WE Dinsdag 22 Januari 1924 83s Jr. ar ga g - aemeoiüemajöiflssüarsoiiöe. ""O 9. *sstkk© wi,®*»®®!?5 n EDIJKM COIIRAIT. hH ALLES EM NG6 WAT Nadr,uk verbeiden). Het O-osten blaast,, het wintert fel, 't Is 'buiten vinnig koud; Goididank! Wij hebben turf en hout, Wij zitten warm en wel, Al izijn de boomen wit als dons, De grachten hard als lood, Wat, wijfje-lief 1 Wat deert het ons? Wij hebben warmen wijn en pons; Wij hebben dek en brood. Én daarom, aan den plicht voldaan, Dien >(t hart zoo luid gebiedt! Verdiepen we ons in raadsels niet, Dat droogt geen enkelen traan, Het Dosten blaast, het wintert wreed, 't Is buiten bitter koud; Den (stumpert, die geen uitkomst weet, Behoort leen vlokje van ons kleed, Een tspaander van ons hout. doed beschouwd heefc ieder jaargetij zijn neugten, maar de winter geeft bovendien t 'voorrecht dat men dan naar hartelust kan ,tvieren den gulden stelregel1: „den ldnker- jdniet laten weten wat (de rechter dito, doet", het pad. der philantropie zooals het in n geijkten term luidt liggen echter veel etangels Sen klemmen en heel wat meusehen- nnis is, noodig om z'n schatkamer naar be- pren fce verdeelen. 'tMag waar zijn, dat wie (liefde (dwaalt niet zondigt, edoch 't stemt k minder aangenaam om lat er tot de ontdek- ig 'te korne nidat men de fiolen van weldadig- d 'over een niet waardige uitstortte. Een in ner 'van Delft kan er over meepraten. Toe- üg maakte hij kennis met een dakloos Hon- len goedig als hij was nam hij den man len verzorgde hem als een vriend. Toen (de logé plotseling afscheid en wel op i Vrij zonderlinge manier. Op (een goeden >rgen was de vriend verdwenen en in plaats n een roerenden afscheidsbrief vond de Delf- )aar een opengebroken lessenaar. Een lapje f 100 was eveneens vertrokken. Ju 'wil dit geval met zeggen dat men de aag: „ben ik mijn broeders hoeder" moet Ellen, 'integendeel! Daarvoor is thans te veel mde en oprechte nooddruft, de enkele pa- ,'s idie ten onrechte de helpende hand aan- tten, mogen ons niet weerhouden om onze edemenschen te helpen- Dezer dagen weru [Heerlen een zwervende Duitsche vrouw aan- trofefn, 'in groeten nood- Den volgenden mor (waren er twee 'kleine Duitschertjes bij. Na n maand toevens moest ze echter weer op- [ppen ten werd de grens overgezet. Een paar gen later was ze al weer terug. Armoe dreet tr andermaal oyer de grens. Men heeft haai (eens voorzien van het noodige en opnieuw transport gesteld. loe raken we weer van al di emrsere ver doe tra'ken we weer van ai die misère ver st! 'Dat is een eenvoudig ding, meent een kere mijnheer White uit Boston. Bij ons in jrrerika wil men door het steden-idee samen- [rking onder de volkeren zien te krijgen. In isterdam heeft hij een e'n ander uit den rop gedaan. Wanneer Amerika gaat samen- irkan met andere volken door den wederop - uw Ider wereld en die samenwerking zoo spoe 'mogelijk eenig nut wil doen afwerpen, zal (door kleinere eenheden moeten geschieden, Idoor de nationale eenheid in haar geheel- is de grondgedachte van het pLan tot sa- iwerking ider Gemeentebesturen, üf *t vliegertje opgaat, moet worden afge- Icht. Amerika is nu eenmaal het land van prsten ten voorshands zullen we dit moois far onder de noodige reserve aanvaarden, mals het verhaal van een (Duitschen) wereld liger in de Bierlijnsche „Börsenoonner De eefdheid begint er reeds bij het binnenko- h in ide haven, waar de 'douane-beambten voorkomendheid in* eigen persoon zijn. Dan I politie-agenten: ©en ieder hunner schijnt Ichts te bestaan' om' dien vreemdeling met ld en daad bij te staan; de tramconducteur :mt nooit uw geld in ontvangst zonder daar- ,,'dank u" te zeggen, zelfs zonder fooi. En I telefoonjuffrouw vraagt, wanneer bet num- fr, (dat gij hebt aangevraagd, in gesprek :s: [lag ik u opbellen als de lijn vrij1 is? Het pkt ,als een modern sprookje. Die reiziger s pok zeer getroffen door de voorzichtigheid armee 'de taxi- ©n andere chauffeurs door t Overvolle straten manoeuvreeren en hij is ru'kt Over wat hij noemt „de discipline van 'Publiek". Urenlang laten de inwoners hun- I 'auto.'s met kostbare voetkleeidjes en hun sen ter in onbeheerd aan den weg staan f zij schouwburgen of bioscopen bezoeken, jite's maken of gaan winkelen en als zij te- kkomen'vinden zij hun wagens met alles er iterug zooals zij hem hebben verlaten. D jradijs ligt slechts weinig uren varens ver en haam is Londen. f En "wie dit niet geloovsn mocht, OmJdat 'hij het niet vond in de boeken, Die (moet daar is de historie toch voor Het fcelf maar gaan onderzoeken. We (steken (daarom nog even den grootten plas over. Zoo de lezer wéét,; is het ©en schrik keljaar en dan heeft volgens de legende het schoone geslacht een zekere privilegie, wat hun in ide andere drie jaren niet is toegestaan. Wij hebben misschien in onze jeugd dit niet opge merkt van onze Hollandsche sohoonen maar de Amerikaansche Miss .is uit ander hout gesne den en schijnt een krachtige actie te voeren, fern iactie waartegen de jongelingschap van Uncle Sam stelling neemt. Men heeft een ver- eenigwig Opgericht tegen de pijlen van Cupido en 'Jan en alleman kan lid worden, mits... vrij gezel zijnde .De stichter van de orde ging er van ruk, dat er zooveel jonge mannen zijn, die trouwen, (vóór ze oud en wijs genoeg zijn om er Ide verantwoordelijkheid van te beseffen, om idan feerst later de eischen te leeren kennen van (de moderne vrouw, die te zamen met de hooge kosten van levensonderhoud maar al te vaak (het huwelijksbootje op de finandeele klip pen brengen- Van die talrijke gevallen is de echtscheiding toch maar het einde. De jonge en (wijze leider van de orde vestigt er nu de aandacht (op, dat vooral in schrikkeljaren mas sa's mannelijke vischjes den haak in den bek krijgen, fdie aan het uiteinde hangt van den (door sluwe joffertjes gehanteerden hengel. Om hu (de vrijheid van de leden des mannelijken gesiachts te verzekeren, legt de vrijgezeltenclub boeten op aan haar leden, die ieder meer dato tweemaal in één maand dezelfde dame begel; den, of in haar gezelschap verkeeren na elf uur 'savonds (behalve op Zondagavonden; dan is „sluitingsuur" pas om half twaalf!), of pok meer dam tweemaal op één avond met eenzelfde, meisje dansen, of eindelijk liedjes zingen waar in het woord „liefde" voorkomt. Maar een heel zware boete is1 gesteld op het wisselen van je photo met een jongedame. Een ding is daarbij voofa Ivan practised nut: Amerika is droogge legd, want: drinckt men wat te veel, Dok van 'den besten wijn, Hout mate, lieve vrient! Dat roept de Medicijn. We k'eéren inip -terug naar eigen home, en wel naar de residentie. D aar was een vrouwen - deputatie op bezoek bij H-M. de Koningin om het goed recht te bepleiten van de gehuwde ambtenares in dienst van den Staat. De corres pondent Van „Het Volk" die erg nieuwsgierig was (ho edit onderhoud met de hoogst gehuwde ambtenares 't woord is van den correspon ded lezer zou afloopen, begaf zich naar 't paleis ien daar hij geen lust had buiten in de ko: iu'be wachten, trok hij de stoute schoenen pan (enliet zich aandienen. We geven hem (nu zelf het woord: M „Ik werd ontvangen door een lakei met on berispelijke, smetteloos-witte kuiten en vroeg verlof ,om tijdens -het onderhoud beneden even op (de terugkomst der afgevaardigde feministen te wachten. Hij zo ueveh informeeren en kteerde terug jmet leen meneer, die al in de lange broek was 'en (een gegalonneerde jas met een uitgestrekte trits blikjes droeg. Hij (schouwde mij een wijle onderzoekend aan ten toen ik het doel van mijn komst en Idien naam onzer 'krant had genoemd, keek'-ie bepaald vies. -Neen (meneer, u kunt niet wachten." Waarom niet?" Mag niet." - >,!,Ik hen gevaccinêerd", schuchterde ik, mij een verhaal herinnerend van iemand, die eerst zijn pokkenbriefje moest laten zien, alvo rens bij het hof te worden toegelaten- Die Geweldige liet zich er niet idppr over halen- „Ik 'heb geen bommen' bij tne. U kunt m'n izakken navoelen." „Meneer, u moet buiten wachten." - „Maar waarom dan?" „Omdat het moetl" Voor (deze logica bezweek ik ten leste, vooral toen het mannetje met een stok, waaraan gou den touwtjes zaten, naar de deur wees." Eindelijk 'kwamen ide dames naar buiten. Zij zagen ter opgetogen uit: de Koningin had haar met belangstelling aangehoord, eenige vragen gesteld, *was heel vriendelijk geweest en had 'ten (slotte de dames uitgenoodigd haar bezwa- fren itegen de maatregelen van het koninklijk kabinet in een request te vervatten, dat zij gaarne 'zou lezen Daarvoor had hij nu ruim ieén half uur in de bagger gestaan Van sneeuw gesproken: een timmerman te 'Zwolle had eens, tijdens een sneeuwstorm, met kijrt op zijn smalle voordeur gezet de volgende f raadselachtige woorden: Ntiet Uisin Merdro meen' etekin Veel menschett bleven voor dat opschrift' staan kijken; niemand verstond er iets van en men zocht naar een geleerde, die 't verklaarde. Die hulponderwijzer eener openbare school, -die juist voorbijkwam en voor wien allen op zij gingen omdat ze hoopten, dat hij 't wel zou' kunnen uitleggen, zei dat het Sanskriet was, maar nu waren onze Zwolsche menschen nog ieven wijs. Een tonder zei: „Het is Hebreeuwsch en het (beteekent: „Hij geeft sneeuw als wolle." Maar de voorganger der synagoge, die juist achter hem stond, heette 't hem liegen en schold hem voor een ezel, die geen woord Joodsch 'verstond, wat een kleine woordenwisseling ver oorzaakte. Eindelijk kwam de timmerman, die niet be- gerep wat het standje voor zijn deur beteeken- 1de, zelf voor den dag en verwonderde er zich ten hoogste over, dat de Zwollenaars geen Zwolsch tne er verstonden en zei: „Dan zal :k jelui Voorlezen", en hij las, met zijn duimstok bijwijzende: Nit et uis in maa rer om heen het ek in- (Niet .het huis in maar er om heen het (hek ïn). Er lagen (namelijk zooveel sneeuw voor en tegen He deur, dat de man de bezoekers door Idit opschrift verzocht door het hek het achter huis in te gaan. Vergadering van den raad der gemeente Zuid- scharwoude op Maandag 21 Januari, des avonds half acht. Afwezig de heer Kramer. De voorz. opent de vergadering, en wil, hoewel het jaar 1924 reeds is aangevangen, den leden het beste toewenschen, en hoopt dat 't hun datgene mag brengen, wat zij zich ervan voorstellen. Ik hoop dat '1924 voor de gemeente een goed jaar mag zijn Wij mogen met opgewektheid getuigen dat men er economisch beter 'voorstaat, dan hét afgeloopen jaar. Dat dit mag leiden tot beter toestanden op elk gebied. Het is voor mij een groot genoegen dit thans te mogen constateeren. En eveneens mogen wij daardoor met sympathie en blijdschap constateeren, dat in de bijna spreek woordelijk geworden tuindersnood een verbetering is ingetreden. De notulen van de vorige vergadering worden na een kleine opmerking door den heer Berkhout goedgekeurd De voorzitter doet hierna mededeeling, dat 2 akkers zijn verhuurd, welke verhuurd zijn geweest aan Kostelijk van Noordscharwoude. Dit betreft de 2 akkers van de „Aagtenweid." - Het eerste gedeelte is verhuurd aan bij brand Beets voor f85 het tweede gedeelte aan Jan Glas voor f 98.60, bei den van Zuidscharwoude. De akkers zijn verhuurd voor den tijd van 8 jaren. Goedkeuring van Ged. Staten is verkregen op de geldleening betreffende de klok voor den ge- metntetoren. Hiervoor zal een suppletoire begrooting worden opgemaakt. Dankbetuiging van het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" voor de verleende subsidie. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit, tot het in erfpacht afstaan van grond voor hef elec- trisch bedrijf bij de gasfabriek. Kon- Goedkeuring op de verordening tot heffing van belasting op de publieke vermakelijkheden.; Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 1 Bij den gemeente-ontvanger is opname gedaan van kas en boeken, waarbij bleek dat de ontvang sten hadden bedragen f 130314.66, de uitgaven daarentegen f 124044.33, zoodat in kas moest zijn een bedrag van f6270.33.' Bericht van Ged. Staten dat het onderzoek naar de gemeentebegrooting is afgeloopen, en tot op de helft over de gevoteerde bedragen kan worden beschikt. 1 Ook deze beide stukken worden voor kennis-, geving aangenomen. Ir gekomen is een verzoek van de Tuinbouwver- eeniging „De Toekomst" om een subsidie te mo gen ontvangen, in de kosten, verbonden aan het openhouden van de vaart voor 1924. B. en W. stellen voor evenals het vorig jaar een subsidie te geven tot een maximum van f 100. De heer Zeeman vraagt voor welke termijn de ze subsidie geldt.? 1 De voorz. antwoordt van voor het voor- en na- jaa rvan 1924. De heer Berkhout vraagt, wanneer het open maken geen £400 kost hoeveel de gemeente dan moet betalen. De voorz. antwoordt dat de gemeente de hellt draagt van de gemaakte kosten. 1 Overeenkomstig het voorstel van B;. en W- wordt besloten. Het kohier van de hondenbelasting, door ti en W- opgemaakt tot een bedrag van f204. - wordt goedgekeurd. Ingekomen is het bekende adres van Werken dam, waarin aan H. M. de Koningin verzocht wordt, de onderwijswet zoodanig te doen wij zi er,en dat voor het nijverheids- en hooger onderwijs verhaal op de ouders wordt mogelijk gemaakt- Verzócht wordt om adhaesiebetuiging. Hoewel geheel accoord gaande met de strekking van dit. adres, stellen B'. en W. voor-hieraan geen adhaesie te betuigen. De voorz. zegt dat door de vereen, van Ned. Gemeenten reeds besprekingen zijn gevoerd en stappen zijn gedaan, om te komen tot bedoelde wetswijziging. I De heer Groen, zou, hoezeer toejuichende dat het de vereen, van Ned. Gem. wordt behandeld, evengoed adhaesie willen, betuigen. Het kan toch in het geheel geen kwaad. De nijverheids- en hoo ger onderwijswet drukt zoo zwaar, dat het voor kleine, gemeenten met te doen is de gevorderde bedragen te storten. De laatste jaren heeft er een ontzettende opdrijving van kosten plaats gehad. En zooals het thans is, zit er ook een onrechtvaar digheid in. Voor de beter gesitieerde ouders, die hun kinderen naar die inrichtingen sturen, wordt door de minder kapitaalkrachtigen mede betaald in den vorm van belasting. De heer Berkhout acht het volkomen in den lijn van hethier ingenomen standpunt, dat wel ad haesie wordt betuigd. Wanneer wij het een doen behoeft het andere niet te worden nagelaten. Alles is er voor om adhaesie te betuigen. l De heer Zeeman kan niet met het adres meegaan Vooral niet wat betreft het recht van verhaal- Spr. stelt zich op het standpunt dat de kosten voor het onderwijs door het rijk behooren te wor den gedragen. Het gaat er in het adres om, dat üe kosten niet door de gemeente worden gedra gen, maar spr. is er niet voor dat het recht van verhaal op de ouders wordt verkregen. Het adres beantwoordt niet aan mijn wenschen, zoodat ik hierin niet kan meegaan. De heer Du Burck. Wanneer niet een van de leden zich tegen het adres had verzet, had ik mij neergelegd bij het gesprokene door Groen en Berkhout. Wanneer de vorige spr. meent dat het lijk de kosten van het onderwijs moet dragen, zoo ben ik daar een medestander van. Maar wanneer de gemeente de kosten zou dragen, en er zou geen verhaalsrecht zijn, zou dit tot ernstige conse quenties aanleiding geven. Het kosteloos beteekent dat het rijk de kosten zal dragen, maar hier komt de gemeente te staan voor de uitgaven. Ik acht het verkeerd dat de gemeente zou gaan betalen, zonder het geld op de ouders te kunnen verhalen. Spr. is het volkomen met den heer Groen eens om wel adhaesie te betuigen, want ook in dit opzicht maken vele kleintjes een groote./ De voorz. zegt dat B;. en W. het adres voor kennisgeving wilden aannemen, omdat de vereen, van Ned. Gemeenten reeds lang over deze kwestie doende is, en dit onderwerp in de afd. Noordholland ook meermalen naar voren is gekomen. Z.E A- zou van ons gemeentebestuur ongaarne zien, dat het meedeed aan de sport om adressen te verzen den met verzoek om adhaesie. Waar zou het heen moeten wanneer ieder gemeentebestuur maar adressen ging ver-zenden. En over het algemeen werken zij toch zoo weinig uit. Ik feliciteer u en mijzelf dat van hieruit nooit geprobeerd is adres sen te verzenden, al heeft meermalen daartoe de gelegenheid bestaan. De heer'Berkhout vreest dat men een verkeerde gevolgtrekking zou gaan maken. Wanneer de ge meente geen adhaesie betuigt, zou men allicht gaan denken dat men ook niet accoord gaat met het adres. Daarom is spr. er temeer voor adhaesie te betuigen- 1 |De heer Groen is het niet eens met den voorz., wanneer deze spreekt dat het een sport begint te worden om adressen te verzenden. Er zit toch een kans in om te slagen. De vraagstukken die ook hier in de gemeente gevoeld worden, komen daardoor meer naar voren. De heer Zeeman kan er wel in meegaan dat het een sport begint te worden. Er is een flinke organisatie om deze zaken te behandelen, en dat zou de reden zijn waarom ik mij erbij zou kunnen neerleggen het adres voor kennisgeving aan te nemen. Maar het adres is een rem om de moge lijkheid'te schapen, dat üe Kinderen van minaer- kapitaalkrachtige ouders dergelijke onderwijsinrich tingen zouden kunnen bezoeken. Mijn ondervin-, ding is, dat het verhaalsrecht een struikelblok is voor die kinderen, die werkelijk goede hoedanig heden bezitten. De heer Du Burck zegt wel het tegendeel vani, de bewering van den heer Zeeman te kunnen be wijzen, maar acht het punt voldoende besproken, om hierop verder in te gaan* De heer - Berkhout zegt nog, dat het een het andere niet uisluit en zou wel adhaesie willen betuigen. s De voorz. zegt dat Werkendam het bij het verkeerde einde heeft, en meer resultaat zou hebben gehad, door het bij de vereen., van Ned. Gem. te brengen* De heer Groen zegt dat de vereen, uit groote gemeenten bestaat, en wanneer de voorz. kan ver-, zekeren, dat door de vereen, hetzelfde standpunt wordt ingenomen als hier ,is het zeker in goede handen, maar zoo niet, dan hecht spr. aan de vereeniging niets.. 1 De voorz. dat de groote gemeenten geen voor- of nadeel hebben bij de schrapping van het verhaal lang van de kleine gemeenten, waarvoor men bij op de gemeenten. Het is hier uitsluitend een be de groote gemeenten geen verzet zal ontmoeten. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Voor stemden de heeren Kroon, Zeeman en Bekker Tegen de heeren Groen, Berkhout en Du Burck. Thans heeft de herstemming plaats over het aangehouden voorstel van den heer Berkhout om den prijs voor het gaskachelgas niet te bepalen op 7 cent zooals het ie voorstel van de gascom- missie luidde, maar op 6 cent. Met de heeren Zeeman en Groen, tegen, de an-, deren voor wordt het voorstel aangenomen, waar-

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1