binnenland werkzaamheden op sociaal gebied,. werd. het woord hierna verleend aan den heer Teensma, Hoofd derSchopl alhier, welke mededeelmg deed» dat hem een bezoek was gebracht door een inspecteur bij het lager onderwijs en deze hem verschillende vragen deed welke er op wezen, dat van hooger hand onze school werd bedreigd met ppheliing. Naar aanleiding hier van meende spreker, dat men paraat moest blyven en alles doen om dit zoo mogelijk tegen te gaan. Besloten werd dan ook om een lijst bjj de burgers der schoolwyk aan te bieden, welke een verzoek aan het Gem. bestuur bevat pm alle middelen in het werk te stellen de school alhier te behouden. Voorts zij nog vermeld, -dat Dr. Snetlhlage gaarne zag, dat vanuit de aanwezigen voor een volgende bijeenkomst een te behandelen punt jwerd opgegeven en door dezelve naar beste krachten werd ingeleid. Als punt van bespreking werd door een be zoeker opgegeven „Het tot stand komen der sociale wetgeving." groenveld. Het mond- en klauwzeer bij het vee van den heer K. brans geconstateera, is ooor den vee- &rt sais geeiintugd beschouwu, nu uoet zw:h ech ter weer eenzeilde geval bij zijn buurman, aen (heer F. Rens voor. PLaaj«»c.i.iüi\. hituwo ZUIDSCHARWOUDE. De slagerij, die reeas gevestigd was in de meubelzaak van den heer bot, is alweer ver dwenen. Aangezien de winkel niet voldoet aan de eischen daaraan bij de wet gesteld, mocht de slagerij niet geopend worden. We verne men, dat nu van voortzetting is afgezien. BROEK OF LAKuiHNUiJtv. Opk hier ter plaaise zal ui verschillende ker ken gecollecteerd woruen voor de nooulajaende Duitsche predikanten met hunne gezonnen. «- (reids werd in de N,. H. Kerk voor cut uoet reeds f145 gecollecteerd, terwijl a.s. Zonuag in de Chr. Geref. Kerk het zal geschieden, en naar »rg vernamen ook spoedig in de Ger. Kerk. SPOKT tti WcuoIKijuilN N. H. V. B. Uitslagen Zondag 18 November: 4A. Vrone 1—Koedijk 1 5—1. Rood Wit 2D/r.S. 1 afgelascht. Cr* Schermer 1Holland 1 terrein af gekeurd. Heiloo 1Schoorl 1 5—0. Alkmaar 3—V.A.F.C. 3 terr. afgekeurd 5A. D,.T.S. 2—Oudorp 1, terr. afgekeurd Koedijk 2—Vrone 2 0—9. 5B, Zeemeeuwen 2—D.T.V. 2 3—0. Alkmaar 4Vrone 3 terr. afgekeurd. Rood Wit 3D.T.Si. 3 11—0. Heiloo 2—V.A.F.C. 4 3—2. Programma Zondag 25 November: 4A. Koedijk 1—Gr. Schermer 1, Harthoorn. D.T.S. 1—Vrone 1 Harthoorn. D,T.S. 1—Vrone 1, Stemman. Schoorl 1—Alkmaar 3, Bpauchampet. V.A.F.C;. 3—Heiloo 1, 12 uur, G. Molenaar. Ft.UlLLt.TON. TE H00Q SPEL. Instinctmatig voelde zij dat het teugellooze kind slechts 'door een vaste hand kon gebrei deld worden; maar waar vond zij die hand en waar dien breidel? Voor 't eerst van haar leven twijfelde zij aan zich zelf, en vreesde zij of zij wel opgewassen zou zijn tegen haar taak. Maar afstand er van doen! Terugkeerennaar haar huis, een banale onderwijzeressen- of gou vernantes-betrekking aannemen, ergens op het platteland, neen! Dan liever bet onmogelijke beproefd. Even dacht zij er aan of het niet verstandi ger zou wezen de hulp van Willem aan te ne men. Wie weet hoe hij haar van dienst kon wezen; maar trotsch wierp zij dadelijk het hoofd in den nek. Hij was een dwarskijker, anders niet, hij doorzag haar, hij kende haar inner lijke holheid, hij zou haar met helpen, integen- deell met zijn lastige wijsheid haar arbeid nog verzwaren. Zij zou het beproeven en alleen, kost wat kostl In de gang hoorde zij kussen en smoezelen, fcpen zacht snikken, gevolgd door druk pra ten; de deur ging open en vader en dochter kwamen binnen, de armen om elkander gesla gen, zij zoo dicht mogelijk tegen zijn borst ge- besteld. Hü zag er nu weder opgewekt uit en zeide: ■„De vrede is gesloten, Daisy heeft beloofd nooit meer zoo stout te zijn en zij is heel blij idat de freule haar juf wi.I worden!" „Is dat waar Daisy?" vroeg Leonore ernstig. Het kind sloeg de oogen neer en bracht er met moeite en haperend uit: „Papa zegt..." „Ja, nu zegt papa het, dat zij zoet en ge hoorzaam zal wezen, maar als papa weg is tiaar Indië en de freule blijft hier Met een wilden kreet greep het kind haar vader om het middel. „Neen, Daisy mee met papa, naar Indië. „Foei, Daisy," zoo begon Leonore haar op voedkundige taak, „dat moet Daisy niet zeg gen. Papa moet voor zaken weg, en als papa terugkomt, dan zal hij zoo gelukkig zijn als Daisy zoo verstandig is geworden als zij groot is. Ik zal Daisy wel gezelschap houden, dan gaan wij samen wandelen en naar de winkels..." „Maar ook leerea?" Rood Wit 2Holland 1, v. d. Tooren. 5A. Oudorp 1—Koedijk 2, Prins. Vrone 2—Biergen 2, JMantel. 5B,. D;.T.V. 2—Vrone 3, A. A. Mol. Heiloo 2D.T.S. 3, van Rooyen. Zeemeeuwen 2V.A.F.C. 4, Covers. Gr. Schermer 2Alkmaar 4, de Wit. Indien geen tijd vermeld is, beginnen alle wedstrijden om 2 uur. OUDE NIEDORP. Zondagmiddag speelde V.V.V, 1 voor de com petitie tegen Bj.V.V|. 1 te Benningbroek. Deze spannende wedstrijd eindigde in gelijk spel namelijk 22. V.V.V. 2 speelde dien middag tegen Storm vogels 3 te Spanbroek en wist maar eventjes te winnen met 160. ST. PANCRAS. En zoo hadden wij Zondag, thans onder leiding van scheidsrechter Snijders, en op eigen veld, weder een strijd tegen Koedijk 1. Doch thans was de zege niet zoo groot. Al direct heeft Vrone weer een gevaarlijke uitval, doch thans bleef 't doelpunt uit. Daarna zitten üe Vrone-menschen er Hink op en even later volgt het eerste punt. Ais weer even later Vrone's back hands in 't beruchte gebied maakt, redt Janson, Koedijk's eer uit de toegekende pe nalty. Met dezen stand, met Vrone veel in aen aanval, komt rust. Doch na rust begrijpt Vrone dat het niet bij 1—1 mag blijven. Zoo volgt dan ook spoeaig 't winnende punt. Even later weet Vr's linksbinnen met een mooi schot de voorsprpng te vergrpoten, gevolgd door een zeer mooi schot, via de paai, van zijn broeder op de rechtsoiuicenplaats. Eenig spel volgt we- jder en thans is 't Vrone's reohtsbmnen aie het woord verkrijgt en dan ook goed zijn praatje weet te maken. Zoo komt einde en al is de overwinning niet zoo, groot, zoo spelpunten zijn Dinnen en de 51 geboekt. net Tweede op reis naar Koedijk II brak met de sleur en wist een 90 overwinning in de wacht te sleepen. bUirnNLANO Aardbevingen in Frankrijk. jEr had een aardbeving plaats te Auch, die zich van het noorde nnaar het zuiden bewoog. Tallooze. personen werden uit hun slaap gewekt. ,Er had een aardbeving plaats te Toulon en in het gebied van Torn en Garonne, die drie secon-,. den aanmeld. De aardbeving was tamelijk hevig doch richtte geen schade aan. j Gisterocntend om vier uur had te Barcelona, een aardbeving plaats, die tamelijk heftig was en zeven seconden duurde. Gisternacht werden in het zuiden van Frankrijk eenige aardschokken gevoeld. Te Bordeaux hadden gistermorgen drie lichte schokken plaats, die kor ten tijd duurden ,doch desniettemin door tallooze personen werden gevoeld. Gisternacht werden te Montauban duidelijk 2 aardschokken gevoeld, die zich in de richting Zuid-WestNoord-Oost bewogen. Hel observatorium te Barcelona registreerde een aardbeving, welker centrum zich in de hooge Py- reneën op 172 K.M. afstand van Barcelona be vindt. Leonore gaf hem een wenk haar te laten begaan. Het kind. begon te luisteren. „Wij zullen doen als vriendinnen, niet waar, .Daisy?" en zij trok het meisje zacht naar zich toe; „heb je nooit vriendinnen gehad?" Daisy liet haar begaan en schudde als ant woord op die vraag even het hoofd. Leonore merkte dat zij blauwe plekken had op haar armen en schrammen aan haar hoofd. 'Over het kind heen, wees zij met haar oogen den vader die sporen aan, overgebleven uit zijn barbaarsche mishandeling. Hij wendde ver legen en beschaamd den blak af. „En zal „juf" mij niet slaan?" vroeg zij. „Want slaan mag alleen pa doen 1" „Neen, ik zal je niet slaan, maar Daisy zal papa ook nooit meer reden geven, om zoo boos te worden; want zulk een bui kan papa ziek maken en hem plotseling dood laten neer vallen!" De heer Mac Dunolly trok een grijns; die waarheid, welke zij daar verkondigde, bevatte nu juist niet een aangenaam vooruitzicht voor hem, maar het kind luisterde toch aandachtig. Niemand had ooit met haar geredeneerd; men had haar geliefkoosd of mishandeld; de Indi sche tante evengoed als haar vader. Het was haar of zij een heel nieuwe taal hoorde. De vader raakte vervuld van bewondering voor het jonge meisje, dat zich met zooveel tact van het hart en den geest van zijn kind trachtte meester te maken. Eindelijk had hij het wonderbare edelgesteente, zoo lang door hem gezocht, gevonden. Leonore besloot haar proeflesje met het kind op het voorhoofd te kussen, een bedaarde, moederlijke kus, heel iets anderstdan Daisy gewoon was van haar vader te ontvangen, of hem te geven; alles ging tusschen hen zoo wild en met zulk een zuidelijk vuur toe. Zij zou bet anders aanleggen. Daarop wendde zij zich tot haar toekomstigên meester en vroeg hem: „Wanneer moet ik in dienst komen?" „In dienst, in dienst! Dat is het woord niet! Wanneer wil u mij de eer aandoen de leiding van mijn huis en de opvoeding van mijn kind op u te nemen?" „Ziezoo 1 ook den ouden heer ga ik bescha ven," dacht zij met voldoening; zij had nu al haar zelfvertrouwen weer terug. „Liever 'kwam ik eerst na uw vertrek," sprak zij; „ik wil geheel vrij zijn ten opzichte van het kind, en dat ben ik niet, zoolang u er bi) is." De ex-Kroonprins. t Uit Londen wordt gemeld dat de Britsche re geering definitieve instructies aan den gezant te Parijs deed toekomen in zake de voorgenomen maat regelen tegen den terugkeer van den ex-kroon prins en de weigering van Duitschland om de mi litair econtrole te doen hervatten. iUit bevoegde Engelsche bron wordt uit Londen medegedeeld, dat men daar wel geneigd was een krachtig protest naar Berlijn te zenden ,maar zou. weigeren zich bij sancties aan te sluiten. Men hoopt evenwel te Parijs, dat deze berichten niet zullen worden bevestigd, en dat de gezantenraad erin zal slagen een grondslag voor overeenstem ming te vinden. Een rede van Stresemann. 'Rijkskanselier Stresemann hield Zondag te Ber lijn voor het centrale bestuur van de Duitsche Volkspartij een rede over den politieken toestand. Hij weerlegde de critiek tegen zijn buitenlandsche politiek en toonde aan, dat speciaal de onderhan delingen met Frankrijk niet reeds van tevoren gene kans op succes hadden gehad en dat ze ook een zeker resultaat hadden opgeleverd, n.l. de doelbewuste samenwerking van de beide Angel saksische mogendheden. De uitwerking van deze. politiek zal misschien voorloopig voor Duitschland niet onder alle omstandigheden gelukkig zijn, maar haar beteekenis ligt daarin dat zij misschien een nieuw hoofdstuk in de Europeesche geschiedenis inleidt, ook, wanneer de eerste resultaten in ver dere gewelddadigheden van de zijde van Frankrijk bestaan. 'Duitschland leeft thans in een koortsachtigen overgangstijd en het land staat voor een vreeselijk zwaren winter. De toestand in het Rijn- en Ruhr- land is buitengewoon ernstig. De onderhandelingen) der industrieelen met Frankrijk zijn mislukt, omdat de eisch, dat met de kolenleveringen niet de Duitsche herstelrekening zou worden gecrediteerd, moest worden verworpen, omdat natuurlijk het na tionaal grondrecht van Duitschland niet kan wor den prijsgegeven. 'De 10-urige arbeidsdag, waarvan Poincaré ir zijn laatste rede sprak, heeft daarbij geen rol gespeeld. Stresemann verklaarde zich verder tegen elke dictatuur van de zijde van zekere leiders van het economisch leven en van nationale verbonden. Een afwijking van de tot nu toe gevolgde, grondwet telijke regeeringspolitiek zou zoowel op binnen- landsch- als op buitenlandsch politiek gebied nood lottig worden. •Betreffende den terugkeer van den Kroonprins- merkte de Rijkskanselier op, dat hij zich liever blootstelt aan nieuwe Fransche grofheden, dan dat hij het verwijt zou willen dragen dat da laatste Duitscher uit den wereldoorlog nog in het buiten-' land, ver van zijn familie, moet verblijf houden.: Een eisch tot uitlevering van den Kroonprins wordt natuurlijk afgewezen. Duurteopstootjes te Berlijn. Blijkens een radiotelegram uit Berlijn hebben al daar in verschillende stadswijken opnieuw duurte opstootjes plaats gehad. Vele zaken werden ge plunderd. Niitiü ifoi ii JUiNOiiiN Typhus te Edam. Te Edam zijn tien gevallen van.typhus geconsta; teerd. Waarschijnlijk is de ziekte ontstaan door ,„Ik wilde dat u dadelijk kon blijven." „Neen, dat gaat natuurlijk niet! Met mijn broer en mijn vader," dat laatste kwam er met moeite achteraan slepen, „zal ik spreken en hun uw voorstel overbrengen. De vader had zijn dochtertje intusschen weer bij den arm genomen en vroeg haar in 't En- gelsch „Zou Daisy nu niet graag zoo. mooi willen spreken als de freule? En er zoo lief uitzien en zoo aardig en vriendelijk zijn?" Onwillig schudde het 'kind haar geheele lichaam. „Neen, te lastig, prettiger zool" „Dat zal wel komen mettertijd. De juffrouw te vroeger ook een edhte wildzang geweest." „Dan zal ik het rijtuig maar laten voorko men," zeide de heer Mac Dunolly; „vertrekt u dadelijk naar Ankeloo?" „Neen, mijnheer! Ik blijf vannacht logeeren bij een vriendin van mij." „Informatiën over mij inwinnen?" Zij glimlachte. „Oi, neen, dat te immers niet meer noodig!" „Daisy, ga 'heen, kind! Pa moet de juffrouw nog even spreken!" Zonder groeten verwijdende zich het meisje, en de heer Mac Dunolly hernam met grooten ernst: j j 1 „Dus wij hebben elkander goed begrepen, freule Asseleyn? U vertrouw ik mijn huis toe, maar dat is minder. Het voornaamste is mijn kindHoe lang blijf ik weg? Misschien tien taaanden, misschien tien jaar. Is er iets bij zonders, dan telegrafeert u eenvoudig. Mijn keine brandal ('bandiet) moet door u gefatsoe neerd worden, maar niet alleen uiterlijk. Dat beteekënt niets. Inwendig moet zij goed wor den, een goede, brave, vrome vrouw. Heeft u mij begrepen?" „Die man is zoo gek niet als ik meende," dacht Leonore, terwijl zij met verstandig ge zicht ja knikte. „Geen modepop, geen vrouw van de wereld. U moet inhalen wat ik verzuimd heb, en dat zoo spoedig mogelijk. Ik weet zelf wat ik te 'kortschiet aan plichtsbesef en zelfbeheerschmg aan karakter, daarom wil ik mijn dochter daar van voorzien. Ziet u er kans toe?" Zij moest tot haar spijt de oogen neerslaan onder zijn brandenden blik, maar een ondeel baar gedeelte van een seconde alleen; toen 'zag zij hem weer aan. „Wat ik bezit zal ik haar geven! Ik zal op het drinken van ongekookte melk. Naar den aard wordt gezocht. Nonchalant. Zaterdag kwam, naar een V. D. telegram uit Parijs meldt, een Nederlandsch koopman de heet Geert Deen uit Epe, juist toen hij uit een taxi stapte ,tot de ontdekking, dat hij zijn groote por. tefeuille, bevattende 430 duizend francs aan bank- biljetten in dit voertuig had laten liggen. Terstond begaf hij zich naar de politie welke thans een onderzoek instelt naar de verblijfplaats van den chauffeur wiens signalement hélkend is, Auto-ongeluk. Zaterdagavond reed de heer Dudok van Heel per auto met gedoofde schijnwerpers op den Bre- diusweg te Bussurn,-Maar hij een andere auto pa- seeren moest. Deze beantwoordde die beleefdheid niet en verblind door het schelle licht reed heer D. v. H. een groentekar aan. Deze werd geheel vernield, de groenteman werd over den weg geslingerd net voor de andere auto, die hem rakelings passeerde. De groentema nkwam er nog betrekkelijk goed af. de auto was beschadigd. De andere automobilist trok zich, zooals te ver wachten was, niets van het ongeval aan. Hij reed snel door. 1 S.s. „Rijperkerk" in brand. Een Bi. T. A.-telegram uit Bastia op Corsica medt, dat aam boord van het Neder laniüsche ^stoomschip „Rijperkerk" (van de H,oil.-Oost Afrika-lijn) brand is uitgebroken i|n de laaing terwijl het schip van Port Said naar Marseille onderweg was. De lading bestond uit eenige duizenden ton .inen aardnoten en verschillende koopwaren. Dc „Rijperkerk,, vroeg draadloos om hulp. Eenige uren later werd hij gemeerd aan de nieuwe kade in de haven van Bastia. Zaterdagavond nam de brand in omvang toe. Niettemin werd met de lossing krachtig voort gegaan. Spoedig kwam de Nederlandsche kruiser ..„Tromp", die in de Middellanüsche Ze ekritste in de nabijheid van de Rijperkerk" liggen en hiel pzij met haar krachtige pompen bij het blusschi'ngswerk. Die brand woedde echter met steeds grootere -felheid. Het vuur tastte weldra ook den boven bouw van het voorschip aan. Die torpedohoot jager 96 trachtte het schip door kanonschoten tot zinken te brengen. De „Rijperkerk" ligt nu met de schroef omhopg geheel ondergedom peld met het voorschip. De brand duurt nog yoort, zij het minder fel. Stapte. 1 Aan 41 arbeiders van de vloer zeilenfab riek te Wijhe is wegens slapte in het bedrijf ontslag aangezegd. Hieronder behooren vele gehuwden Wegens slapte in het bedrijf wordt aan de Vereenigide Koninklijke Tapijtenfabriek te Deventer slechts 6 uur per dag gewerkt. De postcheque en girodienst. Naar de „Msb." verneemt, gaat het ontwarren van den chaotisclien toestand aan den Postcheque- en girodienst langzaam maar regelmatig voort Wanneer zich geen onverwachte verwikkelingen voordoen, hoopt men tegen het begin van 1924 de desorganisatie te boven te zijn en den dienst weer te kunnen heropenen. Bij de reorganisatie wordt thans een zoodanig systeem gevolgd, dat de dienst na heropening steeds zal kunnen worden verbe terd, hetzij men het gecentraliseerde of gedecen traliseerde beginsel wil toepassen. De gewezen keizer. 'De „Echo du Soir" bespreekt het bekende com muniqué door den ex-keizer aan de pers verstrekt Volgens het blad was de ex-keizer volkomen op de hoogte van de plannen van zijn zoon, daar een en nader tijdens een bijeenkomst te Doorn op 2 of 3 October j.l. uitvoerig zou zijn besproken. (Omstreeks 1 October heeft de exkeizer zijn zoon bovendien door tusschenkomst van een Holland- mijn manier trachten haar hart te winnen; mis schien heeft u het zooeven gehoord en vond1 mij niet streng genoeg, maar dat behoort tot mijn tactiek. Men vangt de vliegen met honig en niet met azijn." „Het ho e laat ik u over. U weet wat ik verlang; geen offer te mij te .groot om dat bereiken. Nog eens, op uiterlijke manieren, op aristocratisch optreden ben ik gesteld; maar dit alles beteekent niets, als het niet voort komt uit inwendige beschaving, anders is het niets als verguldsel', klatergoud Prada." Leonore schrikte bij dat woord. „En dat verlang ik niet van mijn dochter, ik wil voor haar ware zielsbesohaving koopen tot eiken prijs. En nu uw hand er op. Ziezoo ik telegrafeer u wanneer ik ga vertrekken.' Leonore herademde toen zij in de coupé zat en wegreed, zij gevoelde zich volstrekt niet op haar gemak tegenover dien zonderlingen man- Zij begreep dat hij ongenadig streng kon zijn, als men hem weerstond; maar met haar gewone luchthartigheid zette zij zich over alk bezwaren 'heen en droomde haar schoonst: droomen over haar wonen in het rijke huis, haar rijden in dit verrukkelijk coupétje. Zij gaf den koetsier en palfrenier een gulden fooi en zij bogen voor haar tot den grond. >„Nu, die is van een ander soort dan de rest," zeide de eene, waarop de andere verklaarde ,„2eg liever dat zy is klaargekomen; daar- om te zij zoo royaal." „Nu, zij bever dan ik', optrekken met die wilde kat." 1 -ar £.'0 (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2