0 ?,o 135. «««.«■«■•a* si Zaterdag1 17 November 1923 82e Ji argaag Krimpen" iet. Toekomst" 'aardsnTleeiok. BRUIN. korting vanaf heden tot 6 DECEMBER STAALWAREN. JOH. LAUWERS, 9 lekkers, rjassen len Vreem- öe heer Kooij. Ik voel er niet zooveel voor en dit kan wel bezuinigd worden tot op de helft. De voorz. zegt dat zij zioh zelf niet kan be druipen. De burgerwacht is ingesteld met het bekende doel en dat is nog van kracht en haar bestaan wordt bedreigd wanneer men de sub sidie gaat verminderenen deze is toch geheel op haar plaats. Ook de heer Jes ziet het nut er niet van in. Aan den eenen kant gaat men bezuinigen en kan een kopje thee en een sigaar er niet op over schieten. Waar toch reeds een post is uit getrokken voor politie doet de burgerwacht geen nut. De voorz. wenscht de reden van haar bestaan biet uiteen te zetten. Die is voldoende bekend. 'Het zou een heugelijk teeken zijn wanneer men het geheele bedrag kon schrappen,, maar waar dit niet het geval isv stellen B. en W. voor dit te handhaven. De heer Ootjers zegt dat er een subsidie is gegeven om het tekort te dekken. Is er nu nog schuld? De heer Duijves weet het niet. De voorz. zegt dat men in een keurslijf zit wat de financiën betreft. En het tekort zou zeker zijn ingehaald wanneer het rijk bij drage niet had verminderd van f 2-50 op f2. lDe heer Ootjers. De schuld rustte op het be stuur en dat was niet tn den haak. en werd er van gemeentewege subsidie gegeven om die.n schuld te delgen. Zeker zou de schuld weg zijn, wanneer het rijk de subsidie niet had verlaagd. De voorz. zegt dat er een verzuim is gepleegd waardoor men een lager bedrag ontvangt dan men zou moeten ontvangen volgens het aantal van 64 leden. De heer Barten zegt dat de schuld niet. weg is, maar wel minder geworden, en men dit gedaan heeft gekregen ook door lager zaalhuur en een verlaging van de begrooting. Waarschijnlijk zal de subsidie het volgend jaar minder kunnen zijn. Het voorstel Kooij om het bedrag tot op de helft te verminderen wordt verworpen met alleen de heeren Jes en Kooij voor. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. Aan het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen wordt wederom een subsidie ver leend van f 10. Witte Kruis afd. Langedijk subsidie f 15.—. Een verzoek is ingekomen van het hoofdbestuur om een subsidie tot dekking van het tekort bij den ontsmèttingsdienst. Het voorstel van B. en W. om hierop niet in te gaan met het oog. op de gemeentefinanciën, hoe-1 wel erkennende het groote nut wordt met allen voor aangenomen. Drankbestrijding f20.—. Een verzoek is ingekomen ©m subsidie tot ex ploitatie van een reizend drankweermuseum. Ook hierop wordt op voorstel van B. en W. met het oog op de gemeentefinanciën afwijzend beschikt. Onderhoud straten en pleinen f 700.—. De heer Kooij acht dit bedrag hoog genoeg, doch vestigt de aandacht op het achteruit zetten van de hekken zooals dat ook elders geschiedt. De voorz. zegt hiermede te sympathiseeren. De heer Barten zegt dat allen den weg kennen en deze over het algemeen niet breed is. Maar er is reeds eeu dergelijk voorste" geweest en uitge voerd, zoodat we andere gemeenten op voor zijn en de weg ook breeder is dan in andere gemeenten Spr. acht uitvoering niet zoo noodig, en vindt dat men er met het oog op de bezuiniging niet best aan kan beginnen. De heer Ootjers zegt dat het te probeeren is, waar het kan en noodig is, rekening houdende met den fianncieelen toestand der gemeente. Men kan er langzaam mee beginnen en is met het oog op het drukke verkeer zeker van importantie. Spr. is een voorstander om te beginnen op de slechtste punten. De weg wordt hoe langer hoe benauwder door het verkeer en daardoor gevaarlijk De heer Kooij acht het op verschillende punten absoluut noodzakelijk en wijst op den hoek tus- schen bet perceel van |hem en den heer Vroegop. Wanneer het hek daar een meter naar binnen gaat beteekent dit een grooten vooruitgang. De heer Barten dacht dat Kooij bedoelde het overal te doen. Spr. is wel voor enkele punten. De heer Duijves wil het in handen stellen van B. en W. omdit in orde te brengen. Ook de heer Jes ziet het groote nut hiervan in. Hoe eerder er begonnen wordt, hoe beter het is met het oog op het autoverkeer. De voorz. gelooft dat heel wat perceelen in aanmerking komen. Wil men de straat aanpassen aan het verkeer zal men verder dienen te gaan. Wordt in handen gesteld van B;. en W., waarop in de volgende vergadering mededeelingen zullen worden gedaan. De heer Kooij zag het gaarne over het geheel uitgevoerd. Maar dat zal veel geld kosten en een ieder er niet voor zijn. i Bij de post schoolgelden R. K. School'vraagt de heer Duijves of niet bij een aanslag van 1000 gld, kan worden begonnen inplaats van bij 800 gld. Want enkelen loopen er diep in. De voorz. zegt dat de raad van B. en W. een voorstel zal bereiken, betreffende herziening van de verordening en vermindering der schoolgelden. Een aanvang bij f 1000 wordt niet goedgekeurd. Volgens de wet moet men beginnen bij f800. Muziekkorpsen f25. Een verzoek is ingekomen van de harmonie „Ex celsior" om wederom een subsidie te ontvangen. fB. e\ji W., stellen voor -dit bedrag hiervoor te bestemmen. 1 Wordt goedgevonden. 1 Subsidie B. A. f 1800.—. De heer Jes. Dit is een instelling voor ouden van dagen en zieken. Maar hier komt ook een post in voor voor de werkeloozen. De voorz. Dat komt aanstonds. Dit betreft uit sluitend subsidie. Werkverschaffing voor memorie. De voorz. leest de bekende adressen voor waarin gevraagd wordt om werkverruiming, toeslag op de werkeloozenuitkeering en steunregeling voor uit- getrokkenen en ongeorganiseerden. De voorz. zegt dat deze post voor memorie is geraamd omdat volgens oordeel van B. en W. hiervoor geen bedrag kan worden uitgetrokken. Bij eveintueele werkeloosheid echter rekening te hou den met de ingekomen adressen en deze thans in handen te stellen van B;. en W. 'Het ligt echter op den weg der arbeiders zich aan te sluiten bij hun organisaties, omdat zij daardoor, in geval van werk loosheid geruimen tijd worden gevrijwaard voor armoede. Maar tot hun leedwezen moeten B. en W. constateeren, dat yelen geen lid zijn en toch geschikt nun contributie konden betalen. In het algemeen is echter de bijdrage aan de vereeniging het eerste, waarop men gaat besparen. Maar het ligt op den weg der arbeiders zich te wapenen tegen armoede. Of er veel werkeloosheid zal zijn? Dat is voor ons en voor ieder een vraag. Daarom stellen B. en W. voor de adressen in hun handen te stellen. Door den heer Jes wordt erop gewezen dat het vorig jaar door het B. A. steun is verleend aan werkeloozen. Maar dat behoort daar niet thuis. Spr. zag dit gaarne bij de gemeente ondergebracht. De voorz. zegt niet te kunnen zien dat door het B. A. hiervoor een post is uitgetrokken. De heer Jes zegt dat in de post van f 1800 ook een bedrag zit voor de werkeloozen. i De voorz. zegt dat het bedrag f650 bedeeling in geld niet slaat op de werkeloozen. Dat is een bedrag voor armlastigen. Do heer De Geus zegt dat het gesprokéne door den heer Jes zijn oorzaak vindt in het feit, dat hier op het raadhuis iemand is geweest die geen werk had en om ondersteuning kwam en verwezen werd naar het armbestuur. Bij de behandeling van de begrooting ontspon zich een discussie over de ondersteuning van werkeloozen door het armbe stuur. Nu is de heer Jes van oordeel dat die on dersteuning minder scherp is zoo ze wordt gege ven door de gemeente inplaats van door het B.A. En dan kon de subsidie voor het armbestuur ver laagd worden. Ik weet er echter niets van of er werkeloozen naar het B. A. zijn verwezen. Maar dit is de oorzaak van de woorden van den heer Jes De heer Jes zegt dat men zoo moeilijk een oor deel kan uitspreken over de werkeloozen omdat de een trekkende is en de ander uitgetrokken. De voorz. zegt dat de post voor het B. A. en de werkeloosheid niets met elkander hebben uit te staan. En uitkeering in geld door de gemeente heeft nooit plaats. De heer Jes keurt het ten sterkste af dat er leden zijn verwezen naar het B. A. De voorz. zegt dat dit niets met de post heeft te maken. Het geld is voor hen die om ondersteu ning komen. De heer Jes. Voor- de ouden van dagen. De voorz. Dat is ter beoordeeling van het B.A. De heer Jes. Toch is het geld gegeven. Gaarne zou ik zien dat de gemeente voor ondersteuning, zorgde inplaats van het B. A. J De heer De Geus. Wanneer men onderstand noodig heeft, is niet de eerste vraag of dit voor 't armbestuur is ,maar of men het noodig heeft. Zooals de heer Jes het wil, zou men eerst ver schillende aanvragen moeten onderzoeken. Dat is niet zoo erg, maar als men behoefte heeft dan moet er geholpen worden en dat wordt gedaan. Maar de heer Jes wil de werkeloozen bij de gemeente houden inplaats van ze naar het arm- bestuur te zenden. Dat is voor hen minder vlij- mend, minder scherp. De heer Jes. Bij ziekte en voor ouden van da gen is het armbestuur er. niet voor de werkeloos zen. Die behooren bij de gemeente thuis. En ge nieten van daar ondersteuning in geld of in den vorm van werkverschaffing. De voorz. Ondersteuning wordt verleend door de kerkelijke instelling of door het armbestuur. De heer Jes kan zich hiermede niet vereemgien. Dc voorz. Ik kan het heusch niet veranderen. De hr. Jes. Wanneer men uitgetrokken is, schuift; de gemeente het op het B. A. Die regeling kan ik niet goedkeuren. De voorz. Ik kan er toch niet aan 'tegemoet komen. De heer Jes. Kan daarvoor dan niet een andere commissie worden gevormd? De voorz. Die zou een subsidie moeten genieten van de gemeente. En dat ligt niet op onzen weg. De heer Jes. In andere gemeenten geschiedt het toch wel Het armbestuur heeft wel medezeggen schap, maar het is een commissie voor crisiszaken De voorz. Dus u bedoelt een toeslag aan uitge trokken georganiseerden? De heer Jes. Ook ongeorganiseerden. De voorz. Dan zijn er geen uitgetrokkenen. De heer Jes. Ik wil het B. A. laten rusten. De voorz. Ik ben het volkomen met u eens, dat het voor de betrokken personen een pijnlijken gang is. Ook ik zou het oogenblik zegenen dat' deze toestand niet meer bestond. Maar dat zal een vrome hoop zijn. De heer Kooij is het er mee eens dat dit voor memorie is geraamd. Er is altijd gelegenheid dit bij suppletoire begrooting te regelen. Maar een an dere vraag is echter productief werk. Wanneer men dagelijks aan het spoor komt, ziet men' hoe- velen er leeg loopen. Het transport van de kolen naar de gasfabriek geschiedt door menschen van buiten, en ik kan mij begrijpen dat het den ar beiders van hier bij het zien, pijnlijk aandoet. Daar om zou ik willen voorstellen geen aanbesteding meer te houden, maar het hier onder de arbeiders uit te besteden. Om te trachten het werk voor hen hier te houden. De voorz. zegt zich te kunnen voorstellen dat deze gedachte naar voren komt. Doch de aanbe steding wordt door de gasfabriek gehouden, met het oog op zoo weinig mogelijk kosten. Wanneer u een huis laat bouwen, zal er naar worden in geschreven door menschen van hier en van buiten Het zou de reinste philantropie van u zijn om dan het werk hier te houden .wanneer de inschnj- ver van hier een duizend gulden hooger zou zijn, dan de laagste inschrijver. Maar het ligt toch in geen geval op den weg der gasfabriek in deze philantropisch op te tredet# De heer Kooij. Het is toch een goede politiek om het werk dat hier is, in de gemeente te houden. Er is nu een basis waarop het vervoer en de los sing plaats heeft. En op grond hiervan kan men toch in overleg treden met de organisaties van hier. De voorzitter. Laten de menschen in de allereer ste plaats zorgen dat ze niet te hoog inschrijven. Het bedrijf mag zich niet in die richting bewegen, zooals door u' wordt aangegeven. En dan geloof ik ook dat het werk door u wel eenigszins wordt overschat. Het beteekent niet zooveel. Men heeft hei verkrijgen van het werjc toch eenigszins in de hand, doorniet te hoog in te schrijven. Als overheidsbedrijf geeft men het werk aan den laagsten inschrijver. Zoo het verschil echter niet te groot is, zou er reden kunnen zijn om het werk hier te houden. Maar bij een groot verschil mag het bedrijf dit niet doen. De heer Kooij weet niet wat er tegen is om het onderhandsch aan te besteden zooals dat vroeger werd gedaan. Wanneer het werk door de arbeiders van hier wordt verricht, komt het toch hun ten goede. K D<? voorz. U overschat het werk. De heer Kooij. Alle baat helpt. De voorz. Het philantropisch optreden ligt niet op den weg van een overheidsbedrijf. De heer De Geus is van oordeel dat wanneer het in dit geval werd toegepast, het toch in geen geval misplaatst zou zijn. 2200 ton steenkolen is nou nog niet niks. De arbeiders zien dit werk naar buiten gaan. Niet alleen missen zij dan het arbeidsloon, maar verschillende andere menschen hebben er ook niets aan. Wanner het geld hier blijft, zal het ook hier bij de winkeliers worden besteed. En de transport zal toch weinig hooger zijn, dan dat het door buitenmenschen wordt ge daan. En dan ben ik er voor het werk hier te houden. Om, wanneer het huisje bij 't schuurtje blijft het aan de arbeiders van hier te geven. De voorz. zegt dat het met een klein verschil ook een heel ander geval is. Men moet niet ver geten dat er een groote categorie van menschen is, die het niet pleizierig zou vinden d© cokes daar door duurder te moeten betalen. De heer Kooij zegt dat men toch altijd met d© arbeiders onderhandelen kan. Wanneer het een beetje bij en bij komt is er toch niets tegen om het aan hen te geven. Daar is alles voor. L Drielingen 10.7011. 70. Roode kool 1.903.60 Ltte kool 0.70—1.20. Deen oemkool ie soort 15.90 November 4975 kilogram sn, 54100 kilogram roode ;le kool, 38650 kilogram am deensche witte ckool >8 stuks bloemkool. EN. 1923. ie witte kool 1.50, witte rt 0.600.80, gele kool 1.60—3.20, 2e soort 1.80 1, uien 10.50, peen 2.90 kg. aardappelen, 62400 g. deensche witte kool, 50 kg. roode kool, 1375 Witte kool ie soort 0.90 55—0.85. Gele kool 2.20. dem 2e soort 1.201.60 55 kilogram deensche wit witte kool, 17150 kilo" ilogram nep. emkool 3.1640. R.00 kool 2.804.20. Wortelen 20. Peren 8.-40.An 1 14.20.—. Witlof >1, noch in de op- roor onze rekening, gunstige condities igname van over- der N.Y. e 80 ot. per 5 ons. r ons, n) 12 ot. per ons. 50 ct. per 5 ons. 42 ct. per 5 ons. 45 S pond voor fl. 80 pond 45 ct. op alle Pracht eolleotie Tafel-, Dessert- en Voorsnij messen, Zakmessen, Scharen. Opticien, Payglop, ALKMAAR. tiof 5. iënten die tevoren maatkleeding kochten. Wij houden rekening1 met die toenemende vraag naar degelijke kleeding voor bescheiden prijzen en brengen dit seizoen een collectie welke aan deze vraag ruimschoots voldoet, omreden wij bij onze Heeron- kleeding ook exploiteeren Manufacturen, Werkmansgoederen, Ledikanten, Spiraal- en Kapokmatrassen, Veeren- en Kapokbedden, Wollen-, Watten en Moltondekens, Japanmatten en Tafelkleeden. Nu kan een ieder begrijpen waarom onze Firma zoo goedkoop is (bewijst de steeds toenemende drukte) omdat wij zooveel verschillende artikelen hebben en als elk artikel een kleine winst geelt, dan kannen wij ook tegen de grootste zaken concurreeren, Niet alleen goedkoop in naam, doch ook goedkoop in daad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5