I. ÜIIWERS, Opticien, Payglop 3, Alkmaar somt (ïi VERZORGT UW ZIEKEN. Ziekenstoelen Kamerclosets In valide wajens Bidets Buikbanden Breukbanden Rechthondei's Zaterdag 1 Maart 1924. UIT DEN OM TREK SCHOORLDAM. Zondag, j 1 gaf de dilettantenclub „Ons Genoe gen" te Schoorldam voor een goed bezette zaal haar tweede uitvoering in dit seizoen Het stuk „Politiezaken" een blijspel in 4 bedrijven werd on der de uitstekende leiding van den heer Loevens uit Alkmaar, goed opgevoerd en vond veel bijval. Meerdere malen steeg een uitbundig gelach onder het publiek op. De vereeniging heeft met de op voering van dit aardige blijspel weer veel succes ingeoogst. Een gezellig bal besloot dezen genoeg lijken avond. SCHOORLDAM. Nieuwe brug. De nieuwe ophaalbrug alhier is eindelijk gereed gekomen en is de brug voor het verkeer openge steld. Thans is men bezig met het uitbaggeren van de Damsloot naar Schoorl, oan een betere vaar geul te krijgen. KOEDIJK (Zuildeiirade). D;e voetbal vereeniging „Ou-dorp", welke tot ^dusver een zee rondoelmatig terrein aan den Achterweg 'in huur had, heeft thans van de gemeente Koedijk in huur het perceel land 'voorheen bebouwd door den heer J. v. d. Ham. Dit terrein, 'twelk thans reeds met gras be kaaid is, en eerstdaags met houten schutting £an 'de weg, en langszij met rietmatten om ringd zal Worden, is zeker, uit economisch oog punt een goede ruil. KOEDIJK (Zuifdeinde). 'Vam Idbn heer Jn. v. Baar is een partijtje te jvield staande gele kool ontvreemd. Men meent thans aanwijzingen tte hebben welke tot de ont dekking-der dader(s) kunnen leiden. ST. PANCRAS. Naar officieus verluidt zal binnen enkele da- jgen de postbode C. Gutter, alhier gestation neerd, overgeplaatst worden naar Egmond aan Zee. Dit brengt met zich mode dat alsdan de heer Gutter ais raadslid zal moeten bedan ken, en den heer Ki. Lek zijn opvolger zal zijn. Die heer Gutter was raadslid voor de S.D.A.P. ALKMAAR^ In zijn heden gehouden zitting besloot de raad tot het aangaan van gemeen-, schappelijke regelingen met andere ge meenten uit den omtrek in zake de toelating van leerlingen tot de lagere scholen. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van den commissaris van politie tot salarisverhooging, hoewel enkele raadsleden hier vóór pleitten. De Bur gemeester achtte het verzoek billijk en zou in zijn adres aan den Minister hier van getuigen. Besloten werd o.m. tot het beschik baar stellen van een crediet van f4000 aan hen, die naar Canada wen- schen te emigreeren, tot het geven van een subsidie van f 1000 voor het al hier dezen zomer te houden Turnfeest door het Gewest Noord Holland van het Gymnastiekverbond; en de door Rijk en Provincie gestelde voorwaar den dat het loon in werkverschaffing, met het oog op ev. toekenning van subsidie door die lichamen moet wor den bepaald op 35 respectivelijk 42 cent per uur niet te aanvaarden. Naar aanleiding van eenige adressen werd afwijzend beschikt op het ver zoek om het uurloon in werkverschaf- ing te herstellen op 48 ct. gelijk bij vroeger genomen raadsbesluit was Het Alkmaarsche telefoonnet. De Minister van Waterstaat en van Financiën hebben, ten gevolge op de beantwoording van vragen van den heer Van de Bilt betreffende het niet overgaan in 's Rijks dienst van het personeel van het Alkmaarsche telefoonnet ter gelegenheid van de overneming van genoemd telefoonnet door 'het Rijk en aangaande verhaal van ide höogere kosten der bediening voor den nacht- en Zondagsdienst op de abonné's van bedoeld net, medegedeeld, dat het een punt van overleg tusschen beide Ministers heeft uit gemaakt, of het bedoelde personeel al dan niet in Rijksdienst kon worden opgenomen. De slotsom was, dat niet tot overneming, geheel of gedeeltelijk, van het personeel kon worden overgegaan, vermits hiertoe geenerlei yerpÈch ting bestond en het niet wel verdedigbaar zou zijn, dat de Regeering ©enerzijds een groot aantal ambtenaren wegens overcompleet ont slaat en aan den anderen kant krachten van buiten af aan haar dienst gaat verbinden voor werkzaamheden, die door liet reeds aanwezig personeel daarbij enkele andere overcom plete vaste Rijksambtenaren inbegrepen zon de reenig bezwaar kunnen worden verricht. De door den raad der gemeente Alkmaar gewensdhte regeling, waarbij, ter tegemoetko ming in de door de gemeente te maken kosten een tarief per gesprek voor gebruik van de tele foon gedurende den nacht en des Zondags was voorzien, kon niet worden goedgekeurd; omdat deze regeling, naa rde meening van den Minister van Waterstaat in strijd zou zijn ge weest met het bepaalde bij art. 32, punt 1, van het Rijkstelefoonreglement 1919, Intussohen is deze aangelegenheid langs anderen weg tot oplossing gekomen. Het aantal aanvragen om fcen telefoonaansluiting is n.l. in de laatste maan den sterker toegenomen dan zich oorspronke lijk liet aanzien. In verband hiermede mag tfhans verwacht worden, dat binnenkort de norm, welke geldt voor de invoering voor Rijks rekening van den onafgebroken dienst, zalwor den1 bereikt en' kon mitsdien worden besloten tof invoering van den onafgebroken dienst op Rijkskosten. BINNENLAND De Zomertijd- Volgens „De Temps" is de Belgische regeering het er over eens, dat de zomertijd op den laatsten Zaterdag vaat Maart moet ingaan. De regeering te Londen stelde echter 19 April dat is de derde Zaterdag dier maand, vlak voor Paschen, voor, wegens de stoornis die de wisseling noodzakelijk in den treinenloop brengt. Deze datum wordt ver moedelijk niet aanvaard. Technische gedelegeerden uit de drie landen zullen zich dezer dagen hier-i omtrent verstaan. Op een vraag, in de Belgische Kamer heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat het niet mogelijk was eens en voor altijd den datum van het begin van dén zomertijd in de wet vast te leggen, daar België door zijn ligging gedwongen is rekening te houden met zijn buren. Vandaar dat de datum voor den aanvang en den afloop van den zomertijd beter bij koninklijk besluit dan bij de wet kan worden vastgesteld. Spoorwegpersoneel. Naar de „Tel." verneemt ligt het in de bedoeling der spoorwegdirectie, daar de onderhandelingen met de moderne organisaties tot geen resultaat heb ben geleid, onmiddellijk een geheel nieuwe loon regeling aanhangig te maken, welke, behalve een verlaging der salarissen, ook een niet geringe wij ziging zal brengen in de onderlinge verhouding der thans bestaande regeling. Deze nieuwe loonregeling ligt reeds in concept gereed en zal, nadat advies van den loonraad ge hoord is, zoo spoedig mogelijk aan den minister van Waterstaat ter goedkeuring voorgelegd worden Het is, nu de moderne organisatie de bekende verklaring inzake artikel 36 R.D.V. heeft afgewezen niet de bedoeling van de directie, de onderhande lingen met de vakvereenigingen voort te zetten. Over de voorstellen zullen geen besprekingen meer plaats vinden. De directie acht thans ingevolge haar schrijven van 11 dezer op alle gebied en ook ten aanzien van artikel 36 zich weer geheel vrij. De oliewinning bij Winterswijk. ÏDr. P. Tesch ,de directeur van den Rijks Geolor gischen Dienst heeft gisteren besprekingen gehou- nu de naaste toekomst betreft is het zaak aldus dr. Tesch noch voorbarige conclusies te trekken, noch verwachtingen neer te drukken. Men wacht e nuchter af wat de verdere onderzoekingen zullen qpleveren. Zaterdag is het voor het eerst gelukt eenige honderden liters olie te winnen en het nadere onderzoek zal nog eenigen tijd vorde-i ren. Van nieuwe boringen is voorloopig geen sprake en inzake de ontginning is de beslissing aan de Staten Generaal. NIEUWSTIJDINGEN Jhr. mr. A. F. 'de Savorwiln- Lobman. Omtrent den toestand van jhr. mr. A. F. de jSavornin Lobman (deelt de „Ned." mede, dat Me toestand vrijwel gelijk bleef. Een medewer ker vernam, dat de heer De Savornin Lohman gistermorgen „een gesprek heeft gevoerd met een bezoeker, terwijl hij in zijn stoel gezeten ,was." Ontploffing. Te Delft waren eenige werklieden van een grondboor-maatschappij bezig een Nortonpomp te slaan in een kelder, onder een winkel ge legen. Door tot nog toe onbekende oorzaak werden de in de kelder opgehoopte brongas- sen tot ontploffing gebracht. De werklieden van Laren en Hoogendoorn werden met zeer ernstige brandwonden inaar bet gasthuis ver- voierd. De Zomertijd. De gemeenteraad van Heerde heeft besloten bij weder-invoering van den zomertijd zich daaraan niet te storen, maar den zonnetijd te zullen handhaven voor schollen, enz., terwijl tevens alle kerkbesturen en particuliere wert gevers in |de gemeente zullen worden uitge- noodigd het voorbeeld van de gemeente té vplgen. „Borsdtrufdeti". Naar uit Vlissingen wordt gemeld, heeft zich aldaar een ernstig geval van vergiftiging voor gedaan bij leen bejaard echtpaar na het ge bruik van in een apotheek gekochte zgn. „borst kruiden". De oude menschen hadden deze kruiden gedronken en zijn na het gebruik er van bewusteloos geraakt. Bij onderzoek is ge- kippen gestolen. Alleen de h'aan werd niet mee genomen. Het dier werd een touwtje om den hals gebonden waaraan een papiertje bevestigd .werd met het opschrift „Heelemaal alleen ge bleven." De recherche te Utrecht heeft in een hotel een Belg, ,een zekere J. D. en diens echtge- hoote aangehouden, verdacht van moord, ge pleegd op een chaufefur in de omstreken van Rijssel. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld, in afwachting van een verzoek tot uit- levering. 3 85 den met den Minister van Waterstaat inzake de Corlsche aardolie en heeft aan de „Tel." een en ander omtrent de opzienbarende oliewinning bij Winterswijk medegedeeld. Wij staan hier, zeide dr. Tesch voor een van staatswege gedane vondst van de hoogste waarde, welke zeer verstrekkende gevolgen kan hebben. Er openen zich perspectieven van groote betee- kenis. Natuurlijk valt luerbij een zeker voorbehoud te maken, want zekerheid bestaat vanzelf niet. Doch ongetwijfeld staat het vast, dat we hier met een belangrijke gebeurtenis in ons land te doen hebben. .Gelijk gezegd, de vondst heeft van staatswege plaats gehad en het vindingsrecht komt dan ook den staat toe. Het merkwaardige feit doet zich voor en het geval is voor zcover dr. Tesch weet eenig op de wereld dat uit één boorgat steenkool, steenzout en aardolie is verkregen. Bij het boren naar steen kool en steenzout werden reeds aanwijzingen ver kregen, dat er zich olie in den bodem bevond. Aan wijzingen, welke de bodemlagen opleverden van oliesporen boven den grond was geen sprake. Reeds waren de werkzaamheden voor de boring naar steenkool en steenzout nagenoeg beëindigd, toen alsnog positieve resultaten met aardoliewin ning bereikt werden. 1 Te Winterswijk begon de Rijks Geologische Dienst zijn werkzaamheden in 1907 in hoofdzaak met het doel naar steenkool en steenzout te zoe ken. Met groote onderbrekingen duurde het werk tot nu toe voort, gedurende den geheelen oorlog lag het bijvoorbeeld stil en eerst in 1920 werd het met kracht herbegonnen en het was in het vorig najaar, dat dr. Tesch den minister voor het eerst mededeelde, dat hij goede gronden had om aan te nemen, dat zich daar in den Corle'schen bodem ook olie bevond1 Steenzout (voor huishoudelijk gebruik en voor ccnserveeringsdoeleinden) is er in onuitputtelijke hoeveelheden te vinden en er liggen eveneens rijke lagen steenkool. En thans de aardolie. Geen dezer bodemproducten is daar ter plaat se nog ontgonnen in tegenstelling bijvoorbeeld met Boekelo, waar een semi-staatsbedrijf de werkzaam heden ter hand heeft genomen. Olie vindt men daar evenwel niet. Aan den staat is thans de taak de bo demrijkdommen van Corle productief te maken. Volgens de Mijnwet komt den staat de eigendom toe vam hetgeen zich in den bodem bevindt. Wat BUITENLAND Die autobus die dienst doet tusschen Chal- mazelle en Montbrison in Dinsdag, naar uit St. Etienne gemeld wordt, ten gevolge van den ijzel tegen een borstwering gereden, die hij verbrijzelde, en vervolgens met duizelingwek kende vaart de steile helling afgereden, die uitkomt o pbet riviertje de Ligmon, dat veertig meter lager stroomt. Die zware autobus is in het water terecht gekomen en is zoo diep in de bedding van het riviertje ingewoeld, dat het waarschijnlijk uiterst moeilijk zal' zijtri hem daar weer uit te halen. Toen het ongeluk gebeurde, zaten er elf menschen in1 den wagen; tien 'hunj- ner hebben ernstig letsel gekregen. De vrouwenmoordenaar te Berlijn zit ach ter slot en grendel. Het is een sChupagent. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij was 's avonds met de vrouwen uitgeweest en met hen mede naar huis gegaan. Daar had den zij gelid van hem gevraagd. Hij was toian woedend geworden, omdat het avondje hem 'toch al zooveel had gekost. Hij verloor zijn 'zelfbeheersohing en -doodde 'de beide vrouwen De dader is 26 jaar oud en had een vlekke- Ioozen staat van dienst bij de politie. Op een gemaskerd bal, dat Dinsdagavond in één der voorsteden van Berlijn werd gehou den, waren de meeste gasten in papieren cos- tuums verschenen. Eén hunner,, een Berlijmsch bankier, raakte een oogenblik zijn costuum met ijïi brandende sigaar aap, w,aardoor dit in brand vloog. Ten slotte werd de man met een groot aantal brandwonden naar het gasthuis vervoerd RECLAME. Levertraan en hare bijzondere genees- i krachtige eigenschappen. Door Prof. Dr. E. C. van Leersum, Directeur van het Nederlandsch Insti tuut voor Volksvoeding te Amsterdam! is onder bovenstaanden titel een bro chure geschreven, welke door de N. V. Draisma van Valkenburg's Lever- traanhandel te Leeuwarden is uitgege ven en op aanvraag kosteloos ver-i krijgbaar gesteld. In het eerste gedeel; te worden meer algemeene beschou wingen en geschiedkundige bijzonder heden betreffende dit genees- en voe dingsmiddel gegeven, terwijl in het tweede gedeelte, speciaal ook voor den ontwikkelden leek, belangwekkende me dedeelingen worden gedaan over vita mines in het algemeen en het vitamine A in het bijzonder. De uitkomsten van talrijke proeven, door den schrijver op ratten uit de rattenstallen van zijn la boratorium genomen, zijn daarbij ver- duidelijkt door de in het boekje voor- j komende naar photo's vervaardigde af- beddingen. Wie er prijs op stelt op de hoogte te blijven van de belangrijke vraagstukken en onderzoekingen van. dezen tijd, vrage gratis toezending van dit boekje bij de N.V. Draisma van Val kenburg's Levertraanhandel te Leeuw arden. bleken, dat 'in de apotheek een vergissing is begaan. BorstkuidCn zijn n.l. voo inwendig ge bruik bestemd ien nu zouden in de apotheek g-een kruiden afgegev-en zijn waarnaar ge vraagd werd, doch andere, die voor uitwendig .gebruik moesten (dienen. De patiënten zijn door spooedig ingeroepen medische hulp gelukkig behouden kunnen blijven. De politie heeft de kruiden in beslag genomen. Een jdezer dagen liet een mevrouw uit Te- teringen ,bij het verlaten vam een coupé der Zuid-er Stoomtram Mij., haar portefeuille, in'hou denide f14000 daarin achter. Toen zij bij thuis komst bet geld vermiste werd aanstonds het tramstation Oosterhout door haar opgebeld en verzocht zij het stations-personeel de bewuste coupé, waarin het gel-d vermoedelijk dopr haar was achtergelaten, bij aankomst van de tram onmiddellijk te doorzoeken. 1 Toen 'het geld -door iemand van het perso neel, die het in ide bedoelde coupé werkelijk (!had aangetroffen, aan de eigenaresse werd ter hand gesteld, werd bem tot belooning zijner 'eerlijkheid een biljet van 250 cent-en overhan digd. Gedurende de maand Februari kwamen {telkens klachten over het dooiden vajn zwanen (te Stolwijk en omgeving. H-et aantal gedood-e dieren bedraagt ruim 70 .Het is -evenwel de politie mogen gelukken om een dezer nachten -een der 2 hond-en, welke juist bezig waren eenige ganzen te achtervol gen, (dood te schieten; de andere hond is later opgespoord. De honden waren h-et eigendom Van twie einwoners uit Gouderak. De door de honden aangerichte schade wordt top f2000 geschat. Twee kin-deren' van den arbeider S. N. Weerzinge, respect. 5 en 3 jaar speelden bij e-en bijt, toen h-et grootste, -dat uit het water wiïdie -drinken er in viel. H-et kleintje van 3 jaar wist, zegt de „N.Crt." haar te grijpen en vast te houden. Op bet geroep kwam hulp op dagen, Idie de beide kleintjes redden. Een dievenbende heeft te Oosterleek ihaar slag geslagen. 'Bij een landbouwer werden 56 STORT EN WEDSTIRJDEN N. H. V. B. Competitie-stand Klasse 4A. 'Bij-gewerkt tolt -en met 24 Fe'br. '24. Vrone 1 gsp. gV.gl.vrLp. v. t gem. 15 13 2 0 28 60-8 1.87 Heiloo I 13 11 2 0 24 39-12 1.85 D. T. S. I 11 5 2- 4 12 34-17 1.09 Rood Wit II 10 4 2 4 10 16-26 1.— Gr. Schermer I 9 3 2 4 8 25-23 0.89 Holland I 11 3 2- 6 8 13-26 0.72 Schoo 1 I - 12 3 2' 7 8 15-25 0.67 V. A. F. C. III 15 3 3 9 9 '23-33 0 60 Alkmaar III 12 2 2 8 6 17-51 0.50 Koedijk I 10 2 1; 7 5 4-25 0.50 Uitslagen Zondag 24 Februari: 4AAlkmaar 3D.T.S. 1 216. 5A: Vrone '2—Bergen 2 1—3. Programma Zondag 2 Maart: 4A: D.T.S. 1—Koedijk 1 Prins Rood Wit 2Schoorl 1 Béaudhampt Holland 1Heiloo 1 Kok Gr. Schermer—Alkmaar 3 Snijders 5A: Bergen 2—D.T.S. 2 A. A. Mol D-T.V. 1—Koedijk '2 Mantel 5B.Vrone 3Gr. Schermer 2 v. Rooijen d Heiloo 2—D.T.V.. 2 v. Dijk Programma van 9 Maart 1924: 4A.Vrone 1—Alkmaar III. V.A.F.C. 3Gr Schermer 1 12 uur. Holland 1—Rood Wit II. A. A. Mol D.T.S. ISchoorl I 5B.Gr. Schermer IIRood Wit Vrone IIIZeemeeuwen 2 Goyers. Van sommige wedstrijden geen arbiter be kend. Indien geen tijd vermeld beginnen alle wedstrijden om 2 uur,

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3