lieiiieeiiim uiarmgmmizen DUITSCHLAND lui- en ïuiMEMyEiiemettii Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Naar verluidt ligt 'tin 't voornemen de aUto- mobieldienst Broek op LangendijkAlkmaar zeer spoedig op te heffen. Deze onderneming jhoopt alsdan een autodfenst op Haarlem te BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen. Een gryze joogenspet, Een kinderportemon- naie met inhoud. Een paar jongenshandschoe- pen. Een tdameszakdoek. Verloren Een onderdeel van een bascule. Inlichtingen Secretarie. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier is ook een comité opgericht tot het ipzamelen van kleederen, enz. voor de nood lijdende Duitsche bevolking; den heer W. de Groot neemt dezelve in ontvangst. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagmiddag vond alhier een droevig on geval plaats. Het dertienjarig zoontje van den heer Neyendaal, werkzaam bij den heer K. Kaas Mz. welke een schuit met koolbladeren naar het land bracht om te lossen, is op on verklaarbare wijze in het water gevallen, en helaas verdronken. Een voorbijganger, welke hem zag liggen, bracht hem zoo, spoedig mo - gelijk naar de woning van zijn baas, alwaar getracht werd de levensgeesten nog op te wek ken, hetwelk echter niet mocht gelukken. De dokter kon slechts den dood constateeren. Men kan zich de ontsteltenis 'der ouders indenken, toen hun bericht gedaan werd van het ongeval, hun kind overkomen. Uitslag Verkoopingen. Uitslag Publieke Verknoping. door Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude, is voornemens op Donder dag 22 November '23 's avonds 6 uur, in de herberg „De Roode Leeuw" te Zuidschar- iwoude. Onder Broek op Langendijk. 1. Een akker Bouwland „Klaas Dekkers", benoorden de Maijersloot (5). Koopster wed. P. Balder, voor f 107.35 per snees. 2. Een dito aldaar „de Zijd" (8). Kooper Jb. Dirkmaat Az. voor f 117-35 per snees. 3. Een dito bezuiden de Maijersloot „de Ke telakker" (7). Kooper S. Dirkmaat Sz. voor f 109 per snees. f 4. Een dito benoorden de Maijersloot, „het Groetje" (5). Kooper Jb. Dirkmaat Az. voor '{102 per snees. 5. Twee 'dito in de Schimmelkoog (Zuid 6, "Noord 6). Kooper C. Balder Jbz. voor f 107 per snees. Onder Zuidscharwoude: 6. Een "dito aan de Troffeert, „de Breed" (14). Koopier N. Kouwen voor f 121 per snees. 7. Twee dito in Hamboersgroet (West 6, Oost 6). Kooper Jb. Kroon Az. voor f 98.50 per snees. q. Een dito bezuiden de Kerkesloot (9). Koo per Jn. de Geus Pz voor f 101,40 per snees. 9. Een dito aan de Schildersloot (7). Kooper Jn- Kruk Cz. voor f95 per snees. 10. Een dito aan de Wijdeslopt, hoek Kardi- naalsloot, „de Hoekakker" (10). Kooper P. Beers Pz. voor f63 per snees. 11. Een dito aan en ten zuiden van de Kik- kersloot (6). Koopster Mej. C. de Geus, voor f| 95.46 per snees. 12. Een dito benoorden de Kikkersloot, „Kos tersgroet" in (Oost 91/2 en West 91/2)- Laatste 'huurders van 1 Wed. P- Balder, 5 en 8 J. de Geus en overijgens P. de Geus Dz. Aanvaarding Kerstmis a.s. Eigendom van Erven wijlen, den heer Reijer de Geus, behalve 4 van den heer D:. de Geus Pz. Kooper A. Nol Pover voor {76 per snees. 13. Een huis en erf bij de Bxoekerbrug, be woond door .Jb. Ruiter, eigendom van den heer K .v. d. Kommer. Te aanvaarden na betaling. Kooper S. de Groot voor f 1880. Onder Noordscharwoude: 14. Een huis, erf en steeg, vroeger post kantoor, eigendom van den heer J. Joman- In huur tot 1 Mei a.s. Opgehouden op f 3000. Onder Heerhugowaard 15. Een perceel Bouwland, bij den Westdij'k, En na die opgewonden tirade wilde hij weer ongemerkt de kamer uitsluipen, maar hij kon het niet doen zonder langs Leonore of Wil lem te komen; beiden deden echter of zij niets van zyn plannen merkten. „Ik wou wel met dien man eerst kennis maken," zeide Willem nadenkend. Hierop nu was Leonore niet precies gesteld; zij begreep dat bij nadere kennismaking veel van 'haar ideale beschouwingen verloren zou den gaan. Veel liever had zij haar broer eens ontvangen wanneer hij op zee was en zij als 'meesteres in zijn huis heerschte, en het kind onder ihaar leiding wat besdhaafder was ge worden. Op haar broer had Leonore reden trotsch ie zijin; zijn gezicht was door en door aristocra tisch en zijn gebrekkigheid stond hem, vooral door hetgeen er oorzaak van was, hoogst inte ressant; zij zou hem dus gaarne eens als logé hebben. Of baar vader daar echter zijn fatsoen zou houden, daaraan twijfelde zij sterk. „Daarvoor is de tijd t% kort, dat begrijp je," begon zij haastig; „over veertien dagen vertrekt hij reeds en ik zou één of twee dagen te voren komen, om mijn laatste instructies van hem te pntvangen." „Ik zal toch eens imformatiën naar hem ne- fO&ii' yin*» Willem; „voor dat andere is dus afkomstig van de plaats van Blokker, (40. Te aanvaarden na betaling. Eigendom van de hee- nen T- en C. Kliffen Wz. Opgehouden op f80 per snees. Onder Broek op Langendijk: 16. De voormalige droogfabriek „De Tijd geest" met erf, groot 12 A. 30 c.A., in 2 ge deelten. De gebouwen zijn zeer gemakkelijk voor woningen in te richten. Kooper van gebouwen en noorddeel erf P. Beers Pz. voor f 2400. Zuiddeel erf opgehou den op f900. 17. Een huis en erf aan de westzijde van de straat, in huur bij Herman Eiland. Te aan vaarden na betaling. Opgehouden op f 1275. Landverraad Naar aanleiding van uit Maastricht gekomen berichten omtrent een knoeierij met militaire documenten is bij navraag te bevpegder plaatse gebleken, dat drie onder-officieren gearres teerd zijn, verdacht van het zich toeëigenen van niet voor openbaren dienst bestemde stukken, teneinde, tiaar vermoed wordt, daarvan een ongeoorloofd gebruik te maken en financieel vordeel van hun handelingen te trekken. De justitie houdt zich bezig met een bnderzoek dezer zaak. De centrale recherche te Rotterdam heeft op last der justitie een huiszoeking gedaan in verband met de spionnage-zaak, die aanleiding gegeven heeft tot arrestatie in verschillende garnizoenen. Er is ie Rotterdam een en ander in beslag genomen, doch arrestaties zijn niet gedaan. De drie gearresteerde onder-officieren zijn twee sergeants-majoor en een gep.' sergeant- majoor, alle drie administratief. De stukken waren bestemd voor een Belgische spionnage- organisatie, welke te Rotterdam haar zetel heeft Deze organisatie schijnt haar vertakkingen in verschillende plaatsen van het land te hebben. Naar verluidt, hebben ook te Rotterdam arres taties plaats gehad. Het onderzoek in deze spionnage-zaak, waar bij ook officieren moeten zijn betrokken, wordt te Maastricht door den Officier van Justitie geleid. Nader wordt gemeld: Een der hoofdpersonen der organisatie is Woensdagavond te Rotter dam gearresteerd; Te Den Bosch werd in ver band met deze zaak een Belg aangehouden en naar Maastricht overgebracht. Het geheele onderzoek, dat reeds enkele we ken duurde, berustte in handen van den divi sie-commandant der maréchaussée Croisetvan Uffelen. Vanuit Maastricht werd het onderzoek begonnen, dat over het geheele land werd uit gebreid. In verschillende garnizoensplaatsen .wan ons land moeten Woensdag arrestaties heb ben plaats gehad. De stukken en documenten, welke in deze zaak zijn betrokken, waren niet voor openbaar making bestemd. Zij betroffen' de inrichting van het leger en de mobilisatie-maatregelen. Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt dat bet bericht, betreffende het arresteenen van onder-officieren van het Nederl. leger wegens spionneeren, ten gerieve van een vreemde mo gendheid, in de militaire kringen der Belgische hoofdstad werd ontvangen met een „sourire amusé" daar België geen spionnage-dienst heeft. De dezer dagen tot een ontknooping geko men spionnage-zaak was reeds een - maand of vijf hangende, vertelt de „N.R.Crt." Indertijd had een koopman, die nu te Den Bpsch gear resteerd is, in verbinding weten te komen met een onderofficier in Maastricht. Deze onder officier zorgde op zijn beurt voor connecties onder zijn collega's in andere plaatsen en bracht ook een onderofficier te Den Bosch aan, welke onderofficier overgeplaatst werd naar Arnhem en in zijn laatste standplaats een op perwachtmeester van de marechaussee met de omkoopingspogingen op de hoogte stelde. De Arnhemsche onderofficier kreeg last, door ie gaan met aan den koopman gegevens betref fend eonze verdediging te verschaffen, welke gegevens met opzet werden vervalscht. Zoo goed was men echter over de grens reeds op de hoogte, dat de koopman, nadat hij van zijn geen gevaar?" „Wat voor andere?" „Och, je weet, waarover wij toen nog gek heid maakten." „O, dat!" En Leonore stelde zich op een hoogte alsof zij meters ver zich daarboven ver heven achtte. VIII. C Eeïi maand later zat freule Asseleyn van Ansenede in haar lievelingssalon van het hbs iin tyet Willemspark. Te zeggen dat zij zich hier nu zoo bijzonder amuseerde, zou een wei nig bezijden de waarheid zijn. Leonore hield niet van buiten, en nu ligt het Willemspark juist "niet precies m het centrum van Amsterdam. „Ik heb dit huis gekocht omdat het hier half buiten is," had hij Leonore gezegd, „het kind zou zich niet binnen stadsmuren kunnen wen nen." „Ik houd iniet van dat halfslachtige," ant woordde Leonore, „daarom mag ik ook geen kleilne steden lijden, óf geheel buiten, óf ge heel in de stad." In haar besliste manier van spreken, haar wijze om een oordeel of een beginsel te ver kondigen, lag zoo iets krachtigs en weldoor dachts, dat Daisy's vader er een waarborg in vond voor haar vaste principes en flink ka reis tot overbrenging van het spiatmagemater'i- aal terugkeerde, onmiddellijk de gemaakte fou ten wist aan te wijzen. Hij was een hier welbekende figuur; hij was vertegenwoordiger van verschillende manufac- turenfabrieken in België en stond bij de politie al bekend als spion. In den oorlogstijd spion- meerde hij, volgens de „N.R.Crt.", voor België, dat hij, hoe wél hij door zijn geboorte Neder - lander moet zijn, als zijn vaderland beschouwt; in de laatste oorlogsjaren stond hij in Engel- schen dienst. De in beslag genomen brief is uit 'smans postbox gehaald door de justitie; men onder zoekt thans nog, in hoeverre aan dezen brief ■waarde moet worden toegekend. Dat ook officieren in deze zaak gemoeid zou - den zijn, moet nog op geenerlei wijze vast staan. Beweerd wordt, dat de slechte geest, door de afvloeiing en andere maatregelen uit "den laatsten tijd, in het leger ontstaan, prac- tijken als die van dezen Belgischen ronselaar wel zeer vergemakkelijkt. Ingekomen stukken. Het verslag van de Vereeniiging van Ned. Herv. Diaconieën in de classis Alkmaar,voor Gezinsverpleging over 1922. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het Hoofdbestuur der N. Vereeniging „Het Wide Kruis", waarin ver zocht wordt eene jaarlijksche subsidie te ver- leemen, ten einde zooveel mogelijk 'het tekort der exploitatie van de ontsmettingsdiensten zijner vereeniging te dekken. Bi en W. stellen voor op het verzoek afwij zend te beschikken en zijn van meening dat de tekorten dienen te worden gedekt door ver hooging der tarieven voor ontsmetting. Voorstel Bi. en W. wordt aangenomen. Een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om een kleine tegemoetkoming van f.200 per kind voor de 60 kinderen die de Bewaarschool be zoeken, vopr het bekostigen van het feestje ter gelegenheid van het 25-jarig Regeerings- jubileum gehouden. B,. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. Wordt goedgevonden. Een schrijven van het R.K. Schoolbestuur inhoudende 'de dankbetuiging voor de verleen- idie subsidie aan de bewaarschool. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de bewoners van het Beemsterpaid om dit pad te verbreeden en te verbeteren. In handen te stelleh van B. en W. om advies. Dit wordt in handen gesteld van Bi en W. om raad en advies. De heeren Dijken en Paardehaar en de da mes Biesterbos en Jonkers hebben bericht ge zonden dat zij hunne benoeming aan den cursus voor Voortgezet lager onderwijs aannemen. Tevens stellen Bi. en W. voor aan den cursus te Warmenhuizen alsnog tot onderwijzer te benoe men dien heer J. H. Erpeau. De cursus te Warmenhuizen is aangevangen met 23 leerlin gen en di.e te Schoorldam met 10 leerlingen. Ook wordt voorgesteld de bestaande verorde ning op het Vervolgonderwijs in te trekken- Mededeelingen. Bij Besluit van Ged. Staten van 24 October 1923 is goedgekeurd het Raadsbesluit tot ver- 9haal van 5 pot. pensioensbijdragen. De ge- paeente-rekening over het jaar 1921 en de suppletoire begrootihg over 1922 zijn eveneens goedgekeurd. Wat de malaria-bestrijding betreft, deelen B. en W. mede, dat door den Voorzitter hierover een bespreking zal worden gehouden met de Gemeentebesturen va(n: Harenkarspel en Schoorl en eventueel voor gezamenlijke reke ning de bestrijding ter hand te nemen. Algemeen verklaart men zich vóór de voor stellen van B:. en W. (Volledig verslag volgend nummer). Idaar het ontslag van zijn Kabinet in te dienen, 1 De Rijksdag reageerde zoo goed als in het geheel niet op den uitslag der stemming. Dé Rijksdag heeft de motie van vertrouwen ïn het kabinet-Stresemann met 230 tegen 155 stemmen en 7 blanco verworpen. 'Onmiddellijk na de stemming heeft Strese mann zich naar president Ebert begeven, om rakter. Daags vóór zijn vertrek was zij in Amster dam gekomen en had geduldig toegeluisterd naar de uitleggingen, welke de heer Mac Du- nolly haar gaf, waar zij het geld moest ont vangen, noodig voor haar uitgaven, wie haar rechtskundige en wie haar fioantieele raadsman zou wezen en verder allerlei bijzonderheden ten opzichte der huishoudster en der bedien den. Leonore trachtte geen woord te verliezen; met haar koel en sCher pverstand, wist zij zich dadelijk in alles te werken en nam met vaste hand de teugels van het huishouden op. „Juffrouw Van Duin, mijn huishoudster, is een respectabele 'dame; zij kan uw chaperon zijn wanneer u naar komedies of concerten gaan wil. Of u Daisy meeneemt, is uw zaak. Ik laat dit geheel aan u over," had hij gezegd. Aan alles kon Leonore zich wennen, in alles zich schikken wat tot haar nieuwen levenskring behoorde, alleen maar niet aan het voornaam ste, aan het kind. Daisy was niet te doorgronden; Leonore zat met de handen over elkaar haar dikwijls aan te ziien en vroeg zich af hoe zij ook den sleutel tot dit wonderlijk karakter zou kunnen vinden. Het afscheid tusschen vader en dochter was nogal meegevallen, of liever er was in het ge heel geen afscheid geweest. Mac Dunolly was Rijkspresident Ebert heeft het ontslag .van het kabinet-Stresemann aanvaard. Nederlaridscihe Ronde Kruis- Het Hoofdbestuur van het N ederlandsche Roode Kruis verzoekt om plaatsing van het volgende: Onze vertegenwoordiger is uit Berlijn terug. Hij heeft overal informaties ingewonnen. In sijnmige gedeelten "dier stad is de toestand on houdbaar. Er moet geholpen worden. Eten moeten de menschen hebben,, of zij gaan te gronde. Het Hoofdbestuur wil beginnen met een vijftal keu kiens o pte richten, vier in Berlijn en een in Essen. Ook Nederlanders zullen in de keukens van voedsel worden voorzien. Voor f 5.— kan één persoon gedurende één maand worden ge voed. Stuurt vijf guldens aan het Roode Kruis, Princessegracht 27, den Haag en gij doet een goed werk, onder het motto „keukens". Wat niet in de keukens gebruikt wordt, gaat met onzie treinen mede en wordt door Nederland sche Comité's verdeeld. Het spook van den "hongersnood gluurt overaL De land- en tuinbouwongevallenverzekermg is thans wettelijk geregeld. De werklieden in dienst van een ondernemer, die een landbouw veehouders-, tuinbouw- of boschbouwbedrijf uit oefent zijn daardoor in tiet algemeen allen t gen bedrijfsongevallen verzekerd. Ook de werk lieden werkzaam op zuivelfabrieken, bij dorsch machines en in het vlassersbedrijf, die voor been onder de industrieele ongevallenwet vie len, zijn thans bij de Landbouwongevallenver zekering ingedeeld. Voor het tot stand brengen der verzekering staan -den werkgever twee wegen open. Hij kan zich aansluiten bij de Rijksverzekerings bank of bij een Bedrijfsvereeniging. Verreweg de meeste werkgevers zijn aangesloten bij een Bedrijfsvereeniging. Treft nu een arbeider in dienst van' een bij een Bedrijfsvereeniging aangesloten werkgever een bedrijfsongeval, dan behoort hij de hem toekomende schadelooss t elling van die B e drijfsvereeniging te ontvangen. Deze schadeloosstelling kan omvatten 1. genees- en heelkundige behandelingof vergoeding daarvoor; 2- tijdelijke uitkeering 3. voorloopige rente; 4- blijvende rente; 5. Be grafen-iskosten. De schadeloosstellingen moeten bij schrifte lijke beslissing door de Bedrijfsvereeniging aan den getroffene worden toegekend. Indien een verzekerde of een zijner nagela ten betrekkingen meent, dat zijne aanspraken op schadeloosstelling door het bestuur eener Bedrijfsvereeniging niet of slechts ten deel, zijn erkend, heeft hij het recht binnen één maanJd na de dagteekening van de medede lijng der beslissing daarvan ijn beroep komen bij de daarvoor aangewezen commissie van scheidslieden. Datzelfde recht is ook toeg kend aan den werkgever, in wiens dienst een verzekerde een ongeval is overkomen, indict hij vermeent, dat wegens het ongeval aan den getroffene of een zijner nagelaten betrekkingen een te hooge schadeloosstelling of ten onrechte e-enige schadeloosstelling is toegekend. Hierbij zij opgemerkt, dat echter geen be roep openstaat van eene tijdelijke uitkeering, welke uiterlijk tot den 43sten dag na het on geval wordt toegekend. Over de beslissingen van het bestuur eener Bledrijfsvereeniging wordt geoordeeld door com missies van scheidslieden, welke ongeveer de zelfde bevoegdheden hebben als de Raden van •Beroep ten aanzien van de industrieele Onge vallenwet, terwijl' evenals bij deze Wet, be langhebbenden de beslissing der commissie ook •nog aan het oordeel van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht kunnen onderwerpen Is een werkgever in het landbouwbedrijf aan gesloten- bij de Rijksverzekeringsbank', dan ge' den omtrent de toekenning der schadeloosstel lilng, het beroepsrecht enz., ongeveer dezelf bepalingen als die welke van kracht zijn bij de industrieele ongevallenverzekering. uitgegaan, zoo, bet heette om nog eenige bood schappen te doen; Daisy had hem niet eens hooren weggaan, maar in waarheid was hij met den nachttrein naar Parijs en zoo, verder naar Marseille vertrokken. Toen zij den volgenden morgen merkte dat haar vader voorgoed heen was, zeide zij geen woord, maar bleef uren lang zwijgend voor het raam zitten; op alle pogingen om haar af te leiden, te laten eten of drinken, antivoor-dde zij niets;»eindelijk stond zij op en sprak: „Daisy gaat naar bed." Wat Leonore of juffrouw Van Duin ook be proefden om haar iets te laten gebruiken, zij wees alles af; zij ging naar bed, en toen zij den volgenden morgen aan het ontbijt ver scheen, was er niets bijzonders aan haar meer te zien. Tegen Leonore was zij koel beleefd, meer -nieter lag eerst iets lijdelijks, iets onverschil ligs in haar geheele manier van doen na het vertrek van haar vader. Toen de nieuwe gouvernante haar vriendelijk naderde en zeide, dat nu met haar opvoeding een begin zou worden gemaakt en dat dit be- tgin bet eerst haar uiterlijke verschijning zou betreffen, keek zij haar verbaasd aan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4