^Vergaderingen VISSCHERS-VEREENIGING AFD. „GEESTMER-AMBACHT" 1 VAN DE NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ. Vergadering van bovengenoemde vereeniging op Vrijdag 22 Februari 1924, des namiddags 2 uur, ten huize van den heer P. Kuilman te Oudkarspel. Aanwezig zijn 20 leden. De voorzitter, de heer E. Vlug, opent de verga dering met welkom aan de aanwezigen. Spr. heet in het bijzonder welkom den heer Hart, opziener der Visscherijen, en de Pers, daarbij den wensch uitsprekende, dat de besprekingen in aangenamen toon mogen worden gevoerd. Dc opkomst is zoo gaat voorz. verder niet groot, maar de belangstelling wordt steeds min der. Van het gebouw dat wij voor 1921 hadden opgetrokken, is geen steen op zijn plaats gebleven. Na de verzouting van 1921 hebben wij geen na tuurlijke vischteelt meer gehad. Er is in de eer ste jaren geen brood meer te verdienen met vis schen. Alle visschers zijn bezig andere werkzaam heden te zoeken. Maar de natuur moet ons thans bijstaan, anders gebeurt er niets. Het is jammer, maar er is niets aan te doen. Wij mogen dan ook thans gerust spreken van visschersnood en daar moéten jaren overheen gaan alvorens alles weer in orde. Mogen er dan ook wedei voor de vis-, schers andere en betere tijden aanbreken. t De notulen hierna gelezen door den secretaris P. (Glas, worden onder dank goedgekeurd. Bericht is ingekomen, dat noch de inspecteur Brouwer noch de visscherijconsulent Van Baaren de vergadering kunnen bijwonen. Hierna wordt door den secretaris voorgelezen het 'Jaarverslag. 1 Uit dit verslag blijkt dat er het afgeloopen jaar niet veel is voorgevallen. Er is bijna niet gevischt De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat er meer water was dan viscli. Er zijn gehouden 2 leden en 5 bestuursvergaderingen. 2 leden hebben be dankt,! is overleden, terwijl 1 nieuw lid is in geschreven.. Het ledental dat 83 bedroeg is alzoo teruggeloopen tot 81. De vereeniging verkreeg 1 bus snoekbroed en 1 bus karperbroed. Het water van de banne Koedijk is op de nieuwe voor waarden. Sint Pancras en Oudkarspel stonden op de oude yoorwaarden het water aan de vereeniging af. Oudkarspel echter tot 1925, daar dan het wa ter overgaat aan de banne. Het vischrecht voor de ringsloot, zal aan Raaksmaa* moeten worden ge vraagd, daar de ringvaart aan Raaksmaat is over gegaan. Aangekocht werden 1125 fuikenstok- ken vhoor f 86.32. Hiervoor werd weder ontvangen f94.52. Dus een winst van f7.93, welke wordt beschouwd als arbeidsloon. De ontvangsten van de vereeniging hebben bedragen f1162.27, de uitgaven daarentegen f1015.23, alzoo een voordee- lig saldo groot f147.04. De rekening door de heeren S. Schoon en P. Hoogeboom nagezien werd in volkomen orde bevonden. Het verslag besluit met een beroep op alle leden, hun medewerking, aan de vereeniging te blijven verleenen. Onder dank wordt ook het Jaarverslag goedge-, keurd. j De voorzitter vindt thans gelegenheid een woord van dank te brengen aan het raadslid Paarlberg van Oudkarspel, voor de wijze waarop hij de vis- scherij zoo krachtig heeft gesteund in den raad. en daardoor de zaak voor de vereeniging heeft gered Een schrijven is ingekomen van den heer Hooge boom,. dat de rekening in volkomen orde is be- venden. Dit wordt op de vergadering door den heer Schoon mondeling bevestigd. De voorzitter brengt den penningmeester, den heer Hessing een woord van dank voor zijn gehou den beheer Spr. zegt dat hij nu bijna 25 jaar pen ningmeester der vereeniging is ge*eest, en nog nooit een op- of aanmerking is gemaakt. Mededeelingen. 1 ■De voorzitter zegt dat de afd. er noode toe is overgegaan op de door de banne Koedijk gestelde voorwaaiden het daar gelegen vischwater te pach ten voor het jaar 1924. Er is nog getracht een con- ferenti ete verkrijgen met het bestuur der banne maar men wilde ons niet ontvangen. In den brief werd medegedeeld dat de voorwaarden geen wij ziging zouden ondergaan, en een bespreking dan ook onnoodig werd geacht. Door het bestuur is besloten op de gestelde voor waarden in te gaan om alles bij elkaar te houden. iWij hopen dan ook dat een verbeterde toestand mag intreden, want e rkan een stuk brood op het water worden verdiend. Blijft de toestand echter zoo, dan is er niets te verdienen, en zal ook alles uit elkander vallen. De voorzitter zegt verder gehoopt te hebben, dat de inspecteur of de consulent op de verga dering zouden zijn, in verband met een verzoek van D. Hessen. Deze verklaart dat door hem veel jonge karper op de ringsloot wordt gevangen, en Hoezeer dan ook een bekwaam advocaat als Jean Barbier jd'Auccourt, lid zelfs van de Aca démie, zich voor hem interesseerde, hij vond bij de rechters van het CMtelet geen gehoor. Voor Barbier zelf was het wellicht niet moei lijk de waarheid in deze geenszins duistere zaak te ontdekken, maar het zo uhem niets gebaat hebben de verschillende sporen, waarvan hij het bestaan zorgvuldig naging, tot openbaar heid te brengen; men zo uhem eenvoudig niet 'hebben aangehoord, wellicht zou men hem zelfs hoe gezien man ook, hebben doen verdwijnen. Verwonderen mag het slechts, dat hij er niet o<p heeft gestaan, dat men dien Berry reeds toen te voorschijn haalde; het is alleen te ver klaren hierdoor, dat hij verwacht heeft, dat men Berry toch niet zou vinden. Overigens wa ren er aanwijzingen genoeg, 'die tegen de zonen ,van mevr. Mazel pleitten; voor niemand, die in 1de omgeving van de familie leefde, was het een geheim, dat de verbannen schoondochter korten tijd geleden had gezegd: „Over 'drie 'maanden zijn al deze voorzorgsmaatregelen, wanneer ik naar Parijs ga, .niet meer noodig." Maar Lebrun was een arme drommel; de Sa vonnières waren invloedrijk en machtig; wat zou men zich in die 'dagen veel moeite geven? Bierry was uit Bourges afkomstig, mevrouw de Savonnières de verbannen echtgenoote van den oudsten zoon, insgelijks. Zeker bracht deze toevalligheid op een spoor, maar nogmaals: waarom zou men het voor dien armen Lebrun, jvppr wien niemand z'jch interesseerde, opne- 'zou deze gaarne in het Ambacht willen overplanten Ik verzöék dén heèr Hart dan ook,: dit verzoek bij de inspectie te willen overbrengen. Verleden jaar is het door den adressant gewaagd,-en nu verzoekt hij om het weer te mogen doen als de gelegenheid zich voordoet. (De heer D. Bakker acht het niet'zoo noodig, dat de karper overgeplant wordt, ze' groeit ook wel op de ringsloot. i j Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren W. Sieuwertsen en Di Bakker. Beide heeren worden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. Verkiezing afgevaardigden naar de Algemeene vergadering. Hiervoor wordt gekozen de voorzitter, de heer E. Vlug, die zich zijn benoeming laat welgevallen. Bestellen fuikenstokken. 5 Hiervan wordt een flink gebruik gemaakt, ter wijl voor de niet-aanwezigen de gelegenheid nog open staat. Bespreking ongevallenfonds. De voorzitter zegt dat dit op de agenda is ge plaatst op voorstel van den secretaris. 1 De secretaris herinnert aan het gesprokene op een vorige Jaarvergadering, waaruit sprak de geest om niet langer aangesloten te blijven. Men wilde niet meer en bloc verzekerd 2ijn, doch wilde ais lid geheel vrij blijven. De kosten zijn fo.50 per persoon welke kosten door de afdeeling werden gedragen. Maar nu moet f 150 worden betaald aan Koedijk. De visscherij gaat slecht, en oordeelden wij het beter, die f40 te besteden aan de visch. Dat wij geen lid van den bond meer zijn, geeft reeds een bezuiniging van ongeveer f 60 en wanneer wij van hat ongevallenfonds afgaan wordt dit een totaalbedrag van ongeveer f 100. Wil een lid aan gesloten blijven, dan kan hij dit persoonlijk doen. Alleen dan kan men trekken van het ongevallen-, fonds bij ongevallen met doodelijken afloop of bij levenslange algeheele invaliditeit. De voorzitter doet hierna eenïge mededeelingen, welke niet voor openbaarmaking vatbaar zijn, maar de algemeene verontwaardiging wekken. Met allen voor wordt besloten tot afscheiding. Bespreking vergunningen. De voorzitter zegt dat verwacht wordt, dat door den penningmeester aan pacht een f750.moet jvoraen betaald. En er is nog grooter kans dat er meer betaald moet worden. Ook verwacht ik dat in den raad van Noordscharwoude het pachtcon- tract ter sprake zal komen omdat de tijd om is, en wij weten nu zoo langzamerhand wat dit heeft te beduiden. Ook krijgen wij een herziening van het pachtcontract betreffende de ringsloot, omdat deze is overgegaan aan Raaksmaat. Wij zullen dus een 1000 gulden noodig hebben voor er iets besteed kan worden voor verbetering van den vischstand. Hadden wij tot nu toe aldoor veel groo te vergunningen uitgegeven, het bestuur vreest dat dit than., met 20 wel aan het einde zal zijn. En dau terwijl voor een groote vergunning niet meer dan f15 wordt ontvangen. Men zal nu veel kleine ver gunningen koopen. Wat moeten wij doen? Moeten wij om de pacht te kunnen voldoen nu reeds de vergunningen betalen of moeten; wij afwachten hoe veel groote vergunningen er worden gekocht? De kosten voor een groote vergunning dus voor alle vischtuigen zijn f 20 en voor een vergunning voor enkele vischtuigen f 15. De secretaris zegt dat het bestuur een Voorstel heeft en wel:'voor fuiken f 15, zegen f15. schakels f 15-dobbers f7.en voor alle visqh.tuigerv' f 20.iil Dit voorstel wordt, omdat de vergadering voelt, dat het moet met algemeene stemmen aangenomen De voorzitter zegt dat het bestuur graag meer dan de bestelde 1000 pond snoek zou willen koo pen, welke bestelling alreeds een uitgaaf vordert van f 250.Het bestuur zou van F. Dil 1000 pond gezeefde aal willen koopen. Wil men den vischstand op peil brengen dan is er veel noodig. De heer D. Bakker zou dan ook de paaiplaatsep goed willen laten beschermen^ Eenige leden vragen vergunning om karper, die in het buitenwater gevangen wordt, te mogen over planten in' het ambacht. t De opziener Hart zal dit verzoek bij de inspec tie inidenen De voorzitter vestigt nogmaals de aandacht op het water onder Koedijk, waar niet gevischt mag worden met de zegen Bij overtreding wordt de vereeniging een boete opgelegd van f50.— en bij herahalde overtreding wordt het vischrecht inge trokken. Dit is een bepaling Poincaré waardig. Het bestuur wil echter deze boete weder verhalen op den overtreder. Wij moeten zulke krappe maat regelen nemen, dat men voor eens en voor altijd zal vergeten daar met de zegen te visschen. De opziener Hart geeft hierbij den raad, volgens artikel 12 van het visscherijreglement een Kon. Besluit te vragen, waarbij het visschen met de men? Lebrun, (die de pijnbank had doorstaan zon der eenige bekentenis te doen wat zou hij ook bekennen? werd ter dood veroordeeld. Hij moest eerst de gebruikelijke amende hono rable voor zijn misdaad in het openbaar maken werd daarna veroordeeld om te worden gerad braakt, en uit zijn armzalige nalacenséhap wer den waarlijk tnog bedragen vastgesteld, die aan de Savonnières zouden ten goede komen. Hon ger beroep, (door Barbier tegen 'dit vonnis aan- geteekend, hielp in zooverre, dat men een na dere instructie gelastte; daarvoor den tijd van een jaar Vaststelde en gedurende dien tijd Lebrun ee'n 'zekere vrijheid van beweging in de gevangenis toestond. Maar de pijnbank, de doorgestane ellende [hadden den man gebro ken; lang Voordat het jaar was verstreken, stierf hij, izijn ziel Gade aanbevelend en zijn rechters vergevend. En wel eigenaardig, de openbare meening, Zoo spoedig geneigd om een aangeklaagde te beschuldigen, had hier van de aanvang af voor fyem partij gek'ozein; ge voelde de groote menigte, dat hier ten voor- deele van 'een paar hooggeplaatsten het recht werd verkort? Als zij ihet gevoeld heeft, is zij spoedig be vredigd geworden. Want, gelijk na den dood van D'Anglade, !wa-s ook de dood van Lebrun het sein voor verschillende anonieme aanwij zingen, die de justitie, had zij het zelfs gewild!, niet Ikon voorbijgaan, Men ging eindelijk op zöek naar 'Bierry, (die door de marechaussée te zegen daar verboden wordt. Dit kan voor. een- jaar aangevraagd worden. De voorzitter acht dit ook goed om sterk te staan bij het terugvorderen van een eventueele boe-; te. Veder stelt spr. voor om bij. niet-betajjng het betrokken lid te royeeren. 1 Dit verzoek zal worden gericht aan de inspectie De heer Kieft vraagt hoe men die Strafbepaling denkt uit te voeren. I De voorzitter. .Wanneer de boete aangezuiverd is wordt men weder aangenomen als lid, anders niet Tevens wordt nog de bepaling gemaakt, dat bij overtreding in het bannewater van Koedijk, en hiet betaling van de boete, ook geen knechtvergunning aan hel betrokken lid zal worden verleend.- De voorzitter zegt dat de vergunning van vis schen in het bannewater van Koedijk loopt van, nieuwjaar tot nieuwjaar. Deze zijn reeds bij den secretaris te bekomen. De vrije vergunningen voor. de 2 leden te Koedijk, blijvén gehandhaafd. Door den heer Bakker wordt gevraagd wanneer, de verboden tijd ingaat. I De voorzitter antwoordt dat deze ingaat 16 Mrt. Er zijn echter verschillende verzoekschriften in-< gediend om dezen tijd later te doen ingaan. Ver moedelijk zal deze met een week worden verlengd. Op advies van den opziener Hart zal een aes- gélijk adres doorde atdeeling worden ingediend. Door den heer opziener wordt verder geadviseerd een verzoek te richten om een toeslag te mogen ontvangen op de 1000 pond bovenmaatsche aal, die door de vereeniging zal worden besteld. Deze; toeslag wordt gegeven door het rijk, en zal voor dit aantal ongeveer f 40 bedragen. r Dc agenda is hiermede ten einde en sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan den heer Hart en de Pers de vergadering,: daarbij den wensch uitsprekende dat het heden middag verrichtte werk voor de afdeeling vruch ten mag dragen. I AFD. OUDKARSPEL-NOORDSCHARWOUDE van den BO?vD VOOR SIAATöPENSIONEERING Deze afdeeling vergaderde gisteravond 7 uur ten huizt van den heer F. Kuilman te Oudkarspel.1 Aanwezig waren 24 leden. De voorzitter, de lieer Chr. Olthoff opent de vergadering met welkom aan de opgekomenen en aan de Pers. Het doet spr. genoegen dat zoovelen ter vergadering zijn gekomen, en beschouwt dit 'als een blijk van grootere belangstelling. Na een opwekkend woord voor de beweging, verzoekt de voorzitter den waarnemend-secretaris, den heer -Slooves, de notulen van de vorige vergadering te lezen welke voor keennisgeving worden aange nomen. j, De voorzitter zegt dat in het vervolg door de Federatie de Jaarboekjes zullen worden besteld, terwijl de afdeeling ze daar in het vervolg kan be komen. I fl kb.! Verder doet voorzitter mededeeling dat bespro ken is in de Federatievergadering, Bruin van Alk maar candidaat te stellen voor het hoofdbestuur. Het Jaarverslag wordt op verzoek en met goed vinden van de vergadering niet gelezen. v. Rekening en verantwoording van den Penning meester. li De heer (Mosk leest de rekening voor. Deze vangt aan met een voordeelig saldo groot f 62.76. De, tot talontvangsten hebben bedragen f 345.26 ,de to taaiuitgaven f258.71 en sluit alzoo met een voor deelig saldo groot f86.55.1 De rekening wordt nagezien door de heeren- Baricersen en Bruin. Na onderzoek door deze hee ren en accoordbevinding, wordt de rekening onder dank aan den penningmeester voor het accuraat .beheer, goedgekeurd. Bestuursverkiezing aftredend de heeren Jb. Mosk B. Slooves en W. Koordes. 1 De aftredende heeren worden met bijna algemee ne stemmen herkozen. In de plaats van den heer J. Schenk ,die zich door drukke werkzaamheden niet opnieuw beschikbaar stelde, werd gekozen de heer J. Bruin, na herstemming met den heer K.; van Dijk van Noordscharwoude^ Den heer Schenk werd dank gezegd voor alles wat hij in zijn kwaliteit van secretaris en bestuurs lid gedaan heeft. Met applaus werd de heer Carnas als bode her benoemd De voorzitter spreekt met lof over het werk dat hij verricht. j Besloten werd de vergoeding van f 15 op f 20 te brengen. Uit de mededeelingen van den heer Mosk bleek, dat de pogingen om een tooneelclub te vormen niet zijn doorgezet, omdat de zekerheid vrijwel verrkegen werd, dat ook ten vervolge op de me dewerking van „Het Kleine Tooneel" gerekend kan worden. In verband met den slechten toestand van de Sens •werd gearresteerd. Op hem vond men een horloge, dat mevr. Mazel' den dag voor haar dood had gedragen; hij bood aan de politiebe ambten onmiddellijk duizend louis d'or, indien zij hem wilden vrijlaten. Of al dan niet Bierry medeplichtigen heeft gehad, val't moeilijk te zeggen. Nog* voordat hij op de pijnbank was gebracht, bekende hij geheel zijn misdrijf. Hij had zich een paar dagen tevoren in het huis op den zolder djoen insluiten:, brood en (aardappelen meegebracht, om (zich gedurende die dagen te voeden. In den middag van denzelfden dag, dat hij izijn plan ten uitvoer wilde leggen, was hij ijl |de kamer van mevr. Mazel geslopen en had ide schellekoorden verbroken, die haar toe stonden om hulp te roepen. Hij had niec de be doeling gehad om haar te dooden; indien zij niet had geschreeuwd en zoodoende zijn vei ligheid in gevaar had gebracht, had hij haar met rust gelaten. Bierry was van den innerlijken toestand van het huis goed op» de hoogte; hij wist ook,'waar de brandkast stond. Lebrun had zich vergist Ito,en hij de brandkast geheel intact oordeelde; Berry had er een paar goede.grepen in gedaan en was daarmede tevreden; trouwens hij kon niet meer meenemen dan wat hij ge makkelijk de trappen kon afdragen. Na het misdrijf te hebben gepleegd, was hij naar het hotelletje gegaan', |dat hij in de buurt bewoonde reeds des morgens vroeg had hij Parijs verlaten en op het oogenbük dat men den moord ont dekte, was hij op een landweg naar buiten. Bierry werd natuurlijk ter dop,d veroordeeld kas van de Federatie, en de noodzakelijkheid- vööt hét voeren van propaganda in zwakke afdeéhngen, er. het oprichten van nieuwe afdeelingen, stelde d,e voorzitter.voor. om eèn vrijwillige bijdrage in_de Federatiekas te storten. 1 Nadat enkele opmerkingen hieromtrent naar vo ren waren gekomen en een vrij lange discussie er. over gevoerd was, werd besloten zoo noodig dit jaar 10 gulden uit te trekken en dit punt elk jaar in de ledenvergadering te behandelen. Een voorstel om zoo noodig de jaarlijksche af- drcaht voor alle afdeelingen hooger te bepalen zal in de Federatievergadering behandeld worden. 1 Bij de rondvraag kwamen verschillende punten de propaganda betreffende naar voren, waarbij be sloten werd op huisbezoek te gaan en getracht zal worden een tooneelclub op te richten. Na afloop der vergadering werd de heer J. Bruin als secretaris gekozen. PCiejitraal Genootschap voor K iriderherstc 1 ling s- en Vacaniiekolonies. Bezuiniging bij Gezondheidskolonias. De kreten om bezuiniging dringenzelfs door in Ide huizien van herstel voor zwakke k-ipderei Gelukkig hoort men dopr de vragen om b; zuiniging heen in alle 'kringen: „het kind mag er niet tonder lijden. Dat zo ween maatschappe lijk kwaad -zijn." Toch is er één middel tot ingrijpende bezui niging zondier schade voor het kind en zonder nadeel voor Ide volksgezondheid. Dat mididiel as: regelmatige verpleging het heele jaar door. Die resultaten izijn 's. winters even succesvol as Ides zomers. Dit is zoo vaak aangetoond, dat geen ingewijde meer twijfelt. Zoodra de koloniehuizen in plaats van vijf maanden in volle bezetting twaalf maanden werden geëxploiteerd, Zullen de verpleegkos- ten automatisch lager worden. Ook kunnen in -diezelfde huizen veel meer kinderen verpleegd worden, idus minder aanbouw en daarom dub bele bezuiniging! Het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn in Bielgië verpleegt in gelijke bezetting in allo ■h.uiz'ëh het geheele jaar door. Waarom kan [dit toch niet in Nederland? PLAATSELIJK NiëUWS oudkarspel. Gisteren -werd hier een ouderavond gehou den, thans (niet in een der lokalen van de school maar in (de kleine zaai van den heer C. Vis. Daar waren de leerlingen der eerste, tweede derde en vierde klasse en ook verschillende belangstellende ouders aanwezig. Het bleek ons, idat 'deze avonden, die ten doel hebben samenwerking tusschen school en huis ten bate van het 'kind te bevorderen, zich hier in tame lij'k matige belangstelling mogen verheugen. Ondier de aanwezigen merkten wie tot ons ge noegen op (den Burgemeester en een der wet houders. Door ide dames E. Bossen en A. Harp en den heer A. P. Posthumus, allen behoorend tot Ihet onderwijzend personeel, werden sprook jes verteld, geïllustreerd met duidelijke licht beelden. I'n de pauze werden de kleuters ge trakteerd op ieen kopje Chocolade een ver snapering behoort er nu eenmaal bij. Vermel den wij tenslotte nog, dat het geheel sltbnd onder Ide goede leiding van het hoofd der shool, den heer C. J. de Wijn, dan kunnen wij dezen ouderavond als volkomen geslaagd be schouwen. - j ZUIDSCHARWOUDE. Gisteren werd een getuigenverhoor gehouden naar de vraag, of indertijd aan alle leden der voormalige Coöperatieve „Vooruitgang" con- vocatiebil'jetten zijn gezonden voor de verga deringen, waarin de laatste statutenwijziging heeft plaats gehad, waarbij de aansprakelijk heid werd verhoogd. Er waren 2 van1 de 6 getuigen aanwezig. Het getuigenverhoor wordt voortgezet op 4 April. ZUIDSCHARWOUDE. Bij een der in arrest gestelden, C. B., zijn door de politie een aantal stuks pluimgedierte van diefstal afkomstig, in beslag genomen. Een vierde, zekere P. K., een lroer van een der maar het (duurde nog tot 1694, voordat het ar rest versoheen, waarbij .de gedachtenis van Le brun in jeere werd hersteld en aan zijn nabe staanden het legaat van 6000 livresj dat hem natuurlijk aanvankelijk' hij zij|n vonnis was ont nomen, werd toebedeeld. Zoo ver gingen de Savonnières, dat izij, ondanks den slechten in druk, dien dit naar buiten wekte, dit legaat be streden. Maar (de rechters gaven hun ongelijk, alhoewel zij niet tot de kosten van het geding werden veroordeeld en slechts boven het legaat rente behoefden te betalen vanaf het oogen bük, dat dit wettig had uitgekeerd moeten wor den. De pijnbank, 'de dood van Lebrun, de ruï ne van geheel zijn familie, al de doorgestane ellende, dat -alles telde in de oogen der Justitie voor niets. Maar de Savonnières was een rijk en aanzienlijk magistraat; de weduwe van den ar men knecht mocht zich reeds gelukkig rekenen dat men haar niet het weinige weigerde waarop zij recht kon doen gelden. 1 Is het wonder, dat de rechtspraak van die dagen een voorwerp van minachting is voor diegenen, die er thans van kennis nemen? Is het wonder, dat deze rechtspraak de geprivilegeerde klassen steeds verder voerde op een gevaarlijken weg? Niet de justitioneele vergissingen zelve als die tegen Lebrun en d'Anglade, maar wel de gronden, waar op zij berustten ,het totaal gemis aan erkenning van het geleden onrecht, uitsluitend omdat het een armen drommel betrof zij hebben mede den weg gebaand tot die verschrikkelijke - uitbarsting ruim een eeuw later, tóen de verdrukte klassen een rechtspraak invoerden, die nog grooter contrast van werkelijk recht was dan wat onder een Lo- dewijk XIV en een Lodewijk XV met dien naam werd bestempeld. ,f

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4