van Vrijdag3 2i December t.m.- Maandag 31 De- cember: voor mannen 11 uur en door jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen 10 uur per dag. op Woensdag 2 Januari en Donderdag 3 Jan. joor alle categorieën 9 uur per dag. op Vrijdag 4 Januari, door alle categorieën 10 jur per dag. op Zaterdag 5 Januari, door mannen 11 uur en joor jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrou wen 10 uur per dag; een en ander onder voorwaarde, dat, in de on- drneming, waar van deze vergunning wordt ge- jruik gemaakt, geen arbeid wordt verricht op gins dag 25 en Woensdag 26 December 1923 en op 1 Januari 1924 en dat op den dag, waarop in het ,p den dag, waarop in het tijdvak van 17 tot en pet 20 December 1923 door een arbeider niet ^nger dan 5 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd van dien arbeider in zijn geheel gelegen s, hetzij tusschen 7 uur des voormiddagjj cojr; uur les namiddags, hetzij tusschen 121/2 uuf, CI93 nat; niddags en b uur des namiddags. v Een dure gemeenteraad. Eindelijk is het dan toch eens uitgesproken. Niemand minder dan de burgemeester heeft jet den heeren verteld en gelukkig in open bare zitting zegt het „R. Nbld." De behandc- ing van de begrooting zal de hoofdstad f25000 Josten I De Amsterdamsche Gemeenteraad is !n.l. van 13 November j.l. af, met onderbreking Jes Zaterdags en des Maandags „bezig" met Ie behandeling van de begrooting voor 1924- En nog altijd vloeit de stroom van redevoerin gen onverminderd voort. De 4e supplement- igenda is reeds ingediend en blijkbaar is de reedsprakighekl Maandagmiddag begonnen urgemeester De Vlugt te hinderen. Hij gaf [oen uiting aan zijn verlangen om a.s. Vrijdag ereed te komen, onder mededeeling, dat de behandeling van de gemeente-begrooting dan :en kwart 'ton gekost zal hebben 1 De fout zit natuurlijk in het bezoldigd ambt. Indien men geen geld met praten in een offL óeele functie verdienen kan, en zijn tijd mede voor de behartiging van eigen belangen in eigen maatschappelijke positie noodig heeft, doet men en passant ook als Raadslid de zaken en zonder veel omhaal van woorden af. rerwijl de Amsterdamsche burgerij krom on der den bovenmatigen belastingdruk loopt, zit - 45 dames en heeren k f 5 per séance de belangen van diezelfde burgerij te „behartigen" Met het resultaat, dat de „behartigers" in en kele weken een paar honderd gulden extra als presentiegeld verdienen, dat de „behartigden" mogen opbrengen. Hiermede is genoeg gezegd. Dé mededeeling van burgemeester De Vlugt over deze geld verspilling is het belangrijkste, tijdens deze be- pcotin gsdebat ten medegedeeld. Een kwart toni NIEUWSTIJDINGEN. Strenge koude in zicht? Naar de Metereologen voorspellen is in Gen- raal-Europa strenge koude te verwachten. Een dolle koe. Gisterenmorgen omstreeks half negen uur werd door den veedrijver B, M. uit Willemstad met de Retterdamsohe Tramweg-Maatschappij te Rotterdam een koe aangevoerd. Het dier schijnt van de reis nadeelen te 'hebben onder vonden en toen het uitgelaten was, rukte het rich los en rende de Rosestraat uit. De drukte rondom scheen de koe nog meer van streek te brengen en daarbij kwam, dat honderden kin deren, die op weg naar school waren, er achter aan gingen. Het dier rende eerst de Nassau- rade op en daarna over het Stieltjesplein. Toen men het 'trachtte te grijpen, dreigde het met 'n horens. Een veedrijver kreeg zelfs een stoot egen de dijbeenen. De koe was horendol. Ten slotte is men er in geslaagd de koe een plaatsje op te drijven, dat ligt achter het bruggewach- tershuis van de brug over de Binnenhaven. Daar heeft toen een agent, op verzoek van den eigenaar, het woedende dier met een ka rabijnschot 'neergelegd. Een slajger sneed het daarna den hals af. Het was toen inmiddels ïalf elf geworden I De belasting-fraude te Amersfoort. Het „Amersf. Dagbl." bericht, dat in ver- >and met de malversaties, gepleegd door den gepensioneerden gemeen te-ontvanger en den ersten ambtenaar van de administratieve be- ■cheiden aan de rijksambtenaren een tekort 'an pl.m. acht mille is ontdekt. Daar hiervoor Seen voldoende verklaring gegeven kon worden 'de zaak in handen der politie gesteld met t bekende gevolg. B,eide verdachten heb ben reeds békend. BUITENLAND Revolutie in Portugal. Radicalen en extremisten poogden Maandag- ivond een revolutie te doen uitbreken. Burgers vie- en tweemaal het paleis aan, doch zij vluchtten, oen de troepen vuurden. De Republikeinsche troepen herstelden de orde Een der bladen te Madrid publiceert de volgende rijzonder omtrent hetgeen Maandagavond te Lis sabon is voorgevallen. Toen de aanvallers het paleis aanvielen, kwam ie wacht naar buiten en gaf vuur, doch zij be- ntwoordden dit met het werpen van itwee bom- aen, die echter geen schade aanrichtten.. De wacht sthoot nogmaals waardoor I persoon godood en elen gewond werden. De tweede aanval had plaats tegen elf uur, doch werd eveneens afgeslagen. De regeering is den toestand meester. De aanvallen, waartoe het sein werd gegeven door het afsteken van een vuurpeil, hadden ten doel' Een draadloos gesprek tussdhen Amerïk i en Engeland. President Coolidge had gisteravond ccn draadloos gesprek met Groot-Brittannië; zijne rede werd door de Engelsche luisteraars he denmorgen half twee Engelsche tijd vernomen. Coolidge zeide-, dat het hem veel genoegen en voldoening verschafte, de draadlooze tele- pbonie te gebruiken als een band van vriend schap tusschen Engeland en Amerika en hij vertrouwde, dat zulke gesprekken veelvuldig zouden worden. Momid- en klauwzeer in Engeland. De „Daily Express" meldt, dat mond- en klauwzeer bijna de geheele veestapel van Groot B.rittaniè bedreigt. Reeds moesten 64.000 bees ten worden afgemaakt sedert 't begin van de epidemie, welke einde Augustus een aanvang nam. De schade bedraagt reeds meer dan 1 millioen pnd. st. Land en Tuinbouw Opbrengst der aardappelen. Dé directie van den Landbouw heeft, door bemiddeling van hare correspondenten en met medewerking der Rijkslandbouwconsulenten, een onderzoek ingesteld naar de opbrengst der aardappelen van den oogst 1923 in de belang rijkste productiegebieden. Uit dit onderzoek is het volgende gebleken: De fabrieksaardappelen levenden over het algemeen een bevredigende hectol.-opbrengst; iln de Groninger Veenkoloniën brachten ze in de oude koloniën pl.m. 400 H.L. in de nieu were koloniën pl.m. 430 H.L. per H.A. op. Voor de Drentsche koloniën kan de opbrengst gemiddeld op plm. 375 H.L. worden gesteldt Het zetmeelgehalte is dit jaar lager dan nor maal; terwijl het gewicht 5 K.G. aardappelen onder water in normale jaren 400 a 405 gr. bé- draagi, is dit thans slechts 385 a 390 gr. De consumptieaardappelen gaven in de Frie- sche kleibouwstreek een opbrengst van gemid deld slechts 205 H.L., tegen een gemiddeMie van 280 H.L. in de jaren 1921 en 1922; deze geheel onvoldoende resultaten worden toege schreven aan de ongunstige weersgesteldheid, terwijl de aardappelziekte veel knollen bedierf. Herhaald besproeien gaf weder uitmuntende resultaten. Ook in de kleistreek van Gelderland bleef de opbrengst beneden de gemiddelde van 1921 —1922, die 180 k 190 H.L. bedroeg, daar thans 'glemiddcld slechts pl.m. 130 H.L. per H.A. wierden geoogst. In Noord-Holland, waar in die jaren een gemiddelde werd verkregen van pl.m. 260 H.L., liepen thans de opbrengsten uiteen van 160250 H.L. Oip de Zuid-Hollandsche eilanden was de op brengst gemiddeld ruim 220 H.L. tegen 240 H-L. als gemiddelde in de jaren 1921 en 1922. Op de Zeeuwsche eilanden, waar in hoofd zaak Zeeuwsche blauwen en bonten en Eigen heimers werden verbouwd, liep de opbrengst uiteen van 150 tot 225 H.L.,, terwijl het ge middelde in de meergenoemde jaren 230 H.L. bedroeg. Beter waren de uitkomsten in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de variëteit Indus trie de Zeeuwsche blauwen en bonten vervangt; 'hier werden in 1923 van 200 tot 300 H.L. per H.A. geoogst, tegen 176 H.L. in de jaren 1921 en 1922. In westelijke en noordwestelijke Noord Brabant, waar het gemiddelde in 1921 1922 250 H.L. bedroeg,, liepen thans de opbrengsten sterk uiteen; naast zeer goede uitkomsten van 300 H.L. kwamen andere van 150 H.L. voor. In Limburg werdein in de twee meergenoemde jaren gemiddeld 200 H.L. per H.A. geoogst; thans bedroeg de opbrengst in Noord-Limburg pl.m. 180 H.L. en in Zuid-Limburg 160 H.L- Behoudens enkele uitzonderingen o-a. in Z. Vlaanderen en sommige deelen van westelijk Noord-Brabant, bleef dus de opbrengst in 1923 beneden het middelmatige en was zelfs in ver schillende gevallen vrij ongunstig te noemen. Wat de kwaliteit betreft, kan worden mede gedeeld, 'dat de knollen meerendföels klem ge bleven zijn, terwijl bij sommige soorten, vooral bij de Eigenheimers, veel zieke knollen voor komen. De hoedanigheid is overigens over het algemeen bevredigend. (*,St.-Crt. de instelling der militaire dictatuur, gevolgd door bureaux zijn maar dit voor- de vorming van een extremistisch kabinet I goedkooper en aantrekkelijke: DE HUWELIJKSMARKT. Het Huwelijk voorheen en thans. De genummerde Candidaten. (Overgenomen uit de „Haagsche Post. Het huwelijk is blijkbaar niet meer zoon een voudige zaak als het in den goeden ouden tijd placht te zijn. Ik bedoel hiermede met, den lot te zingen van de vóórhistorische periode, toen de manier, waarop een man zich een levensgezellin zocht, voor deze laatste een buitengewoon pijn lijke geschiedenis was, omdat hij haar onge merkt besloop, een goed gemikten knotsslag op de hersenpan toediende en dan zonder verderen omslag bij de forehdn hetjiol of de spelonk sleep- te waar hij zijn wigwam nad opgeslagen, h.r be- staan niet minder gegronde bezwaren tegen de wederinvoering va nden ruilhandel, waarbij de waar de van den aanstaanden echtgenoot werd uitge drukt in vette kalveren, ofvarkens, of andere objecten waarvan het bezit haar papa begeeriijK toescheen, en die de schoonzoon in spe wel voor zijn vrouw overhad. Al evenzeer uit den tijd is de methode, volgens welke men een der beide aan staande echtgenooten en soms ook wel allebei voor het fait accompli stelde, dat ze maar met elkaar te trouwen hadden, omdat de wederzij dsche papa's en mama's het daarover eens waren ge worden. Dat alles zijn gewoonten, waar we mee gebroken hebben. Dansclubs, tooneel- en sportverenigingen die eigenlijk verkapte concurrenten van de huwehjks- 5 maar dit voordeel hebben dat ze r van vorm zijn^ ga ik njjit stilzwijgen voorbij. Uit een huwelijksoog- punt zijn ze niet serieus. De flirt is het gouden kalf;v waarom de leden dansen. Enkele engagemen ten komen er nog wel eens uit voort, maar een huwiêlijk van clubgenooten is een witte raaf. Ve len Verwachten heil van de-„Club des Lisérés Verts" de gkoene-lintjes-club in Parijs. Die was tenmins te gesticht met de speciale bedoeling om het hu welijk te bevorderen een vereeniging van trouw lustigen, die het allemaal „ernstig meenden." Het was heel eenvoudig. Men ging erheen, liet zich inschrijven en kreeg dan een groen lintje, dat men een bescheiden plaats gaf aan de binnenzdije van jas of mantel, beveiligd voor de blikken der genen voor wie" het niet bestemd was. Kwam een jongeman een meisje tegen dat hem beviel, dan gunde hij haar een blik op het hoopvolle Si.O.S.- sein, dat hij voor anderen verborgen hield. Rea geerde zij er niet op, dan stroostte hij zich met de gedachte dat ze al verloofd of getrouwd was. Dat spaarde zijn eigenliefde en behoedde hem vóór nuttelooze toenaderingspogingen. tb' O. Ditzelfde middel kon natuurlijk het meisje, dat lid was van de groene-lintjes-club, van haar kant' eveneens toepassen. Het middel scheen gevonden te zijn om trouwlustigen, die op geen der tot dusverre gebruikelijke manieren kans zagen om aan een man of een vrouw te komen, met elkaar in contact te brengen. Enthousiasten beweerden dat het succes verzekerd was. Zij spraken er al van, om van de groene-lintjes-clubs een wereld- liga te maken, met filialen in alle groote steden. Zij zullen nu wel wat bekoeld zijn. Het is geen succes, maar een fiasco geworden en geen mensch spreekt bijna meer van de lisérés verts". Ik geloof dat het eerste huwelijk tusschen twee van deze S.O.S.-seindragers werd gesloten ongeveer een half jaar na het oprichten van deze club; en tot dusverre schijnen het de eenigen te zijn gebleven, die het zoover hebben gebracht. Men zal moeten toegeven ,dat de uitslag niet schitterend is en dan in een stad als Parijs. Er moet blijkbaar in een andere richting gezocht worden. 'Eenige individueele gevallen, waarin die „an dere richting" gevonden werd, stip ik hier alleen volledigheidshalve aan. Ik bedoel den man met den raren neus, die de hulp van het armbestuur inriep om hem aan een vrouw te helpen, en de weduwe in Cardiff die een burgemeester ervoor spande om een man voor haar te vinden. Het is mogelijk, dat het bij die gelegenheden behaalde succes, zooals ik reeds zeide, ertoe zal leiden om rijks- en gemeente-ambtenaren op dat gebied te werk te stellen. Maar dat zal moeten worden af gewacht. Inmiddels zit men niet stil. Nu men te Parijs heeft ingezien, dat de bescheiden groene lintjes niet aan de verwachting beantwoordden, heeft men het over een anderen boeg gegooid. „Bescheidenheit ist eine Zier Weiter kommt- man ohne ihr". heeft men waarschijnlijk gedacht (als het er tenminste niet verboden is, in het Duitsch te denken). Daarom heeft men een open-, lijke huwelijksmarkt ingesteld. (Bij elke nieuwe onderneming staat men voor verrassingen. En de huwelijksmarkt heeft althans deze verrassing gebracht, dat er van mannelijke zijde meer animo voor bleek te bestaan dan van den kant der dames. Misschien was dit voor een deel hieraan toe te schrijven, dat de wellicht wat al te groote bescheidenheid, waarvan de groene lintjes getuigden, hier vervangen was door een wat al te opvallende openhartigheid. Alle candi daten' namelijk, mannelijke zoowel als vrouwelijke kregeli een nummer, dat ze zichtbaar op den arm en op de borst moesten dragen. Dat de mannen zich dit lia»en welgevallen, is iets dat hunzelf aangaat, maar dat de dames er minder voor voel den om rond te loopen met' een nummer, alsof ze deelneemsters waren aan een of andere steeple chase is tamelijk begrijpelijk. Het kan ook gelegen hebben aan het formulier, dat alle candidaten moes ten invullen, al werd daarbij de verzekering ge geven, dat deze mededeelingen als „streng ver trouwelijk" zouden worden beschouwd. Correspondentie Wij brengen met nadruk in herinnering, dat in gezonden stukken, die niet zijn onderteekend of waarvan ons da schrijver niet door een begeleidend schrijven wordt bekend gemaakt, onherroepelijk woredn geweigerd. RED. TOEZONDEN 1 Geachte Redactie, Onderstaand stuk „Hulp voor Duitschland" werd mij toegezonden door het Centraal Pro- testantsch Comité voor Oostenrijksche kinderen jdat, zooals men misschien weet, geen actie meer voert, omdat de toestand in Oostenrijk aanzienlijk is verbeterd. Ijverig als dit Comité is, heeft het zijn uit nemend werk gaarne willen voortzetten en in middels van de Regeering toestemming ge vraagd en gekregen, om met de kinderactie 'voort te gaan ten behoeve van West-Duitsch land. Men leze onderstaand stuk eens goed door en vTage zich dan af: is er in mijn hart nog een plaatsje voor een uitgehongerd kind uit West-Duitschland? Indien ge hierop ja zegt, (dan is er ook in uw huis waarschijnlijk wel een plaatsje voor zoo'n kind. Het Comité verzocht mij als voorloopig cor respondent te willen optreden voor mijn ge meente en omgeving, en, zoo mogelijk, een sub comité te vormen. Ik hoop, dat dit laatste luk ken zal. Wat het eerste verzoek betreft, gaarne stel ik mij voorloopig voor dat correspondent schap beschikbaar. Wie zoo'n uitgehongerd kind tot •zich neemt, doet daarmee een noodig en nuttig werk, een voldoening gevend werk, en een werk van opvoedkundige waarde voor onze eigen weldoorvoede kinderen. Zijn er dus fprotestantsche gezinnen, die gedurende 3 maan den zoo'n diep te beklagen Duitsch kind wil len opnemen en verzorgen, dan kunnen zij zich tot mijl) "wenden, waarna ik zal zorgen voor verdere behandeling van hun aanvrage. Ds. van: MEURS. HULP VOOR DUITSCHLAND. Zooals we allen weten, is de nood in Duitsch land tot een hoogte gestegén, die die van eeni- gie jaren geleden in Oostenrijk verre overtreft. Niet alleen is het Duitsche geM tot eene waarde gezakt, die men niet meer uit het hoofd kan uitrekenen, doch ook voor het Hollandsche geld, krijgt men er minder dan in Holland zelf. Wat de kinderen er lijden is niet te beschrijven. We hebben gezien, wat de kinderactie in Oos- 'tenrijk een weldadige invloed heeft gehad. Niet .alleen dat de kinderen, zwak en uitgeteerd als zij kwamen, gezond en levenslustig terug gin gen, hun ouders, die niets dan ellende en slecht hieid om zicfh heen zagen, kregen het geloof terug, dat hel goede in de wereld niet geheel verloten was g< gaan, dat de haat der volken, niet zoo algemeen was, als zij uit de feiten, zouden moeten afleiden. Door de vele vriend schapsbanden, die ontstonden tusschen ouders :en pleegouders werd Oostenrijk in Holland po pulair, zoodat zelfs de credieben voor Oosten rijk zonder tegenstand werden goedgekeurd. Oostenrijk is er bovenop, d.w.z. de oecono- mische toestanden zijn er niet beduidend slech ter, dan in Holland zelf. Zouden wij durven hopen, het in Duitsch land ook zoover te brengen? De algemeene roe- .standen zijn er aan beide zijden veel ongun stiger, maar wij hebben één ding voor: het voorbeeld van Oostenrijk en bovendien 'het feit dat Holland helpt, waar het werkelijk noo dig is. Ons Comité heeft nu van de Regeering de bevoegdheid gekregen, kinderen ook uit West- jDuitschlanid (in' de eerste plaats van Holland sche ouder) naar Holland te brengen. Deze woar den geneeskundig onderzocht, zoodat men ze ker is, gezonde kinderen in zijn huls te krijgen en bovendien kinderen, 'die een verblijf i|n Hol land werkelijk noodig hebben. Zoo dra ons Hoofdbestuurr een 2 k 300 aan vragen heeft kan onze eerste trein (in de eerste plaats uit het Ruhrgebied) naar hier afreizen. Van vele zijden ondervinden wij reeds sym pathie. Een 12-jarige stadgenoot wist door eene verloting ruim 75 gld. bijeen te brengen voor ons werk; uit omliggende plaatsen wendden zich menscben tot ons, om met ons mede te werken. Geachte Stadgenooten, toont ook gij, dat ge niet bij hen achter wilt staan en stuurt ons een aanvrage voor een kind van 6 tot 14 jaar, dat ge voor liefst 3 maanden in uw huis wilt op nemen. N. V. DE TIJDGEEST Opgaven van 'het hoofdagentschap C. Paa,rl- berg te Oudkarspel. Dinsdag 11 December 1923- Prijs van f 2000 19351 1000 19315 200 4323 8108 100 2375 10594 16792 17552 19328 Woensdag 12 December 1923. Prijs van f 20000 556 5000 2763 1000 7051 8603 9471 400 449 11724 19154 200 6829 10342 100 2238 9210 11244 12562 12626 19050 MARKTBERICHTEN. l);Ook Ds. Staal is bereid aanvragen in ont vangst te nemen. LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 12 December 1923. 000 sltuks bloemkool' 7.9011.50, 106500 kg. mode kool 2.20—4.80, 2e soort 8.10—2.,—, 22400 kg. gele kool 2.3.50, 2e soort 1.60—i ,1.90, 33500 kg. Deensche witte 1.102.140, 2e soort 0.70—1.10, 7800 'kg. uien 7.40—8.30, drie lingen 8-10—8.30, 23 kg. nep 11,80, 8200 kg. peen 2.30—3.40, 200 kg. bieten 4.90—8.50, 2450 kg. rapen 2.102.30. 13 December 1923. 1135 stuks bloemkool reuze 6.9011.50, 2e soort 1.80—2.50, 5200 kg. roode kool 2 40— 5.30, 2e soort 1.40—2.30, 70200 kg. gele kool 2.3.8O, 2e soort 1.30—1.(90, 43500 kg. Deen sche witte 1.10—2.40,2e soort 0.80—l.f-, 14300 kg. uien 7.30—8.—, drielingen 7.60—8.30, 550 'kg. nep 11.90, 8600 kg. peen 2.50—3.10, 2825 kg. bieten 5-106.70. NOORDERMARKTBOND. 12 December 1923. Bh- aardappelen 6.—, Eigenheimers 6.70— 6.80, grove uien 7.20—8.30, drielingen 8. 8.60, nep 12.10, peen 2.30—2.,9C ropde kool 2.80—5.20, doorschot 2.90—3,90, gele kool 2.80 —3.90, doorschot 2.60—2.70, witte kool 0.50— -0.70, deensche witte 1.802.70, doorschot 1.401.90, spruitkool 10.Aanvoer op 11 Dec.6600 kg. uien, 20800 kg. peen, 59600 kg. roode kool, 34000 kg. gele kool, 17700 kg. witte kool, 29100 kgj^leensche witte. 13 December 1923. Bravo's 6-40, grove uien 7.708.10, drielin gen 8-40-n-9-neP 12.60—12.90, peen 2.30- '3.roode kool 2.90—5.20, doorschot 2.50— 4 ïo' gele kool 2.30—3.90, witte kool 0.70—1—, 'deensche witte 1.30—2.—, doorschot 1.10—1.70 'rapen 1-90, bloemkool 9.9.50, 2e soort 1.20 - -1.60. Aanvoer op 12 Dec.: 2100 kg. aardap- pelen, 21075 kg. uien, 29550 kg. peen, 49100 ko .roode kool, 27600 kg. gele kool, 14100 kg. witte kool, 40900 kg. Deensche witte, 30 kg. spruitkool. WARMEN HUIZEN. 11 December 1923- Roode kool e soorlt 3.Sé-, 2e soort 2.30 —2.70, uitschot 2.-2.60, gele kool 3.30—4.40 witte kool 0.65—0.80, 2e soort 0.40—0jP0t deen

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3