itian LiiMiSr^owai(TiaüKj 1 iiiiüiMa am ma jaar, die istee wer- wamen de f en von- kwam pas ikking van irzake van ing in de verdacht lekens lijf- ïaar een jwiel werd es verbaal orlog wees ereld, wel- l, van Asch noest door in een on- nden wer- tit van een het nage- grond van :omen vlie< ardements- .r en stort- k van den 2rweg. mien spre- ;1 van. de Hoorden ncras den weg hangt ester van ■en Raads- ïhoort aan te zorgen zeker vol- meer?) nu ijurgêhïees- ragen van in wat uit- irdeel over 'as in itwhord is sters enk i getogen, iroken niet re houding gebonden, en wij met /erbetering Twuijver- Wij hopen te mogen r uwe hou- geven of wezen? meesters de geworden :rschülende in hadden missie van ckelijk ver inders bin- B:. en W, commissie deren had overweging norden toe verbetering Is de Bur k zegt, he Alkmaar geneigd ziji imgekeerdi t tot stan: Broek of er toe bij worden be g, die straa hugowaard de spoor t alles nie lenden val u voor dei iden v an Broe!; neester -vat agelij'ks be lenden,, da ar trekk. at van gee ikiteit. Mei iet tezien ïheid de be it, maar als wij d< -de laat; hebben w .verdubbe töde is tod oenden wi én vervoer voor nermï en daarom Len daaraai roekerspooi maal en ra randeerend iets bijpas p het spool t verbeter' ;ewonnen en vlugge zal dit nDe l veel niet nter al ni< door ijs vva kant on? staande Zaterdag 26 Januari 1924. OFFICIEEL DIENSTREGELING. Bekendmaking en uitspraken inzake vrijstelling (wegens Bioederdienst. De 'Burgemeester van Zuid-Scharwoude brengt ter algemeene kennis dat omtrent aanvragen 'om vrijstelling van den dienstplicht betreffen de Ide hieronder genoemde personen der lich ting 1924 dre uitspraken door Gedeputeerde Staten zijn geschied als: 7- LEEK voorgoed vrijgesteld wegens broeder- dienst. Tegen |elke uitspraak klam binnen ti in dagen ina (den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. jdien ingeschrevene wien de uitspraak gelldt fo ïdiens wettigen vertegenwoordiger; b. -elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin. Itie richten moet met redenen omkleed en wor gden ingediend bij den Burgemeester ter secre tarie (dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor Ide doorzending van het verzoekschrift. (Voor [zooveel betreft uitspraken door Gedepu teerde Staten gedaan kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden ter mijn bij- de Koningin in beroep komen. Zuid-Scharwoude, 122 Januari 1924. De Burgemeester van Zuid-Scharwoude, VAN SPENGLER, DE UITKIJK 1 De Franschen beginnen nu toch te voelen, dat het vuur hun wat na aan de schenen komt. Daar om hebben ze de autonomie-regeering van de Paltz, nu de Engelschen het rapport van hun con sul-generaal Clive afwachten, laten verklaren, dat de inwoners van de Paltz Duitschers zijn en het willen blijven, in de hoop daarmee Engeland te overtuigen, dat de separatistische beweging in de Paltz, zooals Poincaré het zee ronvoorzichtig uit drukte, niet met die van elders in het Rijnland te vergelijken, maar een spontane beweging is, ge leid door inheemsche elementen. Maar daarom haasten ze zich vooral om de bedreigde franc te hulp te komen. De achtereenvolgende Fransch eregeeringen heb ben, feitelijk al van 1914 af, verklaard: „Duitsch land zal betalen." Maar Duitschland had niets om te betalen en dus moesten de Franschen zelf lee- nen of opdokken, waarbij ze aan het eerste de voorkeur gaven. Toen heeft Poincaré het Roerge bied laten bezetten en de geijkte formulen vervan gen door die andere „de Roer zal betalen." Maar ook de Roer betaalt niet, omdat de Franschen zelf het betalingsapparaat, dat wil zeggen, het oeconomische leven van het Roergebie dvernietigd hebben. Er bleef dus niets anders over dan dat de Franschen zelf hun oorlogvoeren en hun ex pansie-politiek zullen betalen. Daar hebben ze lang tegen gesputterd. De Franschen zijn vasthou dend als geen ander volk en de vrijstelling van de financieele gevolgen hunner militairistische buiten sporigheden wat hun voortdurend beloofd. Maar de ijzeren voet van oorzaak en gevolg kent geen mededoogen. De franc daalde en bleef dalen, niet omdat, zooals de regeering rondvertelde en vele Franschen nog naievelijk geloofden, de Duitschers er een aanval op waagden, maar, omdat de Fran- sche begrootingen enorme tekorten op den post verhaalbare uitgaven te zien gaven en de Fransche politiek elke verhaalbaarheid eenerzijds ophief, an derzijds stijging van de tekorten scheen te beloven en omdat daarmee het internationaal vertrouwen (Belangwekkende processen in den loop der tijden) III. DE VALSCHE MARTIN GUERRE. Tof-dat op een gegeven oogenblik geheel ie scène weer veranderde. Een nieuwe persoon lijkheid (deed zich voor; een tweede Martin Guerre, nfu werkelijk met een houten been, gelijk Ide aanvankelijk genoemde soldaat hem had (geschilderd. Hij was in Artigat gekomen, tkaid naax zijn vrouw gevraagdburen en belang stellenden hadden hem ingehcnt, en zoo ver scheen (hij in de rechtszaal van Toulouse, waar "de even Dientere als accurate president hem onmiddellijk (deed verwijderen en opsluiten ten einde telk contact met de buitenwereld te voor komen- De confrontatie tussöhen de.ze beilde Martin Guerre's bracht heel wat sensatie te weeg ien het zonderlinge was wel, dat ide tweede Martin Guerre het -daarbij in elk opzicht af legde (tegen den eerste. Deze aarzelde ook nu geen pogenblik; zelfs waar de tweede van zijn naam 'hem tegensprak, bleef hij op zijn stuk staan, en meer dan eens moest'dan de nieuw- gekomene, soms ontwijkend, soms stotterend, zijn longelijk bekennen. Toen echter deze nieu we (Martin Guerre oinder de aandacht van zijne zusters werd gebracht, werd hij door haar met dezelfde beslistheid herkend ais zij hadden be toond tegenover den eerste. En ook Biertrande, die (zich reeds eens goedgeloovig en zwak van gezicht en herkenningsvermogen had getoond, aarzelde 'nu geen oogenblik om in zijn armen te snellen. Maar, in tegenstelling met den eer sten Martin Guerre, bleven deze gesloten. Som bere blikken werden uit de oogen van den tweeden Martin Guerre op degene, die zijn Vrouw zou zijn, gericht. Houdt op met hui len ien met smeeken", snauwde hij haar toe; ',„ik (kan noch mag mij door je tranen laten be wegen- Je zegt dat je bij mijn herkenning bent afgegaan op de getuigenis van mijn zusters, die zich ook vergist hebben. Maar een vrouw in het Fransche crediet en de franc, voortdurend inkromp En tenslotte beginnen de Franschen dat nu ook te begrijpen en tracht ook Poincaré niet langer iedereen van dit begrip af te brengen. Ze ker Duitschland zal betalen, maar, zoolang Duitsch land het niet doet, moeten we het zelf maat doen, verzekert hij. Het is niet zonder reden. De Fransche verkiezingen zijn in zicht. En er is alle kans, dat de Franschen het duurder worden van het leven, dat op de daling van de franc onvermij delijk moet volgen, door hun stem op de regeering verhalen zullen. Om dit zoo mogelijk te voorkomen heeft de Fransche regeering een aantal voorstellen ingediend, die bedoelen aan den eenen kant bezui- ging, aan den anderen, vermeerdering vap inkom sten door nieuwe belastingen en in de derde plaats, het tegengaan van de speculatie. Het laatste is er ongetwijfeld maar pour besoin de la cause bijgebracht. Poincaré en zijn ministers hebben zoo lang verteld, dat de franc alleen ge daald is tengevolge van speculatie van aan Frank rijk vijandige elementen, dat ze moeilijk, nu ze aankondigen de franc weer op de been te willen helpen, kunnen nalaten tegen dezen zoogenaamden oorzaak der daling op te treden. Maar ze zullen wel weten en alle Franschen met eenig inzicht weten het, dat de andere maatregelen de redding moeten brengen. En daar zit hem juist de moeilijkheid. D emilliarden der Fransche- be groeting worden grootendeels opgeslokt door de buitensporige militaire uitgaven en door de gevol gen van de Fransche expansie politiek, als Koer- xbezettïng, verleening van credieten aan Polen en xde Staten dei kleine Entente enz. Het zal dus een heele kunst zijn het milliard te bezuinigen, waarop de regeering hoopt. Maar ook wanneer dat lukt, zullen er nog 6 milliarden uit de nieuwe be lastingen gehaald moeten worden. Dat is werke-. lijk geen kleinigheid. Zullen de Fransche belasting betalers met een belastingverhooging van 20 pro cent genoegen nemen? De proelneming is met net oog op de aanstaande verkiezingen gevaarlijk.. Maar bovendien zullen de te nemen maatregelen zoo snel resultaat moeten hebben, dat ze het ge hoopte succes, verhindering van verdere daling van de franc en tijdig herstel, nog kunnen bereiken.. Op daling van de waarde van het betaalmiddel, volgt na eenigen tijd onverbiddelijk stijging der prijzen. Maar dergelijke stijging noodzaakt tot sa- larisverhooging en nieuwe uitgaven en heeft nieuwe waardedaling tot gevolg. Het is het hellend vlak, dat de Duitsche mark is afgerold evenals indernjd de roebel en waarop regeeringsmaatregelen de fransche en de Belgische franc maar met moeite zullen kunnen staande houden. De Fransche regee ring begrijpt het en ziet blijkbaar nog naar andere middelen om. Wie Poincaré's laatste rede goed beluisterde, hoorde daarin een klacht over het uit blijven van officieele Duitsche voorstellen. Frank rijk wenscht thans voor het eerst tot een regeling inzake het Roergebied te geraken, teneinde een betere functioneering van het leven daar te verze keren. Maar nu heeft Duitschland blijkbaar geen haast. Het weet wel, dat het van Mac Donald's regeering een andere behandeling en steviger steun tegenover de buitensporige eischen van Frankrijk kan verwachten. Weet het niet, dat de Engelsche arbeiderspartij herziening van het verdrag van Versailles in haar programma schrijft? In elk ge val zal ze niel willen, dat het resultaat van het onderzoek der deskundigen als een niet op de vol gen advies terzijde geschoven wordt eri zal ze zich dus verzetten tegen de Fransche bedoeling om het bedrag der Duitsche schadevergoeding, ongeacht het resultaat van dit onderzoek, op de eenmaal vastgestelde hoogte te handhaven., Dat onderzoek is nu begonnen met het hooren van Dr. Schacht, den nieuwen directeur der Duit sche rijksbank. Daarna vertrekt de commissie naar Berlijn. De Amerikaansche leiding verzekert een zakelijke en onpartijdige behandeling. Maar wil die eenig definitief resultaat hebben, dan moet er 111 Frankrijk nog heel wat gebeuren. Ongetwijfeld heeft de laatste tijd den Franschen geleerd, dat, wie niet hooren wil, voeieh moet. Maar zoo ze al het ✓uur na aan de schenen gevoeld hebben, Poincaré1 houdt niettemin vol dat Duitschland alles betalen zal, dat is het eenmaal vastgestelde bedrag van 132 milliard. Is het bluf, dienend voor verkiezings doeleinden? Of gelooft Poincaré het werkelijk? Maar dan is het ongetwijfeld noodig, dat hij zijn ooren nog wat beter spitst, wanneer hij niet de gevoelige slagen op Frankrijk's rug wil laten neer komen. Vergaderingen. Vacantiekolonies. heeft Dm haar echtgenoot te herkennen aan wijzingen, die noch zus'ters noch ooms noch vader noch zelfs moeder hebben, en alleen zij vergist zich, die zich wjl vergissen. Jij alleen bent |de schuld van de wanordelijkheden in mijn (huis, en ik zal het je nooit vergeven." Een sterk [standpunt, dat niet naliet de rechters te imponeeren, maar waarvan Pasquier, die aan dit proces in zijn „Recherches" ook aan dacht (heeft gewijld, niet ten onrechte eeiugs- zins ironisch opmerkt, dat deze tweede Martin Guerre, was hij waarlijk de -echte, -toch wtï evenveel straf verdiende als Arnauid Du Tilh, omdat hij, door zijne afwezigheid, door zijn 'totaal (ge6rek aan belangstelling voor vrouw en kind, geheel deze misdaad had teweegge bracht. Het kan en mag, zpo pleitte hij, aan een man niet veroorloofd zijn oto zijn vrouw zon'der reden te verlaten, en nam, na een zoo lange afwezigheid teruggekeerd, haar nog ver wijten ite doen over een vergissing, die door zijn schuld minstens genomen ie in Ide hand ge werkt 1 De rechters in Toulouse, om welke redenen ook die in elk geval niet nader blijken weinig gunstig tegenover den valschen Martin Guerre gezind, 200 leert ons Jean de Coras, niet afgevraagd of deze tweede Martin Guerre wellicht een medeplichtige van oom Pjerre en zijn (zonen was, opzettelijk ten tooneeïe gevoerd om (de rechters te misleiden. Zij dwongen zelfs de (broeders van Arnauid Du Tilh om niet voor of tegen den beklaagde te komen getui gen, Izul'ks toch op den minsten twijfelachtigen grond, (dat broeders met geroepen mochten worden 'geacht om tegen eigen bloed beschuldi ging-en in te brengen 1 Zij rekenden het dus tevoren vaststaande, dat die broeders in den beklaagde Arnauid Du Thil zouden herkennen en rekenden niet met het groote voordeel, dat voor iden beklaagde in een ontkenning was ge legen! Neen, zij waren overtuigd van hun juist inzicht 5n de zaak; de bewijzen spraken voorliet meerendeel tegen -den beklaagde, en zijn von nis werd-, zelfs zonder lange beraadslaging, ge- Vergadeting van de afd. Langedijk van het Cen traal Genootschap voor Kinder Herstellings- en Vacantiekolonies, op Vrijdag 25 Januari des avonds 7 uur in de kleine zaal van „Concordia" te Noord scharwoude, Aanwezig buiten het bestuur, 1 lid, en dat was nog de vertegenwoordiger van de Pers, De voorzitter Ds. Staal, opent met een welkom aan bestuur en Pers de vergadering, er daarbij op wijzende dat het voor de vereeniging een uitste kend jaar is geweest. Jammer genoeg is het nood zakelijk dat deze vereeniging moet bestaan. Met den wensch dat een vloed van gezondheid over de aarde mag gaan, wordt de vergadering voor ge opend verklaart.- 1 Hierna worden door de secretaresse, Mevr. Kei zerVlug de notulen van de vorige vergadering gelezen en onder dank goedgekeurd! Hieruit blijkt dat het doktersonderzoek tot re sultaat heeft gehad dat 1 kkind niet mocht wor den uitgezonden door aanwezigheid van dyphterie- bacillen. Verder blijkt dat de gehouden collecte heeft opgebracht: Noordscharwoude fi.911/2, Zuid scharwoude f16.13, Broek op Langendijk f25. Een woord van dank wordt gebracht aan hen, die hunne medewerking hebben verleend voor de ze collecte. Thans wordt door de secretaresse voorgelezen' het Jaarverslag. Hieruit blijkt dat 1 bestuurs- en 1 algemeene Vergadering werden gehouden. Er werden 4 kin deren imtgezonden, 1 naar Heelsum. I fDoo f?2 ouders werd in de verpleegkosten bij gedragen. Op ".advies van den controleerend geneesheer te Egmcnd aan Zee werd besloten 1 kind 2 ter mijnen (daar te doen verplegen. De minste ge- wichtstoename/bedroeg 3 ponjd 2 ons, de grootste 5 pond. 1 51 De^afdeeling trof een zweren slag door het over-, lijden van Marietje Scheltus, een der verpleegde kinedren te Egmond aan Zee. Hoewel door den geneeskundig inspecteur en controleerend ge neesheer jal het mogelijke is gedaan, mocht het niet gelukken het jonge leven te behouden. Bij de .ter-aarde-bestelling werd het bestuur verte genwoordigt (door voorz. en secretaresse. Namens de 'afd. werd een krans op het graf gelegd. De ge[houden collecte heeft opgebracht 43.04I/2 Een (woord van dank wordt gebracht aan de dames belast met het brengen en halen der kin kinderen en zij die zich verdienstelijk hebben ge maakt bij het houden van de collecte. Aan de redactie van de „Nieuwe Langed. Crt." en „O. Weekbl." voor hunne medewerking, die zij steeds verleenen en aan H.H. Doktoren voor hunne be moeiingen bij het verrichten van hef onderzoek van de kinderen. De secretaresse vindt hierbij tevens gelegenheid mede te deelen dat zij niet langer het secretariaat en het beheer der financiën op zich kan nemen en dit gaarne over wil dragen aan een der andere bestuursleden. Het Jaarverslag wordt onder dank goedgekeurd. Financieel verslag. Hieruit blijkt dat op 31 Dec. 1923 het aantal leden 263 bedroeg. Verdeeld als volgt: Oudkar-, spel 89, Noordscharwoude 67, Zuidscharwoude 65, Broek op Langendijk 52. De vereeniging ging met 18 leden achteruit, 12 'door bedanken, 2 door over lijden, 4 door vertrek. Over 1293 werd r nieuw lid ingeschreven en voor 1924 3 nieuwe leden. Aan contributie werd ontvangen f 359.37I/2 ver deeld als volgt: Oudkarspel f118.25, Noordschar woude f92 50, Zuidscharwoude f 86.371/2, Broek op Langendijk f62.25. De rekening vangt aan met een saldo groot f 41.291/2- De totaal-ontvangsten hebben bedragen f 483.47 de totaal-uitgaven een som van f419.74, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo groot f63.73. 1 veld. Zij zeiden het overtuigeinid bewezen te achten, idat deze Du Tilh, als hoedanig hij in het Vonnis werd aangeduid, zich had schuldig gemaakt aan ieen reeks misdaden, alle verband houdende met zijn optreden als de valsche Mar tin Guerre, en zij veroordeelden hem ertoe, dat hij Voor het huis 'dat hij drie jaren lang onder den naam van Martin Guerre met een vrouw, die niet de zijne was, had bewoond, te worden gebracht, 10m daar aan een paal opgehangen te (worden. Hierin week hun uitspraak af van die van iden rechter van Rieux, die de onthoof ding had uitgesproken, een straf intusschen, die slechts aan adellijke misldadigers werd toe bedeeld. Op 16 September 1560 het vonnis is van den 12den September d.a.v. gedateerd werld de valsche Martin Guerre, als hoedanig mien hem sedert bij uitsluiting 'kende, nog eens voor (den rechter van Rieux gebracht en, gelij'k Me zeden van dien tijd schijnen mede 'te 'bren gen. heeft hij alles bekend. Ook de wijzewaar op hij tot zijn misdaad kwam. Na zijn terugkeer uit het kamp van Picardië ontmoette hij en kele vrienden van Martin Guerre, die hem voor dezen jhielden; van hen leerde hij een zoo groot aantal 'bijzonderheden omtrent: den man, zijn familie ien afkomst en wat al niet meer, dat hij het 'stoute stuk durfde wagen. Aan welke be kentenis 'intusschen nog ontbreekt de verklaring hoe hij kwam aan een reeks bijzonderheiden, die [de werkelijke Martin Guerre zich nauwe lijks 'meer kon herinneren en zeker niet aan zijne Vrienden kon hebben verteld; verklaring, idie (dian slechts te zoeken is in zekere suggestie die hij over zijn zoogenaamde vrouw en familie uitoefende. Maar, ter zelf der tijd, dat het vonnis aan den valschen Martin Guerre voltrokken were, ging (de echte Martin Guerre als de soldaat met (het houten been deze althans geweest is geenszins vrij uit. Noch zijn onschuldige en eigenlijk (dood-ongelukkige vrouw, moeder van een Cochtertje, waarvan het wettig 'karakter alle vastheid verloren had- Martin Guerre werd ver oordeeld, diet omdat hij zijn vro.uw verlaten ha,d Dé penningmeesteresse verkrijgt een woord van' dank voor haar vers lag 1 Nadat de rekening is nagezien door een com missie en in orde bevonden, wordt deze goedge keurd. Een verzoek om steun is ingekomen voor het Boschhuis te Nunspeet. Door de vergadering wordt hierop goedgunstig beschikt, en f 10. steun verleend. Thans komt de uitzending ter sprake en wordt besloten alvast 1 kind uit Broek uit te zenden naar Heelsum vanaf 21 Februari tot 25 Maart. 5Verder zullen nog 3 zeeplaatsen worden aange vraagd. Deze plaatsen zullen worden aangevraagd voor het tijdvak van 16 Mei tot 18 Juni. Besloten wordt een 50-tal kleine en een 10-tal groote propaganda-platen aan te vragen. Nog wordt besloten subsidie aan te vragen aan de verschillende gemeenten, tot een bedrag waar voor 1 kind kan worden uitgezonden. Tot secretaresse wordt tahns aangewezen Mevr. ReindersKroon en tot penningmeesteresse Mevr. WagenaarDe Waard., Bij de hierop gehouden rondvraag wordt nog zeer breedvoerig besproken het punt „voeren van propaganda" en zal getracht worden daarvoor een avond te organiseeren. Hiervoor zal de medewer king van „Het Kleine Tooneel" worden gevraagd. (De voorz. gaat thans tot sluiting over en doet dit met een woord van bijzonderen dank aan de secr.essej-penningm.esse. voor het vele en goede werk dpor haar voor de afdeeling gedaan en spreekt daarbij den wensch uit dat zij haar belang stelling zal blijven wijden aan de afd. zooals zij tot nu toe steeds heeft gedaan. Onder dank voor de aangename medewerking valt de hamer. SPORT EN WEDSTRIJDEN D. T. S. Uitslagen 20 Januari. D.T.S. 3—Alkmaar 4 1—14. Programma 27 Januari. Ou'dkarspel 2 uur: D.T.S. 1—Schoori 1. St. Pancras 2 uur: D.T.S. 3Vrone 3. Terrein: A. Koolj, C. Glas, Jb. Paarlbeng, P. Tuinman, P. de Geus. Leden van D. T. S. wonden verzocht hun achterstallige contributie te voldoen. D. T. St Voor 'Zondag a.s. staan voor de D.T.S.-elf tallen twee wedstrijden op het programma, mits de 'N.H.V.B. de wedstrijden niet wegens 'ijs- Vermaak [aflascht. D.T.S. 3, dat de vorige week' in Alkmaar weer een aardige 141 nederlaag leed, speelt hu in Sint Pancras tegen Vrone 3, waar thuis toet A0 van gewonnen werd. Het geheele •elftal (was toen echter in een betere conditie en is thans veel zwakker. We gelooven dan öok -,'dat Vrone nu wel met de overwinning zal gaan strijken. Toch raden we de D.T.S.ers 'aan, {deze keer eens alles op alles te zetten en huccoes kan niet uitblijven. D.T.S. 1 speelt thuis tegen haar oude tegen partij Séhoorl 1, waarvan dit jaar reeds in 'Schoori niet 2'0 werd gewonnen. Toch is S.V.V. niet voor de poes en onze jongens zul-, len ongetwijfeld een zware wedstrijd hebben. 'We hopen dan ook van een aardige wedstrijd {getuige te kunnen zijn. Mocht door eventueele ^weersomstandigheden bet D.T.S.-terrein moe ten \vorden afgekeurd, dan wordt vriendschap pelijk gespeeld in Schoori1' om twee uur. De /wedstrijd 'wordt geleid t door den heer van) Rooijen van Alkmaar. Zaterdagmiddag speelt om half drie op het Goi-Ahead terrein een combinatie, bestaande 'uit D.T.S., Schoori, Zeemeeuwen, Alcmaria, en) S.D.W.-leden tegen een sterke Go.-Ahead-com binatie. 1 maar Welomdat hij ten strijde was getrok ken tegen den Koning van Frankrijk'. Als ver zachtende Omstandigheid nam men nu wel aan, dat hij, als dienaar nauw verbonden aan den Kardinaal wan Burgos, door (diens broeder naar het Vlaamsche kamp was meegenomen en voor een (deel tegen zijn wil aan dijens zijide bij St. Laurent had gestreden. Maar geheel vergeven kon toen het hem met. Wat er verder van hem', van szijne vrouw, van het ongelukkige dochtertje en (van 'het verdere geluk der familie is gewor den, 'vermeldt de geschiedenis, wonderlijk ge noeg, Iniet. Martin Guerre en zijn vrouw hadden afgedaan op het oogeinblik, dat het proces een einde [nam. Vergeten wij bovendien niet, dat Parijs Vermoedelijk eerst tientallen jiaren later, zoo niet eeuwen daarna van dit merkwaardig rechtsgeding (heeft gehoord. Die verbindingen waren [slecht, nieuwspapieren ontbraken geheel en al, en rechtsgeleerden, in het Zuiden van Frankrijk gevestigd, zullen slechts zelden iti andere ideelen hun licht hebben kunnen ont steken. Een (rechtsgeding van dezen zelfden aard is ïn (dien foop der eeuwen meer dan eens voorge komen. Zelfs onder nog heel wat eigenaardiger omstandigheden (dan die, welke in het geval van MartinGuerre naar voren traden. Wij' kunnen tneenen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden (zulk een verwarring van den burgerlijken (staat van bepaalde personen uit-, gesloten is, wij moeten ons echter niet te zeer verlaten op den burgerlijken stand alleen, die tusschen twee personen van absolute gelijkenis 'te kiezen hebbende, ook wel eens zou kunmn falen om den ontbrekenden schakel te verschaf fen. 'Het merkwaardige in het rechtsgeding van Artigat en Toulouse is wel, dat de geschiedenis ons geheel geen zekerheid schenkt over het 'feit of niet wellicht een derde Martin Guerre het type scheen nogal gangbaar ten too- nieele is verschenen en of niet deze derde on middellijk door vrouw en familie als de werke- I lijke ïs herkend j V .J®

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3