Donderdag 17 Januari 1924 88e J srga g WO 7. «stebg. irKL€P»98ife u OFFICIEEL Gemeenteraiaidisvergafdieirwng. De Burgemeester van Zuid -S char wo-ude maakt bekenid,. een openbare vergaderiimg van den Raaid is belegd tegen Maandag, 21 Januari 1924,. des namiddags 7V2 uur. Zui d -Scharwou'de16 Januari, 1924. Die Bmrgienaeestei:, 'VAN. 'SPENGLER, ROOKT I PQq il pQalD<>q |[DÖal[pöa]| pQa oQo SIMT RAM GRABBERS. 1 pQail 11 D<)q li pQq||pöa]lpQa\\-p$a 1 Prsma 5 cents Sigaar. „T.U-1N 80UWBËLAN6:" mil seö! Feestelijke 25e Jaar vergalde ring der Tuin bouw-Vereenig. ,Tu:nbbuwbelang'te Noord- sc'harvvoude op Dinsdag 25yjanuar des avonds fi uur in het gebouw „Concordia". Aan de bestuurstafel zaten 'behalve "het be stuur, Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester dezer gemeente, de heer S. Brugman, -voorz. van den „Noordermarktbond", A. Swager, af gevaardigde van „De Eendracht" te Oudkar spel, genoodigden en loud-b estuur sled en. I Aanwezig zijn 108 ledön. De voorz., de heer G. Bart en opent de ver gadering en spreekt daarbij ongeveer de vol gende rede uit: Geachte vergadering. Hiet is hedenavond ietsbuitengewoons. Als voolrz. is Ihet bij mij, regel «vet te lang te wach ten om de vergadering te openen. Maar doo' de omstandigheden betreffende het laden van onze producten, kan het mogelijk zijn, dat er hedenavond heel wat nakomers zullen zijn On der die omstandigheden is het dan 'dat ik de vergadering open 3 kwartier na den beschreven tijd. Ik verwacht dat u mjj dit ten goede zult houden. Geachte vergadering. Het is mij steeds een groot voorrecht geweest als uw voorz. de ver gaderingen te openen en te leiden. Maar nu is het voor mij een bijzonder groot - voorrecht famdat de tuinbouwvereemging hedenavond her idenkt haar 25-jarig bestaan. Als we op'de ge wone jaarvergaderingen terugzien op hetgeen fdat achter pus ligt,- dan gaan wij neet verder dan een jaar, maar op dit moment liggen 25 jaren achter ons. Ik zal mij niet bezig houden jrnet hetgeen over die 25 jaar is voorgevallen, Vat door 'de vereeniging' is tot stanld gebracht, want dan zofu ik treden in het werk van den secretaris, die u straks een kort overzicht zal geven. Maar toch wensch ik een enkel woord tot u te richten. Toen 'ik, voor de tuinbouwvereenigmng werd opgericht, en de ouderen onder o|ns, die het •met mij ook hebben doorleefd, toen ik en d;je' .ouderen hier als tuinbouwers werkzaam waren, hadden wij een gansch •andere toestand, dan waarin wij ons nu gaan begeven. Maar deze 'andere toestand is geleidelijk gekomen. Waar door? door de organisatie. Wij; weten allen welk "<een moeilijk werk het is, organiseeren, men vindt daarin altijd tegenkiadring, men wi| er zich nSet direct in begeven, men kan zich de voordeelen niet-idjürect voorstellen; men had ver ouderde begrippen, vader en grootvader deden het zoo, en daarom het men het zoo blijven. Maar -in de 25 jaar die achter ons liggen, heeft het begrip van organisatie zooveel recht ver kregen, dat men van tegenstanders,- voorsitpiv ders van organisatie is geworden. Waarom? Omdat men weet dat de kracht ligt -jn de orga nisatie. Door organisatie kan men bereiken, wat als enkeling nfet kan worden verkregen. En wat door organisatie tot stand is_ gebracht, zien wij allen voor oogen. Dat alles :s geleide - lijk gegaan. Alles heeft .een geleidelijken op gang gemaakt. Ook ging het wel_ecns ai spron gen, kreeg men een overgang in korten trj-a. In die 25 jaar is de toestand van de vereenigmg vooruit gegaan, en het doiet mij een groot ge noegen dit thans te kunnen cons'tateeren. We zijn niet alleen vooruitgegaan in ledental', maar in kracht, itn humaniteit, in samenwerking. Mijne Heer-en. Het doet mij een groot ge droegen en ók ben er trotsch op, als voorz1., en dit is al lange jaren, te 'kunnen constat,eereri, dat noch tusschen uw bestuur, noch tusschen de vereenigilng als laden zich eanig incident van beteekeni-s heeft voorgedaan. Altijd :<s er "door ons als bestuur en vereeniging geno-egel'ijk alles gedaan. In samenwerking, in humaniteit zijn steeds de zaken behandeld. En dat is een groot voorrecht. In de 25 jaren -die achter ons lfiggeh, waren er die financieel zwaar waren, maar ook zijn goede jaren doorgemaakt. En zoo ook de oor- logscris'is is doorgeworsteld. Men stond schou der aan schouder. En wij mogen met genoe gen getuigen, dat wij njet alleen staan, maar als vereeniging sterk staan. Wij kunnen thans bet 25 jarig jubfleum on der zeer gunstige omstandigheden herdenken. En dat brengt opgewektheid. Wanneer er geen geld in kas its, zegt men wel eensnauwte zoekt grauwte,, men zoekt naar dingen dóe niet door den beugel kunnen, om zijn misnoegen te ujiten. Maar het is zaak 'in tijden- van tegenspoed, den toestand onder de oogen te zien en schouder aan schouder deze tijden door te martelen. Door de flinke prijzen van onze producten, kunnen wij thans in dit opzicht opgewekt zijn. En niet alleen om de redein dat er direct voor deel van wordt getrokken, maar ook onjdat wij in de laatste jaren steeds een pessómisitajschc beschouwing hadden. Hoe menigmaal is er niet gezegd, hoe moet het terecht komen? De toe standen in het buitenland zijn er niet naar, dat wij er op behoeven te rekenen, geld voor oinz_ producten te verkrijgen- Hadden wie die be- sdhouwing niet? Wat weten wij van de toe komst die voor ons ligt? Maar wij staan thans voor bet feit, dat voor onze producitennfiet alleen •'goede, maar beste prijzen worden gemaakt. Zoo er nu. nog pessimistische mensehein zijn, zo-u ik 'ben willen toevoegen: „Zie de toekomst anders in. Wordt optimistisch." Thans bestaat onze vereenigjjig 25 jaar. En voor die gelegenheid hebben wij enkelen uit- •genoodigd de vergadering bij te wonen- Onder hen bevinden zSdh de voortrekkers, de mannen die onze tuinbouw-vere>enigi|ag hebben opge richt. Het spijt mij niet allen te kunnen toespre ken, twee zijn er van ons weggenomen, de heer-en K. Wagenaar en R. Opitj-ers. Tot mijn leedwezen moet ik meded-eelen dat niet aanwezig 'kunnen zijn de beer C. Slote- taafeer, le voorz., en de beer C. Keijzer, mede oprichter en bestuurslid. -Gaarne hard ik ge wild dat zij ons fe-est hadden kunnen meevie ren. Maar thans wil i|k- hulde brengen aan die mannen, -die het initiatief tot de oprichting bebben genomen -en onder hen reken ik -de beeren A- Bjartsn en A. Hernam. Hulde aan ben .En bet doet hen zeker genoegen dien arbeid bekroond te zien, door een in groei en bloei toenemende vereehging. Die heeren heet ik van harte welkom. Ik hoop dat zij gemoegelijk met ons -zullen samenzijn, en met dankbaarhei:! den tijd zullen herdenken dat de vereeniging door hen werd opgericht, (applaus.) Welkom heet ik 'de vroegere bestuursleden, die meenden te moeten bedanken voor hun functie, en onder he|n reken ik den heer K. Opperdoes, en tot mijn leedwezen hier niet aanwezig, -den beer S. Opperdoes, zijn broeder. Dat is een man dien wij allen kennen al's een 'humaan man. Een main, die ondanks zijn lichaamsgebrek -steeds met ons meeleeft. En doet het mij leed dat hij th^ns niet in ons mid den is. Hulde aan hem die steeds zoo met ons meeleeft en steeds in zoo opgew-ektein toon over onz-e zaken spreekt. Hopen we dat hij nog eens van zijn lichaamsgebrek mag genezen en de vergaderingen als M der vereenigi|ng mag bij wonen, Bij deze beeren behoort ook de beer C. Ree- man, die steeds zijn beste krachten aan onze vereeniging beeft gegeven- Welkom den beer Jhr, A. L. vam Spengler, die aan onze uitnood'igimg om de vergadering bij te won-en beeft gehoor gegeven. Dit getuigt van meeleven in de zaken- van ons tuinbouwers. Het getuigt van belangstelling, .en al is hij nog maar kort als Burgemeester in o|ns mfdden, toch weten wij dat hij onze belangen zal behar tigen. Welkom aan de vertegenwoordigers van den „Noordermarktbond". Het zijn mannen, die piet alleen met ons meeleven, maar d;.va ons helpen en steunen, om- de zaken in ons belang voor elkaar -te zetten. Welkom den beer Keizex, uitgever van onze ,Langedijker Courant". Eein man- die altijd ge toond beeft jde belangen van ons tuinbouwers te willen behartigen en voorstaan- Altijd stbnld zijn blad voor ons open', altijd was hij voor ops 'disponibel, altijd stond hij voor ons klaar. Hij heeft geto-ond een warm hart te hebben voor de belangen van'ons1 tuinbouwers. Welkom onzen lenbetaalme.scsr den heer N. Kooij. Ook hulde aan -hem. Wijl weten welk een moeite men beeft gehad om de comtanltte betaling door te voeren. Maar in de eerste plaats is men daarvoor dank verschuldigd aan hem. Als le betaalmeester heeft hij geholpen onze zaak mee vooruit te brengen,, heeft hij daaraan zijn beste krachten gegevetn. Ook de 2e betaalmeester is steeds zeer wel- Wiliend tegenover ons, ós steeds bereidwillig om ons te helpen. Ook welkom den heer G. Duijves. Wij weten allen waarom hij bedankt heeft, waarom hij uit de vereeniging is gegaan. Maar wij weten ook, dat zoolang hij bestuurslid is geweest, de penningmeester steeds ijverig en nauwgezet zijn zakc-n heeft behartigd, Ook hij nogmaals har telijk welkom- Mijne beeren. Onze leden hebben altijd ge toond recht te kunnen vergaderen. Nu zou ik u den raad willen geven en verwacht het ook, dat wij hedenavond weder recht-zullen verga deren. Betpont u vooral hedenavond gezellig- en opgeruimd. Betoont u zoo-, dat straks -de pers, die ik van harte welkom heet, de pers die ik een goed hart toedraag, aan de buiten staanders bekend zal kunnen maken, hoe recht de ivereeniging vergaderd Jipeft, hoe echt zij haar jubileum heeft weten te vieren. „Leve de tuinbouwv-ereeniging van Noordscliarwou- de". (applaus). D-e voorz. leest hierna een felicitatie voor van de zustervëreeniging „De Eendracht" te 'Oudkarspel. Thans verkrijgtde Heer Burgemeester Jhr. van Spengler het woord en zegt ongeveer het volgende Uw uitnoodóging om op deze vergadering tegenwoordig te zijn werd door mij ontvangen en hoewel de gelegenheid mij slecht paste, ós 'door mij ruimte gemaakt om de vergader ing bij ie wonen, omdat ik veel, zeer veel belang' stel in uwe vereeniging. Van harte wil ik u -dan thahs gelukwenschen me; uw 25-jarig jubileum. En het doet mij nog meer genoegen dat dit mag s-amcpvall n met de verbeterde omstandigheden. Maar zop'ti jubileum moest ook', bet kon piet anders, sa- jmenvallen met een aanzienlijke hooge op brengst van ide producten. En nu gaan de gezichten dan ook ün andere plö-oi. Nogmaals wil ik de hartelijkste gelukwenschen uitspreken voor uw vereeniging. Wanneer ik dit doe, spreekt het vanzelf dait hieronder begrepen zijn bestuursladen en leden. Met alle respect voor de goad-e hoedanighe den van de oud-bestuursleden wil ik mij thans bepalen tolt de tegen-woo-rdige. Het Wil mij voorkomen dat door een krachtig bestuur een vereeniging in groei en bloei moet toenemen. En wil ik de vereeniging dan ook gelukwen schen met het bezit van zoo'n bestuur. Als ik goed ben ingelicht, mijnheer de voorz., is het beden die dag, dat u 20 jaar voorz. der ver- leeniging is. Van harte wil ik u m-et dit feit gelukwenschen, en ho-op dat u nog lange jaren dit vertrouwen zult mogen genfeten. Als bur gemeester wil lik u ter herdenking van dit feilt een foto schenken van de heeren die thans aan de bestuurstafel zitten, opdat de foto een blijk zij van wat door ad deze heeren, die her aanzitten yin bet belang van detr tuinbouw rs gedaan. Nogmaals mijn -hartelijke gehrkwe-n- sch-en. (applaus). Die voorz. brengt Jhr. van- Spengler hartelijk ■dank vo-or 'de welwillende -en waardeerende woorden, inzonderheid voor de aanbieding van de foto, die wj.j met blijdschap zullen aan vaarden.- (applaus). Hierna worden 'door den secretaris, den heer J. Kliffen, de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onder dank aan den samen steller goedgekeurd. Hierna wordt door ideinizielfde het Jaarver- slag gelezen waaruit wij het volgende overne men. Jaarverslag van de Vereen. Tuinbouwbelang, uit gebracht in de 25ste algemeene -vergadering, ge-( houden op 15 Januari 1924. -M. H., Reeds 25 jaren is u, mede door mijn voorgangers, verslag gedaan van de werkzaamheden onzer ver eeniging. Ook wederom rust op mij de taak, u heden een kort overzicht hiervan te geven, waaraan ik met genoegen voldoe. JDat deze verslagen door de jaren heen, in ver schillende toonaarden u zijn voorgezongen, ligt wel voor de hand. Wat toch is meer aan wissel valligheid onderhevig, dan het bedrijf der tuinbou wers'? We zouden het bijna niet weten, hierop een antwoord te geven. Wat is er grilliger dan de na tuur? Alweer een vraag, die moeilijk te beantwoor den is en toch zoo'n nauw verband houdt met ons tuinbouwbedrijf. Er gaat bijna geen dag voor bij ot' er wordt ai 's morgens vroeg uitgezien wat het weer ons zal brengen. D'kn wordt er verlan gend uitgezien naar regen, om in een volgende week of maand weer te hopen op een droogte. Met het binnenhalen der stapelproducten gaat het alles haastig, omdat men een vroegen winter vreest en niet zoodra zijn de vruchten binnen of men hoopt alweer dat er een wintertje zal komen w-e'ke onze groenten duurder zal maken. I Dit laatste is nu het geval geweest. De tamelijk, vroeg ingetreden winter heeft, - gelukkig, ons allen eei. aardig voordeel bereid. f Gelukkig, zeg ik, want we waren er bitter aan toe. I Kon ik het vorige jaar in mijn overzicht niet veel bemoedigends geven" en ging het tot voor kort eren tijd ook nog niet geheel naar wensch, nu is er onder de tuinbouwers eénige verademing ge komen, waaruit ook nu weer als vroeger telkens, blijkt, de grooté wisselvalligheid en het schomme-: lende bestaan van ons allen. Niet elk een kan, zich hi ;r even gemakkelijk aanpassen en velen onder ons worder. hierdoor ever, grillig als de natuur. Gaat liet goed, dan hooren we om ons heen een beetje al te veel optimisme en gaat het zooals de laatste jaren, dan zijn we al gauw geneigd om aan te nemen dat ons bedrijf geen bestaan meer zal kunnen opleveren. 1 Beide hier genoemde gevallen gaan, en dit zien we toch reeds door de jaren heen, niet op. Voor het laatste vooral, gevoelt öndergeteekende. zeer weinig, We hebben wel meer donkere dagen gekend en toch scheen na langer of korter tijd de zon weer, en zoo zal het, ook nu gaan. Of er dan geen'reden was om naar, het pessimisme over te hellen? 'I Ik meen dat ik dit met een „neen" moet be antwoorden. We mogen hier nooit aan toegeven, evenmin als we in een beteren tijd mogen aanne-, men, dat het maar voor ons ligt opgeschept. Wel hebben we nu een tijd meegemaakt die er somber uitzag, maar nu duidt alles er weer op, dat de grootste crisis is doorgemaakt. Althans, we zien dat onze grootste afnemer Duitschland weer aan onze markt koopen kan en koopt. Dit geeft weer moed voor de toekomst, Laat ik, na. dit woord vooraf even aan u weer geven wat er in het afgeloopen jaar door onze vereeniging is gedaan. Er werden in het af geloopen jaar 4 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen belegd, waarin het belang der leden in het bijzon der werd behandeld. 1. - Tengevolge, der slechte uitkomsten van de voor gaande jaren werd er naar een middel gezocht, dat voor sommigen redding zou kunnen brengen uit bun netelige positie waarin zij verkeerden. (Een ieder weet het, er is voor diegenen, die er van profiteeren wilden, redding gekomen door het crediet dat dóór ons Provinciaal" "Bfcstuur werd verleend aan die tuinders, welke zonder hulp hun ne bedrijven moeilijk konden staande houden., Door enkele onzer leden is hiervan een dank baar gebruik gemaakt en we willen hopen dat de uitgestoken hand ook werkelijk redding heeft ge bracht. Althans, de gang van zaken wijst er op 't oogenblik op dat er door middel van dit crediet weer gelegenheid is gevonden om nu voortaan het bedrijf zonder verdere financieele bezwaren voort te zetten. We hebben het altijd betreurd dat hier van geen ruimer gebruik is gemaakt door diege-i nen, welke hiervoor naar naar ons oordeel toch wel in aanmerking kwamen. Een en ander was wel het gevolg van verkeerde uitleggingen, welke door buitenstaande personen werden verstrekt en die tengevolge hadden, dat soms de meest nood-, lijdenden zich hiervan geheel ten onrechte, terug hebben getrokken, waarvan op andere plaatsen een zoo ruim mogelijk gebruik werd gemaakt. Ons ledental is dit jaar met 4 vooruitgegaan en bedraagt thans 188 leden. - Uit het verslag van onzen penningmeester zult ge aanstonds künnen vernemen, dat de kas onzer vereeniging er nog niet zoo heel kwaad voorstaat, dank zij zijn richtige beheer., Onze kunstmestcommissie heeft, zeer ten genoe- ge van de deelnemers haren arbeid tot een goed einde gebracht en door haar zal u aanstonds een verslag worden uitgebracht^' Evenals het voorgaande jaar, werd er door mid del van onze vereeniging weer coöperatief huis brand aangekocht. De deelname was grooter dan het vorige jaar en de kwaliteit uitstekend-' Uwe afgevaardigden in ons marktbestuur hebben de belangen onzer vereeniging daar op de meest nauwgezette wijze behartigd., In hel afgeloopen jaar werd voor de vereen, geen contributie van de aangesloten leden geïnd, deels omdat de tijden niet gunstig waren en anderdeels omdat onze penningmeester meende, dat hij zich met de aanwezige middelen nog wel zou kunnen bewegen. Wederom is er in overleg met onze zusterver-i eeniging „De Eendracht" te Oudkarspel een tuin- bouwcursus geopend. Hoewel de deelname niet groot te noemen is, was het aantal leerlingen toch voldoende. We hebben reden om aan te nemen, dat we hi,er een nuttig werk mee verrichten, dank zij de goe de leerkrachten, welke aan dezen cursus zijn ver bonden. Zullen onze jongens, aanstonds rijker aan kennis, ons vak kunnen beoefenen. Hard is er ook dit jaar van vereenigingswege geijverd om den zomertijd opgeheven te krijgen. Groot was de actie hiervoor en onze volksvertegen-< woordigi-ng nam reeds aan om de genoemde wet hierop buiten werking te stellen. Edoch men SUCCES OOOOOOOOO Thans OE 5 cents Sigaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1