h O 18. u Dinsdag 12 Februari 1924 38e i arga g B m niböwe il li ÜMIIJKII (HUMIT. Uit ons ParBarnersij Indisch beleid en strafbepalingen te gen spoorwegstaking en moties. Bestrijding van volksziekten in Indië, schoolstelsel en gepensioneerde mili tairen Een Dhitsche maatschappij op' Nieuw-Guinea. De obstructie van den heer Braat. De bespreking eener begrooting in onze volks vertegenwoordiging beteekent niet alleen dat de geraamde uitgaven en inkomsten aan een onder-, zoek worden onderworpen, maar is tevens de aan leiding tot het onderzoek van het door fle' regee ring gevolgde beleid en het uitspreken van allerlei wenschen door de afgevaardigden.. Wat het eerste betreft, de interpellatie van den heer- Albarda over de spoorwegstaking in Indië, had naast de behan deling der Indische begrooting daarom nog een bijzondere gelegenheid geboden. En het bleek, dat het bescheid, dat de regeering daarop ten haren verantwoording gegeven had, den interpellant niet voldeed, met welke onvoldaanheid hij dan ook in een motie de instemming der Kamer vró'eg. Maar. de heer Wijnkoop was de uitdrukking dezer, on voldaanheid blijkbaar lang niet kras genoeg. In zijn twee moties vroeg hij de Kamer niet alleen haar afkeuring over de houding der regeering te genover de spoorwegstaking en de Indische volks beweging uit te spreken, maar tevens intrekking van de strafmaatregelen en zelfs het aftreden van den gouverneur-generaal te eischen en als haar meening uit te spreken, dat de regeering de be volking niét voldoende tegen willekeur bescherm de. Ofschoon ook dé heer Marchant de strafbepa lingen veroordeelde als middelen vobr de exploi tanten en met behulp der regeering het particu liere bedrijf geheel te beheerschen, toonde toch de Kamer geen neiging om op het verzoek van den heer Wijnkoop in te gaan. En zelfs de zooveel tam mer motie van den heer Alberda werd naast de twee communistische afgevaardigden verworpen. De wenschen, die naast deze kritiek naar voren kwamen, betroffen niet enkel, als die van den heer Gerritsen, die een soort bezuinigingsplan aangaf in vereenvoudiging 'van rechtspraak, onderwijs en belastingadministratie, opheffing der gouverne- ments-koopvaardij enz., den financieelen noodtoe stand. Mevrouw De VriesBruine wenschte inte gendeel nog dieper in de schatkist te grijpen, voor instelling van een afzonderlijken medischen dienst vooral ter bestrijding van het aantal volksziekten, dat in Indië zooveel grooter was dan in Holland, 'wees daarbij op den slechten toestand van het doorgangshuis voor krankzinnigen te Batavia, waar in 1920 van de 524 patiënten tengevolge van slech te ligging en verzorging 142 stierven aan allerlei ziekten en herinnerde er aan, dat, terwijl in 1914 in Indië slechts f 250.000 voor bestrijding der volksziekten werd aangewend, hier alleen voor tu berculosebestrijding ruim 1 millioen werd uitgege ven. Ook de heer Deckers, die ten behoeve van de kleine landbouwers op uitbreiding van het aantal dessa-banken en andere wijze van credietverleening en de heer Gerhard, die op een doelmatig school-, stelsel met onderwijs in de landentaal aandrong en de heer Ter Laan, die een motie indiende om de pensioenen der Indische oud-militairen voor 1920 gepensioneerd te verhoogen, deden een beroep op de schatkist. 1 Minister De Graaf bleek voor het motief van den heer Ter Laan alle respect te hebben, maar zich over de uitwerking daarvan op de schatkist wel eenigszins bezorgd te maken. Reeds f 100.000 was door hem voor dit doel op de begrooting ge bracht en nog f 60.000 was in Indië uitgetrokken.. Maar het betrof hier in Europa alleen 13.000 personen. Bovendien werd reeds een onderzoek inr gesteld naar de mogelijkheid aan uitvoering eener door den Indischen volksraad aangenomen motie, waarbij op nieuwe pensioenbedragen aan officieren i boven de 56 en minderen boven de 51 werd aan-, gedrongen. En de Kamer begreep dan ook blijkbaar, de fimantieele bezwaren en verwierp de motie van den heer Ter Laan, waarna de minister .voor de be- grooling van 1920 voorstellen had toegezegd.. Wat andere wenschen betreft, in 1920 bleek voor 2 mil lioen aan ziektebestrijding te zijn besteed en in 1923 voor 1 ót/2 millioen, terwijl een gezondheids raad zou worden ingesteld en na de stichting van de iste school in 1907 waren er thans 7000 met 600.000 leerlingen. 1 (De heer Dresselhuijs bracht verder nog de be-. voordeeling van de firma Vickers voor militaire leveranties ter sprake, die de minister ontkende. En de heer Van der Waarden bracht uit, dat het lan bestond aan een Duitsche maatschappij, waar ij de broer van prins Hendrik, hertog Adolf van Mecklenburg geïnteresseerd zou zijn, een concessie van 75 jaar voor een oppervlakte van 200.000 vier kante kilometer op Nieuw Guinea te geven, waar over hij eerst de Kamer gehoord wenschte te zien maar trok zijn desbetreffende motie in, toen de minister, niet geneigd dit hooren te beloven, de toezegging had gedaan, dat hij aan de overdracht van publiek gezag niet zou meewerken, De heer Braat, boos, omdat de minister aan vang en einde van den zomertijd had vastgesteld, die hij wenschte af te schaffen, beproefde een tijd lang obstructie te voeren, maar zag hiervan ge heel af, toen de heer Ketelaar, niet erg beleefd, bad opgemerkt, dat hij zelfs daarvoor nog te dom pas. 1 PLAATSELIJK NIEUWS OUDKARSPEL. Was reeds de vorige week per advertentie be kend gemaakt» dat door den heer P. Tuinman een vracht-autodienst was geopend, thans verwijzen wij belanghebbenden naar de in dit nr. voorkomende advertentie waarin wordt aangekondigd, dat de dienst ingaande heden op Maandag, Wloens- dag en Zaterdag zal rijden. NOORDSCHARWOUDE. „HET KLEINE TOONEEL." t Alleen deze naam reeds, doet ons verrast lezen en verlangen naar de uitvoering, die door déze toooneelvereeniging gegeven zal worden op Zondag 24 Februari a.s. in „Hotel Concordia." Opgevoerd zal worden het voor velen zeker niet onbekende militaire kluchtspel „Met Verlof" „Goede wijn behoeft geen krans". En zoo is het ook hier. De naam dezer vereeniging spreekt tot den geheelen omtrek als een goede bekende, die men steeds met vreugde terugziet. De entrée is zoo bepaald, dat het binnen het bereik van een ieder ligt, deze uitvoering bij te wonen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. NOORDSCHARWOUDE. Voor biljartliefhebbers bestaat gelegenheid Vrij dagavond een vergadering bij te wonen in „ConC cordia", waar een voorloopig comité de plannen zal uiteen zetten om te komen tot oprichting van een biljartvereeniging. Voor biljartliefhebbers dus iets om niet te verzuimen. Voor bijzonder heden verwijzen wij naar de advertentie. NOORDSCHARWOUDE. „CONCORD IA-BIOSCOOP." Wij worden den laatsten tijd in hooge mate ver wend. Waarmee? zult ge vragen. Met de' schitte- iende films in de bioscopen, die elkaar, de eeri na den ander opvolgen. De Concordia-Bioscoop' komt nu met een film van verfijnden smaak, zoo zeer tot haar recht komend, door de schitterende Oostersche tafereelen, die elkander afwisselen, waar door men onder den indruk komt van hpt mystieke het daar alles omringende. DE SHEIK. Zoo is de titel van de film, die Zondag a.s. in de Con- '•Corida-Bioscoop zal loopen. Een meesterwerk, waaraan de herinnering nog lang zal blijven bij hen, die deze film zullen gaan zien. Wij kunnen niet anders, dan een bezoek ten zeerste aanbevelen. Voor voorloopige nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. ZUIDSCHAR WOUDE. Zaterdagavond had de Jaarvergadering plaats van de Ziekenvereeniging „Helpt Elkander" ten lokale van den heer P. Kramer. Er waren onge veer 75 leden aanwezig. .De voorzitter opende de bijeenkomst met de gewone plichtplegingen en had daarbij gelegenheid in herinnering te brengen het feit van het 25-jarig bestaan van „Helpt El kander", dat thans wordt gevierd. Hij heet den heer J. Kuiper als districtsvoorzitter welkom en deelt mee dat een felicitatie-telegram is ingeko men van' het eerelid W. van der Molen ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der vereeniging. Meegedeeld wordt, dat 25 cent in vertering zal worden gegeven plus vrij rooken. Er was hiemand, die zich daartegen verklaarde. Daarna werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Het Jaarverslag vermeldde het voornaamste van wat er i nhet afgeloopen jaar is voorgevallen. Uit het financieel verslag van den penningmeester stippen we aan, dat de ontvangsten f 2404.95 be droegen, waarvan f2355.01 aan contributie. Uitge geven werd aan ziekengeld f 1495.35 en aan on kosten bode f567.02. Het batig saldo van dit jaar bedroeg f342.58, waarmede het bezit tot f 1674.13 is gestegen Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd als penningmeester herkozen de heer Jb. Kramer met 71 stemmen en als commissarissen de heeren P. Glas en P. Wonder, resp. met 59 en 44 stemmen. Allen namen hun benoeming aan. De gevoerde bespreking omtrent contributie en uitkeering had tot resultaat, dat beide op hetzelfde bedrag bleven bepaald. Daarna werd een uitvoerige discussie gevoerd Omtrent de vraag of „Helpt Elkander" bij den Bond van Ziekenkassen aangesloten zal blijven of niet. Verschillende personen voerden daarover het woord, de een om de wenschelijkheid van aan blijven te bepleiten, een ander om het tegengestelde, te doen. De districtsvoorzitter raadde aan om voor loopig niet tot afscheiding over te gaan.. Per slot werd aangenomen het bestuursvoorstel. Dit luidde „Afscheiding van den Bond, mits er op de Dis tricts- of Bondsvergadering aannemelijke voor waarden zullen zijn, die het aanblijven wenschelijk maken. Voor dit voorstel verklaarden zich 48 leden De penningmeester liet daarna de revue passeeren liet voornaamste, dat zich in de laatste 25 jaar tij dens het bestaan van het ziekenfonds had voor gedaan. Daarna rondvraag en sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Het Centraal Comité voor Hongaarsche Kinderen verkeert in groote finantieele moeilijkheid. De Oostenrijksche regeering eischt nu een groote som voor het doorreizen van Oostenrijk, zoodat de voorradige gelden niet toereikend zijn. 630 kinderen clie gereed warén om naar Nederland te gaan, moesten op het laatste oogenblik teleurgesteld worden. Wij doen nu een beroep op uwe liefdadig heid en vragen uwe gaven opdat deze kinclëren, die reeds zoo lang verlangend uitzien, toch nog zouden kunnen komen. Zie advertentie in dit nr. VAN ALLES EN NOG WAT (Nadruk verbeiden). Wel (dan, die rijekdom hebc, weest rijk in goede werken,, En hebt een open hart omtrent een schamel mensch, Dat sal u dienstig zijn en haar den geest versterken, En brengen aen de ziel een vollen faartewensch Wie daerom rijedom heeft, die mag se wel besittien, Maer denck, o; Chris tenmensch, en welgeminidie vrient I Dat lief de van het gelt u niet en moet verhji'titen,, Want Goidt moet zijn geëert en bovenal gedient. T Daar was eens... luidt het gewoonlijk1 bij den aanvang van een sprookje en ook wij zouden met denzelfden regel ons overzicht kunnen in luiden, met di t verschil da t we in den t egen- woordigen tijd 'zetten: daar is, wel niet hie maar daar is toch ergens op den aardb 0 iemand die „ryekdom besit" en dat is eigenlijk het wonderlijkste v,an de geschiedenis,, er God door wil eeren. Wjalnt is het bijgeval \niet een Gode-welgevallig werk', als iemand zijn, zij 't jonk een bescheiden deel» wil offeren om 't meanschdom uit het moeras te helpen en weer QP „pooten" te zetten? Die iemand woont natuurlijk in' Amerika, en is 'n zekere mijh- he^üfe'Bok'. Die mijnheer heeft een prijsvraag' uitgeschreven en hij of zij die een radicaal middel aan 'de' hand wisten te doen om 't kar- retjieiTWieier óp den goeden weg te brengen, zou een 'troostprijs krijgen van honderdduizen:, dollars. Die prikkel heeft velen geïnspireerd 1 Rijp en groen hebben een kansje gewaagd en 110.000 antwoorden kwamen bij den nabob binnen. Uit alle landen der wereld stroomden de raadgevingen binnen en ook Holland was paraat! Helaas, wij hebben daarbij een figuur als modder geslagen, 't Bleef niet alleen bij nuttige weriken! Mijnheer Bok werd door onz ^andgenooten openlijk aangezocht» als ie dan toch zooveel voor de misère wilde doen» mijn heer (dinges en mevrouw die en die, die er minstens even miserabel voorstonden» de red dende hand toe te steken en wat van zijn dol lars te laten afvloeien naar deze bèklagens- ivaardigen. Natuurlijk waren ze allle van men- sichen „van 'goede familie". Vaak' was 'dit niets dan een aanloop je om den brief te beginnen, maar dikwijls stak er» althans te oordeelen naai de on'dertcefeening, (een grond van waarheid in, immers er waren brieven bij ,van advocaten» doktoren, officieren :e.d. De een vroeg geld om z'n zoon te laten situdèèren, de ander om een „farm" 'te koopen in Amerika, die een had dit smoesje, fde ander dat, maar het eihid'ivan het liedje was bij' allen hetzelfde. Zelfs mo.et een van de vijf grootste gemeenten van ons land een groot papier met mooi stadszegel aan den Amerikaan gestuurd hebben» met vriende lijk verzoek even een milloentje over te maken voor inrichting van kinderspeelterreinen en an dere geriefelijkheden. Zoolang ge eein1 woord in 't hart besluit» Zijt gij zij'n heer» naar rede en recht Maar laat gij 't door uw lippen uit» 't Neemt ,u gevangen als zijn knecht. Dit mochten deze Hollanders die onze re - putatie op zijn smalst dienden door deze schrij verij wel eens bedenken. Een paar oudjes te Giessendam hadden het evenmin van noode en toch veinsden' zij de grootste armoede, zon zelfs dat familie en ken nissen 't hunne deden om de beide bejaarde menscben het laatste restje levensdagen wat dragelijker 'te maken. Maar: Er wordt niets zoo fijn gesponnen» !Of het 'komt aan ''t licht der zonne. «en zoo geviel bet dat een1 bezoeker bij de'oudjes ee no.ud religieus boek in handen nam en door bladerde. Plots 'hield hij op want... tusschen de van ouderdom verkleurde bladen lag een. bankbiljet van '1000 gulden. Van ee'n ander oud boek maakt men uit Da len melding. Daar kwam een Statenbijbel uit het jaar 1636 onder den hamer. Koopers ge noeg »ma'ar antiquairs geen een zoo kwam het dat het boek der boeken voor f 1.60 na veel loven en bieden eindelijk werd toegewezen. Dl .gelukkige zoo heet immers de kooper 'werd den volgenden dag nog gelukkiger, toen, jewam „de kenner" en nam den bijbel voor f 150.over. Zo: oweet een sterveling toch maar nooit voor welk onverwacht buitenkansje hem vandaag of morgen vrouwe Fortuna stelt. Wie had het ooit kunnen droomen dat men om diamanten of andere edele metalen te delven niet meer naar de binnenlanden van Califomië behoeft te 'trek ken, maar 't Limburgsche slechts heeft in te trekken om in de mergelgroeven bij Nieuwen- hagen spad een houweel te steken en daar aan den bodem ontrukt, wat in the Far West zoovelen tot rijkdom heeft gevoerd. Een land bouwer komt de eer toe van deze ontdekking. Op 'n goeien dag verklaarde hij diamanten te hebben gedolven, waar, 'dat was zijn zaak, feit was hij had het edelgesteente. De man droom de koninklijke droomen over den schat» dien hij dacht gevonden te hebben en zeker meende hij/ dat deze droomen werkelijkheid zouden worden, toen een horlogemaker te Heerlen voor ©en 'twee uiterst kleine stukjes direct tien gulden gaf. Doch helaas» zjpn droomen werden wreed verstoord, toen de rijksgeologisChe dienst hem berichtte» dat er van diamant absoluut geen sprake was. Hetgeen hij gevonden had was slechts kwarts» een delfstof, die op v 1 plaatsen in Zuid-Limburg gevonden wordt. Dl .ontnuchterde diamantdelver blijft echter hop n, Hij heeft zich thans tot de regeering gewend met een geheimzinnig schrijven, waarin hjj van zijn vondst 'kennis geeft; de vindplaats blijft natuurlijk geheim. MaSaria-Bestrijding. Ten einde te geraken tot de malaria-bestrij ding door de bevolking van Noordhiollanid zelve heeft zich onder leiding en toezicht van het Geneeskundig Staatstoezicht een commissie ge vormd uit 'het W'tte en Rende Kruis. Deze commissi© is als volgt samengesteld: Dir. H. ALDERSHOF, inspecteur der Volks gezondheid té Utrecht voorzitter. Mr. A. M. LEDEBOER te Alkmaar, onder voorzitter. G. LOOMAN' te Alkmaar, penningmeester. A. M. COLljN, te Alkmaar. Mr. C. A. DE GROÖP. te Alkmaar. Dr. A. J. KORTEWEG. te Alkmaar. Dr. A. J. KORTEWEG, te Alkmaar. D. H. PRINS, ;be Alkmaar, secretaris. De commissie is onlangs te Alkmaar geïnstal leerd door den hoofd -inspecteur voor de volks gezondheid, Dr. J. Th. Terburgh, te 's Gra- venhage. Wij laten 'hier het door Dir. Terburgh gespro ken openingswoord volgen en hopen later op die malaria-bestrijding terug te/ komen. M. H., Het is mij een groot voorrecht uit naam van den Directeur-Generaal van de Volksgezond heid de eerste vergadering te openen van de Commissie voor de bestrijding der malaria door de bevolking. 'Ware Mr. Lietaert Peerbol'te niet door ongesteldheid verhinderd» dan zou hij gaarne in uw midden zijn verschenen om daar mede een blijk te geven van zijne, groote be langstelling in het doel en in het streven van de Commissie» welke door eendrachtige samen werking van 'het Witte en het Roorie Kruis tot stand kwam. Verhinderd zijnde hier zelf het woord te voeren, heeft hij mij verzocht u zijn dank te betuigen voor uwe bereidwilligheid om uwe krachten beschikbaar te stellen voor de bestrijding van een volksziekte, die de volksge zondheid in deze streken ondermijnt en in ge vaar brengt. Met belangstelling zal hij het po gen van uwe commissie gadeslaan in de stel lige verwachting, dat het aan uwe gestadige propaganda zal 'gelukken geheel' het volk van de provincie Noordholland te overtuigen van die noodzakelijkheid om met vereende krach ten een [der oorzaken van de verbreding der ziekte paal en perk te stellen. De Directeur-Generaal van de Volksgezond heid houdt zich overtuigd» dat de Commissie niet alleen zal trachten het voor oogen gestelde doel te bereiken door de daarvoor nooaig ge achte maatregelen met kracht tolt stand te bren gen» doch dat daarbij de noodige zuinigheid wordt- betracht, (die in deze tijden zoo hoog noodig is, .wil 00'k -de volksgezondheid niet in hooge mate geschaad worden door bet ziek wor den van ons muntstelsel. Het zal daarom even eens de itaak dezer Commissie zijn om steeds te zoeken naar nieuwe wegen, waardoor op de minst kostbare wijze het grootste effect verkre gen kan worden. Het tie bereiken doel staat overigens helder en klaar ivoor oogen. Dank zij de onderzoekin gen v|an 'tal van geleerden wijst het vraagstuk van de 'verbreiding der malaria, in hoofdlijnen althans, geen duistere punten meer aan. Wij weten door de onderzoekingen van Laveron reeids sinds 1880, dat een parasiet in het bloed

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1