te nieuwstijdingen UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. Werd in die j.l. vergadering van Vrone het besluit genomen om een der fimctipnarjifrsen beer ruim te salarieeren en nog wel van terug werkende kracht, thans heeft deze functionaris naar verluidt het voornemen zijn ontslag aan te bie.ien. Reeds schijnt een ander zijn diensten be langloos te hebben aangeboden, wat de con trolepost betreft. Als het nu nog weer tot de oude maatregel komt, dat de leden zelf de lijnen trekken en netten ophangen, zal het financieel budget eerstdaags zeker een gun stiger perspectief vertoornen. ST. PANCRAS. Klaagt men allerwege over een woningtekort, onz legemeente kan in dat opzicht een eldorado worden genoemd, daar thans een viertal wo ningen Onbewoond staan. HEERHUGOWAARD. Door het Dagelijksch Bestuur van den pol- dier is thans een keuze gedaan uit de 75 solli citanten voor de functie van polder -opzichter. Gekozen werd hiertoe de heer W. Wijte te Hoorn. Tot vaste timmerman voor den polder ,wierd benoemd de heer J. Wetter te Akersloot. HEERHUGOWAARD. Door den heer Jac. Met is een woonhuis aan gekocht aan den Kennemerstraatweg, gem. Alkmaar, met het doel zich binnenkort daar metterwoon te vestigen. Ongetwijfeld zal dit doo rvele Hugowaarders met leedwezen wor den 'vernomendoor het vertrek van den heer Met zal in onze gemeente een leegte ontstaan, welke maar niet zoo aanstonds is aan te vullen. Naar we vernemen blijft de wagenmakerij voorloopig 'hier gevestigd. NA GEVATTE KOUDE. gebruike men onmiddellijk eeniige Tabletten Sanapirin (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en Idrogisten. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is o.m. ontvangen: bij den inspecteur der directe be lastingen te Amsterdam f8167.54 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting; bij den inspecteur der directe be iasit/jagen te Utrechfc, le afd. f 7568.22 wegens te weinig betaalde belastingen. („St.-Crt."} Be'driegeïifke bankbreuk. Gisteravond is naar het hujjS van bewaring te Leeuwarden overgebracht de Pool Ludwig Swarc, zich ook noemende Ludwig Schwarz, schoenwinfeelier aldaar, die denzelfden dag was •failliet verklaard. Men herinnert zich, dat de broer van den aangehoudene wegens brand stichting in de zaak van Ludwig is veroordeeld tot jdrie jaar gevangenisstraf. Ludwig heeft de verzekeringspenningen ontvangen welk bedrag hij 'thans niet meer kan verantwoorden. Autobus te water. Bij Amstelveen zijn de èóomwr aan de oost zijde van den straatweg naar Amsterdam ge rooid, waarmede een loswoelen van den weg berm gepaard ging. Hierdoor gleed gistermid dag bij haar tocht naar de hoofdstad de auto bus ivan den heer Van Poelgeest bij het uitwij ken voor een ander voertuig in de sloot. Ge lukkig kwamen de zes passagiers met den schrik en een modderbad er af. Een sensationeele aanhouding. Eenige weken geleden werd in een perceel aan de Ceintuurbaan te Amsterdam een Duitscher be roofd van f io.ooo, welk bedrag hij kort te voren aan een bankinstelling had geind. Er rees verden king tegen den 19-jarigen Jan Kollewijn, die reeds éenigc malen in gezelschap der bij dit geval betrok-, ken beroofster gezien was en die ook om andere re denen door de politie gezocht werd, doch zich tot nu aan een arrestatie had weten te onttrekken. Er, bestond nl. eveneens verdenking tegen den man, be trokken te zijn bij een inbraak en diefstal van ma nufacturen uit een perceel aan de Paleisstraat,, terwijl hij bovendien voor een anderen diefstal nog zes maanden gevangenisstraf tegoed had. Na de bovengemelde berooving volgde de Am- sterdamsche politie een spoor van den man naar Antwerpen. Toen men in de Scheldestad een on-, derzoek instelde bleek de vogel echter al weer gevlogen te zijn en moest hij weer naar Nederland zijn uitgeweken. Dezer dagen werd de betrokkene te Rotterdam gesignaleerd en de Amsterdamsche inspecteur van pclitie, de heer Joosten, vertrok Woensdag der waarts in gezelschap van eenige rechercheurs. Onze apache bleek echter lont te hebben gero ken en voor de opdringerige belangstelling der Amsterdamsche politie, die trouw door de Rot terdamsche werd bijgestaan, nam hij overhaast de vlucht naar Den Haag. De vlucht geschiedde per huurauto, hetgeen hem noodlottig zou worden, want op den terugweg slaagde de politie erin den chauffeur aan te hou-, den, die mededeelde, dat hij zijn passagier ge bracht had naar een café- aan het Achterom in de residentie. In vereeniging ook met de Haagscha politie werd het perceel waarin het café geves-. tigd is, afgezet en na de noodige voorzorgsmaati regelen genomen te hebben, drong de politie het café binnen, waar zij den betrokkene inderdaad» aantrof. Deze vluchtte naar den zolder en vervolgens naar het dak, achtervolgd door eenige rechercheurs Een opwindende jacht over de daken volgde. Na een gewaagden sprong op een lager gelegen plat slaagde de apache erin op de warande van een woning op een derde etage te komen en liet zich nu langs de warandestijlen naar beneden zakken. Twee rechercheurs gleden hem als katten achterna maar hij had eenigen voorsprong. Van de eersta etage sprong hij in den tuin van het benedenhuis waar echter inspecteur Joosten hem opwachtte. Een oogenblik worstelden beide mannen om den pverhand. Beiden rolden over den grond toen ook 4e rechercheurs van de eerste verdieping in den tuin sprongen en de apache het tegen de over macht moest afleggen. Gisterenmiddag werd hij van Den Haag naar Amsterdam overgebracht. Ken 23-jarige banketbakker, die in een restaurant aan ide Stadhouderskade te Amster dam (een diner gebruikt had en toen hij moest betalen (verklaarde geen geld te bezitten, werd door de politie aangehouden. Hij beweerde den laatsten tijd hiervan een gewoonte te maken, daar ihij zpuder middelen van bestaan is. Het weekblad „Handelsbelangen" (uit gave :van der Graaf en Go.) van deze week bevat ide crediteurenlijst in het faillissement W. ;H. Broekhui/s. De schulden bedragen to taal f 2.488.0a5.a0. De „,Avp." meldt, dat het actief bedroeg in ronde cijfers f 650U0 en het passief f2.500.0UU Van ideze 2V2 mülioen is. een half millipen belastingschuld en ongev. f 2.0U0.0UÜ aan vor- dieringen van journalisten. Deze laatsten ont ij vangen efk 6 wenen salaris. De rest van het) actief is voor den fiscus. Op de-kleine vorde ringen van enkele andere crediteuren kan dus inexs worden betaald. De bezuiniging op ide salarissen. Naar de „Kes.-Doae" verneemt, is de Cen- tale commissie voorr het Georg. Overleg tegen Dinsdag 12 Februari a.s. bijeengeroepen voor de behandeling van de nieuwe hez.u|iinig(ings- voorscellen, moor de regeering in haar Memo rie van Antwoord op hoofdstuk 1 aangekondigd De regeering heeft aan uie commpssie madege- iQieeld, met haar te willen overleggen of op andere wijze de millioenen kunnen worden ge vonden worden, welke de regeering door een verlaging van 10 pet. op de salarissen meende te kunnen verkrijgen. Aan idit overleg zullen de minjijster van fi nanciën en waarschijnlijk ook de voorzitter van den ministerraad persoonlijk deelnemen. De bewoners van de "hoeve van den heer V. te Absdale, nabij de gemeente Axel, werden dezer dagen gewext aoor het overgaan van de electrische scnet, die in veromüing staat met het hek en ver schillende geDouwen, cue bij dé hotstede behooren. Een der bewoners ging met een geladen geweer naar buiten, doch nauwelijks had hij de deur ge opend of een kogel floot hem over het hoofd. Hij ging weer naar binnen en begon door een raam in de richting van het kippenhox te schieten,» waar hij onraad vernomen had. Vier mannen namen hierop de vluch. 1 KLOVEN IN DE VINGERS em /wondjes aan Uw handen zijin met de koude pijnlijk |en genezen rno,eilijk. Punofl verzacht üa- icneJijk ien geneest volkomen. In doozen 90, 60 en 30 ct. Dy appth. en drogisten. BUITENLAND De toestand van ex-president Wilson. De (toestand van ex-president Wilson, die £ietdert eenige dagen ziek is, is beslist ver ergerd. net bulletin van den geneesheer admiraal Grayson meldt, dat Wilson een onrusdgen nacht had, dat zijn toestand verergerd is en ■dat Ide krachten atnemen. Zijn toestand 's-zeer ernstig. benator MacCormic'k, oud-voorzitter van het democratisch nationaal comi|té, verklaarde toen hij Wüson's huis verljlet, dat er weinig hoop was jen dat het o verlij den van den oud-president ieder oogenblik te wachten was, In de gemeente Wijtschaete heeft een droevig ongeluk plaats gehad. In een berghok met afval was, de 55-jarige Henri Barbez, woonachtig aldaar, met zijn 15-jarig zoontje bezig verroeste metalen afval- s tukken van het koper te ontdoen, dat zich eraan bevond, toen plotseling het geluid van een gewel dige ontploffing den grond deed daveren. Bij het. afrukken van een koperen sluitstuk van een oude granaat was dit oorlogstuig gesprongen, overal zijn doodende scherven heenslingerend. Toen men het berghok binnendrong, vond men daar den vader geheel aan stukken gescheurd liggen en in de na bijheid het bebloede lijk van zijn zoontje. Te Semur-en-Auxois vervoegde zich een 20- jarig meisje in groote opgewondenheid bij een dok ter, die zich sinds kort in die gemeente had geves tigd. Het meisje verzocht den dokter onmiddellijk mede te gaan, daar haar moeder ernstig ziek lag. De dokter ontving het meisje in de vestibule en beloofde haar, ijwl hij niet terstond aan het verzoek kon voldoen, den volgenden morgen vroeg te zul len komen. Het gehaaste meisje verzocht den ge neesheer daarop haar even in de spreekkamer te woord te staan. De dokter voldeed aan dit verzoek doch nauwelijks was de deur der kamer gesloten of men hoorde twee schoten. Het personeel kwam toegesneld en stond verlamd van schrik. In de kamer lag de dokter dood met een wonde aan- het hoofd, het meisje met een revolver naast zich stervend, eveneens met een schotwond. Zij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, maar stierf enkele uren later zonder bij kennis te zijn gekomen. ,- Het parket zoekt thans naar de oorzaak van dit tragisch "gebeuren.. i Op verzoek van de politie is te Dossau een 25- jarige buitenlander Otto Stephan genaamd, in hech tenis genomen. Stephan die van Vlaamsche af komst is had zich herhaaldelijk aan bedrog en diefstal schuldig gemaakt. Hij noemde zich hertog van Tervueren en beweerde een zoon te zijn van koning Leopold en barones Vaughan. Als hertog van Tervueren vertoefde hij ook te Konstantinopel waar hij den sultan een Belgische onderscheiding overhandigde. Ter eere yan dezen bedrieger hebben officieren van de Engelsche luchtvloot zelfs te Lon den eens een feestmaal gegeven- fc 1 Nabij de Vauxhall-brug te Londen sloeg een voor een kar gèspannén paard op hol, dat een zoo danige vaart ontwikkelde, dat de voerman van den bok sloeg. Het paard holde de brug over en rende met. den wagen achter zich door het rasterwerk van een nabijgelegen woning. Dit rasterwerk bood wei nig tegenstand, zoodat het beest even later met het voertuig tegen den muur opbotste en een ruit verbrijzelde. Men kan zich de verbazing voorstellen van den man die in de kamer vertoefde het was een slaap kamer toen deze, wakker geschrokken, door het lawaai plotseling een paardekop naar binnen zag kijken. Het dier raakte in het venster vast.' Spoedig echter kwam hulp toegesneld, zoodat het beest kon worden bevrijd. Wonder boven wonder had het paard weinig letsel bekomen* Te Praag en te Weenen zijn door eenzelfde bende op klaarlichten dag twee allerbrutaalste be- roovingen gepleegd. In Weenen is een bediende van de Oostenrijksche Spaarbank van een tasch mee 92 millioen Oostenrijksche kronen beroofd. De daders veroorzaakten een kunstmatig oploopje door biljetten van geringe waarde rond te strooien waarvan zij beweerden dat de bankbediende ze ver loren had. Toen deze zich ernaar bukte, ontrukten zij hem zijn tasch. Om de politie op een dwaalspoor te brengen, lieten zij een tasch met eenige Hon- gaarsche kranten achter. Te Praag werd een bediende van het bankiershuis Petsjek, door een voorbijganger er opmerkzaam op» gemaakt dat zijn jas vuil was. Toen de man zich omdraaide ging de voorbijganger er met zijn geld- tasch vandoor. Eer hij gearresteerd was, had hij de tasch al aan een paar handlangers overgegeven, en was er een andere, ditmaal met Russische kran ten voor in de plaats gekomen. De aangehoudene bleek een Italiaan die een visum voor de terugreis naar Weenen had. De politie te Praag, vermoedend dat ook de. handlangers dit visum zouden hebben, liet de grensstations naar Oostenrijk waarschuwen. Aldus hield men des nachts t.e Gmund twee andere Italianen aan, die in het bezit waren van 10.000 dollar, 35.000 Tsjechokronen en zes millioen Oos tenrijksche kronen Te Weenen werd hierop nog een Italiaan gearresteerd die 40 millioen Oosten rijksche kronen bij zich had. Het viertal heeft bekend. j Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. De Concordia-Bioscoop annonceert voor morgenavond leen buitengewoon mooi en afwis selend programma,, met als Hoofdnummer ,,De Dochter van den Jachtopziener", een spannend filmdrama in 6 acten, en voor de lachspieren twe lebijzonder comische kluchten „De Boks match en zalig Buitenleven. NOORDSCHARWOUDE. De R. K. school, die met het oog op de toielating van nieuwe leerlingen noodwendig moet worden uitgebreid, waartoe reeds een aanvraag is ingediend, zal nu in haar tegen woordige grootte wel voldoende blijven, daar met 1 April geen nieuwe leerlingen kunnen worden 'toegelaten, in verband met het ver schenen Koninklijk Besluit. Voor de gemeente- financiën js dit wel een oplichting- Of de ouders het echter wel op prijs zullen stellen? Sch. "Grt. MEU ZEGT dat de gemeente Alkmaar de hoornen langs den Twuijverweg heeft laten kappen orn een beter gezicht op den weg te hebben. dat deze weg zoo langzamerhand zijn naam eer aan doet: weg weg! 1... dat men daarom te Sint Pancras zal terugkomen op het plan den weg af te slui ten, - zijnde dan geheel overbodig. dat 'de auto-ondernemers reeds plan nen uitwerken van Broek op Langendijk naar Sint Pancras een onderaardsche sch'etblaasbalg in dienst te stellen; dat tot den eersten" proeftocht van dit moderne vervoermiddel alleen de Burgemees ters van den Langendij'k zullen worden uit- gemoodigd; dat dit plan' alle belangstelling heeft van kfe drie hoofden der gemeenten, die op dien tocht tegelijk een onderzoek zullen instel len naar de gasbuizen.... dat deze er als een zeef moeten uitzien door de lucht die er door is gegaan dat, zoolang deze nieuwe dienst nog niet is geopend, verkeersagenten zullen wor den geplaatst langs den Twuijverweg.... dat reeds sollicitanten zijch hebben aan gemeld voor deze betrekking, waaraan een vrije polis voor een ongelukken-verzekering ]s verbonden.... dat 'dit pas: de ware vorm van philan- tropie is, ijnplaats van.... t— dat.... ALLERLEI Belas tingbetaler's overpUnziingein. Wanneer je 's avonds heel nieuwsgierig Thuis in je krantje koekeloert, Dan zoek je 't eerst naar de belasting Die straks: weer wordt ingevoerd. En 'als er eens een dag voorbijgaat, Waarop je niet zoo'n nieuwtje leest, Dlan rzeg je somber tot je zelve: Di'r is zeker plaatsgebrek geweest 1" ~EÜr is thans in. ons-lieve-landje, Schier niets meer, dat niet is» belast; Laatst Averden we zelfs met eed heffing En flink ook op den., rook' verrast, Straks gaat men 'nog een stapje verder Met Nederland's belastingklucht, En komt men, let maar op mijn woorden, Met een belasting op... de lucht. !„Wie 'hoog wil rijzen zal laag dalen." Zoo luidt het Vader landsche woord; Zal ik het echter nog beleven^ Dat zich de fiscus 'daaraan stoort? Ach, Alva, met je tiende penning, Veracht werd je eens, wijd en zijd, Maar ik bezing je als 't symbool van Den lieven, go,eden, ouden tijd: f 1 III i 'U I" Komt, 'hooge oomes, geeft toch 't voorbeeld, Raad ik u in gemoede h&er, Bezuinigt zélf eens wat mjljoentjes,. Op uw... belastingenpapier. Want anders kies ik mij als grafschrift, - En niemand vindt dit, dunkt me dom -- ^,tlk ben hier beter af dan boven. Want 'k lig hier voor het éérst njjet krom'', BREERO. Dam rubriek:. Verzoeke alle brieven, betrekking hebbende op deze rubriek, te adresseeren aan: Wi- Verkroost, St. Pancras. Oplossing van Vraagstuk No. 1. Auteur D', H. Mölleinkamp. Wti ispeelt: 26—21,. 38—32, 43,: 23, 27:9 ea; 25: 51 Goede oplossingen ontvangen van: J. Gor ter, Noord-Schav oude. K. de Ruiter, H.hugow P. v. id. Welle, Zuidscharwoude, P. Bakker Cz. Jb. iBakker Cz., R. Ven Dz., J Bak, Oj. Koedijk Pz'. en G. Balder allen te Broek op Langendijk, G. Nieuwland Mz., R. Wever, K. Bakker Az., Jb. Groen Cz., C. Slijker, J. en K. Klooster boer Pz., A. Hoogland, C. Ivangh, Jb. Toepoel D. Rol, J. Keizer, Jb. Madderom Pz., Jb. Kooij Hier volgen twee slagzetten uitgevoerd door Fransche dammers. F, BOUILLON. Zw. en 2 8. Wit Wit en 35: [WIT. '11 sch. op 5, 10, 12, 13, 16, 18, 20 22/24, ,9 sc'h. o,p: 26, 32, 34, 35 37/39 41, 42. speelt: 39—33, 32—28, 42—38, 37: 19 :4l van; geva ZWART, WIT. Zw. 8 sch. op: 3, 8, 15/17, 19, 21, 25. Wit 8 sch. op: 27, 28, 32, 35 36, 38, 47, 41 Wit speelt 28—22, 47—42, 48: 39, 39—0 en 35: 2! Om pp te lossen: lil bi !y 1 Vraagstuk Nb;. 3. J. WEISS (Frankrijk). 1 S* M Zw. 13 sch. pp: 8/10, 12/14, 16/18, 20. 22(l 26 en 35. Wit 13 sch. op: 27/29, 31, 33, 34. 37, 39. 41 43, 44, 46 en 49. Wit speelt en haalt dam. Oplossingen worden ingewacht uilterlijk1 9 Febr. aan bovenstaand adres. Correspondentie. Het kan voorkomen in een vraagsjtuk', dat er gevraagd wordt naar een Damzet. De moge lijkheid bestaat echter dat er meerdere in ver borgen kunnen zijn. De damzet die het meeste voordeel 'geeft, komt natuurlijk in aanmerking'

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2