voorlezing dezer clausule, evenwel zal getracht worden, dat alle leden van een reglement zullen worden voorzien. De heer Schuur houdt nog een pleidooi voor een ijsbreker in eigen bezit, doch tot tastbare bespre- gen komt dit niet, alleen zal het onder de aan dacht van de L.G.C. worden gebracht. T. Groen Cz. vraagt nog of ze het beter bekend willen maken als de veiling vervroegd of verlaat wordt. Hiervoor zal gezorgd worden. Hierna wordt met een woord van dank voor hét rustige vergaderen en voor opkomst, om vijf uur de vergadering gesloten. UIT DEN OMTREK SINT PANCRAS. De Chr. Zangvereniging „Looft den Heer", wel ke het vorige jaar een uitvoering gaf in de Ger. Kerk, hoopt het dit jaar, ongeveer Sn de Februari wederom te doen, doch thans in de Ned. Herv. Kerk. Ook heeft zij een uitnoodiging ontvangen om op zen Paaschdag aan een wedstrijd te Am sterdam mede te doen. SINT PANCRAS. Naar Verluidt ligt het in de bedoeling der Fa. Dam te Alkmaar, om waar de „Onderneming", de dienst AlkmaarBroek op Langendijk ophief, deze door haar weer ingesteld zal worden. Zeer zeker zal dit weer een verbetering beteeke{-, nen. Vorige week kwam het voor dat voor zekeren, dienst ongeveer zes personen niet vervoerd konden woredn. GROENVELD. Woensdag omstreeks acht uur n.m. kwam' de heer Troost alhier thuis, haalde als gewoonlijk de sleutel der boet uit het woonhuis om aldaar zijn rijwiel te bergen. Na ontsluiting kon de deur slechts half open met als oorzaak dat hiervoor een zak erwten lag. Bij nader onderzoek bleek het raam der boet hoog opgeschoven en de schutspoort •elke met een touw gesloten was, geopend en het touw stuk gesneden. Uit alles blijkt dat hier een dief of dieven aan het werk zijn geweest, welke doo rde komst van den heer Troost in hun werk zijn gestoord en de vlucht hebben genomen. KOEDIJK. Woensdagavond vergaderde de vereenig. „Helpt Elkander" in het lokaal van den heer M. K. de> Weerdt, onder voorzitterschap van d^n heer A. J. Schipper. Na opening en lezing der notulen volgt Jaarverslag, waaruit bleek, dat er i algemeene en 5 bestuursvergaderingen zijn gehouden. Het leden tal is 39. Bij 7 personen zijn 8 ziektegevallen ge-r weest waarbij 128 ziekedagen hulp is verleend/ De rekening van den penningmeester gaf aan een ontvangst van f91.54, een uitgaa van f6.65, saldo f84.89. D enu volgende bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende heeren P. Zut, G. Hart en D. de Waal met bijna algemeene stemmen werden herkozen en hun benoeming aanvaardden. In verband met de vrees dat er te veel zieke dagen zullen komen, wordt a.i\bj 1 van het reglement in behandeling genomen. Na breedvoerige bespre kingen wordt het bestuur gemachtigd om nauw keurig toe te zien, en zoo noodig op te treden. Voorgesteld wordt de contributieafdracht^ yoor dit jaar te bepalen óp fö.50. Dit wordt bïj "stem ming aangenomen. Hierna komt aan de orde het verlotèn van 4 maal 25 sigaren. Onder algemeene vroolijkheid werden gelukkige winners de heeren. FEUILLETON. TE HOOG SPEL. Zij 'zou nu schatten hebben gegeven om Daisy veilig in haar nabijheid te weten, maar dan, Idait wist zij ook, was het met haar rust ge daan; zij haatte dat kind meer dan ooit. Nu dat zij wist hoe Daisy achter haar dubbel ver raad gekomen was, schaamde zij, zich zelfs voor haar en dan. het was te dwaas', te kinder achtig óm het zich aan te trekken tegen wien P!tto hartelijk was of niet. Beter (kon zij die onzinnige gewaarwording net onderdrukken, dan door alles te laten zoo als het was, met kalmte elke mogelijke ge beurtenis op te nemen en te genieten van het tegenwoordige -.Maar belaas, kon zij dat maarl Al die verrukkelijke dingen naar het bezjt waar van zij levenslang had gedorst, waarvoor zij zich igeen laaglheil had geschaamd, 1 je ten haar nu onverschillig. Alleen aan Otto kon zij' den ken, Inaar Otto verlangen, en zij was getrouwd. Zij had haar eigen lot gekozen, alles gdaan en opgeofferd om te verkrijgen, wat zij nu bezat. Zoo bracht zij dan de weinige uren, geduren de (welke zij zich de weelde der eenzaamheid veroorloven kon, door, zich ergerend over haar eigen «dwaasheid en altijd weer de herinneriliig zoekend en bestrijdend aan dat oogenblik op het perron. Gaf zij zich. een oogenblik aan den stroom barer gedachten over, dan zag en hoorde zij niets meer dan den bruidegom har er jeugd, Otto, die haar verachtte, die haar geen woord, geen blik had waardig gekeurd. Was dat liefde? Waarom voelde zij het dan te feat? De gedachte, dat her misdadig was zulke gevoelens te voelen en plicht ze te bestrijden omdat zij ongeoorloofd waren, en niet omdat zij hen onaangenaam vond, kwam niet in haar geest op; zooveel gevoel van verantwoordelijk heid bezat zij niet, vandaar dat zij dan ook alle middelen miste om .energiek tegen het voortwoekerende kwaad op te treden, zuchtend legde zij zich er bij neer en gaf de schuld aan haar ongelukkig gesternte, nat eerst naar met zooveel moeite opgebouwd geluk telkens vernielde en haar nu belette het onbezorgd te genieten. Zij haakte naar afleiding, maar haar man Was inaar een begrafenis en er daagde geen bezoek op; de onbeduidendste gast zou haar ]ti|0|g aahgenaam zijn geweest. E;en bediende (W. Butter, C. de Waal, C, Hartland en S. Aker-f boom. Bij punt varia, neemt de heer P. Hart met waar-, deerende woorden atscheid als lid der vereeniging. ;De voorzitter dankte den heer Hart voor het werk dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. i Na bespreking van enkele huishoudelijke zaken volgde sluiting der vergadering. 1 Aanwezig waren 33 van de 39 leden. V BUITENLAND GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN ENGELAND EN t AFGHANISTAN. Gemeld wordt dat de verhouding tusschen En geland en Afghanistan opnieuw zeer gespannen is. Engelsche militairen zouden te Kaboul een zeer provoceerende houding hebben aangenomen. In Afghaansche regeenngskringen wordt de toestand zeer ernstig geacht. De concentratie van Engelsche strijdkrachten langs de grens vooral nabij Quetta duurt vöort. Atghaansche troepen staan voor ie dere actie gereed. DE WITTE TROEPEN EN DE DOOD VAN LEN1N. De witte troepen in Siberië hebben de gelegen heid van den dood van Lenin aangegrepen om den Vrijstaat van de provincie Amoer te proclameeren. Zij hebben de spoorwegverbinding naar Wladiwo- stok en naar het Oosten verbroken. DE OPSTAND IN MEXICO. De verovering van Esperanzo door de regeerings troepen en de daardoor gevolgde desorganisatie van de troepen van de la Huerta worden door het Departement van Oorlog beschouwd als het begin van het einde van den opstand der rebellen aan de Gulf-kust. 1 EEN TREIN OPGEBLAZEN DOOR MEX1CAANSCHE RtBELLEN Een bericht uit Mexico meldt dat 200 aanhangers, van wijlen Francisco Villa onder aanvoering van diens broeder Hippolito een trein opbliezen 60 mijl ten zuiden van Jimunez. Een ernstig gevecht ont stond, waarbij aan beide zijden vele slachtoffers vie len. Het spoor- en telegraafverkeer tusschen Mexi co-City en de Vereenigde Staten is afgesneden, NAAR DE NOORDPOOL PER VLIEGTUIG Volgens het „Berl. Tageblatt" begaf Amundsen's medewerker Haakon Hammer, zich naar New York om met de Amerikaansche marine-autoriteiten de mogelijkheid te bespreken van een samenwerking tusschen Amundsen's onderneming en de Ameri kaansche Noordpoolvlucht, Land en Tuinbouw WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT ie helft Februari. Nadruk verboden. Februari; de maand, waarin de werkzaamheden buiten worden hervat. Wanneer het althans niet- te zeer nog wintert. Van oüds achtte men het voor den landbouw nuttig, dat de vorst zich in deze dagen wat terughoudt, de lucht meer betrokken is, In den volksmond leven nog de weerrij'mpjes kwam baar 'een briefje brengen, dal door een ouide baboe bezorgd was. Zij maakte het open en las eenige regels in slecht hollandsch ge- sChreven: ,„Een (tante van Daisy wil haar nieuwe moe der spreken; maar zij is doodziek en kan niet uitgaan. Zou Mevrouw haar met eens willen bezoeken? Zij moest het echter niet aan mijn heer (zeggen, want die was boos op de schrijf ster; Ihet beste zou zijn 'smorgens te 'komen; zij woonde in gang Paljenongan, daar-en daar." Leonore herlas die regels; haar eerste ge; dacht© was, alles aan haar man te zeggen en in (overleg met hem te handelen; de tweede echter ried haar dit af. Zijn eerste huwelijk bleef Steeds in zoo'n waas van geheimzinnig heid 'gehuld, zelfs na hun trouwen; hij maakte er (nooit toespelingen op en beantwoordde haar yagen tsteeds op ontwijkenden toon. Zij zag in idat (zij nu veel daarvan hooren kon, al was het op ©en slinksche manier,, maar tot Leonore's systeem (behoorde het als men niet langs den rechten weg zijn d,oel bereiken kon geheime, kronkelende 'zelfs verboden paadjes in te slaan om ier te komen; daarop o:nwelkome ontmoetin gen (te hebben liet haar onverschillig, daar vroeg (zij eenvoudig niet naar. ,,'t Is fgoied, laat die baboe aan haar N jon ja 'zeggen, dat ik morgen of overmorgen kom," aeide 'zij en scheurde het briefje in microscopi sche istukjes; zij voelde zich iets meer opge wekt Idan zooeven; het denkbeeld van zoo'n mysterieus (tochtje prikkelde haar een weiniüg en (zij was blijde deze belangstelling nog te kunnen voelen. XIX. Een klein Indisch huis geheel tusschen de klapperboomen verscholen, vrij ver van het bek gelegen; de voorgalerij zindelijk maar hoogs teenvoudig (gemeubeld Daar (was biet dat de mooie mevrouw Mac Dunolly (twee dagen na ontvangst van het briefje 's morgens haar victoria liet stilhouden, den koetsier gaf zij bevel om te rijden en haar over ©en half uur te komen halen. Zij liep de kfepperfean door, die er niet op berekend was equipages door te laten en be reikte (toen het huisje, 1 lat in de brandende hitte ionder de schaduw van een paar waringies koel 'en frisch lag. Een oude baboe kwam haar neigend tege moet ©n vroeg of zij naar achter wilde gaan, waar Njonja haar wachtte. Leonore was zoo vervuld van haar avontuur, dat (zij ier niet aan dacht bang te zijn of eenige Als Lichtmis (2 Febr.) in het donker huist, Dan lacht het boertje in zijn vuist. Geeft Lichtmis klaverblad, Paschen dekt met sneeuw het pad. Lichtmis donker, De boer een jonker. De iyiker (bijenhouder) heeft echter in de eerste dageil van Februari gaarne helder weer. Lichtmis helder en klaar, Geeft een goed bijenjaar. Waarom? Omdat de bijen, die zoolang in korf en kast opgesloten zaten, bij helder weer een reni- gmgsvlucht kunnen houden, zich van de overtollige stoileri kunnen ontdoen, zoodat het bijenvolk in goedén, gezonden staat blijft. Bij „los" weer ko men dus de werkzaamheden, vooral in dit voor jaar ,want in den herfst van het vorig jaar was alles laat; het rooien van aardappelen, voederbieten, en knolrapen geschiedden later dan ooit. Met de bemesting kwamen velen, ook door den vroeg in vallenden winter, niet klaar. Wie uitsluitend cunst- mest faanwendt, gebruike per Hectare de volgende hoeveelheden; de grootste hoeveelheid op grond in slechten toestand, de kleinste op grond in goeden bemesting-toestand; bij aardappels 500700 K.G. patentkali, 8001000 K.G. slakkenmeel; bij mangel wortels 15002000 K.G. kaïniet, 1000, 2000 K.G. kalk en 10001200 K.G. slakkenmeel; bij kjöo lrapen 12001800 K.G. kaïniet, 1000 1509 K.G. kalk en 10001200 K.G. slakkenmeel; op grasland 8001200 K.G. kaïniet en 800 1000 (K.G. slakkenmeel. Wie stal- en r kunstmest beidefgeeft heeft van de opgegeven hoeveelheden ongeveer de helft noodig. Voorts zij nog opgemerkt dat men in plaats van slakkenmeel op kleigrond superphosphaat kan gebruiken, en ook op zand grond, indien de bemesting laat in 't voorjaar plaats. vmdt| In den regel neemt men dan van super een paar, baal per bunder minder. ip. plaats van kalk is voor hoogere, magere grondfeit kalk mergel aan te bevelen, eveneens voor niet zwaar grasland. Voor mangel wortels moét het kaïniet ongeveer 2 maanden voor het zaaien worden uitgestrooid; 40 pCt. kalizout kan in den herfst, winter, of het vroege voorjaar aan gevoerd worden; voor aardappels is, een v r oe!g t ij d i g gebruik vereischt. Indentuin dnoei: thans uw vrucht boom en. Zie vooral ook uw gijoote vruchtboomen na, ze moeten van bin nen ruim zijn, opdat licht en lucht er door kunnen spelen. Laat liet weer het toe, dan moogt ge nu .vel al sommige groenten zaaien; spinazie,' ,bree<^blad scherpüaad), raapstelen, radijs, .vor pel en ook doperwten. Spinazie met te diep in den grond, iets onderharten, daarna 'wat vastplakken en met rijsjes overdekken. Neem voor doperwten b.v. Bloemendaalsche vroege. Het werk tn.de bakken, de z.g. broeierij, kan nu ook beginijenbakken uitgraven, met versch blad, b.v. eikeblad. dat gauw broeit, vullen, daarop ruigen paardenmest. Als het mengsel gaat dampen, dan het raam iets op om te luchten. Vervolgens een voet aarde op brengen, en de bak is gereed om bcplaqt te worden met bloemkool, wortelen boonlen en sla. welke op deze manier verzorgd kunne® worden. In de kas of ook in een bak, vooraf verwarmd, met ruigen paardenmest, kan men in deze helft ider maand reeds stekken planten, o.a. van Co lens verschaffelti, Hëliothroop, Althernan thera, Irecine, Acherantus en Mesumbreanthenum, Zoetjes aan het heeft nog zoo'n haast niet - kan men ook vele soorten zomerbloemen gaan zaaien, waartoe men in het bezit moet zijn van een warme kas met tangs, dat is een rabat, waar de pijpen onder door loopen, waardoor dus de grond'op dat rabat warm wordt. Op een warmen bak, verwarmd als hiervoor is aangegeven, kan het ook heel goed Men zaait het zaad in aarden scho- voorzorgen te nemen tegen de een of andere hinderlaag. Zij volgde de meid naar hel aChtergalerijtje en zag daar een grijze dame m een rooden shawl gewikkeld op een rustbank liggen. De dame uitgeteerd van magerheid en ziekte, was ©en volbloed Europeesche; dit merkte Leonore dadelijk (en toen zij naderde, trachtte de vrouw zich op te richten en' zeide in gebroken Hol landsch met sterk Engefech accent: „Ik dank u, mevrouw, dat u gekomen is:, weet hij er niets van?" De holle oogen staarden haar hierbij (angstig vragend, zelfs wantrouwend aan. „Neen," antwoordde Leonore beslist ,.ik heb hem volgens uw verzoek niets gezegd. Maar schikt (het u beter,, Enge.Isch te spreken." „(Oh yes, please 1" verklaarde zij. hijgend van de inspanning of de aandoening en toen bijna zonder overgang :,zeg mij toch, hoe gaat het mijn darling?" „'Uitstekend," (antwoordde Leonore. ,.zij is op een goed pensionaat, en wij .krijgen de beste berichten van haar." „En (wat zijn nu zijn bedoelingen? Komt zij hier terug?" „Zéker, als haar opvoeding voltooid is, zal haar plaats zijn in het huis harer ouders." „Ah I" Met 'gesloten oogen en zwaar ademhalend bleef ide vrouw een poos liggen. „Djebahl" fluisterde zij en toen de baboe die in een hoek 'der galerij gehurkt 'zat te haaien naderbij kwam, vroeg zij te drinken. Na zich verfrischt te hebben, opende zij langzaam haar matte oogen en wenkte Leo nore naderbij te komen. ,;'t Is zonderling dat ik met u spreek," ging zij 'bijna toonloos voort, „maar u is een vrouw, een hoogst beschaafde vrouw zegt men en daarom waag i'k het u de belangen van mijn nicht toe te vertrouwen." „De belangen van Daisy zijn aan niemand beter toevertrouwd dan aan haar vader," ant woordde Leonore een weinig uit de hoogte. „Haar vader 1" er lag iets .,spottends in haar toon. „Heeft hij het recht, zich haar vader Ce noemen?" Leonore's belangstelling was opgewekt; een vaag 'vermoeden dal haar nooit jjeheel verla ten had,, acheen nu werkelijkheid te worden. „Was John niet met 'Daisy's moeder ge trouwd?" vroeg zij en kon haar groote nieuws gierigheid hiet zoo onderdrukken, dat niets er van mi naar stem bleek. tels uit; fijn zaad licht bedekken anders verstikt het. By vorstvrij weer is het nu een geschikte tijd <*n zijn perzikboomen zo onoodig te ver planten. Dit geschiedt in groote gaten, gevuld met 1/3 goeden tuingrond, 1/3 verteerden paardenmest en 1/3 bladaarde. De waande van verschillende stikstofhou- Tdende meststoffen. Er (zijn verschillende groepen van stikstof- houdende meststoffen. De teerste groep is die» welke de stikstof bevat in den vorm van salpeter. Tot deze groep bijv. 'behoort de Chilisalpeter. De (tweede groep bevat de stikstof in den vorm van ammoniak. Zoo bijv. zwavelzure rm- moniak. De ideride groep heeft Amide Stikstof. Een voorbeeld hiervan is de kalkstikstof. Eindelijk komt als vierde groep die, waar de stikstof in organisehen vorm vóórkomt, zoo- - al «stalmest. Nu is het algemeen bekend, 'dat de planten de stikstof gebruiken in niftraat-vorm. Dus hier uit volgt, dat de stikstof van chili|salpetter direct opneembaar is. Alle andere vormen voor stikstof moeten eerst in den bodem omgezet worden, moeten eerst overgaan in nitraatvorm, wil de plant z kunnen opnemen. Natuurlijk gaat bij deze om- zettnig iets verloren. Hoeveel? Hierover zijn de landbouwkun digen het niet eens. Stellen (we de werking van Chilisalpeter op 100, Idan kan de waarde der Ammoniak-stikstof worden voorgesteld door hoogstens 90. (Ande ren zeggen: 86, 83 en zelfs 69.7); die der Amide-stikstof (door 80 (anderen 74); die der organische (stikstof in den stalmest door 45 (volgens anderen door 25). Beschouwen 'we deze cijfers, 'dan komt het ons niet overbodig voor een enkele kantteeke- tóng foe maken bij de door het „land- en tuin bouw-bureau voor stikstof-meststoffen" te Utrecht Verspreide circulaire over de prijsver houding 'van zwavelzure ammoniak en chilisal peter. 1 Hierin toch wordt berekend, dat 100 K.G. zwavelz. ammoniak momenteel f 18.45 zou mo gen kosten, vergeleken bij den prijs van chili salpeter, (doch dat 100 K.G. zwavelz. ammoniak slechts 16.25 kost; dus een verschil ten voo:- dieele van de laatste meststof van f2.20. Met het verlies bij omzetting in den bodem, die op minstens 10 ten honderd is te stellen (zie de getallen boven), is absoluut geen rekening ge houden. Laten we dit verlies zoo gering moge lijk stellen, dan blijft van 100 K.G. zwavelzure ammoniak slechts 90 k.g. aan Chilisalpeter ge lijkwaardige meststof over. Dus feitelijk koopt men dan voor f 16.25 geen 100, doch slechts 90 K.G. (aan salpeter gelijkwaardige) mest. In werkelijkheid moet men voor 100 K.G. dus be talen 10/9 maal f 16.25 is f 18.06, dus 39'cent minder dan de hoeveelheid chilisalpeter, die evenveel stiksto fbevat. Men weet, we hebben hier ihet gunstigste .geval genomen. Hoe zou. 'tzijn, (als de getallen 86, of 83, of misschien 69.7, (door andere landbouwkundigen genoemd, eens (dichter bij de werkelijkheid bleken te,zijn? H. W. De moede oogen glinsterden plotseling hel der als een paar fakkels in een donkere grot, een (Flauw rood steeg naar de wasgele wangen en (toen, met een heesche, maar sterke stem, kwam Ihet er uit: „Voor God en de menscben meende Gladys even (wettig zijn vrouw té zijn als u het nu is. Zij Was een Engelsche, wij zijn het beide. In Birmingham maakte. Mac Dunolly kennis met mijn :arme zusterzij gaf muziekles en 's avonds zong zij op concerten, ik hield de boeken aan in (een magazijn. Wij waren kinderen van een rijk bankier; vader deed ongelukkige zaken en Wij bleven broodeloos achter met een zieke moeder, idie toen reeds gestorven was. Mac Dunolly werd verliefd op Gladys en zij beant- wooordde zijne liefde. Ja, mevrouw! Hij' is een .gelukkig man, mijn zwager, door twee zulke mooie Vrouwen bemind te worden ten min ste, ik wil u de beleedigijng niet aandoen dat u op izijin rijkdom verliefd is geworden; 'tgaat mij trouwens (niet aan," hervatte zij, toen Leonore onwillekeurig een ongeduldige bewegjfng maak te, „van Gladys kon men dat niet vermoeden; hij kwam in Birmingham voor de firma, waar aan bij verbonden was. Haastig gebakerd is hij altijd geweest; nauwelijks was hij van Gladys wederliefde zeker of hij drong er op aan, te trouwen. Zij trouwden stil maar geheel volgons de Engelsche wetten; het kwam noch in mijn zuster, noch in mij op dat de formaliteiten nipt voldoende waren, of dat het huwelijk om an dere redenen niet wettig zou zijn. Onmiddellijk daarop vertrokken wij naar Indië; want Gladys wilde zich niet'van mij schej/den en iin zijn groo te (liefde voor haar, stond hij haar alles toe. In Portsmouth echter werd John ziek'; het bleken de pokken te zijn. Wjj moesten hem in een gasthuis Haten opnemen; Gladys1 bezocht hem dagelijks (en toen hij beter was k're©g zij de ziek te; (lang bleef zij in gevaar, maar ongelukkig werd 'zij beter en had haar schoonheid verlo ren. Geen spoor bleef er meer over van haar frisschen, verblindenden tint, die haar juist zoo aantrekkelijk maakte. Ook Mac Dunolly was geschonden maar voor Gladys was dit geen beletsel hem nog liever te hebben dan ooit. Wij vertrokken hu naar Batavia en reeds onderweg bemerkten wij de groote verandering, die over hem was gekomen. Zijn liefde voor Gladys bleek alleen haar mooi gezicht te hebben ge golden. Nu zij dat niet meer bezat, toonde hij haar niets dan afkeer en zelfs haat." Zij wikkeldezich dieper in haar shawl en leunde een oogenblik uitgeput achterover,

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5