Ingezonden. Houtverkooping nieuwe en zoo ?oed als nieuwe HOUTWAREN, Vraagt NAAIMACHINES ALLERLEI Ome Jeugd. luige Doprenbos dicht in de „Tel." Zus van zes en broer van zeven Keken elkaar ernstig aan En bespraken 't gropte vraagstuk Van het Sinterklaas-bestaan, Kusjes g'loof was aan het wank'len Weet je wat ik niet begrijp? Wie kan over daken rijden? Wie kruipt door een kachelpijp? 'k Heb het duidelijk gezien hoor, Dat de knecht geen ^ger was En dat Sinterklaas zijn baard van Uitgeplozen watten was. Broer zei: zus ik weet het zeker, Heysch^gr is geen zwarte Piet, Het z^^jLemaal maar praatjes, Sinterklaas bestaat óók niet. Maar «an Vader en aan Moeder Moet je 't niet verklappen gaan, 'tls voor hen nog veel te aardig, Want ze g'lonven er nog aan- öüRöEÜJK.E Si and Gemeente SINT MAARTEN. Over de maand November 1923. eboren: Jan, zoon van Christiaan Hoog- van Catharina Wijbraniaina Chnspna garetha Schermerhorn. ndertrouwd: Jan Koordes, oud 21 jaren, en larina te Paske, oud 18 jaren, beiden wo- de alhier. Gemeente ZUIDSCHARWOUDE. Over de maand November 1923. federtrouwdJan Cornells Bood en Antje - Dirk Buisman en Grietje Keppel. ehuwd: Jan Cornells Bood en Antje Keizer, eboren: Anthonius Maria, zoon van Dirk Kleef en van Guurtje Bruin. Anna nelia, dochter van Klaas de Nijs en van ntje Leegwater. Martinus, zoon van Jo nes Martinus Zijp en van Agnes Peereboom. iverledenSamuel van Bergen, weduwnaar Aagtje de Boer, o,ud 93 jaar. Adrianus gen, o,ud 3 jaren. Gemeente BROEK OP LANGEN DIJK. Over de maand November 1923- eboren: Bpudewijn, zoon van A. A. van Kt en van A. Wagenaar. Albert, zoon A. Dekker en van T. Glas. Johanna, iter van J. de Waard en van M. van loprl. Jacob, zoon van J. Ven en van H. rsevoort. Jan, zopn van A. Slot en van Blom. verleden: Grietje Wiering, oud 14 mnd. bertus van Nijendaal oud 12 jaar. ehuwd: Pieter Hoogland en Neeltje Paarl- MARKTBERICHTEN. LAN GEDIJKER GROENTEMARKT. 3 December 1923- stuks bloemkool reuzen 6.2011.40, lecerf -8.—, 2e soort 1.80, 43400 kg. roode kool, -4.40, 2e soort 1.30—.90, 119800 kg. gele 2.104-60, 2e soort 1.402.!10000 kg. nsche witte 1.50—1.90, 2e soort 0.80—1.10, ÜO kg. uien 7.70—9.20, drielingen 6.70—7.10 50 kg. peen 3.50—4.10, 3000 kg. rapen 1.70 4 December 1923. )00 stuks bloemkool reuzen 7.30—12.20, 10 kg. roode kool 2.405.2e soort 1.10 20, 32000 kg. gele kool 2.104 40, 2e soort —2—, 12500 kg. deensche witte .310—2.30 )0 kg. uien 7.70—8.80, -drielingen 7.30— 5300 kg. peen 3.80—4.10. NOORDERMARKTB.OND. 3 December 1923. rove uien 7.30—8.80, drielingen 8.8.;60, ml3,904.30, roode kool 2.3104 60, door- )t 2.60—2.80, gele kool 2.50—3.70, door- it 1.80, witte kool 0.70—.—, dleensche witte —2.30, bloemkool 7.8'Aanvoer op »ec.: 200 kg. aardappelen, 10050 kg. uien, 30 kg. peen, 62950 kg. gele kool, 13900 kg. kool, 52300 kg. deensche witte. 4 December 1923- rove uien 8.10—8.70, drielingen 7.70—8 3-50—4.40, roode kool 2.40—4.90, door- it 2.3.50, gele kool 2.404.20, door- >t 1.80, witte kool 0.30—0.60, deensche witte 2.40, doorschot 1.10. Aanvoer op 3 11900 kg. uien, 16950 kg. peen, 37200 roode kool,. 29200 kg. gele kool, 18500 kg. kool, 12500 kg. deensche witte. 290 stuks mkool. - WARMEN HUIZEN. 1 December 1923- oode kool, le soort 2-10—4.10, 2e soort 3.20, uitschot 0.70—lj80, gele kool 3.25 ioort 1.50—2.20, witte kool 0.60—0.75, uien -8-30, peen 3.60. Aanvoer: 37580 kg. roode 1570 kg. gele kool, 22000 kg. witte kool, kg. deensche witte kool, 1,^50 Jgg. men. kg. peen. 3 December 1923. oode kool 2.60—3.70, 2e soort 1.40—2.20, hot 1.301-70, gel ekool 3.90—4.10, deen- witte kool 1-60, witte kool 0.50—0.65, uien -8.70, peen 4-20—4.30, Aanvoer: 5000 kg. Je kool, 1700 kg. gele kool, 25800 kg. witte 2400 kg. deensche witte, 1220 kg. uien, kg. peen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. 3 December 1923. ppelen 11.36—, bloemkool1 16.19 le kool 1.50—4.20, gele kool 3.4.60, «len 2-60—4.20, uien 8.10.50, peren 44.—, andijvie 1.20—3j50, spruiten 20.— I.witlof 24.60.—, boerenkool K50 per 100 stuks. - AMSTERÜAM. 3 December 1923. Z. bonten 6.807.Z. blauwen 6.406.50 Z. eigenheimers 5.35—5.80, Z. bravo's 6. 6.25, Z. industrie 3.60, Z. eigenheimers poters 3.75—3.90, Z. blauwe poters 3'50—3.75, Z- "5bonte poters 3.50—3.75, Hill gommer zand- aardappelen 7.50—8—, Friesche borgers 5.50 roode star, zandgrond 3-50, eigenheimer 2.50 INGEZONDEN MEDEDEELINGEIN. Gesprongen winterhanden. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In dopzen van 30, 60 en 90 ets. Bij apo thekers en drogisten. DeUiensorteeringen de houding der betrokken Marktbesturen Dit onderwerp meende ik eens in het openbaar oordeel te moeten ptrijs geven en waarvoor i1* dan eenige plaatsruimte in uw blad vraag. Toen dan de bewuste datum van 12 Nov. was aangebroken, waarop de uien in de nieuwe sorteering aan de markten moest aangevoerd wor den, bleek al spoedig dat de betrokken aanj- voerders geen uitvoering hadden gegeven aan den wensch of liever het besluit hunner markt besturen. Nu was mijn gedachte geweest dat voor een invoering van dezen maatregel een paar dagen dagen als overgangstijdperk zouden worden ge bruikt, doch ingevolge het gevallen besluit er toch uitvoering aan zou moeten worden gegeven. Doch zeer zeker hebben de betrokken veiling leiders de oppositie der tuinders geschuwd en dienaangaande maar weer Gods water over Gods akker laten loopen. Mogelijk wel een verstand,ge opvatting.'. Doch ik vraag mij zelf af, moet 'ik als bonds- bestuurslid ook dat- standpunt innemen, ik ge loof niet, dat iemand m ijdat kan opdringen en ik ben het ook nog niet met mij zelf eens, dat te zullen doen. Ik wil op den voorgrond stellen, dat ik geen voorstander ben van uiensorteeren en vooral niet in theoretischen zin toegepast, ik heb dat voor- 'stal dan ook tot het einde toe bestreden om die piactische bezwaren die er aan zonden verbon den zjjn, doch niettemin meen ik, n ude betrok ken marktbesturen en dus ook het N. M. Bondsi- bestuur met vrijwel algemeene stemmen heeft besloten, dezen maatregel in te voeren, ik ver plicht ben mede te werken tot het welslagen hiervan. En nog te meer meen ik dat te moeten doen daar het is een opdracht van de algemeene vergadering gehouden den 20sten April 1923, ten lokale van den heer Vis te Oudkarsjpd Op diezelfde vergadering, waar alle bij den Bond aangesloten vereenigingen vertegenwoordigd waren, is met enkele stemmen tegen het besluit gevallen het praeadvies van het bestuur te laten doen gelden. v Het voorstel met de toelichting van de ver- 'eeniging „Sint Maarten" en het praeadvies van het Bondsbestuur wil ik hier even laten volgen, "zooals het voorkwam' o pden beschrijvingsbrief dc algemeene vergadering. Voorstebl: „Er kome verbetering in de behan deling van onze uien, van het land af tot de bui- tenlandsche markt toe." Toelichting: Sommigen leden was het opgeval len, dat de prijs van de Spaansche uien zooveel beter was dan die der Hollandteche. Zij schreven dit toe aan een betere sorteering en verpakking van de eerste. Zij zouden daarom willen, dat hierin, in samenwerking met den handelaar, ver betering werd gebracht. Praeadvies van het Bondsbestuur: Het Bonds bestuur kan hier zeer goed in medegaan en ook deze zaak in handen te geven van onze Hoofdor ganisatie en den handel. jG ijziet, mijnheer de Redacteur en ook uw geachte lezers moeten het zien, dat wanneer een dergelijk besluit is gevallen, het marktbestuur zeer actief is geweest om zoo'n ingrijpenden maatregel in overleg met de zustervereenigingen zoo spoedig in het leven heeft weten te roepen. En wat is n uhet loon voor dit actieve Bonds bestuur, protestvergaderingen van onderafdeelin- gen, waar de houding en het streven van het hnarktbestuur sterk wordt becritiseerd, groote cou rantenartikelen ontlokten, niet geheel ontbloot van verwijten, en onderling is de houding zeer gepikant tegenover maatregelen van het bestuur, omdat het een besluit heeft uitgevoerd, of» liever heeft willen uitvoeren dat in alle onderafdlee- lnigen is behandeld en tenslotte in de algemeene vergadering is aangenomen omdat natuurlijk de betrokken afgevaardigden er grootendeels medlee accoord gingen. Gaarne verneem ik van andere bestuursleden hun oordeel, ik geef mij niet gaarne prijs aan 'allerlei opofferingen en arbeid ten behoeve van het algemeen belang, zonder resultaat tot erken ning en ik meen dat het dan ook zeer gemoti veerd is, nu dit besluit niet is uitgevoerd, djat de marktbesturen inzonderheid het N. M. Bondfe- bestuur zich demissionair moet verklaren wil zij niet zijn en blijven de speelbal harer leden. TI, mijnheer de redacteur dankend voor de aan mij verleende plaatsruimte verblijf ik Hoogachtend, P. KOSTELIJK Pz. Bondsbest. voor de afd. N. Leven. gadering en leest daarna de notulen 'dér laatstge houden raadsvergadering, welke zonder- op of aanmerking worden goedgekeurd. Onder de lezing der notulen komt ook de heer Met binnen, inge komen ik een schrijven der gemeente Medembiik met een ingediend adres aan de regeering, waarin gevraagd wordt een voor de gemeente billijker regeling met betrekking tot de schoolgeldheffing aangezien door een 7e van alle uitgaven op reke ning van den dienst onderwijs komt. Gevraagd wordt het maximum schoolgeld te mogen op voeren tot den kostenden prijs en opheffing der bepaling, volgens welke de gemeente niet het recht heeft de bijdragen voor onderwijs, elders genoten op de betrokken ouders of verzorgers te verhalen. Medembiik vraagt den raad een adres van gelijke strekking in te dienen. De heer Met had verwacht, dat een adhaesie- betuiging gevraagd zou zijn, doch is ook van mee ning, dat de thans geldende regeling voor vele ge meenten een groot bezwaar is. Voorz. geeft nog eenige inlichting omtrent de kosten voor onze gemeente voor elders genoten onderwijs. Voor 5 leerlingen die H.B.S.onderwijs ontvangen betaalt de gemeente ongeveer f 1000. Ook de heer Kostelijk is wel voor een derge lijk adres, indien het maar niet in de bedloelmg ligt, kinderen van onbemiddelde ouders dit on derwijs te onthouden. Voorts acht spr. dit een zaak die door den Bond van Ned. Gemeenten ter hand genomen dient te worden. Voorz. zegt dat in den Bond er ook al over gesproken is. Besloten wordt ook aan de regeering eeen adres te zendien van gelijke strekking als dat van Medembiik. Ingekomen is een dankbetuiging van den hr. Hoogland voor zijn benoeming tot gemeente-ont vanger, vergezeld van de verzekering, dat door hem al het mogelijke zal worden gedaan om het in hsem gestelde vertrouwen zich waardig te maken. Voor kennisgeving aangenomen. Namens eenige vereenigingen is het verzoek in gekomen, het sportterrein, zoodanig van een om- heinnig te willen voorzien, dat het speelveld aan het oog van toeschouwers op den publieekn weg of cp belendend erf wordt onttrokken. De kos ten hiervan worden begroot op pl.m. f60 plant- kosten. B. en 5V|. zijn van oordeel, dat bij het aanbren gen van den haag tevens een hek geplaatst zal moeten worden en komen tot een globale kosten berekening van f180.Het college acht het ewl een uitstekende verbetering, doch is van oordeel, dat met de inwilliging van het verzoek toch nog maar wat gewacht moet worden. De hr. Mienis merkt op, dat door afsluiting van het terreiD meer entree zal worden gevangen, wat toch ook weer aan de gemeentekas ten goede komt. Voorz. meent, dat die verhooging rente en aflossing der kosten niet goed zal kunnen maken terwijl gerekend moet worden, dat eerst het 3e jaar een heg aan het doel zal beantwoorden. De heer Met zegt, we hebben a. gezegd en dienen nu ook b. te zeggen. Laat ons eerst elders eens eer. kijkje nemen, men ziet nog al eens een afraste ring vian gevlochten bandijzer, terwijl de heer Kostelijk meent, dat een ruim standpunt ingeno men moet worden. We hebben een mooi terrein zegt hij, laat ons dat zoo goed en doelmatig mo gelijk maken. De heer Blom merkt nog op, dat de publieke weg thans soms door kijkers bijna wordt versperd. Besloten wordt dit verzoek nog eens aan te houden en elders eens een kijkje te nemen. De van verschillende zijden ingediende bezwa ren tegen de hooge kosten voor de gemeenten van den keuringsdienst, hebben tot nog toe niet tot eenig gunstig resultaat kunnen lijden. Voor onze gemeente, zegt voorz., hebben die over 1922 f 137.72 bedragen. Tot op heden heeft de gemeente uit de op centen op de Rijksinkomstenbelasting ontvangen een bedrag van f1300. Hierna komt aan de orde een voorstel van Bt en W. om het salaris van Bruin met f ioo te ver- hoogen, aangezien hem ook het controleeren der stroommeters is opgedragen. De heer Met verklaart dat aan Bruin teveel werk wordt opgedragen. De functies van lijnwerker en administrateur kunnen, bij de uitgebreidheid van ons net niet behoorlijk dooi één persoon worden waargenomen. Spr. schrijtf voor een goed deel hier ook de vele klach ten aan toe. De taak is ook voor één man te moeilijk. De hr. van Langen acht het gewenscht dat ook in het noorden iemand kan optreden bij storingen. Daar is wel iemand die daarvoor ge schikt is en dit voor een kleine vergoeding wil doen, wat den heer Wijnher aanleiding geeft tot de opmerking, dat dit maar geen werk voor ieder een is. Van Langen acht de groote afstanden voor velen toch inderdaad hinderlijk. De heer Kostelijk is voor behoorlijke belooning, doch vraagt naar het meerdere werk. Voorz. licht een en ander nader to een verklaart, dat de fijncties van lijnwerker in derdaad wel den heelen mensch eischt, zoodat ook spr. veel gevoelt voor de aanstelling van een af zonderlijk persoon voor de administratie. Ook de heer Mienis verklaart zich daarvoor. Desnoods zou hij Bruin zijn tegenwoordig salaris willen laten behouden, doch diens taak verlichten door hem te ontlasten van de administratie. Het debat wordt in dezen geest nog geruimen tijd voortgezet en geeft tenslotte aanleiding tot het besluit de zaak nog eens aan te houden, opdat daarover nog eens rijpelijk kan worden nagedacht. Intusscaen tvordt met algemeene stemmen aanvaard het voorstel om Bruin over 1923 f 100 toe te kennen voor meerdere werkzaamheden. Vervolgens deelt voorzitter mee, dat de gemeen- tebegrooting en die voor het electrisch bedrijf met eenige geringe bemerking zijn teruggekomen. De ze worden aan de vergadering voorgelezen, waarna men besluit deze kleine wijzigingen aan te brengen en beide begrootingen aldus weder in te dienen- Naar aanleiding van een desbetreffende vraag, deelt voorzitter nog mede, dat voor de gewone uitgaven beide begrootingen voldoende zijn. B. en W. stellen voor met het oog op mogelijke nadeelige gevolgen voor de gemeente van art. 1401 tot 1407 van het Burgert. Wetb. een verzekering aan te gaan met Fatum, wat ongeveer f 58 per jaar zal kosten. Vooral met het oog op ons electrisch bedrijf wordt de verzekering gewenscht geacht. De heer Kostelijk vraagt nog of genoemde artikelen ook van toepassing zijn voor personen buiten dienst der gemeente. Zoo ja, dan dient z.i. wel voorzien te worden in den treurigen toestand van ons elec trisch net in een der buurtkillen. Voorz. acht de gemeente wel aansprakelijk indien nalatigheid ha rerzijds oorzaak is van een ongeluk. Wat den toe stand in de kil betreft, daarover straks nog wel. Men verklaart zich algemeen voor de voorgestelde verzekering. Vervolgens komt in behandeling een verzoek der N. Holl. vereeniging „Het Witte Kr." met betrekking tot de tekorten van haren ont- smettingsdienst. Op de rekening over 1922 is een tekort van f 3129.27. Indien H.W.K. in dezen niet gesteund wordt door de gemeenten, dan zal de dienst moeten worden ingekrompen. Daar ook onze gemeente veel belang heeft bij het voortbe staan van den ontsmettingsdienst te Alkmaar, stellen B. en W. voor tot weder opzeggens toe een bedrag van f 25 toe te zeggen. Na eenig debat wordt dit met algemeene stemmen aanvaard, hoe wel de heer Met van oordeel is, dat dit bedrag wel wat weinig is, doch meent, dat we in dezen niet achterstaan bij andere gemeenten. Een zeer breedvoerige discussie wordt gevoerd met betrekking van aanvraag tot aansluiting bij het electrisch net door de coöperatieve malerij. „De Goede Verwachting." Door B. en W. is met de Comm. van Bijstand de zaak onderzocht en' naar aanleiding daarvan is de kostenberekening.' gemaakt, welke per circulaire ter kennis van de raadsleden is gebracht. 1 Naar aanleiding dezer rekening doen B. en W. het voorstel de malerij aan te sluiten onder de al gemeen geldende voorwaarden, doch van haar een jaarlijksche bijdrage te vragen van f 100 met het oog op de extra kosten enz. Deze zaak wordt zeer xbreedvoerig besproken en geeft aanleiding tot een txweetal voorstellen naast dat B. en W. n.l. van xden heer Met om voorloopig altahns f 150 extra bijdrage te vragen, van den heer Kostelijk om geen extra bijdrage te vragen. Het voorstel Met keldert met alleen de stem van den heer Met voor het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen der h.h. Kostelijk en Blom tegen. Het voorstel Kostelijk is hiermee vervallen. Nog wordt goedgevonden bij accepteeren dezer voor waarden door de malerij, het vrijgekomen materiaal van den Basserweg, waar het net verzwaard moet worden, te bezigen tot herstel van het net elders, b.v. in pas genoemden kil. Dit wordt algemeen goedgevonden, evenals een voorstel van B. en W. het net nog van eenige bliksemafleiders te voorzien op de daarvoor meest gewenschte plaatsen. Met algemeene stemmen wordt herbenoemd de keuringsveearts de heer Buren. Eveneens wordt goedgekeurd de suppeltoire be grooting over 1923 noodig voor het bestrijden van vverschillende uitgaven tot een totaal bedrag van 6230 gulden. f Hierna sluiting der vergadering. Advertentien. BELANGRIJKE te BROEK OP LANGENIMJK, op het terrein van den Heer WEDER, op Vrijdag 7 December, 's voorm. 10 uur, van een belangrijke partij AMOUREUS en KOUDENBURG, Deurwaarders. inlichtingen omtrent one afbeta- lingsysteem. Wij leveren onze desgeweuscht op zéér gemakkelijke betalingsveorwaarden. Eerste lkmaarsche Naaimachinehandel. A. HILDERING, ALKMAAR. Luttlk Oudorp 66. Langestraat 44. Telefoon 286. Electrieche reparatie werkplaats. Gemeenteraad Heerhugowaard Maandag 3 dezer te half twee vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorz. de E.A. hr. van Sloo- ten. V egens ziekte afwezig de hr. Poland. De voorz. opent met een woord van welkom de ver- ONTVANGEN: nieuwe ABRIKOZEN, vanaf 65 ets. per pond. nieuwe PRUIMEN. VIJGEN. PEREN. J. GREIDANUS, Blikjes SARDIENES. ZALM. LEVERPASTEI. Potjes STEMGEMBER. Zuidschai woude

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3