Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek krijgt, wie de gard. Het was echter in dit geval Piet S., 'n Hel ders che werkman, die niet voor de eerste maal i|n den tempel van Themis als beklaagde ver schijnt. Piet is een lastig sinjeur als hij 't op zijn beupen heeft en dat toonde hij door 'n matroos, met wien hij reeds in het casino mot had ge had, bij het naar huis gaan 'n oplawaai toe te dienen. Hij stond daarvoor thans terecht en maakte door zijn bruusk en onbehoorlijk op treden zijn zaak niet beter. Aangezien bekl. reeds meermalen voor mishandeling was ge straft, vorderde de officier ditmaal 1 maand gevangenis, maar de politierechter vond dat nog niet voldoende en verhoogde de straf tot 6 wieken. Piet was er lang niet lekker mee en moest door de politie worden aangemaand het gebouw te verlaten. De twee getuigen durfden het gebouw niet te verlaten, vóór zij zich po litiebescherming verzekerd hadden. Nog 'n paar snoeplustigiein. In den nacht van 27 op 28 October werd aan (den verlofhouder A. Schenkels een viertal fleschjes champagnepilz ontstolen, door zeke ren Jan P., die zich aan dit zoete goed graag kosteloos scheen te willen laven. Hij werd daar in trouw geholpen door zijn kameraad Hendrik de V. Gedeelde vreugde is dubbele vreugd, hebben ze zeker gedacht, maar vandaag kon den ze er aan toevoegen, dat gedeelde smart halve smart is, daar ze elk veroordeeld werden1 tot f 15 boete subs. 15 dagen. Jan P. wegens diefstal en Hendrik de V. terzake heling. De officier had voor ieder 14 dagen gevorderd, doch daar wilde de politierechter, die blijk baar een andere juridische opvatting van de zaak had, toch niet aan. D elaatste zaak, zei de politierechter toen. Hebben we net gehad, edelachtbare, rectificeerde de deurwaarder. Toen volgde sluiting. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zetting van 4 December. Uitspraken. Paulus G-, Medemblik, appelzaak arbeidswet- overtreding. Vonnis bekrachtigd. Cassatie zal worden aangeteekend. Artikel 249, wetb. v. Strafr. Een zedezaak, contra den gedetineerde C. v. d. M. uit den Helder werd met gesloten (deuren behandeld. Zwagierlje als logé. Daarna stond terecht de 22-jarige Gerben K-, zonder vaste woonplaats, thans ,,en pen sion" met afzonderlijke bediening in het ge renommeerde Hotel van meneer van Heivoort. Mijnheer Gerben, die in Alkmaar nog 'n ge trouwde zuster heeft wonen, kwam op 25 Oc tober bij de familie te logeeren- Hij was uit- gedoscht als militair en beweerde te Ede in garnizoen te liggen. Hij was voprnemens zich aan te sluiten ÖJj bet Heilsleger. De familie heeft niet zoo bijzonder veel met hem op, want Gerben is altijd geweest wat het volk noemt 'n „harde verkeerde". Hij heeft al de tucht school bezocht, is in 'n rijksopvoedingsgesticht opgenomen geweest en is ook reeds eenige malen tot gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd echter in genade aangenomen, op grond van zijn zalvend gepraat, dat op de verbete ring zijns levens scheen te wijzen. Helaas het was allemaal flauwe kul die Gerben verkocht. 'Na drie dagen was hij opeens spoprloos ver dwenen, met medeneming van f35 in bank papier uit zwagers spaarpot. Alles wat hij ver teld had was gelogen. Hij was korten tijd ge leden ontslagen uit de gevangenis te Utrecht. Daar hii ook nog terecht moet staan voor de Utrechtsche rechtbank, requireerde het O.M. die nog al medelijden met den snaak scheen te hebben, 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Langeveld wilde het nog eens met hem probeeren en zag hem liever voor waardelijk veroordeeld. FEUILLETON. TE HOOG SPEL. Dé dokter was gekomen en had het kind een kalmeerend drankje gegeven, waarop zij in slaap was gevallen; de meiden hadden haar toen naar boven gedragen in haar ontwijde kamer, waarvan de deur nu verre openstond. Leonore trok zich al vroeg in haar eigen ka- 'tmer terug; het lampje met zachtgelen kap branddie boven haar schrijfbureautje van inge legd rozenhout; alles zag er hier even gezellig en smaakvol uit, en toch zou zij het niet kun nen volhouden. Hoe vernederend, hoe vernederend I Zij had er om kunnen schreien, en werktuiglijk zette zij zich aan het tafeltje neer, legde papier voor zich en nam de pen in de hand. Zij moest iets' doen, maar wat? Den Chinees sdhrijven? Neen, dat hielp niet, 't Eenige wat zij hem schrijven kon, was dat zij 'bedankte vopr de verdere eer zijn boschjesmannehkind te be schaven en op te voeden. Zou een vain die hon derd en zooveel andere dames daar kans toe hebben gezien? 'tDeed er niet toe, de bekente nis was te vernederend. Hij had zulk een groot vertrouwen in haar gesteldd, zoo'n hooge opinie van haar gehad, en nu moest zij haar onmacht bekennen, zich terugtrekken, haar toekomst op geven, want al had zij geen bepaald idee er van hoe de toekomst er uit zou zien, onwille keurig had zij die in den laatsten tijd samen gevlochten met Mac Dunolly; het viel haar hard weer te breken met haar levensdoel, bijna even hard als toen zij Otto zijn ring teruggaf. Moest het dan? Was er nergens uitkomst; Weer dat eeuwig motorongeluk. Al voor de derde maal zagen we ComeÜjs v. L., een 'tuinder te Blokker en gelukkige? bezitter van een motorrijwiel, op de beklaag denbank voor dezelfde zaak. Hij was met zijn motor onder de neerkomende boomen bij het station Zwaag doorgereesd, met gevolg dat zijn duo-meisje, Bets Dol van haar zi tplaats was afgesmakt en 'n hersenschudding haid beko men. De politierechter had dit zaakje naar de groote rechtbank verwezen en het scheen dat die groote rechtbank er ook nog niet gauw klaar mee kon komen. De zaak was al twee keer aangehouden. Nu had men den heer Scholten, autoverhuurder uit Alkmaar, proe ven laten nemen piet een motor, om practisch uit te maken of Kees nog tijdig had kunnen stoppen- Die proef was genomen met een Har- ley Davidson en de heer Scholten was van meening, dat bekl. nog 19 meter ,ter beschik king had gehad om te kunnen ^toppen. De officier bleef dan ook bij zijn opvatting, dat bekl. roekeloos en onvoorzichtig de veiligheid van zijn. passagier in de waagschaal had ge steld en handhaafde zijn vordering 3 dagen gevangenisstraf. Zoo de Heer wil en wij leven a.s. week uitspraak. De linke electricien. Al meermalen waren klachten gekomen bij 1de gemeentelijke lichtbedrijven te Castricum, dat bij de familie L. aan den duinkant zoo weinig electricitedt werd verbruikt, niettegen staande men ook in het bezit was van een electrische waschmachine. Door de beambten van de lichtbedrijven werd een onderzoek in loco. ingesteld en men kwam tot de ontdekking dat de zoon des huizes, 'n niet onverdienstelijk electricien, aan den meter had zitten prutsen en deze zoo had ingericht, dat het mogelijk was stroom te betrekken buiten den meter om. In tegenwoordigheid van den burgemeester en den rijksveldwachter Gorter werden proeven genomen met die geniale inrichting en jawel, 't bleek dat de Meter stilstond als wijlen moe der Lot, de zoutpilaarster, terwijl toch stroom werd afgemelkt van het provinciaal net. Het gevolg was, dat de justitie er haar bemoeizieke neus in stak en de schrandere electrotechnikus J. G. W. L., oud 18 jaar, heden terecht stond wegens poging tot diefstal van electrische ener gie. Vier electriciteitsmannen, plus burgerva der Lommen, 'n pittig gemeentehoofd, als mede onze oude vriend A. Gorter, de rijks politieman, waren als getuigen gedagvaard. 't Was 'n lastig zaakje voor de rechtbank;, daar de geleerde magistraten van electriciteit ook (evenmin als ik) al niet veel meer sjoege hebben, dan een vet kalf van fröbelen. De be klaagde, blijkbaar geen stommerd, ook niet als electricien beweerde, dat het niet zijn be doeling was geweest om electrische stroom te jatten, doch door middel van de door hem aangebrachte machinerie zijn alumulatoren vul de. Hem werd voor de voeten geworpen, dat zulks op 'n andere plaats had kunnen doen, waarop de beklaagde repliceerde dat het daar 't,voordeeligst was. Hij beweerde ook niet be kend te zijn, dat hij niet aan den meter mocht prutsen. Hem werd ook voor de voeten ge worpen, dat aan den meter ten zijnen woon- huize de gebruikelijke loodzégels ontbraken. Beklaagde antwoordde hierop, 'dat de meter nooit van zulke zegels was voorzien geweest. Dat konden ook andere aangeslotenen desge- wenscht wel verklaren. Onze president deed zijn uiterste best om den jeugdigen uitvinder tot bekentenis te bren gen, maar zonder succes. Onze subs, officier, 'n onverwoestbare optimist, scheen echter hoop vol gestemd en meende kans te zien, den ge- nialen navolger van Thomas Alva Edison er in te luizen. Vroeg veroordeeling tot 1 maand touwpluizen. Finis. kon zij den strijd nog niet een poosje volhou den? Was er niemand wien zij om raad kon vragen? Daar dacht zij aan Willem; het eerste oogen- blïk schrikte zij van het idee terug; van alle menschen op de wereld was er geen, tegenover wien zij zich minder vrij voelde dan tegenover Willem; hij doorzag haar geheel met haar klei ne en groote kunstjes, haar inwendige holheid, haar grenzenloos egoïsme. i„Prada," noemde hij haar en zij ergerde zie hnog bij de herinnering aan den twijfel dien hij koesterde over haar opvoedkundige talenten. En nu zou zij juist bij' hem om raad komen? O foei neenl Zij wierp het plan, zoo pas opgevat, verre van zich, om een oogenblik later er zich weer aan vast te klampen als aan haar eenige red dingsplank in den nood. Wat zou het toch ook eigenlijk, of zij hem haar moeilijken toestand bekende? Hij was im mers toch maalf een broer? Wat het zwaarste is moet het zwaafste wegen. Zij mocht toch deze racphtige positie niet zonder slag of stoot op geven; zij moest alles doen om zich te hand haven. Twee weten meer dan één. Willem zou misschien kunnen raden. En dit eenmaal besloten hebbende, stak zij vastberaden de pen in den koker en schreef het voor haar liggende papier vol. X. Dén volgendein avond ontving Willem cot zijn groote verbazing een brief van zijn zuster uit Amsterdam. Tot nu toe had Prada hem ni .t verwend met haar brieven, zij maakte haar correspondentie gewoonlijk met briefkaarten af, waarop niets anders stond dan: PLAATSELIJK NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. 5, De kolfclub „Op Maat" besloot deel te ne men aan societeiten-wedstrijd, te houden door de 4 kolf clubs, aan dien Lamgendijk. A.s. Zon dag heeft de eerste ontmo.etilng plaats in de {kolfbaan van den heer J. de Bakker en daarna om de 3 weken resp. in Concordia, bij P. Kra mer alhier en C. Vis, Oudkarspel. Er werden 8 personeele prijzen uitgeloofd en medailjes ö'oor den eersten prijswinner en voor de club, jdèe het hoogste aantal punten slaat. ZUIDSCHARWOUDE. Het Roode Kruis-comité is uitgebreid tot 18 .leden, die in paren de rondgezonden circu laires zullen ophalen, zoodat men a.s. Dins dag weet, waarover het comité heeft te be schikken. BROEK OP LANGENDIJK. De collecte, j.I. Zondag in de Chr. Geref Kerk gehouden, voor de hulpbehoevende Duiit- sche predikanten (gezinnen) heeft opgebracht ,fi 109.57. BROEK OP LANGENDIJK. Voor het exporteeren der steenkool, van Alk- tnaar naar de Langedijker gemeenschappelijke .gasfabriek was laagste inschrijver „De organi satie der transportarbeiders" alhier, aan welke {bet werk is gegund. Ui i OEN OMTREK ST. PANCRAS. Woensdagmorgen waren een aantal werkloo- zen voor gemeenterekening bezig me t sneeuw- •opruimen van de wegen, een maatregel welke de goedkeuring der burgerij zal hebben, en welke het verkeer aanzienlijk zal1 verbeteren. NIEUWSTIJDINGEN. Ongevallen. In een woning aan den Westerweg te Den Haag 'heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. t)e vrouw des huizes moest iets van de boven verdieping 'halen en liet de twee kinderen even alleen in de huiskamer achter. Tijdens de af wezigheid der moeder sdhijnt een der kinde ken, een vierjarig meisje, te djcht bij de bran dende kachel te zijn gekomen, tenminste toen de bewoonster terugkeerde, zag zij tot haar ontzetting het kind geheel in vlammen gehuld. Zoo goed en zoo kwaad als dat ging, trachtte de ontstelde moeder met doeken de vlammen 'jte dooven. De arme kleine had echter over het ge'heele lichaam brandwonden bekomen en moest in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis worden vervoerd. De brandwonden wa ren zoo ernstig dat herstel uitgesloten was en in den loop van den middag is het meisje reeds overleden. Ook de moeder bekwam bij het blusschen 'vrij ernstige brandwonden. Zij kon echter, na verbonden te zijn, thuis blijven. Op het postkantoor te Amsterdam wordt een geldtrommel met f15000 vermist; vermoe delijk ontvreemd en afkomstig van een der bij kantoren. Dé man, die den aanslag op dr. D. te Til burg heeft gepleegd, heeft bekend dat hij het plan had, den dokter bewusteloos te slaan en hem daarna te berooven. Het is de 21-jarige kantoorbediende D .L., wonende in de Nijver straat te Tilburg. De rijks-advocaat mr. D. Asser eischte gisteren te Amsterdam tegen een koetsier, die 10 vaten spiritus had vervoerd, zonder de ver- eischte vergunning f 36-000 boete, zijnde vijf maal het bedrag dat aan belasting verschul digd was. „Alles wel het gaat uitstekend. Ik hoop, dat gij beiden het ook goed maakt vele groeten 1 Hierop kwamen met kleine varianten al haar briefkaarten neder, en nu een brief, en een dikke nog wel; zoo blasé was de arme Willem niet onder het oogpunt van afleiding om er nciet gretig naar te grijpen. Meer dan hij zelf bekennen wilde, was hij jiieuwsgierig naar de ondervindingen van Leo- nore in de vreemde stad. Nu hij zelf het groote, volle leven niet meer kon meeleven, was het zijn grootste genoegen uit de verte dit leven te volgen in zijn verschillende uitingen; nu de Waelbekes echter weg waren en zijn zuster eveneens, scheen het of alle gemeenschap voor hem afgebroken was, of een groote, hooge muur voor zijn oogen was opgetrokken, die hem het gezicht op de levendige, woelige we reld geheel onttrok. Ondanks zijn beminnelijke philosophic en zijn onverstoorbaar goed humeur kon het niet an ders of deze afgeslotenheid in dit sombere jaar getijde drukte hem zwaar neer. Otto had het zoo druk', dat hij hem weinig spreken kon. Zijn .vader werd hoe langer hoe suffiger en slaperi- Ook Willem's werk vlotte niet, hij vreesde kwam er een schijn van levendigheid over hem, maar een geregeld gesprek was toch niet vol .te houden. Ook Willem's werk vlotte niet, hij vreesde 'dat zijn herinneringen uitgeput raakten, dat de friischbeid van zijn geest verloren ging, omdat (nieuwe indrukken ze nooit meer kwamen op wekken de denkbeelden lieten hem in den steek, zelfs geen nieuwe gedachten wilden meer qpkomen in zijn brein, alles bleef daar van binnen wanhopend dof en grauw, en huiverend dacht Willem aan het misschien nog zoo lange Dé man had gemeend 10 vaten olie te ver voeren. De officier van justitie verzocht toewijzing van dezen eisch, bij niet betaling te vervangen door 7 dagen hechtenis. Tegelijk gaf de offi cier den bekl. in overweging van deze straf ls gratie te vragen. Voor het Assisenhof van Brabant 'heeft terecht gestaan, naar het „Laatste Nieuws" meldt, een Nederlander, geboren te Roermond, wonende te Laken, beschuldigd van levering aan den vijand van den Belgischen Staat. Be klaagde was bestuurder van de naamlooze ven nootschap „Grand Tonnellerie mécanique", die in 1914, bij het uitbreken van den oorlog, haar deuren sloot, doch van 1915 tot en met 1918 zaken deed en een winst van 124-000 francs maakte. n i Het openbaar ministerie hield staatade? dat de Nederlander tonnen aan den vijand 4e verde. Bekl. werd dan ook door de Duitschers bevoor deeld. Uit de briefwisseling met de Duitschers blijkt trouwens dat bekl. schuldig is aan leve ring aan den vijand. Biekl. verklaarde, dat, zoo, hij aan de Duit schers tonnen heeft geleverd, hij zulks gedaan heeft, om aan de Belgische bierbrouwers het noodige te kunnen verschaffen. Een grappig voorval heeft dezer dagen teen drukke winkelstraat in de Engelsche stad (Brighton in rep en roer gebracht. In een groo te slagerij aldaar moest de ko,eicel met am moniak-gas gevuld worden. Door een ongeluk kige samenloop van omstandigheden vond het Was een uitweg in den winkel. Personeel en koopsters vluchtten ijlings. Door het rumoer ontstond een oploopje. In- tusschen had bet gas zich ook over de straat verspreid en allen, die zich in de nabijheid be vonden gevoelden weldra een eigenaardige prikkeling in d eoogen en den hals en moesten of zij wilden of niet, weenen. Steeds meer niewsgierigen kwamen aanloopen. Daar moest toch wel iets heel bijzonders gebeurd zijn, dat tal van groote mannen als kinderen stonden te schreien. En hoe meer menschen zich verza melden ,des 'te meer verspreidde het gas zich en dwong iedereen onder zijn bereik „mee te huilen." Zelfs de stoere brandweermannen he kwa men om de lekage te repareeren, kregen tra nen in de oogen. Eerst nadat zij hun gasmas kers hadden voorgedaan, konden zij met hun werk aanvangen en aan het geween een einde: maken. Motorongeluk. l Gisteravond even over ii is een motorrijder biji de Broeksloot te Rijswijk (Z.H..) achterop gereden door een auto komende uit de richting Den Haag. De man heeft, naar het „Vad." meldt, vermoedelijk een schedelbreuk bekomen en is in zeer zorgwek kenden toestand naar het Haagsche ziek^huis ver voerd. De onbewaakte overwegen. Gistermiddag even voor de aankomst van den trein van Zwolle om 2.26 werd voor een nietbe waakten overweg te Heerde een kar met paard door dien trein aangereden, zoodanig, dat de kar geheel verbrijzeld werd. Man en paard bleven ech ter ongedeerd. Ergerlijk. In de pastorie der Herv. gemeente te Nijehorne (Fr.), pas door den rechtzinnigen predikant ds. (Pijriacker Hordijk tegen den zin der vrijzinnige meerderheid betrokken, zijn bij avond de glazen ingegooid. Op straat werden daarna deze predikant' en een ambtgenoot gemolesteerd. De laatste loste, ter zelfverdediging een revolverschot, dat de jas van een der aanvallers doorboorde. De politie stelt een onderzoek in. Vechtpartij in een autobus. Te Sliedrecht is het in een der autobussen, wel ke om 11 uur van Dordrecht vertrekken, gevaarlijk geweest. Eenige Papendrechtsche jongelui kregen woor den met een tweetal Sliedrechtenaars en weldra kwam het tot vechten. Drie groote ruiten van de „Büssing"-autobus werden vernield. leven, zonder eenige kleur, zonder eenige af wisseling, zonder eenig voorwerp van belang stelling dat voor hem uitgespreid lag. In deze stemming vond hem dus Leonore's brief; wanneer zij geweten had, hoeveel goed hl leen het zien der dikke enveloppe met het ■krachtige, flinke handschrift op haar ongeluk- kigen broer maakte, wellicht zou zij zich ver waardigd hebben hem meer te schrijven; mis schien ook niet. Leed en vreugde van anderen {maakten niet den minsten indruk op haar. W' f lem sympathiseerde niet met haar, vooral niet meer nadat zij Otto zoo erbarmelijk ha/d behan - ideld; maar zij was de eenige, die hem nog met de buitenwereld verbond, het eenige lid zijner familie met wie nog een beetje verstandig te praten viel, de eenige, die hem nog iets zeggen kon, wat 'het hporen waard was, en met een blij de trilling in de vingers, die hij gelukkig was nog te kunnen voelen, opende hij de envelopje.;. „Willem," stond er bovenop. ..Lieve of bes te" vond Leonore een overbodig verbruik van inkt. 3X! 5I „Willem I" j„Je vindt het zeker vreemd dat ik je schrijf maar ik vind het nog vreemder, vooral om - dat ik weet waarover ik je ga schrijven. „Een maand geleden had ik niet gedach; dat het mogelijk of zelfs denkbaar zou wezen*" idat ik over zoo iets met je zou praten, en aus wen dik mij tot je als tot mijn eenigen raads man! „Hoe gek hè 1 Ik'moet ook eens rnijize ,r er o pbezien of 'het waar is, dat ik mijn ho 0. wijzen, phüosophischen broer om raad v dat je er „schadenfreude" over voehr begrijp ik, maar het kan mij niet sche' 'n .t dwaasheid mij te geneeren, want aprè- df',; J je toch maar een brper!" 3 tout b'n (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2