I Lfl»tifDIJKER iitlllEl feö opzichte van -de politieke partijen, daar de Bondsleden bij verschillende van die par tijen zijn aangesloten. Voorstanders van aan sluiting bij id it sub-ooniité waren echter van meening, dat hier geen politiek aan ten grond slag lag en dat het N.V.V. toch slechts een vak vier eeniging was. Van andere zijde werd ge tracht het tegengestelde aan te toonen: het is een bijwagen van de S.D.A.P. In dit verband werd bovendien de vraag geopperd, of werke lijk de S.D.A.P. zoo'n gewenscht medestander is in iden strijd voor de openbare school en Bondsidealen. Gewezen werd op voorbeelden in het Buitenland, in ons eigen lanid, in deze omgeving. De S.D.A.P. te Zuktscharwoude b.v stemde er voor om het hoofd der school 25 pet. meer loon te geven dan gelijkbevoegde onderwijskrachten voor hetzelfde werk; een overbodige L.T.B.-cursus moet worden gesub sidieerd, een correspondentie in „Het Volk" over het optreden van een niet S.D.-raadslid beewes den persoonlijken strijd; dit raadslid werd hard gevallen, omdat hij gestemd had voor adhaesiebetuiging van het adres Werken dam, aan alle gemeentebesturen, waarbij ver haal mogelijk was op de ouders van kinderen, die een middelbare of hoogere school in een andere gemeente bezoeken. Ein wat bleek nu? Dat in verschillende gemeenteraden in den omtrek, St. Pancras, Barsingerhom, Zijpe enz. de S.D. net stemden als dat niet-SJD.-raadslid, dat in „Het Volk" werd aangevallen. In Anna Paulowna wilde zelfs de s.d. Keuris adhaesie beluigen in afwijking van het praeadvies van B. en W. Op die gronden zou samenwerking in dit sub-comité eer na- dan voordeel zijn. Verschillende besprekingen hadden dienaan gaande nog plaats vooral met betrekking tot de vraag of ook de Vrijz. Dem. Bond, de Dem. Partij e.a. niet even groote voorvechters zijn voor goed onderwijs. Gewezen werd op Mr. Marchant, Ketelaar, Lamers. Prof. Heeres e.a. Tot slot staakten de stemmen over het mee doen aan de actie van het sub-comité, zooaat in verband met het-H.H. Reglement voorloopig niet wordt meegedaan. Bjh ijet treferemmm bleek, dat de meerder heid was tegen aansluiting bij het N.V.V., vóór samenwerking met puner -commissies en tegen toelating van hoofden in den Bond. Uit het jaarverslag van den Secr. bleek, dat er een weinig opgewekt leven was, dat hei aantal leden met 2 vermeerderde, dat er 4 huis'h. vergaderingen zijn gehouden, aat gea dresseerd werd voo rhèt behoud van het Ver volgonderwijs en wel met succes. Het finantieel verslag van den penningmees-, ter vermeldde een ontvangst van f ïyi.ÖlVs- Er was een batig saldo van f 14.08-/2- Een verslag van de corresp. van het Her stellingsoord kon niet worden uitgebracht we gens afwezigheid van de functioiiarésse. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd als voorzitter aangewezen de heer Du Burck, onderwijzer op wachtgeld te Zuidscharwouae. Als le secr. mej. A. J. Wouda te Noordschar- wouue, tot penningmeester de heer A. P. .Pos thumus te Ouükarspel; tot 2e voorz. de heer C. va mTwuijver te Veenhuizen en tot 2e secr. de heer A. Mol te Noordscharwoude. Nog werd meegedeeld, dat in verband met het bericht in verschillende kranten over het bevorderen van het aantal leerlingen van de bijz. school te Noordscharwoude ten koste van de openbare, aan den heer Paarlberg te Oua- karspel een bezoek was gebracht, doch 'dat <le ontvangst niet bijzonder hartelijk was. Met verontwaardiging werd bovenalen kennis ge nomen van de wijze, waarop die correspondent zich van de zaak' trachtte af te maken, door een ingezonden stuk in de Sch. Crt., waarbij nota bene ide indruk werd gegeven, alsof de Correspondent te Noordscharwoude woonde. Daarna sluiting. Plaatselijk Nieuws SPOORBRUG BOTERHUIZEN. Naar wij vernemen, is bericht ontvangen van de Directie der N ederlandsche Spoorwegen, dat bovenbedoelde brug -nog dit jaar een be langrijke wijziging zal pndergaan. De doorvaart behoudt dezelfde breedte, ter- 'wijl deze belangrijk dieper zal worden gemaakt. Naast deze doorvaart zal een doorlaat van het stroomend water worden gemaakt ter breedte van 3 Meter. De aanbesteding zal binnen enkele maanden plaats vinden. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. In aansluiting op ons bericht, betreffende 'het vertrek van den heer Gutter, en daarmee in verband staande vacature voor gemeente raadslid, kunnen wij mededeelen, dat zijn op volger, de heer K. Lek, zich een benoeming zal lat-en welgevallen. FEUILLETON. NORA. In een der elegantste apaprtementen van het „Hotel Impérial" te Genève rustte een jonge vrouw op de sofa. Zooals zij daar lag, met het ktine, -aoor zwarte kant omhulde hoofd tegen de roode kussens geleund, terwijl hare blontu lokken zacht en zwaar over hare schouuers hingen ,en hare handen met loo-me bevallig heid in haren schoot rustten, leverde zij, zonae, juist schoon te zijn, een bekoorlijk schouwspel op. Alles aan haar uueilyk was lijn cn wazi&, zooaat men bijna teiugü^insa-e voor zulk een leederheid, ede zoowel bij de mènschon als bij de planten, helaas 1 slechts het kenmerk van een snel verwelkenden bloei is. Hare rust scheen ook door zwakte noodza kelijk te worden gemaakt, want hare blikken vlogen met zekere gejaagdheid door het ver trek, en vestigden zich bij elk gedruisch vol gespannen verwachting o.p de -deurom ttadeiijk daarna ongeduldig op een reis'klokje te blijven turen, dat op 'een tafeltje naast de sofa stoma. Terwijl de groote wijzer zich langzaam, maar gestadig voortbewoog, kon zij hare onrust niet langer bedwingen, en zich half oprichtend, riep zij eene oude vrouw, die in een aangrenze-na vertrek bezig was en wier,breedegestalte her haaldelijk door de openstaande deur zichtbaa, werd. „A-nnel" riep zij, maar in weerwil van de inspanning haa Ihare stem toch niet veel klam „Anne! is miss Nora nog nt-et terug?" „Kleine miss bij mijnheer is," zriue -de our vrouw in haar getnoiken taaltje. Zoowel hai bruinachtige kleur als de uitheemsch-e vorm van haar gelaat bewezen, dat zij niet van Euro pee sch -eafkomst was. „Kleine miss ook zeer goed geborgen is bij mijnheer. Missis (vooi mistress, mevrouw) heeft volstrekt niet noo-ujg ongerust te zijn," voegde zij er op geruststellen den toon bij. „ZulKn wd komen, als tijd is. Mijnheer de directeuf nooit terug vóór elf uurl" NIEUWSTIJDINGEN. Een jong paartje, zij 18 hij 22 jaar, woonach tig te Deventer, zou Woensdag aldaar in het hu welijksbootje stappen. Zoo aanstonds zouden de rijtuigen komen om het bruidspaar naar het stads huis te bregnen. Bruigom meende echter nog wel zooveel tijd te hebben, dat hij even zijn pasgekochte. hoed kon ruilen en bruidje stemde toe, gaf hem nog raad, welken hoe hij moest kiezen. Na eenig wachten was bruigom nog niet terug De rijtuigen kwamen, vertrokken dan voor een kwartiertje, keerden weer en nog was hij er niet. Bruigom was en bleef uit. Kennissen van het jonge paartje kwamen later vertellen, dat bruigom per trein naar België was verti okken. Hij had zich bedacht voor het telaat was. Een vluchteling. Nauwelijks was de rechtszitting te Maastricht afgeloopen, of men werd opgeschrikt door een feilen kreet „houdt hem" houdt hem". Een paar hardloopende gestalten waren intusschen voorbij- gerend den stijlen Minnebreursberg af, die door de platgetrapte sneeuw de gladheid van een rodelbaan had gekregen. De uitroep gold een zekeren M, uit Heerlen, een nog jonge man, die door de re cherche aldaar was aangehouden verdacht van het stelen van een partij autobanden. Hij was dien morgen onder politiegeleide naar Maastricht over gebracht om bij den officier van justitie yoorge-, leid te worden en deze had bepaald dat hij voor-, loopig in het ^naast het justitiepaleis gelegen huis van bewaring zou worden ingesloten. Op het laat ste oogenblik werd hem echter de drang naar vrij heid te sterk, aldus meldt de „Tel." Plotseling rukte hij zich los, was met ëén sprong de trap-, pen af en rende met een formidabele vaart de gladde, besneeuwde helling af. Zijn vervolger steeds roepende, liep echter vlugger, juist zou hij hem vastgrijpen toen hij kwam te vallen. Een paar bur gers, die de helling opkwamen, stoven verschrikt voor den hollenden man terzijde, inplaats van hem tegen te houden, zooals hun door de inmiddels weer opgesprongen politiebeambte werd toegeroe pen. De dief die zijn kans grooter zag worden, repte zich nog harder en juist zou hij den hoek van de Tongerschestraat omslaan, toen hij een paar stevige rijksambtenaren ontmoette, die door het geroep opmerkzaam geworden ,snel de situ atie overzagen en den vluchteling tegenhielden. „Hij heeft haar zeker weer daarheen meege nomen," sprak de jonge vrouw fluisterend bij «zichzelf. „Hij weet niet -w-ac hij doet; ik moet er eens met hem over spreken. O, mijn arm kindl" Kwam het door den fluisterenden toon, of kwam het door de ontroering, genoeg, een hevige, schorre hoestbui stoorde haar in hart alleenspraak en schokte haar zóó, -dat haar hoofd vermoeid naar achteren gleed. „Waarom missis zich windt voor niets op?" riep ide oude vrouw knorrend. „Missis zich pog maken zelf ziek, en dan wordt mijnheer boos. Toen missis nog zelf was jonge miss, zij akijid zachitmoeuig en geduldig was, maar tegen wooruig aauelijk als vuurv lammetjes 1" „Ja, maar toen had ik ook voor niemand te 201 g-un, outre Anne; toen waren het mama en gij, die voor my zorgden, en ik was ge zond!" voegde zij er met een diepen zucht bij. „Gij ook nu gezond kondt zijn, als ge maar wildetl" bromde de oude vrouw weer. „Maar onrustig leven doet kwaad." „Neen, het leven niet; ik wo-rd immers voort durend zoo trouw en zorgvuldig verpleegd? Maar hier zit hetl" En zij drukte de hana op de borst. Bovendien, die martelende zorg, dat doiet mij geen goed... Maar luister eens, Annel Daar komen zij aajnil" liet zij er luider en haastiger op volgen. Er lieten zich werkelijk vlugge, maar zachte voetstappen hoore-n. Op hetzelfde oogenblik werd de deur met -een ruk geopend, en vloog er een klein meisje naar binnen, dat met een Hartstochtelijke beweging 'hare armen om den iials harer moeder sloeg. „Mamal mamal" riep zij geheel buiten adem, „,wat kan ik het nu prachtig! Ik? heb staande gereden, evenals juffrouw Elise; en ik ben al door den hoepel gesprongen óók!" „Wat glo-eit -ge, en wat hebt ge een kleur, lieve Noral" isprak hare moeder, terwijl zij het donkere haar van heur voorhoofd wegstreek. „O, Alfred! dus hebt ge haar tóch weer meege nomen?" wendde zij zich nu op verwijtenden toon tot leen lang, zwaar gebouwd man, die on- middellijk na het kind was binnengetreden. ^ïjn vbart -was- echterzoo gróót, en dooi? de glad heid een plotselinge zwenking onmogelijk, dat bij de" botsing het drietal in de sneeüw rölde. Nu was echter de rechercheur ook weer ter plaatse en hij had den vluchteling spoedig te pakken, zoodat het met M.'s kortstondige vrijheid gedaan was. Zonder verderen tegenstand, eenigszins verdoofd door den val, werd hij teruggebracht en aan de gevangenbewaarders overgegeven. Een misdadig echtpaar. Maandagavond vervoegde zich in een hotel nabij het Centraalstation te Utrecht, een tweetal vreem- delngien, een dame en een heer, die voor een nacht een Kamer voor logies vroegen. De heer sprak half Fransoh, half Vlaamsch, en was daardoor moeilijk te verstaan. In het logiesboek vulde hij in J. Datrois en echtgenoote. Zij betrokken da delijk hun kaamer en wilden den volgenden mor gen 0111 9 uur gewekt worden. Tot zoover was alles heel gewoon, doch den volgenden morgen reeds heel vroeg kwam de recherche informeeren of er in het hotel dien nacht een tweetal Belgen gelo geerd had. De hotelier liet het logiesboek zien, en daaruit bleek, dat de personen, die de recher che zocht in het hotel waren. Bif de recherche was namelijk uit Brussel een verzoek tot aanhouding van bedoelde personeif ingekomen, omdat zij ver dacht werden van het plegen van een moord. ;Op 5 Februari j.l. is er nl. een moord gepleegd op een chauffeur van een auto in een veld bij Em rnerin in België. De moordenaars, een man en een vrouw, hebben na het plegen van den misdaad den auto buitgemaakt en dezen verkocht. Sinds dien hebben zij in België rondgezworven en zijn toen Maandag uit. Antwerpen naar Utrecht geko men na vooraf hun bagage naar het station te Utrecht gezonden te hebben. De rechercheurs, wetende dat het een gevaarlijk heerschap was en dat hij ongetwijfeld gewapend zou zijn, besloten af te wachten, totdat zij in de ontbijtzaal zouden komen. Eerst te elf uur gingen zij aan tafel. Nauwelijks waren zij gezeten, of de rechercheurs arresteerden hen.' Alles ging zoo vlug, dat de Belg geen gelegen heid han om zijn revolver te trekken. Hij was nl. in het bezit van een groote geladen browning-re volver. 1 Beide vreemdelingen, die behoorlijk van papie ren voorzien waren, werden zóoals reeds gemeld werd naar het hoofdbureau der politie overgebracht waar hun door den hoofdinspecteur der recherche den heer Brandt, een verhoor werd afgenomen. Zij ontkenden evenwel, iets van den bedoelden moord af te weten, terwijl de man verklaarde dat zij plan hadden om in Utrecht te blijven wonen en daar werk te zoeken als bouwvakarbeider. Een vreemde verklaring, daar in de bouwvakken in België veel meer werk is dan in Holland. Uit het verdere onderzoek bleek ook meldt de „Tel." dat de „echtgenoote" van den Belg een meisje was uit Lens in Noord Frankrijk. De recherche heeft beide personen ter beschik king van de justitie gesteld, in afwachting van een eventueel verzoek tot uitlevering van de Bel gische Justitie. Het tweetal is overgebracht naar het Huis van Bewaring in de Gansstraat. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinformatie bureau van Van der Graaf Co/s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week, éihdi- gende 29 Februari, in Nederland uitgesproken 83 iaillissementen, tegen 55 faillissementen in dezell de week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Februari 1924 774 faillissementen tegenover 682 over hetzelide tijd perk van het vorige jaar. Voor dé rechtbank te Zutphen heeft ee rrecht gestaan 'de arts C. J. M. uit Apeldoorn, aie iin Januari in zijin tuin stukjes vleesch, ge drenkt in strychnine heeft neergelegd voor üaax komende hond-en. De president van de rechtbank sprak zijn verwondering er. over uit, dat iemand als be klaagde zulk een gevaarlijk gif had ne-erge leg'd binnen het bereik van passeerende-n. Tal van honden zijn aan de vergiftiging gestorven. „!Hoe gaat het u, schat?" vroeg hij, zich liefdevol tot 'haar buigend en een kus op haar voorhoofd drukkend, zonder op haar verwijt acht te slaan. „O, Alfred 1" herhaalde zij, terwijl zij hem met een weémoedigen blik aanzag. Hij haalde zijne schouders op, en keerde zich ongeduldig om. Maar de kleine meid, die volhardend met hare beide handen het gelaat harer moeder weer naar haar toedraaide, bleet ondertusischen doorbabbelen. „Och mama, luis te rdan toch eens naar mij: ik heb staande ge reden, en ik ben door den hoepel gesprongen, véél beter dan de kleine Wimbleton, die bijna gevallen wasl" Nu moet ge üw huispakje aantrekken, No- ra," viel haar vader haar in de rede. „Laai Anne met u mieegaan, dan kan zij u even hel pen." „Dadelijk, papa! Maar luister eerst nog eens even, mamal Toen wij in het circus kwa men, zette papa mij op ie nieuwe pony „Maar Helena, hoe kunt ge toch zoo onver-, stanuig zijn het kind nog langer op te hou den?" wendde de heer zich min of meer ge belgd tot haar. „Nora, ik heb u al zooeven ge zegd, dat ge nu heen moet gaanl" „Ga dan, liefjel" zeide hare moeder nu ook. „Later 'kunt ge mij wel alles vertellen." De kleine, onthutst idoor den. ongewoon strengen toon van haren vader, verliet de kamer. Die jonge vrouw rustte weer stil met haar hoofd op (de sluimerrol der sofa; de man bleef zwijgend voor het venster staan. „Alfred 1" riep zij een oogenblik later, zacht en vriendelijk; en toen hij zich omkeerde, stak zij hem hare hanu toe. Hij vatte idie hand in de zijne, en bracht haa: aan zijne lippen. „Willen wij vrede sluiten?1 vroeg hij, en zijne donkere oogen lachten haar tamelijk ondeugend toe. „,!0, kom hierl ik heb u in zoo langen tijd niet bij mij gehad 1" sprak ziji liefdevol, terwijl zij hem vasthield. Hij schoof een stoel bij, waarop hij vlak naast de rustplaats plaats nam, zoo dat zijn arm haai omvatten kon en haar hoofd op zyn schouder Bekl. zeide dat hij veel last van 3e Handen Ihad gehad. Hij was genegen oe gcieaën; scïïauc te vergoeden. Het O.M. vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Zijns inziens was niet komen vast te staan, dat beki. den opzet heeft gehad, toen in de dagvaarding bedoelden hond te do tten. Te Dan Haag wordt de melkprijs met 2 ent per liter verlaagd. Vermoedelijk afkomstig uit het Herzogs- wald op Duitsch gebied, tusschen Coevpraen en Boertange, vertoone. nzich bij de sneeuw- peiioae vossen in de Terapelsche bosschen. Enkele komen zelfs nabij de boerderijen. Zoo werd er dezer dagen een drietal geschoten in het Koelingerbosch en twee dezer dieren nabij Beilingwolde. BUITENLAND Canada. Volgens 'een telegram uit Quebec heeft een brand gewoed in het gebouw der Unionbank aldaar. De schade bedraagt 500.000 dollar. Volgens een telegram uit Sancta Barbara woedt een groote boschbrand in een ge deelte van het bosch en heeft een groot hotel en andere gebouwen verwoest. Mett is den brand nog niet meester. De sneeuwstorm. Tengevolge van den sneeuwstorm der laatste dagen is het electriseh tramverkeer te Akem geheel gestremd. Ook het verkeer op de lijn AkenKerkradeHerzogenrath is gestremd. In België sneeuwde het gisteren aanhou dend. Het tram- én treinverkeer had veel vertraging. De Broeker Raad lieeft onomwonden, ,(Op aandrang wellicht ook geschied)., Den Secretaris weggezonden, 'Om welke reden, weet men niet. Het kleine vleugje medelijden, Dat gloeide in des raactshds borst, Vervloog weldra, 't was niet te mijden, Naar de bevelen van hun vorst. „Wat dacht ge, vroede, wijze vad'ren," Zoo sprak hij toornig en ontstemd, „Durft gij me met 't voorstel nad'ren, Hem te behouden, mijn Scribent? Wat dacht ge, dat na die vergrijpen, lk hem nog langer naast mij duld? Onmooglijkl En naar mijne pijpen Danst gij; gaat hij, door eigen schuldI" De Raad, die 's vorsten gramschap speurde, Door zulk een taai en overmoed, Hij boog 't hoofd, zeer diep en keurde Opnieuw d' ontslagaanvrage goedl Zoo ziet men: zeven vroede vad'ren In wijsheid groot; maar klein in moed; Wanneer zij met hun vorst vergad'ren, Weerklinkt 't „Wat HIJ doet is goedl" ALLERLEI Een causerie over Couranten. Gisteravond hield de heer J. W. Enschedé in het Persmuseum te Amsterdam een causerie over couranten. Na een en ander verteld, te hebben ovef net begin van het courantenwezen, dat ongeveer gelijktijdig te Amsterdam en te Antwerpen als een boekverkoopersspeculatie in het eerste kwar taal der zeventiende eeuw begon, werd een en an;- der verteld over onze moderne couranten in haar historische ontwikkeling. Het kenmerk van een courant was en is gebleven het nieuwsblad ,dat op vastgestelde tijden verschijnt op korten termijn in ieder geval binnen een week. Het nieuwsblad heeft zich vaak ontwikkeld, vooral sinds het mid den der vorige eeuw tot politiek en staatkundig orgaan, bovendien zijn in den loop der tijden allerlei rubrieken toegevoegd aan het oude nieuwsblad, die echter het karakter als zoodanig niet gewij zigd hebben: advertenties, familie-berichten, beurs eri koersnoteeringen, weerberichten, kunstbeschou wingen, enz. enz. Juist de advertenties waarin het gansche bonte leven van handel en nijverheid zich weerspiegelen, maakt, dat couranten groote docu- menteele waarde hebben voor de kennis van het lieden en verleden. De nieuwstijdingen daarentegen nebben naar het oordeel van den heer Enschedé minder waarde voor de kermis van het vroegere gemeenlijk, daar men omtrent het verhaalde van elders beter en nauwkeuriger is ingelicht. Over allerlei onderdeelen van een courant zou uit vo-erig te handelen zijn. Formaat, zetwijs, kop, illus tratiê, drukwijs en wat al niet meer. Slechts over een paar onderdeelen werd, ter wille der beknopt heid, gesproken, in de eerste plaats over de fa milie-berichten, die honderd jaar geleden in wijd- Jieunde. „Maar een strafpredikatie krijg ik tóch!' begon hij weder, half schertsend, „en nu bo venal, omdat ik u niet ontloopen kan! Ik lees het reeds in uwe oogen: waarom naamt gij Nora mede?" „Gij hebt goed gelezenl" gaf zij hem ten antwoord. „Ja, waarom hebt gij dat gedaan, nadat ik u toch zoo dringend verzocht had, het te laten?" „Waarom? Och, gij vrouwen zyt verschrik kelijk met uw „waarom" 1 Nu, eenvoudig omdat ik er geen weerstand aan kon bieden. Het kind heeft buitengewoon veel talent: gracieus als een Elfe, maar moedag als een man, waar om zou aik mij het genoegen niet gunnen, ffiijn kind in mijn vak op te leiden? Zij zal een kun stenares van den eersten rang worden!" ging hij min of meer enthousiast voort. „Mijne dochter een paardrydster?!" herhaal de Helena met pynlyken nadruk. - (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2