ÜO 29. m Zaterdag 8 Maart 1004 38e «f;arga g - NIEU WE dijker mum Dit marnier bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 4 Maart 1924. Wij hebben (wintertje no. 3 van stavast in het seizoen 1923-'24 achter den rug. Opnieuw -daalde 'de sneeuw in tochte vlokken neer. Werd ihet water met een ijskorst bedekt. Haid men fte wortsielen- met de gladheid, vooral bij ihet verkeers -gewirwar in de groote steden en met steeds erger wordende schrielheid in het zanid- en aschstrpoien, voor velen eene marteling. En terwijl de ijsclubs weer in actie kwamen, viel'voor de zooveelste maal' de dooi inl Nogmaals was t eene mi dwinter -tempera - tuur, met noodzakelijkheid om1, ondanks het lengen van (de dagen, op vroeg uur 'telectri sch licht te doen ontgloeien, waarin de Tweede Kamer jde Sitaatsb egrooting verder behandelde. Het Hoofdstuk Justitie is afgedaan. 'tWerd goedgekeurd met ide stemmen der sociaal-de mocraten tegen. Voor de daarover gevoerde discussie kan ik in hoofdzaak naar de versla gen verwijzen. Njet minder dan veertien afge vaardigden namen laan de Algemaene BesChou wangen deell... Waaruit opnieuw bleek, dat het behandelen van het Staatsbudget nè. Kerst wpl Üi tvoordeel heeft dat de zaken aldus op rus tiger wijze in- het Parlement worden afgedaan, maar tevens, dat de praatllustigheid op zeer- bedenkelijfce wijze toeneemt, zoodra „het hek yan Iden dam is"!.... Als steeds wist Minister Heemskerk' zich toet elegant-genoeglijke ge moedelijkheid doo;r 'de lawine van vragen en opmerkingen heen te werken. Uit het antwoord van Z.Exc. Stip ik aan, idat wijziging der wet pp de naamlooze vennootschappen in voorbe reiding is. Wat Vader Staat geld kost, moet hu echter omzichtelijk worden vermeden. Zoo bijv. de herziening der Burgerlijke Rjechtsver- ordening. T.o. 'der toepassing van de Loterij- wet,, wees tor. Heemskerk' op den stroom van aanvragen om loterij-vergunning, steeds het de partement overstelpend. De wet moiet nu een maal gehandhaafd, en daarom kunnen bijv. de köekv er lotingen op plattelands -kermissen (trouwens in iden regel slechts dienend om de kas der ondernemers er van te spekken) niet worden gedoogd. Veel' is bij Hoofdstuk IV gesproken over (de celstraf. Dr. van Ra- vesteijn maakte eene motie aanhangig, waarbij de Kamer als 'haar opxideel zou uitspreken, dat (de celstraf (door een andere wijze van vrijheids - berooving behoort te worden vervangen, verder benoeming Vragend van eene Staats:- pommissie die 'voorstellen zal 'hebben te doen in de 'hier aangeduide richting. Minister Heems kerk' verduidelijkte, 'dat hij nopit een bewon deraar van de celstraf is geweest. VrijheMsbe- rooving zal, hij de berechting, steeds onmis baar blijven. Men hoeft er toet aan te twijefleni, dat deze minister gaarne verruiming reorgani satie op tot gebied will steunen. Edodh, -— ook hier stuit ales af op de „duiten-kwestie." Het plan' bm Donderdagavond 'de Wat er- staats-begrooting verder te behandelen, moest worden .opgegeven, doordien minister van jSwaaij genoodzaakt was naar het ziekbed van zijn zoon te vertrekken, die te Amsterdam he vig ongesteld was geworden. In Ide zitting van' 29 Februari begon de Ka mer 'het goed te keuren, toet 55 tegen 16 stemmen 'het voorstel, strekkend om met ingang van 1 April a.s- het Kort (Tadhygra- fisoh) Verging 'af te schaffen, Eene poging, dopr 'den heer Duijs ondernomenë, om het Verslag nog 'tot 16 September a.s. in leven re houden, mislukte. De Hpofdsttukken Hooge Colleges1 van 'Staat, Nationale Schuld, alsook de Wet op de Middelen gingen voetstoots on der den presidialen hamer door. Waarna de Begrooting van 'Ojniderwijs, Kunsten! en Weten schappen aan de orde was. Dat minister De Visser hier niet „voor zijn plezier" aan de groene tafel zou zitten, was te voorzien. Uitermate fel en scherp was vooral de kritiek', door den soc. dem- paedagoog Gerhard ge oefend op de wijze, waarop men op Onderwijs gebied „met bijl en hakmes" wil te werk gaan. Vppr het oogenbük bepaal ik' er mij toe, aan te stippen, het zeker belangrijke resultaat, bij deze idisoussie bereikt, dat namelijk minis ter De Visser zich bereid heeft verklaard, te overwegen de benoeming van eene nieuwe Pa- ecificatie-comtoissie, Idie zal voorbereiden', m overleg met de Regeering, op welke wijze het onderwijs ,ook en vopral ter bezuiniging moet gereorganiseerd, mits alle fractie-leiders in de Kamer den wensch daartoe te kennen g.c- ven, behalve de communisten, die van de ondierwijs-pacificatie toet willen weten. Door èemeien overleg 'zal men aldus tpt ove re eastern- rtog kunnen geraken. Aan geruchten, alsook tijdingen met betrek king tot jde beztotogiing, is nu geen dag gebrek. Verzekerd werd, 'dat de Regeering van 1 April ■a.s. af de salarissen idier subalterne officieren met J.2V2 'Pet-, die van de overige* met 10 pot., wil verlagen:, lterwijl van 1 Juli a.s. af op de salarissen Van alle Rijks-ambtenaren en in zijdieliingscben Staatsdienst zijnden, voorloopig eene korting Van 10 pet. zou geschieden. De Nederl. Vereenigmg van Spoor- en Tram wegpersoneel' heeft besloten de verklaring, door de Directie gevraagd inzake art. 36 R. D. V. te weigeren. Of 'idit eetoge verandering zal kunl- nen brengen in de onvermijdelijke maatregelen ter besnoeiing, mag sterk worden betwijfeld. In Januari 1924 warein de ontvangsten der Spoorwegen c.c- 4 ton hopger 'dan oyer Jan. 1923. Men heeft af te wachten, welke waarde aan Idit op zichzelf verblijdend „vleugje" mag toegekend... 1 Een andere zeker tot vreugde stemmende tijding is (het aanboren van petroleum bij proef boringen dn Ide buurt van Winjterswijlc. Verze kerd wordt, Idat de olie van goed gehalte is. En Vader Staat bezit toe rhet „vinidersreoht"! Uit Ide jongste Personalia: de 75ste geboorte dag van Staatsraad prof. Oppenheim gaf ge- rreede aanleiding .om hulde te brengen aan de groote verdiensten van dezen eitonehten ken ner van ons Gemeenterecht. Als a.s. idierecteur-generaal van Posterijen, E'. ien T. worden genoemd; minister We'sterveïd terwijl Oorlog en Marine weer zouden, worden saamgesmol'ten, alsook de heer Duijnstee, de man, idie voor het ambt van directeur van de P. en G.-dienst scheen te zijn aangewezen. Louis Bouwmeester, vopr het eerst na zijn herstel in Den Haag optredend (in „Vriend Fritz" is daar op enthousiaste wijze gehuldigd. Ook door d,e Koningin en Prins Hendrik laatstgenoemde aan den vooravond van de reis paar Spanje, 'die Z.K.H. op 4 Maart zou on dernemen. Verontrustende 'tijdingen werden ontvangen over de ziekte van Jhr. Mr. A. F. de Savorton Lohman. Berichten, idie, met het oog op den hoogen leeftijd van dien Chr. Hist, staatsman, begrijpelijke bezorgdheid wekten. Uit Idie jongste eriminaiteits-rubriek teeken ik aan het droef geval van een bejaarden man tie Sdhinfeld (L.), de veridacht wordt van ont voering van een 17-jarige, wier verblijfplaats hij weigerde aan te 'duiden. De Diemensche vrouw, verdacht van moord door verdrinking van 'haar stiefdochtertje, is door de Amstier- dams'dhe Rechtbank tot zeven jaar veroordeeld Een Bel'gisdh paartje, van moord verdacht, is in een Utrechtsch hotel gearresteerd. In het Haagje, werden een paar lang-gezochte oplich ters, idie laatstelijk via een „Incasso-Bureau" buit trachtten te vermeesteren, in hechtenis ge nomen. De bewijzen tegen 'den man, verdacht yan zijne zuster in de Engeleniburgstraat re 's Graven'hage te hebben vermoord, werden steedis 'grooter. Verschillende gevallen van èeden-misdrijf leidden tot arrestatiën. De man, tlie op 19 Januari tot de Haarlemsohe gevange- tos wist te ontvluchten, is te Amsterdam door tie poliitie gevonden. Jongste branden: een extra-zware te Am sterdam, in de Haarlemmer-Houttuinen, $vaar een hout-opslagplaats en atelier door het vuur wierden vernield. Te Leeuwarden is een magazijn van fiets-artikelen afgebrand. Bij het .Watierlhoplein is een opslagplaats van aarde werk fei' (de asclh gelegd. Op Zaterdag 1 Maart bood eene Hilversum- sdhe commissie ide Koningin een pracht-exem plaar aan van het Gedenkboek1, gemaakt ter geegeniheid van Hdlversum's 500-jarig bestaan. In de buurt van Coevordcn worden telkens vossen gezien. Misschien vanuit Duitschlamd herwaarts gedreven dopr de barre kou dn.... Lentemaand 1924?.... BUITENLAND. Langzaam, in 'zeer langzaam tempo sdhijnt de vrede in Europa terug te keeren. Iedere week brengt Ons weer iets nader, 'en het is ongetwijfeld de afgelpopen week geweest, die de nlangen Weg naar-den vrede een stuk ver kort heeft. In Engeland „daagt" het nog steeds. De Arbeidersregeeringmet Mao Donald aan' het hopfid en met de sympathie van het geheelle Britsche volk achter zich werkt hard en met succes. Zoo eindigde dez'e week de havensta king 'definitief In Engeland, dank zij de be middelingspogingen van Minister Shaw. Een tweede, belangrijker Succes boekte Labour :n een tusschentijdsche. verkiezing te Burnl'ey. Haar candiidaat was daar Henderson. Deze tusschentijdsche verkiezing, Ide eerste sedert de algemeene verkiezingen, eindigde in een suc ces voor Ide Arbeidei'sregeering. Doch diezelfde verkiezing had 'bijna ook haar val veroorzaakt. Er zijh ln.l. van die dingen waaraan men -wel mag denken, (doch die men toet zegt. Dit had Minister Henderson wel mogen bedenken toen hij in (het vuur van een verkiezingsrede op een herziening van het verdrag van Versailles aan drong en verklaarde dat het in de bedoeling van iden Premier l'ag om hiertoe stappen te doen. Deze verklaring had in het Parlement pen heftigen aanval der conservatieven op Mac Donald tengevolge, idie echter tenslotte op toets uitliep. Mac Donald toonde zich toet alleen een handig idoch pok een bekwaam debater en Mac 'Neil trok tenslotte zijn tegen Henderson gerichte motie in. Eetoge dagen daarna had de verkiezing te Burnley plaats en wat niemand verwachtte, geschiedde. De -hevig aangevallen minister ,idie een strijd had te voeren tegen zijn conservatieven tegenstander „voor of tegen het socialisme" behaalde een zeer groote overwin ning. Het stemimeneijfer der Labour-Parcy steeg met toet minder dan 8000. Deze'overwin ning werd Idoor de regeering natuurlijk als een votum.van goedkeuring in het regeeringsbeleid beschouwd. Het (mooiste succes boekte Mac Donald echter teen den inhoud dier briefwisse ling van hem en Poincaré gepubliceerd werd. Een geest :van verzoening en toenadering sprak duidelijk uit.Ide correspondentie 'der beide Pre miers, En freer juist beschouwt de Britsche pers die van rechts tot links zeer waardeerend uitlaat over Mac Donald's ito.tiatief, deze geest van verzoening als de voorbode van vriend schappelijke onderhandelingen. Een, ander feit van belang is ide verwerping van het verdrag door 'het Belgische Parlement. Tot de stemming toe hieersChte er spanning, toemand wist hoe het lot van bet verdrag zpu ;zij-h. De regeering hoopte tot ihet laatste oogenblik op een stem •meerderheid, het heeft toet zop mogen zijn, met gnopt stemmenverschil kelderde het verdragen tegelijkertijd !de wankele regeering Theunis. De Belgische Volksvertegenwoordiging heeft hiermede de annexiotostiscibe" ppli'tiek van Poincaré een klap gegeven, die gevoelig aan kwam, want België zou economisch met handen en boeten aan Frankrijk verbonden zijn, als het verdrag zou zijn aangenomen. Thans is het zoo goed als zeker, hoe de cabinetscrisis ook moge aflioOjpen, dat de Belgische buitenland- sebe politiek meer gevoelig zal worden1 voor bet Britsche gematigde standpunt. En Frank rijk dat geheel geïsoleerd. zal komen te staan, zal dan wel weer wat water in haar wijn moe ten doen. En hier zijn wij dan gelaaid bij die netelige kwestie n.l. het schadevergoedingsprobleem. De beide Comité's van Deskundigen werken hard en met belangstelling moeten haar rapporten dan ook worden afgewacht. Onderwijl' gaan de pogingen die tot het herstel van Duitsch- laod's economisch leven moeten leiden, den goeden kant uit. Een emissiebank zal worden opgericht di,e haar zetel in Amsterdam of den Haag zal heb ben. Schacht (hoeft zijn plannen voor de Co- mité's uiteengezet en overeenstemming schijnt thans zeker. Ondertusschen schijnt Dtotschïanld nog niets geeerd te hebben. De minister Sltreseman hield dezer dagen 'in den Rijksdag een rede waarin hij het „oude groote" leger van1 Duiitsohland verheerlijkte. De Dtotsthe Rijksdag gaat voort met de politieke debatten, de partijen vallen elkaar aan, fde politieke geschillen zaaien twee dracht ien (haat in iden boezem ypp het Duitsiche Rijk. De verkiezingen naderen eini de mogelijk heid bestaat, dat een anti-Republfikeinsohe Rijksdag gekozen wordt, welk een indruk zulle een uitslag in Frankrijk, ja in de heele wereld {tou maken, laat zich begrijpen. Gehoopt mag worden, idat !het DtotsChe volk bijtijds, zijn be zinning terug krijgt. Te Mundhen worlden de Hittler-processen vervolgd. Brallende redevoeringen worden, door de „beklaagden" afgestoken; de eischien zijn echter nog toet gevallen. ,Uit ide nieuwe wereld komen nog steeds weer Teapot-schandalen, steeds andere „staatsman nen" worden gecompromitteerd. Dat de presidentsverkiezingen hierdoor zeer beïnvloed worden, mag wel aangenomen wor- P* ZAL i?\ HANDHAVEN- VERK&iJöEN^ Huerta heeft het onderspit moeten delven, voorgoed zal 'hij Mexico verlaten en zich in de Viereenigde Staten vestigen. Aan dien anderen kant komen nog steeds revolutieberichten uit Honduras. Duidelijk zijn deze berichten echter allesbehalve. Turkije 'heeft zich geheel verrepublikeinii Het Kalifaat is afgeschaft. Godsdienst en Staat zijn gescheiden. Nu-nog de harem afgeschaft ten Ide wereld is' een nieuwe republiek rijker. UIT DEN OMTREK SINT PANCRAS. Uiensorteering. i In de gisteravond dóór' de 'tuinbouwvereeniging gehouden vergadering werd besloten, niet de door htet bestuur- der 'L.G.C. voorgestelde uiensórteering mee te gaan. Zomertijd- De vergadering sprak zich algemeen tegen de invoering van den zomertijd uit. Weg naar Koedijk. In verband met het gesprokene in de vergade ring van .„Groentecultuur" te Broek op Langendijk om een weg te maken rechtstreeks van Broek) naar Koedijk, werd besloten, dat dit door de af gevaardigden van Sint Pancras zal worden gesteund Proef- en Schooltuin, richting verbonden, werd besloten dat de ver- Met het oog op het groote nut, aan deze in- eeniging „De Tuinbouw" hiervan lid zal blijven. Verzending van groenten. i IMededeeling werd gedaan, dat vanaf 1 Maart tot heden aan de laadplaats der L.G.C. zijn ver-; Iaden 33 wagons gele kool, zoödat de geheele voorraad bij de L.G.C. is volgens de inventarisaties cijfers 60 wagons gele. kool- Excursie van den tuinbouwcursus. Besloten werd dat de leerlingen van den tuin bouwcursus een excursie zullen houden naar het Westland, ter bezichtiging van de verschillende cultures. f Bij genoegzame deelname zal opnieuw een tuin bouwcursus in het leven worden geroepen. Tuinbouwcursus. 1 De afgeloopen cursus heeft ten volle aan de gestelde verwachtingen voldaan. ST, PANCRAS. Op Ihiet oogenblik zijn thans ongeveer 15 werkloozen te werk gesteld aan 't openma ken van 't ijs tot de veenderij, opdat dan weer turf aan de ingezetenen verstrekt kan wonden, -en er weer arbeidsgelegenheid voor eventu- eele latere werkloosheid geschapen wondt. I ST. PANCRAS. Op het Verzoek door enklele burgers tot Bur-' gem. en 'Wetfe. gericht om voor werkloozen en armen te mogen collecteeren is -dopr dit col lege afwijzend beschikt. SINT PANCRAS. 1 6 Maart had de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woon- en winkelhuis voor reke ning van den heer Jn. Modder alhier. Inschrijvers waren voor het timmerwerk: Fa. Bruin en Zoonen f2090.P. Kooij f2025, A. Smit f 1975, F. Hes f 1895 en A. Schram f 1894. Voor het metselwerk: N. Nierop voor f1097 en G. J. Minesnma f 1050 en voor het scihlderwerk L. Hoogland f 575, R. Blok f 524 en P. Bakker f515. 1 1 Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. SINT PANCRAS. Het feit dat door onze gemeente het buizennet der waterleiding gelegd zal worden, begint zoo langzamerhand in een meer accuut stadium te komen. Reeds zijn aan den Bovenweg een aantal buizen gelegd, terwijl de werkzaamheden in het zuidelijk deel van Koedijk dusdanig vorderen, dat zeer spoedig in onze gemeente een aanvang ge- maakkt zal worden- .j,

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1