UerKiezino Kamer aan sugaatóei aid. Mfflnsarij. De voorz. antwoordt 'lat deze dienst is inge steld voor gemeenten' én particulieren en die kunnen tegen het kostend bedrag goederen doen ontsmetten. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met allen voor aangenomen. Er is ingekomen een verzoek om den Ach terweg te verbeteren, daar deze onbegaanbaar is. Hierop kómen een 17-tal handteekeningen voor. De voorz. zegt, dat zooals ook den Raad be kend is, op de begrooting voor 1924 rekening is gehouden met de Boeterslaan. Het bedrag voor 19123 is totaal verbruikt en de rekening 1923 laat geen uitgaven,meer toe. De Boeters laan zal in 1924 echter met bekwamen spoed bi orde worden gebracht. De heer Slijker vraagt of de Bakkerslaan al verhard is? De voorz. antwoordt bevestigend. De heer Sikker had het béter gevonden wan-. Weer dan eerst de Boeterslaan was gedaan. De voorz. antwoordt dat men de gelegenheid moest aangrijpen omdat de belanghebbenden kosteloos de sintels er op brachten. Het ver zoek heeft echter in de begrooting al reedè zijn beslag en steilten B. en "W. voor dit voor kkennisgeving aan te nemen. De heer Kloosterboer. Kan het nu niet ge daan worden? De voorz. zou niet graag de rtekening van '23 hiermee willen belasten. De heer Gutker zegt dat misschien al in December kan- worden' begonnen, wanneer er werkelóozen zijn. De voorz. antwoordt dat het werk niet zoo veel beteekent. Het verzoek wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. De voorz. zegt hierna dat de gascommissie met teen voorstel komt om de propaganda van het gas uit te breiden. Op het oogenbük zijn gaskachels in gebruik, waarvan het gas 8 cenc per M3. kost. Nu stelt de Comm. voor, tenein de het gasverbruik te verhoogen, en waar zij in het gaskachelgas een uitbreiding van gebied ziet, dit gas op 7 cent per M3. te bepalen. Den laatsten tijd zijn weder 4 aanvragen om gaskachels ingekomen. De heer Slijker. Waarom gaat men het gas voor het dagelijks gebruik niet verlagen? Dan profiteert iedereen er van. De voorz. antwoordt dat de begróoting van het gasbedrijf dit niet toelaat. De heer Slijker. Hoe goedkooper het gas, tneer er gebruikt wordt. Zooals nu kan men ïliet concurrreeren met de petroleum. De voorz. zegt nogmaals dat door een alge- hteele verlaging de begrooting in verwarring komt en men een minder ontvangst zal hebben van f13 k f14000. De hieer Slijker. Dat moet nog uitkomen. De heer Zeegers vraagt of het gaskachelgas met 7 cent ongeveer overeenkomt met den prijs voor gewone brandstof. De voorz. zegt dat 'het gebruik van een gas kachel tegen een gasprijs van 7 cent per'M3. geen nadeel, maar eerder voordeel zal opleve ren. Dat is dan ook de reden van dit voorstel, vooral ook waar dit gas wordt gemaakt zonder uitbreiding van fabriek of personeel, en alleen meer steenkool zal kosten. De heer Shj'ker. Kan' men op gaskachels ko ken? Zoo ja, dan zal men dat moeten contro leeren. Anders heeft men goedkoop kookgas. De voorz. Dat kan niemand beletten. De heer Slijker. Wanneer men den kachel inricht voor het koken van middageten heeft men goedkoop kookgas. Die heer Zeegers zegt dat wanneer de afna me van dalt gas zich vergroot, toch misschien daardoor een verlagipg van het gewone gas kan volgen. De heer Duif zegt ook dat kokten op een gas kachel nadeel zal opleveren voor de fabriek. De voorz. antwoordt dat die kaChel niet in gericht is voor koken. De heer Kloosterboer zegt dat het een scha de zal zijn voor de kleine menstehen, want de groote menschen zullen teen gaskachel aan schaffen. De voorz. Gaskachels zijn niet duur. Voor f21 heeft men reeds een goeden'kachel. De heer Kloosterboer. De kleine-menschen hebben geen f21 daarvoor. De gróote men schen zullen er een koopein- en de kleine men schen kunnen het betalen. Ik zag liever dat het gewone gas goedkooper werd. De heer Duif. Wanneer het gasverbruik wordt verhoogd, kan misschien daardoor hei gewone gas worden verlaagd. De heer Gutker dacht ook, dat wanneer het gewone gas werd verlaagd, er ook meer ver bruikt zou worden. De heer Zeegers zegt nog dat op een gas kachel hiet gekookt kan worden. De voorz. Wij hebben toch ook hog het re ductiesysteem. Wat men nu meer verbruikt dan in 1922 krijgt men toch voor 8 cent. En we hebben nu gehoord dat het gasverbruik reeds met 5 pet. is gestegen. Door het populair ma ken van het gas moeten wij dit ingang doen vdlnden. De heer Gutker zegt dat het een strop voor de gasfabriek is geweest, dat het gas slecht was. De voorz. antwoordt dat dit -nu niet meer het geval is. Alle fabrieken hebben het gehad. De heer Van Kampen. Het reductiesysteem heeft ons geen voordeel van 5 pet. gebracht. Dat is een gevolg van de late invoering van den zomertijd. De heer Duif antwoordt, dat men door de reductie reeds een verlaging voor al het gas kan verkrijgen. Het meerdere dat spr. had gebruikt werd berekend tegen 8 cent, waar door het gemiddeld bedrag van het gas kwam op 13 cent per M3. De heer Van Kampen. Wannéér Slijker er een voorstel van maakt, om het gas in zijn geheel te verlagen, kan hij mijn stem krijgen. Nu zittén wij met 5 soorten gas.' Gas van 15, 14, 12, 8 en 7 cent. De heer Slijker. Ik dacht dat dit in de gas commissie behoorde. De heer Van Kampen. Dat haal je er in de gas-commissie nooit door, maar een gasprijs- verlaging van 2 cent kan men evengoed doen. De voorz. Het gaat er bij het voorstel om-, om het verbruik van het gaskachelgas zoo ge schikt mogelijk te maken. De heer Slijker zegt dat er geen mensch zal zijn die een gaskachel zal aanschaffen. De voorz-. Er zijn nu 4 aanvragen ingekomen, terwijl er toch al reeds 12 staan. In Engeland gebruikt men overal gaskachels. De heer Kloosterboer. Daar moet men de mist verdrijven. De heer Slijker. Vroeger ging men daar de wiegen beharden met steenkool, totdat men tot de ontdekking kwam dat het een goede brand stof was. Het voorstel van de gas-comnjissie wordt Jüerna in stemming gebracht, en aangenomen met 43 stemmen. Voor stemden de heereh: Slijker, Muurling, Zeegers en Duif. Tegen de heeren Klooster boer, Gutker en Van Kampen- De agenda is hiermede afgehandeld waarna de voorz. met een woor van dank de vergade ring sluit. mede dus ook het belang van de- kiezers voor deze Kamer. Wij meenen te mogen verwach ten, dat' de Kamer van Koophandel meer en meer een belangrijke plaats in ons maatschap pelijk öf liever zaken- en bedrijfsleven gaat ilnnemen, dus 'is de vertegenwoordigt'ing daarin van belang. De Kamer voor N.-Hollandsch Noorderkwartier was in haar eerste samen stelling in nog al juiste verhouding wat be treft vertegenwoordiging van verschillende be drijven en de verschillende plaatsen. Van de leden der Kamer' treedt, om de twee jaar de helft af, zoodat deze eerste aftreding en ver kiezing plaats heeft binnen twee jaren en voorts dc gekozenen vier jaar aanblijven. De thans aftredenden hebben dus nog maar nauwelijks tijd gehad zich eenigszins in te werken. Men bedenke hierbij, dat de velschillende leden be halve de openbare vergaderingen ook en veel meer in verschillende commissóën, waarin ze 'zijn ingedeeld, hun arbeid verricten. Het ijs mede om bovengenoemde redenen, dat de zit tende leden der Kamer zeer gaarne adviseeren dè aftredende leden ditmaal' weer te verkie zen, wat inmiddels voor het grootbedrijf ge schied is. Voor het kleinbedrijf, waarvoor een der aftredende leden zich niet weer beschikbaar kon stellen, is het niet gelukt een overeenkomst te treffen, zoo dat we nu voor een stemming staan. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat wij gaarne de aftredenden weer zien geko zen, maar meenetn, dat er door de meerdere candidaten, gesteld in de steden Alkmaar en Helder, wat misschien in die plaatsen tot een drukke stemming zal leiden, een gevaar be staat. dat b.v. Schagen zijn vertegenwoordiger, dien heer Schmals, zou kunnen verliezen ten behoeve van Alkmaar of den Helder, wat naar onze meening ongewenscht is, daar het belang van de kiezers en van de Kamer ligt iin een goede uitgebreide vertegenwoordiging van. stad en land. Hiermede meenen we, een en ander eenigs zins te hebben belicht om verder het oordeel te laten aan de kiezers. LANGE,DIJK. Naar ons werd medegedeeld, wordt door het bestuur der Coöperatie Nieuw Leven" den kin deren van alle scholen aan den Langendijk, Sint Panera? en Koedijk een Sint NicoLaasfeest aange-i boden. Het doel kan niet anders dan een ieder sympathiek zijn. Den kinderen wordt zoo weder een mooien middag bereid. Jartimer alleen maan dat er over het algemeen zoo weinig in dezen geest wordt gedaan. PLAATSELIJK NiEUWS FEUILLETON. TE HOOG SPEL. Leonore's vriendin zette groote oogen op, toen deze hoorde dat zij zich als gouvernante 'geëngageerd had bij dien excentrieken En- gelschmain als zoodanig was Mac DunoLly reeds in Amsterdam bekend en hoe zij t aandurfde, en of zij wel wist, wat de menschen zeiden, dat hij iemand was van heel minne af komst, .of liever heel hooge, daar zijn vader een Engelsche Lord was, die hem bij testa ment zoo rijk had bedacht, en zijn moeder een Javaansche, met wie de Lord kennis maak te op een plezierreis naar Java; hoe men fluis terde dat hij zijn eerste vrouw vermoord had, hoe anderen beweerden dat hij uit al die van heinde en verre gekomen meisjes een tweede vrouw had willen zoeken, maar dat geen harer het met hem had durven wagen; en wat had zij dan met hem afgesproken? Leohore hoorde alles bedaard aan en glim lachte tevreden. Leonore kwam in Ankelop terug terwijl het hog een weinig licht was; de schemering viel vroeg op den somberen Novemfoer-avond; alles zag er even grijs, somber en nattig uit, toen zij van het station naar huis wandelde; niemand haalde haar af, zij had het niet eens noodig geoordeeld, te schrijven, wanneer zij zou aan komen, zelfs niet of zij geslaagd was. In haar gedachten vergeleek zij deze een zame aankomst met die in Amsterdam, toen aij ia dat heerlijke coupétje reed en niet noodig jhad, zooals hier, haar rokken hoog op te pe- (Van bevriende hand). Waar meermalen doo-r kiezers wordt ge vraagd om advies betreffende de komende ver kiezing, willen wij door deze onze gedachten hierover mededeelen. Ten eerste de vraag Q,ver; het nut en daar- men', de parapluie boven haar hoofd te houden en door de modder van den ongeplaveiden stationsweg të baggeren. Dat was toch zoo geen leven, altijd ontberen, altijd zioh behelpen, altijd zich vergelijken met anderen die het beter hebben en altijd, altijd zich voelen of men niet op zijn rechte plaats is. En toch, wat zij nu tegemoetging was ook niets meer dan een voorbereiding; het was nog niet het leven, zooals zij zioh voorstelde, dat zij gaarne leven wou, het leven dat zij voor zich gekozen had. Toen zij met Otto geëngageerd was, toen voelde zij, dat zij w^s waar zij wezen moest, maar nu was het maar weet iets voo.r- loopigs, een station op den weg naar het geluk och neen! Leonore was te practisch en' te wereldwijs om aan geluk te gelooven geluk was eeenvoudig het goed en ruim te hebben, niemand naar de oogen te zien, niet onophou delijk uit te rekenen dat eten gulden honderd centen heeft, goed eten, een mooie omgeving, bedienden 'die alles deden, toiletten te kust en1 te keur, schitteren op badplaatsen, het mo derne leven in zijn vollen omvang, ziedaar het eenige ideaal wat zij zioh voorstelde. Hoe kwam het dan toch dat zij, terwijl zij aan al deze begeerenswaardige dingen dacht, nog zoo'n leegte, zoo'n flauw, hongerig ge voel in haar binnenste voelde; zou dat alles nog niet voldoende zijn om iemand tevreden te makten? In de gelukkige maanden van haar engagement met Otto had zij hoop op .al deze dilngen, maar toen voelde zij zich, zoo goed als volmaakt tevreden en nu wist zij vooruit dat haar nog altijd iets zou ontbreken. Wat was dat iets? Zijn liefde? Maar mijn hemel! een mensch kan toch niet alles heb- NOORDSCHARWOUDE. Gistermorgen ii uur. Een volksopioopje bij den toegangsweg naar de laadplaats van den Noordermarktbond. De allereerste gedachte was onwillekeurig, dat er bij het drukke verkeer,, dat in den laatsten tijd zoo enorm is toegenomen, een ongeluk was gebeurd. Bij onderzoek bleek dit echter niet het geval te zijn. De heer Oudeman uit Heerhugowaard, reed daar met paard en wagen, toen het paard plotseling voor den wagen neerviel en niet meer overeind kon worden gekregen. Zoo men ons mededeelde een gevolg van volbloedigheid Het beest zweette hevig. Door den smid Van Ga len werd' hierop' hét beest bloed afgetapt. Maar hoe hel paard weg te krijgen. Een ladder werd gehaald, onder het paard geschoven, en zoo werd het beest voortgetrokken tot naast het huis van den heer Kostelijk. Daar werd het dier een zachte ligplaats van stroo bereid, en met kleeden toege- Zoo heeft het daar gelegen tot aan den avond, en is het toen, zooals verluidt afgemaakt. ZUIDSCHARWOUDE. Als leden van het stembureau voor de verkie zing van leden van dé Kamer van Koophandel op Dinsdag 27 Nov. a.s. zijn benoemd de heeren G. Bekker, J. Kroon en P. Berkhout en als hun plaatsvervangers de heeren C. Kramer, J. Groen en J. du Burck. ZUIDSCHARWOUDE. De heer P. Kramer, die herbenoemd was als lid van het kiescollege heeft daarvoor bedankt. De heer P. Berkhout, die in herstemming komt met den heer K. Dijkhuizen, heeft meegedeeld niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. BROEK OP LANGENDIJK. Dc dienst in de Doopsgezinde Gemeerrté alhier was Zondagmorgen geheel gewijd aan de her-' denking van het 25-jarig ambtsjubileum aan der leeraar dier gemeente. Met wat palmen en bloemer had men de kerk een feestelijk tintje gegeven. Als onderwerp zijner predikatie koos ds. Jong Psalm 48:10, O God, wij gedenken Uw weldadigheid in het midden Uwer Tempels. Met fragmenten uit zijn eerste gemeente, Noord horn, constateerde hij dat de indruk uit het verle. den de grondslagen zijn voor het geestelijk leven De vraag is dan, wat Wij hebben opgemerkt en wat Zij hebben gegeven. In deze kleine gemeente aldus de leeraar, in een nederig kerkje, in den jarè 1898' begon ik mijn ambtvol idealen. I'K kende de godsdienst als een zaak van studie en ziel, doch ik had geene ervaring. Academische kennis is geheel iets anders. Levenservaring, hard levenservaring is de grootste basis. Niemand ka verklaren, hoe God in de ziel werkt. Nadat 1 predikant natuurlijk meer in den breede zijn 2 jarige predikantenloopbaan had verteld, stond een wijle uit in zijn beschouwingen aan zijn meei belangstelling der mannen wenschte maar ziel] verheugde in het ontwakend geestelijk leven bij jongeren. Een prachtige bloemenmand en een mooie stoe was het cadeau der gemeente. De leeraar uitt< zijn dank ongeveer als volgt: „Een wereld van liefelijkheid en erkentelijkheid, doch het geluk ligt in de motieven der gave, dat zijn de schoonste gelukkig. Het maakt mij gelukkig. God geve dat ik nog vole jaren bij U moge aanblijven. Niemand weet, waar de geest des Heeren waart. Hoe rijk gevoel ik mij op dezen dag U bewijzen'. De u ste levensroeping is deze God toe te wijden. Nadat de leeraar zijn dank had gebracht atin de aanwezige collega's, de heeren De Haas e Westra en anderen, eindigde hij zijn bezielend woord, constateerend, van God zijn alle dingen Soli Deo Gloria. Namens den kerkeraad sprak de voorzitter, heer S. de Bali Kz. woorden van grooten, dank en waardeering. Namens den Kring werd het woord gevoerd door ds. de Haar van Nieuwe Niedorp, complimen- teerend en dankend den jubilaris. De heer ds. Westra van Alkmaar vertolkte de gevoelens van den kerkeraad zijner gemeente en wijdde zijn collega vriendschappelijke woorden toe Op uitnoodiging van den laatsten spreker werd door de gemeente den leeraar staande een lied toegezongen. Dc 8-jarige Maartje Krom overhandigde den predikant een mooi bouquet. Overstelpt door de wijze, waarop de Doops gezinde Gemeente haar leeraar heeft gehuldigd, sprak ontroerd deze beminde prediker nog een dankbaar woord. BROEK OP LANGENDIJK. Ook hier ter plaatse zal in verschillende ker ken gecollecteerd worden voor de noodlijdende Duitsche predikanten en hunne gezinnen. Bereids werd in de N. H. Kerk reeds f 145 gecollecteerd voor dit doel terwijl a.s. Zondag in de Chr. Ger. Kerk het zal geschieden, en naar wij vernamen oolc spoedig in de Geref. Kerk. benwanneer zij nu die liefde nog bezat, wat zou zij idan nog een menigte andere dingen Ino.eten missen, dingen, waarvan zij het gemis toch ook onophoudelijk zou gevoelen, hetgeen haar stellig nog veel meer zoude drukken dan mu dat vage, onbestemde verlangen naar iets, wat zij niet omschrijven kon. Zjj zuchtte nog eens en dacht alweer: ,,'tls toch jammer, vreeselijk jammer, dat het zoo geloopen is, dat die oude Waelbeke gebleken is een zwendelaar te zijn, en dat Otto zoo wanhopend eerlijk wilde wezen. Wij hadden 'het anders nog best kunnen redden." Een heer liep vlak naast haar, juist onder een lantaarnpaal; het volle licht viel op zijn gelaat en hooge gestalte, en zij schrikte even, toen hij, haar herkennend, den hoed afnam, even, haast onmerkbaar draalde en toen, terwijl hij haar reeds voorbij was, keerde hij zich hartig om en kwam naar haar toe. „Goedenavond, Leo! Kom je van den trein?" „Ja," antwoordde zij, ,.ik ben zoo juist van Amsterdam aangekomen. Hoe maakt het je Ma?" „Zoo! Naar omstandigheden! Met Februari gaat zij in Den Haag wonen." b,,pat vertelde Willem!" Zij zwegen even; hun parapluies raakten el kander. Haalt niemand je af?" „Neen, zij weten niet eens, dat ik kbm. Ga je op reis?" :„Ja, als ik tijd had, bracht ik je naar huis, maar je bent er misschien niet eens op ge steld," voegde hij er bedrukt bij. „O, doe'die moeite niet! Ik ken den weg' en leider weet wie ik ben," en toen, vlug als UIT DEN OMTREK ST. PANC RAS. De verbetering van den Twuijverweg. Woensdagmiddag hebben op initiatief der Kamer en Raden der gemeenten Alkmaar, Sint Pancras, Broek op Langendijk, Zuidsc'harwou de, Noordscharwoude en Oudkarspel, een bij eenkomst ten gemeentehuize van Alkmaar ge had, ter bespreking van verbetering van den Twuijverweg. Met als resultaat dat in beginsel ils besloten dezen weg 6 M. te verbreeden SINT PANCRAS. Door belanghebbenden bij een goede verbinding te water is een adres aan het Bestuur van het Geest mer-Amcaht verzonden, met het verzoek tot verhooging van de brug in den Twuijverweg (het Dl.fkje), gelegen nabij den watermolen van Mulder Bij de laatste verbetering van deze brug, is dzee een weinig verlaagd, zeer tot ongerie van de tuinbouwers, die daar hun akkers hebben. Zelfs bij gewonen stand van het water blijkt de door vaart zeer lastig, temeer als het water, zooals deze dagen, hoog staat. Kleine vaartuigen kunnen met gewonen las gold bet eetn uit het hoofd geleerd lesje: „vertel je Ma, dat ik geslaagd bein met een betrek ktng in Amsterdam." t„Wil je haar dat niet eens zelf komen zeg gen? Ik kom pas morgenavond thuis." „Ik zal eens kijken, als ik tijid heb. Goeden avond, Otto!" „Wel thuis, Leol" Hij gang weg; en 'twas of Leonore van binnen nog kouder, nog leeger, nog flauw werd; hoe onverschillig klonk zijn stem, h< vreemd deed hij, of zij elkander nooit inniger toegesproken, nooit door etn 'door gekend, nooit gekust of omhelsd hadden! Zij rilde, 't was alltes zoo akelig rondom haar, die flauw verlichte weg, die eitndelöoze mot regen, die als gloeiende spijkers hier en daar verstrooide lantaarns, die vervelende straten met nare, lage huizen, en dan. straks dat leodige interieur, en over veertien dagen dat barbaarsche kind en die zonderlinge vader. Dat hij zijn vrouw vermoord zou hebben i drift, kwam haar volstrekt niét ongeloofelijk voor; 'hij behoefde de mishandeling van Daisy maar een weinig uit te breiden, dan-kon het kind er ook gemakkelijk onder bezwijken. Wat was toch alles hol, leeg, dof, zooals zij het nu zag, ontdaan van allen glans, alle verguld sel. Loom sleeptezij zich voortdat had haar die Otto aangedaan, met zijn bleek gezicht en zijn bedroefde oogen, en eensklaps kreeg zij een hartstochtelijk verlangen hem te volgen naar het station en bij' hem troost; warmte en liefde te zoeken. (Wordt vervolgd), dus ges Het 1 opzichte om deze begroott ken hoe wel is 1 tweede I daarna het boo Intuss het sch< zocht b Menig s gezonde gen ecl met z'n ambtelij] ontvang:

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2