88e J argrm* g NIEUWE DE UITKIJK Nadruk verboden. Lloyd George 'heeft wel meer neiging ge toond, zijn mond voorbij te praten. Hij is een man „die niet angstvallig overweegt, maar o\ impulsen handelt, wat een zekere frischheid aan ziin woorden en daden geeft en wat hem al. mensch wellicht heel btminn lijk kan mak. n, maar als staatsman vaak onberekenbaar, tas tig en gevaailijk. In hoeverre van zijn eigen schappen schulü zijn, aan het nieuwe, dat een Amerikaansch journalist uit zijn mond zegt t hebben opgeteekend, is nog niet precies duidt. - lijk. Het kan ook zijn, dat de fantasie den kran tenman eenige parten heeft gespeeld. Maar het waarschijnlijkst ldjKt toch wel, dat l.lovd George zich heeft laten verleiclen toi uitingen, die hij niet heelertiaal verantwoorden kan en die in de plotselinge schaduw, die z OP (de Fransch-Engelsche betrekkingen wier pen, het gevaarlijke van Lloyd George's hebbe lijkheden opnieuw demonstreeren. Men behoeft zich over de juistheid of on juistheid der Amerikaansche mededeelingen nu niet zoo heel druk te maken. Het is niet voor niets geweest, dat de Europeesche bondgenoo- ten zich zoo hardnekkig verzet hebben tegen de openbaarheid der vredesonderhandelingen, die president Wilson bovenaan op zijn vredes- program had geschreven. Er is daar te Parijs en te Versailles heel wat verhandeld en bekok stoofd ,dat het licht dezer openbaarheid maar moeilijk kan velen. En het staat wel vast, iat zoowel Lloyd George als Wilson zich hardnek kig hebben (moeten verzetten tegen de Fran sche imperialistische wenschen, die naar den Rijngrens gingen lein dat de Rijnlandbezetting eveneens door Clemenceau is doorgedreven te- tfen den zin van Lloyd George in. Maar daarom 'zegt men dat nog maar alle maal niet. 'De kunst der diplbmatiie is juist zeer nauwkeurig te weten, wat men van de daken uitschreeuwen en 'wat men in het (diepst van zijn hart begraven (mo:et. En wanneer Franschen, Engelschen en Amerikanen zich op 't oogen- hlik bp Lloyd George boos maken, dan is het in (de eerste plaats, omdat hij toont, die kunsjt zoo slecht te verstaan en in de tweede plaats omdat hij :de dingen namen geeft, die ze in het diplomatieke' spraakgebruik blijkbaar niet hebben en 'die ook niec geheel het wezen dezer dingen dekken. Wanneer Clemenceau zegt, dat hij -de heele schadevergoeding zelf betalen wil, als er een geheime overeenkomst tusschen hem en Wil son indertijd over de Rijnland'bezietti|ng is afge sloten :^dan (mogen we toch wel aannemen, dat Lloyd George 'zich daarin „vergist heeft". Maar dat neemt niet weg, dat er niet geheime be sprekingen tusschen de twee hebben plaats ge had en 'dat ten slotte Wilson tegen concessies van Franschen 'kant zijn tOiesitemming tot de Rijnlandbezet'ting heeft gegeven nog voor Lloyd George, die naar Engeland was, zich daarover beslist (had kunnen uitspreken. Die overeenstemming vond de Eingelsehe premier dus bij izijn terugkomst. En na eenig verzet heeft hij er zich bij aangesloten. Maar in zijn herinnering leeft blijkbaar nog uitsluitend het beeld van de buiten hem om gesloten, overeen komst, waartoe hij lacer toch zelf toetrad, en die hij nu als geheime overeenkomst brand merkt. Hij heeft trouwens zelf zijn onvoorzichtig heid bemerkt en trateht zijn woorden' in te flikken, waarbij de Amerikaan hem zoo goed mogelijk behulpzaam is geweest. En MacDo- nald, die Llbyd George de Fransche documen ten gestuurd had, welke de Fransche regeering na goedkeuring 'der Engelsche wilde publieee- ren en die de oorzaak werden van al deze herrie, is blijkbaar ook geschrokken en heeft zich gehaast Engeland bij den Franschen bond genoot te verontschuldigen. De twee (waren ook juist, dank zjj MacDo- nald's hartelij'ken 'brief, zoo mooi samen op dreef geraakt. De kwestie van1 de Pal'tz scheen door Frankrijk's houding in den Rijnland-com missie, opgelost, althans voor zoover het een kwestie tusschen Engeland en Frankrijk was, want de 'bevolking van de Palts zucht nog altijd onder de terreur der door de Fransche bajo netten gesteunde separatisten en de Duitsche regeering krijgt nul op het request, wanneer ze zich te P;arijs over Frankrijk's, door Clive's rapport vast gestelde -houding in de Palts be klaagt. En over ide blokkade van de Engelsche zone om Reulen scheen men het ook wel eens te zullen worden. Bovendien schreef men elkaar •hartelijke epistels. Eli bij de commissie van des kundigen gaat alles voorloopig nog van een tóen (dakje. Het is alleen maar jammer dat het Europeesch herstel en de Europeesche Vrede hij al die vriendelijkheid voorloopig nog geen baat zullen vinden. De eerste commissie die meer in het bijzon der met het onderzoek Daar üuitschlantis iinan- deelen toestand en het herstel van zijn finan- H:-:I 'fv;n".vacht ErTsst'is,'heeft ecu plan klaar'. Voor een Dunscuc coiUim-^Lauk, aie ergens ht h,ei buitenland, waarschijnlijk ons land of Zwitserland gevestigd 'z'pu mpeteri zifn; die züw moeten samenwerken met de goudbank, die Dr. Schacht, de president van den Duitschen Rijksbank wil stichten en van welke werking men de stabilisatie van het Duitsche betaalmid del verwacht, wat dan de eerste stap is naar een evenwichtige begrooting en het herstel der finantiën. Maar er moet nog heel wat water door den Rijn loopen voor die bank er is en daarna nog heel wat, voor zijn werking de Duitsche finan ciën heelt hersteld. En intusschen begint de rentemark, die men met succes had ingevoerd ter vervanging van de waardeloos geworden papiermarken, al weer bedenkelijk te wankelen wat een nieuwe catastrophe te duchten geeft, en 'de 'kans op het succes der goud- en com- missiebanken aanmerkelijk (doet verminderen. Een geluk daarbij is feitelijk, dat de franc de beweging van Ide mark nauwkeurig begint te volgen, omdat zoodoende de Franschen all er - •duidelijkst gedemonstreerd wordt, dat hun ii- nancieele toestand, evenals die van geheel Eu ropa, en 'de hunne nog wel in bizondere mate, meue van Duitschlands toestand afhankelijk, is en het idus hun eigen belang is aan Duitsch lands' herstel mee te werken. Aanvankelijk had (de publicatie der Fransche regeeringsplannen de dalende beweging van de franc gestuit. Maar de besprekingen in de Fransche Kamer hebben blijkbaar de interna tionale finantieele wereld weer tot andere ge dachten gebracht en overtuigd, dat deze plan nen nog niet voldoende zijn om Frankrijk's finantiën in (evenwicht te brengen. Het -schijnt nu wel zeker, dat Poincaré zijn iinantieele plan nen zal kunnen doorzetten. Maar vandaar naar het herstel van het finantieel evenwicht is nog een heele rek. •- Maar bovendien' ds het duidelijk dat Frank- rijks .eigen politiek dat herstel' tegenhoudt, eer stens doordat ze de Fransche begroeting tt zwaar met militaire uitgaven belast, in de twee de plaats omdat ze vooral ook door de Rijn en Roerbezetting het (ontvangen van de schadever goeding van Diuitschland verhindert en in de. laatste plaats omdat ze het- -herspel van Europa, en daarmee oo'k het finantieel herstel' der we reld tegenhoudt. Misschien zou het niet kwaad, zijn' ,!dat Poincaré en MacDopald daar ook. eens; over praatten. En mogelijk kan iets van Lloyd George's impulsiviteit en openhartige los lippig'heid MacDonald daarbij geen kwaad doen '26e Jaarvergadering yan de Tuinbouw-Ver- •eeniging „Waarland en Omstreken" op Dins dag 12 Febr. des avonds 7 uur in het café van den heer W. Dekker te Waarland. Aanwezig waren 14 leden. De voorz. tie heer P. de Jong Tz. opent de vergadering met de volgende woorden: Mijne Heeren, Hielden wij het vorige jaar onze jaarvergade- rring in een aangename stemming, dat kon alleen zijn por zaak vinden in ons 25-jarig jubi leum. De prijzen Ider producten waren toen van dien aard, dat wij met één woord konden zeg gen: „Ons bedrijf is niet looneind". Thans 'kiumiyen. wij pok in een goede -stemming zijn «om de zooveel betere prijzen der tuinbouw producten. Waren wij bevreesd dat Duifschland ais af zetgebied voor ons geheel verloren was, ge lukkig is idat niet zoo. Duicschland is thans voor ons leen heele goede afnemer. Daar -deze verhoogde prijzen al dateeren van af begin Januari, mogen wij vrijuit zeggen: „Elke bouwer maakt thans een goed jaar." We mogen ons zeer gelukkig achten, -Jat het vorig jaar faoor tussohenkomst der Prov.. Com missie hét tuindersorediet in 't leven is geroe pen. Het is mij 'bekend dat verschillende tuin ders er door gered zijn. Mijne heeren, wij hebben thans negen punten op jonz-e agenda. Ik hoop dat wij deze weer op een (aangename en zakelijke wijze zullen behandelen. j Met een (welkom aan de aanwezige leden f» |de pers verklaar ik deze vergadering voor geopend. Hierna worden door den Secretaris, den heer Renaud, de notulen van de vorige vergadering gelezen, welke (onder dank worden goedge keurd. I Ingekomen stukken en mededeelingen. De voorz. Idoet mededeeling'dat hij is aange steld als correspondent voor den Plantenziekten kundigen Dienst. Die heer S,. Groenveld doet mededeeling, dat de inventarisatie bij den Noordermarktbond aangaf een totaal wagons groenten van: 425 wagons rooide kool 210 gele kool 975 v,i deensche witte kool 53 uien, 80 peen. Einde J anuari 'waren yerzqinjdein 228 wagons roode kool 279 deensche witte kool 98 gele kool 10 peen 8 uien. Bedroeg het vorig jaar de omzet over Januari f 85000, thans 'bedraagt de omzet f 410.497.96. dus een omzet van ruim f 325000 meer. De omzet over de volgende kalenderjaren was- 1915 1.088.209.97 1916 1.865.939.13 1917 4.690.104.13 1918 4.740.728.19 1919 3.740.748.08 1920 2.116.348.28 1921 3.388.413.72 1922 2.008.783.05 1923 1.721.291.30 Hierna wordt door den Secretaris het Jaar verslag gelezen, dat wij hier laten volgen: Jaarverslag van filé Tuinhouwvereeniging „Waarland en Omstreken" over het jaar 1923. Zooals reeds op de oproepingskaart voor deze vergadering gemeld is, viert onze ver eeniging thans jhaar 26en verjaardag. Ook thans meent zij Iwèer met voldaanheid terug te mogen zien op ihet afgeloopen jaar. Wel is waar is het aantal vergaderingen niet bijzonder groot geweest, de leden zijn slechts tweemaal bijeen geroepen, terwijl Eet bestuur vijf maal bijeen kwam, doch (we weten wel, 'dat, waar geen brandende zaken te bespreken zijn, het niei gemakkelijk is een voldoend aantal leden ti vin-den, dat de vergadering bijwoont. Toch moge ook weer uit dit verslag blijken, dat de vereeniging niet slaapt. In de eerste plaats heeft de heer Jb. Bi. de Jong 'een gedeelte grond beschikbaar gesteld tot het houden van eene demonstratie met de spitmaclrne. Alhoewel de uitslag niet van dien aard was-, idat de machine den arbeider ver dringen zal', kon toch eene vergelijking wor den gemaakt tusschen machine en handenar bei(Js.De 'opbrengst van -het. proefveldje stond t zelfs iets achter bij dien van het met de hand gespitte. Ten (tweede heeft het bestuur in overleg met den controleur (van den Plantenziektenkundigen Dienst ee'ne demonstratie -doen houden van dt aardappelziekten ten velde zichtbaar. Hieraan •pramen een twintigtal belangstellenden deel. Plet ,nut bleek (reeds dadelijk, daar niemand is heen gegaan zonder de overtuiging iets nuttigs ge hoord, gezien 'en geleerd te hebben. Vervolgens heeft ide Vereeniging -deeïgeno men aan de aardappelkeuringen t-e velde, ten (einde Ide leden in de gelegenhdid te kunnen •keilen hunne producten gekeurd te krijgen op ziekte vrij -en 'zuiverheid. Dat er zoo weinig deel nemers waren is het beste bewijs, dat de teelt nog niet is-, wat zij wiezen moet en dat hierin nog heel wat te verbet-eren en te leeren valt Het is voor mij al zeqr moeilijk aan te nemen, dat iemand niet zal fciten keuren, als hij voor zich zelf denkt prima teelt te -hebben. De gelegenheid voor gezamenlijke inkoop van bestrijdingsmiddelen stond natuurlijk weer open. Het aantal leden bleef vrijwel gelijk en is zelfs nog met een tweetal toegenomen. In het vaste vertrouwen, dat onze Vereeni ging zich fmag blijven handhaven en in het 'belang van ihare leden in eene behoefte mag blijven voorzien eindig ik dit verslag met dti beste wenschen voor het vólgende jaar. Rekening van den Penningmeester. De ont vangsten hebben (bedragen f 197.47. In kas was hij oen aanvang van het jaar f 315.13; geeft een totaal van f 547.60. De uitgaven hebben bedra gen f 250.66- Zooaat in kas was een bedrag van f296.94, terwijl er tevens nog 45 K.G. Ko pervitriool in voorraad is. De rekening 'door de heeren Klaver en Van Schagen nagezien, wordt in orde bevonden en onder dank van den voorz. goedgekeurd. De voorz. zegt hiterna 'dat de heer Jb. de Jong, penningmeester, (üoor omstandigheden gaat vertrekken. 18 Jaar lang is hij lid geweest van de vereeniging, waarvafi 7 jaar bestuurslid. Ik dank u voor hetgeen 'door u voor de ver eeniging i's gedaan en hoop 'dat het u in -uw nieuwe omgeving wel moge gaan. Ook mijn vader, idie 25 jaar lid van de vereeniging js geweest, zal zijn laatste levensdagen slijten in Nieuwe Niedorp. Ook voor hem hopen wij, dat het hem goed moge gaan. De penningmeester 'dankt voor deze woorden ■en verklaart lid te blijven van de vereenigiing De secretaris, de heer Renaud zegt, dat het 'pieker allen leed doet dat 2 leden uit de ver eeniging gaan vertrekken- De oude heer De .Joing is (niet alleen vanaf de oprichting lid ge weest, maar heeft tevens medegewerkt aan d.. oprichting van de vereeniging. Daarom stel ik faan de vereeniging voor, hem te benoemen tot eerelid (applaus Die voorz. idankt den heer Renaud en de vergadering voor de belangstelling, zijn vadei betoond. Bestuursverkiezing (aftr. S- Groenveld en 1 vacature). De eerste stemming 'heeft tot uijtfel'ag dat de heer S. Groenveld met 13 stemmen wordt herkozen, die deze aanvaardtonder dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De tweede vrije stemming heeft tot uitslag: Klaver 7 stemmen, Volkers 5 en Jonker 2 st. De herstemming tusschen de heeren Klaver en Volkers gehouden, heeft tot uitslag, dat de heer Klaver met 13 stemmen wordt geko zen, met 1 stem op den heer Volkers. Óok de heer Klaver neemt zijn benoeming aan. Het salaris voor het bestuur blijft in totaal gehandhaafd op f45. Jaarverslag van den Keuringsdienst. Dit verslag is reeds eerder in ons blad opge- nomen. Besloten' Wordt met de keuring door te gaan, terwijl weider als Commissielid wortft aange wezen de voorz. de heer P, de Jong Tz'. Thans wordt idoor den heer S. Groenveld voorgelezen het verslag van de vergadering yan den Proeftuin te Alkmaar, dat ook reeds eerder in ons blad is opgenomen geworden. De Cultuurplannen van iden Proeftuin zijn voorr dit jaar als volgt: Er zijn 1000 K.G. Schotsche iquizenpooters, waarvan geselekteerd wordt en waarvan ge tracht wordt naar soortverbetering. Zaailing, kruising en selektie van wnityleesch- aardappelen ter 'bevordering van den handel op Engeland (ook soortverbetering). De leden kunnen hiervan wat pootgoed betrekken. Ook is bij den proeftuin aanwezig een par tijtje schotsche muizen die, belangrijk vroeger, komt 'dan de tegenwoordige; wordt uitgepoot. 25 partijen roode bewaarzet'kool, terwijl ge tracht wordt deze door zelfbestuiving te ver edelen. Van de bloemkool zijn 2 partijtjes zuivere Delftsche Leoerf laanwezig; 8 partijtj.es Lecerf Proeftuin; 1 partij Haagsche vroege en 1 par tijtje Langedijker, waarvan de planten in potten staan en straks worden uitgezet om zaad te winnen (ook door ztelfbestuiving). Van die -Lecerf Proeftuin is; nog zaad -beschik baar voor 'de leden. Witlof is 5 partijen, geselekteerd zaad, aan wezig, wordt uitgezaaid en op een vroege aard- appëlenveid uitgeplant. Van dit zaad is nog verkrijgbaar, voor leden tegen den iko,stenden prijs (zeer geschikt)Ook wordt er selektie toegepast op uien en wortelen. Ook wordt getracht van bastaard roode en bastaard Deensche witte een soort kool te krij gen 'die geschikt is voor den handel. 400 ramen zijn bij den Proeftuin aanwezig die nu bezet zijn met kool en bloemkoolplanten in potten, en wanneer de ramen vrij komen, wor den ze bezaaid met meloenen, en aambeien, om te trachten de kankerplekken in aardbeien te bestrijden; 'en ook -door selektie van soorten slaooonen. De vooorz'. dankt den heer Groenvel^ voor ^ijn verslag, waarna aan het bestuur machtiging wordt verlotend lid te worden van den Proef tuin, wanneer de contributie niet te hoog is. Voorstellen voor de Alg. Verg. van den N aoraermarktbond. Op voorstel van den heer F. van Schagen, zal ide volgende motie opden beschrijvings- brie fworaen gebracht: de Vereeniging „Waarland en Omstre ken", in Vergadering bijeen op 12 Februari, in caté Dekker spreekt ten strengste haar afkeuring uit, over het optreden van den keurmeester; verzoekt de Commissie van Beheer, maat- regekn t-e nemen, nat verandering kome in zijn wijze van optreden. Nattere toelichting op de algemeene verga dering. i Door een Ider leden wordt nog gevraagd naar het verloop ider inventarisatie, waarop de voorz-, mededeelt, dat deze het vorig jaar goed is v-er- loopen. Jammer echter dat er nog leden zijn, die niet volaoende hunne medewerking verke nen. Benoeming afgevaardigden naar de algem. vergadering. Hiervoor worden benoemd de heeren F. van Schagen en voorzitter. Rondvraag. Gewezen wordt op de bascules, waarop voor zitter zegt Idat 'dit een onderwerp van oespre- king zal uitmaken in de Comm. van Beheer. Nog wordt gewezen op den slechten toestand waarin hier (de wegen verkeeren, waarbij wordt gezegd idat deze slecht worden onderhouden. De beer Groenveld doet mededeeling, dat een paarde'npad zal worden gemaakt vanat Vol kers tot aan Jb. B-lankman- Beslot-en wordt een request te zenden aan het Bansbestuur, op Welk schrijven auhaeste zal women gevraagd van de vereeniging L. T- B. en van het Poluerbestuur. Die rondvraag niets meer opleverende, gaat voorz .tot sluiting over en valt onteer een woord van .dank aan leden en Pers voor het gezellig samenzijn de hamer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1