Nieuwsblad voor L AN GEDIJ K en Omstreken. Ho/148* mïp«««8i as Donderdag 6 December 023 82e J* arsra t per 3 maanden f 1,15 het schufm aisten gebald I EU WE m 4 Deze coaraat verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. AMOSffEMESTÖPBIJ» REDACTEUR- UITGEVER J. H. KEIZER. BUREEL; loordacharwoude. PB IJ 8 9£B AI5v. ERTENÏlBBi Tab 1—1 regela 78 ct., elke tegel meer 18 ct. Sroote letten of Tignetten worden naar plaatsruimte berekead. Brieven rechtsreeks aab den Uitgever HiiT PUBLIEK EN,DE TWUIJVERWEG. Op uitnooidiging van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar werd den 21 November ten stadhuize aldaar met de Dage- lijksche Besturen van gemeenten en Polders uit den omtrek eene vergadering gehouden ter bespreking van iden toestand v:an den Twuij- verweg, in eigendom toebehoorende aan de gemeente Alkmaar. Bij de Kamer waren klachten ingekomen over den slechten toestand van dezen weg, waarop zij zich tot de gemeente Alkmaar had gewend, die natuurlijk tot plicht hepft dezen onderhouden. Erkend werd, dat leze weg voor het moderne vervoer absoluut niet geschikt is, maar zij schoof de verplichting van zich af den weg zoodanig, te moeten ver beteren, dat hij aan de eisohen van het steeds toenemende verkeer voldoet. De verkeerscommissie van de Kamer van Koophandel stelde daarop een onderzoek in naar den toestand van den weg, bevond hem ijn een toestand, die voor het tegenwoordige verkeer gevaarlijk is en wendde zich tot Alk maar en de bij dezen weg belanghebbende ge meenten en Polders met het verzoek in eene daartoe te beleggen vergadering plannen te bespreken die leiden 'konden tot verbetering van dezen weg. Het is een oud rijmpje, zoo dikwijls naar waarheid gebezigd en ook op deze vergade ring van toepassing: „Zij dronken een glas En lieten de zaak zooals zij was." Zoo één vergadering, dan heeft deze ge staan in het teeken van onwil, kortzicht g- heid en onverschilligheid. Noprdscharwoudc en Zuidscharwoude legden bij monde van den Burgemeester dier gemeenten, de verplichting 'op de schouders der gemeenten Alkmaar en Sint Pancras. Broek op Langendijk weigerde elke medewerking, en was zelfs niet geneigd zifting te nemen in eene commissie van onder zoek om tot eene oplossing te komen. Oudkarspel was meer welwillend gestemd, zonder eenige toezegging te doen en Sint Pan cras meende, dat wanneer de gemeente Alk maar den weg steeds goed had onderhouden deze thans niet in zoo'n slechten toestand zou zijn. Medewerken, ja, dat zou de gemeente ongetwijfeld, maar dan moest geen enkele ge meente zich terugtrekken. In algemeenen zin zouden wij kunnen zeg gen, dat samenwerking in dezen, om te komen tol algeheele verbetering van dezen weg, dooi de verkeerscommissie met kracht is beple t en dat niets onbeproefd is gelaten om de vertegen woordigers der belanghebbende gemeenten tot .andere, wij schreven liever betere gedachten te brengen. Een der leden, naar we vernamen was het de heer Hoogland, stelde zelfs de vraag- aan den Burgemeester van Broek op Laneeitdijk of hij de Verantwoordelijkheid zij ner weigering om in de commissie zitting re nemen wel zou durven dragen? Een vraag, Üie ongetwijfeld vertolkte zijn groote bevreem ding over zoo groote terughoudendheid. Deze vraag had hij ook kunnen richten dot 'het hoofd der gemeenten Noord- en Zuidschar- W°Het' ijs werd echter niet gebroken. Vage toezeggingen werden gedaan, dat deze zaak met de betrokken wethouders zou worden be sproken, natuurlijk bebeerscht door de ge dachte, welke door de betrokken hoofden der gemeenten op deze vergadering naar voren is ^De^voórzitter, de heer Arntz, bleef hoffelijk ren hoopte, dat de antwoorden, die binnen en kele dagen zullen inkomen, gunstig zullen lui sden. IJdele hoop, geachte heer, waarvan ge zelf ongetwijfeld overtuigd zult zijn. Zoo is deze vergadering, welke door vooraan staande mannen uit deze en omliggende ge meenten werd bijgewoond, op mets uit ge=lo°Pen of wil men het anders gezegd hebben, met oen zeer negatief resultaat gesloten. Wij kunnen niet nalaten op deze vergade ring een kleine kantteekening te maken. Alleen door de verkeerscommissie en door den Alkmaarschen wethouder, den heer Rin gers, is er op gewezen, dat die toestand van den weg onhoudbaar is, door geen enkele der anidere aanwezigen is een gedachte geuit in dezen geest. Dat is het pijnlijke van de zaak, want een getuigenis in dien zin vertolkt onwil lekeurig de verklaring: „Zóó kan het niet blij ven", en die gedachte had men mogen ver wachten, dat naar voren was gekomen na de verklaring van den voorz. der verkeerscom missie: Er zijn twee mogelijkheden: le. den weg te sluiten voor het autoverkeer; 2e. den weg afdoende te verbeteren. Deze conclusie, getrokken uit een nauwkeu rig onderzoek, is geheel genegeerd, en wat het ergste is, met een totaal voorbijgaan van het publiek belang. De gemeente Alkmaar is eigenaresse, heeft den weg vierhonderd jaar geleden in publieke veiling gekocht en derhalve is zij verplicht dezen te onderhouden. Maar we schrijven thans 1923- De weg deugt niet meer voor het verkeer, ook al zou hij in elk opzicht goed zijn .onderhouden; is slechts drie Meter breed, levert gevaar op voor alles wat en iedereen die dien weg passeert, maar het laat de autoriteiten koud. Wil het publik zich wagen in een volle auto-omnibus dien weg te passeeren, dan is het zelf verantwoordelijk1 voor die waaghalzerij. Daar trekken zij zich geen sikkepit van aan. Dan gaat men per spoor, die gelegenheid is er ook. Ja, dat'swaar ook. Maar nog eens, wij schrijven 1923- De wallen zijn geslecht. De zandwegen zijn grind-, macadam- of straatwegen geworden; handel en verkeer hebben zich weten aam te passen aan den groo- ten concurrentie strijd, dien het economisch le ven in dezen tijd openbaart. Alle energie is noodig te 'kunnen voldoen aan de enorme eischen die vraiag en aanbod stellen, niet alleen, 'maar die alle krachten vorderen om te kunnen vervullen z'n maatschappelijke en vooral Jinandeele verplichtingen, elk individu, iederen zakenman, den burgers van iedere gemeente in het algemeen op de schouders gelegd. Maar wanneer eene onderneming uit welbegrepen eigenbelang, maar tevens ten algemeenen nutte, zich in dienst stelt van hen, die ijveren en zwoegen om zich een bestaanszekerheid te ver- 'schaffen. 'dan mag zij daarin niet worden ge hinderd door de overheid' en in de eerste plaats niet door hen, die zich „vroede vaderen" noe men- Want „wijs" gezegd vinden wij het niet, als er geantwoord wordt op de vraag om sa menwerking: „Zijn deze gemeenten nu maar weer verplicht de wegen in goeden staat te brengen, omdat het bepaalde autohouders be lieft met 30 of 40 auto's over deze wegen te rijden? Dat wil dus zeggen, dat men niet van 'plan is daartoe mede te werken. Wat de lucht vaartdienst, de 'draadlooze telegrafie, de tele graaf en de telefoon beteeke-nen voor groote 'handelshuizen en Maatschappijen, dat betee- kent het autoverkeer voor den kleinhandel naast spoor en boot. In dit verband bestaan geen grenzen meer. Met steeds breeder vleu gelslag neemt 'handel en verkeer een grootere Vlucht, waarin zij door die ondernemingen wor den gesteund, en wier elastische bewegingen geen belemmeringen in den weg mogen wor den gelegd. Het geldt hier 'het belang der gemeenschap, dat niet binnen gemeentegren zen is beëngd. Elke latente houding in dezen getuigt van een engen gezichtskring als in een mistige wereld* Hier dreigt gevaar. Hier is sa menwerking noodzakelijkeen gebiedende eisch. De verkeerscommissie van de Kamer van Koophandel heeft óók haar kijk1 en ziet goed, wanneer zij zegt: „Wij moeten trachten een verbetering van den weg te krijgen. Elke plaats beeft daarbij belang, zoodat het wenschelijk is, dat de verschillende gemeentebesturen daar toe medewerken. De ongelukken zulten anders ntet van de lucht zijn." De vraag: „Durft gij de verantwoordelijk heid dragen u van medewerking te onthou den?" stellen wij bij dezen opjk aan de betrok ken autoriteiten. Het gaat om het algemeen en publiek be lang en daar maakt men zich niet met enkele phrasen van af. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Sinterklaas in de rechtszaal. De politierechter had vandaag 'n heete partij klantjes, die hun Sinterklaascadeautje kwamen halen. Er werden aardig wat straffen uitgedeeld ipen visscher uit Hoorn, wegens de droogma king va nde Zuiderzee in 1923 op heden zon der werk, kon echter onverrichter zake ver trekken. Hij had de niet zeer goocheme streek uitgehaald om uit de melkaffaire van den vee houder Corn. de. Groot, z'n buurman, 'n rijwiel lantaaam te knerpen. De rijwiellamp van be klaagde was kaduk en nu kon hij aan de ver lokkingen des duivels niet weerstaan. De offi cier wilde de zaak maar met f15 boete uit de wereld hebben, doch de politierechter had 'n ander inzicht en wil eerst eens hooren, wat meneer de reclasseeringsambtenaar van be klaagde zegt. Derhalve werd de zaak 14 dagen uitgesteld. Heibel in 'n postkan'oor. De schilder Arie B. te St. Pancras, ook wel Sinte Reep genoemd op de heiligenkalender, vYOtv-geld van de ongevallenwet vangen op het postkantoor. Maar de kantoorhouder Van Kam pen meende dat hij dit niet mocht uitkeeren ómdat Arie in staat van faillissement verkeerde. Daarover kregen de heeren 'n heftig dispuut, waaraan de kantoorhouder 'n eind maakte door Arie uit het kantoor te zetten. Arie keerde echter terug en gaf den brievengaarder 'n kwadaardigen schop tegen het onderlichaam, 'n schop die zoo hard aankwam, dat v. Kampen 'savonds nog 'n dokter moest raadplegen. Ge lukkeg was er geen gevaar bij. Arie B. stond echter heden terecht en beweerde niet geschopt maar wel hem een slag gegeven te hebben, omdat hij met zijn arm tusschen de deur be kneld raakte, toen v. K. hem uit het kantoor werkte. Zijn arm zag bont en blauw en zat vol bonken. Op voorstel werd Arie, wien het huilen nader stond dan het lachen, veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Van je familie moet je 'tmaar hebben. De drukker Joh. S. te Enkhui'zen staat op geen goeden voet met mej. Johanna S., huis vrouw van den bokkemrook-er K„, 'n dame wier tongetje nogal los in haar snoeperig mondje zit. Dat instrumentje werkte op 26 Oct. weer :n zoodanige mate, dat S. het er niet bij liet ziltten en de eigenares de blauwe trap op liet dansen. Wat ze allemaal aan S. te vertellen had, zulten we maar niet publiceeren, maar ons alleen bepalen tot de mededeeling, dat mej. K. die gesignaleerd wordt graag te willen schel den „werd veroordeeld tot 10 gulden boete of 10 dagen. Het mislukte uitstapje naar het vo tbalveld. Adriaan en Joh. v. d. M. uit Wijk aan Zee en Duin zouden op 21 October per autobus naar 'n voetbalwedstrijd gaan, maar het weel was heel slecht en derhalve kwamen zij en het clubje, dat hen gezelschap hield, met verder dan tot Castricum in de Rustende Jager. Daar werd lekker geborreld en ten slótte draaide het uit op een ruzie met de Castricummers, waarbij zekere Jan Duin aardig door Arie en Jan werd afgerost. Wegens mishandeling stonden de jongelui thans terecht en deden net of ze geheel per abuis door den politierechter op de thee waren verzocht. Arie had niet geschopt, dat kon hij piet met zijn manke been en Jan had met ge slagen. Maar de politierechter schonk geen ge loof aan hun praatjes en veroordeelde teder tot f25 boete of 25 dagen. Arie zei dat hij onschuldig was en vroeg zeer inconsequent met een een voorw. straf. Onschuldigen, zei de po litierechter, worden hier met gestraft, niet voor waardelijk noch onvoorwaardelijk. Cognaclikkers. 'n Paar liefhebbers van likkem jongens uit Ursem, de melkrijder J. C. S. en de metselaar Corn. KL, benevens hun vriend de arbeider G. v. d. S. uit Schermerhorn, 'n jongeling die ook houdt van pappen en nathouden, wisten in den nacht van 26 op 27 Sept. te Schermerhorn uit het café van Kokkes 'n flesch met cognac te bemachtigen. Kees K. graaide de flesch van de toonbank en stopte die onder z'n jasje. De imhoud liet zich goed smaken. Er bleef geen drupje meer in en de leege flesch stond van daag als corpus delicti te pronk. De heeren cognacproevers stonden in par tijen terecht. Eerst J. C. S. en Corn. K. en later G- v. d. S. voor heling. Corn. K.„ en Gvd. S, stonden bekend als snuiters, die de Schiedam- frier veel te veel eer bewezen. Met J. C. S. was het iets beter gesteld, alleen houdt hij 'n beetje van lijntjes trekken, maar dat is niet strafrech terlijk vervolgbaar. Laatstgenoemde kreeg dan ook de minste straf f15 boete of 15 dagen. Corn. K. werd opgeknapt met 40 gulden boete of 40 dagen. G. v. d. S. tot 30 gulden of 30 dagen- Hij vond 20 gulden al te veel, maar onze politierechter had vandaag 'n royale bui. ,'t Moest Sinterklaas worden. Die werd goed bedacht Zwarte Piet kwam duchtig uit den hoek,waar het Jan K. gold. Deze stoute knaap was op 30 October weer eens dronken en werd door den Alkmaarschen agent Kooij ingepikt voor de zeer noodige ontnuchtering. Maar Jan had beslist 'n ander idéé en trachtte zulks den agent duidelijk te maken door rukken, trekken en op Iden grond gaan liggen. Vriend Jan is al 5 maal veroordeeld voor feiten, waaraan zijn drankzucht niet vreemd is en werd nu door den politierechter voor 2 maanden naar den sukkelamolen verwezen. Een rare grap. Uit 'n lolletje hadden moppige vriendjes ze keren A. C. M. L., wonende te Hoorn, wijs gemaakt, dat 'de sigarenfrik G. W. hem be lasterd had. S. liep direct warm en gaf W voo rh ijiets kon repliceeren, 'n doffer op z'n gezicht, dat W. met 'n prachtig blauw oog z'n weg verder kon vervolgen. Het bleek later, dat de arme kerel absoluut geen kwaad van den pootigen L. had gesproken. Maar L. werd heden voor z'n voorbarigheid gestraft met 20 gulden boet eof 20 dagen. Leelijke woorden. De veehoüderstelg Adriaan M. te Uitgeest, raakte leelijk uit zijn humeur,, toen hij op 8 Nov. met zijn wagen kwam aanrijden en zich de weg zag versperd door de auto van den- chauffeur v. E-, die blijkbaar geen haast maak te om zijn auto af te laden. Adriaan begon geweldig te mopperen, waarop de chauffeur, 'n groote, sterke jonge kerel, het boertje invi teerde, eens 'n robbertje met 'm te knokken. Adriaan had hier niet van terug en foeterde tegen den chauffeur zooiets van dagdief en suffert, waarop de chauffeur z'n groote handen in zijn zak stak en 'n klacht -deed omdat hij zich beleedigd gevoelde. Vandaag weid de kwestie voor den politierechter beëindigd. Hij veroordeelde Adriaan, die in zijn woordenkeus te onvoorzichtig geweest was, tot f 10 boete of 10 dagen en werd aldus aan de eer op on bloedig ewijze voldaan. Achterpoortjesheibel. Onlangs werd 'n Heldersche juffrouw veroor deeld tot 5 gulden boete omdat zij haar buur man ,den kleermaker Vink had beleedigd, toen deze den toegang tot zijn erf, waarover de buren gewoon waren hun achterhuis te berei ken, had afgesloten. Vandaag echter stond de werkman J .v. L., de echtgenoot van gezegde dame terecht wegens beschadiging van de door den kleermaker opgeworpen hindernis-. De arme beklaagde had een heelen bundel paperassen onder zijn arm en beschikte over een hinderlijk drukken conversatietoon. Met den politierechter kon hij heelemaal niet in een schuitje komen, want hij ging te keer alsof hij eam-en moest doen voor veülder en afslager. De politierechter moest hem ten slotte het zwij gen opleggen en -dat doet Mr. Mull :r, 'n toon beeld van beleefdheid niet zoo gauw. Maar Jaap had geen slag om met groote heeren kersen te eten. Hij kreeg de pitten voor z'n hoofd in den vorm van f10 boete of 10 dagen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1