Binnenland niet onder deze brug doorvaren, vandaar het ver zoek tot verhöoging van de brug. Die Kabinetscrisis. Mr. Dr. D. Kooien,, de kabinetsformateur heeft Donderdag gesproken met den voorzit ter der R.K. fractie der Tweede Kamer, mgr. dr. Nolens, Vrijdag met dien der a.-r. fractie, en Zaterdag met dien der Ghr.-Hist. fractie, dr. J. Schokking. Volgens inlichtingen uit al leszins betrouwbare bron, zegt het „Hdbl." is de heer Kooien het stadijum van het zoeken naar een grondslag voor de vorming van een nieuw rechts kabinet, nog niet voorbij-, Op zijn besprekingen met de leiders der rechtsche frac ties, zullen namelijk nog volgen, vergaderin gen dezer fracties, elk afzonderlijk. Eerst daar na zal kunnen blijken of een nieuw rechts ka binet, uitgangspunt van den heer Kooien al of niet mogelijk is. Voorts verneemt het blad, dat het gerucht, volgens hetwelk de kabinetsformateur, als hij de opdracht der Koningin aanvaardt, van plan zou wezen, zelf geen zitting te nemen in het Kabinet, geen grond heeft. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar wij meen en te weten, heeft mr. dr. Kooien, die de opdracht tot samenstelling van een nieuw kabinet in overweging heeft geno men, gistermiddag een onderhoud gehad met den voorzitter van den ministerraad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Het vertrek van den ex-kroonprins. De van sociaal -democratische zijde aange vraagde. bijeenkomst van de commissie vo.or de buitenlandsche aangelegenheden uitde 2e Kamer, om met den Minister van Buitenland- sche Zaken het vertrek van den gewezen Duit.- schen kroonprins te bespreken, zal heden wor- 'den gehouden. De lichtnig 1924. De sterkte der lichting 1924 is bepaald op 23500 man, aan te wijzeen als'gewoon dienst plichtige (verplicht tot het vervullen van wer,- kelijken dienst), welkte over de verschillende wapens en dienstvakken zullen worden ver deeld als volgt: Bij het wapen der infanterie 14186 man; bij de onbereden artillerie 1834; bij de bereden artillerie als beredene 169 enl als onbereden 1106; bij de cavalerie 1215; bij de genietroe pen 1040; bij de zeemacht 750; bij het batal jon wielrijders 566; bij de compagniën hospi taalsoldaten als ziekendrager 367 en als zie kenverpleger 183; bij de oefeningsdetachemen ten van de scholen voor verlofsofficieren en de koninklijke militate academie elk .100; bij de luchtvaartafdeeldng 140bij de intendance troepen 75 en bij de schoolcompagnie van den motordienst 47 man. NIEUWSTIJDINGEN Een inktpotjes-geschiedenis. Het hoofd van een schopl te Arnhem had voor zijin leerlingen een aantal nieuwe ban ken gekregen. Het waren mooie degelijke ban ken, waarover het schoolmeesterlijk hoofd z'n tevredenheid te kennen gaf. Toch ontbrak iets aan die banken, n.l. de voor dergelijke meubel stukken zoo noodzakelijke inktpotten. „Geen nood," oordeelde het hoofd: even teen briefje aan het edelachtbaar college, dat met de dagelijksche leiding der gemeente is' belast en... de zaak is gezond. Maar B. ien W. waren een andere meening toegedaan. Wij zullen eerst iemand sturen om die inktpotten te begrooten, redeneerden zij vermoedelijk uit zumighefjdsoverwegingen. Al dus geschiedde. Het "bewuste hoofd kreeg bezoek van een opzichter. Of deze opzichter nu in z'n taak om deze inktpotjes, ter waarde van plm. f 50 te begrooten, is te kort geschoten, is het betrok ken hoofd onbekend gebleven. Een feit even wel is bet, dat na den eersten opzichter een tweede kwam en vervolgens een inspecteur en daarna eenschoolopziener. Met dat al kreeg hiet hoofd geen inktpotjes, zegt de „Tel." Iwtusiscben was een jaar verstreken en had het schoolhoofd andermaal heil en troost ge zocht bij velletjes papier, pen en veel inkt. Menig schrijven werd aan de vroede Vaderen gezonden evenwel zonder resultaat. Dezer da gen echter werd het hoofd -der school, db, met z'n leerlingen, de dupe werd van deze ambtelijke sleur, aangenaam verrast door de ontvangst van zijn lang verbeide inktpotjes. Zij wilde geen 'hulp. In den Haag ontstond een binnenbrand op de le etage van perceel Korte Hoogstraat 1, waar een 70-jarijge juffrouw woont, die beneden een winkeltje idrijft in kruidenierswaren. Buren, die den brand zagen, wilden het'oude vrouwtje helpen, maar deze was van die hulp allerminst gediend en wilde niemand toelaten. Daarop werd de politie gewaarschuwd, die zich onmiddellijk naar het perceel begaf, maar ook deze werd niet toegelaten. ,„Ik heb geen politie noodig, ik kan zelf wel blusschen," verklaarde het eigenwijze oudje. Natuurlijk ging de politie her niet op in, maar verschafte zich toegang met geweld, snelde naar de le etage, waar het geducht stond te branden, ofschoon er reeds een em mer water overheen was gegooid. De toestand leek dan ook niet ongevaarlijk door de ontzettende vervuiling, die boven heerschte. Alles lag onder een dikke laag stof, h'oopen lompen cn andere rommel lagen op den vloer en daarin huisde een viertal honden. Volgens een der politiemannen was er min stens 5 jaren geen stof afgenomen of de kamer opgeruimd. Onmiddellijk werd het raam opengeschoven en het brandende bed met dekens naar buiten gegooid, terwijl ook de verdere voorwerpen, die reeds smeulden, op de straat werden gede poneerd. Intusschen was de politie-brandweer gear riveerd, die den brand bluschte met één slang' op de waterleiding. De trek van Duitschers naar'de Holland - sche grensplaatsen is den laatsten tijd over weldigend. De met het toezicht belaste politie - en burgerbeambten hebben de handen vol, om de duizenden vreemde elementen, die onze grensplaatsen de eer van een bezoek waardig keuren, te brengen waar zij wezen moeten. Ofschoon vooral zeer veel jonge mannen en kinderen naar hier komen, is het vrouwelijk element sterk vertegenwoordigd. Het spreekt van zelf, dat de grensbewoners daarvan nog al last ondervinden, omdat eenerzijds de mees- ten er- berooid uitzien en hongerig zijn en van den anderen kant hun optreden van dien aard is, dat zij voor niets terugdeinzen. Men vernam b.v. dezer dagen dat de bewoners van sommige Duitsche grensplaatsen zich des avonds niet buiten de 'dorpen wagen, uit vrees voor be- rooving door Berlijnsch en ander grootsteedsch gespuis, dat de grenswegen onveilig maakt. Zoo werden de laatste dagen te Elten verschil lende personen, o.a. een dokter, aangerand. Het bevolkingscijfer van ons land. Het bevolkingscijfer in het rijk bedroeg 1 September 1.1. 7.165.901 zielen tegen 7.041.441 een jaar tevoren. De bevolking nam dus in di|t jaar toe met 124.460 zielen of 1-77 pet. In de groote steden telde de bevolking op de ge noemde data onderscheidenlijk 1.764-616 en 1.732.080 zielen, gevend een toeneming met 32.536 zielen of1.88 pet. De vergelijking der beide verhoulingscijfers wijst op aanhouden de concentratie der bevolking. De Spoorwegen. In de gister gehouden zitting van den Loon raad voor het spoorwegpersoneel is besloten, de behandeling van het voorstel van de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen, om de lpo- nen 1 Januari a.s. met 10 pet. te verlagen uit te stellen. Verder zal de Loonraad aan de di rectie verzoeken hem 'eerst nadere gegevens omtrent het voorstel te verstrekken. Het vertrek van den ex-kroonprins. De „Haagsche Courant" verneemt van een zijde welke gewoonlijk goed ingelicht is, nog eenige aardige bijzonderheden over den stap der gealli eerde mogendheden hij onze Regeering waaruit zou kunnen blijken, dat zoowel de Fransche gezant als onze minister van Buitenlandsche Zaken, voor dat de officieele stap plaats had, op de hoogte waren van het vertrek van den ex-kroonprins. De geschiedenis moet zich als volgt hebben af gespeeld. Oorspronkelijk was het <le bedoeling, dat de vijf gezanten om kwart over tien des morgens door minister van Karnebeek zouden, worden ontvangen. Op het laatste oogenblik bleek het echter, dat de Fransche gezant op dat uur' onmogelijk zou kunnen, omdat hij een belangrijke zaak persoonlijk moest afwikkelen, en hij stelde zich dus in verbinding met zijn collega's om de ontvangst een uur later te doen plaats hebben. Toen de collega's daartegen geen bezwaar hadden wendde de heer Benoist zich telefonisch tot minis ter van Karnebeek en in overleg met hem en over eenkomstig zijn wenschen werd toen de ontvangst, een uur later vastgesteld. i Behalve aan den minister en zijn naaste omge-, ving, was deze verandering van uur echter niet op alle afcleelingen van het departement bekend geworden. Zo owas het dan ook mogelijk, dat een, der ambtenaren van het departement van Buiten-" landsche Zaken, die bevriend was met een der leden van de Fransche legatie, dezen vriend kon opbellen en hem belangstellend vragen, hoe zijn indruk was van het vertrek van den ex-kroonprins Hierbij dient men goed in het oog te houden, dat de ambtenaar van Buitenlandsche Zaken na tuurlijk niét op de hoogte was van het veranderde uur van ontvangst en dus te goeder trouw in de meening verkeerde dat deze reeds had plaats ge had en alles al lang op de Fransche legatie bekend zou zijn. De vriend van den ambtenaar was echter ten hoogste verbaasd over de mededeeling en bracht haar direct aan den gezant over, die natuurlijk niet minder verbaasd was. BUITENLAND Een zevental maanden geleden miste een zekere madame Martin te Belfort (Frankrijk) een broche ter waarde van 2400 gulden, da: op de kleertjes van haar 8 maanden oude baby gespéld was geweest. De moeder die zich de verdwijning van het kleinood maar niet kon verklaren, verdacht er haar kinderjuffrouw van, de broche ver donkeremaand te hebben. Na lang gezoek' en uitgebreide politje-na sporingen werd een detective in den arm ge nomen. Dteze zelf vader, wist blijkbaar bij on dervinding, welk een aantrekkingskracht een zuigelingenmaag op een broche uitoefenden gaf aan de moeder den raad, haar kind met X-stralen te laten onderzoeken. De moeder had niet veel vertrouwen in het resultaat van een dergelijk onderzoek, maar gaf toch ten slotte haar toestemming. Inderdaad werd de broche bij de Röntgen - bestraling in de maag der kleine waargeno men. Het kind, dat reeds teekenen had ver toond van maagstoornissen, wekd geopereerd en bevindt zich nu heel wel. Dé moeder, in' de wolken over het terug vinden der broche, zoowel, als over het herstel !van haar kind, gaf een waardevol geschenk aan de kinderjuffrouw, die zoo geheel ten on- bechte van diefstal der broche was verdacht geweest en nd, dank zij den Röntgen-stralen, van alle onverdiende bl»am gezuiverd werd. Eetï baby van zeven maanden is in-zijn, eentje Zondag te Liverpool aangekomen met een der groote mailbopten uit Canada. Hij was netjes geëxpdeerd uit Galgary, een stad in het .Westen van die verre dominfpn, en had 3200 kilometer per spoör en 4800 kilome ter over zee gereisd. Baby'g beide ouders zijn daarginds kort na elkander gestorven en de arme dreumes werd naar vrienden in Engeland gestuurd, di ehem bij aankomst te Liverpool ook in ontvangst namen. Aan boord wist men van baby's treurig lo,t af; tal van gevoelige zielen hadden zich over het weesje ontfermd en het alle zorg laten (ten deel vallen, die het hulpelooze wicht noo dig had. Het geboortecijfer in Berlijn bedroeg ge durende het derde kwartaal van het loopend e jaar slechts een derde van het geboortecijfer vóór 1924, nd. 9 per jaar op 1000 inwoners. 'De positie van ex-kroonprins en ex-keizer. Officieel wordt bevestigd, dat de Duitsche re geering 18 November aan de Quai d'Orsay, een mededeeling heeft doen toekómen betreffende den kroonprins De ex-troonópvolger deed bij acte af stand van al zijn rechten op de kroon van Pruisen evenals op de Kroon van het Rijk. Deze afstand had zonder reserve plaats en stond onafhankeüjk van den afstand, dien de keizer van zijn kant deed. Deze zelfdemededeeling wijst er op, dat de- Duitsche regeering den keizer niet zou toestaan naar Duitschland terug te komen, die trouwens geen enkel verzoek in dezen geest heeft gedaan. De tekst van dc nota der gezantenconferentie aan Duitschland zal zonder twijfel bij hét einde der. conferentie worden gepubliceerd. Levensmiddelen en goederen naar Duitschland. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche R-oode Kruis is voornemens zoo spoedig moge lijk treinen met levensmiddelen en goederen naar Duitschland te zenden. Voor dit doel heeft het Nederlandsche Roode Kruis een afzonderlijke commissie benoemd, met den heer D. T. Ruijs, Directeur der Rott. Lloyd te Rotterdam, gedelegeerde van het Hoofdbestuur, als Voorzitter en den heer S. J. Chabot als Secretaris. Het secretariaat is gevestigd in het gebouw van het Roiode Kruis, Princessegracht 27, den Haag. De eerste trein, welke naar Berlijn gediri geerd zal worden, zal zoo spoedig mogelijk afgezonden worden en mitsdien vraagt ge noemd Hoofdbestuur bij deze aan alle Comi- té's, Vereenigingen enz. welke goederen in na- tura inzamelen en naar Duitschland willen ver zenden, zich met bovengenoemde Commissie in' verbinding te stellen. Desgewenscht kunnen reeds dadelijk' goederen naar de loods Suma tra der Rotterdamsche Lloyd, Lloydkade Rot terdam worden verzonden. Voor grootere zendingen, welke een of meer wagonladingen beslaan, kan met de Commissie eerst overleg gepleegd worden. Het is voorloopig nog niet mogelijk zgn. „Liebesgabenpaketten" met deze treinen te ver voerën. Geldzendingen worden op de gewone wijze bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, den Haag ingewacht. Land- en Tuinbouw. Invoer van aardappelen in Cuba. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat voor invoer van aardappelen in Cuba de volgende voor schriften gel den: Alle aardappelen moeten vergezeld zijn van een gezondheidscertificaat, waarin verklaard wordt, dat de aardappelen afkomstig zijn uit een district waar geen aardappelwratziekte is waargenomen en dat de aardappelen zijn geïnspecteerd en vrij be vonden van ziekten en schadelijke insecten. Het gezondheidscertificaat moet gewaarmerkt zijn door een daartoe bevoegde macht en door den consul zijn gelegaliseerd. MARKTBERICHTEN. LANGEDIJKER GROETNEMARKT 21 November. 4300 stuks bloemkool re soort 3.806.30, idem 2e soort 1.301.90. Reuzen 8.7015.40001 kilo gram roode kool ie soort 2.3.30 ,idem 2e soort I.—190. 48900 kilogram gele kool ie soort 1.70 —2.90, idem 2e soort I.1.60. 46500 kilogram witte kool 0.600.80 idem 2e soort 0.40— .50. D. witte kool 0.901.30. 6500 kilogram Uien 9.20— 10.90. "Drielingen 9.409.90.- 7050 kilogram peen 4.10—4.50. 200 kilogram bieten 7.10. 190 kilogram rapen 1.402 60. 550 kilogram ramenas 4.—. 22 November. 4400 stuks bloemkool ie soort 3.—. idem 2e soort 0.500.60. Reuzen 4.4011.50. .5220 kilogram' roode kooi ie soort 2.3.30, idem 2e soort 1. —1.90. 46500 kilogram gele kool ie soort 1.703.— idem 2e soort 1.10—1.60. 110000 kilogram witte kool ie soort 0.300.60, idem 2e soort 0.30->.40 Deensche witte kool 1.1.30. 14100 kilogram uien 9,10.40. Drielingen 9.40110.20. 116 ki logram nep 12.60. 3900 kilogram peen 2.60—4.10. 2300 kilogram bieten 4.506.40. 1600 kilogram rapen 2.10. NOORDERMARKTBOND. 21 November. Grove ui'èn 9.10.40. Drielingen 10.1011.20. Nep 11.60—12.30.' Peen 3.504.10. Roode kool 1103.—. Gele kool 1.702.60. Witte kool 0.50 —0.70, Deensche witte $.20—1.70. Bloemkool ie soort 10.90. idem 2e soort 2.80. Aanvoer op 20 November: 725 kilogram aardappelen, $0425 kilogram uien, 13900 kilogram peen, 109475 kilo gram roode kool, 27500 kilogram gele kool 83200 kilogram witte kool, 33000 kilogram deensche wit-' te kool, 975 stuks bloemkool. 22 November, Bravos aardappelen 7.20. Grove uien 8.409.50. Drielingen 10.10—10.50. Nep 12.30. Peen; 2.40— 3.70. Roade'kool 1.402.60. Gele kool 1.40—2.30 Witte kool 0.30—0.70. Deensche witte 0.60— $.7 Bloemkool Te soort 5.90—13.50, idem 2e, soort 1.80 —3.8,9- Aanvoer op 21 November: 8725 kilo gram uien, 21250 kilogram peen, 76600 kilogram roode kool, 14800 kilogram gele 'kool 62800 kitb-, gram witte kool. 10950 kilogram deenséhe Witte kool. 175 stuks bloemkool. v WARMEN HUIZEN. -- 20 November 1923. Deensche witte kool 1.20—1.50, witte kool 0.550.70, 2e soort 0.45—0.55, gele kool 1.80 —2.20, roode kool 1.50—2.90, 2e soort 0/60— 1.50, uien 8.60—9.70, peen 3.10—3.80 Aanvoer: 1780 kg. deensche witte, 61700 "fc.g. witte kool, 3600 kg. gele kool, 36900 kg. ro'öde kool, 885 k.g. uien, 2200 kg. peen. 21 November. Deensche witte kool l.r-1.60. Witte kool ie soort 0.550.65, idem. 2e soort 0450.55, Gele kool ie soort 2..2.30KBiem 2e soort 1.401.70. Roode kool ie soort 1.702.80 idem 2e soort 0.80— 1.40. Uien 10.3010..50. Peen 3,80—4. Aanvoer 5175 kilogram deensche witte kool, 67700 kilogram witte kool, 4975 kilogram gele kool, 23340 kilogram roode kool, 950 kilogram uien, 4375 kilogram peen. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 19 November. Geein bittertjes meer en niet meer in den draaimolen; Op 29 October stond terecht Dirk van D-, ,yn werkman aan het prov. zenuwlijdersgesticht te Bokkum. gem. Castricum. Dirk is een stevige bpoy en 'n lastige poten taat als hij te veel stoom op heeft. Zooals pok in den Castricummer kermisnadht van 12 Sep tember, toen hij een 'kaartjescontroleur in z'n j>ilnk knauwde en zich daarna op 'n reuzemanier verzette tegen 3 rijksveldwachters, die hem wilden inrekenep. Dirk zat op de vorige zitting leelijk in den piepzak, daar de officier. 1 maand gevangenis tegen hem eisohte. Maar vandaag kwam hij er wonderwel af met 3 maanden gev. voorwaardelijk. Alleen zal hij moeten zorgen, ,dat hij in geen! 3 jaar 'n hassebaslsie verschalkt, terwijl hij ook geen kermissen mag bezoeken. Maar dat heeft Dirk er wel voor over, alles liever dan in den sukkela-mol'en. 'm Zuinige comimisslioinair. Dé sigarenfabrikant Herm. Mulder teAlk maar. had den smidsknecht Hendr. T., tevens winkeliertje in rookspullen, geëngageerd als depohouder en commissionair, 't Liep echter heel gauw spaak' met Hendrik. Hij verkocht wel sigaren, maar droeg de. spijkers niet af. Erger nog, gaf hij Mulder ook flinke bestel- lilngen op voor sigaren die hij koin afleveren en stak de provisie 50 et. per 100 st. op zak, terwijl later bleek', dat dat geen opdracht tot leverantie was geschied. Vandaag stond de sigarenman terecht wegens verduistering van f,143. De fabrikant, ook 'n arme broodvechter, was leelijk gedupeerd. Maar er bestaat nu nog 'kans, dat hij aan z'n trek komt, daink zij het verstandig vonnis van den politierechter. .Deze magistraat veroordeelde Hendrik tot 3 maan den voorw. Onder de voorwaarden dat hij zich in 't vervolg van 't drijven van handel onthou.de en aan Mulder de f143 terug betaald in weke- lijkSche termijnen van f 1.50. I Een jovele garen- en bandikoopman. Op het achtererf van den 'landbouwer Dirk Rooker te Sijbecarspel verscheen op 8 Sept. de heer Gerrit v. W., 'n zenuwlijder, .die al dikwerf met de justitie iln contact is geweest. Gerrit bood garen en band te koop aan, maar juffr .Roofcer had geen lust tot koopen, waar op Gerrit nijdig werd, begon te schelden en allerlei bedreigingen uitte. Juffr. R. riep. ver schrikt haar man te hulp. Die was net in ie buurt aan 't piepers rooienen dus bij de. hand. Met de piepersgraaf onder den arm kwarp va der Dirk aanhollen en was al gauw zoo, druk aan 't kiften met Gerrit, dat moeder de vrouw 'hem voorzichtigheidshalve ide graaf maar, af nam. Maar terwijl ziji haar man ontwapende, kon ze niet beletten, dat hij door Gerrit werd afgedroogd. Gelukkig niet zoodanig, dat de aanspreker besteld behoefde te worden, doch voldoende om Gerrit voor denpolitierechter te requireeren. Daar Gerrit zich den laatsjen tijd heel christelijk heeft %edragen, meende die politierechter te kunnen volstaan met hem tot f 5 boete of 5 dagen te vëroordeelen. Dat gïng te ver. Klaas R., 'n keuterboertje te Opperdoes, schijnt iemand met een driftig gestel, wat hij duidelijk demonstreerde door op 30 Sêpt. Pietje M., 'n klein kotertje, dat op zijaj land liep, óp ergerlijke wijze af të rossen. Hij werd. thans voor dit afkeurenswaardig blijk van geringe kinderliefde gestraft met f 15 boete of 15 da gen zakjesplakken. In een roes van jandoédellfefde. De sigarenmaker C. v. d. W. te Hoorn, Hèf- hebber van een pittig slokje en geïnspireerd door pittige slokjes tot allerlei malle d'ingen in staat, bevond zich óp 7 Oct. in gezelschap van zijn vriend C. V-, 'n huisschilder die 'ook geen heilzamen afkeer heeft van 't edele Schie dammer neq^teleursel. De vrienden waren alle bei behoorlijk tipsie en meldidên rich "aali in 't café van den heer Pluylaar om nog mèer sproeisel voor hun kurkedrooge lever. Zij wer den echter in hun blijde verwachtingen teleur gesteld. Dé kastelein tapte niet aan deze gepinkollede cliënten. Uit rancune wist v. 'd. W. echter Vi gevulde flesch spirituaKa 'Weg te nemen en buiten gekomen 'deden de vrienden zich te goed aan de goedköope hartversterking. Maar het drankje had een bitteren nasmaak. Heden verschenen ze achtereenvolgens voor den politierechter. V. d. W. wegens diefstal en Kees V, omdat ie van 't'gestolene ha mee- gcsikkèrd. Die sigarenm.akcr, die geen blaitcó-Stral' L's-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3