S BE ISGiÉÖ JLLE mm BOOR. Hij-ryTóég.ahetbestuuf machtiging^té, werl^enen om; mocht dit zien, dat de rente "gunstiger kan worden gesteld, dit in den loop van het jaar te doen; Aldus werd besloten. Het bestuur werd gemachtigd afgevaardigden naar de Alg. Verg. te zenden-. Als, lid van h§t bestuur "(Directeur)! werd met -algemene stemmen herkozen de heer Jb. Berkhout. De voorzitter wees hierbij .op liet belangrijke feit, dat de Directeur reeds 18 jaar als zoodanig fungeert en steeds zijn beste krachten aan de Bank geeft, waarom hij zich over dezen uitslag verheugde. Als lid van den Raad van Toezicht werd met algemeen© stemmen herkozen de heer C. de Jong, tot wien, de voorzitter ook eenige vriendelijke woorden richtte voor de wijze, waarop hij zijn taak vervult en voor de adviezen, in de vergaderingen van Bestuur en Raad van Toezicht, die steeds op hoogen prijs worden ge steld- Als plaatsvervangend lid van het bestuur werd herkozen de heer R. Luijting en tot plaatsverv. lid, van den Raad van Toezicht de heer J. Ban ten- Kz. Het salaris van den kassier werd nu vastgesteld op f700 met f 100 voor bureaubehoeften. De kassier vond het beter f 600 met f 100 voor be schikbaarstelling kantoor en f 100 kantoorbehoeften wat wel op hetzelfde neerkwam, doch, naar hij meende, zuiverder was. De voorzitter van den R. van Toezicht bepleitte het tegenovergestelde standpunt. Met S3 tegen 23 stemmen werd het op f700 vastgesteld, waarin dus vergoeding voor be schikbaarstelling kantoor is begrepen. Art. u van het H.H. Reglement, waarbij voor het verzui men der vergadering 50 cent boete werd bepaald, werd ingetrokken. Als proef voor 2 jaar zal aan de bezoekers der vergadering een presentiegeld van 25 cent worden gegeven. Rij de rondvraag kwamen nog enkele zaken van huishoudelijken aard aan de orde. De heer P de Ruiter Jnz. Sr. bepleitte de wenschelijkheid het initiatief te nemen voor het houden van een inzameling voor armen en werkloozen. D|b heert fi. van der Wal deelde mee, dat in een andere vereeniging dit onderwerp ook reeds is besproken en getracht zal wórden iets in dezen te bereiken. De heer C. de Jong voegde zijn aandrang bij hen, die op de noodzakelijkheid van hulpverleening wijzen. Het is hem bekend, dab er in verschillende huisgezinnen armoe is. De heer Du Burck- deelt mee, dat hij deze kwestie al met den voorzitter van den R. van Toezicht heeft besproken en daar bij de wenschelijkheid betoogd, dat er iets gedaan, moet worden. Hij is in enkele huisgezinnen ge weest, die het zeer arm hebben. Waar het Comité voor het Roode Kruis voor de Duitschers hebben- ingezameld, acht hij het nu meer dan plicht, dat ook voor onze noodlijdende ingezetenen iets wordt gedaan. Hij stelt voor om zich tot het Roode Kruis; Comité te wenden met het verzoek een steunbe-t weging op touw te zetten en tevens in dit comité iemand op te nemen van anti-rev. richting. Nadat door den heer Keizer als diaken is medegedeeld, dat door hen reeds een uitdeeling is gedaan, en dit verder niet meermogelijk is, wordt de idéé van den heer Du Burck bij acclamatie aangenomen. Daarna volgde sluiting met een hartelijk woord, van dank voor de aangename discussies. Plaatselijk Nieuws OUDERAVOND TE OUDKARSPEL. .Gisteravond werd in een der lokalen van de openbare school een ouderavond gehouden. We willen al dadelijk constateeren, dat deze avond in alle opzichten een succes is geweest. Vele ou ders toch halden door hup tegenwoordigheid van hun belangstelling doen blijken. Zoo groot zelfs was de opkomst van ouders, dat het lokaal, waarin de bijeenkomst werd gehouden, bijna geen plaats genoeg bood. De voorzitter der oudercom missie, de heer C. J. de Wijn, hoofd der school, V. (HET COLLIER VAN MARIE ANTOINETTE. De Dezer wondt plotseling in een geheel an dere sfeer geplaatst. Hij blijft Sn Frankrijk1, maar in jrlaiats van het geboefte uit ide achter buurten van 'Parijs, dat hij aan de zijde van Cartouche zag, zijn het thans de aïlerhoogsten uit 'den (llanlde, die een rol in het drama, dat een proces in mindere of meerdere mate altijd vormt, spelen. 'Indirect is de koninklijke familie bij dit proces betrokken; de prins vain Rohan, behoprende tot den hoogs ten adel van dien tijd, is een der beschuldigden, terecht staande zoowel' wegens (misbruik van vertrouwen als wegens oplichting; 'Cagliostro, die in deze péri ode van; de Fransehe samenleving zulk een groote rol in de Parijsche salons speelde, is een der mede -beklaagden. Maar het is niet tiat proces pp zichzelf, dat aandacht verdient, doch vooral idie intriges, die daaromheen ge spannen werden. Van, Maria Antoinette is af komstig het gezegde tegenover enkele barer getrouwen, die vreesden, dat men de konink lijke familie zou kunnen o f willen vergiftigen: „Wij leven niet meer in den tijd van een de OBxinvilliers; met laster kan men ons genoeg zaam bereiken 1" Zij had gelijk, en Indien één koninklijke .vrouw heeft ondervonden, dat de laster zelfs kde aïlerhoogsten infet spaart, dan zij wel. Eigenlijk behoort Marie Antoinette tot de ongelukkigste vorstinnen, dje de geschiedenis gekend heeft. Jong, biekboriijk, doch opgevoed fa de Oostenirijksdhe huiselijkheid, kwam zij als jonge idauphine naar Parijs en veroverde stormenderhand het hart harer aanstaande on derdanen. Maar feij was aan het hof te persoon lijk; zij tviel niet in don smaak van haar konink lijken schoonvader; zij. verkreeg door haar eigenaardigen trots, (die zich rechtstreeks tegen over Ide maitressen des konings stelde, geheel een Coterie aan liét hóf tegen zich. Rohan heeft tot We'.eersten behoord, die door een omvöor- z^eihtig gezegde iin ongeinade zijn geyalten en sedert niet meer aan het hof werden ontvan gen. Het onvoorzichtig gezegde, door hem ge* pit ,was waarlijk niet zoo erg; het doelde trou- tWens, meer óp Maria Theresia, de moeder van opende htet een ko#>. maar - hartelijk woord de bijéénkomst/ "waarbij hij, "naméns óüdefcómfiils'sïe en onderwijzend personeel, de aanwezigen harte lijk welkom heette, daarbij vooral de groote belang stelling der ouders op prijs stellend. Hierna wer den door de leerlingen der vijfde klasse, onder leiding van hun onderwijzer, den heer A-. P. Pos thumus, eenige tweestemmige liederen gezongen, die met een hartelijk applaus werden beloond. De heer C. J. de Wijn hield vervolgens een interes sante voordracht over Egypte, geïllustreerd door zeer duidelijke en mooie lichtbeelden. Heel wat mooie beelden van het, tegenwoordig vooral zoo veelvuldig genoemde land, zagen wij achtereen volgens op het witte doek verschijnen. Wij willen en kunnen niet alles opsommen, maar wel willen we nog eens vaststellen, dat een goede projectielantaaxn een uitstekend hulpmiddel is bij het onderwijs in de aardrijkskunde. Van pyramiden, obelisken, sfinxen enz. kregen de leerlingen een mooi, maar ook een natuurgetrouw bééld. En bij velen zal, bij het zien dezer monumenten van het oude Egypte, de herinnering ontwaakt zijn aan den meest bekenden aller pharao's van dit rijk uit de grijze oudheid. Na afloop van deze voordracht werden door de leerlingen der zesde klasse, onder leiding van den heer De Wijn, eenige twee- en driestemmige liede ren gezongen, die met een hartelijk applaus wer den beloond- Hierna werden de kinderen getrac- teerd op een kopje chocolade, dat natuurlijk goed smaakte. We zouden eigenlijk tot zoover den avond wel kunnen noemen „kinderavond." In twee der andere lokalen was door het per soneel een kleine tentoonstelling ingericht van leermiddelen. Een en ander werd door de ouders met veel belangstelling bezichtigd, evenals het schriftelijk werk der leerlingen, zooals taal-, re kenwerk, en teekenen, alsmede de resultaten van het onderwijs in nuttige handwerken. Om ongeveer half tien was deze ouderavond, die, wij zeggen het nogmaals, goed geslaagd is, geëindigd. j NOORDSCHARWOUDE. Niet 200 wagons deensche kool, maar 260 wagons, van deze soort zijn over de maand Februari aan den „Noordermarktbond" verhandeld. BROEK OP LANGEND1JK. im Ons verslagje van den ouderavond behoeft eeni^s ge aanvulling. Ter vervanging van den heer E. Bier" steker, die naar Sint Pancras vertrok, is tot lid der oudercommissie gekozen de heer E. J. Mooi. Staande de vergadering werden na een opwekkend woord van het Hoofd der school, door genoemden heer Mooi niet minder dan 22 nieuwe leden voor „Volksonderwijs geworven. Een woord van dank aan den heer Mooi en een „welkom" aan de nieuwe leden, is hier stellig op zijn plaats. BROEK OP LANGEND IJK. Ter. Secretarie dezer gemeente wordt op Don-, derdag 13 Maart e.k.gelegenheid gegeven tot kostelooze vaccinatie, en op Donderdag 20 Maart revaccinatie, telkens des namiddags 3 uur. BROEK OP LANGENDIJK. De tentoonstelling van Hongaarsche dames-hand werken werd bezocht door ongeveer tweehonderd belangstellenden. De entrée bracht na aftrek van de noodzakelijke onkosten een batig saldo van f 30 op, 'welk bedrag bereids aan het comité voor het Hongaarsche kindertransport is .overgemaakt. Aan deze tentoonstelling was verbonden een raden naar zekere getallen, waarvoor acht prijzen beschikbaar waren gesteld. Deze prijzen 1 zijn ge wonnen door de volgende personen: ie pr. de heer B. C. Balder, 2e pr. mej. J. Kostelijk, 3e 'pr. mej. P. Dirkmaat, 4e pr. J. den Hartigh Sr., 5e pr. de heer Jn. Kruk, 6e pr. mej. HuibersKamp allen te Broek op Langendijk, 7e pr. Mej. de wed. Kroon, 8e pr. mej. Dobber, beiden te Zuid scharwoude; 1 Tenslotte een woord van dank aan allen, die, door medewerking en bezoek, deze tentoonstelling: zoo goed deden slagen. PERSNIEUWS. Marie Antoinette dan op haarzelveti. Maar het was (der jonge prinses en haar gemaal pp ge heel verdraaide wijze overgebracht, uiteraard door diegenen, die belangen hadden, lijnrecht tegenovergesteld aan die van Rohan en die zich tegen den invloed van zijn „kliek" ver- etten .Zop speelt ook in het proces om het col lier va nde koningin, dat Parijs maanden lang met groote nieuwsgierigheid vervulde, de per soonlijke haat ,van Rohan eenerzijds, den baron de Breteuffi, hertrouwde aan het hof van Maria Antoinette anderzijds, een niet geringe rol. De Breteudï's redenen tot dien haat waren klein geestig; Rohan iwerd destijds benoemd op den gezamtschapspost te (Weenen, dien hij zelf be geerd had! En, gedreven door zijn haat, heeft de Breteuil' de koningin in deze aangelegen heid al heel slecht en tot haar nadeel geraden. In 'het (eerste jaar van Lodewijk XVI's re geering 'had de hofjuwelier Boehmer met zijn compagnon Bassange een zeer kostbaar werk zoléinidigd ,dat hen jaren achtereen had bezig gehouden: een collier van verschillende rijen van Ide meest kostbare edelsteenen, hetwelk op een waarde van 1.600.000 francs destijds, omstreeks 3 millioen francs in den tege'nwoor- digen tijd (vóór den oorlog) wérd geschat. Boehmer had gehoopt, dat Lodewijk XV dit 'colier voor zijn maitresse Dubarry zou koo- pen, maar de oude koning stierf, voordat hij dit plian kon ten uitvoer leggen. Zoo werden uiteraard pogingen in het werk gesteld om het colier voor Marie Antoinette te doen aan knopen. Lodewijk XVI vond de parure prach tig, onvergelijkelijk', Marie Antoinette insgelijks en zij heeft vermoedelijk langer dan een oogen- blik geaarzeld voordat zij' het aanbod van den koning om het voor haar te kóopen afsloeg;. Maar zij wist, dat de Fransehe staatskas in slechte omstandigheden verkeerdedat. men morde over hooge belastingen en zij was ver standig. Zij 'bleef het ook lacer, toen Boehmer als het ware elke gelegenheid opnieuw aan greep om haar het collier op te dringen; haar zelfs gemakkelijke betalingsvoorwaarden aan tie 'bieden; zidh voor' haar "voelen wierp met 1de betuiging, dat 'hij geruïneerd zou zijn, indien hét collier niet door de koninklijke familie werd aangekocht. Eindelijk "scheen hij er in geslaagd te zijn, het collier te verkoopen: de koningitij, daarnaar informeerend, vernam, dat hij het te HET ONDERWIJS IN DE LANGËDIJKER GEMEENTEN. Mem schrijft ons: Het. is, nu ook hier over onder wij sverslechtering gespróken wordt o.a. op de vergadering van den Bond van Ned Onderwijzers, wel eens interessant 'n parallel te trekken tusschen den toestand bij het openbaar en bijzonder onderwijs en eens na te gaan wie wel en wie geen reden tot klagen heeft De openbare school te Zuidscharwoude heeft, 4 leerkrachten op een goede 100 leerlingen, te Noordscharwoude 3 op een ongeveer gelijk aantal en ook te Oudkarspel naar deze verhouding. De U.L.O. school heeft op een aantal van pl.m.30 leerlingen 2 leerkrachten. Te Zuidscharwoude en Oudkarspel staat één lokaal leeg, te Noordscharwoude niet, omdat de oude school inmiddels tot U.L.O. is ingericht, en de openbare school daar 3 lokalen heeft. In dien dus de R.K. kinderen aldaar het openbaar onderwijs zouden volgen, zouden in deze gemeente minstens 3 lokalen moeten worden bijgebouwd. Wij vermelden dit, omdat van de misère op de R.K.. school alleen deze gemeente de verantwoording draagt. 1 Toen voor een jaar of drie terug de zes lokalen tellende R.K. school te klein bleek, verwierp de Raad van Noordscharwoude de aanvraag tot uit breiding. Er was hiervoor wel eenige reden, om dat wegens een leemte in de wet, deze gemeente alleen voor de bouwkosten zou opkomen. Toén hierin echter verandering was gekomen en de andere gemeenten proportioneel tot bijdragen verplicht werden, was de Raad toch nog niet voor uitbreiding te vinden. Het aantal kinderen bedroeg toen ongeveer 290, gemiddeld dus 48 per lokaal, terwijl het wettelijk maximum 40 was. Dat toen niet tot uitbreiding is overgegaan heeft den huidigen toestand (waarover aanstonds); geschapen, want sindsdien zijn de omstandigheden het schoolbestuur tegen geweest. Door vertrek van enkele groote gezinnen toch is het aantal leerlin-. gen met 10 teruggeloopen, het wettelijk maximum werd tot 48 verhoogd en hoewel er in den geest der wet toch nog wel reden tot uitbreiding bestond vooral omdat de laagste klassen toch nog meen dan 48 kinderen telden, werd aan uitbreiding niet gedacht. t Tot. aan het moment, dat te voorzien was, dat met het nieuwe leerjaar in de laagste klassen de kinderen eenvoudig niet meer zouden kunnen wor edn geborgen. Er is toen een plan gemaakt. Tot openbare behandeling in den raad is het echter' niet gekomen, want inmiddels verscheen de mis-r sive van den minister inzake de samenvoeging der gemeenten en als dat gebeurde dan zou mis schien op een andere wijze in de behoefte aan R.K. Schoollokalen kunnen worden voorzien. Tot heden hoorde men over de samenvoeging niets. Wel werden vergaderingen gehouden van de Vrijzinnige Kiesv. te Noordscharwoude, welker afgevaardigden in den raad oorzaak zijn geweest van de misère der Kath. School, waarin de con clusie was, dat de Vrijzinnigen nooit hun openbare school aan de R. K. zouden prijsgeven. 'Op het moment is de toestand op de R.K. school door deze traineering en tegenwerking als volgt Per i April a.s. moet indien het 7e leerjaar ge handhaafd blijft, op een totaal van 335 kinderen gerekend 'worden, d.i. gemiddeld 5.6 p. klasse. Maar zelfs al gaat het 7e leerjaar van de baan, dan zal er in de ie klasse toch nog plaats moeten zijn voor 70 kinderen. We zijn nu vier weken voor April en van een besluit tot uitbreiding of wat dan ook is nog niets te zien. We hebben enkel feiten en cijfers verméld. Commentaar is zeker wel niet noodig., Onlangs is in een ingezonden stuk in het plaat selijk blad de „N. L. Crt." in welk blad in heftige artikelen tegen de samenvoeging der gemeenten Constantinopel voor ide favorite van dein sultan had geleverd. Marie Antoinette verwonderde er zich Wel over (din dien tijd ook zekier ietjs Bijzonders) dat men te Parijs edelsteenen kocht voor Constantinopel, maar dacht er niet verder over na. Totdat eenigen 'tijd daarna, ter gelegenheid van den 'doop van den hertog van Angoulème, (Boehmer zich opnieuw m ie nabijheid van de koningin wist te dringen en deze een brief ter hand istelde, waarin dankbetuigingen ston den vo(or (den dienst, hem bewezen. Maar tevens ©en soort 'verwijt, als zo, uzij niet voldaan heb ben aan (verplichtingen, die de koninklijke fami lie jegens (hem, Boehmer, hal. De koningin begreep er niets van; dacht, 'dat Boehmer nog geëxalteerd was door de vroeger gedreigd heb bendie verliezen ©n verbrandde het papier. Dodh Maid, (die Campan, die altijd 'een trouwe vriendin van Marie Antoinette isi geweest, moest, Boehrnier ontmoetende, enkele dagen later, van (hem vernemen, dat ide koningin hem toch wel leens antwoorden mochthem dien zij zóóveel schuldig was. Mpjd. de Campan be greep er ópk niets van; ter bezuiniging werden in (den laatsten tijd de reparatie® aan Marie Antoinette's juweelen en edelgesteenten door leen kamerdienaar verricht, de laatste rekening met Boehmer was vereffend. Zij vroeg verder na; kreeg verwarde verhalen ten antwoord. De koningin, nu een weinig ongerust geworden, liet Boehmer roepen; 'deze liet doorschemeren, dat zijne (mededeeling als zou het bewuste col lier aan 'Constantinopel zijn. verkocht, aan de koningin gegeven was, omdat zij dit zelve zoo igewensicht had. De zaak werd al' onduidelijker 'en onduidelijker, totdat de naam van Rohan1 'door Boehmer in verband met het collier werd genoemd. De ongerustheid van Marie Antoi nette nam toe; zij speurde de intrige van een haar aan het hof vijandige partijzij vroeg zich (af, waartoe Jctët alles kon dienen en wat in duis terheid achter haar om wa® geschied. De koning, van ©en en ander op de hoogte gesteld, liet Rohan roepen. Op losse gronden giesccbiedde dit niet/'want tevoren was door Boehmer en Bassange een memorie ingediend', waarin de hun bekende feiten gerelateerd wer den. Mocht men deze memorie .gelooveri, dan zou Rohan, ióip last van 'de koningin, 'het collier hebben gekocht op voorwaarden van afbeta- gezegd wérd dat-men,rzou-opkomen voor eert goedé voorziening bij het ELK. Onderwijs, door een der R.K. Ouders in een ingezondenstuk gevraagd aan hén, die altijd zoo pleiten voor goed volksonder-: wijs, of men bij het openbaar onderwijs een derge- lijken toestand zou dulden en zoo niet, of zij dan ook niet eens in het openbaar zouden willen ge- tuigen, dat deze toestand ook Dij hét bijzonder on derwijs onduldbaar is. Tegenspraak is niet gevolgd, dat kon ook niet. Men heeft gezwegen als een mof; alles zwijgt, ook de Raad, die verantwoordelijk is en aan wien in een onzalig oogenblik de behartiging van de be langen van het bijzonder onderwijs is opgelegd. Nog( 4 weken en het is April. Wat dan(Ons Blad.){ DE HANDELSKAMER. Door (de Kamer van Koophandel ein Fabrie ken voor Haarlem én Omstreken werd tot de Tweede Kamer het volgend adres gericht|- Geeft -eerbiedig te kennen enz.... dat blijkens de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1924, 2 VII BI andermaal, thans onder artikel 122f, een Memoriepost voorkomt, ten behoeve van uitgaven, voortvloeiende uit de door het Rijk aan de Nederlandsche Bank verleende garantie 'voor credieten, door haar verleend aan de Coöperatieve Groothandels-1 Vereeniging „de Haenidelskanier"; dat adressante, van oordeel zijnde, dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden eischen, dat dié Staat zich zooveel mogelijk onthoudt vah deel te nemen in handelslichamen, waarvan het bestaansrecht twijfelachtig genoemd mag worden en aan welke deelname, hetzij direct of indirect, 'groote verliezen voor den Staat verbonden kunnen zijn, zidh daarom veroorlooft het volgende onder de aandacht van Uwe hooge vergadering te brengen: Het jaarverslag 1922 van de Handelskamer wijst uit, dat men een groot gedeelte van heit verlies in 1921 geleden, heeft weggewerkt, door hertaxaüe der' 'vaste goederen. Daarbij 'heeft men echter leen onjuiste politiek gevolgd en bijv. op de balans voor de gebouwen een post opgenomen, die overeenstemt met de boek waarde, terwijl op deze gebouwen afgeschre ven had hehooren te worden. Bedenkt men daarbij, dat het bedrag aan eigen vermogen f601.339.32 bedraagt en het tekort fl.260.663.72V2 (beloopt, terwijl op 1 Jan. 1923 door Ideelgenooten nog een bedrag ad f465.213.74V2 moest worden gestort, dan blijkt, dat behalve het eigen vermogen, nog een be drag van circa f200.000 verloren is. Dat alles kon plaats hebben, niettegenstaande het inleg- geld per 'lid reeds verdubbeld was (van f 3. ÓP f6.—). Sinds de vorige balans, steeg het regeerings- Crediet idan ook weer met f165.379, waardoor dit een bedrag bereikte van niet minder dan f 33.429.3I51.81. Voor dit bedrag is dus de re geering bij ide Nederlandsche Bank garant en dat wel voor een instelling, die feitelijk zonder eigen geld werkt. redenen waarom adressante Uwe Kamer eer biedig verzoekt dezien onhoudbaren toestand te doen eindigen, door, al moge niet terstond tot intrekking van het creiiet kunnen worden overgegaan, het althans daarheen.te willen lei den, dat de financieel© steun van Rijkswege zoo spoedig mogelijk eindigt, docr afwikke ling van het verleende creidiet." („De Msb.''), feg in (porties van 400.000 francs. Rohan zou daartoe een eigenhandig omderteekenden brief van idie koningin getoond hebben, waarvan Boehmer aan zijn memorie een afsohrift toe voegde. Deze gegevens' deden de zaak een eer ernstige (wending nemen; het ging nu niet gl'leen om intriges, het ging om oplichting, waarbij aan de koningin een haar weinig pas sende rol was gegeven. Rohan, door den ko ning ten hove ontboden, antwoordde, dat hij inderdaad het collier had gekocht; dat hem daartoe last was gegeven door een dame, ge naamd gravin de la Motte-Valois, die hem een brief van de koningin had doen. zien. Op de verontwaardigde vraag van de koningin, hoe hij kon (denken, dat zij hem, prins van Rohan, dien zij sedert acht jaren geen woord had toer gevoegd, met een dergelijke, delicate opdracht zou belasten, begreep Rohan, dat hij bedrogen Was, hij bood aan het oo.ll'er te betalen, hij maakte zijne Verontschuldigingen. Mm vroeg hem naar Iden brief, doer Marie Antoinette eigenhandig aldus onderteekendMarie Antoi- toimetitie de France, en vroeg hem, of hij, zoo nauw aan het hof verbondenniet wist «kit vor stelijke personen op die wijze nimmer onder- teekenden. Rohan verbleekteliem werd nu ook een intrige duidelijk, waarin 'hij ten koste, van ©en ander de dupe was geworden. De ko ning gaf hem gelegenheid om in een nabijgele gen kabinet een korten tijd te vertoeven en te zijner verdediging neer te schrijven wat hij meende te kunnen aanvoeren. De prins deed het, maar maakte tegelijkertijd 'een klein snip pertje papier gereed, bestemd voor den hem vergezeld hebbenden beiduk, idie nog op zijne bevelen wachtteleeti snippertje papier bestemd voor zijn 'intendant en order gevende om de papieren, o.p de zaak van het collier betrek king 'hebbende, te verbranden. Doordat Lode wijk XVI niet voor het eerst en 'niet voor het laatst Sn zijn leven aarzelde ten aanzien van ide maatregelen, tegenover 'den prins te nemen, had deze gelegenheid het briefje den,1 beiduk in handen te spelen; deze reed ventre k terre naar het paleis van den prins en kwam er zoo tijdig aan, dat juist op het oogenblik, dat koninklijke dienaren, 'belast met de huiszoeking, er aankwamen, de bewuste _papier©n verbrand waren. De prins was inmiddels in hechtenis genomen en in de Bastille in een voor hooge misdadigers gereserveerd vertrek opgesloten,. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5