de Fa. P. Th.YPMA, Donderdag 21 Februari 1924 88s J;i&rgat> g van een PIANO of ORGEL HO 22. lairfciKQ. Yftkeraiii si NIEU WE DE UITKIJK 'Nadruk' verboden. De heer Troelstra heeft in. de Tweede Kamer gezegd ,dat de toestand begon te beteren en zidh weer 'lichtpuntjes in het verschiet begonnen te vertoonen. Laten we 'het hem helpen hopen. "Men gelooft zoo graag, wat men wenscht. En bet is- dan ook geen wonder, dat zelfs de Duit- s'dhers, Üie ide algemeene narigheid wel' het ge weldigst aan (den lijve ondervinden, trachten de toekomst minder donker in te zien en den uitzonderingstoestand opheffen. Maar voorloo- pig schijnt itoch vooral' de hoop onze oogen zoo te scherpen fcjat. wie een rooskleurigen "toestand ontdekken. Misschien moet de toestand no.g slechter en ide. hoop daardoor nog vuriger wor den, willen we werkelijk de 'handen eendrach tig uitsteken lom die gehoopte toekomst tot een blij heden te maken'. Op ide audiënties, die president Miller and aan 'dein nieuwen Duitschen gezant verleende om hem zijn geloofsbrieven te laten aanbieden, heeft hij in antwoord op de toespraak van den Duitscher er nog eens aan herinnerd, dat Frank rijk vast besloten is niets af te staan van de rechten, die (dn verdragen hen waarborgen en het o,ude,oorlógszeer nog eens opgehaald door te zeggen: uiterst vredelievend heeft de, Fran- scbe democratie, toen zij er 'toé gedwongen werd, getoond, dat zij bereid was tot alle offers om met haar eigen onafhankelijkheid de vrij heid van ide wereld te verdedigen en te redden. Daar spreekt nog niet de geestesgesteldheid uit, die thans de wereld redden moet. We heb ben langzamerhand een beetje een ander in zicht gekregen in ide oorzaken van den oorlog. En zoo al Frankrijk en Milferand nog de oude y oorstelling willen handhaven, is het noodig deze legende van' Duitschland's helsch, boos aardige bedoelingen en der Entente blanke on schuld telkens weer op den wieg der toenade ring plaatsen en 'het herstel te belemmeren door (de Conclusies, die men uit deze voor stelling trekt? De Fransehen konden beter door hun daden en hun' krachtig toonen, dat bet hun werkelijk om de vrijheid en het welzijn der wereld is te Üoejn geweest. Maar zij schijnen er zich juist toe gezet te hebben de wereld van bet tegen deel te overtuigen. Want niet zoodra maakt men een nuttig plan om Dukschland op de been te helpen, zooals wat thans door de com missie van deskundigen wordt overwogen met goede kans van slagen, of ze maken zich al' ongerust over Duitschland's toekpmstigen voor spoed en over het feit, dat bet zijn .geld eenmaal' pp goudbasis geregeld, een grooten voorsprong iou krijgen op de geallïëerden, die onder schul den gebukt gaan en elk oogenblik voor de in- akking van hun wensoh vreezep. En de gees tesgesteldheid, die in deze vrees 'tot uitdruk king komt, is ernstiger belemmering nog voor het herstel der wereld dan die, .welke zich in Millierand's woorden uitsprak. Wjjlen B'onar Law heeft .'het al .gezegd en Baldwin, de vorige eerste minister van Enge land, heeft het herhaald, dat Frankrijk kiezen moest tusschea schadevergoeding en Duifsch- and's machteloosheid, omdat de .eerste, alleen door middel van Duitschland's herstel en bloei te bereiken was, maar dat het wel vaak scheen, plsof die leuzen steeds ten .giinste van Duitsch land's machteloosheid aangeheven w-erd,en. De consequentie van die leuzen hebben de Engel- scbe ministers niet, althans niet offljciëel, ge trokken. Maar ook Frankrijk heeft dat tot nu toe niet willen doen. En wanneer er momen teel eenige nieuwe roep is voor het wereld - herstel, dan is het waarsijnlijk wiel vopral hier om, dat ide FransChen deze consequentie begin - nen te begrijpen en inzien, dat de toestand van hun land hen verbiedt ze te aanvaarden. De daling van de franc, hoe noodlottig ze ook voor. Frankrijk moge zijn, schijnt Europa neiuwe hoop te beloven, omdat Frankrijk thans begint te begrijpen, dat het de. schadevergoe ding iniet innen kan en dus geen vrije keuze mc*er heeft, maar Duitschland's herstel ter wine van het eigen leven, aanvaarden moet. Fm lm v te uitingen van vrees voor Duitsohland s nieuwe VcX)r&Poed' 200als die ,in de Temps' f1 SS Fra"«sche ,blaiden voorkomen, spreek i S ïög het laatste verzet tegen de onvermij delijkheid der keuze ulL Frankrijk wtoriebht Duitschland s machteloos heid heeft die onvoorwaardelijk noodig, wil het tijn huidige positie kunnen handhaven Maar idie machteloosheid beneemt hier alle uu- iCht op schadevergoeding en bedreigt het voprSnde daling van de franc getuigt het met een toekomstig bankroet. Zijn eigen economische machteloosheid, die daarvan het j gevolg moet zijn, moet ook op zijn politieke machtspositie influenceer-en ten dit te eer, waar de politieke machtsverhoudingen zich reeds «enigszins ten ïiadeele.van Frankrijk wijzigen. Zoo zoekt Frankrijk' een nieuwen weg. En het is niet ift ide eerste plaats door de nieuwe finan- tiëele maatregelen, waarover de Fransche Ka mer zeer ten nadeele van den finantiëeleo toe stand 'van hét land, maar niet uitgepraat raakfti, maar door een wijziging in zijn buitenlandsche politiek, dat Frankrijk de daling van de franc en haar formeele gevolgen tracht te keer en. Hieeft mr. Troelstra daaraan en aan de nog voortgaande daling van de franc gedacht, toen hij van hoopgevende teekenen sprak? Maar de nationale trots is koppig. En 'het zal1 nog een harden strijd 'kosten, voor de Franschen van het ideaal een-er Europeesohe hegonomie heeft afgezien en bet ruilen gaat tegen het vooruit zicht op een aan de grootte en de levenskracht van het Fransche volk evenredig en dus slechts zeerr bescheiden plaats op het Europeesche vasteland. Wat we zien in de houding ten opzichte van Ide commissie van deskundigen en van hare plannen ten bate van Duitschlanid bewijst het. Maar idat ide gedachte aan de mogelijkheid eener andere keuze dan die Baldwin en Bonar Law meenden te zien, niet meer plompweg wordt afgewezen, blijft een gunstig voorteeken. Dat ze bet niet meer Wordt, dat de FransChen in elk geval, zoo ze hun doel nog niet opgeven, een andere weg naar het bereiken zoeken, be wijst ook de werkzaamheid der Rijnland-com missie in Ide Paltz', die het einde der separa tistische regeering beteekent. Toen de Fran schen hun stem aan de separatisten onttrok ken, heeft jde zoo lang geterroriseerde bevol king op de heer-en -separatisteneen bloedige wraak genomen, waarin de opgekropte haat zich ontstellend duidelijk uitsprak is aanleiding geworden voor 't uitzenden eener bijzondere onderzoekingsoommissie, waarin een Engelsch- man, een Franschman en een Biel'g zitting hou den. En Ide aanvankelijke resultaten van dit onderzoek hebben feitelijk al tot herstel van ide wettige overheid in de Paltz geleid. Het is voor de Franschen ongetwijfeld een harde noot geweest om te kraken. Maar het is goed als vooroefening. Want ze zullen nog heel wat hardere te kraken krijgen, wil' de nieuwe hoop werkelijkheid worden en Frank rijk met Europa den nieuwen weg tot het her stel1 vinden, dien we onvermijdelijk op moeten. Het koopen is een zaak van vertrouwen. Bij plannen tot aanschaffing wendt IJ tot Lang-estraat 69. Gratis inlichtingen. Concurreerende conditiën. UIT DEN OMTREK iWARMENHUIZEN. Nutsavoitd. Maandagavond hield lie plaatselijke afdeeling van de „Mij. tot Nut van 't Algemeen", haar tweeden nutsavond in dit seizoen, van welken avond wij reeds bij voorbaat kunnen zeggen, Idat zij boven ieders verwachting zeer anime-e- rend was en geheel werd uitgevoerd door de leden der v-ereenigang zelf. Bij Ide opening van den avond heette de Voorzitter Ds. 'Oterdoom de aanwezigen;, die in grooten getale waren opgekomen, van harte welkom en wekte degenen, die nog geen lid der vereeniging waren, top alsnog l'iid te worden van Ideze nuttige instelling, welke vooral door. ex- ploiteeren van diverse cursussen en leeszalen, traCht, invloed uit te oefenen op'de opvoeding, het onderwijs, de veredeling van volksbegrip pen en de verheffing, zoowel van het arbeids vermogen als Van den levensstandaard. Daarna wordt teen begin gemaakt met 'het keurig opgestelde programma, bestaande uit 11 nummers, welk programma door de rappe handen' van eenige jonge dames. spo,edig o,ver ide zaal werden verspreid. Ten eerste ikregen we eenige muzieknummers be 'hooren van viool en plano en werden deze stukjes door Ide dames Swan en Pastoor keurig uitgevoerd. Een drietal zangnummers, gezon gen door 6 dames vielen eveneens zeer in den smaak van 'het aandachtig luisterend publiek. Ook de familie Sevenhuijsen gaf een muziek nummer ten beste mét piano, viool en violoncel, terwijl de 'heer Mink en echtgenoote een drietal liederen zongen (die daarmede eveneens een hartelijk applaus oogstten. Voor de pauze kregen we nog een blijspel in één bedrijf te hooren, opgevoerd door 7 dames en (2 'heerett. Het stuk was getiteld „Een zegen des 'Hemels". In dit tooneelstukje deed vader Koekoek allé mogelijke moeite, zelfs door het plaatsen van een advertentie om van zijn 6 huwbare dochters af te komen, doch door een mystificatie, ontpopte de eenige reflectant pp de advertentie zich tenslotte als de reeds lang verloren zoon en legde deze zelf beslag op die bushoudster ivan zijn vader,die daar door de eenige kans om voor de vierde maal te trouwen, zag ontnomen. Dit stuk werd keurig en vlot uitgevoerd, de lachsalvo's waren niet van (de lucht en raakte de aanwezigen aan de diverse clubtafeltjes gedurende de pauze in een opgewekte stemming. Na Ide pauze kregen wé nög een muzieknum mer van viool en piano, welk nummer voor amateurs zeer verdienstelijk werd ten uitvoer gebracht. Vervolgens zong de 'heer Slikker een paar liederen van Dirk Witte, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Ook' het tooneel stuk getiteld „Landelijk Concert" werd onder Jëiding van iden heer P. Sevemlhuijsen keurig uitgevoerd en werd om dit komische stuk sma kelijk gelachen. Daarna kregen we nog een koniisch duet en een kerstmislied van Mejuffr. Pastoor, waarnaar met aandacht werd geluis terd. 'Die artisten-revue, opgevoerd door 3 dames en 5 beeren', wekte weder de groote lachlust o; pvan 'de aanwezigen en viel de spellers, in het. bijzonder „Flipje" een hartelijk applaus ten deel .Tenslotte tWerd door 8 dames hog een. revue opgevoerd, getiteld „Leve de Solidari teit", waaruit bleek 'dat de melkboer, veld- wadhter en dienstboden het allen roerend met elkander eens waren. De dames ontvingen dan ook een hartelijk applaus voor hun kranige prestatie. Daarna sloot de Voorzitter met een hartelijk woord van dank' aan de commissie en aan allen, die hebben medegewerkt om dezen avond zoo schitterend 'te doen slagen, de bijeenkomst. OUDE NIEDORP. Naar wij vernemen heeft de heer J. Mijts 'zijn boerenplaats', groot ruim 11 H. A., onder bands verkocht, om den heer G. Ursem te Hoogwoud. EENIGENBURG. Dinsdag vergaderde de tuinbouwvereen. „De Noord-West" alhier in 'het café van den 'heer J. Doom. Door voorz., den heer L. Teensma, 'werd de vergadering met een woord van -wel kom aan de leden en pers geopend. Voorz. me moreerde 'de vergaderingen der laatste 3 jaren •welke gehouden werden in slechte finantieele tijdien met even slechte vooruitzichten, hetwelk dan ook tot oorzaak had dat jeremiades ge boord werden. Thans is het gelukkig beter, de prijzen zijn best en het vooruitzicht is ook beter. Gelukkig zegt voorz. is de regeerimgbe- ooging in Engeland door de tegenwoordige Labourpartij welke thans aan het roer staat, afgesprongen en behoort de op het oog heb bende protectie aldaar gelukkig weer tot het verleden. Ook Duitsdhland begint zich ruimer te bewegen, zoiodat 1924 ons weer alle moed op een voo rons bedrijf loonend jaar in uitzicht stelt. Door den Secr., den heer P. Bood, werden hierna ie notulen gelezen en onder dankzeggen goedgekeurd. Dootr voorz. werld medegedeeld dat het met 'het afgeven van concent-en tot uit ide hand ver koop van groenten en met het naveilen van groenten in goede banen gaat voorts dat de centr. vereen, bascules had aangekocht welke door koophandel voor geringe prijs gehuurd klonden worden. Uit Ide rekening van den penningmeester, de heer A. Mo.tieiman, bleek een ontvangst van f 144.36 uitgaaf f228.60, madeelig saldo f84.24- Bij monde van den heer C. Dekker wordt de rekening goedgekeurd. Voorz. zegt dat ook hier evenals overal, gesukkeld wordt met een tekort maar hoopt dat dit aangevuld zal wor den door die Centr. vereen, welke, gezien de grpptie omziet in geld, 'denkeÜjk in staat zal zijn om ide gewone uitkeering, zijn. 7- f- V pl.m. f 100 aan ons uit te k'eeren. Hierbij komit nog. f 24 rente, zoodat bij ontvangst, ide armoe buiten de deur staat. Zoo wij ons hierin, vergis sen, zullen naar andere middelen mo,eten wor den gezocht. Door den secret, wordt hierna een keurig jaarverslag voorgelezen1, waaruit wij aanstippen dat bet aantal leden op 1 Jan. 1923 bedroeg 108 en heden gedaald is tot 81. Bij die gehouden bestuursverkiezing werden Ide aftredende heeren P. Bood, W. Meijles Az. en P. Blom herkozein, terwijl de heer A. Not- telman, aftredend bestuurslid van het Centr.. bestuur als :zoodanig eveneens werd herkozen. Bij de bespreking vaststelling salarissen der- functionarissen is dit gebleven f25 voorz., f40 secr. en 'f 15 penningmeester. Hierna 'had uitbetaling van rente plaats ter wijl besloten werd om, zo ode Centr. vereen, ons de toegedachte uitkeering doet toekomen, weder een paa raandeelen zullen worden uitge loot. Voor He Al-gem. vergadering werden geen voorstellen gedaan. Bij bespreking zetkoolrege- ling, welke doo reen hiervoor aangewezen com missie werd uitgevoerd voor de som van f 15, werd door het bestuur, hij wijze van bezuiniging voorgesteld dat deze (het bestuur) de regeling Voor 1, jaar. v-oor niet wilde doen. Dit vond .ech ter geen steun, zoodat de comm. haar brood winning behoudt. B-ij de. rondvr. wees de heer. G. Kies ier op dat de verpakking onzer groente, welke naar Amerika wordt verzonden, zooveel te wenscheln (overlaat en deze soms verpakt in oude couranten per krat worden verzonden,, vloeipapier zo uhet product een veel aanlokke-, lïjjke raanzien -geven. Voorz. deelt mede dat nog veel' aan verpak king'etc. mankeert, maar er wordt steeds naar. gestreefd -dit te verbeteren. Hierna wordt id,oor voorzitter de vergadering piet een toepasselijk woord gesloten. EENIGENBURG. Het woonhuis met veestaling van Mej. (de Weid. J. Filme alhier, is bij publieke verkoor. ping in leigendom overgegaan op den beer G. Stoop van Tuitj-enhorn voor de somma van f 1025. HEERHUGÖWAARD. Een uitgebreid onderzoek door rijks- en ge- -mieentiepolitie van hier en van elders, naar aan leiding van (verschillende diefstallen van kip pen en eenden in onderscheidene gemeenten, beeft er toe geleid, dat bij zekeren K. aan den Westdijk alhier een aantal dezer dieren is terug gevonden', althans lals Ide hennen door verschil lende bestolenen (zijn herkend. Dit leidde 'tot de arrestatie Ivan K. Het vermoeden, dat meer deren aan idezie diefstallen niet vreemd waren, leidde tot verder onderzoek met 'het. gevolg, dat mede in arrest zijn gezet zekeren O. en B;. wonende aan Iden Langendijk. Aangezien nog een aantal die-ren ontbreken en wellicht ook nog van vermissing geen aangifte is gedaan, wordt het onderzoek nog steeds voortgezet. SPORT EN WEDSTIRJDEN N. Hl V. B. V 'Uitslagen Zondag 17 Febr. 4A Heiloo 1Alkmaar 3 43 Rood Wit '2—V.A.F.C. 3 1—1 Holland 1Vrone 1 03 D.T.S. 1—Gr. Schermer 1 1—0. Schoor! 1—Koedijk 1 1—0. 5'A. D.T.V. 1—Vrone 2 3—1 D.T.S'. 2—Oudorp 1 1—3. Programma Zondag 24 Februari. 4A. Alkmaar 3—DLT.S. I, 12 uur v. Kalken. Holland 1—Rood Wit 2 Snijders Gr. Schermer Schoprl 1 A. A. Mol Koedijk 1—V.A.F.C. 3 BeauChampt Heiloo 1—Vrone 1 de Graaf. 5A. Vrone 2—Biergen 2 Mantel Indie'n geen tijd vermeld beginnen alle wed strijden om 2 uur. Competitie-stand Klasse 4A. Bijgewerkt tot en met Zondag 17 Febr. gsp. gw. gl. vrl. p. v. t. gem. Vrone 1 15 13 2 0 28 60-8 1.87 Heiloo I 13 11 2 0 24 39-12 1.85 D. T. S.I 10' 4 21 4 10 18-15 1 Rood Wit II 10 4 2 4 10 16-26 1.— Gr. Schermer I 9 3 2 4 8 25-23 0-89 Holland I 11 3 2 6 8 13-26 0.72 Schoorl I 12 3 2 7 8 15-25 0.67 V A. F C. III 15 3 3 9 9 23-33 0 60 Alkmaar III 11 2 2 7 6 15-35 0.55 Koedijk I 10 2 1 7 5 4-25 0.5Q

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1