redds opgepakten, is inn mede in voorarrest ge zet. Er schijnen nog meèrdteren bi; 'de bende betrokken te zijn. De politie komt een woord van lof tóe voor iden ijver, waarmee zij in deze diefstalllenkwestiie optreedt. BROEK OP LANGENDIJK. Die Christelijke zangvereeniging „Hallelüja" zal ook deelnemen ;aan het concours te Amsterdam op den tweeden Paasóhdag. BROEK OP LANGENDIJK. Op 'het Idrukke punt, Spoorstraat, Polderweg, Dorpsstraat, nam Donderdagmiddag een auto een te Snelle draai en kwam daardoor in het ijzeren hek bij het café „Langedijker Welva- ren" teredht. Niettegenstaande daar juist steeds vele 'kinderen aanwezig zijn, kwam het voor dit maal goed af. Het hek' werd alleen beschadigd BROEK OP LANGENDIJK. Maandag- en Woensdagavond gaf de Chr. gymnastdekvereeniging „Oefening kweekt Kunst" eene (Uitvoering onder leiding van haar Directeur: de heer F. G. Nol in de zaal van den heer S:. Borst. Het eerste nummer van het programma: vrije oefeningen door heeren, werd goed uitgevoerd, vooral wat betreft, eenheid in werken en op rhaat. Ook de dames op de brug', werkten zeer goed, en hebben 'hunne niet gemakkelijke toeren uitmuntend verricht. De heeren ,die daarna op de brug 'hun kunnen ons vertoonden, komt een woord van lof toevooral die Idrie (waaronder de Directeur) voor de laat ste stand die zij ons gaven ce aanschouwen. De voordracht, getiteld: „Vrouwen Weer baarheid" opgevoerd door de dames gymnas ten oogstte zeer veel bijval. Stoko.efeningen door dames, dit werd zeer correct gedaan, evenals „ringen" door de Adspirantleden. Een extra nummer „ringen" hetwelk uitgevoerd werd door de beste jongensgymnasten, getuig de van lenigheid en vlugheid. De heer Vasbinder uit Alkmaar vergaste de aanwezigen met een zangstukje „geef me een banaan" wat zeer de lachspieren in beweging bracht en waarmede hij evenals met zijn andere zangstukjes van dien avond een hartelijk ap plaus verdiende, e'n ontving. Zeer goed werd op de maat der muziek „Knotsoefeningen" door Dames uitgevoerd. 'De voordracht, getiteld „Een lastige klant" gedaan door de heeren Koedijk, Kostelijk en Vroegop, getuigde van een goede instudee- ring en werd prachtig gedaan; echt jongens achtig, vrij en toch niec buiten pas. Het dave rend applaus dat daarop volgde was welver diend. i Ook was zeer aardig „klimpalen" door ad spirantleden, en waarlijk zij klommen, alsof het apen waren. „Hoogrek1" 'door heeren, waar aan ook weder de directeur deelnam, getuigde van eene goede voorbereiding, ein oefenschool door enkele van de allerbeste werden werkelijk buitengewone toeren verricht. Na ee|ne groeps voorstelling, werd .„Tableau vivant" als slot nummer 'nog ten aanschouwe gegeven. Dit stuk was overweldigend schoon, en indrukwekkend majestueus, de dames die hieraan medewerkten gaven blijk van de kennis te dragen, betref fende wat in dit „tableau vivant" van hun ge leischt en' verwacht werd. FEUILLETON. TE HOOG SPEL. Zoo kwamen zij bij Willem terug en een blik op hun houding, hun gezichten toonde hem dat Otto geslaagd was boven verwachting en tevens voelde hij dat de laatste band, die hem hechtte aan het leven', los ging. Het was een (illusie, niets meer, een dwaze, monsterachtige illusie noemde hij 'haar, te verwachten dat dit kind iets anders dan kinderliefde vopr hem koesteren kon. Daisy verborg haar gloeiend gelaat tegen "zijn borst. Willem kuste haar op het voor hoofd en 'gaf Otto de hand. „God zegen je, kinder en 1" zeide hij, „nu kan je vader gerust heengaan." „Neen, 'neen!" riepen beiden, „u blijft bij ons. U moet ons geluk zien; wij zullen u ver zorgen en liefhebben. Nu begint pas uw geluk." „Ja, mijn waar leven gaat beginnen," zeide Willem ernstig, („dit was nog maar het treurige .voorspel." f f'1 Na dezen dag ging zijn toestand hard achter uit; hij werd bij den dag zwakker en zijn be nauwdheden namen toe; met koortsachtige 'haast zette hij spoed achter het huwelijk. Otto en Daisy hadden hier niets tegen, alleen hinderde het haar, dat zij' door de drukte der toebereidselen niet zooveel zorg aan zijn ver pleging 'kon. 'besteden als zij wel verlangde, maar Willem1 scheen eerst kalm te worden toen de dag bepaald was. Er was geen kans meer op, 'dat hij hun .vergezellen kon; hij bracht zijn dagen op bed of op een stoel door. Eindelijk, op den huwelijksmorgen, die schoon en glanzend opging, een warmen Juni dag, kwam Daisy in haar eenvoudig wit kleed binnen; haar oogen vol tranen, knielde zij voor hem neer. „Oom Willem,'," 'zeide zij, „ik dank u voor alles, ik ben zoo gelukkig! Wanneer u met mij mee kon gaan, dan ontbrak er niets aan mijn geluk." En zij drukte haar gelaat op zijn vermagerde wasgele handen. Zijn lippen trilden, zijn opgen stonden vol hanen. „Goddank! Daisy, dat wij elkander ontmoet hebben. Je bent 'de laatste zonnestraal' geweest in een leven, dat niets-'dan schaduw meer was." Dien middag namen zijn aanvallen in hevig- Jbeid tóe; de dokter vreesde het ergste en waar- Körtom, Ket publiek dat de gymnastiekver- eeniging op deze 2 avonden heeft zien werken, hebben genoten, 'en zien met verlangen weder om eens een uitvoering tegemoet. Nobt vain den verslaggever. Wij kunnen, na hetgeen wij van onze gymnastiekvereeniging gezien hebben, nu 'niet genoeg dezelve aan onze burgerij aanbevelen. Wij doen dit te meer,, om dat 'zij nog zoo onbekend is bij haar. SPORT EN WEDSTIRJDEN Programma 24 Februari. 5b. Vrone IIIZeemeeuwen II Govers. Rood Wit IIIGr. Scherm. II G. v. 't Veer Programma 2 Maart. 4a. D. T. S. IKoedijk I Prins. Rood Wit IISchoor! I Beauchampet. Holland I—Heiloo I Joh. Kok. Gr. Schermer IAlkmaar III Snijders Sa. Bergen II—D. T. S. II A'. A. Mol D. T, V. I—Koedijk II Mantel. 5b. Vrone IIIGr. Schermer II v. Rooijen.. Heiloo II—D. T. V. II v. Dijk, Indien geen tijd vermeld beginnen de wedstrijder» om 2 uur. NIEUWSTIJDINGEN Ondeugdelijke melk. Hooge eischen van den Amsterdamschen Kantonrechter. De kantonrechter te Amsterdam heeft deze week een aantal vonnissen gewezen, wegens overtreding der keuringsverordening van Amsterdam en strenge straffen opgelegd. De directeur eener melkinrichting' werd tot een boete van f 400 subsidiair zes weken hechtenis ver oordeeld. Bij een melkbezorger dier inrichting was* melk aangetroffen welke ongeveer 12 pCt. toege voegd water bevatte terwijl was komen vast te staan, dat die melkbezorger de melk van die sa menstelling aan de inrichting had medegekregen. Eer. veehouder uit Ouder-Amstel werd veroor deeld tot een boete van f 350, subsidiair zes weken hechtenis, wegens het afleveren van melk, bedeeld met ongeveer 10 pCt. water. Deze veehouder had erkend te weten, dat zijn arbeider de bussen, welke niet geheel vol waren, wel eens bijvulde met water 'Hij had dit niet bevolen, doch evenmin verboden.' Een melkslijter zag zich een boete van f300 subsidiair vier weken hechtenis opgelegd, wegens het in zijn slijterij hebben van melk, welke onge veer 8 pCt. toegevoegd water bevatte. B;. had reeds tweemaal van den keuringsdienst een waarschuwing' gehad. Een andere melkslijter werd eveneens tot een boete van f 300 of vier weken hechtenis veroordeeld De melk In zijn slijterij aangetroffen was aangedund met ongeveer 14 pCt. water. Ook deze melkslijter ontving reeds van den keuringsdienst twee waar schuwingen. De directeur van een andere melkinrichting werd tot een boete van f350 of vier weken hech tenis veroordeeld. Karnemelk, vanwege deze in richting rondbezorgd, bleek een teveel aan water van 30 pCt. te bezitten. Vanwege den keurings- -dienst was aan dezen beklaagde twaalfmaal eeD waarschuwing gegeven, omdat van 25 monsters karnemelk er 13 onvoldoende bevonden waren. Een trouwpartij onder sterk politiegeleide. Die Haagsche stakende chauffeurs waren oorzaak, dat een paartje onder de hoede der politie zijn tocht naar het Stadhuis moest maken. De heer Van Wieringen, een der patroons bij wie be- twin- gestaakt wordt,'had een trouwplechtigheid te 1 dienen. De stoet werd achtervolgd door een tw; schuwde Otto; bet was een zonderlinge hu welijksdag voor hen, maar Daisy wilde er niet van weten',- haar stervenden pleegvader te ver laten'. f P Zij bleef aan zijn ziekbed, het bruidje van eenige uren ten hij volgde haar met zijin reeds bal f gebroken pogen. IJlend riep !hij telkens twee namen; Daisy en Nonnie, ten eerst als ide hand van de jonge vro,uw op zijn hoofd rustte en zij met naar vriendelijke oogen hem teeder aanzag, scheen hij iets rustiger te wonden. „O Daisy, ik ben zoo rustig, zoo blij. Onze Lieve Heer 'heeft het zoo goed met mij ge maakt," zeide hij, „wees niet bedroefd om mij. Ik voiel het, nu eerst zal ik geluk' kennen en ik verlang er zoo naar! Ik heb zooveel moe ten missen." Nog eenige dagen bleef hij leven en sliep toen nog onverwacht in; zacht' en kalm lag hij daar neer, uitgeput van den strijd en de smart des levens. „Zou men Iniet zeggen Olttoi," zeide Daisy bedroefd maar kalm tot haar man, „dat men op zijn igezitiht den weerglans ziet van het nieuwe leven', waar hij zoo naar verlangde?" „Hij heeft het eohte goud gevonden Daisy,-, na al het prada van deze wereld te hebben gemist." i DI p PM Eenige uren later kwam er aan het station een dame aan; zij was elegant gekleed, haar oogen schitterden van vreugde en blijde ver wachting. „Wat zal ik hen verrassen!," dacht zij en stapte in de eenige kleine victoria, d;e voor het station bp reizigers waChtöe en bijna nooit gehuurd werd. „De singels öm," beval1 zij den koetsier op den toon van iemand, die hier goed -den weg wist, en achterover leunend keek zij met wel gevallen rond. Ja, zij 'had alle reden tevreden' te zijn; zij had een grooten weg gemaakt, zij had veel. achter zich, maar dat was geleden, nu ging zij haar belooning ontvangen en toen herinnerde 'zij zich een regenaChtigen, killen herfstavond toen zij hier terugkwam met een- donkere toe komst vol afhankelijkheid voor zich. Zij vond het een go ed teeken dat de zon .zoo vroolijk scheen, dat bet onbeduidende stadje er nu hef, frisch en levendig uitzag; dat was Jiet beeld van haar toekomstig leven, alle duis ternis, alle kilheid, lag verre achter haar, geluk, liefde' rijkdom kwamen haar vereenigd tege- moet. -tigtal. v.-relrijdënde stakers, terwijl op de Gedemp te Gracht, waar' bruid en bruidegom wérden afge haald,- zich de, overige stakers hadden verzameld. De politie heeft toen gedurende een 6-tal-minuten het verkeer stilgezet om het paartje gelegenheid te geven in te stappen. 1 Naast den, chauffeur van iederen wagen nam een rechercheur plaats terwijl voor en achter den stoet een ploeg van de motorbrigade reed. Bij het Stad huis waren weer politiemaatregelen genomen. De chauffeurs mochten het gemeentehuis niet naderen Het spreekt vanzelf dat er veel publiek het on gewone schouwspel gadesloeg. Toen de stoet weder vertrok trachtten de sta kers dezen zoo ver mogelijk te achtervolgen, doch de motor bleek meer kracht en snelheid te kun nen ontwikkelen dan de mensch kan bereiken en zoo bleef er niets anders over voor de stakers, dan den stoet na te kijken. Insluipers. Herhaaldelijk werden tien laatsten Jijti in sluipingen geconstateerd in tie stadswijk, die door de Amsterdammers „Pijp" wordt ge noemd. Meestal had-den deze des avonds plaats ofschoon het teen paar maal gebeurd is, dat dé insluiper zich des middags toegang verschafte. De gestolen Voorwerpen hadden geen groote waarde en bestonden meestal uit mantels, hoe den gouden ringetjes en snuisterijen. Donderdagmiddag heeft de politie van 't bu reau Stadhouderskade een vrouw aangehouden, die met Iden vermoedelijken dader samenwoon de. Even later had zijn aanhouding plaats. Een 'huiszoeking leverde resultaat op, want de rechercheurs vonden twee mantels, die ten na- deelte van een vrouw gestolen waren. Heitj toeval wilde, Idat ©en der beambten met de in beslag genomen mantels op straat liep, toen hij ontdekt Werd door de eigenaresse der klee- dingstukken. Deze snelde hem achterna, den kende, dat zij den dief had betrapt. Zij; keek evenwel vreemd op, toen zij den „dader" met een poütie-beambte 'zag pracen. Later biteek hoe Ide vork in den steel zat. Wat den arrestant betreft, deze, een 34-jarige bankwerker, ontkent het hem ten laste gelegde. Hij wordt ook 'door de politie van het bürehu Overtoom gezocht. Er schijnen nog andere insluipers in de ge noemde buurt te „werken". Uit een ander per ceel aan jde Albert Cüypstraat zijn 'door open- sluiting ontvreemd een zilveren armbandhor loge en twee broches. Een insluiper. Werd dóór de vrouw des huizes betrapt. Zij greep den man vast. De insluiper stelde een accöiord voor: „Als je me loslaat', zal ik niets meenemen en ga weg." De vrouw, idie anders niet voor een kleintje vervaard is, aanvaardde het voorstel. De man kwam vrij, maar buit had hij met. Correspondentie Hiet komt meermalen voor dut plaatsing wordt verzocht als ingezonden stuit' of als plaat selijk nieuwsbericht voor het aankondigen van .vergaderingen of uitvoeringen. Dit gaat na tuurlek niet aan zonder dat tegelijk ook' een advertentie wordt opgegeven. De exploitatie van een courant vraagt te hooge kosten om in dezen „gratis" hulp te verleenen. DE ADMINISTRATIE. Zij had het niet langer op Java kunnen uit houden; met ijzeren banden scheen Europa haar aan te trekken. Zij waarschuwde niemand, met haar hofstoet van bedienden ein haar zoon tje verliet zij Batavia; in Genua stapte zij1 uijt en liet haar kind met zijn kinderjuffrouw en baboe met Ide boot verder reizen. Die arme jongen had nooit haar 'hart war mer doen kloppen; dat kleine hart was nu te veel vervuld Idoor een gevoel, door een naam: „Otto, Otto!" N.u kón fzij hem alltes schenken, hij behoefde slechts te ontvangen; een blik, zij vertrouwde er vast óp, ten dain lag hij weer aan haar voeten. Zij werd rood en bleek' bij de gedachte 'dat. over weinige minuten het oogenblik zou ko men, waarnaar zij zoo lang had gesmacht, het doel van 'haar leven, het eindpunt van haar wensehen. Hoe goed was alles gekomen! Voor 't eerst van haar leven voelde zij er behoefte aan, zich te herinneren dat er een God bestond, wien zij dank verschuldigd was voor zooveel geluk. In de verte zag zij de sChoorsteenen der fabriek', hoe 'lang was het niet geleden, dat zij onder 'hun schaduw een afscheid namen voor altijd! 'Ja, zij was de verstandigste geweest van he Inheiden, nu werd zij beloond voor dat verstandig overleg. De; koetsier vroeg haar, waar zij nu heen wildé rijden. Zij gaf het adres van haar va ders huis. 'In de overmaat van haar geluk moest zij zich goed en mild toonen vopr Wil lem, voor haar stiefdochter. Het rijtuig hield voor de eens zoo gehate deur stil, zij merkte niets van de geslóten blin den;, haastig rekende zij af met den koetsier; de deur stond aan evenals vroeger en zij liep naar binnen. „Willem zal zich niet doodschrikken als hij mij ziet," zeide zij bij zichzelf en bleef even staan, om tot bedaren te komen; alles klopte in haar, aan haar broer 'dacht zij nauwelijks. JÖtto', Ottol" riep zij slechts en toen wilde zij de deur openen der zijkamer; zij hoorde zacht praten, en eensklaps, zij wist zelf niet hoe, overviel, haar een koude rilling, de nabij heid van den dood, 'die zich altijd laat voelen, zelfs onbewust. Onhoorbaar trad 'zij binnen, de duisternis verblindde haar oogen; zij onderscheidde eerst niets," ide stem stikte in haar keel, maar 0;t(t|o en Daisy, jdié voor de tafel zaten, zij met het hoofcj op zijn schouder, hij met den arm om haar, sprongen' op toen zij in het lichtvak der Land- en Tuinbouw. Bemesting van ooftboomen, in 't bijzonder de stikstof bemesting. Onze akkers en weiden hebben behoefte aan mest, omdat 'de bodem in den regel niet vol doende voedsel bevat voor de landbouwgewas sen en grassen. Maar evengoed moet men zor gen voor de boomgaarden. Immers ook de boomen halen' Voedsel uit den grond. Dit voed sel hebben ze noódig voor eigen levensnoder- -jhouid en Ontwikkeling, voor het voortbrengen' van vruchten, 'èn, niet te vergeten, voor 't vor men van flink ontwikkelde bloemknoppen voor het volgende jaar. Stellen we ze 'tot dit alles in staat, idan zijn geen rustjaren meer. noodig. 't Is niet 'Onverschillig, hoe men een boom bemest. De mest moet n.l. daar aangebracht wonden waar zich de meeste tolt 'het opnemen van voedingsstoffen geschikte worteltjes bevin den .Bij jonge boomen bemeste- men de cirkel vormige oppervlakte, waarvan de stam het mid delpunt is. Bij oude boomen Iaat men het ge deelte om tden stam wibemesit (doorsnede 5 M.) immer sde ringvormige strook daaromheen tot een meter buiten den kruin bevat de meeste voedselopnemende worteltjes en krijgt dus de mest. De voornaamste stoffen, welke een vrucht boom uit (den bodem haalt, zijn stikstof, fosfor- zuur ,kali, kalk, ijzer en magnesium. Beide laat ste stoffen bevat de bodem doorgaans genoeg, tteiwijl ze ook aanwezig zijn in verschillende veelgebruikte meststoffen. Ook hier hebben we dus enkel te letten op de 4 stoffen: stikstof, fosforzuur, kali en kalk. Welke rol 'spelen deze stoffen in het leven onzer vrudhtboomein? Kalk. Allereerst heeft kalk' een gunstigen invloed op Ide structuur van den grond. Dub bel noodig is ze hier, waar van 'dergelijke grond bewerking minder 'sprake kan zijn. Verder gaat Ide kalk door 't vormen van vast hout in verbinding met kali ziekten tegen. Zoo b.v. ide gomziekte van onze steenvruchten. Eindelijk oefent ideze meststof een zeer gun- stigen invloed uit op de vruchtvorming en op het suikergehalte van het ooft. Kali. Kali zorgt zoowel voor de ohtwikke- ltng van loof en hout, als voor een flinke hoe veelheid ooft van goede kwaliteit. In vereeni ging met kalk vormt het ook Vooral' vast hout, dat meer Weerstand biedt aan de werking van schadelijke invloeiden. Bij gebrek aan kali ge beurt het bij sommige appelsoorten, dat zie veel vruchthout vormen, rijkelijk bloeien, goed aan slaan, doch dat de vruchten niet tot volledige ontwikkeling komen en afvallen. F osforzuur. Vooral de steenvruchten heb ben behoefte aan ideze stof. Doch ook appels en peren 'kunnen er niet zonder. Fosforzuur heeft vooral invloed op den smaak der vruch ten, terwijl onvoldoende aanwezigheid van deze meststof het rijpen tegengaat. S tik'sto f. Vruchtboomen, welke voldoende stikstof 'hebben, zijn in staat flinke scheuten te vormen. Zoowel de ontwikkeling, van hout, als van blad wordt door stikstof in 'de hand ge werkt. En door 't vormen van veel gezond blad worden alle -levensfuncties van den boom krach tiger. i 'Hl. W. (Slot' volgt). (deur plotseling Ide vreemde gestalte zagen. „Leonorel" „Wat heteekent (dat?" „Dat je vandaag komen moest, een paar uur vroeger en je had hem nog getroffen." „Wie getroffen?" „Weet je het niet? Je broer, Willem!" Zij ideed een paar stappen in de kamer als wezenloos. Daisy bleef schuw achter de tafel staan>, terwijl haar dé tranen langs de wangen stroomden. „Is hij dood?" vroeg zij met verstikte stem. Daisy knikte van ja en Otto zeide: „Nog geen twee uur geleden. Je komt té laat." Zij zag 'hem strak aan als begreep zij hem nog niet. Toen nam Otto; Daisy bij de hand. en vroeg: „Leonore, mag ik' je mijn vrouw voorstellen?" Daar vertrok haar gezicht eensklaps en 't viel beiden op hoe veranderd en verouderd zij was ondanks allen schijn van schoonheid en elegantie. ,,'t Is niet Waar!' 'riep zij in waren dootisi- ïgst. „Toch wel," antwoordde Otto, ,,'t is de laat ste goede daad van je biroer geweest, zijn pleegkind aan mij toe te vertrouwen voor altijd. Zij viel neer en barstte in een wanhopend snikken los, Zooals zij misschien nog no,oit had gesnikt. Daisy liep de kamer uit om eein glas water te halen ein toen klaagde zij „O Otto, iwaarom niet gewacht!" „Maar Prada," en al zijn verontwaardiging sprrak zich uit in dat woord, waarmede hij voor 't eerst van zijn leven haar noemde. Daisy kwam niet het gevulde glas terug; woest stiet zij het van zich af ten opstaande yroeg zij hijgend: „Waar ligt hij?" Daisy ging haar voor naar de achterkamer.» waar hij nog op zijn sterfbed lag en toen liet zij haar alleen. Leonore wierp zich ter aarde en het gelaat in de handen verborgen voelde zij dat haar spel verloren, haar leven bedorven was. „Wat trek't (zij het zioh aami." zeide Daisy, „Idat 'had ik niet van haar gedacht, zij valt mij mede." Otto glimlachte teven en antwoordde toen hoogst ernstig: „Zij hebben beiden wat zij zochten (Willem het goud en zij Prada!" EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5