Iden mojnid maar inderdaad opkomt voor de ver drukten en armen, voor hen die lijden en ge brek hebben. Volgens spreker, aal de strijd, om dat te bereiken, om de begrippen der zoo schoone Bergrede ingang te doen vinden ook op staatkundig terrein, zwaar zijn. Maar „ende despereert niet." Laat onze ijver, aldus onge veer spreker, verdubbelen nu de strijd al 'zwaarder wordt, laten we met ernst en kracht optrekken tegen dien zwaren muur van onwil ;en tegenstand, om daarachter den heiligen burcht binnen te trekken, waarop geschreven Blaat: Oud-en-arm de wereld uit. We kregen nu de opvoering van „Arm Daan- tje" een slachtoffer van oud-zijn en geen pensioen, iemand, die zijn kinderen tot last is, en het gemis van zijn eigen kamertje schrij nend voelt. Een man, die zijn levenlang had gezwoegd en in armoe sterft, weggejaagd door zijn patroon na 50-jarigen trouwen dienst, om> dathij te oud was en er dus niet genofeg meerwaarde van hem te halen viel. Keurig 'werd dit tooneelstuk gespeeld, èn in de uitbeel ding' van de personen, èn in de weergeving van spannende momenten, waarbij het resultaat van dit alles verhoogd werd door het werk van den grimeur, den op dit gebied naam ge maakt hebbenden heer Kuijt. Na ieder bedrijf klonk een hartelijk en welverdiend applaus. Tot slot kregen we nog een paar prachtige nummers t|e hooren van den heer A. Schene die altijd zijn welwillende en gewaardeerde me dewerking aan den arbeid voor het verkrijgen van Staatspensioen geeft en een voordracht van den onmisbaren heer J. Schrijver, die een uitbundig succes inoogstfce met zijn „Hans ón de Bioscoop". Terécht kon de voorzitter in zijn sluit'ings- word roemen op den geslaagden avond, waarop alles zoo best van stapel liep en ieder harte lijk genoot. Hij wekte nogmaals op, na allen medewerkers een hartelijk dankwoord te heb ben toegesproken, de afdeeling en den strijd voor Staatspensioen te steunen. We vernamen dat weer enkele nieuwe leden ktaniden worden ingeschreven, en dat op 20 December te Broek op Langendijk eenzelfde propaganda-feestavond zal worden gehouden. Sociëteit „Onder Vrienden" Oudkarspel J. Schrieken 158 plinten. K. Kroon 164, J- Vlug 166 S. Evers 185 K. Quant 190 A. Eecen 197 Totaal 1060 Volharding" Oudkarspel. 96 punten. 99 1 135' 156 1 160 1 165 Kolfclub H. Aarts C. Raven Jb. Gelder C. Vlug P. Gelder S. Ton NOORDSCHARWOUDE. Hel was j.l. Zondag voor de kolfliefhebbers we der eens een echten Zondag vol genot. Op dezen dag had nl. de eerste ontmoeting plaats tusschen vier sociëteiten en de kolfclub „Volharding" van- Oudkarspel. Het was weer eens een meten van eikaars krachten, en daarbij dient gezegd dat de kolfclub „Volharding" zeker een goed figuur heeft gemaakt. Aan dezen wedstrijd werd van iedere club door zes kolvers deelgenomen, terwijl door ieder 4 par tijen werden geslagen. De uitslag van deze ontmoe- tingl uidt als volgt: Sociëteit „Op Maat" Zuidscharwoude. P- Glas x46 punten. R. Luijting 165 Rens Slot 175 F. Molenaar 181 J- Reijne 186 P. Hagenaar 199 t> Totaal 1052 Sociëteit „Vriendenkring" Noordscharwoude T. Kostelijk 100 punten. G. Langedijk j48( I J. Timmerman 1591' C. Pranger 161 D. Keppel a 64 t T. Pranger 202 I Totaal 8 n Deze eerste ontmoeting had plaats in de kolf baan van den heer J. de Bakker te dezer plaatse. Stand: ,vQns.Genoegen 1099 punten. „Onder Vrienden" 1060! „Op Maat" 1052 „Vriendenkring" 934 „Volharding" 81H ZUIDSCHARWOUDE. Dinsdagavond kwam het Roode-Kruis -Comi té op het Raadhuis bijeen, ten einde het resul taat op te maken van de gehouden verzameling ten behoeve van deze noodlijdenden in Duitsch- land. Men had de gemeente in 10 wijken ver deeld, die in 't geheel f348,75 bijeenbrachten, waaronder f 10 van diverse vereenigingen. Bo vendien was nog 11610 K.G. groenten, bene vens verschillende kleedingstukken toegezegd. Besloten werd gratis uitgevoerd en zal verder ook gratis worden gedaan. ZUIDSCHARWOUDE. De vrouw van den heer S. kwam te vallen tegen een glazen deur, die daardoor brak on al sgevolg waarvan een stuk glas haar diep in de zijde drong. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarecorps besloot gevolg te geven aan de uitnoodiging van het Roode-Kruis-Co mité om ten bate van Duitschland een uitvoe ring te geven. RECHTZAKNE Totaal Sociëteit „Ons Genoegen" Jb. Hopman J. Goudsblom W. Kostelijk D. Blom P. Jes C. Balder 934 Noordscharwoude. 148 punten. 1801 1841 189 191 „1 207' ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Ziitting van 11 December. UITSPRAKEN. Pietèr P. Enkhuizen, overtreding drankac- I cijnswet f 150 boete of 50 dagen. Lourens T., Grootebroek, overtreding tabaks wet f 60 boete of 35 dagen. Lourens G., Urk, overtreding tabakswet f 100 boete of 10 dagen. M. A. B„, Grootebroek', overtreding tabaks wet 2 maal f 100 boete of 2 maal 25 dagen. Jacob B., Westwoud, overtreding tabakswet Herke M., Hem, overtr. tabakswet f 100 boete of 10 dagen. Pieter J., Grootebroek, f 100 boete of 10 d. Dirk de H., Hoogkarspel, geheime distil leerderij, 1 maand gevangenis. G. J. M. Hoogkarspel, als voren 3 mnd gev. Corn. v. d. M., Helder, ged. art 249 W. v. S:., 1 jaar gev. met aftrek voorarrest. Gerben K., ged. diefstal, 5 maanden gev. Corn. v. L., Blokker, lich, lletsel door schuld vrijgesproken. J. G. W. L. Castricum, diefstal electr. stroom vrijgesproken. NIEUWE ZAKEN. T abaksb ela s finglijder. De winkelier in tabak, sigaren, koffie thee, lolly's en ik weet niet wat meer, Heiman K. uit den Helder, vertoeft momenteel in het huis De Houten Lepel, maar niet voor het feit, waar vor hij heden terecht stond. Dair pikken ze je niet voor in, maar wegen naar den toestand van je portemonnaie. Enfin, Hermanus K. was gesnapt, omdat hij tabak en sigaren winkelde FEUILLETON. TE HOOG SPEL. öaar stoof het kind op en de vraag siste Dver de lippen: „Wie zegt dat ik onverstandig ben? Zij izek er zij?" „Ik heb het reeds gemerkt. Niemand be hoefde het mij te zeggen, niemand!" „Zij praat altijd kwaad van mij. Zijl is een Slang I Zij kijkt mijn kamer ma, zfji bederft daar alles!" Leonore schonk bedaard de thee in, alsof de Suilde toon van het kind haar niet aanging. .Zoo is zij nu altijd. Wat ik ook zeg zij geeft kunnen gaan?' Eender vergunning. Hij had al meermalen ver gunning gevraagd, maar 't ontbrak hem aan de mood'ige looddeelen om die vergunning te voldoen, 'twas een sukkelaar, waar njet veel van te halen zal zijn. 't Duurde heel lang, eer de rechtbank het naadje van de kous wist en 'k geloof stellig dat ze er nog niet mee op de hoogte zijn, hoe de vork in den steel stak. Maar voor den rijksadvocaat was het duidelijk, dat hy 100 gulden boete kon vorderen. De officier .was echter ook practijsoh en vorderde maar ,10 hechtenisdagen. Die dacht: de man betaalt toch niet en dan moeten we hem maar weer zooveel langer te bikken geven. Ook daar zijn ze iniet meer veilig. Stoombootkapiteins en schippers, die ver zuimd hebben om hun inkomstenbelasting te betalen, zijn ook aan boord niet meer veilig voor de invallen van de belastingambtenaren, 't Is hier de vraag: Laat eris kijken baas, of jjj je belastingbiljetje hebt afbetaald. En als ze dat niet kunnen toonen, dan zitten zij er .tusschen. Vandaag hadden we 'n stuk of drie van die snuiters. Simon B., Michfiel de B. en A. S. tegen wie f50 boete werd gevraagd. Bij niet voldoe ning zal de rechtbank het getal hechtenisda gen. bepalen. Een wist er door te rollen, Inse de R., in zijn zaak was de dagvaarding zoek. En 'n beklaagde veroordeelen zonder dagvaar ding, dat. zal niet keezen. Deze zaak werd dus van armoed weer ingetrokken. Toestand zorgwekkend. De sigarenwinkelier Jacob B., uit Westwoud verscheen ook weer voor 't voetlicht. Hij had 'n paai kistjes stinkadorus voorhanden gehad zonder baodarollen. 'n Boer moet tegenwoordig alles kennen. Zelfs Spaansch. Jaap had be weerd, dat hij niets van de aanwezigheid van die sigaren had afgeweten. Daarom hadden ze nu de huishoudster en de fabrikant als ge tuigen gedagvaard. De doove huishoudster deed vandaag of haar neus bloedde. Ze had het pak in ontvangst genomen en wist er verder niets van. Jaap was toen niet thuis. De fabrikant Sjnit sloeg rouwmoedig op zijn smalle borst en zei- Mea culpa! 'tWas allemaal zijn schuld, geweest. Maar daar had de rijksadvocaat niet aan. Die had 't tegen Jaap en niet tegen Smit. We begrijpen natuurlijk allemaal wel, waar 't heen moest en de eisch luidde dan ook: 100 sjoof boetesubsidiair 10 dagen hechtenjs, bromde de officier, die in het duo met mr. Asser de baspartij vervulde. Jaap was obstinaat en noemde de wet idioot. Maar hij zal wel moeten eindigen met in den buidel te tasten. Zahlen en maulhalten, is 't parool, Jaap. Meer jandoedel in de bedstee, dain op papier. De werkman Piet W. uit Wieringerwaard, di: er ook 'n cafeetje met vergunning op na houdt, had opgave gedaan om zijn aanwezige voor raad jajem die de 25 liter niet te boven ging. Maar op 'n goeien viezen dag kwamen de com miezen en vonden ongeveer 40 liter, 'n Gedeelte daarvan stond in de bedstee. Lekker frisch! Piet had vandaag ook heel wat in te brengen maar niks gedaan hoor. Kouwe beenen, zouden onze jongens zeggen. De eisch was f 100 of 50 dagen. ji Hij gaf den leeuw 'n kluifje. Ant. Nile, 'n sigarenventer te Schagen be ging de verregaande stommiteit een belasting- kommies sigaren te koop aan te bieden. En dat nog wel ongezegelde sigaren, terwijl 'hij evenmin een vervoerbiljet kon vertoonen. Die rampzalige poging om zaken te doen, draaide vandaag uit op 'n eisch van 100 gulden boete of 50 zielige bruine boonen-dagen. Wat 'n dure parfum! De glazenwasscher J. W. Z. kwam, toen hij nog als marinematroos dienst deed, met zijn schip uit de West en had het ongeluk tegen 'n kommies aan te tippelen die zijn bagage dor zocht en daarin vond 'n flesch reukwater waarvan de minister van financiën geen .aam)! gifte had gekregen. De flesch was aangebro. ken en diende voor eigen gebruik, de matroos Jacht dus dat hij er geen kwaad mee kon. Maar dit werd hem vandaag anders aan z'n verstandelijkheid gebracht. De rijksadvocaat eischte 25 gulden boete en de officier 5 dagen als Sijmen niet betaalt. 't Moet je maar tegenloopen, De schipper van onze superdreadnought „De Zeehond" was te Helder in de haven gearri. veerd en bracht zijn particuliere bagage, be staande uit 2 kruiken ouwe jen en 'n paar potjes marmelade juist aan wal, toen hij door een kommies werd gesnapt. 'tWas kip ik heb je en de schipper werd genoteerd voor 'n zweet drankje. Z'n ouwe snik en z'n marmelade was hij ook temet nog kwijt 'geweest, maar door borgstelling van 16 pop wist hij deze ramp te voorkomen. Maar 't wordt even getrouw 'n duur happie, daar ook hier 50 gulden boete eti niet minder dan 50 hechtenisdagen bij niet-be taling. De officier dacht, die bromt toch niet werden gevorderd. Laatste nummer van 't program. Kwam op de zondaarsbank een kellner uit Alkmaar, die in 'tcafé van den heer v. G. paar pakjes miniatuur speelkaarten had ver kocht. Die speelkaarten waren onder de maat en ongezegeld. Alsof de duivel' er mee speelde, moest juist een ambtenaar die negoti e'jn de kmiezen krijgen. De heer v. G. was niet present fein zal daar ook wel nader van hooren. Tegen 'den kellner werd f50 boete of 50 dagen ge vorderd. Daarop begonnen we aan 't mooiste 'gedeelte Bal na. En hooghartig, zonder naar haar bevlekt kleed te zien, ging Leonore met haar thee schenken voort. Willem had geen woord gezegd bij dit heek (tooneelhij zat acherovergeleund in zijn fau teuil en scheen niets op te merken. „Meubels en kleeren moeten Daisy dienen," geide Daisy op gebiedenden toon. .„Zeker, en daarom knipt Daisy ook' poppen- japonnen uit fonkelnieuwe kleeren." Zwijg over mijn poppen beval het kind met brandende oogen, „allemaal kapot, en dat jou schuld." Met den vinger wees zij op haar gouvernante. „Leonore/' verzocht Willem met matte stem, ,,i!k ben erg moede, zou ik niet naar mijn kamer èr niets om, mets! Zij doet alles wat zij wil en ik mag niets doen, en alles hier is van papa, en wat van pa is, is ook van Daisy!" „Een kopje thee, kind?" vroeg Leonore sar rend door haar koelheid. Het kind strekte de hand uit, maar vlak bij het kopje, dat Leonore haar toestak, sloeg zij het met een slag weg, zöódat het in stukken neerviel en de thee over Leoinibre's japon en het tapijt stortte. De gouvernante werd doodsbleek, zij haft dat beeldige grijze foulardje vandaag pas voor 't eerst aan. Daisy lachte, een duivelsche, hatelijke lach. ;„jBeziit uw ziel in lijdzaamheid," sprak Leo nore tot haar broer, §n toen met verbeten woede tot Daisy: „U spreekt altijd over uw goed en uw bezitting, 'tis nu uw fijn kopje dat u gebroken heeft en het is over uw tapijt en het bekleedsel van uw stoel dat u de theevlekken heeft gemaakt." „Maar op „juf" haar jacon ook!" „Dat komt er niet op aan. Dat is minder dan Zeker! Dat kind maakt je geheel van streek. „O neen! Juffrouw Mac Dunolly is ln haar eigen huis en mag dus doen en zeggen wat zij wil, maar in mijn eigen kamer, daar kan ik vrij zijn." „Kom dan, geef mij den arml" „Goedennacht I Juffrouw Mac Dünolly, ik1 zou u graag eèn hand willen geven, maar u is er niet op gesteld." „Dan wensch ik u een aangename nacht rust 1" Daisy zag hen zich verwijderen; zij hoorde het kloppen van Willem's kruk in de marmeren gang; zij hoorde Leonore Antoon den knecht roepen, om Willem te steunen op de trap, en zij balde haar vuistjes en dreigde daarmee naar boven. „Nu weet ik hoe haar te plagen. Zij houdt zooveel van hem als ik van mijn poppen," mompelde zij, ,,nu weet ik nu weet ik." In de logeerkamer lag Willem op de sofa en Leonore zette zich naast hem; de tranen gloei den in haar oogen, terwijl zij haar móói fo-u vroeg „Wat zeg je nu van dat monster?" „Je taak is zwaar en je bent er niet voor berekend." ,JDat heb je zooeven ook al gezegd," ant woordde zij bits, „toen je haar nog niet gezien ,hadt." .„Nu ben ik er nog meer van overtuigd." „,Zou er dan een middel zijn dat ellendige schepsel klein te krijgen? Zij heeft zoo'n slecht hart." ,yZeg liever nog geen hart en nog geen ziel. 't Is aan jou haar die te geven, Prada, wil je haar zoo maken als haar vader het verlangt, maar ,„Hoe kan men een ander iets geven, wat men zelf niet bezit," dacht hij en sloot de oogen. „Ja, je praat mooi van ziel en hart, maar ik blijf er bij, dat het een monster is en dat je al heel knap moet zijn om daarmee vooruit te komen. Wat doe ik dan verkeerd?" „Je verplettert haar onder het bewustzijn van je meerderheid, dat gewicht zoeljt zij af te wer pen en daarom stelt zij zich aan ^ls een be zetene." „,Ik kan niet anders handelen, met vriendelijk heïd ben ik begonnen, maar 't gaf niets, ie®!; nu is mijn geduld ten einde." „Maar hoe wil je nu dat ik' invloed op dat kind zat*uitoefenen? Om je de waarheid te zeg gen stuit het mij tegen de borst gast te zijn onder haar "dak. Je hebt gehoord, hoe zij mij dat verwéten "heeft, en elk stuk brood, dat ik hier eet, blijft mij in de keel steken." „Belachelijk! Dat kind is immers niiet tbe- rekenlbaar. Haar vader heeft je hier geïnvi teerd en je geniet zijn gastvrijheid. Hij wilde je zelfs voor goed hier hebben." ,God beware mij! Dan liever onze ongezelli- laridje met iden zakdoek afwreef en "Willem 3 Be, akelige, kale kluis; daar ben ik ten minste BINNENLAND De Kabinetscrisis. De club van Katholieke kamerleden heeft na afloop van de Kamervergadering een bijeenkomst gehouden in verband met de Kabinetscrisis. Dinsdagavond vergaderde de A. R. Kamerfractie Naar aan de „Tel." verzekerd wordt, ontwikkelt de crisis zich op dit oogenblik in deze richting dat alsnog getracht wordt, de opdracht tot kahi- netsofrmatie aan een antirevolutionair te verstrek ken. De herhaalde besprekingen ten paleize met dr. Nolens gevoerd, worden verklaard als een poging om de R. K. voor dit denkbeeld te winnen. Het ontslag van de gehuwde ambtenares. Zoowel de ambtenares, getrouwd met een amb tenaar, als degene, die getrouwd is met een par ticulier, zal voor afvloeiing bij de post en tel. in aanmerking komen. Alleen zij, die ten genoege van de administratie kunnen aantoonen kostwinster te zijn, blijven in dienst. Volgens de wachtgeldregeling ontvangen de ambtenaressen, die getrouwd zijn met een ambte naar, gedurende een tijdvak, gelijk aan den dienst tijd, het volgende bedrag: van 1 Maart tot 31 Mei, de laatstelijk genoten wedde (dat is het salaris verminderd met 8l/2pCt. van 1 Juni tot 31 Aug. 75 pCt. van de laatst genoten wedde. - verder 60 pCt. van de laatstelijk genoten wedde. De ambtenaressen die met een particulier ge huwd zijn, krijgen slechts 3 maanden wachtgeld. Na afloop van den wachtgeldtermijn, als de pensioenjaren (diensttijd plus wachtgeldtijd) meer dan zeven jaren bedragen, ontvangt de op wacht geld gestelde dadelijk ingaand pensioen: voor elk jaar 2 pCt. van den gemiddelden pensioengrondslag over de laatste drie jaren met een minimum van 30 pCt. Overwerk in Slagerijen. De Minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van slagerijen vergund, dat gedurende het tijdvak van 17 December tot en met s Jan. a.s. arbeid wordt verricht: Op Maandag 17 December: Dinsdag 18 Decem ber, Woensdag 19 en Donderdags 20 December,;, voor mannen, jeugdige personen van 16 en 17 jaren en vrouwen: op 1 dag 5 uur, op 1 dag 8 uur en op 2 fdagen 8% uur. vrij, maar hier! Ik begrijp niet hoe je het er .uithoudt. Je moet al heel veel van verguldsel; houden, Prada, dat je zulke ketens dragen wil,., al lijken zij" ook nog zoo op goud!" „Ik_ heb ze vrijwillig opgenomen en wil' ze: met afwerpen dan in den uitersten nood." „En ik zie niet -n_ hoe ik je helpen kan. Hoe' gauwer ik heenga, "hoe beter en hoe rustiger net vbor mij is." „Gekheid! Je bent hier en je blijft een poos!" „,Tfc maak je positie maar moeilijker!" „O, wat dat betreft. Een beetje meer of. minder! Dat doet er niet toe! Och, och! die vlekken gaan er niet uit, en al deden zij het ook, de fraicheur is er toch af. Ik zal er een nieuwe baan in moeten laten zetten- Als zij die stof nog maar hebben. Zoo'n satanskind!'" „Zoo moet je niet over haar denken, want dan kom je geen stap vooruit" ,/t Mankeert er nog maar aan dat ik ze engel zou moeten noemen! O, wat ik ze haat!" „Leonore, mag ik je een raad geven? Tele- grapheer den vader dat je heengaat en hij zijn kind maar naar Indië moet laten komen. Waar lijk', met zulke gevoelens mag je hier niet lan ger blijven. Jij gaat onder en het kind~bok!" „Neen," zeide Leonore vastberaden, ,,ik geef liet nog niet op en ik wil het niet opgeven." XII. Dien volgenden morgen was Daisy nog las tiger, nog onhebbelijker, nog onuitstaanbaarder als bet 'kon dan gisteravond. Zij liet zich van hlles het eerst bedienen, wierp de eieren, om dat zij niet naar haar smaak gekookt waren, over de tafel, vroeg ham bij het brood, en toen haar die gebracht werd, rookvleesch en raakte ©een van beide aan. (Wordt vervolgd). Eibdelijl [demand iet den h iare zittin ling van d :osten I D !n.l. van l; des Zaten le belianc En nog al gen onvei agenda is ireedspra'l burgemeet oen uitinj gereed te behandelir :en kwart De fout Indien me cieele fun< voor de eigen mat loet men vlug en z Terwijl de dér den b ten 45 da belangen 1 Met het r iele weke presentieg' mogen op Hiermen van burgt verspilling pcotingsd Een kw Radicale ivond een en tweern; toen de tri De Repi Een der 'ijzonder c ■abon is vi Toen de ie wacht 'ntwoorddi ren, die ei 'hoot nop velen gewc Dt twee tverd eveni De rege De aam door het al de instellir de vorpjinj

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2