WO 16, si Donderdag- 7 Februari 1924, 88s J arg-arg WE LAEMIJKER GOKKAST. fe. DE UiTKIJK r (Nlajdruk verboden). Zéker, 'het leven verzet ziclh tegen "de abso lute 'consequentie. Het is, te grillig en te onbe rekenbaar. En ide conclusies van onze meest juiste en zuivere gedachten botsen vaak op aUerbedenkelijkste Wijze tegen de werkelijkheid op. 'Maar :dit wil daarom nog niet zeggen, dat men zich van de verantwoordelijkheid voor de juiste 'gevolgtrekkingen uit eigen daden en woorden zo omaar ontdpen kan. als van een overtollig kleedingstuk. Het zOiU 'de volstrekte incconsequentie en nog erger zijn. EEn Wanneer dan ook 'de Parijsche Débats, het 'Fransoh-Zwitsersch geschil o,ver de douane- grens hij Genève besprekende, schrijft„wij handelen als fatsoenlijke lieden door goed te vinden te discussiëeren voor een rechtbank, die 'wij' in het leven hebben helpen roepen en waar ide Fransche juridische wetenschap door een eminent man vertegenwoordigd is", dan moet het o,ok de gevolgtrekking aanvaarden,1 Öat de Franschen dus niet als fatsoenlijke lie den handelen,, dat ze het geschil oyer de Palts piet voor dien rechtbank' willen laten behande len. De Débats heeft aan Idie consequentie van haar eigen woorden ongetwijfeld niet gedacht. Het geschil met Zwitserland raakt Frankrijk en ide Fralnschen maar aan tie opeprvlakte. En wanneer ze daarin voor het Internationale Hof van Justitie, de rechtbank die bet Parij sche blad bedoelt, niet gelijk kregen, zou dat, hoe onaangenaam ook, toch ten slotte nog zoo heel erg niet zijn. Maar het gelukken van de afscheiding van de Palts van het Duitsche Rijk, zien de Franschen als een levensbelang en het tegenover Engeland in. het ongelijk gesteld wonden woon het Internationale Hof ten aan zien, van, den aard'der Palts er afscheidings beweging als een gevaar voor het succes van hun streven niet enkel in de Palts, maar in het geheele Rijnland. Dit verschil maakt hun inconsequentie begrij pelijk. Mits zij dan ook deze beteelkenis van het gebeuren in de Palts en in het Rijnland en daarmee hun aandeel erin erkennen. Maar 'dat juist willen ze niet. Ze houden vol, dat ze met het separatisme niets hebben uit te staan en het een beweging is, die van de bevolking zielf uitgaat en dat de separatistische regeering van tie Palts een regeering is: overeenkomstig den wil der bevolking. Wat de vraag recht vaardigt: „waarom dan die zaak niet als fat soenlijke lieden voor de rechtbank te brengen, die ze zelf hielpen vestigen en waarin hun beste mannen zitting hebben?" Omdat Enge land tiie Paltser-beweging en Paltser-regeering heel anders beschouwt en daarover tusschen hen ten Engeland geschil dreigt na het vernie tigend rapport, dat de Engelsche copsul'-gene- raal 'Clive over de Palts uitbracht. De Ernnscihe weigering zelf geeft bet ant woord ten houdt de erkenning van de waarheid (.'an Olive's rapport, maar ook van-de beteeke- friis 'die de poging in de Palts voor Frankrijk heeft. En deze beteekemis, maakt de misluk king ties te bitterder en de stemming tegenover 'hen, tiie van die mislukking de oorzaak zijn, natuurlijkerwijs wrang en wrevel. Het besluit der Rijnland-commissie en het vraagstuk van de erkenning van de besluiten der Palts-regeering vooi oribepaalden tij d te verdagen, dat Frankrijk's erkenning van de mislukking 'inhoudt, moge daarom een succes zijn voor Mac Donald's regeering, een verbete ring in de Fransoh-Engelsche verstandhouding kan het moeilijk brengen. Poincaré 'maakt ongetwijfeld bonne mine a jnauvais jeu, wanneer hij een hartelijk en brief aan Mac Donald als antwoord stuurt. Maar het zal 0e vraag zijn, of hij dat gezicht zal kunnen handhaven, wanneer Frankrijk het spel'dreigt te verliezen. Het gaat in het Rijnland en liet Roergebied niet, 'zopals de Franschen wenschein. En het dreigt 'ook met het schadevergoedingsviiaag- istuk hiet naar hun wensch te gaan. Die commissie van deskundigen die als1 haar oordeel uitspreekt, dat de Duitsdhe begrooting secchts 'sluitend kan gemaakt worden en de Duitsclhe muntstandaard slechts stabiel zal kun nen 'blijven, als in het 'Roergebied en het nieuw- bezette Rijnland het civiele bewind wieer in Duitsche 'handen komt, spreekt niet juist naar dien mond van Frankrijk. En het is waarschijn lijk, Idat de nota tier Duitsche regeering over de 'bezettingskosten, 'die maandelijks zeven tot negen honderd millioen gouden mark' zouden 'bedragen haar daartoe nog minder aanleiding zal geven. Maar dit alles juist moet Poincaré een reden zijn om de nieuwe Engelsche regee ring wat welwillend tegemoet te treden. Dlat hij heel wat van zijn plannen zal' moeten laten Vallen, begint hij wel te begrijpen. Maar hij zal ongetwijfeld trachten het fundamenteelc vast te houden en .daarom door concessies ea vriendelijkheid Mac Donald's hulp of tegemoet komendheid te winnen. Het spel is hem al zoo herhaaldelijk 'gelukt. Waarom ook' nu niet? Maar Mac Donald en de arbeiderspartij heb ben 'duidelijk teverstaan gegeven* dat ze juist 'r!;"it fundamenteelc. van Póincaré's plannen willen afrekenen. Zullen ze den moed en de kracch't fertoie hebben? Blijkbaar zijn ze niet 't>ang (nieuwe wegen in te staan. De erkenning van tie Sovjet-regeering als eerst e regaerings- tiaad toont de verandering. Maar deze veran dering blijkt 'naar den smaak van vrijwel het geheele Engelsche volk. En het is niet gezegd, dat ieein nieuwe Engelsche politiek tegenover Frankrijk het ook zou zijn. Daarom probeert ook Mac Donald het met vriendelijkheid en overreding. 'Het feit, dat hij den steun heeft van 'het grootste deel der wereld, ook van Ame rika, kan hem daarbij helpen, vooral nu Ame rika steeds meer neiging toont, zich met de Europeesc'he 'zaken in te laten. Het 'zou niet onmogelijk zijn, dat die neiging ©enigszins bekoelt nu het petroleumschanidaal de vrijheid der regeering en 'haar kracht eenigs- zins belemmert. Fall, die blijkbaar voor zijn verkoop van de petrroleumi-magnaten beloond werd, was een Reubplikeiinsch minister. En allichtzullen de Democraten tiaaruit een wapen 'trachten te sme den tegen 'die regeering en president Coolidge, terwijl ook tal van republikeinen tegenover deze regeering wel wat minder welwillende houding zullen aannemen. Weliswaar is deze regeering in het minst niet verantwoordelijk. Maar in ge vallen als deze blijken ook jde consequenties en tie logica meer 'dan eens zoek. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 4 Februari 1924. Daar komen we nader op terug. Mr. 'Schuurman, 'u deftig Ro,t'tefdamsoh ad vocaat, idie zich de weelde kan permiteeren er 'n plezierjacht op na te houden, beleefde on langs hiet veel plezier op den pleziertocht met dat plezierjachtje, toen hij daarmede de haven van Enkhuizen was binnengeloiopen. Omdat een schoothondje van mevrouw aller kwaadaar digst ien met onverholen minachting 'n klein visschersmeisje aanblafte, kreeg Mr. Schuur man de hoogste mot met 'n .drietal verbolgen schippers, die hem dreigden de hersens in te zullen slaan en hem allerlei grove beleedigin- gen toebrulden. Voor deze feiten stonden die drie pikbroeken terecht en werden ieder tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Deze tamelijk zware straf zal nu wel het hoofdmotief zijn geweest (dat twee der beklaagden, L. de V. en W. T. tegen het vonnis in verzet waren gekomen, welk verzet heden werd behandeld. Mevrouw Schuurman werd thans alleen ge hoord als getuige, daar haar echtgenoot wegens ambtsbezigheden was verhinderd. Maar deze afwezigheid was ide oorzaak, dat nu nog eens de zaak zal moeten' worden behandeld. De twee opposanten toch ontkenden ten stelligste be- deigingen en beleedigingen te hebben geuit. Als je hen moest ge'ltooven, hadden ze meneer Sich. nog heel netjes behandeld. Mevrouw Sell, beweerde echter het tegendeel, zoodat de po litierechter het broodnooidig oprdeelde, dat ook mr, Schuurman nog eens zou worden ge hoord en derhalve werd de zaak aangehouden tot 24 Maart a.s. Hou nu je gemak, dan hou je centen in je zak. Een gesjochten jongeling uit Heiloo, die extra verdiensten had geklopt uit 'n 20 sparre- toppen, (die hij had ge link t van de bedevaart plaats pp Kapel, werd nu veroordeeld tot sen vioorw. boete van 25 gulden of 25 dagen. Zulks met <1 jaar proeftijd. Loopt het in dien tijd weer mis met hem, dan weet hij wat hem te. doien staat. Een 'driftige baker. Een Weduwe te Egmom'd a. Zee, Kniertje V., die het verheven beroep vain baker uitoefent, maakte izich oi p7 Januari 'zeer driftig op h 18- jarige dorpsgenoote, wier jongste zusje aan 'c kibbelen 'was geweest met het dochtertje des bakers. 'In het vuur hunner (discussie kwam het tot 'handtastelijkheden en gaf de baker tie 18-jarige Maart je D. 'n watjiekou, waardoor och Hemeltje, 'haar lip begon te bloeden. Dat was itoeih een beetje te kras en de baker werd. de blauwe trap opgewerkt met, het resul'taajt' dat 'zij heden tot f 15 boete of 15 dagen werd veroordeeld. Niet te zwaar toiegerekchfd. Eeln 'B.ergensche juffrouw met name Martina BI.-, nam Ide vrijpostigheid zich 'n hoeveelheid houtspaanders toe te eigenen. Ze was erg m haar ischik, met haar goedkoop stookje, doch haar vreugde werd dra getemperd door het bezoek van dien veldwachter met alte aankleve van dien. Gelukkig dacht de politierechter er vandaag nogal mild oyer en veroordeelde het spaarzame vrouwtje tot slechts f 5 boete of 5 dagen. Een Hef briefkaartje. Carl 'B!., 'n oud un'tersee en matroos en .hans winkelier in potten en pannen te Alkmaar had mot gekregen met een grossier uit Zaandam en stuurde dien meneer 'n zoo gepeperde brief kaart, dat de ontvanger niet beter- meende te doen dan naar den compussans v. politie te twahldieleh. Zijn klapt ,was. hij tpch 'wtel kwijlt. De winkelier, met 'u dikke actentasch gewa pend, stond nu terecht en deed zijn best om in gebroken Hollands den politierechter op de hoogte van de situatie te brengen. Maar dié had met al dat gebrabbel heel' wei nig in tie pet. De briefkaart was beletedigend grof beleedigend zelfs, ja 'zoo ongepast dat de Politierechter tien scribent veroordeelde tot f 25 boete of 25 dagen, dat was nog f 5 meer dan door tien officier was gevorderd. Geen complimenten. Te 'Lempien was in de zaal van den vee- en caféhouder gedurende een uitvoering 'n per soon binnen gedrongen, die geen entree "had betaald. De zoon van den ondernemer W. D. ging op tien nalatige to:e om hem 'te beduiden: Bietalen of er uit. De betaling ging niet vlot, jdus we kunnen ons voorstellen wat er toen gebeurde. Maar nu scheen echter 'de zoon bij die verwijdering ook gebruik te hebben ge maakt van een bierfleschje, waarmede hij den bezoeker op z'n hoofd had getrommeld, zoo dot hij bloedend werd verwond, voor deze mis handeling stond W. Bi. nu terecht. Hij beweerde echter, dat de mishandelde het' eerst met het fieschje had geslagen en 'dat beweerde een getuige a decharge ook. De mishandelde be weerde echter beslist met te hebben geslagen. Waar 'tihier nu een strijd werd tusschen ja en neen, meende de politierechter nog geen be slissing te kunnen nemen en werd dus besloten, bet heele gevalletje 'te stellen1 in handen van tien rechtercommissaris. 'n Groot geluk bij 'in ongeluk. Jfc>. tiie G., 'n verbouwertje van duinpiepers en vct'zaad. in zijn vrijen tijd ook schelpenvisscher, wonende te Egmond aan, Zee, vond onlangs, einde Dec. op het zeestrand eenige gevulde bussen, idie hij niet 'deponeerde bij den strand vonder, doch mee naar huis nam. In deze bus sen bleek een soort spiritus te zitten en J,aap, die (dit jaar z'n zilveren bruiloft hopp't te vieren, kreèg het lumineuse idee deze spiritus als feestdronk te schenken aan de te inviteeren gasten (.Gelukkig kwam de politie tusschen bei den en nam de bussen met inhoud in beslag, wie iweet ,wat er anders nog was, gebeurd. Jaap, de (zuinige zilveren bruigom in spe, stond nu terecht [wegens diefstal van strandgoederen en werd veroordeeld tót f 20 boete of 20 dagen, f Maar weer naar tie boerderij. Een (onzer oud-stadgenooten, de timmerman A. J. H., schanstippelaar van profetie, was op 2 Januari te Alkmaar, waar hij geen kans ziet zich (verder door het leven te slaan, en dus als uiterste redmiddel weer trachtte opgeno men (be worden in de modelboerderij. Hij vroeg 'n politieagent om 'n aalmoes en de zaak was leady. Als schitterende slotapotheose stond K. heden (terecht. Hij verzocht opzending voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden, 'n Termijn die hem het best schikte. Die löffieier gaf hem er echter in een royale bui nog 'n jaar bij, maar de politierechter was in tie contramine en maakte er 3 dagen en 3 maanden van. En daar Z-Ed. per saldo de lakens (uitgaf, moest thans Duimstok er zich wel in schikken. Eindte. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 5 Februari 1924. 'UITSPRAAK. W. C. N.t Helder, zedenmisdrijf, 3 maanden gevangenis. NIEUWE ZAKEN. Toestand van den patiënt onveranderd. Dirk Jan B>., 'n al eenigszins bejaarde chauf feur (bejaard voor Chauffeur, niet voor gene raal) uit Amsterdam, vpmd destijds door den kantonrechter ,'te Alkmaar veroordeeld' tot 15 guldein 'boete of 15 idagen', omdat hij' op den kommen, bochtigen weg van Berrgen naar Egmond, piet voldoende signalen had gege ven. 'Indirect met het gevolg dat een fietsen den (timmerman met de au'to 'n carambole maak te en de sloot indraaide. Die chauffeur, die meentie ten onrechte veroordeeld te zijn, was nu van dit vonnis in honger beroep gekomen. Dit |hooger beroep was al op 15 Jan. behandeld, dodh toen Werd de zaak geschorst, omdat men (nog 'n paar getuigen wilde hooren. Deze ge tuigen werden vandaag gehoord. In de eerste plaats (die timmerman, di ede onvrijwillige -sal to mortale 'had gemaakt en 'n groenteveuter, die zich op dat moment in de nabijheid hacl bevonden. Deze beide getuigen verklaarden geen feighalen te hebben gehoord. De groen- tepvepter had wel de auto hooren naderen, doch (geen signalen gehoord. De arme chauf feur (kwam op voor de eer van zijn auto en zei dat |die geruischloos liep. Het zou ook precies de Verkeerde wereld zijn, 'n lawaaimakende auto ien 'n geruischlooze signaalhoorn. Na lang- durrig gemeijer, zooals we dit bij hoogër be roepszaken gewend zijn, was de stand der par tijen aldus: ide getuigen blijven er bij: Geen hoornsignalen, 'de beklaagde geloofde dit niet, maar weet het niet zeker, hij wil eerlijk blijven en kan geen positief antwoord geven. Maar (z'eker weet hij, dat hij niet de schuld was. van het ongeluk, daar. de timmerman niet rechtsch maar op 't midden van tien weg reed. De 'officier ten slotte meeint, idat de recht bank' 'van deze zaak 'n ophef maakt alsof ik weet niet welk zwaar lic'h. letsel door schuld is te Weeg gebracht, terwijl men slechts te doen heeft met een eenvoudige overtreding der mo tor- en rijwielwet. En deze overtreding acht 4nr. Hijmans bewezen, zopidat hij bevestiging van het gewezen vonnis requireert. De presi dent, 'overtuigd dat er al weer genoeg gedaan is Voor het heil van het vaderland sluit de be handeling 'der zaak en daarna tie zitting, a.s. week uitspraak. UIT OEN OMTREK HEERHUGOWAARD. Maandagavond werd in het lokaal' van den heer K. de Boer de jaarvergadering gehouden van het ondersteuningsfonds bij ziekte. Licht in Duisternis. De heer Brugman, voorz., opent met een kort woord de vergadering en heet daarbij speciaal welkom den heer A. C. Dek kers al slid van den- Raad van Toezicht. Door tien hee rHittema, secretaris, worden de notu len tier vorige jaarvergadering gelezen, welke zonder bp of aanmerking met een woord van dank voor uitgebreide teboekstelling worden goedgekeurd. Hierna komt aan' de orde de rekening ten verantwoording van den Penning - pieester, (tien heer A. Groot. Door de hoeren Jac. Water en W. van der Meulen is de reke ning voor aanvang der vergadering nagezien en bij monde van eerstgenoemde verklaart deze ccomhiissie alles in goede orde te hebben be vonden, Waarna de heer Groot financieel ver slag uitbrengt. W|as het jaar 1922 voor het fonds1 een iaar van ernstige financieelen achteruitgaing ge weest, het jaar 1923 zich gunstiger doen ken nen, hoewel ook nu weer tie reserve moest wor den (aangesproken. Bjegin het jaar '23 met 69 leden, het eindigde met 70 leden. Totale ont vangsten 'bedroegen f415.18, waarvan f349.10 aan contributie f27.50 aan bijdragen van be- gunstigers, {38.88 aan gekweekte rente. Hier tegenover stond een bedrag' van f432.70. Aan 9 leden werd uitgekeerd f233 over 308 ziekte dagen. 'De rekening over '23 sloot met een njaidieélig 'saldo groot f 17.22. De reserve be draagt thans nog f 1081.28, waarvan f1011.83 is geplaatst bij de Boerenleenbank. Die reke ning wordt goedgekeurd en den Penningmees ter dank gezegd- vo.or zijn gehouden beheer. Door (den vo.orz. wordt opgemerkt, dat de laatste aren jsteeds een nadeelig saldo, moet worden 'geconstateerd, hetgeen een gevolg is van het te groot percentage oudere leden. Dieze periode Was reeds lang door het bestuur voor zien /loch met? hoopte, dat door aanwinst van jeugdige leden een- tegenwicht zou worden ge vormd. 'Intusschen mogen we dankbaar zijn dat het fonds in de eerste jaren van zijn be staan van vele zijden steun heeft mogen ont vangen, zoodat we nog .over een aardige re serve beschikken vo,or nog 'komende kwade jaren. Evenwel enkele jaren als 1922 met een teruggang van ruim f 300 zo,uden ook aan de reserve spoedig een einde maken; ook daarom' is uitbreiding van het ledental hoogst ge- wienscht. 'Hierop wordt ook met nadruk ge wezen in het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris; de leden worden daarin aangespoord Iglhiet fonds te brengen onder de aandacht der jongeren. Voorts blijkt uit dit verslag, dat bejt! fondsleven een kalm verloop heeft gehad; van de 5 uitgeschreven bestuursvergaderingen koin ?én niet doorgaan, aangezien alleen voorz. en secr. aanwezig waren, overigens wenden deze vergaderingen vrij trouw bezocht. Met de beste iWienscben voor 1924 eindigt spr. zijn verslag waarvoor de voorz. hem dank zegt. Naar aan leiding van (dit verslag en de daaraan vooraf1- geidachte hjgewisseld over de vraag: Hoe tót gegane opmerking van den voorz., wordt van uitbreiding 'van het ledental te komen? Het resultaat tiezer bespreking is, dat aan den Bode een aanbrengpremie wordt toegezegd van 50 ets. per gewonnen lid. In het besltuur worden met bijna algemeene stemmen herkozen de heer en S. Brugman, A. Groot en E. ide Boer, die onder applaus der vergadering alten ver klaren opnieuw zitting te willen nemen. Tot leden van den Raad van Toezicht worden ge kozen tie heeren J. de Boer Kz. en W. Mole naar. De penningmeester neemt o. (fiKich ge noemde heeren hiermee persoonlijk' in kennis te stellen. Na eenige besrpeking wordt met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aan genomen tot afscheiding vain den Bond van Ziekenfondsen, ingaande 1 Jan. '25. Besloten wordt in 'de volgende jaarvergade ring ,in verband met deze uittreding, het regle ment te wijzigen. De twee halfjaarlijksche vrij stellingen van contributiebetaling worden ge trokken voor ide leden' Jac. Piers en Jac. Water. Hierna sluiting. OUDE NIEDORP. Die tomslag van het veefonds alhier is over het afgeloopen kwartaal bepaald op 0.15 o/o per maand, 'dit is gemiddeld per rund f 1.30 in het kwartaal. Verzekerd werden gedurende dien tijd 456 runderen, waarvan 3 stuks werden afgekeurd. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1