Sint Nicolaas Advertentie Dinsdag 27 November 1928 82e "Jaargang db Tooneeiuieasiriifl ie sim ram. in twee kleuren. MO 139. iB-r£ü&. rsuLKPHeo# m WEI COURANT. UIT DEN OMTREK Die vorige week had te Sm: Pancras plaats <ie door den Bond van Staatspensioneéring uit geschreven tooneelwedstrijd. Om 7 uur vulde reeds een groote schare be langstellenden de zaal van den heer Gerritsen, en nadien liep het nog zoo vol dat met moeite een zitplaats voor allen kon worden verkregen. De voorz. van de afdeelijng Sint Pancras, de heer J. van Kampen, betreedt om ongeveer half acht het podium om dezen avond te ope- jnen. Spr. heet de talrijke opgekomenen hartelijk welkom, zegt dat het thans niet de gelegen heid is om lang over Staatspensioneering te ^preken, maar wekt een ieder op zich aan te sluiten, opdat het „oud en arm" de wereld uit rake. Heet ook van harte welkom de jury, .bestaande uit de heeren: Ds. Schermerhom van Nieuwe Niedorp, Jb. Deutekom van Noord- scharwoude en Van Gulijk van Alkmaar. Spr. hoopt op' teen allergenoegelijksten avond en geeft daarna „het woord" aan de eerst optre dende vereeniging „Kunst naar Kracht" van Sint Pancras, welke vereeniging optrad met „HET KIND" In geen geval zullen wij een beschrijving van het stuk geven, maar ons uitsluitend be palen tot het bespreken van het spel. s Maar voo.ro pgezet zij, dat dit onafhankelijk is van de beoordeeling der jury, hoewel ook wij volgens haar uitspraak, de prijken in ge dachten hadden toegekend. En onze beoordee- M|ng is in zoover moeilijker, doordat wij niet het „geschreven stuk" voor ons hadden. En Jwij noemen de namen in volgorde, aangegeven pp het programma. Dr. Larsen, de onder een zwaren strijd ge bukt gaanden man, gaf hoewel over het alge- jneen zeker te roemen, toch op een paar ge- .deielten een ietwat te sober sepl. Niet te ontken den valt dat zijn taak 'n zéér moeilijke was, maar wanneer zijn vrouw hem vraagt bij haar neer jte knielen, gaat dit te stijf, te stug met een te weinig uitende dankbaarheid tot haar wanneer rij haar ongeschonden liefde toont tot den man, die haar schrijnend zieleleed, door een schrik kelijke daad zou hebben verhoogd. Frida was in haar spel, mimiek, kortom alles, 'jéénig. De lijdende vrouw kwam in haar geheel tot uiting. Dr. Stein, dat kan men zien was:iemand die nog niet veel op de planken is geweest. Wanneer hij tot zijn vriend spreekt, zet hij te weijnig kracht bij aan de door hem zoo goed bedoelde gesproken woorden. Wij hadden hem graag uit de stoel, waarin hij zat, willen zien opstaan, om zijn vriend eens diep in de oogen te zien, om eens van hart tot hart te spreken. Emma Jonas, gaf zeker ook boeiend spel. Vooral haar samenspel met Frida viel te roe men. Toch vonden wij het verdriet van haar, ^vanneer Frida haar verteld, dat haar kindje blind is, te sterk tot uiting gebracht. Een dienstbode was een zeer ondergeschikte rol, hoewel die toch ietwat te luchthartig ge speeld werd. Wij vonden in haar niet direct r.yde dienstbode" tegenover den dokter en zijn jvrouw. Het samenspel was schitterend, en men is met een zwaar stuk voor bet voetlicht gekomen. Poch de spelenden toonden bier den inhoud van het stuk volkomen te begrijpen. Ook het Üécor was in rustige overeenstemming. Ook de uitspraak was duidelijk. „EEN KERSTAVOND Met dit stuk trad op de vereeniging „Kunst naar Kracht" van Oterleek. Voor velen zeker reeds bekend, en te oud en niet meer passende in het kader der tegenwoordige stukken. Wanneer het scherm opgaat, zien wij Julia zitten aan tafel. Een huiselijk tafereeltje? Neen biet geheel. Haar houding was te veel m af wachting dat zij zou moeten beginnen te spre ken. Ook eerst te stijf, later echter beter en losser, hoewel niet de jubel sprak uit stem en houding, wanneer zij de verzoening bewerk stelligd ziet tusschen haar vader en zuster. Haar broer Anton toont bij het opkomen te veel verlegen te zijn met den koffer, die hij in de hand houdt en alleen wanneer de a.s. predikant tot zijn vader spreekt, wordt hij iets losser. Van Holman, hun vader, viel over het alge meen niet te roemen, gaf te weinig spel, terwijl zijn houding ons te veel te „bestudeerd" voor kwam. Er was geen vlugheid van geest en spel. Christiaan voldeed ook niet i|n allé deelen. Was te eentonig vaji stem, wist zich weji|nig hou ding te geven. Wat Dora betreft, wanneer deze na lange jaren in het ouderlijk huis 'terugkeert, en dopr ,smart overmand ide kamer binnentreedt, is te theatraal in haar optreden, waardoor haar hou ding in hooge mate overdreven was: Marie, haar dochtertje van 8 jaar, bezorgt een aardig tafereeltje, waardoor over het alge meen de aanwezigen werden „gepakt" en zich daardoor teveel laten afleiden. Een aardig snoetje, een leuk figuurtje, eein lief stemmetje, en kinderlijke onbevangenheid doen hier veel. Over het algemeen viel hier over samenspel jiiiet te roemen. Men wachtte veel te veel op het spreken van een ander. Men dacht teveel aan het moment wanneer men moest invallen. Goed dat de zang achter de coulissen niet werd be oordeeld, want dit kpn de toets der critiek niet doorstaan. Tot slot kwam de vereeniging va)n Heerhu- gowaard „Harmonie" met „EEN UITGEKNEPEN CITROEN" Ook alweer een bekend stuk, maar geniet baarder dan het vorige. Van Belm. de bureaucraat, hooghartig in zijn optreden, was vlot in spel en spreken- Jammer eChter dat hij een moment bleef ste ken .waardoor veel verloren ging. Friits zijn huisknecht was een en al lucht hartigheid in zijn optreden, was te overdreven. Hoewel ook hier los spel wordt gevraagd, zal hij zich in het vervolg moeten wachten voor overdrijving. Breemen, de boekhouder, kon ons ook: niet [zoozeer boeien. Ook hier een teveel bestudeerde houding. Kareis, een oude ontslagen arbeider, was schitterend in zijn optreden, wanneer hij vraagt het gegeven ontslag in te trekken. En wan- peer dit verzoek geweigerd wordt, en door smart gebroken de hand voor de oogen legt, om het beeld van armoede als 'tware niet te zien, geeft schitterend den gemoedstoestand van dezulken weer. Ook Anna, toont in 'haar spel, een waardige dochter te zijn. De werkvrouw, die den direc teur de heftigsteverwijten doet, wanneer zij hoort dat het verzoek van haar v(ader niet wordt ingewilligd, en de aalmoes terugwerpt, die haar gegeven wordt voor haar vader. Haar spel en houding was in volkomen over eenstemming met den inhoud van haar rol. Een jongedame was een alleszins onderge schikte rol, waarover dan ook weinig te zeg gen valt, dan dat zij in haar houding los en bevallig was. Ook hier was samenspel, décor, allés m orde. Het stuk was niet zoo zwaar als het eerste, en leent zich meer voor vlug, onbevangen en vrij spel. De uitspraak was duidelijk. Thans was het voor de aanwezigen een wach ten in spanning, hoe de prijzen zouden worden verdeeld. Nadat echter de jury korten tijd heeft beraadslaagd, komt zij op bet podium waar Ds. Scbermerhorn den uitslag bekend maakt: Sint Pancras le prijs, met 98 punten. Heerhugowaard 2e prijs met 96 punten. Oterleek 3e prijs met 86 punten. Het aantal punten dat behaald kon worden was 120. Van de spelenden verkregen uit het eerste Stuk de dames Emma 24 en Frida 22V2 punten Uit het tweede stuk Julia 22 punten. Uit het deride stuk Anna 24 en Een jonge da me 22 punten. Van de heeren uit het eerste stuk Dr. Larsen 19V2 punten en uit het laatste stuk Kareis 20 punten. Hier was het hoogste aantal punten dat be haald kon worden 30. j Hierbij voegde de spr. namens de jury een comjifliimentjc aan het adres van „Een jonge dame" uit het derde stuk, en brengt dank aan de vereenigingen voor haar ontreden. De heer J. van Kamlpen, brengt hierop har- I telijke woorden van dank aan de jury voor Ide gegeven huljp, aan de aanwezigen voor hun (ofpkomst en sluit met dit woord de bijeenkomst. De prijzen waren beschikbaar gesteld: de le door den beer Gerritsen en de 2e en 3e prijs dor den Bond voor Staats|pensioneering. NIEUWE NIEDORP. In de Paterskerk alhier werd Zondagmiddag 25 dezer conferentie gehouden voor de niet- katholieken, gehouden door Pater Booms met het onderwerp: De gezondene van God, Jezus Christus. Aan de verklaring, door Pater Booms ge geven, waarom, o pfwelke gronden, wij Jezus houden voor een afgezant van God, meer nog voor den mensch-geworden zoon van Gold zelf, ontleenem wij, idat de 4 Evangeliën, waarin Je zus' woorden en daden worden medegedeeld, blijken betrouwbare geschiedboeken te zijn. Welnu, uit die woorden en daden van Jezus, zooals zij door de Evangeliën worden medege deeld, blijkt duidelijk, dat Jezus is afgezant van God, ja zoon van God zelf. Dus moet Jezus door alle mensdhen ook alls zoodanig worden erkend en vereerd. De vier Evangeliën van den Bijbel. a. De nationalisten en modernisten ontken- «en, dat zij betrouwbare geschiedboeken zijn aangaande Jezus woorden en daden. Volgens hen geven zij weer, hoe de eerste Christenen zich Jezus in hun verbeelding voorstelden. b. Wij houden de Evangeliën voor betrouw bare geschiedenis van Jezus woorden en daden. Bewijs: Alles pleit er voor, dat zij betrouw baar zijn. le. de tijd, waarop zij werden geschreven, 2e. de mannen, op wier naam ze staan zijn Ide werkelijke schrijvers; 3e. de omstandigheden waren van dien aard, dat zij de waarheid niet alleen konden schrij ven, maar ook moesten schrijven; 4e. ze zijn in den loop der eeuwen niet ver- valscht. 't Blijkt uit de oude handschriften, waarvan er op het oogenblik 500 bestaan. Ze konden niet vervalscht worden, 't Zou aan stands ontdekt en gesommeerd zijn. Jezus afgezant van God. 't Blijkt duidelijk uit zijn woorden en daden. Zijn woorden. Hij gaf zich uit voor den af gezant van God. Dit wordt met aanhalingen uit de Evangeliën aangetoond. Zijn daden. De waarheid zijner bewering be wees Hij door schitterende wonderwerken, o- a. door de spijziging van 5000 menschen met 5 brooden em 2 visschen en door de opwekking van den gestorven Lazarus ten leven. Hier moet God hebben ingegrepen door Zij; Almacht. Dit zou God 'niet hebben gedaan, zo 1 Jezus een bedrieger ware geweest. Want Go wordt tot het staven van bedrog en leugen Jezus: menschgeworden Zoon van God ze: ven. Dit zal niet in den breede vandaag behang deld worden. Dat 't werkelijk zoo is, blijkt uitf Jezus' woorden. Hij noemt zich Zoon van God, kent zich Goddelijke eigenschappen toe, zegt: dat Hij één van wezen is met God den Vader. Welnu Jezus bewijst de waarheid Zijner worden met schitterende wonderen. Dus het is waar, wat hij voprgeeft, n.l. de Zpotn van KOEDIJK. In de op Vrijdag gehouden verkiezing van Notabelen en Kerkvoogd der Ned. Herv. ge meente gaf tot uitslag dat de heeren Jb. Vis ser en Jb. Kramer Hz. zijn herkozen als No tabelen en den heer Jn. Schippers als Kerk voogd, KOEDIJK. Zondagavond werd door de korfbalvereeniging „Excelsior" een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot. De bescherm heer de Weled. Achtb. Heer W. Kooiman, opent deze eerste openbare uitvoering, en wijst op het nut van het korfbalspel, voor de ontwikkeling van de spieren, dat het kweekt oplettendheid en vastberadenheid. Mede is deze avond belegd om aan de vereeniging meerdere bekendheid te geven onder de aanwezigen, daar de vereeniging nog maar sinds kort bestaat en is opgericht 17 Mei 1923. Een viertal stukjes worden ten beste gege ven, afgewisseld door voordrachten en tableaux. De vereeniging is nog jong en heeft ongeoefende krachten. Velen der medewerkenden kwamen voor het eerst op de planken, waarom men voor het gegevene nu niet teveel eischend moet zijn en ho pen op beter werk en niet zulke lange pauzes. Voor een entrée als thans werd geheven, worden wij odor andere plaatselijke vereenigingen beter voldaan. Het was een matig bezette zaal. en na afloop bal, waarnaar de jonge aanwezigen ver langden na een zoo lange zit. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. In de laatste weken zijn een groot aantal aansluitingen bij de Waterleiding tot stand ge komen, zoodat een strenger optreden succes heeft gehad, ZUIDSCHARWOUDE. Bij de te Wormer gehouden kolfwedstrijd behaalde de 'heer P. Hagenaar den eersten prijs in de le klasse met 441 punten; W. Koste lijk den 3en prijs met 452 punten; J. Reine den eersten prijs in de 2e klasse met 427 punten; P. Langedijk den seriieprijs met 55 p. en P. Glas den 2en prijs in de 3e klasse met 357 p. LANGENDIJK. In verband met het genomen besluit op de ge houden conferentie der verschillende gemeentebe sturen betreffende het verbreeden van den Twuij- verweg, kwam men nog overeen, in de betrokken gemeentebesturen op spoed aan te dringen met de uitwerking der plannen, opdat het groote aan- taL te verwachten werkeloozen in de komende maanden productief werk kan worden verschaft. Ook met het oog op het 'toenemende drukke auto verkeer achtte men het ten opzichte van de vei ligheid gewenscht, dat tot 'spoedige uitvoering der plannen wordt overgegaan. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmiddag had alhier de sluisverpachting plaats op de bovenzaal van het Raadhuis. Hoog ste inschrijver was de tegenwoordige pachter, de heer Alb. ten Bruggencate voor de somma van f 1640.I RECHTZAKEN Zitting van Maandag 27. November. Ter bevordering van het vreemdelingenverkeer m In de goede stad Enkhuizen houden ze er ook een rare manier op na om het vreémdelingenver- keer te bevordeien. Dat kwam ten minste de Rot- terdamsche advocaat Mr. Schürmann aan de weet jezus ccu t'mübrüïi ">eii hij met een pleizierjachtje in de haven ar- kan ^niet toelaten, dat^Almach^ '«rtveèrde en aan wal stapte. Het schoothondje van <fe fïamilie, een microscopische Dwerg-pincher, Idafte. een klein meisje aan, dat daarop een groote keel opzette. Direct kwamen een drietal schippers die daar stonden kringetjes te kwatten, met grof geweld op den advocaat aandringen. Zij dreigden den verschrikten jurist de hersens te zullen inslaan Een hunner noemde hem een elLendig stuk vuil, en een ellendeling. Mevrouw Schürmann hield haar hart vast en meende al, dat het laatste uurtje haars mans geslagen was. Maar gelukkig bleef het bij scheldwoorden en bedreigingen en kwam het God te zijn. niet tot daden. Blijkbaar waren de kerels verbit- Tot slot gaf de spreker een aansporing 0111 terd over de weeide van den pleizierjacht-eigenaar veel te lezen in de 4 Evangeliën. Dan zult ge 2e moesten thans alle drie Harm. S., Leeuw de V. steeds meer erkennen, dat Jezus is: de Chris- en Wiebe T. terecht staan, doch ware nniet ter tus, de Zoon van den levenden God." audiëntie verschenen. Sint In het nr. van a.s. Donderdag bestaat gelegenheid tot het plaatsen eener Adrerlenti^i worden aangenomen tol W OKïSBAG 12 II;U B. I DE UITfiEVERo

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1