Practisch onmogelijk 'Naar aanleiding van de in onze plaatselijke vereenigingen zooveel besproken en gewraakte uiiensorteering nemen wij uit „De Tuinderij", officiéél orgaan van het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland, het volgende arti kel over: Het besluit der Langendijker Groentencen- trale om per 15 November de indertijd in ons orgaan gepubliceerde uiensorteering in te voe ren .heeft in eenige bij de L.G.C. aangesloten Vereenigingen nogal wat stof opgejaagd. an bevriende zijde ontvingen wij eenige plaatse lijke blaadjes, waarin in geuren en kleuren het verslag voorkwam van een vergadering in Z :i- Scharwoude en van „Groentencultuur" te Lan gendijk. De kwestie van formeelen aard, of de L. G. C. zonder vooraf de bij haar aangesloten Gplaatselijke Vereenigingen te hooren, het bc- ■luit mocht nemen, laten wij, als niet tot ons 'terrein behoorende, buiten beschouwing. Ons frappeerde wel de bolsjewistische geest, die tot uiting kwam en dien w ij zonder voorbehoud afkeuren en betreuren. De Tuinbouwvereeni- ging „Groentecultuur" pam de volgende mptie aan: „Die Tuinbouwvereeniging „De Groentecul- tuur", vernomen hebbende 'tbesluit van de L.G.C. tam in te voeren een nieuiwe sorteering van 'uien; spreekt' zich algemeen daartegen uit, als zijnde practisch onuitvoerbaar en behoudt zich het recht vopr, ook al hand haaft de L.G.C. haar besluit, dit absoluut niet uit te voeren". Over den slotzin spreken wij verder met VV ij laten de uitvoering van het besluit gaarne aan ide L.G.C. over. Of echter de voorgestelde sor teering „practisch uitvoerbaar" zou zijn, :is een kwesti evan groot belang en verdient onze volle aandacht. 1 Bij herhaling bezochten wij de markt va:i Broek op Langendijk en steeds waren wij op getogen over de behandeling., die de bij de Lan gendijker Groenten centrale aangesloten kwee kers aan hun product gaven. De sorteering van kool, van aardappelen, kortom van alles, wat op de markt te Broek op Langendijk wordt aangevoerd, staat hoog en verkreeg, wij kon den dit bij herhaling constateeren, een wereld- reputatie. Er ligt glans op het Broeksche product, die 'den vakhian met één oogopslag den hoogen trap van cultuur doet zien, dien men heeft we ten te bereiken. En daarom viel ons dat ..prac tisch onuitvoerbaar" zoo ruw op het lijf en moesten wij tweemaal lezen, voordat wij onze ogen konden gelooven, dat het er stond. Kan men in Broek op Langendijk alles sor Jberen en naar den eisch behandelen, behalve de uien? Of stelt men geen geloof in de voor deden, die een betere sorteering zal brengen? Enkele malen is blijkens bovengenoemde ver slagen zelfs de opmerking gemaakL „De koop man moet de uien maar sorteeren." Geloofde men niet, dat als men beter sor teerde, men ook hoogere prijzen kon verwach ten? Hebben zij, die beweerden dat sorteering der uien naar redelijk te steilten eischen (ei- schen, die overeenkomen met de zörg, die ooi: andere landen aan dit product geven), nood zakelijk was, een poging gedaan om de luen- bouwers een last op te leggen, die met uit voerbaar is en bovendien geen winst oplevert? Heeft het Centraal Bureau van Veilingen, laten wij het maar zacht zeggen, zich vergist, toen het beweerde: „Beter sorteeren be.teekent hoo gere prijzen"? Is het niet waar, dat men in Engeland onze uien het laatst koopt, omdat zo ongeveer alles er aan mankeert? Is er aan leiding bij de leden onzer aangesloten vereeni gingen om te wantrouwen, hetgeen door hun leiders in hun belang wordt gezegd of ge daan? Dat men zoo 'hier of daar eenige moeite met de sorteering zijner producten heeft, kun nen wij ons indenken, maar dat men dat ook heeft in Noord-Holland, waar men op dat ge bied zijn sporen heeft verdiend, dit wenschen noch kunnen wij gelooven. Wel kunnen wij ons voorstellen, dat de nieu we sorteering een belangrijk percentage bou wers aanvankelijk eenige moeite kost, maar deze bezwaren zijn door collectief sorteeren te overwinnen. Dat de meerdere arbeid betaald wordt, staat vast. Als wij de prijsmoteeripgen van uien op de Engelsche markten eens na gaan, dan behoeven wij verder niets meer te zeggen; dan hebben wij zelfs hoop, dat men, dezen prijs ziende, in plaats van bolsjewistische frnoties aan 'te nemen, het voornemen opvat het toch maar eens te probeeren met die uit gesloten sorteering. Omdat de voorgestelde sorteering onzer uien practisch onuitvoerbaar was, was de noteering der uienprijzen in Engeland op 15 November ƒ.1.: Spaanschie uien 1417 sh- per 50 K.G. Engelsche uien I2V2 sh. per 50 K.G. Hongaarsche uien II-IIV2 sh- per 50 K.G. Hollandstihe uien 8—10 sh- per 50 K.G. Onze men noteerden dus verreweg den laag- Bten prijs, zelfs nog verbeneden die van Hon garije. En als wij wilden, konden wij met de Engel sche en Hongaarsche uien gemakkelijk con- curreeren. Noord-Holland besloot voor de re clame van zijn product een belangrijk bedrag beschikbaar te stellen en wij hebben dit toege juicht. Dit kost geld. Wat geen geld kost, maar geeft, is als men zijn product zóó sorteert, Idat het zichzelf verkoopt door zijn goede kwa liteit. Het kan en omdat het kan, moet het, om dat wij aangewezen zijn op de uitkomsten van ons bedrijf, die wij tot het hoogst mogelijke moeten opvoeren. NIEUWSTIJDINGEN Twee Bredasche jongens, eein van 13 en een van 14 jaar zijn sinds de vorige week uit hun woonplaats verdwenen, meldt de ,,Msb." Iemand uit de omgeving deelt mede, dat hij de jongens op hun verzoek met z'n auto mede naar Antwerpen heeft genomen. Ze logeerden met htm drieën in één logement. 's Morgens héél vroeg waren de jongens met de auto ver trokken een ervan chauffeurt een beetje en toen miste de man ook al z'n geld. BUITENLAND RECHTZAKEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 27 November. Uitspraken. Pie'ter Hendrik E., zwervend (gedetineerd), rijwieldiefstal, 6 maanden gevangenis. Jelle O-, Alkmaar, (ged.) zedenmisdrijf 6 maanden gevangenis- Aart R., Bergen, (ged.) als voren 8 mnd. gev Nieuwe Zaken. Is een wellenregen ook 'n mensdhenzegew? Er is geen mensch op Gods lieven aardbo dem, die meer gevaar loopt om iedere seconde van zijn leven in de gevangenis gedrukt ie Te Benton (Illinois) heeft een ernstige mijnontploffing plaats gehad. Er worden 14 mijnwerkers vermist. Tal van overlevenden kre gen ernstige brandwonden. Uit Confluencia (Argenttóe) wordt draad- los geseind, dat b ijeen hevigen brand een ge- ,)heel gezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen, wier leeftijd varieeren van 3 weken tot 13 jaar, den dood in de vlammen heeft ge vonden. Zaterdag en Zondag is te Philadelphia clandestien zooveel likeur gedronken, dat zes personen stierven, honderd moesten worden op - genomen in een ziekenhuis en 500 werden ge arresteerd. Te Kamenitz bij Radnitz is een man, die een herstelling aan een welput uitvoerde, door het instorten van den put op een diepte van 8 M. levend begraven. Zijn huisgenooten en bu ren togen dadelijk aan het opruimen en slaag den er na eenige uren in den man te bevrij den, die wonder boven wonder ongedeerd was. Een groote steen had de ruimte waarin hij zich bevond afgesloten, zoodat de ineenstortende aarde hem niet kon bedelven en door de pomp buis ontving h ijgenoeg versche lucht om te blijven ademen. Zaterdagavond ontstond een paniek onder 200 toeschouwers tijdens de opvoering van een tooneelstuk door een reizend tooneelgezel'schap te Teisted (Essex) in Engeland. x Een olielamp, die als „voetlicht" gebruikt werd, stortte plots om. Een boer gooide zijn jas over de lamp om de vlam te dooven. Hij verzocht de toeschou wers te blijven zitten, doch de menschen die achter in de zaal stonden, snelden naar voren. Een vreeselijk gedrang ontstond, waardoor- weer andere olielampen omvielen en hun bran denden inhoud over den grond deden stroo men. Een enorme paniek ontstond. Mannen, vrouwen en kinderen liepen door elkaar, spron gen uit de vensters, sloegen de deuren in en stormden den gang in. Di pianiste bleef doodkalm doorspelen tot dat iedereen het gebouw had verlaten. Toen liet ook zij haar piano in den steek. Niet zoodra was zij vertrokken of de piano vatte vlam. Een twaalftal personen moest geneeskundige hulp hebben voor wonden, opgei00pen tijdens den paniek in het gebouw. De vroegere gemeenteambtenaar Karl wist te Weenen den Hollandschen koopman Th. Moormann een bedrag van één milliard Kronen afhandig te maken, door hem allerlei voordeelige zaakjes voor te spiegelen. Zotti is voortvluchtig. Vlak bij New-York in de Brooklyn Heights is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een hotel van 12 verdiepingen, het hotel „Margare afgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. Er schijnen geen persoonlijke onge lukken te betreuren; maar de schade beloopt een half mfllloen dollar. Het blusschingswerk werd ten zeerste bemoeilijkt door het feit dat er voor dit doel geen voldoende druk op de leiding stond. De 150 gasten moesten in het holste van den nacht vluchten, wqarbij zich tal van spannende gevaarlijke incidenten voor deden. Het bewuste hotel was zeer in trek bij gefortuneerde lieden die in de herfst- en wintermaanden New-York bezoeken. Uit Dublin wordt gemeld, dat de honger staking van de geïnterneerde Iersche rebellen thans is geëindigd. Ingevolge onderhandelin gen gevoerd met de leiders der rebellen, be- lofde de regeering van den Vrijstaat om de niet vervolgde geinterneerden in groot en ge tale uit de gevangenis te ontslaan en alle ge ïnterneerden voor a.s. Kerstmis op vrije voeten te stellen. U iteen der gevangenissen werd een koerier OP parool vrijgelaten om het besluit van de leiders van all egeinterneerden mede te deelen. Het aantal hongerleiders was allengs geslon ken van 6000 tot 400, terwijl in de afgeloopen week twee hunner zijn gdestorven, en eenige anderen in levensgevaar verkeeren. worden, dan een Nederlamdsch staatsburger. Hij heeft zooveel rekening te houden met on telbare wetten, dat een buitenlander zich soms verbaasd afvraagt, hoe het mogelijk is dat zich nog zoovele Nederlanders op vrije voeten be vinden. Nu, dat is gewoonweg 'n kwestie van oefening. Maar 'n feit is toch, dat we hier overstelpt worden met allerlei wetten en ver ordeningen, die soms op de meest vermake lijke wijze met elkaar in strijd zijn. Dat bleek alweer zonneklaar uit de behandeling van de eerste rechtszaak. Een appèlzaak, overtreding der arbeidswet contra den timmerman Paulus G. te Medemblilk. Die had 'n leerjongen op 'n verboden uur n paar pennen in een kozijn laten slaan, was daarvoor gekalianceerd en ver oordeeld tot f 1.boete of 1 dag. Van dit vonnig was hij in appel gekomen en het vonnis van den kantonrechter was bevestigd. Maar Paulus gaf het niet op, 'tging niet om de knikkers, maar om 't spelrecht. Hij kwam tegen het bij verstek gewezen vonnijs in verzet en droeg mr. de Groot op om hem te verdedigen. De kwestie, waarom Paulus zich zoo druk maakte over dei gulden boete, zat 'm hierin. Er bestaat een vereeniging tot bevordering van vakonderwijs in de streek, waarom onze stad genoot de heer D. Zaal architect, directeur is. Deze vereeniging stelt zich ten doel, jongelie den tot degelijke vakmannen te vormen. De leerlingen worden uitbesteed aan verschillen- .'ide patroons, die hen practisch onderwijzen en ydaarvoor van de vereeniging eenige vergoeding genieten, onder bepaling, dat zij van die ver goeding den leerling van eenig zakgeld voor zien. Maar natuurlijk wordt zoo'n leerling niet beschouwd als een gewone krullenjongen. Hij ook leerling, de werkplaats is de school cn dus zijn de wettelijke arbeidsuren niet op hem van toepassing- Ja, dat denken ze natuurlijk, maar de uitvoerders der wetten denken er ad ders over en daarom werd de timmerman Pau lus G. door kantongerecht en arr. rechtbank veroordeeld. En ook nu vroeg de officier weer bevestiging, want hij beschouwde het zakgeld als loon en dus was de leerling in loondienst. Hoewel bet O.M. zelf moest erkennen, dat de belangen der maatschappij! hier in strijd kwamen met de belangen der wet (sic). Aan de hand van de N ij verheidsonderwijswet gesterkt door ide verklaring van den getuige a jdécharge, architect Zaal, betoogde Mr. de Groot echter in een keurig betoog, dat men hier te doen had met de uitzonderingsgevallen, .waarvan de nijverheids-onderwijswet spreekt in art. 39 6e lid. De leerling krijgt geen loon, jdoch een vergoeding, zooals dit contractueel is bepaald door de vereeniging, die koninklijk is goedgekeurd en rijkssubsidie geniet. Op dien grond vroeg pleiter ontslag van rechts vervolging. Natuurlijk wordt het een kwestie, die de Hooge Raad zal moeten uitmaken. Geen ider partijen, noch de appellamd zal1 in de uit spraak van de rechtbank berusten. De geweldige accijns en belastingwetten. Het was vandaag de gloriedag voor mr. As ser, de rijksadvocaat, die optreedt als wreker van de gekwetste majesteit van de belasting administratie. Geen juridische persoonlijkheid die beter deze vervaarlijke functie zou kunnen vervullen dan mr. Asser, 'n Keurige gentleman arristocraat van den geest, fijne wetsgeleerde, bnvierzettelijk en onverstoorbaar. Vervuld van medelijden met zijn slachtoffers, maar gehuld i,n ambtsgewaad, onvermurwbaar en zwerend bij het woord des meesters: Jurare in verbo ma- gistri: Ita lea et scripta Zóó en niet anders is de wet geschreven! De eerste patiënt, die moest worden aJder- gelaten en 'n mosterdpleister kreeg op de plaats waar z'n portemonnaie zat, was een ca féhouder Piet P., die de sterkte van zijn gedis tilleerd onjuist 'had aangegeven. Een transactie van f 150 was aangeboden, maar stom genoeg .geweigerd. Nu tippelde Piet er veel erger in- De rijksadvocaat eischte 300 gulden boete, ter wijl de officier, die op zulke zittingen maar de 2e viool speelt, het aantal vervangende hech- tenisdagen op 100 bepaalde. Voetangels en klemmen der tabaksbelasting. Onze beroemde en populaire tabaksbelasting is ook al een van de wetten, die een eerzaam winkelier met schrik vervult. De grootste ban diet wordt feitelijk niet zoo geweldig onder .het mes genomen als een overtreder der tabaks wet. Dat ondervond ook Lou T. uit Groote - .broek, 'n kereltje, dat vroeger wel eens krom me sprongen maakte, doch nu was omgetoo- verd in huisvader met vrouw en 8 kinderen en de laatste 10 jaar niet meer van zich liet spreken. Maar nu was de arme Lou gesnapt, toen hijgebanderolleerde doosjes sigaretten op de fiets vervoerde. De ambtenaren hadden de sigaretten in beslag willen nemen, doch Lou had zich daartegen verzet. Dat kreeg hij nu natuurlijk ook op z'n boterham. Lou beweerde nu dat hij er onschuldig was ingevlogen, maar dat is gemakkelijk te izeggen. De rijksadvo caat hield daarmee geen rekening, maar be paalde zich tot de feiten. De transactie van f 20 had Lou geweigerd. Dank je de drommel, zei Lou, ik had ze niet. Maar Lou mocht praten als Brugman zaliger, de rijksadvocaat vorder de 2 maal 100 gulden boete en volgens begroo ting van den officier te vervangen dopr 2 maal 50 dagen hechtenis. Lou af. Die was ook zuur. Daarna kwam Lourens G-, 'n winkeliertje uit Urk, die was betrapt door een commies op le vering van 'n onsje tabak, terwijl hij geen ta baksvergunning had. Lou dacht zeker, op Urk zullen ze me wel' vergeten. Maar was leelijk de plank mis en hoorde ondanks zijn gejam mer f100 boete of 50 dagen hechtenis tegen zich vorderen. Had Lou G. nu maar de 10 gulden betaald, die als bemiddeling van Tm was gevraagd. Die zat er geweldig in. Dte sigarenfabrikant Hart B;., te Grootebroek was zoo roekeloos en onvoorzichtig geweest om ren niet voorzien waren van belastingzegel: zijn afnemers te zenden, welke kistjes of siga 'n paar keer 'n 'hoeveelheid kistjes sigaren naar Maar de ambtenaren zaten niet te dutten <>n de fabrikant liep er in, niet zoo'n beetje. Voor 100 pop 'kon hij de zaak afköopen en toen dit geweigerd werd, ging het spul door. De rijksadvocaat .eischte nu 2 maal 200 gl| boete subs. 2 maal 50 dagen en verbeurdver klaring van 'de inbeslag genomen rookertjr PAUZE. Hierna werd drie kwartier gepauzeerd tot versterking van den inwendigen mensch. 'm Blijde boodschap. Aan den beklaagde H. G., werd mede go Jdeeld, dat de rijksadvocaat tegen hem de zaak had ingetrokken. Die bofte dus. Niet zoo gelukkig. Niet zoo fortuinlijk was de winkelter Jb. B. Westwoud. Bjij fiem had een commies in zijn woonkhmer, achter de kachel eenige kistjes sigaren gevonden, die niet voorzien waren van zegels. Jaap zei, dat hij niets van die kistj af wist. Hij had ze nog niet nagezien en als ze ongezegeld waren, was dit de schuld van iden fabrikant. Op verzoek van den rijksadvo caat werd deze zaak uitgesteld tot over 14 dagen. Dan zullen nog eenige getuigen worden gehoord, 'f Is te hopen voor Jaap, dat ie gelijk krijgt, anders kost 't'hem 100 piek'. Weer wat nieuws. Herkte M., die te Hern de functie van bar bier en winkelier in koffie, thee, tabak en si .garen vervult en in een en hetzelfde vertrek scheert, eet, slaapt en winkelt, stond terecht omdat een neuzend ambtenaar op den schoor steenmantel 160 gebruikte sigarenbanderolles had gevonden. Dat is ook streng verboden. Een tabaksvergunninghouder mag zulke din gen niet bewaren. En de barbier mocht prut 'telen zoo hard ie wilde, hij had een transactie 'yan 10 gulden van de hand gewezen en nu zit hij met de gebakken peren. Ook' hier luidde ,ide eisch f 100 of 50 dagen. Die laatste der Mohikanen. De laatste der tabaksvergunninglijders was ,"n dikke winkelier u:|t Grootebroek, Pieter J. genaamd. Bij hem hadden de ambtenaren ter gelegenheid een-er visitatie aangetroffen een aantal zakjes gevuld met tabak en niet voorzien van de vereischte zegels. De man was zeer ■welwillend en blijkbaar ter goeder trouw ge weest, maar hij had een transactie a!d f25 ge 'weigerd, dus nu moest het recht zijn loop hebben. Eisch ook hier weer f100 boete of ,10 dagen. Geheime jandoedelstokerij. Voor de variatie gingen we nu over tot een geheime distilleerderij, aangetroffen te Hoog karspel in een schuurtje van een perceel, be woond door de familie de H. Daar werd gevon den een koelbak en een afvoerbuis, in de sloot onder het ijs vond men een distilleerketel en op zolder onder rommel verborgen, nog 'n onderdeel van de installatie. 'tWas een reuze dag voor de administratie, want op geheime branderijen zijn ze verschrikkelijk' gebeten De schuldige was d.e zoon des huizes, de jarige reiziger ijl likeuren Dirk de H. De smid G. J. M. had de spullen gemaakt en Dirk weten aan te smeren. Die had eerst geprobeerd de ketel te verkoopen als voerketel aan een land bouwer, maar di ekpn het ding niet gebruiken. Dirk had toen het zoodje in de schuur ge haald, maar je verrader slaapt niet. De veld wachter kreeg iets in de gaten en waarschuwde de kommiezen en zoo liep Dirk tegen de lamp, pl.m. 20 getuigen zouden in deze zaak worden gehoord, maar alles liep zoo glad, dat slech' 'enkelen werden voorgeroepen. De rijksadvocaat ■eischte tegen de H. 1 maand gevangenisstraf. i Daar zal meer aan va$t. De smid J. G. M. die den distilleerketel met toebehooren had in elkaar geprutst, geraakte ok in den greep van den rijksadvokaat. Me,n mag toch straffeloos allerlei schiet en moord tuig maken, maar 'n distilleerketel voor 'n ge heime branderij", dat is een staatsgevaarlijk mtódrijf, daardoor komt de schatkist in ge vaar, weet je! Al 'de getuigen die in de voiflge zaak niei (noodig geacht werden, waren nu in het ge weer geroepen, daar de smid ontkende geweten te hebben, dat het door hem vervaardigd kunststuk 'n distilleerketel was. Hij beweerde dat de caféhouder Visser hem dien ketel had besteld. Maar Visser deed of z'n neus bloedde en wist van niets, 't Was 'n raar zaakje, dat heel lang duurde en waarin veel geheimzinnigs bleef schuilen. Maar bij slot van rekening draai de het er op uit, dat de smid niet bestand bleek tegen het hardnekkige gemelk van den presi dent en eindigde met te erkennen, dat hij wel had geweten, waarvoor de ketel c.a. werd ge bezigd. Toen was de advocaat mr. de Groot, die vol vuur zijn taak begonnen was, ook lamgeslagen 'En hij kon toen de rijksadvocaat, die M. niet de hoofdschuldige achtte, tegen M. 3 maanden gev. vroeg, al niet veel meer doen dan de ..clementie voor zijn cliënt in te roepen- De zitting werd eerst om 6 uur gesloten en we gingen in 't donker naar huis met de over tuiging, dat we nog eens 'n o.uwerwetsche (rechtszitting hadden meegemaakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4