NIE r:^n r Dinsdar 11 Maart 94 „Nieuw Leven" I WERB. VBLCPIliMMP SS F 3 9Vf% g Uit ons Parlement. De bezuiniging op en de verlaging van het peil van het lager onderwijs De vrijheidsbeperking bij het mid-, delbaar onderwijs. Studiebeurzen, de opheffing van de theologische fa culteit en van de rietvlechtschool te- Giethoorn. Waterstaat. De producten en de aardoliebelasting in de Eerste Kamer. Men moet de bezuiniging op het onderwijs niet :oeken ten koste van het peil van dat onderwijs, -•erklaarde de heer Gerhard. En deze gedachte )leek het sterk verzet niet alleen van 's heeren Gerhard's paxtijgenooten, maar ook van tal van mdereri tegen minister De Visser en diens beleid ,e beheerschen. De salarisvermindering, de ver-, lietiging van het vervolgonderwijs tengevolge van le schrapping der subsidies aan de gemeenten le minister wees het tenietgaan aan de weinige sympathie bij de bevolking en de geringe liefde Ier onderwijzers de beperking van het vak- en üjverheidsonderwijs werden als zware stukken te ren hem in stelling gebracht. De bezuiniging is :en noodzakelijkheid, verdedigde zich daartegen le minister. En'de heer Van'Wijnbergen meende, iat een maximum aan bezuiniging van 55 millioien /oor lager onderwijs niet te hoog' was. Die bezui niging moest gevonden worden, zoo redeneerde leze afgevaardigde verder, in de vermindering' der salarissen en den scholenbouw. Wat de eerste be treft bleek hij voor vermindering der salarissen /an de religieuzen, die anderen hadden voorgesteld liet te vinden, wel voor vermindering van de sa larissen der ongehuwden in 't algemeen, waartoe dan ook de religieuzen behoorden. Vermindering, /an den scholenbouw achtte hij mogelijk door wij ziging van art. 28 en het bij de wet te bepalen /an een minimum aantal leerlingen voor iedere leerkracht. Ook de heer Rutgers, die verzekerde dat de kleine schooltjes, meest bij de openbare zoorkwamen, scheen iets dergelijks voor den geest te staan. Daarentegen bepleitte mejuffrouw Westerman een opdracht aan de Gedeputeerde Staten om over de noodzakelijkheid van deop richting van bijzondere scholen te oordeelen. Bij het middelbaar onderwijs vormde de bezui niging niet zoo rechtstreeks het middelpunt van het debat. Maar de aanmerkingen op 's ministers beleid waren er niet te minder talrijk om. Zij betroffen hier vooral de vrijheidsbeperkingen, ten gevolge van de verregaande inmenging van het ministerie, die het onderwijs verhinderde tot zijn rceht te komen. Zij zou blijken, voöral uit de salarisregeling, die een 5-tal gemeenten al aan- leiidng had gegeven van het rijkssubsidie af te zien, waardoor ze de vrijheid kregen de salarissen, te verhoogen en door te groote bemoeiingen met het leerplan. Maar deze vrijheidsbeperking achtte niet enkel de minister een onvermijdelijk gevolg van bet vragen van allerlei waarborgen. En de hr. Van Wijnbergen deed dan ook het denkbeeld aan de hand om aan bizondere scholen alleen nog dezelfde eischen te stellen wat het eindprogram het aantal bezwaren voor de verplichte vakken en eenzelfde aantal wekelijksche lesuren betreft, waar door al die maatregelen zouden kunnen vervallen terwijl de heer Albarda van het vervangen van de normen door minimumeischen sprak. De minister;, bleek trouwens ook zelf voor meer vrijheid te zijn eh daarom reeds een jaar geleden aan den onder wijsraad verzocht te hebben een onderzoek in te stellen. Het daarop uitgebracht advies luidde, dat in de salarisregeling geen verandering zou kunnen worden gebracht, maar dat met betrekking tot het leerplan een minimum zou vast te stellen zijn voor de verplichte uren voor de verplichte vakken in elke klasse. Voor een minimum voor elk ver plicht vak in alle klasseri en eindelijk een maximum' voor alle urep in de vërplichte en niet verplichte vakken. Maar het resultaat van die plannen zou zijlij', dat de lasten van het rijk stegen. En dat was natuurlijk niet toelaatbaar. Om de kosten voor het rijk te verminderen had prof Visscher bij hooger onderwijs zijn amendement ingediend om de studiebeurzen te laten vervallen. Maar de Kamer bleek daarvan al evenmin als de minister- te willen weten. Het amendement van me vrouw De VriesBruine tot ophefing van de leer stoel voor de tropische hychiëne onderging het zelfde lot Een ander der vrouwelijke afgevaardig den, Mejuffrouw van Dorp pleitte voor opheffing van een heele faculteit, de theologische en dan niet alleen terwille van de bezuiniging maar eve- zeer. uit principe, omdat de theologie op zuiver wetenschappelijke basis bij Letteeren en filosofie was in te lijven Ze kreeg steun van prof. Visscher die deze faculteit een instituut noemde ten behoe ve van de Ned. Herv. Kerk en een rendement uit een voorbijgegane historische fase en voor vrij hooger onderwijs pleitte. De minister, die tegen een door den heer Duymaer van Twist bepleitte instelling eener leerstoel voor homoeopatie geen bezwaa rhad, zoodra de financieele toestand een dergelijke uitgaaf gedoogde, bleek voor deze op heffing der theologische faculteit absoluut geen ooren te hebben. Zijns inziens was er wel degelijk plaats voor een faculteit, die God en de Openbaring tot onderwerp van wetenschappelijk onderzoek maakte. De heeren van Ravensteyn, Biersma en ande ten pleitten nog voor een andere regeling aan de Technische Hoogeschool en de heer Duymaer van Twist voor opheffing der rietvlechtschool te Giet hoorn, waartoe hij het subsidie van f 10.000 voor die school wilde laten vervallen. Maar zijn desbe treffend amendement trok hij in, nadat de mi nister er zich tégen had verklaard, maar de wen- schelijkheid van de opheffing dér dag- niet dér avondschool had toegegeven. De behandeling der Waterstaatsbegrooting bracht eveneens nog allerlei pleidooien naar voren van scheepvaartwegén in Zuid-Limburg enz. Mi nister Van Swaay erkende de wenschelijkheid' van een spoedige verbetering in de afwatering in Nrd.- Brabant en achtte de vragen betreffende het auto ten" behoeve van de Harlingsche haven, de aanleg busvérkeer het best op te lossen door de vervoer- commissie van Patijn. Het amendement van den, heer Hiemstra tot wederinvoering van de bepaling van minimumloonen bij bestekken. In de Eerste Kamer verdedigde de heer Camer uitvoerig de verlaging van de. Producten- en in voering van de aardoliebelasting, waartegen ande ren zich verzetten, maar die tenslotte werd aan genomen met een beroep op het advies van den Volksraad en de Indische schatkist, wier toestand bij de verwerping de invoering van nieuwe lasten voor de bevolking noodzakelijk zou maken. Vergadering van tien raad dezer gemeente op Maandag 10 Maart 's namiddags 3 uur. Na opening idoor dein voorzitter worden de notulen gelezen ten onveranderd vastgesteld. De stemmingen vangein aam bij dien heer Muhrbng. Bij gehouden, kasopname bij den gemeente ontvanger op 5 Maart bleek overeenkomstig die boeken in kas te zijn f 5672.11, Van Jantje Booij is een dankbetuiging inge komen voor Ide verhooging van salaris als schoonmaaks ter Van den Minister van Oniderwijs is bericht ingekomen, dat !de Rjjksopvoieiding voor de jaar wedden der. onderwijzers overeenkomstig aan vrage f8020 is. Van den Min. van Arbeid is beriïdht ontvan gen Idat Idoor de gemeente f29.01 te veel is afgedragen inzake bet werkeloosheidsbesluit '17 Ingekomen' is (de exploitatierekening van bet gemeentelijk vergaderlokaal, waaruit blijkt dat bet netto f 129.15 beeft .opgebracht. Hiet totaal bedrag walt tót beden gevormd is, is 'f645.04, waar nog bijkomt het door de gemeente tie betalen geschafte aandeel vo,or overname van bet locaal. Voprzitter deelt verder mee, dat f81000 .st. turf verkocht is in de gemeente. In het Zuid- einide is nog verkocht 30000 st. en de arm- vqogdij haalde 8000 stuks. Aan de (leiders van de afd. S.D.A.P. en de arbeidersvereeniging was aangeboden de turf te verkpopen, doch ze vreesden er geen dag loon mee 'te kunnen verdienen. Toien d's Sjoiertsma rondgegaan met het ver mede resultaat. Er Werd meegedeeld dat er '22 werkelbozen waren, doch het bleek, dat er bij Ide arbeidsbeurs slechts 10 waren ingeschre ven,, waarvan er inmiddels 4 werk hadden be komen. Het ijs naar de veenderij is door 9 man opengemaakt en Zaterdag waren er aog 2 aan (het werk. Eem klern aantal, vermoedelijk door Ide geruchten' dat er geen dagloon ver diend zo ukunnen worden. Voorhet vervoe ren en bezorgen van de turf wordt 2 gulden' per 1000 stuks betaald, wat- tekort scheen te zijn. 1 Dekker een 'Elbrink die aan het werk gingen', blieken echter 4 gulden daags te kunnen ver dienen. Wethouder Van Kampen zegt idat er vandaag 5 aan Jhet werk zijn. De heer Slijk-er. Hebben de anderen ander werk of willen ze niet. Voorzitter denkt Idat ze. wel werk' hebben. Het loon 'zegt voorzitter verder, is steelds. f 2 per 1000 geweest en we vonden 'geen aanleiding daarvan af te wijken. De beer Gutter. Als er 10 geweest waren), zouden ze geen daghuur gehad hebben, want er waren geen schuiten te krijgen. De heer Mubrling heeft geboord dat de 2 genoemden met een halve praam samen 3000 stuks, bezorgden len de anderen 'niet gepro- beemd hebben een schuit te krijgen. Die beer Kloosterboer is er van overtuigd dat wel schuiten te krijgen waren, idoch de vlethuur waarschijnlijk de oorzaak was. Als zie vlethuur moesten betalen en daardoor geen dagloon hadden, zouden wij het toch zeker wel ge maakt hebben. Daar lach je om Gutter, maar bet is waar. Wethouder Duijf. Hetgeen we wenschten zou een goede oplossing voor alles geweest zijn. Die turf raakte weg waar de centen in zitten. Er werd aan verdiend en bovendien kwam er weer gelegenheid om ,turf te steken. De 'heer Slijker is er van overtuigd dat bij vervoer met feen vlet de huur er wel af kan. Die heer Kloosterboer. Het vorig jaar bracht Schut er alleen 3000 op een dag weg en hij was voor vier uur klaar. De Iheer Gutter. Klaas Lek heeft alles ge daan om alen aan de turf te krijgen, doch het ging niet. De heer Van Kampen merkt op dat perst door twee man twee vletten gebruikt werden. Dat was toch niet' noodig. Voor twee gulden per 1000 kan er aardig geld aan verdiend worrdien als bet goed geregeld is. De heer Zeegers. Door elkaar' kan het wel, as ier vaartuigen zijn. Ik gelo,o f echter wel 'dat Üit zwaar zit. De heer Van Kampen is er van overtuigd idat er nog geen gebrek aan vaartuigen is. De heer Kloosterboer. Als geen daghuur ver diend werd, zouden we wel' de vlethuur be taald hebben. Die beer Van Kampen. Het blijkt hen nu dat er wel een' dagloon te verdienen is. Voorzitter acht !het punt nu voldoende be sproken, en stelt voor alle stukken voor ken stukken voor kennisgeving aan- te nemen. AlduS wordt besloten. Voorzitter wijst :er op dat door het vertrek van MejMaas een vacature ontstaat aan die O.L. School. Toen bij Kon. besluit de aanvangs .leieftijiQ verhoogd 'was kregen we geen mede werking voor een nieuwe oproeping. Sinidsdien is het Kon. besluit opgeschort. We moeten een gemiddeld aantal leerlingen hebben van 73 en hadder. er 't vorig jaar 69. Daardoor zullen.we bij een nieuwe benoeming Ide kosten van I Mei tot 31 Dec. zelf hebben te betalen. Door ide Opschorting is nader overleg met Iden inspecteur gepleegd en als gevolg daar van hebben B. en W. gemeend tijdelijk tot 1 Jan. in de vacature te moeten voorzien, voor al ook omdat met 1 April het aantaal leerlin gen voluoende vooruit gaat, om na 1 Januari de kosten weer van het Rijk vergoed te krij gen. j De Raald gaat daarmee accóord. Thans rest de vraag: een- onderwijzer of ©en onderwij zeres. Voorzitter wil daarover zonder meer stem men,, doch enkelen willen ter wel eens even over spreken. Gevraagd wordt naar het oordeel van B. 'en W. waarop wethouder Duijf mededeelt, dat die meerderheid in B. en W. ier voor is om een- onderwijzeres 'ie benoemen, omdat ze- dat meer- in 'het belang van het onderwijs achten). Meer wil spr. er niet van zeggen. De 'heer Kloosterboer. Neen. Ik' begrijp het. De 'heer Kloosterboer zegt .verder een onder wijze rte willen, vooral ook omdat meester En gel hoogstwaarschijnlijk uit 'den dienst zal'-gaan. Voorzitter. Er is nog niets1 beslist. We zullen dan natuurlijk staan voor de benoeming van een nieuw hoofd. De heer' Duijf merkt op dat 'het een tijde lijke benoeming wordt. Wethouder v. Kampen zou voor een manne lijke kracht zijn, omdat' verschillende mannen aan de kant staan. De 'heer Duijf. Het gaat om het bellang van bet onderwijs. Met 5—2 stemmen wordt beskoten, een on derwijzeres op te roepen. Ter tafel' komt hét vooxsjtel van de gascom missie om met ingang van 1 Maart het reduc tie-systeem-te laten vervallen. Het is .aldus 'de voorzitter een korte vreugd geweest. De heer Duijf. Deze vreugd zit'er aan. vasti dat gezegd kan worden, dat gehoopt wordt op 1 cent verlaging'van den priis. Die heer Kloosterboer. De heeren voelden blijkbaar wel dat de regeling niet in den haak was. Voorzitter. We (hadden er meer resultaat van verwacht, -de commissie had gehoopt daardoor tot verlaging te kunnen komen. De heer Duijf. Het hangt toch wel' in de lucht. Er is gezegd als het zop doorgaat, kan er verlaging komen. De heer Klóosterboer wil bezuinigen. Het salaris van Iden directeur kan wel eens wat verlaagd worden. Voorzitter. De salarisregeling is goedge keurd. Een 'algemeene herziening zou dan noo dig zijn. De heer Kloosterboer. De kleine kan niet aan gesnoeid worden. Van de erge groote kam lehter wel wat af. Het voorstel van de gascommissie wordt goedgekeurd. De gascommissie 'stelt vierder voor de electr'i- sidhe stroomprijs van 42 op 40 ets. te brengen, met ingang Van meteropname van Februari. Wordt zonder bespreking goedgevonden. Voor die vijfde maal' is de gemeente begroo ting uit Haarlem met bemerking teruggeko men. De vorige maal moést de veenbegrootiingv er in opgenomen worden en nm moeien ook de kasigeldleeningen er in voorkómen. De begrooting zal overeenkomstig, de wen- scben gewijzigd worden. Ter tafel komt hierna 'het aangehouden adres betreffende eventueele vergfóoring van de be graafplaats, waarover dn de vorige vergade ring dei stemmen staakten. In verband met dit pumjt is nu, een adres ingekomen van de b e gr aefnisve re:eniging om leien nieuwe begraaf plaats aan tae leggen, voorzien van behoorlijke paden. De kosten behoeven, aldus adressanten geen onoverkomelijk bezwaaf te zijn en een geschikt, terrein kan desgewenscht door hen worden aan gewezen. B. len W. hebben het adres behan deld en kunnen meedeelen dat met algemeene stemmen voorgesteld wordt de bestaande be graafplaats ter noordzijde zoodanig uit te brei- n dat eenige ruimte beschikbaar komt en flink ruimte over blijft voor latere uitbreiding. Daardoor zal het daar bestaande pad komen te vervallen en het lijkenhuisje wordfen overge bracht 'naar ide plaats waar vroeger de water plaats stond. Het geheel zal dap behoorlijk worden afgezet. Het N.H. Kerkbestuur heeft in' principe be slóten hiervoor grond aan de gemeente af te staan. Verplaatsing van feen hek en een heining zal dan leveneens noodig zijn. Dit wordt een tamelijk goedkoo pplan, waarmee we.voor lan ge jaren voldoende gedekt zijn. De heer Gutter. Een nieuwe begraafplaats zal meer'kosten. De heer Duij fwijst er op idat het adres door iemand- van buiten de gemeente geteekend is. Hij vrapgt of er daarom op ingegaan kan wor den. Voorzitter merkt op dat de veraeniging 'in deze gemeente '(gevestigd' isl De lieer 'Duijf. Zijn we het verplicht? Voorzitter. Het is e©n 'gezegeld adres. De 'heer Duif. Ze - gaan wel wat ver. Zé weten reeds een geschikt terrein voor een ge- schiicte prijs. Dat gaat toch wel wat ver. Ze teekenen namens het bestuur em een bes|tuurs- lid was niet eens aanwezig. Voorzitter zegt, dat een bestuurslid 'hem heeft meegedeeld, dat ide inhoud van het adres niet juist ïs. Het doel was vergrooten of een nieuw. Met algemeen© stemmen wordt het voorstel van B. .en W. aangenomen, en daarmee het vorig voorstel ingetrokken. Het adres vairi de begrafenisvereeniging wordt nu voor kennisgeving aangenomen. Het kohier hondenbelasting wordt vastge steld op 79 maal 2 is f 158. Daarna sluiting (der vergadering. 1 HEERHUGO WAARD. Verslag der Jaarvergadering van Nieuw Le ven", gehouden Zaterdagavond ben huize van den heer K. ide Boer. Aanwezig 25 leden. Van het bestuur door ziekte afwezig de heer F. Liefhebber. De voor zitter. opent fact een kort woord ide vergadering, betreurende de zeer geringe belangstelling in het ve recmg ing s le venniettemin de hoop koes terend, dat- oor de aanwezigen de agenda met ernst zal worden afgehandeld 'en de be sluiten in hét belang van „N.L.1" en hare leden zullen mogen zijn. Door den,heer P. Kostelijk worden hierna ide oiitulen 'gelezen 'der vorige vergadering, ge houden 12 Maart '23; deze worden onder dank zegging goedgekeurd, waarna door den secr. pen uitgebreid en keurig gesteld verslag wordt gelezen van ide verg. van 15 Sept. j.l., gehou den ter herdenking van het '25-jarig bestaan dier vereeniging. Na het algemeen applaus, dat hierop volgde, dankt de voorz. den secr. voor dit verslag, waardoor die feestdag ais 't ware in enkele oogenblikken 'nog, eens werd door leefd. Spr. hoopte, dat het volgende 25-jarig tijdperk eveneens 'zou kunnen, wijzen op veel goeds,, al !zou dit dan ongetwijfeld wel voor een groot deel zijn onder ander eleiders. Hierna deelt 'dé voorz. mee, dat de tuinbouw- cursus met (sUcces wordt gegeven, dat de deel nemers vrij getrouw de lessen blijven volgen, dat zoowel ide heer Hazeloop, als de comm. van toezicht teen gunstigen indruk kreeg, van de wijze, waarop het onderwijs wordt gegeven. Voorts dat ide cursus beschikt over nog aanwe zig materiaal van den cursus, vroeger gegeven te Opmeer :en dat van gemeentewege een ver warmd en verlicht lokaal wordt verstrekt. Door den secr. wordt hieraan nog toegevoegd, dat de ingediende begrooting is goedgekeurd en een subsidie is toegestaan tót een bedrag van •f337.30. Het verzoek der afd. Hoorn van de H- Mi. v. Landbouw om steun en medewerking voor haar tie houden tentoonstelling, wordt, met het o,og op (eigen financiën, voor kennisgeving aan genomen. Een ingekomen, aanbieding van kool- kragen geeft aanleiding tot de médedeeling, dat de heer de Boer verzocht heeft, als'agent voor de Utrechtsche asp'haltfabriek op te tre den. Door 'enkelen, die reeds gebruik maken van koolkragen, wordt opgemerkt, dat het in derdaad dwaas geacht moet worden, dit mid del niet iaan te wenden, daar' de resultaten be- slist schitterend genoemd mogen worden: de kosten van aanschaffing en omleggen worden rijkelijk vergoed 'dóór meerdere opbrengst. De rekening (van den pennigmeesiter, den heer P. Meereboer, welke vóór den aanvang der vergadering was nagezien door de heeren P. Over m P. Zwier, werd op advies dezer comm. goedgekeurd, terwijl daarna de pen ningmeester een 'beknopt overzicht der finan ciën geeft. Hierbij blijkt, dat het jaar '23 een belangrijk bedrag buitengewone uitgaven heeft geëisCht, voornamelijk pen gevolg der feeste lijke herdenking van he't 25-jarig bestaan,

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1