mm irnmmf{wni ffiwmiac mmamm. aid. jeesmeMaoir itzaa mmk Zaterdag 12 Januari 1924. et. vijl wéder de I re ld dóór te J worden gegi rename aflei lammen onge ,and wordt o ste problemei ar mate men Vergadering van de visschersvereeniging, afd. Geestmer-Ambacht van de Ned- Heidemaatschappij op Donderdag 10 Januari 1924, des namiddags 2 uur, bij P. Kuilman te Oudkarspel. !De voorzitter, de heer Vlug opent de verga dering en zegt dat het hem spijt, dat de opkomst sgeven. De ni niet grooter is. Het is geen regel van het bestuur inzenden wi om voor alle kleinigheden een vergadering te be- sr hen de pi maar op het oogenblik is er toch een punt - ^waarover het bestuur niet zonder .de leden, wenscht ;e beslissen Spr. heet hierna; de aanwezigen wel- com, in het.bijzonder de heeren Van Baren en Hart, jdie zeker niet voor hun pleizier d ereis uit Den, leze rubriek 1 Haag en Zaandam zullen hebben gemaakt. Met een v elk om aan de Pers en den wensch uitsprekende lat de discussies aangenaam mogen worden ge boerd, wordt de vergadering voor geopend ver- :laard. Hierna worden door den heer P. Glas als secre- aris de notulen van de vorige vergadering, gelezen n onder dank onveranderd goedgekeurde Het lid Hart vraagt of nog geprobeerd is een lekeuring uit te lokken in het water van Koedijk. De voorz. antwoordt dat het tweemaal gepro beerd is, maar steeds was de politie afwezig, zoo- lat men hiermede geen resultaat heeft gehad., Wat- het. verzoek aangaat om de zegen een „Vi uct auiCS um IlCL waier weer laand eerder toe te staan, hierop is afwijzend be-m aan de vereenigirig te geven, met de bepaling, C 1 1 dat een maand later 7nn heornnnen Hoor lemen of ein artoe tot gem houden, dat L worden op :king hebbent an: W- Verki AMP. 9/13. 16. 18, 39fe-34, 42- 40, 34:5, 40 '2. 17. 19. 33. 36. 39. 1 i,i33 2! lie combinatii De voorzitter. Reeds veel is, door. mij, in: deze 2aak gedaan. Ik heb. .gecorrespondeerd, geconfe reerd, ik heb de medewerking gehad van personen hier, die geacht kunnen worden invloed uit te oefe nen en ook Dr. Loving heeft zich in deze, niet onbetuigd gelaten. Ik zal dan ook de laatste zijn die tracht om de boel onderstboven te gooien. Het bedrag van f 150.is niet het hoofdbezwaar. Maar wij moeten trachten door overtuiging het bansbe stuur te vermurwen om die onmogelijke bepalingen in te trekken. Er is .geen beter ding dan dat alles in de organisatie vereenigd blijft. Wij moeten roeien met de riemen die wij hebben. Wij zijn .afhankelijk M2ar daarbij willen wij toch dat ons het leven mogelijk gemaakt wordt. Van de Koedijker vis schers genieten wij geen voordeel. Eén is er die zijn vergunning betaalt, terwijl er 2 gratis worden uitgereikt aan personen, die boven de 70 jaar zijn. Maar de dwang ,die men ons vandaar wenscht op te leggen is verschrikkelijk. j De heer Kieft vraagt wat de reden kan zijn, dat men het visschen met den zegen verbiedt?; De voorzitter. Ik weet het niet. De heer Van Baren zegt dat het bansbestuur van Koedijk de vereeniging verantwoordelijk stelt voor. het zegenvisschen. En in de allereerste plaats moet men trachten de bepaling hieraan toegevoegd te doen vervallen. En een middel daartoe zou mis schien zijn, dat visschers, die zich hieraan schul dig maken, worden geroyeerd. 1 Een groot bezwaar was, dat de zegenvisschers op het land loopen. Het lag bij de visschers van Koedijk ook niet in het voornemen, den zegen te doen verbieden. Maar wel teekenden zij op het adres om het water weer ëri De voorzitter doet hierna eenige mededeelingen mtrent de algemeene vergadering, het vorig jaar ehouden, welké onder leiding, stond van een emi- ent man, Dr. Loving. Er is op die vergadering, rhter geen enkel besluit genomen. Men heeft niet uclers gedaan dan de geest der vergadering hooren m voorstellen te doen aan den Minister. De -over- roote meerderheid der vergadering was voor ver- ooging der. acteprijzen, in verband met de gele- enheidsvisschers, die daarvoor than f ibetalen ir is door W. Dil nog voorgesteld de acteprijzen e bepalen bij algemeenen maatregel van bestuur. Verder deelt voorz. mee, dat door den Noordh. (ond W. tDil aangewezen is als lid van het hoofd-, eïtuur. 1SI iet-aangesloten af deelingen hebben het echt verloren, voor deze afvaardiging een woordje ree te spreken. ;De heer J. Sieuwertsen Wz., heeft, voor, het hem verkomen ongeluk, uit het ongevallenfonds der oofdorganisatie de hoogste uitkeering van f 250 utvangen, waarvoor een dankbaar gcprij ven werd 32. '33. 31 ntvangen van den heer W. Sieuwertsen. De voorzitter zegt dat dit eert mooie steun is :>or hen, die een ongeluk overkomt! i Verder nog doet voorz. mededeeling, dat het schrecht wederom van Sint Pancras aan de ver enging is afgestaan, op dezelfde voorwaarden van ?t vorige contract. Zoolang burgemeester Kroo- :nburg vervolgt voorz. aan het roer is, :bben wij geen last. Burgemeester Kroonenburgl ons en de visscherij dan ook zeer ter wille.; Hierna wordt overgegaan tot de bespreking van :t pachtcontract met Koedijk. Van de Banne Koedijk is als antwoord op het rzoelc om het vischreeht weer aan- de vereeniging te staan ingekomen, een circulaire, houdende de lgende voorwaarden, waarop het water wordt gestaan: de vergunning wordt, tot wederopzegging verleend ,voorloopig tot 1 Januari 1925. het visschen. met het treknet is verboden. Bij eerste overtreding zal een boete worden geheven van f 50.terwijl bij tweede over treding de vergunning tot visschen wordt ingetrokken. aan visschers, niet beroepsvisschers ,in de gemeente Koedijk, kan het visschen, niet anders dan met toestemming van het bans bestuur worden geweigerd. 1 Ije. van 'visschers in de gemeente Koedijkmag niet meer worden gevorderd voor het vis schen dan: f5.met den dobber, f7.50 met f fuiken en f 10.voor dobber en fuiken, e. het visschen - met den hengel is vrij. e. zoolang de vergunning van kracht blijft, zal de vereeniging telkenjare f150.moeten storten ten kantore van,den penningmeester der banne. I e voorzitter zegt dat wanneer er geen andere alingen waren dan die f150.dit nog wel betalen zou zijn. Maar de andere 5 artikelen zijn zwaarder. 1 e heer Kieft. Het, zit vast op den zegen. Wat ten wij er anders doen? Daarmee wordt het >1 verdiend. e voorz. Het zijn verschrikkelijke bepalingen, e heer J. Boerdijk vreest, dat waaneer Koedijk mee voorgaat, er.andere gemeenten met dit- de zullen yolgen. f e heer Hart vraagt of het water van Koedijk en aan de bannè behoort? >e voorz. antwoordt hierop bevestigend, te heer Hart zegt dat de gestelde voorwaarden, annemelijk zijn. te heer J. Vlug zegt het verkeerde van de voor-, irden nog niet zoo in te zien als de vergadering., het geheele. ambacht kan met de zegen gevischt rden, en wanneer er nu polderszijn,die het bieden, zoodat men. daar niet met de zegen 1 visschen, gaat de visch pok niet verloren. Ik 4 niet of het .wel. zoo'n grootbezwaar is, het t mogen visschen met den zegen. Wanneer een in stukje water gevrijwaard wordt voor den en, kan dip niet nadeelig zijn. voor den visch- nd en voor de visschers. Later zal wel blijken men er voor- of nadeel van ondervonden heeft, de Koedijker visschers mogen dan ook niet den zegen visschen. te voorzitter is het hiermee, eens* dat diet geen ot bezwaar zou zijn als de.zegen verboden werd ar die bepaling juist gaat verder. Bij eerste rtreding wordt een boete geheven van f50 en tweede overtreding wordt het water ontnomen, ik zou wel eens willen weten, of iemand hier die geloofd, dat die bepaling niet overtreden "dt. v te heer J. Vlug noemt dit een dubieus punt. Het •och niet duidelijk ofde vereeniging de boete -t betalen, of de vereeniging voor overtreding sprakelijk wordt gesteld. Hiermee zou men toch overleg kunnen treden met het Polderbestuur, te heer Hart wil het zoo niet aanvaarden.: Wan- r er wordt ingegaan op de voorwaarden,, staat vereeniging borg voor do over,tredingen. oken. leez' kan je 0 et gerookt wo iet laten, wai ier voor de g thuis hebbel steken >or de laatste 1, dan kan ik OVERAL' aanstaat, mijin JER, in de La ent. VAN MIN- ij kennis van iter :ri 1924. •baar. dat een maand later zou begonnen worden daar met den zegen te visschen. In verband hiermede zou men ook bepaling kunnen maken ,dat niet eerder dan in November zou worden begonnen.. En dan is het water vooir i jaar gegeven met de bedoeling om te zien hoe het gaat. De heer G. Boerdijk zegt, dat het niet de vis schers van hier, maar die van Koedijk zelf zijn, die over het land loopen. De voorzitter. In alle contracten staat dat het verboden is een voet op het land te zetten. En door het bestuur is steeds daaraan de hand ge houden. De heer Kieft zegt dat om den Noord, tot aan Sint Maarten toè, wordt getrokken.. De voorzitter meent dat, gezien het vele goede werk dat reeds is gedaan, de vereeniging tege moetkomend moest worden behandeld. De heer J. Vlug stelt thans voor een commissie, te benoemen, die de bezwaren, verbonden aan de bepalingen onderzoekt en vastlegt, en daarna in overleg treedt met het bansbestuur. Om het contract nu zoo maar voetstoots te ver werpen acht ik verkeerd. Koedijk is voor ons van groot belang. Met de bepaling van het bedrag kan ik mij echter niet vereenigen. En dan kan ook de vereeniging m.i. niet aansprakelijk gesteld worden voor overtreding door de visschers. De opziener Hart zegt nog dat het bansbestuur zoo handelt naar aanleiding van de ingekomen klachten van de ingelanden, dat over het land werd geloopen. Ook zou men kunnen trachten bij Kon. Besluit de bepaling te maken, dat cle zegenvissche- rij een maand later wordt opengesteld, en evenals bij de Vier Noorder Koggen te bepalen, dat hij, die een kansje, waagt en wordt betrapt, een boete moet betalen van f 150. De voorzitter zegt dat men natuurlijk weer van plan is plantvisch aan te koopen voor den visch- stand, en daarvoo ris het noodig dat het water vereenigd blijft. Het kan ook best zijn, dat het bestuur van de bezwaren voor ons in de bepalingen niet is doordrongen. De heer Van Baren. De Burgemeester van Sint Pancras voelt veel voor de visscherij. En gevoel ik mij dan ook gedrongen van deze plaats een woord van hulde te brengen aan den man, die reeds zooveel voor ons heeft gedaan, D,e commissie wordt op het voorstelJ. Vlug nu gevormd en zal bestaan uit de heeren: Van Baren, opz. Hart, J. Vlug, E. Vlug, met als plaats vervanger de heer P. Glas. De voorzitter zegt thans dat burgemeester Kroo- nenburg veel goede plannen voor de toekomst heeft waarvan één is: dat hij de Veenplas na de uitvee- ning aldaar, wil bestemmen als een broedplaats voor visch ten dienste van het Geestmer Ambacht. Thans komt in bespreking de bekeuring Hooge- boom. De voorzitter zegt dat P. en J. Hoogeboom met hun tweeën hebben gevischt in. het water on der Koedijk. In water, waarvoor geen persoon op lijst voorkomt. De een is beboet niet f30 de ander met f 20, en vragen daarvoor een vergoeding aan de vereeniging. De heer Kieft.' Daar heb je de kwestie al. Zoo moeten wij betalen voor wat anderen doen. En dan zullen er natuurlijk nog meerderen komen, D,e vergadering besluit, dat in dit ééne geval de vereenigingskas de helft van de..gezamenlijke boete zal dragen, en dan verder ieder voor zich zelf verantwoordelijk is. 'De voorzitter leest hierna een schrijven voor van IP- Hessen, waarin deze mededeelt dat' door hem met de fuiken ongeveer 2000 edelkarpertjes zijn gevangen, en deze door hem in het Ambacht zijn uitgezet. Adressant verzoekt of hij hiervoor wat van de vereeniging mag ontvangen. Er gaan verschillende stemmen, op, die verklaren ook wel eens iets overgebrachtte hebben, maar daarvoor niets i nrekening hebben, gebracht., De voorzitter en G. Boerdijk zeggen dat het de plicht is van iederen visscher om mee te werken tot verbetering ,van den vischstand en daarvoor niets in rekening te brengen, 1 (De voorzitter zegt dat men hierop niet kan in-, gaan. j Overeenkomstig wordt besloten. 1 Rondvraag. De heer W. Kliffen vraagt of men nu al van den Noordh. Bond is afgescheiden?! j De voorzitter. Ja, op het genomen besluit is niet teruggekomen. De afgevaardigde naar het hoofdbestuur werd niet door den bond erkend. De heer P. Glas zegt hierover met den secretaris van den bond te hebben gecorrespondeerd, en de ze in zijn laatste brief schreef, dat de bond de hr. E. Vlug wel erkende, en dienaangaande verzocht op het genomen besluit terug te komen. Door mij is teruggeschreven dat het besluit door mij zelf niet kon worden herroepen, en ik uitslui tend de besluiten van de afd. had uit te voeren. De heer J. Vlug, zegt dat in den brief staat dat er in den Bond over is gesproken. Maar het viel mij juist op- uit het -verslag dat. er niet over .ge-; sproxen is Ik-heb er ook nooit iets van gehoord. De voorzitter. De opz. Hart heeft die vergade-; ring ook bijgewoond en het is hem ook niet be kend dat er over gesproken is. De heer Hart bevestigd dit. ,De voorz. De laatste contributie van f45 is verstuurd. Men heeft aan den B.ond de laatste cen ten van ons gevangen. In den tijd dat de Bond bestaat, zijn wij er geen 45, cent beter van geworden Alles wat wij oereiken en bereikt heb oen, verkrij gen wij zonder den bond evengoed bij de hoofdaf- deeling. En de hoofdafdeeling is de spil waarom het gaat. Het eenige kwaad is, dat men geen hoofd bestuurslid kan benoemen. De heer Hart vraagt of men nog een ijshakkers- bewijs moet hebben? De voorz. antwoordt ontkennend. {De heer W Sieuwertsen zegt, dat door Dr.. Lo ving aan den minister is gevraagd, wat hij denkt te doen ten opzichte van de zoetwatervisscherij 1D001 den minister is gezegd, dat hij de visschers wilde steunen in denzelfden vorm als de trawler- visscherij. Maar nooit is er iets door ons ontvangen Spr. verzoekt den heer Van Baren dit eens te willen onderzoeken. De heer Van Baren zegt dat zijn doel was ge weest de afscheiding en de wederaansluiting bij den bond te bespreken. Spr. zal het echter alleen bij de mededeelmg van zijn doel te willen laten. Op de vorige vergadering is gezegd, dat het mij spijt dat de afscheiding bad plaats gehad. Ik heb alle aldeeiingen g;raag onder één hoedje. Daarom geef ik de vereeniging in overweging wat geweest is te vergeten en weder aan te sluiten. Er kunnen zich toch kwesties voordoen, waarbij men het be stuur van den bond zal kunnen noodig hebben. Er, zit toch wel iets in den Bond waarvoor men lid kan blijven. De heer Glas. Van een bestuur dat uit timmer lieden en metselaars bestaat, hebben wij niet veel te verwachten, De heer Van Baren. Wanneer men het bestuur had gevraagd, mede te werken tot oplossing van ae kwestie Koedijk, had het dit zeker gedaan. De voorzitter. Niemand zal mij kunnen beschul digen dat ik de boel zou hebben dwars gezeten, Nooit en te nimmer is er eenigen invloed door mij uitgeoefend op de vergadering ,ten opzichte van liet besluit van afscheiding. Maar nog nooit is er. een goede vergadering door mij bijgewoond. Steeds keerde ik terug met indruk, dat het nog minder was dan niks. In het begin werden de vergaderin gen bijgewoond door den inspecteur, opziener en andere autoriteiten. Maar ook zij kwamen niet meer, omdat ze het de moeite niet waard achtten. iWat voor voordeel heeft de afdeeling van den Noordhollandschen- Bond? Geen cent, niemendal. Men is gaan venten met monsters katoen, om wat te doen, maar wij zijn te oud,geworden om ons voor den gek te laten houden. De vischaan-, planting is het werk van de inspectie. En ik wil nog wel eens zien, of de bonden, vooral die v.an Noordholland, bestaan blijven. Daarop kan heel goed bezuinigd worden. De secretaris is een met selaar, Schaap een bootwerker. Het bestuur is in het geheel niet bij de visscherij geïnteresseerd. Wij hebben mannen van de praktijk noodig. De contributie van f45 is weggegooid geld. Wij kun nen. het beter gebruiken voor pootvisch. De heer Glas zegt nog dat er af 4k 5 jaar in gewerkt is, om ons af te scheiden.; Op deze kwestie wordt thans niet verder in gegaan. A j De voorzitter. Mijn wensch, dat we een mooie vergadering zouden hebben, is vervuld. Ik dank u allen voor de medewerking, - inzonderheid den lieer Van Baren, die zich weer zoo bereid verklaar de met ons naar Koedijk te gaan..; Hiermede werd de vergadering gesloten. i Kamer van Koophandel Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar op Woensdag 9 Jan. "24 des avonds 'tialf acht ten stadhuize. Uit het voorgelezen rapport van de Comm. 'belast met {het onderzoek 'der geloofsbrieven lijkt, dat idez ern orde zijn bevonden. De voorz. opent de verg. met een bijzonder welkom aan de nieuwe leden de heeren Lake- man, Endel, Colhoff en De Root. Ik hoop dat zij evenals hun voorgangers de aangename ver houding zullen gestand doen en zullen mede werken de politiek uit de Kanier te houden, zooaals tot nu toe steeds is gedaan. Dat zij, aaan de idiscussie moge mldeelnjemen, en hun gewaardeerde adviezen uitbrengen in hef be lang van de Kamer ein dit 'district. De aftre dende leden heb ik' reeds in de laatst besloten .vergadering een- afscheid toegesproken. De heel ren Holsmuller en Van der Kleij stelden zich niet meer beschikbaar, waardoor wij twee- der beste leden hebben verloren. Het spijt ons 'dat ^zij niet meer tegenwoordig zijn, maar vertrou wen dat hun opvolgers niet minder hun best zulle ndoen. De leden' die niet zijn herkozien 'zijn ide heeren Kabel en Van Breda. De kiezers hebben natuurlijk het recht om eandidaten te 'stellen en deze te kiezen; Maar het is in het belang om hierin overeenstemming te brengen 'Want zoo zijn wdjjlop den verkeerden weg. Wan neer zoo wordt doorgegaan, zullen aanstonds alleen leden van de Kamer worden gevonden in Alkmaar en Helder. Maar het is van groot belang dat ook het Platteland zitting had. Dat alle leden hiertoe mogen medewerken. Nieuwajarsrede uitgesproken door den voorzit ter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol'ands Noorderkwartier, .gevestigd te Alkmaar, op Woensdag den 9en Januari 1924 in het Stad huis te Alkmaar. f (Mijne Heeren, Omtrent den gang van zaken in de Nijverheid valt ook ditmaal in het algemeen geen g-unstig geen gunstig rapport uit te brengen. Hier en daar valt wel meer bedrijvigheid te constateeren, doch ovei het algemeen was er veeleer inzinking dan vooruitgang. De slapte in vele bedrijven in ons land nam toe In den lande bleef een ongemeen, groote werkloosheid heerschen. Volgens het maand schrift van de Statistiek overtrof het aantal op het einde van September 1923 bij. dearbeidsbeur zen, en voor zoover bekend, bij de. correspondent schappen der arbeidsbemiddéling ingeschreven werkzoekenden ook in het 3e kwartaal 1923 verre liet aantal van de overeenkomstige, periode van 1922. In September 1922 bedroeg het aantal 71.700 terwijl in September 1923 88.000. waren ingeschre ven. Uit eene enquete, die de vorige maand door onze Kamer onder de Nijverheid in ons district werd: gehouden, kan de conclusie worden getrokken, dat een soepeler wettelijke regeling der Arbeidswet en voor de sigarenindustrie een mildere toepassing der Tabakswet, de verlaging der productiekosten ongetwijfeld zeer in de hand zullen werken. Welis waar werd in den laatsten tijd door de Regeering in toenemende mate arbeidsduurverlenging toege staan, hetgeen op prijs moet worden gesteld, doch wenschelijker is het, dat de Arbeidswet geheel worde aangepast aan de gewijzigde tijdsomstandig-. heedn. Wat den toestand in ons district betreft, valt! o-a. nopens den TUINBOUW op te merken: dat de oogst der verschillende producten, als vroege aardappelen, kool en uien goed is geweest; slechts de wortelen hebben een middelmatige oogst opgeleverd. De proijzen van alle producten kun nen in het algemeen goed gerekend worden en die van de wortelen speciaa lgunstig. Temeer laat zich dit omtrent de prijzen zeggen, omdat Duitschland, met uitzondering van het bezette gebied, met be trekking tot de vroege aardappelen, tot op heden niet op onze markt is geweest, hetgeen dus niet weinig invloed heeft gehad op de vraag. Het laat zich dan ook aanzien, dat wanneer de toestanden in Duitschland, vroeger ons voornaamste afzetge bied, allengs normaliseeren, de vooruitzichten voor deze streken zih gunstiger laten aanzien. Van be lang is het bovendien voor de bepaling dier voor uitzichten, om rekening te houden met den poli- tieken toestand waarin Engeland zich op het oo genblik bevindt. De conservatieven van dat land zijn gevallen, waarmede het protectionistische stel sel voorloopig van de baan is, hetgeen speciaal van belang is voor den export van vroege aardappelen waarvan doorgaans flinke hoeveelheden in dat land worden geïmporteerd. Ook Tsjeeho Slowakije blijkt voor ons gunstiger gestemd te worden, want bin nenkort mag worden verwach^ (lat de versche kool in Tsjeeho Slowakije vrij ingevoerd zal kunnen worden. Remmend voor den uitvoer naar Tsjeeho Slowakije, Oostenrijk, Zwitserland hebben gewerkt de steeds verhoogde Duitsche vrachtta rieven. Zeer waarschijnlijk zullen echter de Duitsche tarieven vanaf 15 Januari 1924 met 15 pCt. wor den verlaagd. Over het algemeen kan dus o.i. de conclusie worden getrokken, dat de vooruitzichten voor de tuinbouwstreek gunstiger zijn. Gezien ook de prijzen, die thans voor de producten worden gemaakt. Voor de VEEHOUDER Szijn de maanden Janu- ar, Februari, Maart en April zeer ongunstig ge weest, omdat, tengevolge van het mislukken van den hooibouw in 1922 de uitgaven voor aankoop van veevoeder gedurende den winter 19221923 zoo hoog waren, dat hierdoor in het jaar 1922 de veehouders geen of een zeer gering inkomen verkregen. In de zomermaanden Mei en Juni de maanden der grootste productie daalden de zuivelprijzen in die mate, dat de kosten van het bedrijf nauwe lijks gedekt konden worden en van voordeel ma ken hoegenaamd geen sprake kon zijn. Gelukkig was de grasgroei zeer goed en de hooibouw over vloedig, zoodat zich voor den winter 19231924 geen finantieele moeilijkheden voor de veevoede ring voordeden. De melkopbrengst was gedurende de zomermaanden goed en de zuivelprijzen bewo gen zich gelukkig in stijgende richting. Ook de veeprijzen hielden zich goed, zoodat het tweede gedeelte, van 1923 veel gunstiger was dat het eerste deel, alhoewel dit niet in staat was om het geheele jaar 1923 tot een jaar met een behoorlijk inkomen voor de veehouders te maken. 1 Met betrekking tot de ZEEVISSCHER1J en HANDEL IN VISCH te Helder en omstreken is o.a. het volgende vermeldingswaard: Over het algemeen was het voor de Visscherij een ongunstig jaar, in het bijzonder voor de Nrd.-, zeevisscherij, die door ongunstige weersgesteldheid zeer dikwijls tot werkeloosheid gedoemd was. De visscherij in de zeegaten en langs de stranden was meer bevredigend, doch de finantieele uitkomsten ook onvoldoende, omdat; zoodra de vangsten grooter werden dan voor het binnenlandsch gebruik noodig was, de prijzen van haring sterk daalden en voor Ansjovis in geenen deele ioonend waren, daar laatstgenoemd artikel nagenoeg geheel op Duitschland is aangewezen/ De vangst., van schelp- en schaaldieren en de prijzen daarvan waren tamelijk goed, alhoewel niet van een gunstig jaar kan worden gesproken.: Voor binnenlandsch gebruik bestond geregeld een goede vraag. De hooge spoorwegtarieven zijn nog steeds een beletsel, doch wij vertrouwen, dat bij een intreding van eene verbetering van den algemeenen toestand, ook voor deze takken van bedrijf een gunstige verandering zal mogen ont staan. 1 Van den HANDEL en KWEEKERIJ van BLOEMBOLLEN, welke in ons district van veel belang zijn, kunnen wij. constateeren, dat: de kweekerijen in het afgeloopen jaar gunstig hebben gewerkt. Ofschoon de gewassen niet zoo waren, als men.gew.enscht had, waren de prijzen goed tot best te noemen, zoodat de bedrijven gun stige resultaten hebben afgeworpen. Voor de tuin ders uit Limmen en omgeving, die het bloembol- lenkweeken als een bijzaak beschouwden, was het dit jaar de voornaamste bron van inkomsten, daar de uitkomsten van het tuindersbedrijf verre van Ioonend waren. De EXPORTHANDEL heeft in onze omgeving eveneens bevredigend gewerkt. De export van bloembollen breidt zich hier jaarlijks uit en de vooruitzichten kunnen ook tamelijk gunstig wor den genoemd. Een terugslag hebben de kweekers en expor teurs in het afgeloopen jaar ondervonden door de opheffing der N. Z. H.. Tram daar in verband met de verzending het gemis hiervan dagelijks wordt gevoeld. f Aangaande de KAASMARKT kunnen wij de vol gende beschouwing geven .- De aanvoer in 1923 bedroeg 7686 stapels met 6.162.508 kilo. in 1922 6969 stapels 5.017.397 kilo vermeerdering in 1923 717 stapels met f.145.112 kilo. De prijzen waren in Januari f 60.op 6 Juli f33in December f 60.terwijl de hoog ste prijs f67.en de laagste f33 bedroeg. De per 50 kilo. De prijzen voor de producenten waren, gezien gemiddelde prijs was tusschen f 50.en f 60. de slechte buitenlandsche valutas, bevredigend te noemen- J

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3