NIE V 7 E Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Po 15. 51 Dinsdag- 5 Februari 1924. 38e J. arga g per 3 maanden f 1,15 J. EL KEIZER. LtMIJKER COURANT. Dene ooarant verscnijntasDinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1A.BOJÜNEHEHT8PS1JIB BEDACTEÜB-UITGEYEB SUBEEJt: Noordscharwoiade. PB IJ 8 DEBfaASiËKXBKKljgflt Yaa 1—8 regels 75 et., elke regel meer 15 ct» Mt letters of rif netten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven reontftreeka r&h den Uitgever Uït ons Parlement. Indische financiëen en bezuiniging. Reactie, corruptie en spoorwegstaking De oorzaken der ontreddermg bij den postcheque en Girodienst en de oogenblikkelijke stand van zaken. Het is begrijpelijk, dat bij de algemeene beschou wingen over de indische Begrooting, waarmee de Tweede Kamer tengevolge van de langdurige Mi nistercrisis eerst thans een begin kon maken, de aandachtzich voor een groot deel bepaalde bij lndic's iinancieëlen toestand en de noodzakelijkheiü van bezuiniging. Er was sinds 1916 met geld ge smeten, meende de heer Gerritsen, een meening, die minister De Graaff slechts in zooverre rectifi ceerde, dat hij voor „einde 1916" de jaren 1918 1919 en 1920 in de plaats zette, daarmede dus de roekelooze royaliteit erkennende. Van de 220 mil- iioen in 1916, waren de uitgaven in 1921 tot 548 millioen gestegen. En waar de inkomsten gedaald: waren, moesten de belastingen stijgen van 1161/2. tot 340 millioen, wat uitbreiding van het bedrijfs leven bemoeilijkte. De heer Gerritsen concludeerde: dan ook, waar de Indische gulden reeds gedaald was en tegenover het kapitaal in staatsbedrijven gestoken, behalve dat in het tinbedrijf, van 825 millioen een schuld stond van 1700 millioen, tot beperking van de staatstaak en de noodzakelijkheid van algemeene bezuiniging. Zoowel regeering als Kamer bleek het met hem eens. Maar de heer Albarda verzette zich toch nog tegen' de niet te ontziende bezuiniging op gebied van onderwijs, volksgezondheid, irrigatie ,enz. De heer Van Dijk achtte het niet steunen door de regeering en amb tenaren aan hen, die landbouwondernemingen wil den uitbreiden, een averechtsche bezuiniging en de heqr Faber kwam op voor het doorzetten van werken, die spoedige rentabiliteit beloofden. Daar entegen noemde de heer Marchant de marine-uit gaven nog te hoog, in verband waarmee de heer Albarda meende te kunnen wijzen op het verval len van iedere reden voor de Vlootwet, nu de nieuwe Engelsche regeering het Singapore-plan had opgegeven. Het onvermijdelijk verschil van inzicht omtrent de wijze der bezuiniging, openbaarde zich dus ook hier. En daar kwam nog bij, dat ook omtrent de middelen ter vermeerdering der in komsten, geen algemeene eenstemmigheid bleek te bestaan. De heer Wijnkoop althans sprak van het uitbuiten van het volk inplaats van de lasten voor het kapitaal te verzwaren. Maar zelfs omtrent de finantieële toestand bleek men het nog niet zoo algemeen eens. De heer Lovink achtte hen lang niet ongunstig en zag al een sluitende begroo ting in zicht. Een der afgevaardigden noemde zelfs de begrooting voor 1924 feitelijk al in evenwicht. Zoo optimistisch bleek de minister echterniet, want hij sprak van de noodzakelijkheid van verso bering gedurende de eèrste 10 jaren, nog afgeschei den van het vlootplan. j I De finantieële toestand was echter niet het eenige onderwerp der debatten. De algemeene po litiek der regeering moest ook menige zeer laken. Men sprak van reactie, wat o.a. blijken kon uit de ingediende regeling voor bestuurshervorming en die zoowel van het bommenwerpen als de spoorweg-, staking de oorzaak zou zijn, over de gebleken cor ruptie, waarbij volgens den heer Kleerekoper de hoogere ambtenaren ongestraft bleven, de minach ting voor de inlandsche bevolking, die zich in het geschrijf van sommige journalisten openbaarde en van wie de heer Wybrandts nog 'wel gedecoreerd was. En de heer Albarda memoreerde het'toene men van drukpers en spreekdelicten. Over de spoorwegstaking handelde deze afgevaar digde in een afzonderlijke interpellatie, die in. een aantal vragen eindigde. Hij laakte de houding, die de regeering daartegenover aangenomen had en de arrestatie van den leider, die hij uit politieke oor zaken meende te moeten verklaren en meende, dat de regeering haar belofte van salarisverbetering niet gehouden had en zelfs de duurte-bijslagen in getrokken en dat de strafbepaling tegen spoor wegstaking ten bate van de exploitanten tegen de moderne vakbeweging inging, iets waarmee de heer Marchant het eens bleek, terwijl de heer Wijnkoop de gelegenheid der interpellatie waarnam om de communistische beweging tot de grootste en blqei- ende van Indië te verklaren. De minister sprak dit laatste niet tegen, maar vond het blijkbaar geen vooruitgang. De houding der regeering inzake de spoorwegstaking achtte Zijne Excellentie daaren tegen tegemoetkomend genoeg. Had zij niet 70 millioen gülden 'sjaars aan duurte-bijslagen be taald? i Over de ontreddering van den Postchèque- en.Gi rodienst hebben de heeren ook nog een enkel woord gesproken De heer Marchant achtte haar een ge volg van desorganisatie in het bedrijf van Poste rijen en Telegrafie, waarin maar éventjes 2000 3000 ambtenaren voor afvloeiing in aanmerking zou den komen en diende een motie in, waarin dit ge constateerd werd en op een doelmatiger organisa tie aangedrongen. Dat de schuld bij de leiding lag bleek wel het algemeen gevoelen. Ook meende men dat de minister te laat had ingegrepen. Maar de motie van den heer Marchant werd, nadat de an dere moties ingetrokkeii waren, verworpen.. De minister deelde nog mee, dat van de 12.000 rekeningen, het eerst ter verificatie ingezonden, na dat 117 al niet in orde waren teruggehouden, 9278 waren terugontvangen, waarvan 8433 in orde waren bevonden, 514 niet in orde en 294 accoord behou dens kleine aanmerkingen en dat in totaal 87 millioen was uitbetaald. De oorzaak was volgens hem gelegen in een zuinigheid, die de wijsheid be drogen had. Immers om de kosten uit te sparen, had men de overgang niet geleidelijk doen plaats hebben, wat voorzichtiger was geweest. Intusschen had men nu, becijferde Mej. Van Dorp, alleen voor de stopzetting 2 millioen weggegooid. SINT PANCRAS. Vrijdagavond hield dë plaatselijke afdeeling van Volksonderwijs haar jaarlijksché „gezellige bijeen komst' voor leden, huisgpnooten. en geïntroduceer den, ten huize van den heer Gerritsen, De opkomst was uitstekend te noemen.' De ge luide zaal toch was bezet metbelangstellenden, aangelokt door den' roep van .dergelijke avóndén op voorgaande tijden, gehouden. ,1 Na een welkom ter opening van den voorzitter, vmgên de voordrachten, meestal in costume, aan, afgewisseld door zang niet alleen maa rook door revue's en het opvoeren van „Eees(t" een schets uit her gevangenisleven. De vertolking en de ver scheidenheid hield de belangstelling gaande zoodat het vrij laat werd, voor men aah scheiden dacht. Bovendien werd de avond, opgeluisterd door pia no- en vioolmuziek en werd aller medewerking gegeven tot het welslagen van de „Gezellige Bij-, eenkomst." Geen wonder, dat de voorzitter met woorden van dank kon sluiten en tevens den wensch uitsprak, dat het volgend jaar weder o.p veler medewerking mocht gerekend worden., ÖUÜÜL5 OObOOOOOO Thans DE 5 cents Sigaar. Verkrijgbaar bij; KUIPER, Noordscharwoude ■3. SCHOUTEN, Broek op Langendijk, Jb. ROMIJN, Broek' op Langendijk. SPORT EN WEDSTIRJDEM ST. PANCRAS. Het W-eest op uw hoede" >de vorige keer geuit, 5s zeker geen voorbarige uiting- geweest. Gr. Schermer is een flink werkende ploeg, waarmede jde klubs in 4A rekening hebben 'te [honden ,en dit heeft Vrone, welke toch voor feeen [kleintje vervaard is, ten koste van een spelpunt [ondervonden. Nog nemen zij de bo venste plaats in 4A'in, doch er zal nog gewerkt fcnoieten worden, want er zij:n wel vele wedstrij den 'gespeeld,, maar nog sterke tegenpartijen overgebleven, wil men die plaats behouden. Doch /thans het kruk dn de loop,, hetwelk in 't eerst 5s bezuinigd., dan zullen velen het nog komende (nog wel met hoop verbeiden en zich het gelijke2—2 getroosten. KOEDIJK. Op teen zeer goed veld, voor Koedijk' niet Sets (wiekelijkscbe, speelde Koedijk I, een com- betitiematch (tegen Alkmaar III. Koedijk ver scheen (met 10 man. B;eide partijen zijn direct ïorsch in aantal, zoo. zelfs, dat scheidsrechter Snijders, (over wiens leiding men algemeen slecht tevreden was. meende een der Köedij- ker (spelers,, en nog wel de ster, (een vallend; £ter dus) van het veld te moeten zenden. Dit gebeurde 10 minuten na aanvang en voor rust speelde Koedijk dus met 9 man. Zij was dus eer (onvolledig, toch weet zij met blanken stand te keenen. Na rust wordt Koedijk weer met een speler versterkt', welke echter niet in staat is de (leemte door uitzending van dien speler ont (staan, ;aani t levullen. En Ina eenig samenspel weet Alkmaar dan ook, (eigenlijk nog don, reen fout der tegen- ook, -eigenlijk nog door ©en fout der tegen partij, (een punt te makten. Vérder spel brengt hierin geen verandering en zoo heeft Koedijk (die (twee begeerlijke puntjes moeten afstaan. Uil DEM OMTREK SINT PANCRAS. Donderdagavond om half zeven hoopt in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente de legerpredi- kant P. Bootsma een rede uit te spreken. Met hel oog op de belangrijke uiteenzettingen, alsdan te verwachten zal het niet in het minst voor gewezen en aspirant militairen de moeite waard zijn deze. bijeenkomst bij te wonen. SINT PANCRAS. Zaterdagmorgen geraakte de arbeider J. B., be-' zig met het zandrijden, met zijn hand tusschen 't, voorstuk van zijn voertuig, met het gevolg, dat zijn duim werd afgekneld. SINT PANCRAS. Zoer Zaterdag van gemeentewege de uitbetaling van loon zou plaats hebben voor verrichtten arbeid aan de Boeterslaan door werkloozen, waarvoor B. en W. een loon van f 3 per dag hadden uitgedacht werd dit door enkelen geweigerd, daar zij een hooger loon verlangden.! KOEDIJK. Vrijdagavond (vergaderde de afd. van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw, Tuinbouw -eh Zuivelbedrijf in het locaal van den heer M. IC de Wieerd onder leiding van den heer T. Hart. Met teen woord van welkom opent de voorz. die vergadering, waarin medegedeeld wordt dat behandeld ,zal worden het ontvangen schrijven van jdie patroonsvereeniging. Ingekomen is een telegram, meldende dat de heer Jonkman we gens (ongesteldheid niet aanwezig 'kon zijn. Dit werd met leedwezen ontvangen. Voorgelezen wordt een schrijven van de pa troonsvereeniging,, meldende dat de daar aan wezige leden niet op hunne verantwoording kon tien inemem om besprekingen te houden. Die voorz. bespreekt verschillende wegen, die men jkiaen inslaan, om in werking te komen. Verder deelt de voorz. een geval mede van een arbeider, (die 22 jaar bij een patroon gediend had [en verleiden jaar zijn loon verlaagd zag tot Ï18.-, en toen hij f2.verhooging vro,eg, ten antwoord kreeg dan moet gij uw kans maar voorzien, gezien d ebetere omstandigheden. De voorz. stelt de leden de vraag wat in dezen te ïdom. 'Na. breedvoerige besprekingen en bezien Van [de zaak van alle kanten, wondt bij groote ^eerderheid Van stemmen het minimumloon 'der Vaste arbeiders vastgesteld op f 21.voor {ie losse arbeiders .wordt een seizo-ensloon vast gesteld hls volgt: Vajnj 1 Maart tot 1 Juni f 4.—, van 1 Juni tot 1 September f5.—,, van 1 Sep tember tot 1 December f4,50, vapT December tot 1 Maart f 3.50. Het bestuur wordt opgedra gen (aan die organisaties uit den omtrek -een conferenti fëaan te vragen om deze zaak te be spreken. De emolumenten bij -de verhuring van de (arbeiders worden beschouwd als te gaan in (de (richting van het vorige contract, De heer F. Hart bespreekt het werk der ge organiseerde (arbeiders bij het ijsbreke'n' en zegt dat [de arbeiders moeten zorgen dat zij hun werk goed doen, dit wordt door den voorz. gesteund-, 'daar de arbeiders zich als zoodanig hoog moeten houden. Na leenige besprekingen van huishoudelijken aard Volgt sluiting der vergadering. KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde de Coöperatieve Aan- en Verkoopsvereenïging „Koedijk" in het locaal van den heer Jb. Groot,, onder leiding 'Va(n idsen 'heer Jb. Slotemaker. Met een woord I van welkom opent de voorzitter de 7e jaarver gadering, waarna de notulen worden gelezen ien vastgesteld. Thans wordt medegedeeld, dat pe uitvoerder weder in dienst der ver-eenigiing is gebleven, dat de aankoop van steenkool niet gelaagd is, doch na eenige besprekingen zal ^.an |ue letten gelegenheid gegeven worden dit op (de besreibiljetien in te vullen. Hièrna Wordt de winst- en verliesrekening /in bespreking gebracht, waarbij enkele vragen worden gedaan,, die door den uitvoerder Bieets en bestuur naar genoegen worden beantwoord. £iet eindcijfer der ontvangst en uitgaaf gaf aan f36903.24 waarin als winst is f219.23; deze Vinst (zal. geplaatst worden op de reserve. De balans ga faan als actief en passief f 15857.97V2, ■de reserve is f986.93- Met applaus wordt de rekening goedgekeurd. 1 Uit het nu volgende jaarverslag zij vermeld, dat 12 bestuursvergaderingen en 1 vergadering met het plaatsvervangend bestuur zijn gehou den; dat de maandehjksche controle o-ver kas en boeken bij den uitvoierder aangaf, steeds in 'id ie beste orde, dat het ledental is 136. Ver handeld is in 1923, 78050 kg. kaiizopt 40 pet., 2750 kg. kalizout 20 pet., 147075 kg. superfos- phaat .14 pet., 124384 kg. chiiisalpeter, 14000 kg. zw. ammoniak, yi50 kg. patentkali, 218 kg. kopersulphaat, 30u00 stuas koolkragen, 1200 mannen. De secretaris ontving applaus en Hark .voor zijn verslag. De nu volgende bestuursverkiezing gaf tot vuitslag |dat de heer K. Dekker als lid van het 'bestuur ien de heeren C, Vries, Jn- Bpsch- man (en S. Klomp als leden van het plaatsver vangend bestuur met bijna algemeene stemmen wiemen (herkozen en hunne benoeming aan vaardden; de secretaris deelt mede het verslag van (cue Coöperatieve K.unstmestfaDiiek te Viaar dingen ,weik verslag getuigde van een prach tige werking, -dit werd aoor de aanwezigen .met genoegen aangehoord; het salaris, en de presentiegelden van het bestuur bleven bepaald zooals het verleden jaar was. i Bij de rondvraag wordt nog medegedeeld dat er f150 is terugontvangen van de Coöpe ratieve Kunstmestfaoriek te Viaaruingen. Van die ingekochte 75üu0 K,G. Superfospüaat 14°/o. Wiener wordt besloten bij de lenen bestelbü- jetten (rond te zienden voor opgaaf van ver- - schillende meststof fen. Hierna sluiting der vergadering. Aanwezig waren 24 laren. rLAAÏö^LUR Ni EU VVS DE AUTO-DIENST LANGEDIJK—ALKMAAR. i Volgens de berichten in de bladen, ook in ons blad voorkomende, heette het, dat de firma Van Dam Co. te Alkmaar een autobusdienst zou ope nen van Alkmaar over Sint Pancras naar Broek op Langendijk. Dit bericht is totaal uit de lucht gegrepen. Er wordt door deze firma daarover ab soluut niet gedacht. Maar met de mededeeling hier-- van mogen wij daarbij wel eens wijzen op de acti viteit eter ommous-ionderneemster, de FIRMA KOK w lUrNMAN Wre de nieuwe, pas verschenen dienstregeling eens nauwkeurig gadeslaat, telt 21 ritten naar Alkmaar en 19 van Alkmaar naar Oud karspel. En al ware het nog met genoeg, vertrekken er van Broek op Langehcujk naar Alkmaar boven dien nog twee autobussen om 10.35 en 1.60, ten gerieve van de Broeker inwoners en de burgers van Sint Pancras. Wie kan zich een vollediger dienst begeeren?! En wat we reeds meermale" dachten, vloeit ons nu als eene verklaring uit de pen, dat er steeds naar getracht is en nog wordt, het publiek met de grootste voorkomendheid en welwillendheid te behandelen. We kunnen gerust zeggen, dat het' publiek wordt verwend, en dat 'de Firma daaraan haar succes heeft te danken. OUDKARSPEL. - Zaterdagavond werd weder voor een geheel volle zaal, door de operettevereeniging „Caecilia" de 3de opvoering gegeven van de operette Jong Hei delberg." Zij, die ons verslag over de vorige op voering hebben gelezen, weten hoe wij over deze opvoering denken, maar van Zaterdagavond kunne»" wij niet anders verklaren, dat het een genotvollq

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1