opgeroe pen, niet op cle bijeenkomst verschenen, zou tot ontbinding van de club worden overge gaan." Op den bepaalden avond waren dan een twaalftal leden opgekomen, waaronder het bestuur. In een breedvoerig betoog zette de voorz. de Heer J. H. Keizer de redenen uiteen, die het bestuur hadden genoopt de leiding der club aan jongere leden over te dragen. Ver leden jaar was het dit reeds van plan, maar zoo lang het contract met de IJsclub te Ouvt- karspel liep, meende het de leiding te moeten behouden. Nu loopt dit jaar dit contract af en vanaaar deze vergadering, die beslissend zal zijn voor de clqb. Breedvoerig werd nagegaan, wat door de club werd verricht, welke beteeke nis dez eheeft voor liefhebbers der ijssport en welke beteekenis het contract heeft, dat met de zustervereeniging te Ouakarspel is gesloten om 'de leden van de ijsbaan „Het Waardje" te kunnen laten profiteer en. De vergadering was van meening, dat de ijsclub moest blijven voort bestaan, hoewel men ten zeerste betreurde, dat het bestuur en bloc aftrad. Hieraan was nu eenmaal niets te doen en de bestuursverkiezing had dan ook tot uitslag, dat werden gekozen de heeren P. Blokker, K. Langendijk, T. Kos telijk, J. Heijdsma, K. Zeeman, F. van Die en K. Bood. Wanneer het Bestuur de funcdën onderlng zal hebben vedeeld, zal ook de kas worden overgedragen, die nog een aardig sal do bevat, bemoedigend om mee te beginnen. De Heer Kansen werd onder een woord van dank voor zyn accuraat en stipt gehouden beheer, van verdere verplichtingen onthei en, terwijl ook de secretaris een woord van dank ontving voor het werk gedurende het bestaan van de club verricht. Alle mogelijke infoahtin - gen zullen nog door het oude bestuur worden gegeven, om het nieuwe bestuur in te leiden. Men twijfelde er niet aan, zoo zeide de voorz., of men zal mogen blijven rekenen op de mede werking van Oudkarspel ten opzichte van het contract. Wanneer van beide zijden de meeste bereidwilligheid maar meer nog de grootste welwillendheid werd betracht, dan kwam ook het nieuwe contract tot stand tot genoegen van beide vereenigingen, die als het er op aan komt elkander de hand moeten reiken waar het geldt de beoefening van de ijssport. Door den heer Kliffen werd aan den voorz. Irlank- gebracht voor zijn leiding in het algemeen en wat hij voor de club heeft gedaan in hef bjjzonder. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. Der. ió November a.s. zal, blijkens achterstaande! advertentie Mej. Trijntje van der Oord, weduwe van Jan Kuilman, haar 95sten verjaardag herden ken. Het zal deze oudste inwoonster van onze gemeente dien dag, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Aan het verslag van het onderzoek in de afdeelingen der Staten van N.-Holland van de balans en winst- en verliesrekening over 1922 en van de begrooting der inkomsten en uitga ven voor 1924 van het Prov. Waterleidingbe drijf ontleenen wij: In enkele afdeelingen werden algemeene be schouwingen gevoerd, verband houdende met het karakter van het Prov. Waterleidingbedrijf. Opmerking werd gemaakt, dat het bedrijf werd opgericht ter bevordering van de hygiëni sche toestanden. Dit streven achtte men zeer ,,,U vindt mij gek, dwaas njet waar?" vroeg hij; „ja, ik heb m ijals een zot aangesteld, maar ziet u, ik ben ook niet opgevoed, ik ben zoó maar in het wild groot geworden en daarom heb ik dikwijls mijn hoofd gestooten en wil ik mijn kind zoo'n lot besparen. Zij moet goed worden opgeyoed." ,„U begint er een beetje laat mee." i„Dunkt u dat, te laat?" "Ér. sprak zooveel schrik in die vraag, lat Leonore uit voorzichtigheid besloot de beslist heid van haar uitspraak wat te temperen. „Dat hangt van de omstandigheden af; ik kan er moeilijk iets van zeggen. Er is een goed fond in het kind, zegt u?" „O, wat dat betreft, een hartje van goud!" „Dan kan er nog veel gedaan worden," ver klaarde Leonore met een zeer gewichtig ge zicht, alsof zij het precies wist. „Ja, ziet u, toen ik u daar straks zag zitten naast mijn dochtertje, u, zoo. mooi, zoo fijn, zoo gedistingeerd in uw manieren..." Leonore boog even met het hoofd; toen zeide zij: „Ik ben u zeer verplicht, mijnheer, voor uw goede opinie, maar ik ben anders niet gewoon complimentjes in mijn gezicht te ontvangen." „Ik zeg ze u niet uit galanterie, maar een voudig omdat het noodig is dat u mij goed ver staat en mijn bedoeling begrijpt." „Zei u datzelfde ook aan de andere dames, die hier vóór mij hebben gezeten?" „Neen, die kwamen dikwijls niet verder dan de voorkamer. Ik heb er soms tien, en zelfs twintig op één dag afgepoeierd 1 Maar u is heel anders dan de vorigen." Nu kon Leonore het niet helpen dat zij even bloosde van genoegen en gevleiden trots; dat blosje bracht leven in haar koud gelaat, het steeg zelfs in haar oogen en deed ze glinsteren en gloeien. Mac Dunolly zag haar bewonderend aan; hij ook vond dat zij met deze omgeving als pamengegroeid scheen en 'dat het jammer zou toe te juichëH en verdiende allen lof. Is even tueel de opzet van het bedrijf, zoo vroeg men, in verband met het do.el, dat men zich heeft gesteld, wel juist? Men heeft toch voor de watervoorziening een bedrijf opgericht en geen tak van dienst. Hier uit vloeit voort, dat gestreefd moet worden naar eene sluitende combinatie. Het bedrijf als zoodanig moet zichzelf dekken. Maar daardoor worden de kosten, die voortvloeien uit het be ginsel: „Verbetering van hygiëne" en dus die nen in het algemeen belang, uitsluitend gedra gen door de afnemers, de verbruikers. Groote steden met een eigen waterleidingbe drijf dragen hierin niet bij, terwijl kleinere ge meenten, welke afhankelijK zijn van de provin ciale waterleiding, onevenreuig zwaar belast worden a oor de hoogere tarieven. Immers, de provinciale' wateriduing moet ouurder werken •dan cle groote plaatselijke, wegens de gropcere uitgebreidheid van het buizennet i|n verhou ding tot het quantum te leveren water. Hierdoor worat eene groote ongelijkheid ge schapen. Op deze wijze worat de taak van de provincie ten opzichte van de openbare ge zondheid, dus in het algemeen belang, slechts door een deel der inwoners bekostigd, wat men onjuist achtte. Hoever, zoo. wordt gevraagd, zijn de be moeiingen van de provincie gevorderd ten op zichte van de saneering van het platteland. Wordt ten bat evan de openbare gezondheid voldoende ingegrepen? Met goed drinkwater alleen komt men er immers niet. Wanneer de vuile slooten met het stinkende water en de slechte krotwoningen blijven, doet men slechts half werk. In dit verband werd gewezen op 'de epidemie, welke nu heerscht in Obdam, en wordt gevraagd, of er reeds pogingen werden aangewend, om, in de ook in 'die gemeente on houdbare toestanden te voorzien. Van andere zijde wordt een en ander nog aangevuld en wenscht men nog verder te gaan. De voorzie ning van goed drinkwater is zelfs een inter provinciaal vraagstuk. Zooals het zich op dit oogenbli'k ontwikkelt, is het oneconomisch. Noord-Holland is er npg niet het slechts aan toe, omdat het over uitgestrekte terreinen voor watervoorziening beschikt. Doch er wordt thans roofbouw op de bronnen gepleegd. Zou de provincie zich over dit vraagstuk niet tot de andere provincies kunnen wenden en po gingen aanwenden, dat het waterleidingvraag- stuk landelijk wordt geregeld? In enkele andere afdeelingen vroegen een paar leden of de gemeentebesturen zich wel beijveren, om in hunne gemeenten aansluitin gen te bevorderen en welke houding Gedepu teerde Staten aannemen tegenover onwillige gemeenten. Gevraagd wordt, welke middelen Gedepu teerde Staten denken aan te wenden tegen over die gemeenten, die zich niet willen aan sluiten. Met groote verbazing heeft men uit hef ver slag over 't boekjaar 1922 geconstateerd, dat er onder de gemeenten, welke zich nog niet bij 't provinciaal bedrijf aansloten,'zes zijn wier gebied reeds door de hoofdtransportleidingen wordt doorsneden. Het zijn Heerhugowaard, Opmeer, Span broek, Wognum, Zwaag en Laren. Het waterleidingbedrijf, zoo wend in een .if- deeling opgemerkt, laat over 1924 een tekort van f127.000. Is hier geen beperking gebo den? zoo vroeg dit lid. Een lid kon zich niet vereenigen met de afschrijvingspolitiek. De hoofdbuis-leidingen komen op de balans voor tot een bedragj van f 4.469.974.191/2i. machines en ketels tot een be wezen deze kamer van zulk een schoon sieraad te berooven. „Ik begrijp niet waarom 1" zeide zij, „ik ben een arm meisje, ik heb een goeden, ouden naam', dat is alles, en dan mijn diploma's." ,,'t Is meer dan ik noodig hebMaar ik ver lies den draad van mijn gedachten... Wat wilde ik zeggen? O, jal Toen ik u daar naast mijn Daisy zag zitten, vergeleek ik u beiden en zeide tot mijzelf: „Zie, dat zijn nu twee vrouwen; de eene iets ouder dan de andere. Zij hebben beiden van de natuur zooveel ont vangen, en toch wat een verschil! Zou het niet mogelijk zijn dat mijn dochter eens o,p u ge leek? Of zij uw schoonheid zal hebben, dat is de vraag, maar zij kon toch uw houding, uw manieren aannemen. Het zou haar zoo gelukkig maken. Wat heeft zij aan al haar geld, als zij zoo'n onbeschaafde, wilde orang-outang blijft? Ziet u er kans toe, dezen vormloozen klomp goud te slijpen en eens te doen schitteren zop- als u glanst?" Leonore keek naar het fijn beschilderde pla fond, waarop een vlucht vlinders tusschen bloe men, liefdegodjes en duifjes dartelde; het was of zij uit al dat goud en die kleuren haar ge dachten wilde halen. „Hoe kan u mij dat toevertrouwen, u, die zoo moeilijk in uw keuze schijnt te zijn?" vroeg zij zonder haar blik van de vlinders te wenden, „'tis ©en reuzentaak1, en ik ben nog zoo, jong en onervaren." „O, neen! Schrikt u er voor terug? Vindt u den afstand te groot?" „Om u de waarheid te zeggen ja, maar ik ben niet gewoon mij door een kleinigheid te laten afschrikken. Juist he't moeilijke lacht mij toe en er is iets in het kind, dat mij zeer aan trekt en mij die taak aanlokkelijk maakt." Zij meende hier niets van, maar haar woor den hadden den gewenschten indruk. „O ja, het kind is zoo goed, zoo lief, zoo aanhankelijk, als men maar den weg naar haar ,hart kan vinden." Wordt vervolgd. drag vaïï f 148-014.76. Nieemt men .aan, dat een groot deel van het binnenei zeer oud is, dan zou minstens 2 pet. moeten zijn afgeschre ven. Hiertegenover werd aoor een der leden hierin gesteund door anderen, de onderstelling geuit, dat bij de taxatie der balanswaarde van de hoofabuisieidingen, machines en ketels, met een en ander rekening is gehouden- Inlichting werd gevraagd over post 39 van de balans „Uitkeering aan de gemeente" gropt f 72.395.78. Ook wenschte men te weten, hoe deze zaak precies geregeld was en op welke basis de berekening van die uitkeering geschiedde. Het electriciteitsbedrijf. Aan het verslag van het onderzoek in de afdeelingen der Staten van Noord-Holland van de balans en winst- en verliesrekening over 1922 en van de begrooting der inkomsten en uitgaven over 1924 van het Provinciaal Elec- triciueitsbedrijf ontleenen wij: Algemeen was de klacht in enkele afdeelin gen, dat zoowel de balans en verlies- en winst rekening over 1922 als ae begrootmg vpor lax4 uiterst sooer zijn toegelicht. Met genoegen werd geconstateerd, dat de storm, die tegen het P.E.N. gewoed heeft, be zweken is z^ker ook door de betere tijden, welke nu blijkbaar voor het bedrijf gaan aan breken. 't Gewijzigde afschrijvingspercentage is een heele verlichting. Was het van dein aanvang af zoo laag geweest als nu, dan had 't bedrijf hu geen behoefte gehad aan de f240.000, wei- het als renteloos voorschot van de provincie heeft ontvangen, ja zou er nu reeds winst ge maakt worden en kon er misschien aan prijs verlaging worden gedacht. Ten aanzien van de geraamde winst a f 271 duizend, wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat 'deze alleen gecalculeerd kon worden, als men het renteloos voorschot a f240.000 als een bate beschouwt wat het toch in den grond der zaak niet is. Gevraagd werd in een andere afdeeling hoe het staat met de gemeenten, die weigerachtig zijn gebleken, wijzigingen te doen brengen in hun stroomprijscourant. Een ander lid vroeg: waarom worden uitbrei dingswerken voor stroomlevering aan Helder ten behoeve der Marinewerf onderhanden ge nomen, terwijl men geein zekerheid had, dat het contract te Willemsoord, waar genoemde werf is gelegen, werd vernieuwd? Verder werd gevraagd: Waarom werden er ambtenaren voorloopig aangesteld, terwijl een veel grooter aantal op wachtgeld werd gesteld? BUITENLAND Het Mirakel. De correspondent van het „Hbl. te Antwer pen schrijft: Op de Kaasbrug, in het hart van het Schip perskwartier ligt een kroeg, genaamd „Het bootje". t De huisbazin, 'die met de groote schoonmaak in haar keukentje achter de kroeg was begon nen, vond er op de hoogste plank van een por seleinkast een Lieve Vrouwenbeeldje, dat haar al te oud en gehavend voorkwam om het nog langer te bewaren en zij wier phet in den vuil nisbak om 's anderdaags door den reinigings dienst te worden weggevoerd. Toen zij het beeldje 's anderdaags nog zag liggen, bedacht zij zich en zette het weer op de oude plaats en toen zij enkele uren later kwam kijken, waren er van uit de zoldering van het keukentje, juist boven het hoofd van het wit glazuren beeldje vreemde bloempjes gegroeid, die neerhingen rond het Lieve Vrouwtje. Een wonder 1 Het werd aan de huisgenooten verteld. Die vertelden het verder. De mare liep als een loopend vuurtje door de stad. De legende ge raakte natuurlijk vermeerderd en verbeterd. De kleur der bloemen wisselde naar fantasie van den verteller, er kwamen nieuwe wonderen bij: heel het huisje was vol zoeten geur. Het gevolg is dat er nu dag aan dag een dichte menigte zich verdringt voor het onbe kende kroegje en twee politieagenten nauwe lijks bij machte zijn om het volk in bedwang te houden, dat het wonder wil zien. Ik ben ook eens gaan kijken en zag waar achtig het bloementrosje hangen boven het hoofd van het beeldje. Van nabij onderzocht, bleek het een soort kampernoelie-groei te zijn: Uit witte zwamachtige worteltjes schieten fijne purperen stengeltjes, die ontluiken in purpe ren bloempjes, vijf in getal, die aan zeewier gelijken, waarvan er drie neerhangen en twee zich opnieuw hebben vastgezogen aan de voch tige wit-gekalkte zoldering. De tapperij van den baas gaat sindsdien won dergoed. Hij heeft drie helpsters moeten ne men, die gedurig bezig zijn met glazen vullen achter de toonbank. Maar het keukentje, dat vol stond met vrou wen uit het Schipperskwartier, geleek wel een kleine bidkapel geworden,'zoo vroom en spra keloos stonden allen naar het beeldje te kijken en het vreemde bloementrosje. FRANKRIJK- Het conflict in de mijnindustrie in Gala's. De mijnwerkers van het bekken Gard heb ben besloten de algemeene staking af te kon digen. N1EUWSTIJDINÜEN De auto van den heer Schortschabel te Rotterdam, waarin met den eigenaar nog twee EeeretS en tWee dames waren gezeten, kwam Zondagmiddag in botsing met de Hectrische tram Zeist-Utreoht -en werd daarbij gedeelte lijk vernield. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. De botsing had plaats op den gevaarlijken hoek WateringewegDorpsstraat, waar alle uit zicht van den eenen op den anderen weg oni- bree'kt. Volgens den gedupeerden heer och. wiens auto niet was verzekerd, had de tram geen signalen gegeven. Pas kort geleden wevd ter plaaise evenzoo een melkauto door de tram aangereden. Te Horst is de molenaar W. F., doordat de molen onverwacht in beweging werd ge zet, in aanraking gekomen met de kamraderen. De ongelukkige is aan de bekomen verwondin gen overleden. Dezer^dagen sprong een hoofdbuis van de waterleiding te Rotterdam. Het gevolg hiervan was dat de geheele stad van half elf tot één uur zonder water was. Nadat personeel van de waterleiding de enorme buis, die een doorsnede heeft van 1.25 M. had hersteld, kon wederom de druk op de buis wor den voortgezet. Terwijl de bewoners afwezig waren, is in de woning van den landbouwer T. te Oude Tonge ingebroken. Er wordt f3200 vermist. Van de da ders geen spoor. 1 Te Haarsteeg is de boerendochter W. v. d. B, van den hooizolder gevallen en met het achter-, hoofd op de deel terecht gekomen. Zij is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. In de ouderlijke woning aan de Beijerland-. sche straat te Rotterdam, heeft een één-jarig kind van K. een pot kokende thee van de tafel» getrok-i ken en den inhoud over het lichaam gekregen. De kleine werd met ernstige brandwonden naar het) ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Daar/ is het aan de gevolgen overleden. Loos alarm. Er liepen gisteren in de Residentie, na aankomst van den gewonen Staatsspoortrein te 10 uur 59, waarmede ook de Koningin naar Den Haag kwam geruchten, dat er onderweg op den trein schoten waren gelost. Wat er gebeurd is, is het volgende. Bij het el kaar pas se eren -van genoemden trein en een ande ren bij ZoetermeerZegwaard is een dusgenaamd koersbord, een dier ijzeren of geëmaill. platen met den naam van het station van bestemming, losge raakt, juist op het moment, waarop het passeeren der treinen plaats had. De stukken van dat bord recochetteerden waar schijnlijk door den luchtdruk, veroorzaakt door het in volle vaart elkaar voorbij snorren der treinen. Die stukken van het in drie deelen uiteengerukte bord vernielden een glasruit van een coupé tweede, klasse van een wagon, welke op een afstand van twee rijtuigen van het Koninklijk rijtuig geplaatst was. Ook werd een spiegelruit van de W. C. in een anderen tweede klasse waggon vernield. V001 alle zekerheid ,werd door de Haagsche politie en Justitie een onderzoek ingesteld, onder leiding van den commissaris van politie den heer Kramer, die als deskundige deed beëedigen den kapitein der genie Scherpenburg Rom. Dit on derzoek heeft voldoende uitgemaakt, dat de he vige knal, welke door het stuk springen van het bord werd veroorzaakt, niet het gevoLg is geweest van het lossen van schoten. De drie stukken, waar in het bord uiteensprong, zijn gevonden. Een afscheidsbrief van den ex-Kroonprins. x De ex-kroonprins heeft aan den burgemeester van Wieringen den volgenden afscheidsbrief ge schreven: i „Geachte Heer Burgemeester, „Nu mijn hartewensch om naar Duitschland te rug te kunnen keeren eindelijk in vervulling is gegaan en voor mij het uur van afschei'd van Wieringen heeft geslagen, is het mij eene diepge voelde behoefte u nogmaals langs dezen weg mijn hartelijksten dank te betuigen voor alle mij bewe zen voorkomendheid en de voorzorgen, waarmede ik hier omringd ben geweest. 1 „Mijn bijzondere dank geldt ook de geheele be volking van het eiland, met wie ik deze lange moeilijke jaren in de beste verstandhouding ge leefd heb en bij wie ik steeds groote tegemoetko-, ming en menschelijk medegevoel heb gevonden. De ze vriendschappelijke houding der bevolking tij dens de eerste jaren van mijn verblijf en de toen malige ambtelijke bemoeinis van den voortreffe- lijken burgemeester Peereboom, zijn gedurende de ambtsvervulling van uw hooggeëerden vader de zelfde gebleven en is onder uw invloed tot op den huidigen dag gehandhaafd. „Zoo neem ik dan afscheid, op de heengegane jaren terugblikkende, met een dankbaar hart voor alle mij en mijne huisgenooten betoonde vriend schappelijke gezindheid en met de verzekering, dat dit gevoel van dankbaarheid mij zal bijblijven zoo lang ik leef. „Ik verzoek u geachte Burgemeester ook de hierbij gaande afscheidswoorden, tevens met mijne afscheidsgroeten te willen overbrengen aan den Gemeenteraad en de bevolking en verblijf met de beste wenschen voor het gastvrije Wieringen en zijne bewoners Uw steeds dankbare en getrouwe (w.g.jj WILHELM." De ex-Keizer. 1 Uit Brussel wordt het volgende Belgatelegram ontvangen: „Volgens inlichtingen uit verschillende bronnen te Doorn alhier (te Brussel) verkregen, zijn twaalf paspoorten voor Duitschland naar den ex-keizer toegezonden. Een gewichtige conferentie zou te Doorn reeds zijn gehouden door den ex-keizer en eenige "'ooraanstaande personen uit diens omgeving. De „Gazette" waagt de voorspelling dat de mo narchie der Hohenzollerns op 4 Dec. zal worden hersteld en dat of de ex-kroonprins of de ex- keizer op den Pruisischen troon zal komen." Te Berlijn wordt uit betrouwbare bron verze kerd, dat dit bericht geheel onjuist en uit d© lucht gegrepen is.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2