I Dinsdasr 29 Januari 1924 808 J s i. ZATERBI6 l FEBRUARI 1823, W O 12. 'NTEÜIS» TKberttM* 51 IjRAST. Vergadering van den Raad dezer gemente bp Zaterdag 26 Januari ides namiddags 2 uu'-. Voorz. de E.A. Heer A. C. Kroon, burge meester. Aanwezig ialïe leden. De ivoorz. opent de vergadering en zegt, hoe- Mwel 1924 reeds een maand o,ud is, hij de leden en hun gezinnen van deze plaats een gezegend tjaar wil toewenschen. Het verheugt ons ten zeerste fdat de tuinbouw thans een anderen tijd mag beleven dan 1923; dat de economische toestand (zich in dezen geest wijzigt, verandert en Verbetert. Ik hoop dat 1924 voor de ge meente en den' tuinbouw in liet bijzonder, voor het 'algemeen eelti voorspoedig jaar mag zijn, jzoóals het zich nu invet. De notulen die hierna worden gelezien, wor den onder dahk goedgekeurd. Stemmingen izullen aanvangen bij den heer Paarlberg. De voorz. doet mede'deeling dat 'het voorstel Paarlberg om de gaslantaarns des morgens een uur te laten branden, en des nachts een uur korter, (door de gascommissie is verworpen. De (heer Paarlberg. vraagt naar het waarom? De voorz. antwoordt dat men het geen belang voor Iden tuinbouw achtte. De heer Paarlberg zegt gehoord te hebben (dat het zat in het motiief voor de algemeene veiligheid, waarvoor de lantaarns des nachts branden. Wanneer de bouwers het belang van het voorstel inzien, zullen zij hier zeker mee voortgaan. De 'heer Bakker zegt dat het voorstel den bouwers -zeer sympathiek was en vraagt of het niet mogelijk is een dergelijke regeling in re Voeren ivoor de lantaarns in deze gemeente. Die voorz. wil dit gaarne een punt van bespre - king doen zijn op de volgende vergadering van de Gascommissie. De heer Kostelijk acht het voor de veiligheid goc-d (dat de lantaarns des nachts branden, maar voor de bouwers is het goeid wanneer zij ■des morgens branden. Verder (doet voorzitter mededeeliing dat de IJsclub ieen conferentie heeft gehad met B. en W. betreffende de werkzaamheid. .De ijselub geeft veel werk aan de vjerkloozen, maar de kas is niet toereikend om al die uj(tg|aven te dra gen. Door de ijselub is gevraagd hoe wij er over dachten, om, wanneer de ijselub in de (werkverschaffing (voorziet, van gemeentewege 'steun (te verleenen. Onder de goedkeuring van den (raad is door ons voorloopi'g toezegging gedaan. De ijselub wenscht zich, zooals ik heb vernomen, zooveel mogelijk zelf te redden. B. en W. vragea»machtigijng om in overleg met de IJsclub idez-e zaak te regelen. De heer Paarlberg zegt dat het niet het geval is dat eerst het verzoek is gedaan, en men zich daarna zou hebben teruggetrokken. *Op 'de conferentie is dadelijk gezegd dat men 'zich zelf zooveel mogelijk wilde redden. B. len W. verkrijgen hierna de gevraagde toezegging. Thans doet voorz. mededeeliing dat f 100 ver goeding moet worden betaald voor bet gebruik van het gymnastieklokaal. Een onderzoek dat 'is Ingesteld, heeft aangetoond, dat men aan stonds een leerkracht kan missen. Wanneer wij idus 4 leerkrachten hebben dan blijven er 2 lokalen over. Nu zijn de 2 noordelijke lokalen gescheiden door een houten schot en willen B|. en W. 'dit plaatsen tegen de scheiding van het (tweede en derde lokaal voor geluiddempiing en (het vrijgekomen groote lokaal gebruiken Voor gymnastieklokaal. Daarmee winnen wij ivoor ide gemeente f 100 uit. B.. en W. vragen derhalve machtiging om deze zaak in orde te brengen. Het hoofd der school heeft dit als een practised middel aan de hand gedaan. De heer Kostelijk juicht dit voorstel toe, Die heer Paarlberg wijst op het pas uitgevaar digde Kon. Besluit waarbij wordt vastgesteld Idajt ide kinderen pas op 7-jarigen leeftijd op 'school kunnen worden gelaten. In dit verband acht spr. 'bet gewenscht dat een kinder-bewaar school 'wordt gesticht en dit daarom ter sprake brengt. Daarvoor 'kan een der lokalen worden gebruikt. De Voorz. zegt dat dit toch zeker niet direct Van (kracht is. Met April komen toch weer de •hieuwe (kinderen op school. Die heer Paarlberg. Dat mag niet. Die voorz. zegt dat rekening zal worden ge houden met deze opmerking, Spr. zou het ten zeerste 'toejuichen wanneer dan een dusdanige school werd gesticht, en zal deze mededeeliing ten zeerste in overweging nemen. Bericht van Ged. Staten dat de jaarwedde van iden gemeenteontvanger is bepaald op f 500 Dat van de wethouders op f 150 ieder. dat de'gemeentebegrooting is goedgekeurd; Voorz. doet mededeeling dat kasopname is gedaan bij den gemeente-ontvangfer en over eenkomstig boeken en bescheiden, in kas was een bedrag van f 5672.95V2. Bericht van Ged. Staten dat 'het beroep van D. Quax, die een vergoeding vroeg van f 6. voor het vervoer van zijn 'kinderen uit de Dieps meer, maar door de gemeente daarvoor f 3. werd 'toegestaan, is vernietigd, op grond dat de afstand vandaar langs den kortsten weg te "water, minder dan 4 K-M. bedraagt, en daar door het recht op vergoeding vervalt. Een verzoek van de afd. van den Nea. Bond van Arb. in het Land- Tuinbouw en Zuivel- "Vdrijf en van de bouwarbeiders, om produc tief wierk daar zij een grdotè werkloosheid voor zien. De voorz. zegt dat eenzelfde adres in de vorige vergadering voor kennisgeving [s aan genomen en B, en W.. thans voorstellen een zelfde besluit te nemen. Dit punt heeft do onverdeelde aandacht van B. en W. en zij zullen 'trachten productief werk te vinden, wan neer het hoodig mocht zijn. Die heer Kostelijk vraagt of er veel werk- loozen zijn. De Voorz. antwoordt dat er één' bij hem is geweest. Overeenkomstig (het voorstel wordt besloten. Een «schrijven van O. Bakker dat hij zijn be noeming tot lid van de PLaatsiell. Comm. van Schooltoezicht niet zal aanvaarden. Een (verzoek van D. Nap, waarin hij vraagt om ontheffing van zijn schoolgeldbeksting. Wondt toegestaan. Eveneens een verzoek van L. Wit om onthef fing van schoolgeld voor het herhalings'-onder- wijs.. Wordt toegestaan. Een verzoek van den Gemeente-veldwachter Van ider Meulen om een salarisverhooging van f 400 en te brengen van f 1100 op f 1500. Spr. grondt zijn verzoek op hét feit, dat hij SVa pet. voor zijn pensioen-grondslag moet be talen, "bedragende f 119 en geen emolumenten geniet. De voorz. zegt dat die adres nog 'niet door B. en W. is behandeld. Op voorstel van den heer Bakker wordt be sloten om dit adres in handen te steden van B(. en W. om raad en advies. Een Ingekomen verzoek van de visschers- <yereeniging afd. Geestmer-Ambacht om het ge- jneente-water weder te mogen pachten, zal op voorstel van den voorzitter behandeld worden bij punt 2 dat nu volgt. Dit betreft een verzoek van de Banne om het gemeente-water, gelegen aan de Westzijde 'te mogen koop-en, vooral opk omdat het onder houd 'toch al reeds bij de Banne berust. Dit verzoek betreft dan alleen de hoofdvaarten en niet het tusschen de landerijen gelegen water. Die (voorz1. zegt dat bet bezit groot is 39 H.A. 77 A. en 94 c.A. water. B.. en W. stellen voor dit water te ver'koopen voor een bedrag van f 285, ingaande 1 Jan. j.l. En den verkoop te doien tonder de volgende voorwaarden: le. dat het water nie# aan het verkeer mag worden tonttrokken, door verkoop aan parti culieren; 2e. (dat bij verpachting, visschers, geen be- roepsvissdhers zijnde iin het water mogen vis- sc'hen 'tegen een vergoeding van f 2.50. 3e- dat bij het maken van een weg, bij dem ping van benoodigd water, dit voor niet kan worden teruggekocht. 4e. dat bij winter het ijsveld ter beschikking ,van de gemeente is. t Die heer Bakker vraagt welke voordeden er voor de gemeente zijn verbonden aan het be zit van het water. Spr. verklaart in principe te- sgen d en verkoop van gem eente-eigendommen 'te zijn. Deze verkoop is overigens van zeer on- schuldigen aard. Bij het maken van een weg, zal men weer water noodig hebben. Wist men niet dat de weg zou komen dan zou er geen bepaling zijn gemaakt, anders zou men voor het feit komen te staan dat dilt weer duur moest worden teruggekocht. Spr. wenscht dan opk de bepaling dat al het water, dat noodig ós voor het algemeen belang, voor niet kan wor den teruggekocht. De heer Paarlberg doet het voorstel', om geen bedrag te bepalen, en zooveel door hen te 'doen betalen, als bet bedrag „aan contributie 'groot is. Dit voorstel wordt overgenomen en wordt i bepaald dat door liefhebberij-vissohers mag wonden gevischt met aaldobbers, kruisnet en 'aalréep. De heer P. Kroon vraagt hoe hoog de pacht- 'som is. De voorz. antwoordt van f 50. Die heer Bakker wijst er op dat de Polder (dia pachtsom hooger kan stellen en de visschers daarvan de dupe worden. Dié voorz Dat is bij de gemeente ook mo gelijk. OP VEELVULDIG VERZOEK ZAL de DERDE opvoering plaats hebben van de operette: „JONG HEÏDELBERQ" IN LOKAAL C. VIS, OUDKARSPEL Plaatsbespreking Vanaf Donderdag a.s. Entree f 0.75. Aanvang half acht. BAL MA. De islotrepetitie op Woensdagavond half acht ja-s. is toegankelijk voor kinderen beneden 16 jaar, ad f 0.25 entree. De heer Paarlberg zegt dat dat toch anders is. De raad bestaat uit verschillende personen, ^terwijl het Polderbestuur bestaat uit menschen, 'die bezittingen hebben. Spr. wenscht in ver band hiermede tevens nog te wijzen op de banne Koedijk, waar de visschers zooveel 'last van hebben. Om die lasten hier te voorkomen, stelt spr. voor in het desbetreffende artikel in té voegen: Bij verpachting aan de visschers yereenigitng enz. Door het optreden van Koedijk dreigt de vereenijging uit elkander te vallen, ton dat zou zeer te bejammeren zijn- Een der gelijk gebeuren moeten wij hier voorkomen. Ook dit voorstel wordt overgenomen. De verkoop van het water wordt hierna goeid- gekeurd, ingaande 1 Januari 1925, 'daar op voor stel"van den heer Paarlberg nog wordt besloten dat (de gemeente dit jaar nog zelf zal verpach ten. Bentoeming van een liid van (de PI. Comm. van (Schooltoezicht. De aanbeveling bestaat uit de 'heeren: A. Swager Az. en K. Dekker. Die uitslag van de stemming is, dat no. 1 met 4 stemmen wordt gekozen, 2 op den heer Dekker en 1 blanco. In behandeling komt thans het aangehouden verzoek van „Het Witte Kruis" om een subsi- [di-e voor den ontsmettingsdienst. Die voorz'. zegt dat de gevraagde inlichtin gen zijn ontvangen en zijn persoonlijk voorstel is om hierop afwijzend te beschikken. Het ligt meer op den weg dat de subsidie wordt aange vraagd bij de afdeelingen en deze daarna weer bij het gemeentebestuur aankloppen. De moge lijkheid bestaat dat men een mooie inrichting; ziet verdwijnen, en daarom hoop ik dat de afd. hier om subsidie komt vragen. Die heer P. Kroon hoopt van niet, men moet Voor 'de subsidie bij de vereenigprg aankloppen. De heer Paarlberg. Wanneer men er v-ah .pvertuigid ts dat Alkmaar moet blijven bestaan jdan moet men ook subsidie gaan geven. Het tekort toch is ontstaan door het verrichten van te weinig ontsmettingen. De (heer Kostelijk is van oordeel, dat de leden hun contributie zouden kunnen verhoogen en dan Ide vereeniging subsidie kan verleenen om jhet tekort te dekken. De heer Bregman zou het ook jammer vin- (dien, wanneer ide inrichting teniet gijng door het niet medewerken van de gemeenten. Spr. is' .echter niet bang dat de inrichting zal worden ppgeheven, daar toch de mogelijkheid bestaat dat de afd. subsidie verleent en zij weer bij •de 'gemeente aanklopt. De voorz. zegt nogmaals, dat de weg is, eerst aan (de afd. te vragen en deze bij de gemeente (komt. Die (heer Groen vraagt of bet bekend is dat reeds aan de afd. is gevraagd. Die voorz. antwoordt ontkennend. Met (de stemmen Paarlberg en B,akker voor, .de anderen tegen wordt besloten geen sub sidie (aan de hoofdafd. te verstrekken. In behandeling komt thans het voorstel van ide Gascommissie om het gasklachelgas van{ 8 op 6 cenit te brengen. De heer Bakker zegt dat hier niet veel woor den aan verspild behoeven te worden, daar het voorstel reeds in 4 van ide 5 raden is aan genomen. Spr. zegt het echter te. hebben nagerekend, en (dan niet verder te kunnen gaan dan 7 cent daar bij 6 cent verlies zal worden geléden. De opbrengst van de steenkool, zooals cokes, ammoniak enz. heeft men echter gerekend en daardoor meende men te kunnen gaan tot 6 cent. De gegoeden krijgen echter het gas om te verwarmen voor 6 cent, terwijl de meer armeren (het gas om te koken met 15 cent1 moeten betalen. De gasproductie moet echter omhoog. 'Maar wil men de productie opvoeren, dan moet men daarbij goede .waar leveren. (Want |n'u laat het veel te wenscbeti over. De voorz. zegt dat het gas hier vele malen wordt afgekamd, maar het is thans goed. Ook elders zoo goed als hier -heeft men water in de buis. Die tijdsomstandigheden hebben er in hooge mate toe bijgedragen dat het gas niet voldoende kon worden toegevoerd. Laatst was ik bij iemand in Alkmaar waar het gas slech ter was dan hier. De directeur kan hier niets' aan idoeln. En dan, de minder gegoeden kun nen evengoed een gaskachel krijgen, zoogoed 'zij muntgas krijgen, zoo. goed zij den aanleg .krijgen. De heer Paarlberg is er vlak tegen om. bet 'voorstel^ aan te nemen. Ik zie er een gro-ot gevaar in. Spr. meent dat het niet zal nalaten ■invloed uit te oefenen op het gebruik. D'e voorz. Ik geloof van niet. Die beer Paarlberg. Het ligt voor de hand. Die heer Bakker zegt dat men de risico van een algeheele verlaging van 1 eebt, die f '7000 (moet (kosten, niet durfde dragen, maar er zal 'heel wat van het gas! van 6 oent moeten war den verkocht, om het andere gas met 1 cent ;te kunnen verlagen. En u mijnh. de voorz. ge- 'hóf't ,ook niet, dat hét gas* daardoor zal worden Verlaagd. Verder vraagt spr. nog of de buizen 'toereikend zullen zijn voor den doorvoer van 'het gas. Die. voorz. zegt dat de fabriek te kleifo is op gezet. Men heeft niet gedacht dat het gebruik zoo'n omvang zou krijgen. Daardoor heeft man ■steeds gezeten met een te klein van allés en daardoor kleine buizen. De heer KLostelijk zegt van verschillende kan ten te hebben vernomen dat het gas op het noord-einde -slecht is. Die voorz. wijst er op dat verschillende ge deelten van den grond zeer slecht zijn voor de buizen. Die vergaan, en daardoor ontstaat na tuurlijk lekkage. In stemming gebracht staken -d-e .stemmen en is (daardoor het voorstel verworpen. Vopr de heeren: Kostelijk, Jb. Kroon en Bregman. Te gen ide heeren: Paarlberg, Bjakker -en P. Kroon. Blanco de heer Groen. Rondvraag. De heer Paarlberg vraagt hoe het staat met het onderzoek naar het verplaatsen der hekken. De voorzitter antwoordt dat B. en-W. zijn rond geweest en die - perceelen hebben opgeschreven, waar verplaatsing der hekken mogelijk is. De ei genaars móeten echter nog bericht hebben, om dit nader met hen te kunnen bespreken. Door den heer Groen wordt thans opnieuw ter srpake gebracht de verlichting van den Laander- weg. Wel is er zoo zegt. spr. over het dorp, maar niet over den Laanderweg gesproken. Wel heeft hij hierover een schrijven ontvangen, maar daar mede is spr. niet tevreden. Ik zou mij moeten wenden tot Heerhugowaard, omdat de weg onder Heerhugowaard behoort. Het is echter een weg die -eigendom is van den Polder Heerhugowaard De bewoners van dien weg behooren aan den zuid kant onder de gemeente Heerhugowaardy 'en aan den noordkant onder de gemeenten Harenkarspel en Oudkarspel. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de drie gemeenten gezamenlijk deze zaak ter hand namen en de gemeente zich in verbinding stelde met Heerhugowaard en Harenkarspel?. De voorzitter antwoordt dat het daar wel een eigenaardige situatie is, maar de gemeente Heer hugowaard, aan wie de weg behoort heeft voor de verlichting zorg té dragen. Daarvoor zal u aan (Heerhugowaard moeten vragen. De heer Groen zou toch gaarne zien dat dit gezamenlijk ter hand werd genomen.' Besloten wordt dit een punt van bespreking te doen zijn voor de volgende agenda. De heer Bakker brengt den voorz. dank voor de uitgesproken nieuwjaarswensch en meent ze ker namens den raad te spreken, wanneer hij den voorz. en de zijnen een gelukkig 1924 toewenscht. Hiermede is de vergadering teneinde en sluit de voorzj_ met een woord van dank de vergadering, na den bijzonder woord van dank te hebben ge bracht aan de Pers, voor de wijze waarop zij haar werk heeft verricht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1