fl f Zaterdag1 17 November 19S3 82e Ji ar gang KOK LffllGEDIJKER GOURORT. Krimpen" set. Toekomst' 'i&rdenTloesoh. BRUIN. lekkers, rjassen korting vanaf heden tot 6 DECEMBER STAALWAREN. JOH. LAUWERS, en Vreem- Donderdag 15 November 1923. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad NOOROSCHAKWOUDE. Dinsdagavond 7 uur vergaderde de raad in voltallige zitting ten raadhuize. Voorz. de burgemeester. Secret, de heer K. G. Reiïiders. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Goedgekeurd van Ged. St. op het besluit tot regeliing van het batig slot van J22op de verordening tot heffing van schoolgeld aan de U.L.O. Bericht van Mej. Wouda dat, zij haar be noeming tot onderwijzeres bij het vervolgonder- jwjjs aanneemt. Een eensluidend bericht van den heer Malle- cote, h. d. School. Deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Aan de Bijz. Schoolbesturen moet volgens tie L. O. W. worden uitgekeerd: aan de R. K. school f4529.80. Uitgekeerd is 80 pet, is f3242.60, zooidat nog valt uit te keeren f 1287-20 zulks voor den dienst 1922. Geldende voor 284 leerlingen gerekend tegen f 15.95 gemiddeld per leerling. Aan de school met den Bijbel £624.05, waarvan ook reeds 80 pet. is uitge keerd, is f348.20, zoodat nog betaald moet (worden f 273.85. Wat betreft het vervolgonder wijs aan de R. K. school f 102.30 en aan de school met den Bijbel f23.25 Deze bedragen worden goedgekeurd. De invoxderingsverordening van den H.O. wordt in overeenstemming gebracht met de iwet, zoodat, wanneerhet aanslagbiljet na 7 maanden van het belastingjaar worden uitge reikt, de aanslag in 5 termijnen kan worden betaald. In verband met het overlijden van den heer P:. Az. de Geus wordt overgegaan tot het op maken van een voordracht vopr zetter bij 's Rijks directe belastingen. De eerste stemming heeft tot uitslag: A. de Geus 3, N, Kooij 2, J. Ootjers 1, blanco 1 stem. Tweede vrije stemming: A. de Geus 5, N. Kooij 2, zoodat de heer De Geus als no- 1 op de voordracht zal worden geplaatst. Als tweede candidaat wordt gekozen de heer N. Kooij mie|t 6 tegen 1 stem op den heer G. Duijves. Verschillende ingekomen adressen zullen bij de begrooting'worden behandeld. De heer Zut brengt namens de Comm. be last met het onderzoek van de begropritogan rapport uit, en zegt dat deze in volkomen orde zijn bevonden ein kan goedkeuren. Eenige pos ten zullen bij behandeling ter sprake worden gebracht. Begrooting Gasbedrijf, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 128600. De heer Kooij vindt de afschrijving te laag. Het vorig jaar is ongeveer f 19000 afgeschre ven. En nu wil mm weer eenzelfde bedrag. Op de post gebouwen f96130, is afgeschreven f 15400, dat is over -13 jaar 16 pet. Dat is te laag. Op het terrein f 16300 is niets afgeschre ven. Op de begrooting ff8870, is in '22 vopr het eerst afgeschreven f440, op de schoeiing f2660 in '22 voor bet eerst f130. Verder is door mij opgemerkt dat van het hoofdgebouw een kolenbergplaats is gemaakt, en wanneer men zoo gaat handelen moet men achteruit boeren. Het bedrijf staat er niet schitterend voor. Ik acht het daarom noodig om de boek waarde, voorkomende pp de balans, in over eenstemming te brengen met de werkelijke iwaarde. De voorz. antwoordt, dat het hoofdgebouw geen opslagplaats van steenkool is. Dit is alleen het gedeelte wat daarvoor bestemd is. In het hoofdgebouw zijn de waschgelegenheden en rustplaatsen voor het personeel. Verder is er ook een gedeelte van het magazijn onderge bracht. Wat de afschrijvingen betreft daar heeft men een vaste maatstaf vopr. Wij rekenen ge heel met wat ook bij afi.dere bedrijven usance is. Het is precies als elders. Dat het bedrijf er niet schitterend voorstaat, moet ik abso luut ontkennen. Ik mag niet zeggen dat het 'schitterend isv. doch de gasproductie is door verschillende omstandigheden naar beneden ge gaan, maar dit is bij allé fabrieken gebeurd. Al hiet mogelijke wordt gpdaan om dit weer op te voeren. De heer Kooij hoopt dat de toestand gunsti ger is dan hij dacht. Maar ik ga met .de afschrij vingen met content. Een waarde van f403000 voor de geheele fabriek is een hoog bedrag. Ook zie ik 18 gaslantaarns met een verbruik van 13000 M3. Of dit hoog is daar kan ik niet over oordeelen. Dpoh op de balans hebben zij pen boekwaarde van f8116. Maar nu de lan taarns electrisch zijn gemaakt, kan dit bedrag verminderd worden om ten laste te brengen van het electrisch bedrijf. De voorz. zegt dat bij de 18 lantaarns ook begrepen zijn de oude lantaarns die in het ma gazijn berusten. Deze boekwaarde betreft de lantaarns zopals ze thans zijn. Van gasverlich ting is eiectrische verlichting aangebracht en komen nu nog op de balans van het gasbedrijf voor. De hegr Kooij zegt dat de lantaarns ook met een groot bedrag op de balans van het electrisch bedrijf voorkomen en wel met een bedrag van f11980. De voorz. Daar zit opk in de automatische ontsteking en de leening daarvoor aangegaan. De heer Kooij. Dan is het bedrag nog hoog. De voorz. zegt dat het de werkelijkheid dicht De heer Kooij zp,u. toch een vluggere afschrij ving willen zien. De voorz. Het bedrag betreft alle lantaarns. De heer Kooij wil het bedrag verminderen en dit ten laste brengen van het electr. bedrijf. De voorz. Dat blijft vrijwel hetzelfde. De heer Kooij zegt dat het electrisch bedrijf beter rendeert dan het gasbedrijf. De voorz. is het hier niet. mee eens. Er staat toch een K.W.U.-prijs van 45 cent tegenover een gasprijs van 14 cent. De heer Kooij zegt dat het electrisch toch meer gebruikt zal worden. Qet is gemakkelijker De voorz. wijst er op dat de Boekwaarde van het elctr bedrijf grooter is dan de wer kelijke waarde. Dat komt omdat het electrisch bedrijf een oorlogsbedrijf is. Het bezit lang niet de waarde die er voor staat aangegeven. Ik ben het niet met u eens dat het electrisch bedrijf er beter voor zou staan. U moet niet vergeten dat de kamerovens nog van zeer re- centen datum zijn, waarvoor een leening van .f 180.000 is aangegaan. De heer Kooij zegt dat het niet zijn bedoe ling is om het bedrijf af te breken. In A'dam wordt op 'toogenblik een gastentooinstelling ge- houden. Kan hier niet een dergelijke demon stratie in het klein worden gehouden, om het gebruik van gasfornuizen en gaskachels meer bekend te doen worden en deze door het be drijf in huurkoop of bruikleen te doen verstrek ken. De voorz'. antwoordt dat dit reeds in de Comm. is besproken. Hier is reeds een kook demonstratie gehouden pm te laten zien hoe voordeelig het koken op gas is, maar men heeft weifnig of geen resultaat gehad. Nu wil men 't volgend jaar een dergelijke demonstra tie geven in Broek op Langendijk voor die "gemeente en St. Pancras. Wat het tweede punt betreft, stelden eenige fabrikanten de gelegen heid daartoe open, maar moest het bedrijf hier de toestellen koopen. Thans zijn wij waar schijnlijk geslaagd baj een firma waar de risico van aankoop niet op het bedrijf wordt gelegd. Deze firma wil de toestellen in huurkoop af staan en heeft de fabriek te zorgen voor de inning der gelden. De heer Kooij is van oordeel dat men op, die manier de productie kan verhoogen en ge looft ook dat bij het afstaan in huurkoop de aanschaffing nut zal hebben. Het is mooi dat de fabriek tusschenpersoon is, doch bij mij zou er geen bezwaar bestaan dat de fabriek de toestellen aanschafte zoo, er gear anderen weg bestond. De heer Duijves. Laat je nu je wiensöh los. De Beer Kooij weeï filet of er Iets aan fe doen zal zijn. De heer Bart en' dacht het beter te kunnen behandelen bij de rekening. De heer Kooij. De begrooting is een norm waarnaar wordt gewerkt. De heer Jes acht de memorie valn toelichting bp de begrooting zeer beknopt. De begrooting begint met groote en eindigt met groote cij fers. Men weet niet waaruit de posten bestaan Had men voor de gemeente-begrooting eenige uren noodig, deze begrooting werd in 5 minuten nagezien. De toelichting is zeer beknopt. De heer De Geus is het hier volkomen mee eens .Ook hij heeft dien indruk gekregen. Er komt een bedrag op voor voor aankoop van ko len, maar wat ze kosten weet men niet. Ik stond heelemaal voor de begrooting. Deze be grooting maakt tegenover de gem. begr. een seigenaardigen indruk en stond mij met erg aan. Men krijgt er geen helder inzicht in. In de gem.-begr. staan de posten op zich zelf, maar zoek het bij de andere maar uit. De voorz. antwoordt dat de begrooting toch niet zoo ingewikkeld is. Iedere post van 'net bedrijf komt er op voor waarnaast staat de memorie van toelichting. De heer De Geus. Er komt .zooveel duizend ton kolen op voor. Maar men weet niet wat deze kosten tot aan de fabriek en de lossing. De heer Jes. Er komt 22000 ton kolen voor aankoop op voor tot een bedrag van f 46000. Maar wat ze aan transport kosten weet men niet. De voorz. De levering wordt aanbesteed en daarbij zgn de transportkosten inbegrepen. En dit kan met afzonderlijk vermeld worden omdat de aanbesteding nog moet geschieden. De heer Jes. Op de rekening van '22 staat het ook niet vermeld. En er zijn meer van dergelijke posten. De voorz. De begrooting geeft aan de to- taalposten. Maar gaarne ben ik bereid mede te werken dat op uw vragen antwoord kan worden gegeven. Er is geen bezwaar den Dir. te vragen om technische inlichtingen. De heer De Geus acht dit ook zeer wensche- lijk. Wij staan er thans machteloos tegenover. Het is zoo niet best na te gaan. De Comm. kan er zoo geen "oordeel over uitspreken. Bij gem. begr. kan men vragen richten tot den secretaris, waardoor men een helder inzicht verkrijgt. Maar zooals nu was het niet mogelijk de begrooting goed te onderzoeken. Het is zoo gevaarlijk om een oordeel te vellen en advies is zeer gewenscht. De voorz. zegt dat het geen bezwaar is dat de Dir. het onderzoek van de begrooting mee maakt. De memorie van toelichting is steeds in dezen vorm gegoten. Waar.de secret, bij het onderzoek van de gem. begr. inlichtingen verstrekt, is de oonsequentie dat de Dir. ook tegenwoordig is biij de behandeling van de begr. van het gasbedrijf. De heer De Geus. Het is zeer gewenscht. De heer Jes, vraagt of het mogelijk is dat de leden een afschrift van de begr. krijgen. Meerdere heeren ondersteunen dit verzoek en zal door den voorz. in de vergadering wor den gebracht. De heer Ootjers zegt dat er veel voor is te zeggen dat er inlichtingen worden gegeven. Men weet zoo niet waaruit de verschillende posten bestaan. De heer De Geus. De inlichtingen bjj de gem. begr. vergemakkelijkte het werk in zoo hooge mate, dat men deze durfde te aanvaar den. Mijn dank nog aan den secret, voor zijn patente inlichtingen en bijstand. Goedgevonden wordt dat in het vervolg in lichtingen zullen worden verstrekt. Door den heer Kooij wordt de aandacht ge vestigd op de dubieuse posten en noemt in dit verband de koolteer. Spr. acht het noodig daarvoor een reserve te vormen. De voorz. antwoordt (dat er maatregelen zijn genomen dat dit niet meer kan voorkomen. De heer Kooij zegt dat men niet tegen kwade posten kan waken. De voorz. Door de meest mogelijke voor zichtigheid te betrachten, en onder het stel len van borgen. Z.E.A. wijst nog op de aan hangige wijzigingen van de gemeentewet, waar- bij het mogelijk wordt gemaakt dat de Dir. toe- Drielingen 10.70—li to. Roode kool 1.903.60 itte kool 0.70—1.20. Deen oemkool ie soort 15.90 November 4975 kilogram -n, 54100 kilogram roode :1e kool, 38650 kilogram am deensche witte ckool >8 stuks bloemkool. EN. 1923. ie witte kool 1.50, witte rt 0.600.80, gele kool L.60—3.20, 2e soort 1.80 1, uien 10.50, peen 2.90 kg. aardappelen, 62400 g. deensche witte kool, 50 kg. roode kool', 1375 Witte kool ie soort 0.90 550.85. Gele kool 2.20. dem 2e soort 1.201.60 55 kilogram deensche wit witte kool, 17150 kiloJ ilogram nep. emkool 3.16.40. R.00 kool 2.804.20. Wortelen 20. Peren 8.40.An 1 14.20.—. Witlof >1, noch in de op- mor oam rekening, gunstige condities igname van over- e 80 ct. per 5 ons. r ons, d) 12 ot. per ons. 50 ct. per 5 om. 42 ct. per 5 ons. 45 n n S5 3 pond voor fl. 80 i i 5 pond 45 ct. tiof 5. op alle Pracht eollectie Tafel-, Dessert- en Voorsnij messen, Zakmessen, Scharen. Opticien, Payglop, ALKMAAR. liënten die tevoren maatitleecung üoenten. "Wij houden rekening met die toenemende vraag naar degel ij lze bleeding voor bescheiden prijzen en brengen ditseixoen een collectie welke aan dexe vraag ruimschoots voldoet, omreden wij bij onxe Heeren- kleeding ook exploiteeren Manufacturen, Werkmansgoederen, Ledikanten, Spiraal- en Kapokmatrassen, Veeren- en Kapokbedden, Wollen-, Watten en Moltondekens, Japanmatten en Tafelkleeden. Nu kan een ieder begrijpen waarom onxe Firma zoo goedkoop is (bewijst de steeds toenemende drukte) omdat wij zooveel verschillende artikelen hebben en als elk artikel een kleine winst geeft, dan kunnen wij ook tegen de grootste znken concurreeren. Niet alleen goedkoop in naam, doch ook goedkoop in daad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3