NIEUWE Donderdag 18 December 1923. 32e! SU» ar graag aesrallie m JfO/146. TKUmkWii BS LAUIGI CdllftAST. DE UITKIJK Wie bet onderste uit de kan wil hebben.., ietwaar? Toen Lloyd Geojrge hun wü niet :1de 'doen, meende de protectioaisten 't wel ,nder hem en zijn liberale hulptroepen te kuil en stellen. En de kiezers van Engeland ga ai hen gelijk. Met een meerderheid van '70 leven ze de baas i'n het Lagerhuis. Maar dat ijjk hadden ze gekregen onder voorwaarde, x>r Bonar Law afgelegd,, dat ze geen protec- zouden invoeren. Eerlijk als de Engelsche ilitici over 't algemeen zijn, achtte Baldwin oh door die belofte gebonden..Maar hij achtte 3 overwicht der conservatieven sterk genoeg met de protectie als inzet, een nieuwe ver- ezing te wagen. Dat is hem tegengevallen. ae overduidelijke wjjze heeft het Engel- he volk hem te verstaan gegeven, dat het deze protectie niet gediend was. Maar de welclige nederlaag der conservatieven moet ch waarschijnlijk ook nog wel uit andere oor- Joen verklaard zijn. Ongetwijfeld zullen de ngelsche kiezers zich drukker gemaakt hcb- 31 over de vraag, of hunne schoenen en hui's- eeren duurder zouden worden en of het waar as ,dat de vermeerdering van de bedrijvigheid de Engelsche industrie, d.e van de invoer- chten het gevolg moest zijn, niet wellicht het agelsche handelsleven op noodlottige wijze iu verstoren, dan over de Roer-bezetting en Fransch-Engelsche vriendschap. Maar voor de uitspraken van de liberalen de arbeiderspartij, dat Engeland's gezag in wereld tot dichtbij het nulpunt was gedaald, it de ontreddering van Europa voor het groot deel de schuld was van de ook in Engeland ïerschende malaise en dat de slappen, half- achtige politiek, die de regeering tegenover ankrijk voerde, daarvan oorzaak was, daar- )or zullen wel de Engelsche kiezers ontegen- iggelijk gevoelig zijn geweest. Het Engelsche volk wenscht over 'talge- ieen ongetwijfeld de handhaving van de ransch-Engelsche vriendschap. Maar het enscht die niet ten koste van alles. En in de :rste plaats wenscht het zeker de handha- ng van Engeland's gezag en Engeland's be ngen. Maar hef is te nuchter om niet te zien, it die beide door Frankrijk in 't gedrang wor- m gebracht. En de aard van 't Engelsche jlk brengt mee, dat nu het dat ziet, het ook rmerkt, dat het belang van Europa deerlijk de knel raakt en Engeland verplicht is, aarvoor op te komen. Er zijn teekenen te over, ie ei op wijzen, dat de oOgen van het Engel- volk steeds verder opengaan voor de fa lie gevolgen van de internationale politiek, oals die thans onder Frankrijk's leiding ge- Oerd wordt en voor de noodzakelijkheid het oer dier politiek radicaal om te gooien. De ede ,door Smits destijds in de rijksconferen- gehouden, heeft ongetwijfeld ingeslagen en breede kringen instemming gevonden. Men egint het tijjd te vinden, dat alle krachten het Britsche Rijk, op z'n hoogst gespan- 1, aangewend worden om eindelijk de wereld - herstellen ,en acht zich gevleid, dat Enge- ffid daartoe in staat wordt geacht en de wereld ooi dat herstel naar Engeland opziet. De ge achte, dat men in overeenstemming met Ame- ka handelt, geeft aan deze opvattingen en den il, die er uit geboren wordt, belangrijker steun het is niet het minst het verzet, dat Frank- ijk tegenover de Engelsch-Amerikaansche po- ingen geboden heeft, waardoor de stemming ïgenover Frankrijk verbitterd en het besef, dat en andere en vastbesloten houding tegenover rankrijk noodzakelijk is, toegenomen is. Frankrijk heeft dat ongetwijfeld begrepen, a in de laatste paar weken was Porncaré s ouding opmerkelijk veel nonchalanter gewor- en. Maar het was te duidelijk, dat die ver- ndering onder den invloed van de Engelsche erkiezingen stond, dan dat zij nog voor den itslag beteekenis kan hebben- En de Engel- che kiezers hebben dan ook in de eerste plaats Oor den vrijhandel, maar daarnaast ook tegen rankrijk, dat wil zeggen, tegen de tegenwoor dige Fransche politiek partij gekozen. Poincaré voelt dat. En buiten Engeland is r wellicht niemand, die met meer spanning de ormin^ van het nieuwe Engelsche ministerie "wacht dan hij. Want er bestaan nog allerlei -Ogelijk'heden en daarom voor Frankrijk nog ■llerlei kansen. Het behoeft nog lang met zeker zijn, dat Lloyd George, die zich den laat- ■en tijd zoo heftig tegen Frankrijk gekeerd eeft en wien ook de Franschen met gespaard ebben, minister van buitenlandsche zaken wordt of zelfs maar lid van de regeering. Maar veel kans er op is en wel. Het voortbestaan van een zuiver conservatieve regeering lijkt na de nederlaag, nu de conservatieven nog slechts ongeveer 260 van de 615 zetels in het Lager huis bezet houden, waar ze eerst een meerder heid van 77 stemmen hadden, vrijwel uitge sloten. Maar geen der twee oppositie-partijen zijn op zich zelf sterk genoeg om een meerder heid te vormen. Een coalitie van partijen is dus onvermijdelijk. Daarvoor komt in aanmer king een samengaan van conservatieven en li beralen als destjjds onder Lloyd George of een van liberalen en arbeiderspartij, daar een ver bond tussohen conservatieven en arbeiders-par tij feitelijk ondenkbaar is. In beide combinaties is tius de liberale partij vertegenwoordigd en zal ongetwijfeld Lib yd George een voorname rol spelen en al's oud-minister en vroegere lei der der Engelsohe buitenlandsche politiek, al licht kans hebben op de portefeuille van buiten landsche zaken. Wat dit voor de Franschen- be- teekent, kunnen Lloyd George's uitlatingen in Amerika zeggen. Voor Duitsc-hland zou allicht de ruil niet slecht zijn, al behoeft die zeker voorloopig nog niet op bizondere vergemakke lijking van zijn positie te hopen, zoodat de machtigingswet, die ondanks den tegenstand van Duitsch-nationalen, communisten en een deel der socialisten is aangenomen, nog wel te pas kan komen. Maar ook voor Amerika kan een dergelijke wisseling van ministers beteeke nis krijgen. President Coolicige's boodschap aan het congres, heeft getoond, dat er in het bui- tenlandsch beleid van wijlen president Har ding, niet veel verandering zal worden ge bracht. Maar ook onder Harding was reeds een neiging merkbaar om de houding tegenover Europa wat minder strak te maken. En vooral voor nauwere samenwerking met Engeland schijnt wel stemming te bestaan. Lloyd George nu is een geestdriftig voorstander van zulke samenwerking. En wat deze impulsieve en on getwijfeld energieke Engelschman wenscht, pleegt hij ook met alle kracht te bevorderen. Voor het geval de arbeiderspartij in de re geering vertegenwoordigd wordt, zal zeker, ook Rusland van den uitslag der verkiezingen kun nen profiteeren. Maar zelfs wanneer zij er bui ten blijft, kan, waar een conservatief-liberale coalitie altjjd een eenigszins wankele meerder heid vormt, de tot bijna 200 zetels verhoogde sterkte der arbeiderspartij op de verhouding tot Rusland moeilijk geheel zonder invloed blij- Voor Europa in het algemeen kan de En gelsche regeerings-verandering slechts gunstig zijn. Al kan men moeilijk een radicale omme keer in het buitenlandsche beleid van Engeland venvachten. Het is wel zeker, dat een regee ring, waarop liberalen of arbeiderspartij deze of beide een sterken invloed uitoefenen met de huidige, voor ons werelddeel zoo verderfe lijke politiek van Frankrijk, niet meer mee kan gaan. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 11 Dec. '23 des morgens 10 uur. Loco-burgemeester de heer Wit. Loco-secretaris de heer Kooiman. Alle leden zijn aanwezig. Na opening worden de notulen gelezen en onder dank onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen. le. Dat hei Raadsbesluit d.d. 11 Mei 1923 betreffende de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand dezer gemeente bij K. B,. van 23 October 1923 is goedgekeurd. 2e. Dat volgens schrijven van Gedeputeerde Staten van 21 November j.l. door onze ge meente aan Alkmaar in de kosten van de wa renwet moet worden betaald f 245,70- Ingekomen stukken: le. Het in de vergadering van 5 November j.L aangehouden adres van het Hoofdbestuur der Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis- B. en W. stellen den Raad voor, daar een kleine subsidie die vereeniging toch niet redt en groote subsidie voor de gemeente te bezwaarlijk wordt geacht, afwijzend op het adres te beschikken. I i i I De heer Liefhebber zegt dat van gemeente wege het groote nut niet wordt ingezien, en acht het beter van rijkswege subsidie aan te vragen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met allen voor aangenomen- i 2e. Een schrijven van den Raad van Medem- blik, om een gelijk verzoek als die gemeente, te richten aan den Minister van onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om het school geld voor het H. Onderwijs, voor hen die de kosten kunnen betalen zoodanig op peil te voe ren, da t 't de gemeente voor die leerlingen niets kost. De wetsbepaling, waarbij 'dit is verboden om de kosten op tie ouders te verhalen te schrappen. Bu en W. stellen den Raad voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat deze zaak alreeds door de vereeniging van Niederlandsche gemeenten wordt behan deld. De heer Over gevoelt er voor om het hen, die het kunnen becalen, dit ook te laten doen. De heer Pluister zou eerst de Vereen, van Ned. Gemeenten willen afwachten. De heer Liefhebber dacht dat men sterker werkte wanneer acihaesie werd betuigd. De heer Tromp is wel voor een adres aan de Vereen, van Ned. Gemeenten om de zaak te bespoedigen, maar met om vanuit iedere ge meente een afzonderlijk adres te zenden. De heer Liefhebber is er wel voor om een adres te zenden, en maakt er een voorstel van. Het voorstel van BP en W. wordt aangeno- „men, met Over, Ligthart en Liefhebber tegen. De anderen voor. 3e. Het in de vergadering van 19 October j.l. aangehouden adres van eenige ingezetenen uit de Lijen om aansluiting aan het Electr. net. In verband met ingekomen kostenberekening van den heer Tromp, de kosten zouden ongev. bedragen f1200, en de uitbreiding van dan ge deelte zou volgens genoemde heer wel recht van bestaan hebben, stellen B. en W. voor gunstig op het adres te beschikken en alzoo tot aansluiting over te gaan. De kosten kunnen betaald worden uit de kas van het Electr. be drijf en behoeft er gèen leening te worden aan gegaan. Er is nog een verzoek ingekomen tot aan sluiting, weshalve voorz. voorstelt deze adres sen aan te houden en tegelijk te behandelen. Het tweede verzoek is van de bewoners van de buurtschap Elba (Lyen). Dit verzoek is on derteekend door 10 bewoners. De heer Tromp zegt dat de redactie onjuist is, maar wil de zaak onderzoeken, en tevens hel eerste verzoek aanhouden, omdat mis schien een ander plan zal moeten wonden ge maakt. Meerderen verklaren zich voor aanhouding van beide adressen tot de volgende vergade ring. Wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. De heer Tromp wil zich belasten met het onderzoek, maar dan met een deskundige en niet met den lijnwerker. Benoeming van een lid der Protestantsche arm- voogdij alhier, in de plaats van den heer J. Na gelhout, overleden. De eerste stemming heeft tot uitslag: Pluis ter 3, C. Rempt 3 en D. Krüler 1 stem. De nieuwe vrije stemming heeft tot uitslag idat herbenoemd wordt de heer J. Pluister met 5 stemmen, met 1 stem blanco en 1 stem op den heer Rempt. De heer Pluister aanvaardt zijn benoeming onder dank voor het in hem gestelde ver trouwen. Algemeene felicitatie volgt. De heer Kamp noodslachter verzoekt om het slachten van een paard ai koe te brengen van f 1.25 op f 1.75 en van klein vee van f0.75 op f 1.—, benevens de vergoeding voor be graafplaats te brengen van f 10 op f 15. B. Cn W. stellen voor om op een mondeling 'verzoek van den 'heer Kamp de belooning voor het begraven van afgekeurd vee te verhoogen en te brengen voor een koe of paard op f 1 50, voor klein vee op f 1, met ingang va/n, 1 Jan. a.s. De heer Lighthart vindt de vergoeding voor de begraafplaats niet hoog. De voorz. antwoordt, dat hij er toch erg op gesteld was en het zelf zoo heeft geregeld. De heer Tromp zegt dat het pas functijoneert en de gemeente 'heeft zich niet onbetuigd ge laten bij de verandering van de slachtplaats. Het voorstel van BP en W. wordt aangeno men. i Van de familie Nagelhout is ingekomen een dankbetuiging voor de laatste eer, aan den overleden burgemeester betoond. Goedkeuring is ingekomen op de vleesch- keuringsverandering. Hierna sluiting. UIT OEN OMTREK OUDE NIEDORP. Dinsdagmiddag j.l. werden in het café van (den heer T. de Jong alhier, door den Loco-Bur gemeester de weilanden dezer gemeente pu bliek vopr den tijd van 4 jaren verhuurd, met den volgenden uitslag: Perceel 1, liggende in de gemeente H.H. Waard, groot 20 aren, gehuurd door den heer A. Hoilenberg, voor f 30 per jaar. Perc. 2, liggende als voren, groot 27.20 aren, gehuurd door iden heer P. Beers, voor f 40 per jaar. Perc. 3, liggende in de gemeente Oude Nie- do,rp, groot 0,79,40 H.A., gehuurd door den heer P. Bakker, voor f200 per jaar. Perc. 4, liggende in de gemeente H.H.Waard groot 2,66,30 H.A., gehuurd door den heer, J. Meereboer voor f515 per jaar. Perc. 5, liggende als voren, groot 1.51,80 H.A., gehuurd door den heer H. Kossen, voor f270 per jaar. Perc. 6, liggende als voren, groot 1,27.10 PLA., gehuurd door den heer C. Bart, voor f 255 per jaar. Perc. 7, liggende in deze gemeente, groot I,15,80, gehuurd door den heer A. Ros. voor f210 per jaar. Perc. 8, liggende als voren, groot 1,34 90 FI.A., gehuurd door den heer J. Oudezoon, voor f210 per jaar. Perc. 9, liggende alsvoren, groot 1,41.40 H.A. gehuurd door den heer J. Oudezoon, voor f 255 per jaar. Perc. 10, liggende alsvoren, groot 0,67 H.A. gehuurd uoor den heer W. Zijdewind, voor f 180 per jaar. Pee. 11, liggende alsvoren, groot 1,31.00 H.A. gehuurd door den heer J. Witte, voor f270 p.j. Perc. 12, liggende alsvoren, groot 1,79. H.A., gehuurd door den heer A. Dekker, voor f290 per jaar. Deze verhuring heeft totaal opgebracht f 2725.— tegen f 3217.— in het vorig jaar. HEERDUGOWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer L. Oli vier, voorheen werkzaam aan de coöperatieve Zuivelfabriek Excelsior, werd ujt de 127 sollici tanten benoemd tot Directeur der coop. Zui velfabriek te Assendelft. PLAATSELIJK NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. Zondagavond gaf 'de afd. Zuidscharwoude —Broek op Langendijk van den Bond van Staatspenskvneering een feestelijke propaganda - verg adering ten lokale van den heer Kramer. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodgid de rentetrekkers, die tusschen de bedrijven door weiden onthaald. Verder was de zaal met be langstellenden geheel gevuld. De voorzitter hield vooreerst een propaganda -inleidingwaar in hij wees op het 10-jarig jubileum van het onvervalschte Staatspensioen, dat op 9 Dec. 1913 voor het eerst in ontvangst werd genomen. Er waren toen 100-000 rentetrekkers. Op 3 Dec. 1919 vermeerderde dit aantal met 200.000, zoodat er op dien datum ongeveer 300.000 per sonen waren, die het premievrije Staatspensioen genoten. Maar sedert dien is het uit, wie in den vervolge Staatspensioen wil hebben, moet premie betalen- Hij bespreekt de vraag, of de financieele toestand van de mindere klasse zoo danig is, dat zij de premie betalen kunnen, en moet deze vraag ontkennend beantwoorden. Bovendien hebben de menschen een onver vreemdbaar recht op dat pensioen; oindat het is een correctief van te weinig ontvangen loon in de 50 jaren, die de arbeiders, aan den op bouw der gemeenschap, hebben gewerkt. Bij de nu geldende verzekeringswetten zullen er 25 pet. oud-en-arme menschen blijven, zoodat jjie strijd van den Bond voor het premiievrije Staatspensioen nog bitter noodig :s. Spr. her innert aan de Regeerings crisis, die maar niet opgelost wordt,, en hoe er meermalen dergelijke crisissen zijn geweest. Hij vond het bedroe vend dat de crisissen zoo vaak hun ontstaan te danken hebben aan het meer of minder uit geven voor het militairisme. Spr. legt er den nadruk op, dat er zoo zelden een regeerings- crisis is, die zijn oorsprong vindt in een drang der regeering om te veel te willen doen voor de mindere klassen. Hij vreest, dat die nietje verwachten zijn, zoolang de partijen in reoht- sche en linksche blijft verdeeld. Het echte Christendom zal vaardig moeten worden over jde menschen, het .Christendom, dat niet met

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1