Het is voör mij een genoegen om hier Woens dagsavonds naar toe te komen. De wijze waar- pp het bestuür zijn taak opvat, en de wijze waarop de dames en heeren lid zijn, het kan niet anders of dit moet de vereenigjng Omhoog voeren. Ik hoop nog lang in uw mid den te kunnen zijn, hoop op een toenemenden bloei van uw evereemging, en hoop dat de plaatsgenooten doordrongen worden van het feit, iets verschuldigd te zijn aan „Crescendo" als plaats waar de kunst op zoo grootsche wijze wordt gediend. Dat ik nog lang uw steun en .sympathie zal mogen genieten, (applaus). Behalve de verschillende zangers van „Cres cendo" en kinderkoor, kregen wij van „bem- pie Crescendo" onder leiding van haar diri gent, den heer P. Pranger afzonderlijk te hop- ren le S.uite de L'arlesienne van G- Bizet. Een andere tak van kunst. Maar het mooie, heerlijke snarenspel van de symphonie heeft ons weder doen hoor en en begrijpen, wat on der leiding van den eminent en heer Pranger kan worden bereikt. Er gaat bezieling van hem .uit, en juist dat geeft zooveel meer uitdrukking aan het spel van zijn leden „Sempre Crescen do" heeft hier haar naam op waardige wijze hoog gehouden. Gij hebt u op lofwaardige wijze van uw taak gekweten. Tot slot kregen wij twee tableaux „Hulde aan de muziek" welke echter jammer genoeg in „mist" vergingen, door de omzettende rook, teweeggebracht door de veriichtmgspatronen. Wy zijn zoo. aan het einde van het program ma gekomen, waarna de voorz. de heer W. J. JS)mit 'den avond sluit met hartelijke woorden van dank aan de aanwezigen voor hun op komst. Dank aan den Directeur van üe Sym phonie, den heer P. Pranger, voor de zoo Be reidwillig verleende medewerking, dank aan de leden van de Symphonie, waarop zij zich heden avond beschikbaar heDbdn gesteld (applaus;. Wij hebben hier niet anders aan toe te voe gen, dan dat het een avond van kunstgenot, leen avond van grootsche huiuigmg was, gewijd aan den geëerden en geachten dirigent Wil lem Hespe. Tot mep in den nacht bleef men nog feest vieren. OUDKARSPEL. Gistermiddag brak brand uit in de koeboet van den heer Th. Borst Az.' op het Noordeinde. Een, dikke rookkolom welfde zich over de huizen heen zooodat dat eerste indruk was, dat de brand van ernstigen aard was. Gelukkig bleek dit echter niet het geval te zijn, want 'de brand bleef beperkt tot het dak en bet binnengedeelte van de boet. Dei spuit was spoedig ter plaatse en verrichtte goed werk, en was uitmuntend in orde. .Spoedig was dan ook het gevaar voor uitbreiding geweken, terwijl men toch de voorzorg nam ou voor den nacht een paar wakers aan te stellen. De stoomspuit van de gasfaoriek die ook uitge rukt was, kwam niet verder dan tot aan de grens- van onze gemeente. Zij behoefde echter ook geen' dienst te doen, daar de spuit van hier het best afkon. De oorzaak van dezen brand moet gezocht wor-' den in kortsluiting. Verzekering dekt de schade. NOORDSCHARWOUDE. De Heer J. van der Abeele alhier, slaagde voor het examen Boekhouden, uitgeschreven door de vereeniging van vereenigde leeraren in de Handelswetenschappen- ZUIDsCHAkWOUDE. Het parmanente comité van het Roode Kruis besloot tot het verzenden van een circulaire aan .de ingezetenen, waarin op eten nood in Duttsch land zal worden gewezen en gevraagd om gei lden, kleeren en levensmiddelen beschikbaar te stellen. Comitéleden zullen zich nog enkele an dere assumeeren, om dan 'de ingevulde circu laires weder op te halen. ZDIDSCHAkWOUDE. Een niet-alledaagsche opzegging van het lid maatschap eener coöperatieve vereeniging Jkwam hier voor. Een 4-tal leden van de Coop. JBoerenleenbaink II, aangesloten bij de Chris telijke Centrale te Alkmaar, wenschten als lid te bedanken, door inschrijving eener daartoe strekkende verklaring op den kant van tiet ledenregister, onderteekend do.or het uittreden- .ide lid en het Bestuur. Het Bestuur weigerde echter zijn medewerking tot de bedoelde in schrijving, zoolang niet f 100 door ieder was betaald als aandeel in het geleden verlies en wel op grond van een in dit jaar aangebrachte statutenwijziging, Dit werd door deze 4 leden geweigerd, omdat hun, naar hun mededeelen, van een zoodanig besluit tot statutenwijziging niets bekend is. Zij hebben nu hun lidmaat schap opgezegd volgens art. 14 van de Wet .O pde Coop. Vereenigingen n.l. door de verkla ring af te leggen eer grif tie, van het kanton gerecht. Met belangstelling wordt uitgezien naar Jhet verder verloop dezer kwesde. ZLlDaCHAKWOciuE. Zaterdagmiddag j.L ongeveer 2 uur namid dags kon St. Nicoiaas toevallig langs ae uan- gedijker Muziekschool te Zuiuscharwoude gaan Kle 'tniet nalaten er even een kijkje te nemen. Vol verbazing zagen de eerste klas zang- leerlingen na een eigenaardig geklop op de Ideur St. Nicoiaas binnenstappen. Er werd dap per gezongen en allen gaven zij St. Nicoiaas pp, wat voor 5 Deoember hun liefste wensch was, wat zorgvuldig genoteerd werd, een trac- tatie en een cadeautje maakte 'dat 't wel eenigs- zins vreesachtige gevoel bij de leerlingen voor St. Nicoiaas veranderde in volle dankbaarheid, wat St. Nicoiaas aan de vele uitroepen bij zijn vertrek terdege kon merken. BROEK OP LANGENDIJK. Na afloop der Zondagmiddag-Godsdienst oefening in de Geref. Kerk, werden door de mannen-lidmaten uit de volgende dubbeltallen voor ouderlingen, zijnde de heeren J. Glas Abrz O. Koedijk Ozn., Jn. Kruk Cz., S. Wagenaar gekozen de heeren J. Glas Abrz. en O. Koe- djjk iD.it die der diakenen gevormde dub beltallen van de heeren W. Balder Jcz., A. Glas Cz., C. Kloosterboer, C. Kok, de heetón A. Glas Cz. en C. Kok. broek op langendijk. De gehou-dene Uniecollectie, tijmens de unie- rede van Ds. Biesma uit Groningen :(n de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht de somma van 'f 116.62. UI I UCiH UiVi I A&Lirx ST. PANCKAS. Bij de Nied. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren J. Slijker als kerkvoogd-penning meester en G. de Groot als Notabel. NIEUWE NitOOKP. In de Paterskerk alhier werd Zondag 2 Dec. door Pater Mechpciius Mulder gesproken over het geschreven woord Gods, de tujoei. Voor de niet-katholieken is de Bijbel de eernge bron des geloofs. a- De katholieken hebben behalve den Bijbel (Heilige bchrift) nog de overlevering en het leergezag van de Kerk als bron des geloofs. De Heilige Schrift heeft als algemeen doel de Goddelijke openbaring. De mensch is noor God bestemd tot een bo vennatuurlijk wezen om na dit leven hier op aarue voor eeuwig gelukkig te zijn in den Hemel. De Bijbel wordt in Oude en Nieuwe Testa ment verdeeld. Het oude Testament telt 45 boeken, het nieuwe 27. De pioto-canonici zijn die boeken, die altijd als Goddelijk, door de geheele Kerk zijn aan vaard. De deutero-canonici zijn die boeken, waar over hier of daar twijfel heeft bestaan- Zij zijn beiden even gezagvol. Nu behandelt spreker de vraag of de Bijbel echt is. Al die boeken, die de iverk als ware .bijbelboeken aanmerkt, zijn zeker van die scimjvers, aan wie ze woruen toegekend. Ten bewijze van de echtheid der schriftuurboeken kan dienen dat daarvoor vele Christenen hun leven hebben gelaten. De Heilige Geest heelt de schrijvers van de Bijbelboeken tot schrijven opgewekt en bij het schrijven terzijde gestaan opdat zij al wat zij schrijven met onfeilbare juistheid uitdrukken en getrouw zouden weer geven. Dan nog de vraag: mogen wij den Bijbel lezen'? De katholieke kerk heeft daaromtrent nooit een algemeen verbod uitgevaardigd en werd het aanvankelijk overgelaten aan Bisschoppe lijke zorg. Doch later mocht de schriftuur-ver taling niet zonder vergunning der kerkelijke overheid worden gelezen. De Bijbel mocht wel worden gelezen, maar moest tioor den Paus of den Bisschop goedgekeurd zijn. Is 'het lezen van den Bijbel voor iedereen nnoodzakelijk? Het is niet noodzakelijk; wel is het nuttig- De katholieken voelen eerbied voor den Bij bel. Bij het lezen der Evangeliën door den Priester staan de geloovigen op van hunne zit plaatsen. Eerbied voor de Heilige Schrift wordt door de Priesters voorgehouden. In eerbied voor de H. Schrift hebben ue. katholieken voor niemand onder te eoen- Spreker besluit met den wensch dat het ge sprokene moge meewerken om voor het woord van God dat we vinden in den Bijbel, meer en meer eerbied te gevoelen en om den Bijbel te lezen met nederig en geloovig hart. NIÉUWS» if JOlNÜfcN. Slapte. Wegens slapte zal de Fa. J. ten Bos te Almelo in hare weverij te Wierden te beginnen met deze- week slechts vier dagen per week laten werken. Onder een auto. Gistermiddag zijn op b<d viaduct te Groningen een 16-jarig meisje en een I3jarige jongen, kin deren van den heer T. Bouwman, aan den Achter weg, bij het oversteken van den weg door een auto overreden. De jongen werd zoo ernstig ge-, wond, dat hij spoedig overleed. Het meisje kreeg geen levensgevaarlijke wonden. Een demonstratie. i Ongeveer iooo arbeiders, werkzaam bij de werk verschaffing, trok in demonstratie naar Sleen om bij den Rijksinspecteur verbetering van loon te bepleiten. Deze was afwezig. De demonstratie ging daarna naar Emmen om van burgemeester en raad steun te krijgen. Marktdieven. Zaterdag zijn op het drukke marktplein te Roer mond een Duitsche familie uit Niederkruchten, man, vrouw en stiefmoeder, op heeterdaad betrapt bij het stelen van marktgoederen. Op het politie bureau beland, hadden zij reeds een kleine bazaar aan witgoed, jumpers, kleerborstels, onderbroeken kousen, sajet, enz. van de stalletjes gekaapt. Deze lui bleken reeds zeven weken te opereeren. Inbraak. Zaterdagavond is, tijdens afwezigheid der bewo ners, ingebroken ten huize van de dames Ypes en Hoekstra hoofden van de bewaarscholen, wo nende aan den Klinkenbeltweg te Deventer. De die; ven zijn door middel van uitsnijding eener ruit in het achterhuis naar binnen gekomen en hebben het schrijfbureau ^geopend, waaruit zij een bedrag van ongeveer 8oo gulden aan contanten medenamen De kasten in het huis zijn wel doorgesnuffeld, doch verder werd niets vermist. Een auto in brand. Zondagmiddag geraakte ten gevolge van een ex plosie op den Rijnsburgerweg onder de gemeente Leiden een auto in brand, toebehoorende aan den wonderdokter H, J. Eilers te Oegstgeest. De brand* was zoo hevig, dat de autospuit uit Leiden moest aanrukken om te blusschen en te voorkomen dat het vuur op de nabij staande woning oversloeg. De auto verbrandde geheel doch was verzekerd- De inzittenden konden zich nog bijtijds verwijderen. Het Broekhuijs-faillissement. De Broekhuijs-loterijen zijn, zooals men weet eerst door hemzelf uitgegeven, toen de z.g.n. Broek huijsbanken zijnde de Hollandsche Credietvereeni ging te Rotterdam, de Hollandsche Verzekerings-f Mij. te Amsterdam en de Zuid-;Nederlandsche Cre-< dietbank te Heerlen. Al deze banken zijn, evenals' Broekhuijs persoonlijk, benevens de vennootschap Üostergaragè te Rotterdam, waarin hij ook betrok ken was, in staat van faillissement verklaard. Thans biedt Broekhuijs, aldus de ,L. K." in al deze faillissementen een uitkeering van xoo pCt. aan. Dc fiscus is crediteur voor een bedrag van ongeveer een half miliioen gulden, terwijl de groep der voor „De Dag" aangenomen journalisten cue hun vorderingen aan een trustee te Amsterdam nebben toevertrouwd, een gezamenlijke vordering doet gelden van circa 21/2 miihoen. Inbrekers gevat. t Reeds twee keeren was ingebroken in het dek- kleeden- en zakxenpakhuis van den heer Wagen- oorg aan de Hooge der A te Groningen. Den taaisten keer ongeveer vijf weken geleden, werd een geldkistje met ongeveer f 70 ontvreemd uit een wandkast. Den eersten keer-een kistje met ongeveer 120 gulden gestolen uit de brandkast, waarvan de daders den sleutel meenamen. t De recherche had maatregelen genomen om voor het geval de inbrekers nog eens terug zouden komen hen te overrompelen, ioen dan ook Zater dagavond aan het hooidDureau gemeld werd dat de inbrekers weer bezig waren werd de geheele- omgeving afgezet en ging de recherche vergezeld- van andere politiemannen liet pakhuis binnen. Zij. vonden daar in het kantoor twee inbrekers. Bij de worsteling die ontstond zag een der dieven kans twee keer zijn revolver af te schieten, riet had weinig gescheeld of hij had den inspecteur der re cherche Kruizinga doodgeschoten. Gelukkig kwam deze er at met een schampschot aan een vinger, en aan de linkerslaap. De daders werden daarna geboeid overgebracht naar liet hoofdbureau van politie. Beiden waren ook in het bezit van een dolk. Het zijn twee jonge mannen van 18 en 20 jaren. Eerstgenoemde maakt deel uit van een inbrekersDende, waarvan dezen zomer twee leden werden gevat. Moord. 1 Gisteravond is te Einuhoven een moord ge- peegd. Te half twaalf bevonden zich in het cate van den heer Glabbeek tegenover de Ca- tharinakerk, onder de bezoekers, een 34-jarige ssigarenwinkelier, wonende te bcraumsemu, én een 39-jarige timmerman te Eindhoven. Bei|üe personen hadden over het kaartspel ruzie ge kregen. De timmerman had daarop het café verlaten, onmiddellijk gevolgd door den winke lier. Nauwelijks was deze laatste buiten, of hij "fckam alweer binnen strompelen, uitroepende: ,„lk ben gestoken." Hij viel neer en bleef lig gen, badende in zijn bloed en zieltogend. De dokter kon slechts den dood constateeren. Als vermoedelijke dader is de timmerman ge arresteerd, die echter ontkent het feit te heb ben gepleegd. In de nabijheid van hét café werd nog een mes gevonden. ten trein zonder stoom. Toen de Duitsche trein D 172 gisteravond de Vechtbrug even vóór het station Weesp genaderd was, bLeek het den machinist onmogelijk verder stoom te maken. Nadat de trein 20 minuten gestaan had, besloot men, dat de een blok verder wach-, tende sneltrein zou doorrijden en D 172 op het doode spoor even voorbij het station Weesp zou rijden. Een gelukkige omstandigheid was, dat de sneeuw de wissel niet onklaar had gemaakt. Met eenige moeite gelukte het, den Duitschen trein op het doode spoor te brengen. Den passagiers, werd verzocht uit te stappen, dan konden zij met den sneiLrein naar Amsterdam verder reizen. Toen de met tasschen en koifers beladen reizigers door de sneeuw wadende, op het tweede perron van het station Weesp eindelijk waren aangekomen, bleek echter, dat de sneltrein na achteruit gereden te zijn, nog geen minuut op de reizigers uit den Duit se!, en trein iiad gewacht, reeds vertrokken was. Er bleef niets anders over dan te wachten op den stoptrein, die 9.16 van Weesp had moeten vertrek ken, doch aldaar met 35 minuten vertraging ar riveerde. Inmiddels was het den machinist van trein D, 172 gelukt stoom te maken en kon deze met den trein-zonder-passagiers naar Amsterdam doorrij den, zoodat de reizigers uit den Duitschen trein, die met den boemeltrein te Amsterdam arriveerden en daarden D.-trein vonden, die een kwartier eerder was aangekomen. (De Crt.) MIJ. NATIONAAL SPORTPALEIS. „De Maatschappij Nationaal Sportpaleis te '9 Gravenhage, Directeur T. van der Horst, Commissarissen C. P. J. Keiser, reserve Kolo nel b. d. en J. A. Saurel, Majoor N.-I. leger b. dienst ,is heden door aankoop van alle aandee- len der Maatschappij „Zuiiderbosch" eigena resse geworden van 3U.000 M2. terrein, gelegen aan den Bezuidenhoutschenweg te 's Graven hage. Het terrein is bestemd voor den bouw van een groot Sportpaleis met overdekten Wieler baan, tevens tentoonstellingsgebouw met bij - beboerende gebouwen. Faillissementen in Nederland. Volgens mfededeeling van het Handelsinfor matiebureau vpn Van der Graaf Go's Bure aux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Nov. in Nederland uit - gespioken 124 faillissementen tegen 79 faillis sementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Nov. Iy28 3884 faillissementen tegenover 2868 over hetzelfde tijdperk van 'het vorige jaar. In verband hiermede is van belang 'de mee ding te geven, welke wij van een hooggeplaat ste autoriteit vernamen. „Die opdracht van de Koningin aan den heer Bieelaerts", aldus deze autoriteit, „is staats rechtelijk volkomen ju-ist. Een Katholieke ka binetsformateur is niet geslaagd. Hij dankte het vorai aan het verzet der anti-revolunonnairen, dat hij niet slaagde. Het lag dus voor de hanid, dat de Koningin, met voorbijgaan der an ti-revolutionairen, aan een Chmstelyk-Histo- risch man opdroeg een extra-parlementair kabi net te vormen. En het is staatsrechtelijk ook volkomen juist te achten, wanneer dit kabinet hoewel er vertegenwoordigers van linker groe pen in kunnen worden opgenomen, onder rechtsche signatuur komt. Want de gropte meerderheid in de Kamers is toch rechtsch." Deze opvatting ho.udt dus de verpndéjrstël- Üng in, .dat de kabinetsformateur over#ef!gt Ae vorming van een extra-parlemen tair kabinet „ondier rechtsche signatuur". Wy vernemen intusschen, dat hij tot nog tóe geen contact heeft gezocht met de groepen ter linkerzijde, hetgeen echter geenszins in te genspraak met het voorgaande behoeft te wezen Want wij hebben eveneens hopren verluiden, dat de Christelijk-Historische fractie de vopr- feeur zou geven aan een zuiver rechts extra parlementair kabinet. Hetgeen er op zou wijzen, dat de heer Bieelaerts voor niet geringe moeilijkheden staat. Hierbij aan sluit het pessi misme, dat wij deze week reeds m verschillende politieke kringen hebben aangetroffen, over het welslagen van den heer Bieelaerts. (Hd.bl.") De A.-R. eïsdhen aan de R.-K, Staatspartij. ,„Het Volk" meldt: Uit betrouwbare en ingewijde bron zendt men ons 'de volgende eitsclien, door de Anti- Revolutionaire Partij gesteld aan de R.-K. Staatspartij, aan welke eischen voldaan moest worden ter bereiking van een politieke samen werking tusschen deze beide lichamen: le. De verdediging van Inidië in den geest als voorgestaan door de A. R. Partij. 2e. De bezuiniging volgens de plannen van Colijn. 3e. Erkenning van schuld door de R.-K. Staatspartij in verband met de breuk tus schen haar ien de A. R. Partij. Deze eischen zijn en bloc met groote meer derheid in de R.-K. Kamerclub verworpen. (Hbld.) Het salaris van het Spoorwegpersoneel. In verband met de door de directie der Neder- landsche Spoorwegen aan den Loonraad nader ver strekte inlichtingen betreffende het door haar in gediende voorstel tot 10 pCt. salarisvermindering van hel geheele personeel, is, naar de „Msb." be richt, de Loonraad andermaal samengeroepen tegen Zaterdag a.s. BINNENLAND Die crisis. Het officieuze bericht, waarqn medegedeeld is, dat de Koningin jhr. mr. F. Bieelaerts van Blokland had opgedragen een extra-parlemen tair kabinet te vormen, welke opdracht de heer Bieelaerts in beraad heeft gehouden, vermeldde niet, of de opdracht inhield de vorming van een zuiver rechtsch extra-parlementair kabinet dan wel een extra-parlementair kabinet, waarin xook leden van andere dan rechtsche groepen zijn opgenomen, een kabinet dus, „onder recht sche signatuur". In politieke kringen houdt men zich veel bezig met de vraag, welke van deze beide mogelijkheden de kabinetsformateur na gaat. 1 BUITENLAND Die ramp in Noiord-Italië. 1. Tengevolge van de stortregens in de buurt .van Fergamo is de dijk van het meer Glenoi, dat als reservoir dienst doet voor de hydro,- electrische centrales, doorgebroken, waardoor Jhet water in de rivier de Dezzo steeg en de omliggende velden onderliepen. Talrijke perso den kwamen om, vele huizen, centrales, fabrie ken en spoorwegbruggen zijn vernield. Volgens de jongste berichten uit Brescia is het aantal slachtoffers bij de ramp in de JVal Camonica tot boven de 200 gestegen. De tdorgebroken waterkeering ligt op 180 M. hoog te. Naar schatting heeft een hoeveelheid van .vier milüoen kubieke meter water zich op de dorpen gestort. De dorpen Mazzunno en Dezza zijn toiaal verwoest. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn er 600 personen verdwenen bij de ramp met het •Jneer van Gleno. Menschelijke overblijfselenzijn door het heele dal verspreid. Overal ziet men "menschen zoeken naar hun verdwenen fami lieleden. Het noodweer. 1 Gistermorgen woedde een hevig onweer boven de stad Tarente en het omringende land, vergezeLd van bliksem en hagel en gevolgd door een cycloon die lang duurde en verschillende huizen bescha digde. Gelukkig zijn er geen slachtoffers. Op het, kerkhof werden eenige monumenten vernield en zerken losgewoeld. De schade is belangrijk. De Vesuvius in werking. Uit Napels wordt aan de „Times" gemeld, dat de hoofdkrater van de Vesuvius plotseling weer in werking is getreden. Een stroom lava is over den rand naar omlaag geloopen. Prof. Malladra, de directeur van het observatorium, die den krater heeft onderzocht, schatte de dikte van den lava stroom op dertig voet. J- In den nacht van Zaterdag op Zondag was een roode gloed, die uit den krater opsteeg, mijlen ver in het rond zichtbaar. De top van den krater, is gehuld in een dikken nevel. j Een complot tegen den Koning van Griekenland., Aan de „Manchester Guardian" wordt uit Athene', gemeld, dat volgens een officieele mededeeling uit. betrouwbare bron de regeering ervan in kennis is gesteld, dat een bende buitenlandsche anarchis ten op weg is na ah 'Griekenland met het doel den Koning te vermoorden. Een officieel communiqqué echter verklaart dat het gevaar denkbeeldig is en dat het bericht voortspruit uit het .feit, dat eenige' verdachte personen in het land zijh aangekomen. De regeering, aldus het communiqué, heeft alle voorzorgsmaatregelen genomen om den koning te besschermen. Zelfmoord van een prins in Duitschland. De 2-jarige zoon van prins Albrecht zu Schaum burg-Lippe, heeft zich volgens een bericht uit Linz, Zondagmorgen doodgeschoten. De aardbeving in Japan. Het totaal aantal slachtoffers van de aard beving bedraagt, volgens een officieele mede deeling, 99.375 dooden, 113.071 gewonden en 42.890 vermisten. De vermisten beschouwt men als doiod. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2