oimwu mmnfizn. J! Vergadering van ien Raad van Warmenhui- aen pp Woensdag 23 Jan. d.es namiddags 2 uur. Voorz. de burgemeester. Secretaris Ide heer Reijs. Allen «zijn aanwezig. 1 D,e (voorz. opent de eerste vergadering in '24 met teen welkom aan de leden in het bijzonder aan den heer Slot, die weder hersteld is. Wan neer wij terugblikken, heeft 1923 geen tevre denheid gebracht. Wij hadden 'echter een uit stekende samenwerking waarvoor ik u dank baar ban, en zeker ten goede van de gemeente is. Wanneer wij echter onze gedachten verder laten gaan, is 1923 voor den tuinbouw uiter mate slecht geweest, De tuinbouwproducten 'hebben Iniet opgebracht wat zij moesten. De financieele 'toestand van de tuinbouwers is ach teruit gegaan. De moraliteit daalde daardoor. Daardoor ontstond onverschilligheid en daal de het nemen van initiatief. Thans echter is de 'toestand aan het veranderen, nu krijgt men voor ide producten een uitstekenden prijs. De vooruitzichten zijn niet ongunstig. De geest wordt 'beter. Met den wensch dat dit voor '24 zoo mag blijven en 'de economische toe stand zich mag herstellen, verklaart de voorz. die Vergadering voor geopend. De notulen van de vorig evergaderilng wor den hierna onveranderd goedgekeurd. Ingekomen 'stukken. Ee inschrijven van het gemeentebestuur van Werkendam, Verzoekende adhaesie te betuigen aan !h,et adres gericht tot de Kroon, om over te graan itot wijziging van het verhaal der kosten voor 'het Middelbaar en Hooger onderwijs. 3. en !W. stellen voor op het adres geen adhaesie 'tc betuigen ,daar de afdeelilng Noordholljand der Ver. van Ned. Gemeenten reeds ernstig in (deze richting werkzaam is. De heer Slot vraagt of de Ver. van Ned. Gem. ook reeds in deze richting werkzaam is. Anders is hij er voor om deze adressen te steu nen. De voorz. kan dit niet verzekeren maar de afd- (verklaarde dat deze zaak ernstig ter hand zal' worden genomen. En daar 'kan meer van uitgaan dan van het adres. Er gaat van de var- 'eenigittrg toeer kracht uit. Wij voelen dat er veel igoeds van het adres uitgaat, maar het ligt 'niet iop den weg van de een dan van de andere 'gemeente om met adressen te komen. De heer Slot gevoelt er meer voor dat de 'Ver. 'van Ned. Gem. de zaak ter hand neemt. Zou 'het niet gewenscht zijn hieraan adhaesie te 'betuigen, opdat de Vereen, de zaak zal gaan bespoedigen. De voorz. zegt dat hier een vereen, van bur gemeesters en secret, is, die ook de zaak vol doende zal bespreken. Spr. geeft toezegging (hiervoor een lans te zullen breken. Overeenkomstig het voorstel van Bt en W. wordt 'besloten. Het verzoek van den Gemeente-veldwachter •p!m hem met ingang van 1 Januari 1924 een vast bedrag aan kleedinggeld toe 'te kennen n.l. f150 per jaar. Voorgesteld wordt op het verzoek afwijzend te beschikken. De (voorzitter zegt dat het verleden jaar be sloten (is om het vast bedrag te schrappen. Hij krijgt (wat hij tnoodig heeft, dan betaal je niet meer of minder. De (heer Slot vradgt welke motieven de veld wachter heeft om een vast bedrag te hebben. De voorz. zegt dat hij gekregen heeft wat hij 'noodig had. Van minder goede behandeling js geen sprake. Die heer Hof vindt er niets tegen om de f150 Ito ete kennen. Spr. acht het voor hem gemakkelijker. Hij wordt dan niet zoo aan ban den gelegd. De voorz. antwoordt dat hij met aan banden wordt gelegd. De heer Hof is vain oordeel dat hij vrijer van handelen is. De heer Slot zegt dat de raad met op een (pensgenomen besluit terug komt, daar uit ver leden 'jaar voldoende is besproken. En klach ten zijn er nooit vernomen. De heer Hof zegt, dat in bijna alle gemeenten een vast bedrag wordt gegeven en maakt er een voorstel van. Dit wordt niet ondersteund. FEUILLETON. TE HOOG SPEL. Eindelijk toen hij in bed geen rust kon vinden, schreef hij een langen ernstigen brief aan zijn zus ter, waarin hij haar alles herhaalde wat hij van jDaisy gehoord had. Raad kon hij haar niet geven hoe hij over haar gedrag dacht, behoefde zij niet te vragen. Zelf moest zij nu maar weten hoe met Otto en haar anderen pretendent klaar te komen.. Deze brief ging weg tegelijk met een telegram aan Mac-Dunolly;; Willem had gelijk gehad, de ongerustheid op de villa was anbeschrijfelijk. Nie mand had Daisy gezien, de juffrouw had haar het laatst in de vestibule verlaten, vroolijk, levendig, gezond. Toen zij aan tafel biet verscheen, zocht riien haar in het geheele huis, in den tuin, het park. De sneeuwjacht belemmerde het verdere zoe ken. D ecommissarissen van politie werden gewaar schuwd, de slimste rechercheurs zond men er op af. Mac Dunolly liep als een razende door het huis Leonore alleen behield haar bedaardheid, nam alle mogelijke maatregelen en dacht er het hare van Het vermoeden dat Daisy iets gezien had van haar teeder gesprek met Mac Dunolly liet haar niet los. Wat kon nu waarschijnlijker zijn dan dat het heftige kind naar een der vijvers was gegaan om zich te verdrinken? Nu was alles wel bevroren maar wie weet of zij niet ergens een bijt wist en daaronder verdwenen was. D enacht scheen eindeloos. Het regende bood schappen van en naar het bureau van politie. Het voorstel van. Bi. eb WV wordt met den heer Hof tegen aangenomen. Een (adres van de Tuinbouwvereemiging „De 'Noord" om de politieverordening aan te vullen (met een artikel waarin verboden wordt die gewassen op zijn land te hebben welke schade opleveren voor de hier itn het algemeen ver bouwde producten. Voorgesteld wordt het adres in 'handen van Bi. en W. te stellen om advies. 3. en W. meenen dat dit niet zoo in de por tie-verordening kan worden opgenomen., Jaar die ïeuactie verkeerd is. De bedoeling, is zeker dat [de bouwers geen onkruid laten groeien. De iheer blot zegt dac voor zaad gezet wordt izetkool. (Om verbastering te voorkomen zijn bepaalde gedeelten aangewezen voor zaadbou- wing, tomaat er bouwers zijn uie hieraan geen steun 'Verieenen,. is het gewenscht dat van bo venaf steun wordt verkregen. Ook ligc het in de beuoeüng om te voorko men (dat na den verbouw van roode en. gele mosterd, de opslag in bet water te gooien, maar idit iop andere akkers weer terecht komt. De ivoorz. zegt wat het laatste betrett reeds nu (te kunnen ingrijpen, maar voor het tweede moet men ook de meuewerking hebben, vooral van (du leden van de cuinbouwvereeniging. D.e (heer Molenaar acnt het niet gemakkelijk pm (het juist te omschrijven wat men wil» Besloten wordt nat B. en W. met 3 leden van het "bestuur van ue tuinbouwveruuniging een vergadering zullen houuen en worat het adres yooi'Iöopïg aangeliouaen. 'Wat betrett het in handen v,an Bi. en W. gestelde adres van ue bewoners van het Beem- stefpad waarin verzoeÜc wordt uit pad in ge meente-eigendom te nemen, stellen B. en W. voor aan de hand van het bepaalde in art. 13 (der B.ouw- en Woningveroruening aan be langhebbende mede te deelen, het pad te wil len overnemen overeenkomstig de bepalingen in 'dat art. vermeld. De (voorzitter zegt dat het niet op de legger Ider wegen voorkomt, maar particuliere eigen- idom is. Voorz. leest het art. voor, waaruit blijkt dat het in goeden toestand moet worden overge dragen, ien behoorlijk moet zijn geriofeend. De heer blot zegt niets van den eigenaar te hooren. De ivoorz. zegt dat de bewoners het pad van den fcigenaar moeten overnemen, waarna zij in Overleg kunnen treden met B, en W. om trent (üverdraguig aan de gemeente. De heer Molenaar kan zich met het advies van !B, en W. vereenigen. Overeenkomstig 'het voorstel van B, en W. wordt besloten. B. len VV. stellen voor den Gemeente-Genees heer tot tijdelijke Verloskundige te benoemen. De voojz. zegt dat aan de verloskunuige 1 Jan. omslag is gegeven. Er waren 6 sollici tanten op de oproeping verschenen. 3 weruen uirgenoouigd tot een Despreking, waarvan 2 geuurenue dien lijd benoemd weruen. Een her nieuwde opioepiing is gauaan, en js de dokter genegen ais tijuielijk verloskunuige op te tre den- Vandaar dat dit door B„ en W. wordt voorgesteld. De dokter zal de betrekking- aan vaarden onder dezelfde voorwaarden voor de vroedvrouw. De 'heer Hof wil de benoeming van een ver loskundige (uiitstellen tot na 1 Mei, ornaat dan de (examens weer plaats hebben. De voorz. zegt dat men zoo gauw mogelijk in (de vacature wil voorzien. De uokter erkent zelf (dat het meer de taak is van een vrouwe lijke (verloskundige, en men is hier gewend aan een vrouwelijke verloskundige. Doen ziclr ba Deze sollicitatie geen vokioende sollicitaties voor, dan kan men wachten tot na 1 Mei. 19e lieer Gutker acht het ook in het belang van Ide zaak, uoor te zetten. Overeenkomstig het voorstel van B,. en W. wordt besloten- Die rekening van de W-arenkeuringsdicinst over 1922 voor kennisgeving aan te nemen,.. Overeenkomstig wordt besloten. Een (schrijven van B. en W. van Harenkar spel, waarin verzocht wordt, met het oog op het bestaande contract omtrent gaslevering,oi er (bezwaar bestaat dat de gemeente-woning 'bewoond door Groenharc aangesloten wordt Dc voorzitter zegt dat het niet diredt in den raad behoort maar waar het een afwijking is van het bestaande contract, meenen zij toch, aan het P.E.N. B,. en W. willen liet verzoek toestaan. dit in den raad te moeten brengen. De voorz. leest de hierop betrekking heb bende -brieven voor, maar waarin gewezen wordt (op het bestaande contract met Warmen - huizen. -Zoo geen bezwaar bestaat, zal tot aan- sluuing iworden overgegaan. De aanfegkosu.n komen 'geheel voor rekening van den uokier. De voorz. zegt dat de gas-commissie geen 'bezwaar Eau, omdat zij meende deze zaak niet te kunnen keeren. Bij meerderheid van stem men fis in B, en VV. uicgemaakt om het verzoek toe 'te staan. Een -der wethouders wilde hut verloop van de zaak betrelféniue de komst van ■eleetnsch licht atwachten. Wanneer de gemeente geen concessie geeft 'tot aansluiting, zooals bij de kaasxaoiiek in Dukshoin, Dan zal het P.E.N. rechtstreeks (moeren leveren. Maar waar het hier betrert een igeineentewoning, kan de gemeente geen con- I cessie geven en kan het P.n.N. ook niet eléc- triciteit 'leveren. De heer bloc gaat met den eenen Wiethoudei S mee om geen coustemmiiig te verfeerien. Vvan- l ener ide gemeente voorgaat, zuifen anderen volgen- Waar de gastaorieik renjuabel moet wor- de gemaakt, kunnen wij geen concessie ver ieenen. Het is een heel slecht voorbeeld. Die heer De Grooc gaat met den heer Slot volkomen mee. De heer Gutker zegt, dat waar .de invoering van (dectricHeit toen -hangende is, me gas-com missie meende zich niet te moeten verzetten. Vooral waar hec hier eén geval betreft en men bij weigering wel eens direcc kon gaan uistri- bueeren. De heer Molenaar gelooft dat men met tegen werking '.niet veel zal bereiken. En dat uan Dirksnorn pogingen zal' aanwénuen om eiec- ticdjceit (tie verrknjgen. Ik ben geen voorstander van (de plannen van het P.E.N. maar waar het 'her één woning betreft, kan ik met B» en W. meegaan. - i "De heer De Groot acht 'het zeer gevaarlijk en üs er dan ook zeer tegen. De vooizitter zegt dat wanneer het P.E.N. eleccrici'ttit gaat invoeren, uac men dat dan niet kan keeren. Wij sympatnipeeren niet met de iefeccriciteit ornaat wij nier hebben een gas fabriek. "Wanneer meerderen in de gemeente gaan viage-n, zal het P.E.N. zeker een net gaan bouwen. In den voorpolder laat het gas veel te wenschen over, ornaat het 't emoe is van (de lijn, en dat was ook een reden om toe stemming te verfeenun tot eleetricEeijt -aanleg - ging. (Ook voor onderzoekingen kon ue uok ier net niet missen. De heer Slot vraagt waarom men zich hier in imoet verdiepen, wanneer voor 1 februari een 'beslissing moet woeden genomen- Waar om luan op ue zaak vooruitloop en? Waarom uan direct bukken voo rue brute macht van het P.E.N, Daar moeten wij ons zoo ïhng moge lijk tegen verzetten. Wij moeten nouuen wat wij hebben. Het is een slechc vooioceld van de gemeente om Ta een gemeente woning eiec- trisen licht aan 'te brengen. D icheer Gutker wil van twee kwaden het beste kiezen en uokter Giounhout met ue dupe 'iaten worden van de historie. De heer bwan zegt dat -men het -een particu lier niet kon verbieden, maar ornaat wij nu de 'machc hebben om het te verbieden, omdat 'c 'hier ieen gemeentewoning is, maken wij mis- biuuk van onze macht, en uac is niet zuiver. De voo»z. zegt dat men voor 1 Eebr. geen .beslissing' kan n_men en om een uitspraak re kunnen doen moeten wij eerst berekeningen en voo-waarden heooen, en aaarom hebben -wij mo»ge oecrs't een onderhoud. in .stemming gebracht wordt het voorstel van Bi-Vn W. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen 'voor De heeren Nannes, Guikcr, bwan en Mo lenaar. Tegen de heeren D;e Groot, blot en Hof. Mededeelmgen De. bouw van de nieuwe O. L. School is thans definitief opgedragen aan den architect en zul len (drie lokalen worden gebouwd doch kleiner dan oorspronkelijk de bedoeling was. Zonderling, aan Ankelóo dacht niemand. Misschien Leonore terloops maar zij sprak er toch niet van. Eindelij kdes morgens viel Mac Dunolly uitgeput van het razen en jammeren op de canapé in zwaren slaap. Leonore boog zich over hem, streek zacht langs zijn ruige wenkbrauwen en drukte toen een kus op zijn voorhootd. Wezenloos sloeg hij de oogen op. „John", zeide zij met stralende oogen „alles is opgehelderd. Daisy is terecht." „Waar is zij die kwaje meid" bulderde hij. „Dood eenvoudig in Ankeloo bij Willem." i „Wat zijn dat voor kuren?" Alle onrust en doods angst losten zich op in toorn. „Hoe komt zij daar, wat doet zij daar?" Hij rukte Leonore het telegram, dat zoo pas was aangekomen uit de hand en las: i „Daisy gisteravond gearriveerd. Alles wel. Brief volgt. WILLEM." I „Wat scheelt die drommelsche meid dan tóch? Hoe komt zij erop? Begrijp jij het Leonore?" Leonore zweeg met de oogen naar beneden ge richt. „Begrijp jij 't?" krijschte hij haar fijne pols tot brekens toe in de zijne knijpend. „Ik raad het John," en toen als beschaamd fluis terde zij: „Daisy heeft gezien dat wij gistermiddag ons zoo dwaas aanstelden in de serre en daarom is zij heengegaan. i „Om alles aan je broer te vertellen? Zou zij dat durven? Ben ik haar vader niet? Ben ik niet vrij om te doen wat ik verkies? Jij bent mijn aanstaan de vrouw en haar moeder. Ik zal haar den angst betaald zetten die ze ons deed lijden en haar leeren mij te gehoorzamen en jou te respecteeren." XVII. „Geloof je het nu?" vroeg Willem aan Otto, die voor hem zat, het hoofd in de Jhanden en een brief voor hem op de tafel. Hij bleet zwijgen, geen woord kon hem over de lippen komen, zoo bedwelmde hem de pas ontvangen slag. „Het zijn haar letters, het is haar hand", ging Willem voort, „je kent ze genoeg. Kom vriend, maait je er eindelijk van los. Je ziet, zij speelt met je. Zij heeft geen hart, geen gevoel, 't Is Prada, niets dan Pradal" „Moet het dan weer van voren af beginnen, alles en alles" zuchtte Otto, „ik was er reeds bijna overheen, doch ik weet niet, wat voor duivel mij ingaf eens naar Amsterdam te gaan en haar te bezoeken." „En toen deed zij je weer het touw om den hals en jij onnoozele liet dat toe." „O, zij was zoo lief, zoo...." verder kwam hij niet, en barstte in een wanhopig snikken uit. „Daar heb je het nul" Willem ergerde zich be paald „dat gaat daar zitten huilen als een kind, om een meid, die niet waard is zijn schoenen te poetsen." Maar Otto hoorde hem niet. De lang ingehouden, smart baande zich een weg en hij kon den stroom niet tegenhouden Daisy kwam juist binnen, zij zag er bleek en lusteloos uit en toen zij Otto daar in zijn droefheid zag, wilde zij bescheiden heengaan. „Daisy, geef hem een glas water", fluisterde Willem haar toe, „die arme kerel Jij bent toch van de familie i Het meisje haastte zich hem het glas te bren-' Wat ide. malariabestrijding betreft is deze nog 'ter hand genomen door eene commissie uit (dezie provincie met medewerking van den Inspecteur van de Volksgezondheid. Gedeputeerde Staten hebben bericht gezon de (dat zij in principe geen bezwaar hebben tegen Idie opheffing van het Krabbendammer- pad. B. en W. zullen thans de administratieve maatregelen hemen welke noodig zijn. Tot tijdelijk onderwijzer i'n de plaats van dun heer Duinker is benoumd de heer J. R. van Mansum en tot tijdelijk onderwijzeres vacature Norgaan "Mej. J. vdn Schagen. Tot tijdelijk 2e gasfitter is benoemd de heer N. Kutterink. Een verzoek van Mej. Bergman is ingekomen om eervol ontslag met 1 Febr. 1 Dit ontslag wordt eervol verleend. De voorz» zegt dat zij gedurende den tijd dat zij hfer was, een goed onderwijzeres bleek te zyn. Door 'Ged. Staten is goedgekeurd de veror dening op het beheer van het Gasbedrijf. Op 21 December 1923 zijn ide kas en boeken van |den Gemeente-ontvanger onderzoch t c-n was het kassaldo ad f 13945.65 in kas aanwezig. Dankbetuiging van het R.K. Schoolbestuur vooir (de verleende subsidie voor het kinder feest. j j Wat 'betreft de opheffing van het Postkan- (topr 'te Schoorldam zegt voorz., dat het thans definitief .zal worden opgeheven met het oog op Ide bezuiniging. De inspecteur meende dat het publiek er geen nadeel van zal hebben, 'idaar het een poststation zal blijven. De tijd .van openstelling (zal niet zijn 5 maar 2 uur. De 2 bestellingen zullen worden gehamuhaatd. Voor behartiging "der loopende zaken zal een post bode worden aangesteld. Tijdens de bestellin gen 'kunnen de 'bewoners alles vaii den post bode (krijgen. Het teleloonicantoor dat nu was .geopend van 8-3011, van 24 en van 61\ thans (den geheelen lag van 87 zal zijn geopend. i Bij eenige vooraanstaanden van Schoorldam bestond Igeen bezwaar hiertegen en tvaar ook de wethouders geen bezwaar hadden, is uit door imij aan den inspecteur madegedeeki. Die heer Slot vraagt hoe of.het telefoonkan toor (moet worden bediend, wanneer de botte met de post rondgaat. De Voorz. antwoordt dat daarvooir een plaats - vervanger(ster) moet worden benoemd. Punt *2. Voorgesteld wordt ten behoeve van het Gas- bedrijt over 1924 een kasgeldfeening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 2*0.000. Goedgekeurd. Punt '3. Overeenkomstig het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur moet aftreden als lid de heer K. Barsingerhorn en bieden B. en W. de Volgende voordracht aan: 1- K. Barsinger horn; '2. A. Kopman; No. 1 wordt met 7 stemmen'herkozen. Verder wordt voorgesteld de altredende le den van de gasoornmissie opnieuw te benoemen. De aftredende leden zijn: Gutker en Nannes, Deze beiden worden bij acclamatie herkozen. Pun t 4. Benoeming hoofd der school. De voordracht luidt ais volgt: 1. F. Donia, Borenbergen, gem. Smallingerlandj 2. F. de Kuijter, Egmond a. Zee. 3. A. B. Keuvers, HeiloO', 4. J. Sinjewel, Heerhugowaard. Die vergadering wordt ter bespreking ge- 'scho.st. 'Na hei opening der vergadering wordt ino. '1 van de voordracht met aigemeene stem men 'benoemd. De indiensttreding wordt bepaald op zoo spoedig 'mogelijk, tenminste binnen drfe maan den. i Punt '5. B, ien W. stellen voor over te gaan tot het verbeteren Van de schutting bij ide school, het geen op 2 wijzen kan plaats hebben; le. door het fafeatsen van een nieuw hek, kosten f240, of het vernieuwen van de schutting, 'kosten f 150.—. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Swan len Gutker, wordt besloten een nieuw hek te laten plaatsen. Punt 6. i Die feestcommissie, ingesteld ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubifeum van H.'M. gen, haar eigen oogen stonden vol tranen, en toen zich over hem buigend zeide zij met haar een-i voudig lief accent: i „Arme mijnheer Ottol Niet zoo bedroefd zijn, drinkt u eens watl" Hij drukte haar hand in de zijne en legde die toen in een behoefte aan troost en Verlichting, op zijn voorhoofd, dat gloeide als vuur. „Ach Daisy, Daisy I Wij verliezen beiden wat ons het liefst is." „Wees u maar blij!" ging het meisje voort, „u is gelukkiger dan mijn arme papa!" Willem keek het groepje philosophisch aan en dacht in zichzelf: „Wie zou nu zeggen, dat die twee die daar zoo aangaan en mekaar troosten hun verdriet te dan ken hebben aan mijn zuster? En ik moet het aan zien en aanhooren en kan er niets aan doen!" Hij nam den brief weer op. Het waren eenige re gels van Leonore. Zij meldde eenvoudig haar en gagement met den heer Mac Dunolly, dat zeer spoedig door haar huwelijk gevolgd zou worden. Zij had nu haar intrek genomen bij haar vriendin uit wier huis zij in alle stilte en eenvoud wilde trouwen. Onmiddellijk na het huwelijk vertrokken beiden naar Indië. Op Willem's grooten brief geen antwoord, alleen in het post-scriptum stond: „John zal je nader schrijven over zijn dochter. „Hij is zeer verontwaardigd over haar escapade „en ik heb de grootste moeite hem te kalmeeren, „Natuurlijk hebben wij groote angsten om haar „uitgestaan. Voorloopig wil John dat zij bij je Deze brief had een groote scène tengevolge.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4