NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag: 18 December 1923. 32e J:argaig per 3 maanden f 1,15 J. Hl. KEIZER. Qie ei ftam GeheimscHeD No 148. IWIMM», Y£lMEi»9§ai$l&r:88 LANG1DIJKER COURANT. Deze courant verschijnt.tDinsüags, Donderdags en Zaterdags. &BOSHJSIENTHFBUB K^OACTEUR-UlTGfi YEK B 17BE EL: Hioordicta^rwoude. PKU8 DEB A^fiKTESiUSi Vaa 1regels 78 ct., elke regel meer 18 et. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks nan den Uitgever. door J. DAVIDS. (Nadruk verboden.); II. Eerst veel later werden meer practische be- teekenissen aan verschillende gebaren gege ven; zoo wisten de Latijnen met behulp van linkerhand de getallen onder 100 weer te geven ,met de rechterhand de getallen boven 100. Den Engelschman Scott 'komt de eer toe p deze wijze een geheel alphabet te hebben :eld. Vooral ten tijde van Karei 11 rd deze geheime taal in aristocratische fa illes veel gebruikt, die haar meer om de nieuwigheid dan om haar practisch nut bestu- jdeerden. Ongetwijfeld is Scott's methode een fler grondslagen geweest voor de spreekmetho- tfen, die eerst veel later op de doofstommen- scholen werden onderwegen.. De Chineezeip en Perzen, die reeds heel vroeg sporen van beschaving, in ieder geval van vooruitgang vertoonden, hadden niettegen staande deze eigenschap slechts zeer bekrom pen middelen om elkander iets te berichten. Zij maakten gebruik van vaste, van te voren bepaalde plaatsen waar vuren ontstoken wer- iden, die dan de een of andere beteekenis had- 1 den. Wanipoeingordels. Die Indianen waren handige rdan de zonen van het Hemelsche Rijk en de oude handel- drijviene Perzm. Zij maakten gebruik van de welbekende wanpoengordels. Dit middel van geheim correspondeeren wordt heden ten dage nog wel door hen gebruikt. In verschillende buitenlandsche musea kunnen we deze wan poengordels bewonderen. Deze gordels bes'ton- jden dikwijls uit 2 meter lange koorden, waar aan verschillende soorten gekleurde schelpen waren bevestigd. En de kleur en de vorm der Behelpen hadden hun eigen beteekenis. Zoo bestond een Inéiaansche oorlogsverklaring uit V gordel van mooker-violette schelpen. De op perhoofden der verschillende Indianenstammen hielden er een specialen secretaris op na, die Ideze gordels kon „lezen". Eerst na ontvangst van den oorlogsgordel be gonnen de vijandelijkheden en mochten pijl ton boog hun dienst verrichten. Zeer naïef van Ideze zwartjes is ook de wij-ze, waarop zij hunne aangebedenen kenbaar maakten, 'dat zij ver liefd waren. Waren zij in dat stadium van het leven, dan s&iilderden zij armen en beenen rood en vertoonden zich zooi aan hun uitver korene. Was de verliefdheid heel erg, dan werd ook 't lichaam rood gekleurd. Later, in de middeleeuwen, toen men wat romantischer was aangelegd, de minstreel de burcht-en bezocht en zijn minnezang het hoo ien, toen de jonkvrouw -den dapperste beminde-, was men ook romantischer in de cryptografie. Men maakte heel handig gebruik van samenge stelde ruikers, 'het bloemenschrift kwam -n zwang. Wellicht 'dat in dezen tijd de eerste vereerders geboren werden van het systeem „laat bloemen uw tolk zijn." In dien tijd deden ook' gekleurde papieren dienst om „duystere" berichten te versprei den. Zoo. ziet men dus, dat men in alle wereld- deelen en in alk eeuwen gebruik maakte van cryptografie, al was 'tdan ook niet precies geheimschrift. Zelfs de Spartanen onder Plu tarchus, de Grieken en de Romeinen maakten Ier reeds en veelvuldig gebruik van. Tal zijn 1de sagen, >di ebewaard gebleven' feijn, waarin de gebruikmaking van cryptogra fie duidelijk uitkomt. Eenige historisch vast'- ptaanide feiten, die Herodotus o.a, verhaalt vol gen hieronder: Een Perzisch hoveling, Haryragus gehee- jten' ,'zotnd een bericht af aan koning Cyrus, die zich' eienig-en tijd in een vijandelijk lanrl, op hield. De wegen waren dooi vijandig krijgs volk bezet en 'twas onmogelijk den koning een offideelen bode te zenden. De slimme Ha ryragus nam nu een levend konijn en stak t diier het geheim bericht onder de huid. Éérst boen de plek. waardoor 'het bericht gestoken wasweer was genezen, werd dit konijn door een touw aan den 'koniing bezorgd." Of het konijn onderweg niet den vijanden, in handen viel vertelt de historie niet. Dan vertelt Herodotus- -nog een merkwaar dige historie: Een anderen keer liet men ter overbrenging van een geheim bericht liet hoofd van een slaaf kaal scheren. Op hen kalen schedel schil derde men het bericht. Toen na verloop van tijd de haardos van den, slaaf weer aangegroeid was ,kon men hem zijn boodschap laten ver richten." De goede naan zou zich wel wachten verraad te plegen. Hij was overtuigd, dat noch hij zelf aangenomen dat hij op zijn hoofd klon zien noch de vijanden van zijn, heer het bericht zouden ku;,men ontcijferen, terwijl als het bericht goed overkwam, hem een groote belooning wachtte. Deze kijkjes in de oudheid ter inleiding van de historie der cryptografie in den tegenwoor- digen tijd. Dat geheimschrift, in tegenstelling met zijn donkere, sombere zijde, het gebruik maken ervan 'door misdadigers ook zijn nuttige, prac tische zij-de heeft, z al iedereen moeten toegeven. Al direct bijvoorbeeld de zakenman, die ge bruik maakt van een in- en verkoopmerk of die er een geheime boekhouding op na houdt. Ook in den oorlog heeft de cryptografie tal- looze malen naa;,t haar slechte, ook bijzonder goede rollen kunnen vervullen. Noemen we als voorbeeld voor eerstgenoemde functie de verschillende soorten geheimschriften, waarme- (die men den cen sor om den- tuin tracht te leiden, hiervan worldePa er in 't volgende hoofdstuk eenige gereproduceerd en verder 't microsco pisch geheimschrift, dat men postduiven onder de vleugels bond. Deze laatste methode redde meermalen jiet leven van tal' van jonge man nen, die. ingesloten waren in een verkennings- Post Cryptografie woridt vakkundig verdeeld m twiee groote groepen, n.l. het geheimschrift, daJt niet als -zoodanig te herkennen is en den naam van „blind -schrift" draagt en geheim schrift, dat wel als zoodanig herkenbaar is en „open schrift" heet. UIT DEN OMTREK KOEDIJK. In onze gemeente werden een 3-tal gevallen van typhus geconstateerd. ÖUDORP. Tact van zakendoen. Toen Zaterdagavond in den Middenweg de boerderij „Het Druifje" in brand geraakte, was een der auto-ondernemers zoo actiet om direct vanaf de Halvemaansbrug een geregelde vice versa dienst naar het terrein van den brand te openen, waarvan door velen eed dank baar gebruik' werd gemaakt. HEE-R HUGOWAARD. Door 'de afd. van de HoU- Maa'tsch. van Landbouw werd 'hare najaarsvergadering ge houidien in het lokaal van den heer De Roei. De heer Met opent de vergadering, waarna doo rden heer Van Slooten de notu en worden gelezen, welke worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, 'dat de landbouwboek- houdcursus wordt gevolgd door 16 Een aantal ingekomen stukken werden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. Omtrent het punt veearbitrage is men van oor deel dat dit wél zo plkunnen opgaan, mits o pjvrijwel algemeene toetreding kon worden getonalgemeene en tamelijk langdurige dis cussie werd gevoerd met betrekkmg tot punt 3 der agenda: verzekering van slachtvarkens. SL den Secr. eijn met betrekking .0. dete zaak twee vergaderingen bijgewoond waarvan verslag wordt uitgebracht. De besprekingen k den er toe dat ook hier werd besloten tot een bijdrage^ de voorloopige kosten en tevens omS£r ^rsocdi/k varkenshouders op te wecken algemeen deel te nemen aan de Utrechtsche verzekering, welke voor slacht varkens fl, yoor transportvarkens f 1.50 pre mie zal hebben. De heer P. Blauw wordt aan gewezen tot vertrouwensman, die -de in Jan. uit te schrijven vergadering voor het ontvangen van instructies zal bijwonen, terwijl ieder der aanwezigen een deel van de propaganda door persoonlijk bezoek op zich neemt. Gehoord reeds de vele klachten over hooge verzeke- riingsheffing door de slagers, verwacht men, dat deze zaak wel vrijwel algemeen bijval zal vinden. Hoewel de agenda voor de algem. verg. te Amsterdam te houden vrij mager wordt gevon den, besluit men toch tot het zenden van een afgevaardigde, waartoe, met vrij mandaat, wordt aangewezen de heer Blauw met de hee tten Met en Van Slooten tot plaatsvervangers. Verschillende zaken bij de rondvraag ter sprake gebracht geven den Secr. aanleiding daaromtrent de noodige inlichting te verschaf fen. Ter algem. verg. zal nog worden gevraagd wat gedaan wordt in zake den zomertijd. Nadat nog een klacht is geuit over het hooge tarief voor de inenting van varkens, wordt door den voorz. de vergadering gesloten. KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de Muziekvereni ging „Aurora" onder leiding van den heer G. Anderson een uitvoering gegeven in het locaal van den heer Jb. Groot. De avond werd in gezet met een Marseh „Hulde aan den Vre de". Ter afwisseling werden enkele voordrach ten gegeven, waarvan de inzet was een lied van den heer T. Schaak, n.l. „Het loon van den arbeid". Hoewel een zeer goed zanger, is het toch gewenscht, elk vers wat kloeker en duidelijker aan te vangen, daar men wel eens de eerste woorden mist. De voordrager zal hier zeer mee winnen. Meerdere voordrachten van humoristischen aard volgden, 'die zeer in den smaak vielen, maar het voornaamste van den avond waren zeker de acht muzieknummers die ten beste werden gegeven, gezien de aan dacht, waarmede zij gevolgd werden en het lui dapplaus na elk nummer, zoodat de verecni- ging met voldoening aan dezen avond kan terugdenken, daar zij de talrijke aanwezigen- weer eenige aangename uren beeft verschaft. Plaatselijk Nieuws Afd. Oudkarspel—Noordscharwoude van den Bond voor Staalspensioneering. Zaterdag j.l. werd een gezellige propaganda - avonid gehouden van bovengenoemde af dee- litng, in het lokaal van den heer de B;akker ?e; Noord-Scharwoude. De auto van G. Hoogeboom bracht de ..al rijke ouden van dagen naar de zaal, waar zij weldra gezeten waren op de voor -hen bestemde plaatsen, terwijl vele and-eren, leden zoowel als belangstellenden, «de zaal geheel vulden, zoo danig dat toen de voorz. zijn openingswoord zou uitspreken, er zitplaatsen te kort waren. Die voorz'. de heer Chr. Olthoff opent met een welkom aan 'de aanwezigen, hopende hier uit te mogen concludeeren, dat wij het allen eens zijn met de gedachte van den Bond voor Staatspensioneering. Roept in 'het bijzonder een welkom toe aan de ouden van dagen, hen noe mende de vruchtentrekkenden van het arbeids veld door zoo langen strijd door den Bond ver kregen. Heet welkom de tooneelvereenigmg Het kleine Toon-eel", «die zich weder zoo ge heel belangeloos beschikbaar heeft gesteld, ter veraangenaming van dezen avond,, het propa ganda-muziekgezelschap uit Alkmaar, dat ook zal meewerken tot het welslagen van dezen avonndde afgevaardigden van -de verschillen de afdeelingen; -de Pers, om weer wereldkun dig te maken het doel en streven van den Bond v. Staatspensioen. Spr. wijst er op dat I een strijd van 23 jaar achter den rug is, en men nu vastgeklampt zit aan de zegeltjesp&k- 'kérij waar men zoo; een broertje aan dood heeft. Maar na veel agitatie heeft men het nu niet verder kunnen brengen, dan men is'ge vorderd, en het premievrij pensioen thans weg is. Maar, wanneer men een zaal met menschen ziet zooals nu, 'dan is de lust tot strijden nog nniet weg. Dan zijn er nog velen die ons kun nen steunen en schragen. Spr. wijst er verder op hoe nu premie moet worden betaald, en deze premie door velen niet kan worden be taald, eit dat zijn de armste der armen. Zij ko men ten laste van de algemeene bedeeling. Maar wij verachten zoo'n liefdegave. Het Staatspensioen moet worden een recht, een recht, ontstaan door -een tekort uitbetaling van loon. Laat een iedei; helpen de afdeeling -doen groeien en bloeien, laat een ieder een steentje bijdragen tot bereiking van het voor oogen ge stelde doel. Nog noemt voorz. de verplichte verzekerijng, en wijst er op hoe deze op een fiasco is uitgeloopen, en voegt hieraan toe: „het kan mij hiermede niet raar genoeg gaan". Na de aanwezigen, die geen lid zijn, opgewekt te hebben, lid te worden, verklaart hij dezen avond voor geopend (applaus). Hierna trad op „Het Kleine Tooneel" met „De Kribbebijter", een frisch opwekkend stuk, dat met bijzondere aandacht werd gevolgd, en waaraan een ieder zich vergastte. Een stuk vol van humoristische momenten, van komi sche verwikkelingen. Het vlotte spel' maakte het tot een bijzonder opgewekt stuk, en deed de aaffö'ézigrn herhaaldelijk hartelijk lachen. Het was een waardige bijdrage voor dezen avond. Hierna werden een paar bioscoopnummers gegeven, aangeboden door -den heer De Bak ker, die een aardige afwisseling gaven. In de verschillende pauzen werden -de ouden van da gen onthaald en werd 'de verdere tijd gevuld met muzieknummers van het muziekgezelschap van Alkmaar, een gezelschap dat zich op waar dige wijze van zijn taak heeft geweten; dat ieen ieder zeker gaarne terug wenscht, om nog 'eens van zijn muziek te kunnen genieten. Zoo was de avond met het zien en hooren van een en ander, omgevlogen, was het onge veer half één geworden. Toen dan ook het bericht kwam dat de auto van Hoogeboom voor stond, om de oudjes weder naar huis te brengen, achtte -de voorz. ook den tijd gekomen om officieel te sluiten. Hij brengt in de allereerste plaats een woord van dank aan de ouden van dagen voor hun/ aanwezigheid, daarbij den wensch uitende, hen het volgend jaar weder te mogen ontmoeten. Wijst er op dat men een jubileumavond heeft gehad omdat thans tevens herdacht is, het feit, dat 10 jaar lang premievrij pensioen is genoten, doch waarvoor nu premie moet wor den betaald. Brengt -dank aan „Het Kleine Tooneel" voor zijn medewerking, terwille van de ouden van «dagen aan 'de jongelieden van Alkmaar voor hun bereidwilligheid, en hoopt, dat zoo men hen weer mocht vragen, zij met evenveel liefde zullen toonen. Een compliment aaan den heer De Bakker en zijn eChtgenoote voor de wijze waarop zij hun medewerking hebben verleend. Dank aan de afgevaardigden van Heiloo, Sint Pancras en Zuidscharwoude voor hun aanwezigheid; 'dank aan de meisjes, die zich met den kaartverkoop hadden belast, waarvan zij er in Oudkarspel alleen 123 hebben geplaatst. Dank aan de Pers voor haar aanwe zigheid. Na nog een woord van dank aan de aanwezigen, te hebben gebracht voor hun ge hoor, daarbij enkele woorden sprekende in het groote belang van het Staatspensioen, wijzen de op de plicht der Christelijke regeering, om haar .Christenplicht te doen en te zorgen voor de ouden van dagen, en het geld voor vloot en militairisme te besteden aan hen, sluit de voorz. onder applaus dezen goed geslaagden! avond- De heer Boskamp, afgevaardigde van Sint Pancras spreekt ook nog 'eenige woorden in het belang van de zaak van het Staatspensioen, daarbij opwekkende, vooral de jongeren, zich aan te sluiten bij- de afdeeling, om mede te, strijden voor een premievrij pensioen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1