m avond was niet alleen, maar dat het spel en too- meelties nog losser, daardoor nog frisscher van geest waren. De medewerking van de heeren mu sici, die het orkest vormden, mag zeker gewaar- deerd "worden. Dit orkest droeg bij tot verhooging Van het genot op dezen avond. 1 Koien, hoofdfiguren in de operette en Orkest, hebben zich op waardige wijze van hun taak ge kweten. BI BINNENLAND De zomertijd. 1 Bij K. B. is bepaald dat in 1924 de vervroeging- met een uur van den wettelijken tijd, bedoeld in. art 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen 30. Maart en zal eindigen 5 October. (,,St.-Ct."> De toelating tot de lagere school. In het „Weekblad voor Gemeentebelangen" schrijft de heer J. de Lange uit Utrecht het vol gende over de consequenties voor de gemeente- en schoolbesturen, voortvloeiende uit de gewijzigde be paling betreffende den toelatingsleeftijd tot de school voor gewoon lager onderwijs. Het eerste gevolg der wijziging is, dat in dit jaar aan vrijwel geen enkele school voor gewoon lager onderwijs een eerste klasse zal kunnen wor- den gevormd. Immers alleen die kinderen, weikei volgens hun leeftijd reeds het vorig jaar op schooi geplaatst hadden kunnen zijn, maar waarvoor men, dit om de een of andere reden heeft nagelaten, ko men dit jaar voor plaatsing in aanmerking. En hoe weinigen zullen dit zijn. Er komen dus dit jaar geen eerste klassen, behalve misschien een enkele in de grootste gemeenten, waar men wellicht uit de straks bedoelde nakomers, gecombineerd met de zittenblijvers uit het tegenwoordige eerste leer jaar. één of een paar klassen kan formeeren. Voor bijzondere scholen is dit laatste tenzij men op groote schaal kan samenwerken, wel geheel uit gesloten. Aan bijna iedere lagere school komt dus een leerkracht overcompleet, en wordt ten laste van het Rijk op wachtgeld gesteld. Dit laatste zal de bezuiniging op de salarissen voor een groot deel verslinden, maar belangrijk blijft deze toch, omdat men bestaande vacatures onvervuld kan laten en de normale afvloeiing het aantal wachtgelders gelei delijk zal doen verminderen. De opleiding van onderwijzers kan men mtus- ping van het personeel, die dit jaar doo rde niet- schen voorloopig wel staken. Immers de inkrim-< vorming van eerste klassen zal plaats hebben, zal blijvend zijn totdat de eerste klassen, die in 1925 weer gevormd worden, hoogste klassen geworden zijn. Immers de zesklassige scholen zullen eerst in 1930 en de zevenklassige eerst in 1931 weer com pleet komen. Het „gat", dat het Kon. besl. van 19 Januari in het lager onderwijs geslagen heeft, zal zich in dien tusschentijd geleidelijk van het eerste naar het hoogste leerjaar verplaatsen. Voor 1924 is dus het parool voor de gemeente-, en schoolbesturen: geen inschrijving van nieuwe elerlingen en geen benoeming van nieuw personeel, in de bestaande vacatures. En wellicht ook: geen uitvoering van aanhangige plannen tot uitbreiding van schoolruimte, nu in bijna elke lagere school ge durende de eerste zes k zeven jaren een lokaal zal komen leeg te staan. 1 Een andere vraag is, wat kunnen de gemeente besturen doen, om de bezwaren die de opschuiving van den toelatingsleeftijd voor de ouders mede brengt, zooveel mogelijk te ondervangen? Een voor de hand "liggende maatregel is deze: men geve, voor zoover dit niet reeds het geval is, twee malen per jaar gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen. Men late dus bijv. aan de eene helft der scholen de leerlingen toe met September en aan de andere met Maart. Dit geeft wel het bezwaar dat aan laatstbedoelde scholen de aansluiting met den cursusaanvang van de meeste inrichtingen voor voortgezet onderwijs te loor gaat. maar daar staat tegenover ,dat vele ouders een half jaar minder lang op plaatsing van hun kind zullen behoeven te wachten. Het reeds besproken kind, dat kort na den isten Maart geboren is, behoeft dan niet thuis te blijven totdat het bijna 71/2 jaar is, maar kan op den eersten Maart, voorafgegaan aan zijn 7en verjaardag, reeds plaatsing vinden. Ik moet mtus- schen erkennen dat de omzetting van „September- scholen" in „Maartscholen" in de praktijk tot groote bezwaren aanleiding zal geven, omdat men of voor de bestaande klassen den klassenduur voor eenmaal op anderhalf jaar zal moeten stellen, of een combinatie krijgt van „Septemberklassen" en „Maartklassen", welke tengevolge zou hebben dat de school telkêns het eene halfjaar (van Maart tot September), compleet is en het andere halfjaar (van September tot Maart) een klasse mist. Een andere maatregel dien de gemeenten kunnen nemen en waarop men van de zijde der ouders ook wel zal aandringen, is deze: dat men het vöorbe-i reidend of fröbelonderwijs naar boven toe met een jaar uitbreidt. Doet men dit niet dan zal in vele gevallen tusschen het voorbereidend en het lager onderwijs een hiaat van een jaar ontstaan. Ook hier blijkt dus weer, dat het Rijk op het gebied van het lager onderwijs vrijwel geen bezuinigingsmaatre gel kan nemen, zonder tegelijkertijd een aanslag op de gemeentefinancien te plegen. Intusschen kunnen de gemeenten zich in dit geval voor meer dere kosten van het fröbelonderwijs vrijwaren, door ook den toelatingsleeftijd voor dat onderwijs met een jaar te verhoogen. Ook hier geeft wellicht be zwaren voor de ouders, maar die zijn dan van minder beteekenis, dan wanneer zij hun kinderen (na 2 óf 3 jaren fröbelonderwijs eerst weer een jaar thuis krijgen, voordat zij hen op de lagere school geplaatst kunnen krijgen. Het spoorwegpersoneel. T:e 'Utrecht is het congres van ide Nederl. Vereeniging 'van Spoor- en Tramwegpersoneel gehouden ter bespreking van de houding,, welke dient te worden aangenomen tegenover de vootstellen tot loonsverlaging. Vertegenwoor digd .waren' 181 afdeeldngen. De voorzitcer, de heei B. Mpltmafcer1, wees er 'in zijn openingswoord o.m. op, dat zijn organisatie zich met een schrijven tot de di rectie 'heeft gewend, waarin de Ned. Vereeni- gng 'ach o phet standpunt stelde, dat, als de directie met haar tot overeenstemming kwam,, ook vast moest staan, dat gedurende deze over eenkomst art. 36 onaangetast moet blijven, af gezien of van andere zijde nog over dit artikel 20 uworden geprocedeerd. Voorts is de directie medegedeeld, dat de Ned. Vereeniging ten aan zien van de periodieke verhoogingen niet kan acccoord gaan met een aftrek die hooger is dan 5 pet., terwijl voorts werd verlangd, dat de uurloonen niet zouden worden afgerond tot één cent naar beneden, maar to,t 1/2 cent. Van de directie is daarop antwoord ontvan gen ,'dat, waar zij: reeds zoovele concessies aan de 'Ned. Vereeniging had gedaan, zij niet ver der wilde gaan en dat hare voorstellen, zooals ij thans zijin, 'kunnen worden aanvaard, ja dan neen. Komt de regeling echter niet tot .stand dan behoudt de directie de volle vrijheid aan zich ide noodige maatregelen te nemen om tot een besparing op de personeeluitgaven van de volle 'f O mllilioen te geraken. Het hoofdbestuur houdt echter ten volle vast aan hare eischen en adviseert de voorstellen niet te aanvaarden, als deze eischen inlet worden ingewilligd. Verwerping van de voorstellen beteekent eenerzijds -een algemeene loonsverlaging van 10 pet. anderzijds komt de Vereeniging dan ook weer volkomen vrij te staan om te ageeren tegen de geheele loonsverlaging en het door zetten van haar proces. Een groot aantal sprekers voerde hierop het woord, waarna met 1519 tegen 476 werd aange nomen ©ene motie, waarin ide bedoelde eischen werden belichaamd. 4 Allemaal naar Duitschlainjd. Die laatste week is de uitvoer van levensmid delen len vele andere artikelen naar Duitsch- lanid in massa toegenomen. Wie een vracht- auto bezit, zegt de „Ligb. K."% laadt bij eiken groothandelaar maar op, tuft naar on Ze Oos terburen, 'waar de vraag naar Grut tiers wanen o psommig ©dagen het aanbod overtreft. Zoo bedroeg het vervoer op één 'dag enkel op den weg Venlo,Kaldenkirchen 400 (officieel cij fer) volgeladen' transport-auto's. Niet tellend, wat langs de douaneposten Roermond—-E Imp t Swalmen, Kruchten, Vlodrop—Rodenbac'h Duilschland binnenloopt. Dan mogen we het gereedelijk schatten op 720. Die wekelijksche uitvoer over geheel Lim burg wordt geschat op plm. voor sigaretten 3 millioen stuks, boter 1 millioen kg., koffie 2 millioen kg., meel 10—16 millioen kg. enz. Moge uk de toename van verkoop voor den •Nederlan'dschen verbruiker niet een duurder worden van het leven het gevolg zijn. FEUILLETON. TE HOOG SPEL. BUHFNLAND Dr. WOOD ROW WILSON. Zondagmorgen om kwart over elf is de oud- president idr. Woodrow Wilson kalm en vredig ontslapen. Zijne echtgenoote,. zijn dochter Mar- ganetha ien zijn vriend en geneesheer dr. Grey- ton bleven tot aan het einde bij hem. Het bericht omtrent de laatste uren van den overleden president is van roerenden eenvoud. Zaterdag sliep de zieke af en toe gedurende korte, onrustige perioden. Eens werd na zijn pntwaken uit zulk een kortstondigen slaap een poging "gedaan, om hem voedsel toe te dienen, doch Wilson maakte een zwak, afwijzend ge baar met het hoofd. Daarna nam hij de hand van izijn vrouw in de zijne en sliep opnieuw in. Bij een volgend ontwaken gaf hij te kennen, zijn vriend te willen zien en toen deze aan zijn ibed verschenen was, keek Wilson dr. Grey- toin glimlachend aan. Tegen den avond werd Üe pols zwakker en de geneesheeren spraken van een graducele inzinking. Niet éénmaal tijdens zijn ziekte heeft de ex- president Wilson teekenen gegeven, dat hij klaagde over pijnen. Men had hem geen ver- doovende middelen gegeven en toediening van zuurstof werd niet noodig geoordeeld, daar de geneesheeren het er over eens waren, dat dit niets zo uhebben gebaat. Mevrouw Wilson bleef tot (het einde onvermoeid bij haar stervenden echtgenoot. Met Wilson is ee'n eerlijk' staatsman heen gegaan, iemand, die in waarheid het goede zocht voor zijn land en volk en voor de wereld, maar die in zijn pogingen om zijn idealen te verwezenlijken hard en ruw werd bemoeilijkt door de. feite men gebeurtenissen,, welke in die idealen niet pasten en door mensehen, die zich niet ials hij lieten leiden door het streven naar het goede. In Amerika is de sympathie voor Wilson sinds .zijn aftreden als president steeds toe genomen. Diat zij zeer groot is, bleek wel uit de menschenrnassa, die zich bij 'het sterfhuis had verzameld. Uren lang zaten de mensehen, ondanks de groote koude, in dekens en jas sen gehuld op berichten te wachten. Zelfs was die politie genoodzaakt tot afzetting over ve gaan, teneinde den weg naar de deur van de woning van Wilson vrij te houden. Men kan er op rekenen, dat bij de begrafe nis jen later duidelijk aan den dag zal komen hoe het Amerikaansche volk grootheid van karakter en eerlijkheid zal weten te eeren. De volkenbond is zijn stichting. Er mogen nog vele gebreken aan kleven; er mogen nog steeds regeeringen zijn, in wier politiek dit lichaam niet past; practisch mogen de resultaten van zijn optreden nog niet groo.c zijn; dit alles neemt niet .weg, dat de stichter geeerd zal blijven. 'Hier past ten volle, wat MacDomald gisteren op het vernemen van Wilson's dood aan het Amerikaansche volk seinde„Wilson had een grootscbe levens-visie en heeft getracht zijn groote wijsheid te gebruiken, om Europa tot dien vréde en de vrijheid te voeren. Hij' is ge gaan, 'voordat de vervulling van zijn idealen tot werkelijkheid is geworden; maar nimmer is een goede daad verloren en in de toekomst zullen de volken op hem en op de rol' welke hij heeft gespeeld, terugblikken en een edelmoedig oor deel ibvev hem vellen. Dit zal te gemakkelijker vallen, daar hij zal' moeten worden erkend als één ;van de grootste pioniers voor den wereld vrede". 1 1 Lenins opvolger. Het Executief Comité van de Unie van Sov jet-Republieken heeft den tegenwoprdigen waar nemend en Voorzitter van den Raad van Volks- commissqjrissen Rykof, in de jplaats van Lemn tot voorzitter va.11 dien Raad benoemd. „Ik moet mij haasten, ik heb niet veel tijd meer, de 'dood nadere," begon' zij na eemge oogenbli'kken, „wij gingen op Salemba wonen in feen z!ee rafgelegen huis. niemand 'kwam ons bezoeken. 'Hij stelde ons aan niemand voor; Ide (arme Gladys voelde zich hoe langer hoe dieper ongelukkig. Hij sprak haar bijna nooit aan (zonde rhaa raf te grauwen; u zal dat van (hem (misschien niet kennen en ik ben nu zoo- Iver torn te hopen, Idat u het nooit zal kennein, maar itoen was ik radeloos, ik wlist niet wat Gla dys te ra'diep. Zij had :hem zo. olief en hij ge droeg zich 'tegenover haar als een bruut. Eens verweet hij haar, dat zij zijn leven aan een ket ting had gelegd, maar dat hij gelukkig die ket ting koln losmaken want voor de Hollandsche .wet was hun huwelijk niet eens geldig. Toen verzocht Gladys 'hem ons terug te zertdein naar (Enigeland', want langer wil'de zij fm zulk een Wierhouding tóet blijven voortleven. In zijn woe lde 'wierp hij haar tegen een kast aan; rk scheid- |die hen, anders had hij haar stellig vermoord. •Gladys iwierid naar bed gebracht en dienzelfden taacht (kwam Daisy tér wereld, maar mijn arme zuster 'werd krankzinnig en heeft geen helder joogenblik imeér gehad." ,,'En (leefde zij nog lang?" vroeg Leonore, die''zonder het te weten bleeker was geworden. 'Nog 'zies jaren; zij was suf en stil, nooit? riazèmdijk bleef bij liaar en bij het kind in het' huis Ite Salemba; toen1 zij stierf scheen niets veranderd. Mac Dunolly, die 'in dien tijd een schatrijk' man werd, woonde op kamers te Ba tavia m 'kwam slechts nu en dan over. Naar piadys (keek 'hij nooit meer om, maar liet kmd aanbad 'hij op zijn manier; hij mishandelde haar het eene-oogenbli'k om haar het andere te ver goden. Aan haar opvoeding deed hij letterlijk niets Ik was te zwak en te lusteloos om mij veel toet het 'kind in te laten. Wat zij kan, dat heeft zij toch nog van mij geleerd. Eindelijk toen (zij twaalf jaar oud was, kreeg ik den moed mijn (zwager te vragen of hij voor haar gezorgd en haar afkomst gewettigd had. Hij begon met te razen zooals ik verwachtte maar z,on'd mij dienzelfden dag weg; dit huisje 'huurde hij voor mij, hij geeft mij een behoorlijk maandgeld,, maar Daisy heb ik niet meer teruggezien. Kort daarop ging hij tiaar Europa en kwam terug, alleen. Ik heb hem niet meer durven spreken, maar nu i'k hoor dat hij hertrouwd as en nu mijn leinde zoo nabij schijnt, wil ik het met langer uitstellen', voor Daisy's toekomst te zor gen len u alles zeggen, de volle waarheid. Zij zweeg een poos en vroieg toen: Weet u, waarom hij mijn zuster met overge trouwd heeft volgens de Hollandsche wet, waarom hij Daisy niet 'kop wettigen, al wilde hij ook?" „(Hij was toien reeds getrouwd; zijn vrouw leefde nog." „Dus was zijn eerste vrouw Daisy s mo.e-rer niet 1 Maar zij is nu toch dood?" Leonore werd vaalbleek. „(Stel u gerust 1 Zij' is dood, zij is na Daisy s moeder overleden. Hij kon Gladys niet als zijn wettige vrouw erkennen, zonder bigamist te worden. Ik hoofde dat eerst later, veel later, en hu nog durft hij geen maatregelen nemen voor Daisy's 'toekomst uit vrees dat het schan delijke geheim bekend raakt." „En wie was zij?" „Weet ik het? Een Indisch meisje geloot dat' hem het begin van zijn rijkdom heeft aan gebracht en natuurlijk' door hem met ondank Die opvolger van Leïïin was onder het tsaris tisch regiem leider vaneen door de regeering verboden partij. Jijidens den geheelep duur van het Sovjet-bewind was hij de eerste plaatsver- vager van Lenin. Van beroiep was hij oorspron kelijk .zaakwaarnemer. Gedurende het tsaristisch regime werd Ry kof (tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld en werd na zijn straf te hebben uitgezeten, ver bannen. In (de plaats van' Ryklof is tot voorzitter van den leconomischen raad gekozen de volkscom missaris van Biinnenlandsche Zaken Djerdz- jinski. 1 Ontploffing in eein wapenwinkel. Te Charkow heeft in een huis waar:in een wapen- en munitiehandel wordt gedreven een geweldige ontploffing plaats gehad. Het dak van het huis stortte in, en er ontstond brand, Idie zich tot de belendende peroeieleh uitbreidde. Reeds zijn 9 verkoolde lijken gevonden. Hevige 'koude in Italië. Een hevige koude-golf, vergezeld van een buitengewoon felle wind heeft Italië overvallen. Vier personen zijn er in ide hoofdstad het slachtoffer van geworden. Het (treinverkeer tusschen Rome en Napels ondervond tengevolge van den orkaanachtigen wind groote vertraging. Die 'treinen kwamen uren te laat binnen. Treinramp. Bij leen botsing tusschen twee sneltreinen na bij Fortville, Indiana, welke Zaterdag j.l- heeft plaats gehad, werden 12 personen gedood en veertig gewond. De (treinen welke beide met groote snelheid reden liepen op elkaar, doordien een vain hen een signaal, waardoor de trein op een'zijspoor had moeten gaan, passeerde. Onmiddellijk !na de botsing brak een feite brand uit, welke door het versplinterde hout van de wagons krachtig werd gevoed en waar door het reddingswerk ten zeerste werd bemoei lijkt. i I Niet minder dart tien persoden kwamen itn ide vlammen om het leven. De emigratie uit het Ruhrgebiad. In verband met de steeds scherper worden de arbeidscrisjjs in het Ruhrgebied, verlaten veie werkloozen groepsgewijze het bezette ge bied om te trachten in onbezet Duifcs'dhlan'd werk te vinden. Deze beweging wordt dooi de gemeenten zooveel mogelijk' bevorderd. Veel grooter echter is nog de emigratie naar Z.-Amerika. Volgens de correspondent van de „Frankf. Z." te Gelsenkirchen loopt het getal emigranten in de laatste dagen ,in de duizenden; van Hagen uit gaan transporten van ongeveer duizend personen naar Brazilië. Deze emigran ten zijn hoofdzakelijk mijnwerkers. De vrijspraak van moordenaressen. Het aantal gevallen, waarin vrouwen, die haar manrten of minnaars hebben doodgescho ten, Worden vrijgesproken, neemt in Frankrijk' gestadig toe. Enkele gevoelsargumenten van dien 'verdediger zijn in den regel voldoende om de jury de beklaagde vrij uit te doen gaan. De „Echode Paris" maakt zich bezorgd over Ideze indulgentie rechtspraak en vertelt op licht - ironischen toon het verloop van het proces tegen eert zekere mevr. Turetti, die met haar echtgenoot in een ziekenhuis aan de boulevard Montmorency werkzaam was. Dien 26en Octo ber kwam zij te laat in de eetzaal. Haar man maakte haar daarvan een verwijt. Zij had, na tuurlijk een revolver bij zich. Zij haalde deze uit haar zak en schoot Turetti doold... Voor het Hof van Assisen (dep. Seine) werd zij door )mr. Ide Moro-Gaffieri verdedigd, die wees op de 'treurige huiselijke omstandigheden van het echtpaar,, Idat niet met elkaar overweg kon. Ei- vielen zoo nu en dan slagen... Dus: wederzijd- (schie slecht-giehumeurdheid en klappen waren voldoende om een revolverschotje af te vuren. Mevr. Turetti is dan ook vrijgesproken. werd beloond!" Leonore 'huiverde; o als Willem wist wat haar Prada söhandie en slijk verboig! „En hu zal u zorgen voor Daisy s toekomst, zooveel u kan?" „Natuurlijk zal ik niet rusten vóór dat de zaak in o.rde is." JBielooft u mij dat?" en dreigend zagen de sombere oogen haar weer aan, „ik wil voor Gladys niet verschijnen,'dan als ik verklaren kan '„Voor je kind is gezorgd!" Ik vertrouw op uw belofte en als u die niet volbrengt dan ligt de vloek van Gladys en van mij op u ien op alles wat van' u isl" Jlk kan niets meer dan beloven, en Leo - ïiore Istond op, „mijn tijd dringt; mag ik mijn man zeggen dat Ik bij u ben geweeslt? ,„Zeg, wat u wil! 't Is mij n uonverschuligl Ën Iz'ij zakte ineen maar haar lange, onte vleeschde (vinger rustte uitgestrekt op den schot schen (doek als een waarschuwend teeken. Leo nore zag hem nog langen tijd dag en nacht ^óór (haar oogen. ïfc ftvensch u beterschap," zeilde zij stijrv trók (haar kanten doekje weer over het hoofd, sitond 'op eh ging snel ide galerij uit; zij zag in de y er te haa rvictoria aankomen; haastig stapte zij (ér in ert reed naar huis. Die izie'ke vrouw klaagde intusschen', het ge laat in de kussens verscholen: „Arme Daisy! Je,hebt geen möeder gewon nen, fnisschien wel' een vader verloren. Zij heeft (geen $oede oogen', neep! Dat heeft zij niet!" Leonore kwam thuis ert had nog 'den genee- len (dag vóór zich om over de gedragslijn, door haar te volgen, na te denken. Haar man kwam eerst (tegen vijf uur uit de stad naar huns. Zij wachtte hem ,als altijd lief glimlachend, met een 'kop thee. ;„Er Is een brief uit Holland, manP' zeide zij, ih,,van WUlem zulke heerlijke tijdingen! Daisy maakt het buitengewoon goed op het pensio naat. :Zij schikt er zich boven verwachting in, alle kindere nhouden van haar en de meesteres een (zijn tevreden." „Ja, i'k heb ook een heel opgewekten' brief van haar gehad. Onbegrijpelijk, wat dat kind veranderd is onder je leidingAls ik nog denk wat zij zich vroeger op die scholen aansteldf Je (hebt er alle eer van!" I Leonore (had zich voor haar man gehouden' of Daisy uit jalouzie op haar weggeloppen was, bij het eerste gerucht van haar engagement. „Ik ikan er mij op verheugen als ze over een jaar of 'twee hier komt. Dan moet ik haar cha- peronneeren." „Wie heeft dan het meest een chaperon noo dig; Ihet mooie Mamatje of de dochter?" „O, rik ben dan' al een geposeerde, oude ge trouwde vrouw en moeder!" „Leonore!" riep Mac Dunolly uit, kan dat waar izijnl" „Stil, ,stül Geduld! Wie weet? Ik ben van morgen (naar den dokter geweest!" „Waarom hem niet hier laten komen?" (Hij fis tot 'tien uur t'huis en rk; vond het bij hem rustiger praten dan hier." ,)Zoo'n lengel, zoo'n engel!" Hij (drukte haar aan zijn hart, kuste haear hartstochtelijk en merkte niet hoe zij huiverde (an [rilde van afkeer en zelfs angst; zij kon het beeld van de arme Engelscbe niet vergeten, $ie hij bijna gedood maar stellig krankzinnig had gemaakt door zijn bandelooze drift en van (die andere, onbekende vrouw, wier bestaan zij niet vermoed had. Haar besluit was genomen, zij zou zwijgen; die 'herinnering aan het gehoorde mocht' geen jyolk do,en optrekken tusschen haar eix hem<

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2