m LaitBctniKgr courant aweme Blad) LANGENDljjj 30 uur Leesdieni Alkmaar. \NCRAS. .30 uur Ds. J. uur Ds. J. 2.30 nam. Pretfc AARD'. Ds. Fernhout Femhout. Nj Zaterdag 8 December 1923. Karakter en Handschrift door J. DAVIDS. (Nadruk verboden). jen DIJK. 12 wagen! 10 IV. Het is bijna overbodig te zeggen, dat de indteekening van Napoleon een rijke studie- l was en nog is voor hen ,die de grapholo- bestudeeren- Misschien is het handschrift Bonaparte een der steunpilaren geweest pr de studi evan het handschrift. Hieronder een reproductie weergegeven van 7 hanid- ïkeningen van Napoleon. No. 1 werd ge dreven in 1792 te Parijs, no. 2 in Toulon no. 3 in Opper-Itaüë 1796, no. 4 komt or op eenige documenten, geteekend te Aus- liitz 1805, no, 5 in Moskou 1812, no. 6 in HTEN. NTEMARKT. -9.40, 2e soort 1 2 50—5.20, 2e gele kool 2.30 (O kg deensche 4600 kg. uien 350 kg. nep 3.50—3.90, 9,0 6.11.90, 2 de kool 2.50 kg. gele kool 15100 kg. deen 70—1.50, 10050 708.14100 ieten 9.10. 350 n 7.90—8.6Q, 12.,40, peen 90, doorschot doorschot 2.10 deensche witte emkool 8.70— 8100 kg. uien, cool, 20100 kg. 1500 kg. deen- ikbol. ;en 8.20—8.30, de kool 2.40— bol 2.70—4.30, itte 1.70—2 j50 aardappelen, >800 kg. roode :gl. witte kool, iks bloemkool. e kool ie soort 1. Nitschot ï.20 idem 2e soort 301.80. Witte -8.70. Peen 3.10 ode kool, 2055 deensche witte kilogram, uien 1.80—2.80, ï-903j20, 2e ■0 70, 2e soort 502.10, uien >er34120 kg. 4100 kg. witte Wol, 1450 kg. TVEILIItG. kool 2.- 2.10—4.90 per 30 kg., worte- 2.1010.40 p. 0 kg boeren - pruiten 12.1—- -60 r— f63, zonder t f 59— f58, zonder f56.—. ontdekken van het sierlijke, brutale, flinke, van energie getuigende „Bonaparte" tot de terneer geslagen paraaf in 1815, doch zal ook duidelijk begrijpen, hoe men eigenlijk tot de bestudee- ri|ng van het handschrift is gekomen. Teneinde het overzicht gemakkelijker té ma ken, vooral voor hen, die deze feuilletons wil len bezigen als handleiding bij hun schriftstu die, zijn de verschillende schriftsoorten en grootten met hun „beteekenis" hieronder sys tematisch weergegeven. Al deze regels spre ken voor zich zelf en het zal den a-s- grapho- loog geen moeite kosten een- handschrift in te deelen in een dezer groepen. Schrift met krullen. Dit is de schrijfwijze van lichtzinnige vrouwen, die in de meeste ge vallen een neiging voor buitensporigheden heb ben. Ook 't handschrift van mannen kan wel krulrijk zijn. In dat geval is de schrijver geen hoogstaande persoonlijkheid. Hij wil voornaam, dikwijls gewichtig doen, maar zijn prestaties zijn nihil. Dun schrift van schoonen vorm: Het ken merk, dat de schrijver beschikt over een flinke 14 te Fontainebleau en no. 7 in 1815. L J 1J IJ I.J J hm JL m li! HIttl1*1 iaË i dosis gezond verstand. Het wijst voorts op de neiging voor idealen en op eigenschappen, die de zucht naar stoffelijk belang buitensluiten. Gelijkmatige dikte en zwaarte van het schrift wijzen op genotzucht en vreugde bij stoffelijk bezit. Alle soorten schrift dooreen of achterover: geestigheid, spotzucht en als we scherpe hoe ken bij de letters aantreffen: boosaardigheid. Klein schrift, rechtop: neiging tot 't roman tische. Godgeleerden hebben meestal een klein, duidelijk schrift. Klein schrift (gewone richting): vreedzaam karakter. Indien de letters van dit schrift een voudig zijn, dan bezit de schrijver zin voor huiselijkheid. Middelmatig groot schrift: Bij dit schrift is niet in een enkel woord de karaktereigenschap aan te geven. De statistieken geven er de vol gende beteekenis aan. De schrijver houdt van..., liefde, vrede en is daarbij ondernemend in za ken. Hetzelfde schrift, doch dan rechtop ge schreven. wijst er op, dat de „getallenzin" van den schrijver of schrijfster zeer ontwikkeld is. Het is ook het teeken van verwardheid (in de beteekenis van verstrooidheid). Groot schrift: Teeken van een ondernemend, dapper karakter. Bijzonder groot, los en sierlijk schrift: Rijke fantasie. Bijzonder groot gelijkmatig schrift schrijven personen, die men gewoonlijk aanmerkt als „aan grootheidswaanzin lijdende", t Is het handschrift van hoogdravende menschen, die zich verbeelden veel te beteekenen. Dralend, aarzelend, neergeschreven letters wijzen op een schuchteren schrijver; hem ont breekt ondernemingsgeest. In gezelschap voelt hij zich niet thuis. In 't dagelijksch leven zou den we deze lieden „menschenschuw" noemen. Men dient natuurlijk op te letten of dit aarze lend schrijven niet 't gevolg is van ouderdom. Met opzet geteekend of versierd losstaand schrift. (Met los-staand schrift wordt bedoeld 'tniet aan elkaar schrijven van woorden, doch na de meeste letter, de pen te lichten)kwast. Dit eene woord typeert voldoende den schrij ver. Volledig had ik gerust kunnen schrijven: i„kwast zonder suiker", want lieden die er een dergelijk handschrift op na houden, zijn men schen, (mannen) die we met „kwast" betitelen en die bovendien geen geest bezitten. Gewoon los-staand schrift: Een weinig prac- tisch denkvermogen. Loopend schrift, (schrift waarvan alle let ters van een woord en zelfs woorden aan el kaar geschreven zijn)Logische en practisch denkende personen. Indien verschillende woor den van een regel of zelfs gebeele regels aan elkaar geschreven zijn dan wijst dit op eenzel vigheid. De schrijver zal een onverzettelijls streven hebben ter bereiking van een eenmaal opgevat plan. welkom de vergadering, waarna lezing en goed keuring der notulen volgde. De boekhouder, de heer M. Kooijman, bracht ver slag uit over het afgeloopen jaar. Ook dit jaar is voor het fonds niet ongunstig geweest. Het aantal verzekerde koeien bleef vrijwel stationair Geduren de het afgeloopen jaar werden 13 stuks vee af gekeurd, waarvoor werd ontvangen f804.25. Verzekerd werden van de 85 veehouders in het ie kwartaal 447 runderen voor f92080.2e kwar taal 433 runderen voor f 90390.3e kwartaal 388 runderen voor f 181100.4e kwartaal 394 runderen voor f 122300.Gemiddeld dus 417 runderen voor f 106470.—. De omslag bedroeg gedurende het ge- heele jaar 2.35 pCt., wat gemiddeld is f5.38 per rund. In het jaar 1920'21 waren deze cijfers 1.25 pCt. of f 5.80 per rund: De totale ontvangsten heb ben bedragen f3333.40, de uitgaven f3282.05, zoo dat de rekening sluit met een voordeelig saldo groot f51.38. Als bestuurslid werd herkozen de hr. G. Gaijaard De rekening door de heeren G. Gaijaard en F. Aker nagezien werd op advies van deze heeren goedgekeurd met de cijfers zooals hierboven ver meld. De. heer A. Mijts werd bij acclamatie herbe noemd als directeur. Na de nu volgende rondvraag, die niets opleverde werd de vergadering met woor den van dank door den voorzitter gesloten. SINT PANCRAS. ©ij den heer S'. Duif Mzn. werd dezer dagen een kalf geboren met het respectabele gewicht van 120 pond. Een normaal flink kalf weegt door gaans 70 80 pond. In deze handteekeningen vindejn we de ge- :hiedenis van den groeten man graphologisch :rug. Zijn geheele gemoedstoestand heeft hij deze enkele halen gelegd. Een aandachtig :zeres of lezer, die eenige studie van het hand- thrift heeft gemaakt en die de geschiedenis an Napoleon kent, zal bij het bestudeeren der andteekenimg niet alleen het langzame verval Plaatseüjk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. (Het onderzoek van de partij Kalizout 400/0, geza menlijk besteld door de leden van „Tuinbouwbe- lang" bij den heer D. Kansen te Noordscharwoude, wees uit een gehalte van 40.30/0 kali. BROEK OP LANGEND1JK. Gevonden voorwerpen. vier kinderwantjes. twee- kinderportemonnaie's met inhoud. een lorgnet in étui. Inlichtingen aan de Secretarie te Broek op Lan- gendijk. BROEK OP LANGENDIJK- Het in deze gemeente officieus bekend staan de Comité tot vermindering van den grooten nood waarin het Duitsehe Volk verkeert, heeft zich permanent verklaart en bestaand thans uit de navolgende personen: J. Bouwens, voor zitter; C. Wagenaar penningmeester; W. de Groot, Bi. Y'tema, J. Dirkmaat Azn. en C. spaans, leden, terwijl al's secretaris zal optreden idie heer P. Keizer, gemeente-secretaris. Dit Comité heeft zich gesteld onder de aus piciën van het Nederlandsche Rooide Kruis. Aanvankelijk is het de bedoeling van het Co mité, den tuinbouwers te verzoeken, een ge deelte van hunne producten voor 'de arme Duit sche bevolking af te staan. In den loop der 'e. k'. week zal te dien einde bekendheid wor- 'den gegeven op welke wijze de inzameling dier producten zal plaats hebben. Thans mag worden volstaan met een opwek king tot alle standen der Burgerij mede te wer- sken voor dit groote doel. UIT DEN OMTREK OUDE NIEDORP. Vergadering van het veefonds te Oude Niedorp op 6 December 1923 in het lokaal van den heer I A. Mijts. De voorzitter, de heer A. Mijts, opende met een FEUILLETON. TE HOOG SPEL. „Wat zit die meid in de kneep," dacht Wil li, „dat ze het noodig oordeelt zulk een voor de te houden tegen mij." i,,Nu dan, recht op het doel afl „Volgens mijn briefkaarten weet je zoo- at alles af van mijn toestand hier. 't Gaat heel 'tis een éénige betrekking, i|n heel Euro- a en daarbuiten vind ik er geen betere, 't is list iets voor mij en wat je gelieft te noemen lijn aristocratische neigilngemi. Er is niets, waar ver ik te klagen zou hebben, al wilde ik1 ook behalve bet kind. ;0 maar! Dat kind, 'dat kind! Zie je Willem, at is iets niet te beschrijven, al had ik jou pen ok. 't Is geen kind, 't is een redeloos dier, een lonster, minder dan een orang-oetang. Anders an ik er niets van zeggen. Er is niets van aar te maken. Ik verzeker je, wanneer «k iet alles en alles met haar beproefd had, ik >u het je niet bekennen die onmacht van mij. •ntzag nog liefde kan ik van haar winnen, laar is zij er vatbaar voor? Ik geloof het niet. Iet eenige wat haar regieeren kan is de zweep an haar vader, zijn ranselpartijen mist zij noo dig. 't Is het eenige middel om met haar klaar te komen, en ik, die toen met mijn humane begrippen zoo iets in de hoogste mate stuptend en walgelijk vond! „Natuurlijk kan ik dat middel niet toepassen, pn op dat punt is zij mijn meerdere; mijn ge zicht schrijnt nog van haar krabben, op mijn borst voel ik nog den slag, mij daarop gege ven. Nooit vergeet ik dat gezicht, zoo'n heks, zoo'n furie, zooals zij daar op mij aanstoof. ,„En de oorzaak? Zij sluit zich op m haar kamer, in haar vesting; nooit mag iemand daar in komen, en ik heb toch als de vrouw, aan wie haar opvoeding toevertrouwd is, wel het recht in 'haar geheimen te dringen? t„Tk heb dus, terwijl zij uit was, haar kamer laten openen en keek daar allies: in na. Wat is nu dat groote geheim van een veertienjarig kind? Je raaidt het niet in tien! Een vergade ring poppen voila tout! Om die te kleed en ver knipt zij haar costumes, haar mantels en on dergoed! Eenige hebben recht op haar liefde, oen enkele wordt door haar gehaat en die heet „Juf". jNtt schijn ik iets niet an orde te hebben ge bracht, tenminste zij is er achter gekomen, dat ik haar kamer heb nagezien, en vandaar die vreeselijke scène. Ik, die zoo, gauw met schrik of nerveus word, ben er nog geheel ontdaan PERSNIEUWS De „Nieuwe Haagsche Courant" betitelt haar artikel „Naar het derde station". Na den heer Kooien is ook de heer Bee laerts van Blokland met ledigen weitasch van de jacht teruggekomen. We waren er al bang voor. Financiën, zoo, verluidt nu, is 't groote strui kelblok. Wie durft dat aan met de wetenschap, dat hem geen lange tijd van beraad gelaten is? De nieuwe titularis moet man van de daad zijn. Voor alles. Hij moet het weten. We hollen nu achteruit. Elke dag kost vele duizenden. Wie het Colijn verbeteren zal, mag dien toestand geen minuut na zijn optreden be stendigen. Dat bewustzijn is algemeen. En daarom Financiën. Wie zal dat aanpakken en doorzetten wat noodig is Die man is nog niet gevonden. Zal hij te vinden zijn, nu we in het derde stadium der crisis zijn aangekomen? Üf zal het verloop misschien zoo zijngeen nieuw kabinet, omdat de formatie er van niet mogelijk is gebleken, maar aanblijven van het Kabinet-Ruys, ter afdoening van de „loo- pende zaken"? Dit laatste zal dan zijn op te vatten in zeer ruimen zin. Zelfs de bezuiniging zal er onder moeten vallen. Anders gaan we stellig naar den kel der. 't Zou politiek een hoogst vreemde situatie geven. Een parlement, dat deze situatie in het leven riep, heeft, aldus de „N- H. Crt.". zedelijk het recht verbeurd om telkens weer een spaak in het wiel te steken. De tweede mislukking. Het „Hbl." schrijft: De heer Beelaerts heeft al bijzonder vlug het bijltje er bij neer moeten leggen. Misschien bi|nnenlandsche politiek wat te weinig thuis was doordien hij, sedert verscheidene jaren, in onze geraakt, zoadat hij dan ook, naar we hoorden, „paf" beeft gestaan toen de Koningin hem de kabinetsformatie opdroeg. Wel'ke wandeEngen de heer Beelaerts op zijn weg ter vorming van een extra-parlementair kabinet precies heeft gemaakt, weet men niet; ze schijnen echter bij den heer Van Gijn te zijn geëindigd. En daar er in het bericht over de mislukking staat, dat deze hoofdzakelijk werd veroorzaakt door de moeilijkheid om een Mi nister van Financiën te vinden, dankt het ons aannemelijk, dat de heer Beelaerts dddrop al lereerst is uit geweest en, vóór 'den heer Van Gijn, te vergeefs eenige anderen heeft aange zocht. Men weet overigens dat hij aanstonds met de fractieleiders van rechts had overlegd, zoodat het geval er misschien zóó uitziet: De drie rechtsche fractieleiders hadden een rede lijk' perspectief van steun geopend, waarschijn lijk onder voorbehoud van nadere beoordeeling van het program, en daar dit laatste uiteraard hoofdzakelijk door den minister van Financiën zou worden beheerscht, is de heer Beelaerts toen op zoek gegaan naar zoo'n functional ris. deze onderstelling zouden er dus, voorshands, geen politieke zwarigheden zijn ontmoet, maar bet is al weer jammer, dat men dit niet zeker weet, omdat men nu weder niets kan zeggen van eenige kans op slagen van een derden aspirant-formateur. Wij meenen te weten, dat de heer Beelaerts de Vlootwet allerminst heeft willen loslaten en het is waarschijnlijk, dat dit een bezwaar is geweest voor het vinden van een minister van financiën. Welke opdracht zal een' nieuwe kabinetsfor mateur nu krijgen? Een parlementair Kabinet lukte niet, een extra-parlementair ook niet. Nu- dan misschien een zakenkabinet ad hoe? Een bezuinigingskabinet, dat zich zooveel mogelijk buiten de politiek houdt, voor zoover die niet de financiën betreft? Dat is nu wellicht het redelijkst. Maar we komen zoo, met eiken stap, iets verder van een zoo, sterk mogelijke Regeering. Want dat had er alleen een uit de rechter zijde kunnen zijn. NIEUWSTIJDINGEN van. Nu slaapt zij, ik heb er den dokter bij laten komen en hij heeft haar een kalmeerenrl drankje gegeven, misschien wel met morphine ingespoten. Nu 'heb ik tenminst erust, maar wat zal het morgen geven? ■JOch Willem, ik zou het zoo dolgaarne vol willen houden; 'tis zoo schandelijk mijn on macht te bekennen, mijn post te verlaten. En waar moet ik weer naar toe? Ik ben zoo ver wend, nooit zal ik het meer bij jelui kunnen uithouden, zeg mij toch wat moet ik doen? „Je bent in Indië geweest, je kent dat volkje beter dan ik, je weet misschien hoe er mee om te gaan. Verbeeld je, wat zou dat een tri omf zijn: the taming of the Shrew, want groo- ter feeks heeft Shakespeare zelfs niet kunnen scheppen. Ik bid je, schaf raad! Ik ga nu naar bed, ik kan niet meer schrijven, mijn handen beven zoo! Tot morgen!" p.S. „Verbeeld je, van morgen stond de kamer van de jonge dame wijd open, zij zat beneden, alle poppen heeft zij urt het raam gegooid, 'tis daar zoo'n desolate boel binnen als men maar denken kan! Zij zit beneden, doodstil, mat, met behuilde oogen, weigert te eten en te drinken. „Ik heb de kamer een duchtige beurt laten geven, daar kon ik nu mee voort; maar het kind! Willem', zeg eens iets of nog Lever Steunzegels voor nationale vereenigingen. De Minister van Biinnenlandsche Zaken en Landbouw brengt ter kennis, dat het in het voornemen der regeering ligt gedurende een nader te bepalen tijd aan de kantoren der pos terijen voor het publiek bijzondere postzegels verkrijgbaar te stellen, welke zullen worden verkocht met een nader te bepalen toeslag bo ven de frankeerwaarde en waarvan de op brengst, na aftrek van die frankeerwaarde, de kosten van aanmaak, administratiekosten en eventueele andere onkosten, uit de uitgifte voortvloeiende, zal worden gebruikt tot steun aan nationale vereenigingen, welke een mensch Uevend doel nastreven. Vereenigingen, als boven aangeduid, welke meenen voor steun in dezen in aanmerking te komen, geheven daartoe vóór 16 Dec. a.s. een schriftelijk verzoek in te dienen bij den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Het Néderi. Rooide Kruis in Duitschland. Van de directie der Fransch-Hollandsche kom eens hier! Het oude Geertje kan, terwijl Ije hier bent, heel goed bij den Baron blij ven, ik zal haar wel betalen, laat je in den .wagon tillen en je kunt dan blijven zitten tot Amsterdam. Ik haal je met het rijtüig af. Toe, Willem, doe je 'het? Morgen? Kom, je hebt nog zoo weinig voor je eenige zus gedaan. TeLegrapheer maar ,,1'k kom trein zooveel" en je zult het bepaald goed bij me hebben. Mondeling kunnen wij alles zooveel beter af praten- 1 „Nog iets! Geen woord aan Otto over het geen ik schrijf, 't Is strikt confidentieel,aan den Baron natuurlijk niets, dat weet je wel! „Je zusje Prada". „Och, och! wat staat het water hoog aan de lippen! Nog Prada teekent men op den koop toe. Zoo lief I Geen kleinigheid wat zij mij!vraagt Met mijn treurigen nasleep op reis gaan, en naar Amsterdam nog wel. Hoe verzint zij het! Egoïst, egoïst! O, Otto mag blij zijn dat hij den dans door het leven met haar ontsprongen is." Hij las den brief nog eens over. „Lust om er eens uit te breken, eens iets anders om mij heen te zien, genoeg! Maar, maar, maar! Ik verplaats mij zoo. moeilijk. Ik kan den ouden heer zoo bezwaarlijk alleen la ten. En dan mij in andermans zaken mengen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3