Mo 188. I»"*®, ruxmoo» m Zaterdag 24 November 1928 I' 'Blad 82e Jaar ga WE L4EEDIJKIR ('III RUT. Dit nummer bestaat uit 2 Braden. EERSTE BLAD. REVUE VAN ÜE WEEK 20 November. Eindelijk is er dan „teekening" gekomen in len crisis-toestand. H-M. de Koningin heeft Jr. Dr. Dion Kooien, den Katholieken Voor ster van de Tweede Kamer opdracht gege- Hen, tot het vormen van een_ Kabinet. En de ïeer Kooien heeft die opdracht in overweging gnomen. Dat wil dus zeggen, dat Mr. K. ie hem toevertrouwde taak niet onmogelijk, jnuiitvoerbaar acht. Dat hij op 26 October j.l. djn stem aan de Vlootwet heeft gegeven, zou lunnen worden opgevat als presidialen plicht mi de Regeering te steunen, indien men neet rist,, dat iemand van Mr. Kooien's hoog en jobel karakter onder geen voorwaarde tegen rijn innige.en eerlijke overtuiging zou stemmen. )f 't hem inderdaad gelukken zal in de huidige imstandighed'en een Ministerie te vormen, dat ot Juli 1925 de zaken zal kunnen bestieren, s nu de groote vraag 1Natuurlijk blijft be- Izuiniging de eerste, alles feitelijk beheerschen- le leuze. Mr. Kooien is de groóte financier van ie fractie-Nolens; voor de Katholieke partij ivas 't zeker een zwaar offer, toen zij hem, )ij Mr. Fock's vertrek naar Indië „afstond'', oor het presidium van de Kamer, 't Is natuur- ijk ondenkbaar, dat de man, die een Kabinet [evormd had, Voorzitter van het Lagerhuis zou ilijvem. Voor de hand ligt, dat Mr. Kooien de portefeuille van Financiën eventueel voor zich zou behouden. Wat er aan die taak verknocht s, daarvan heeft men nog pas een zoaveel- ste staaltje kunnen ontwaren in de zeker ver- «itrustende mededeeling dat de Rijks-middelen >ver October-1923 bij de ontvangsten over de dendmaand van 1922 het bedrag van 10 milli- oen 756.595 gulden achter zijn gebleven!... Er is dus wel zeer groote urgentie bij het met sterke, forstihe hand aanbrengen van diepgaan de bezuiniging op elk gebied van den Staats dienst... De Kabinets-crisis, door de verwer ping van de Vlootwet ontstaan, is bijna vier weken oud. In dien tijd is de Tweede Kamer pp 13 dezer) gedurende een kwartier bijeen ;eweest in publieke zitting. Zij onderzocht Woëhsdag j.l. het ontwerp-Fleskens in de sec tiën en bepaalde, dat de wijziging van hét Indii- che Regeerings -reglement den 28en a.s. in de afdeelingen aan de orde zal komen. Toen Ir. Albarda wees op de mogelijkheid, dat de nieu we Minister van Koloniën misschien straks deze ontwerpen zal intrekken, zoodat de Kamer dan .monnikenwerk" zou hebben verricht, wees pre 5ident Kooien erop, dat het Parlement juist nu zoo-prachtige gelegenheid heeft om in alle kalmte, ,,k tête reposée" de zaak te onderzoe ken. December nadert me't rassche schreden; wij zien Sinterklaas met tabbard en staf „reeds in de straten rondrijden" (slechts in Den Bosch is de brave Sint op burgemeesterlijk bevel ge weerd!); in gewone omstandigheden is de Tweede Kamer thans midden in het groot-poli tiek debat, terwijl in avond-vergaderingen de Hoofdstukken der Staatsbegrooting worden aangevat. Nu is er o phet Haagsche Binnenhof <ie doodsche rust van groot -reces -periode! Of vóór de geboorte van 1924 nog iets van het Budget zal kunnen behandeld, is vrij twijfel achtig. En de heer H. Colijn, de leider van rle anti-revolutionaire partij, heeft in eene te Am sterdam gehouden rede doen begrijpen, dat Zijne partijgenooten slechts onder zeer strin gente voorwaarden bereid zullen worden bevon den, met de andere leden der Coalitie saam te werken! Vervolgens heeft Dr. B|e,umer dat in een Utrechtsche rede onderstreept. Wanneer men aldus de taak, welke mr. Kooien heeft aan vaard, bemoeilijkt, zoo zou de crisis nog veel langer kunnen duren, dan zelfe de „zwartkij kende pessimisten voorspellen!... En het is 'dan ook zeer begrijpelijk, dat toen de Voorzit ter Woensdag j.l. voorstelde, in de eerstvol gende vergadering te beslissen over het ver zoek van Dr. van Ravesteijn om te interpellee- ren naar aanleiding van het vertrek van den ex-Kroonprins uit Wierimgen naar zijn landgoed in Silezië, er een spottend lachen uit de hooge vergadering opging. Wanneer zal de Tweede Kamer weer in openbare zitting bij eenkomen?... De scherpzinnigste en ïneest-er varen politici durven er geen voorspelling aan wagen I Die toestand is meer verward en ingewikkeld iï misschien ooit i(n Oinze parlementaire his torie het geval is: geweest. Bij gebrek aan „crisis-nieuws" van beteeke- nis vormden de avonturen van Wilhelm vorn Hoihenzollern het onderwerp van bespiegeling. De e-Keizer heeft doen weten, dat hij het ver trek van zijn zoon naar Duitschland afkeurt, alsook dat hij, Wilhelm II, er niet aan denkt het rustige Doorn te verlaten of op dit moment te streven naar herstel van zijn in November 1918 verloren monarchale macht. Dat Neder land het recht miste om den ex-Kroonprins den terugkeer naar diens „heimat" te beletten, zal allengs wel worden ingezien, ook door dege nen, die zich nu verontwaardigd toonen door de houding van onze Regeering in deze. Dat het voor'ons land een ge'luk zo qzijn, indien Mr. van Karnebeek er toe kon hesluiten de leiding van Biutenlandsche Zaken nog in han den te houden, zal wel algemeen worden er kend. Uit de jongste Personalia teeken ik aan, dat prof. mr. Paul Scholten, te Amsterdam, van de Regeering opdracht heeft gekregen, de rechtskundige hoogeschool, die in Indië wordt opgericht, voor te bereiden- En voorts: dat de heer Kymmcll, als directeur van den ontred derden Postcheque en Girodienst vermoedelijk zal worden opgevolgd door den heer A. P. T. Duynstee, inspecteur der Posterijen te Maas tricht. Dus toch wederom een ambtenaar, iri plaats van een figuur uit de sfeer van handel en bankbedrijf? Hopen wij er 'tbeste van!... ROOKT SINT PANCRASSERS Prima 5 cent Sigaar. De wekelijksche criminalitet(ts-rubriek wordt ëilacy steeds grooter en bonter!.... Voor het oogenbMk noteer ik eruit: een woeste vecht partij, waarbij een jonge man gedood werd, te Oldenzaal. Toenemende onveiligheid, door inbrekers en straatroovers, in Twente. Een ban dieten-aanval op een goederentrein bij Esschen. Een inbraak te Bloemendaal in een villa, waar de heeren van het langvingerige gilde pas be zoek hadden gebracht; ditmaal vlogen zij in het net. Het O.M. bij de Rechtbank te Den BosCh eischte twaalf jaar tegen den twintig- jarigen jongen, die zijn meisje had verdronken. De ex-directeur van een coöperatieve zuivel fabriek te Groningen is gearresteerd,onder ver denkijng van vijf ton, of nog iets meer, te heb ben verduisterd. Te Groenlo werd een luxe auto gestolen en over de grens gevoerd. Dief en ,ka,rretje" zijn gelukkig achterhaald. Een onderwijzer trachtte leden van den Raad te Kedichem om te koopen, teneinde daar een baantje te krijgen, en zal zich voor den straf rechter hebben te verantwoorden. Tegen den 38-jarigen bandiet, die in de Hofstad een lange reeks van inbraken heeft gepleegd en tenslotte een agent trachtte te vermoorden, werd door het Ou M. bij de Haagsche Rechtbank veertien jaar gevorderd, Een Amsterdamscbe opkooper, genaamd Gort, een der gevaarlijkste leden van de dieven-fokkers-kongsi had van een ontrouwen ambtenaar der Posterijen 40.000 In dische postzegels, ter waarde van f 5000, ge kocht. De zaak lekte uit, men wist den opkoo per in het net te doen vliegen, de dief pleegde, toen hij merkte dat het misdrijf ontdekt was, zelfmoord. In Den Haag zijn gecakt, twee straatroovers die een' bejaarden man trachtten uit te schudden1. Een van de twee bleek te zijn een... met verlof in Patria vertoevende Indische hoofdagent van politie 1... Keurige „illustratie" van zeker soort elementen bij de politie in de Oost, wier reputatie in den jong- stenn tijd lichtelijk gehavend is... Tenslotte: uit een tijdelijk onbewoond huis aan den Koninginneweg te Amsterdam zijn schatten aan gouden en zilveren sieraden ge stolen. Zonder de partij der inbrekers te kie zen, mag men toch toegeven, dat menschen, di ein deze tijden schatten onbeheerd laten, feitelijk, indien zij beroofd worden hun verdiende loon krijgen! De „roode haan" heeft weer heel wat op zijn kerfstok. Te Maastricht woedde een ge- webdige brand, die het gebouw van de socia listische coöperatie „Het Volksbelang" aan het in de asch' legde. Te Alkmaar werd een chocoladefabriek door ,het vuur vernield. Te Steenwijk brandde een stoomhout-draaierij ge heel af. Om nog iets anders dan rampen en narighe den te memoreerente Haarlem werd cle zeer- interessante tentoonstelling Ontwikkeling der Boekdrukkunst in Nederland ingewijd. De Hoo ge Raad besliste, en dat is voor velen een blijde tjjding! dat huiseigenaren met het recht hebben om afzonderlijk huur te vorderen van huis- en winkelruimte. Een Fksche streep, door menige woeker-rekening! Uit Plankenland: Louis Bouwmeester is nu zoover hersteld, dat hij in December reeds een tournee" zal kunnen maken als de rabbijn in „Vriend Fritz". En voor Ko van Dijk breekt welhaast het „zilveren gejubel" aan. Het praedikaat „Ir" voor bezitters van het ingenieurs-diploma ys door de Regeering offi cieel erkend. In de hoofdstad werd de eerste Nederland - sche honigveiling gehouden. Het streven om het bijen-product te onzent populair te maken, verdient zeker alle waardeering. Uit de Zuiderzee-streek wordt overvloed van haring gemeld. Sommigen achten dit een tee- ;ken van strengen winter, die op-handen zou zijn. Zoo was 't herinneren zij pok in J890. Maar toen vroor 't in November al extra- stevig. De elfde maand van '23 heeft ons tot dusver wel geduchten storm, maar geen ijs gebracht. Intusschen: midwinter moet nog ko men. En het oude spreekwoord van „A.ls de dagen lengen" etc. is dikwijls bewaarheid!... BUITENLAND', staat in een moeilijk parket. Na .veel uitstel is eindelijk Dinsdag de Duitsche Rijksdag bijeengekomen, welke evenwel is uit eengegaan, zonder dat Stresemamn zijn met 'groote belangstelling verwachte rede heeft kun nen houden. Voor de sociaal-democraten sprak de afge vaardigde Wels en daarna voor de DuitsCh JSfationalep Hergt. Hierop zou Stresemann het woord voeren, doch de communist Remerle be- 'gon opstructie te voeren. De voorzitter Loebe verzocht hem de vergadering te verlaten en daar hij weigerde, werd de zitting een uur ge schorst. Na afloop van deze pauze waren de zittings zaal en de tribune nog voller dan tevoren en 'hoopte ieder er getuige van te zijn, hoe de politie den heer Remerle eerst uit de armen van zijn communistische geestverwanten en jaarna uit de zaal zo, uzetten. Men kwam ech ter bedrogen ui't. Toen Remerle weigerde de zaal 'te verlaten, verdaagde de president de zitting tot Donderdag. De kwestie van den terugkeer van den ex- Kroonprins en van de intergeallieerde militaire controle heeft een ernstige crisis i(n de En tente veroorzaakt. De FransChen willen natuurlijk krachtige maatregelen tegen Duitschland nemen, doch de Britsche regeering wil den chaos i(n Duitsch land niet nog verder vergroot zien. De Raad van Gezanten zou de kwestie be handelen en kwam inderdaad tot een compro mis. Dit heeft echter nog de goedkeuring van de respectievelijke geallieerde regeeringen noo- dig en tot nu toe is dit nog niet geschied, Het optimisme, dat in het begin dezer week te Parijs heerschte is heel wat bekoeld. Wat den terugkeer van den ex-Kroonprins betreft, wordt thans officieel uit Parijs gemeld, dat de Duitsche regeering op 18 November aan den Quai d'Orsay een mededeeling ten aanzien van den ex-Kroonprins heeft doen toekomen. Daarin wordt gezegd dat de Kroonprins 'do rde daad van 11 November 1916 van al zijin rechten op de Pruisische troon zoowel als van de keizerlijke troon afstand heeft gedaan.' Dit afstand doen geschiedde zonder reserve en was afhankelijk van dat, wat de keizer vain zijn kant deed. Dezelfde mededeeling wijst er op, dat de Duitsche regeering den terugkeer naar Duitsch land van den keizer niet zou toelaten, die ove rigens geen enkele vraag in de richt.ng, welke de nota van den gezantenraad bedoelde heeft gedaan. In Beieren duurt de crisis nog voort. Ont kleed wordt evenwel, dat von Krulling zal af treden. In het Ruhrgebied wordt de toestand er met beter op. De onderhandelingen tusschen de ilndustrieelen en Franschen zijn, nadat reeds verschillende mal'en was gemeld, dat zij voor een1 definitief resultaat stonden, mislukt. De opgetogen smaak van ontwikkeling van den toestand schijnt de Fran schen wat te verontrusten. Zij hebben, daar met*de papiermark letterlijk niets meer te be ginnen is, zekere concessies gedaan inzake cir culatie van de Rentemark. Bovendien hebben zij aan de groot-indus tri- eelen een uitnoodiging gezonden de pas afge broken onderhandelingen weer op te vatten. Daar de laatsten vreezen dat htm een strik ge spannen wordt, hebben zij geantwoord slechts onder vrijgeleide 'het bezette gebied weer te willen betreden. In Engeland is de verkiezingscampagne in vollen gang. De voornaamste leden der drie partijen zijn voortdurend bezig spreekbeurten te vervullen. Overal waar een zetel is, om welke vermoe delijk ernstig zal moeten worden gestreden, zijn de beste sprekers aangezocht om de can- didaten te helpen. Asquith opende zijn campagne in Schotland, met een rede in zijn eigen district Paisley, terwijl sir Robert Home voor de conservatie ven te Glasgow, het woord voerde. Lloyd Ge orge, wiens zetel in Carnarvon als zeker geldt, is daardoor vrij overal op te treden, waar zijn diensten noodig zijn. Churchill :s uit Londen vertrokken om in West Leicester op te treden, waar men een ernstigen strijd ver wacht, doch vermoedelijk zal hij tijd beschik baar stellen om andere candidacen bij te sprin gen. Ramsay Maodonald maakt een uitgebreide rondreis per automobiel door de landbouwdis tricten in het Westen van Engeland en door de mijndistricten van Zuid Wales. Die streek, waar de partijen zich het meest inspannen, is Lancashire, waar de liberalen ho pen te profiteeren van de bekende vrijhandels- gezindheid der bevolking om eenige conser vatieve zetels te bemachtigen. Ook in Londen, waar om 62 zetels moet worden gestreden, zul len de liberalen zich ten zeerste inspannen. Het Spaansche Koningspaar brengt op het oogenblik een bezoek aan Rome. PLAATSELIJK NIEUWS BROEK OP LANOENDIJK. Woensdagavond hield Ds. Biesma uit Gro ningen eene Unierede in de N. H. Kerk, met het onderwerp Profeten en Naziireeërs". De kerk was meer dan vol, ja zelfs waren ver scheidene personen genoodzaakt zich een plaatsje in de consistoriekamer te verzekeren. Gezongen werd Ps. 25 6 waarop.spreker voor las Amos 2, waarvan het eerste gedeelte van het elfde vers als leiddraad gekozen'werd- Spreker schetste 'eerst wie en wat Amos was, om daarna stil te staan hoe het Christelijk onderwijs ook profeten en Nazireeërs kweken moet en met Gods hulp ook kan. Duidelijk wlerd uiteengezet wat een profeet, en Nazi- i'oeër is. Een profeet als leerende, en wat hij zelf van zijn God beluisterd heeft, dit mede te ideelen aan anderen. Een Nazireeër, als kenu baar zijnde in eenvoud, nuchter ten allen tijde, en voorbeeld van leven, het ware leven in gemeenschap met God. Bij de tusschenzang werd de gewone Unie-collecte gehouden, wel ke spreker aanprees, als zijnde nog zeer noo dig, inplaats. zooals sommigen meenen van niét meer. Hierna wees spreker er op, dat onze onderwijzers der kinderen dit wel niet kunnen, daar dit Gods werk is, doch hunne roeping is, te doen, trots alles, alsof het mogelijk is. Staande werd het slotvers Ps. 89 7 door de schare gezongen. (Gaarne hadden wij een meer uitgebreid ver slag van deze schoone rede gegeven, doch door de duisternis in de kerk kon men geen aanteekeningen maken.) (Verslaggever).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1