Donderdag 28 Februari 1924 88e J arga g Vb 25. ifcs^t-ïtéöis as (oriLHT. tjEERVOL ONTSLAGEN. In 't verslag 'der vergadering van den Ge meenteraad van 'Broek op Lamgeindijk, d.d. 29. januari j.l., komt, in haar soberheid welspre kend, de volgende mededieeling voor: „Ingekomen is een verzoek van den Ge meente-Secretaris Keijzer, om eervol ontslag uit zijn (betrekking als secretaris, gemeente ontvanger, en ambtenaar van den Burger lijken Stand, ingaande op een door B. en W. te bepalen tijdstip. Ter behandeling van dit verzoek ging de raad ongeveer 5 kwartier in comité. Na heropening wordt op voorstel van B. en W. besloten het gevraagde ontslag in te willigen, en het tijdstip van ontslag door B. en W. te doen bepalen. Besloten wordt verder nog aan B. en W. over te laten, in de verschillende vacatures tijdelijk te voorzien." Even verrast als men moet zijn geweest bij het lezen van dit verrassende nieuws, even verwonderd moet men hebben, gestaan over het feit, dac de raad ter behandeling van dit adres ongeveer ;vijf kwartier in comité is ge gaan. Dat (daarna werd besloten het gevraagde eervol ontslag in te willigen, moet gedachten hebben gewekt, waarbij de persoon van den secretaris niet (ongemoeid kon blijven. De meest eenvoudige vraag lag onmiddellijk ■voor de hand: „wat mag toch de reden zijn van dit- 'zoo plotseling ontslag en van het even plotseling genomen besluit dit in te willigen?" Omtrent ide redenen bleef het publiek geheel onkundig, althans omtrent de finesses, overi gens fluisterde men van abuizen en tekortko mingen, zonder ldpze vergrijpen nader te kun nen preciseeren. D,e feiten (door B. en Wi. den raad geopen baard, moeten wel van dien aard zijn geweest, dat aan het verzoek werd voldaan, na eene rijpe bespreking Sn comité van vijf kwartier want zonder meer werd dit eervol gevraagd ontslag onmiddellijk gegeven, waarbij aan. B. en W. werd overgelaten in de verschillende vaca tures tijdelijk te voorzien. Nogmaals, men kende de feiten niet, men verkeerde in gissingen, de gedachten kregen haar vrijen loop. Wie aandachtig (dit verzoek om eervol ont slag heeft gelezen, moet toch even hebben stil gestaan bij de slatclausule„ingaande op een door B. en W. te bepalen tijdstip." Intusschen werd Idoor B. en W. den datum, waarop het eervol ontslag van den gemeente ontvanger zou ingaan bepaald op 25 Februari, voor ide functie van secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Sitand-werd de datum be paald op 1 Mei en kreeg de raad hiervan keninis in zijne vergadering van den 25em dezer. Wederom moet het verrassing en verwonde ring hebben gebaard idat een adres van den eervol ontslag (gegeven functionaris was inge komen, in het kort, volgens het verslag, van den volgenden inhoud: lm dat schrijven wordt gezegd, dat doo hem het fonts lag op aandrang van B. en W. •s aangevraagd. I'n een ondoordacht oogen- blik is (echter de ontslag-aanvrage ingediend, en werden Idoor mij zoo schrijft adressant op Idat oogenblik de gevolgen njet over zien. ïk heb echter berouw over de oorzaak van het ontslag, 'en idoor mij zullen geen mid delen onbeproefd worden gelaten, het in mij geschokte vertrouwen 'te herstellen. Het spijt mij idat het adres door mij is ingediend ge worden. Waar door het ontslag zijn toekomst voor hem vervlogen is, verzoekt adressant: a. het verzoek tot ontslag als niet gedaan te be schouwen; b..bet gegeven eervol ontslag we der in te trekken, Dit adres geeft te denken. Welke waren de feiten dan toch en hoever gingen de gepleegde verzuimen, tengevolge waarvan B. en W. bij den getroffen functionaris aandrongen -zijn ont slag aan (te vragen? Heeft ide secretaris de be- teekenis van (dien aandrang zijner superieuren «h zijn „gehoorzaamheid" in dezien niet odder (die ©ogen gezien? Wij 'kennen hem toch vol doende plichtbesef, zelfkennis en eigenwaarde, toe om [zich rekenschap te kunnen geven van de draagwijdte izijner gepleegde verzuimen. In dien deze van zoo: een verregaande slordig heid moesten getuigen, dat B. en W., gevolgd door den Raad, zich tot ingrijpen genoodzaakt zagen, 'dan 'bestaat er wel een diepgaand ver schil in opvatting omtrent de beteefcenis der gepleegde verzuimen !tusschen zijn superieuren en den gedupeerden ambtenaar. Want, óf 'hét getuigt van verregaande brutali teit nochtans (den moed te hebben ©én adres in te dienen, waarin berouw wordt getoond en gevraagd zjijn ingediend verzoek om eervol ont slag als niet gedaan te willen beschouwen, met Ue belofte niets onbeproefd te zullen laten het in hem geschokte vertrouwen te herwinnen óf B. en W. en de Raad rekenen den gediplo meerden en goed onderlegden ambtenaar zijn fouten te izwaar aan; en wij vragen ons af oi zij in dezen autoriteit konden heeten. Nog een andere vraag komt in dézen naar voren, n.l., zijn het werkelijk: de gepleegde ver zuimen als zoodanig of is het de ondervonden teleurstelling bij het .maken van enkele fouten m de uitoefening van zijn dubbel ambt, waai de Burgemeester het vaste vertrouwen in zijn ambtenaar had en moest hebben? Kwamen wel licht het gezag en het prestige van het Hoofd der gemeente in gevaar? Geen pardon 1 Ziedaar het droevige in deze voor het publiek zoör geheimzinnige zaak. Dat bcteekent, dat de heer Keijzerop si raait wondt gezet, zijn positie verloren ziet en zijn toekomst overschaduwd. Wij kennen de feiten niet, maar wij houden ons overtuigd; dat -hier nog wat aniders geldt. Een man, in de"-gemeen te-administratie doorkneed, met een loffelijk verleden, ©en man van ontwikkeling en van gaven, die i!n het geven van raad en advies bjj de tegenwoordige steeds in belangrijkheid toenemende vraagstukken op gemeentelijk ter rein zijn gezag tienvoudig 'naast den Burgemees ter 'kon doien gelden; een man tevens van ern stige levensopvatting, (die in een onbewaakt oogenblik enkele 'fouten, verzuimen pleegde, ziet zich 'zóó berecht, zonder misschien de ge legenheid te zijn geschonken zich ten volle en openlijk te verdedigen 1 Deze ambtenaar, wiens zaak werd behandeld met gesloten deuren, om hem, zooals Ide voorzitter het noemde, nog te verschoonen, taxeert zelf zijn vergrijpen van dien aard, idat hij met vertrouwen en vrijmoe digheid een adres durfde zenden aan den Raad om zijn gevraagd eervol ontslag als niet gedaan te beschouwen. Met vertrouwen en vrijmoedigheid 1 Want de raadsleden, geheel op 'de hoogte van de zaak, zegden hem ihulp en steun toe, die verwachcjn gen deden koesteren, dat het eenmaal genomen besluit zou [worden herzien. Een man een man, een woord, een woord I Zijin adres (werd voor kennisgeving aange nomen!! Maar de 'zaak is hiermede niet uit. De heerern hebben blijkbaar hun verstand laten spreken. Zoo, indien hierin nog een-ge moraal school dan gingen wij hiermede accoord, maar, in dezen gelden alleen hart en geweten op het idoor Iden veroordeelde uitgesproken „Peccavil" (Ik heb gezondigd). DE UITKIJK Nadruk verboden. Toen in 'November 1918 de wapenstistand in den grooten oorlog gesloten werd, meenden we, geestdriftig ove rhet program, dat nu wij len president Wilson voor een toekomstig vre desverdrag aanbood en overtuigd van den goe den wil en vooral ook de oorlogsmoeheid der volken .allemaal wel zoo'n beetje, dat we nu een tijd van eeuwige vrede en broederschap tegemoet gingen. Het is anders uitgekomen. Die broederschap is heel ver te zoeken. En de vrede?... Nou 'ja, de oorlogsuitpu'tting is nog niet geweken en de wereld ontbreekt nog de kracht zich weer op te richten. Maar zelfs nu, terwijl ze uitgeput en geradbraakt, met nog verbonden ledematen neerliggen, beloeren de volken elkaar alweer met wantrouwende en be- geeriige blikken. En er scheelt niet zoo heel veel meer aan, of ze maken zich gereeid elkaar opnieuw in de hare'nte vliegen. Dat is niet alleen -met Duitschland en Frank rijk het geval. De Fransehe politiek van na den oorlog heeft het klaar gespeeld; de r-evan- oe-gedachte in Duitschland vrijwel tot gemeen goed te maken. Terwijl dadelijk na den oorlog de vredelievende stemming in Duitschland al gemeen was en er een duidelijk waarneembaar streven leefd eom met Frankrijk en de overige wereld tot verzoening te komen, is thans de verbittering heftige rdan ooit en dringen in al meer Duitsche hoofden en harten de ge dachten en de zucht binnen naar wraak en de hoo po pherstel van Duitschland's vroegere macht. De wijziging in dé binnenlandsche po litieke verhoudingen Is er een bewijs van. De democratische partijen, die onmiddellijk na Iden oorlog de macht in handen kregen en toenadering tot de. vroegere vijanden en een blijvende vrede voorstonden, verliezen voort durend terrein. Daarentegen krijgen nu hier dan daar de conservatieve vertegenwoordigers detr klassen idie voor den oorlog in Duitsch land heerschappij voerden en het verlies van hun positie en van Duitschland's overheer- sche ndemacht niet vergeten konden, het gezag in handen. In Beieren regeeren ze sinds lang. Nu hebben ze bij de jongste verkiezingen in Mecklenburg ook ide overwinning behaald. En zoowel in Thiirimgen als in Saksen-is de macht der- sociaal-democratie gebroken. ROOKT SIMT P.ANCRASSERS, Prima 5 cents Sigaar. Dit is ongetwijfeld een gevolg van den terug slag op Ide democratische bevlieging ja 1918. Maar voor het grootste gedeelte is toch tiet veldwinnen van de nationale gedachte en de nationale hartstochten Ide oorzaak van deze ver andering. En dit veldwinnen is weer grapten- deels het gevolg van de politiek, die Frankrijk na den oorlog gevolgd heeft en' nog volgt. Want al schijnt zijn houding wat verzoenings gezinder tengevolge van zijn behoefte aan geld, idat het door de plannen der commissies van deskundigen (hoopt te vinden, zijn optreden jn de Palts, ook nu nog, nadat het de separa tistische regeering, dank zij Engeland's eerste brief, moesten toelaten en zijn geringschattende bo-uding tegenover Duitschland in deze aange legenheid bewijzen wel, dat het in werkelijk heid nog weinig van neiging en stemming ver anderd is en nog altijd doorgaat het Duitsche nationaal gevoel onnoodig te prikkelen. Streseman, de minister van buitenlandsche zaken heeft daar pas in den Rijksdag nog ©en boekje van open gedaan. Terwijl thans iwel de heele wereld weet, dat de separatisten zich ui tsluit end door Frank- rijk's steun handhaafden en hun beweging feite lijk een Fransehe beweging was en Frankrijk d't iook stilzwijgend erkend heeft, weigert dtj Fransehe 'regeering nog iedere gedachtenw is seling 'daarover met de Duitsche regeer ing eerivoudig hare inota's terug onder voorwend sel, dat ihet ruzies tusschen Duitsehers onder ling betreft en ze zich niet met Duftscbe bin- rueiilandsiche aangelegenheden kan inlaten. Duitschland moet deze onhoffelijkheid wel slik ken. Maar is ihet verstandig zoo zelfs door klei nigheden1 den buurman, 'die straks weer op krachten geraakt, een gevaarlijke vijand wór den kan, te verbitteren? E(n is Ihet wel de weg om tot ide oplossing van het sohadevergoedingsvraagstuk te gera ken, waarbij toch ook Frankrijk belang'heeft? Poincaré heeft nu de finantiëele ontwerpen in Ide Kamer er door gekregen en hoopt met behulp daarvan de franc weer een beetje op krachten te brengen. Maar dat zal toch alleen lukken, wanneer Frankrijk erin slaagt een be hoorlijk aantal milliiarden op de Duitsche scha devergoeding op te nemen. Die commissie van deskundigen broedt daar omtrent allerlei plannen uit. Voor de interna tionale leening aan Duitschland zouden ook de spoorwegen als pand moeten worden ge geven .En men schijnt ook aan een opheffing te denken van de tolgrens, die Fransehen en Belgen aan Rijn en Roer getrokken hébben. Maar wat ook bet resultaat der onderzoekin gen moge blijken, Duitschland's medewerking is in elk geval veel waard. En de Fransehe viernietigingsppgiingen zijn zeker, weójiig ge schikt geweest om Duitschland's welwillend heid te verzekeren. Dat is het oogenblikkelijk nadeel van ide Fransehe politiek. En het toe komstig? Europa blijft niet als-bet nu is. En er kon nog wel eens een tijd komen, idat Frankrijk voor Duitschland's vriendschap een mooi ding zou over 'hebben. Nieuwe groepeeringen vor men zich al, en het is niet waarschijnlijk dat de Entente van het oogenblik tegen die nieuwe beweging bestand zal zijn. Hóe zal over tien, twintig jaar Frankrijk tegenover Engeland staan ,hoe tegenover Italië? En wat voor positie zal Rusland 'dan innemen? De regeeringen houden reeds met deze ge dachte rekening. Want werkelijk het zijn niet enkel Duitschland en Frankrijk, die met loe rende oogen elkaar's bewegingen bespieden. Te Rome wordt thans een marine-conferentie getyouaen -ter voortzetting van het werk van Washington. Maar al heeft zij onder auspiciën van oen Volkenbond plaats, het lijkt er veeleer naar ,'dat ze het werk van Washington te niet zal ooien. Niet alleen Rusland, aat nu ook meeaoet verlangt een aanzienlijke vloot ter verzekering van zijn eigen veiligheid. Ook Frankrijk en Italië zijn niet' tevreden met de oorlogs-tonnenmaat, die' hun op de Washing- toinsche conferentie is voorgeschreven. En men ,zegt iaat, Mussolini streeft naar een samengaan van Frankrijk en Italië in de Middelianasche Zee, waar nu Engeland een oppermachtige vloot onderhoudt. Het wordt weer het spel van voor den groo,- fcen oorlog. Krijgstoerustingen en bondgenoot - scnappen en nieuwe entente's en... een nieuwe oorlog? Engeland gaat vijf nieuwe kruisers hou wen. Het heet Vervanging van oud materiaal. Maar een regeering uit de anti -miilitairistische arbeiderspartij kan ook moeilijk zeggen, dat het een symptoom is uit den wedstrijd in be wapening. Zelfs de liberale partij vertrouwde het zaakje niet en stemde in het Lagerhuis: tegen MacDonald's regeering. Wat zou Mac Dcnalu's regeering. Wat zou MacUonald zelf geuaan hebben, als het niet Mac Donald's re- geering geweest was? Zijn idealen en illusies liggen aan de andere zijue. Maar we beginnen aiemaal te begrijpen aat er met idealen en illusies niet veel valt uit te richten. Het ;s een anaere tijd nu aan in November 19i8. En we glimlachen 'onwillekeurig wanneer we aan hem terugdenken. Maar onder oien glimlach ligt ide ontgoocheling verbórgen van een ver loren geloof. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. ÖBij de heien gehouden stemming voor twee no tabelen voor de Ned. He'rv. gemeente te Qudkar- spei, periodiek aftredend de heeren M, Kroon Cz. en Jb. Kroon Jbz., werden beide aftredende h.h. met algemeene stemmen herkozen. Uitgebracht werden 28 stemmen'- OUDKARSPEL. 1 De arrestatie. Omtrent de arrestatie welke plaats had in de ledenvergadering van de afdeeling van den Bond voor staatspensioneering en de oorzaak daarvan, daarvan deelden we in een onzer vorige nummers reeds het een en ander mede. We vernemen, dat deze zaak in de federatie-* vergadering en zoo gewenscht ook in de Bonds-i vergadering besproken zal worden om de moge- lijkneid onder de oogen te zien, op welke wijze de vergadermgén van zulke voorvallen zooveel moge lijk verschoond kunnen blijven. NOORDSCHARWOUDE. De Concordia-Bioscoop. Door bovengenoemde Bioscoop zal Zondag a.s. weder een prachtfüm op het doek worden gebracht. „U ereldsche vrouwen" is de titel van dèzé schitte rende, van het begin tot het einde boeiende film. De grootste film-diva's zullen hun schitterend spel voor u als het ware in werkeüjkheid doen léven. Men krijgt een beeld van de ontzettende uitgaven die men zich getroost om de weelderige luxe te bemachtigen, heerschende in de mondaine bad plaatsen. Terwijl vele beelden zullen worden gege ven van het mondaine leven in zulke plaatsen. Een schitterend bijprogramma zal verder den avond vullen. Ondanks de groote kosten, die de Directie zich moest getroosten om deze film te bemachtigen, blijven de gewone entréeprijzen ge handhaafd. Personen beneden 18 jaar hebben voor dezen avond geen toegang. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. ZUIDSCHARWOUDE. IDe plaatselijke Commissie voor het verleenen van Tuinderscrediet, bestaande uit vertegenwoordi gers der tuinbouwvereeniging en Boerenleenbanken, heeft van de Prov. Commissie uit de Veilingen aanschrijving gekregen te onderzoeken of de nemersj van Provinciaal crediet, gezien dén toestand en de uitkomsten van hun bedrijf, in staat zijn tot ge- heele of gedeeltelijke aflossing over te gaan. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat voor het comité tot verbrei ding van het Godsdienstig leven de heer Ds. West- mijse zal optreden in de N,ed. H,érv. Kerk alhier,.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1