harénkarspel Door Ged. Statöl is goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad, tot het maken van een weg vajnaf dén polder Waarland naar den polder Slootgaard, zulks ter bestrijding- van de. werke loosheid::.Ged. Staten zullen hieraan echter geen steun verieenen. WAARLAND. Tot-lid van het Burgerlijk Armbestuur is her kozen de heer A. Dekker, die periodiek aftredena heerhugowaard. In de .voorjaarsvergadering dei afd. van de Holl. Mij. van Landbouw, werd na opening der vergade ring door den heer Met, lezing der notulen door den heer van Slcoten, en behandeling van eenige. ingekomen stukken, waaronder de vragenlijst van het hoofdbestuur, door den secretaris verslag uit gebracht van den gehouden cursüs in boekhouden. Door de 15 deelnemers werd deze cursus tamelijk getrouw gevolgd, terwijl de commissie van toe zicht een goeden' indruk hadgekregen van het onderwijs en van de resultaten daarvan bij den sluitingsavond. De praktijk zal moeten leeren of deze resultaten van blijvenden aard zullen zijn, wanneer de opgedane kennis moet worden aange wend De rekening van den cursus sloot met een klein batig saldo, dat gereserveerd zal worden voor eventueel nuttig gebruik- De vereenigingsrekening liep ;oVer f345.33 ontvangsten, waaronder het batig' sald'ö van '32 gróót'f35.53 en f323.48, uit gaven zoodat '23 sluit met een batig saldo van f22.05. Naar aanleiding der in de vorige vergade ring -der afd Hoorn ontvangen circulaire, waarin steun gevraagd werd voor hare te houden tentoon- sstelling, werd besloten een verguld zilveren me daille beschikbaar te stellen ter waarde van f15. Een zeer uitvoerige en langdurige discussie werd gevoerd met betrekking tot de te Utrecht geves tigde vereeniging voor arbitrage. Uit deze discus sie bleek, dat men zeer veel voor de zaak gevoeld© zoodat dan oók besloten werd tot verspreiding van propagandamateriaal en zich beschikbaar te stellen voor het verstrekken van aanvraagformulie ren voor het lidmaatschap, waarvoor de contributie slechts f 1 per jaar bedraagt. Inlichting werd gevraagd en gegeven met betrekking tot paarden vordering, waaromtrent eigenaars van paarden een circulaire hadden ontvangen. Hoewel de heer Met aanvankelijk meende reeds nu zijn functie als voorz. te moeten neerleggen, werd hij daarvan teruggehouden en blijft althans tot de zomervergadering als zoodanig fungeeren. Hierna sluiting der vergadering. HEERHUGOWAARD. (Uitslag der gehouden verkiezing voor twee hoofdingelanden van den polder. Uitgreikt 286 stembiljetten. (Stemmen De hr. C. Poland (aftr.) 251 De hr. P. Tromp 110 de hr. Jb. Wijnker (aftr.) 175 de hr. P.van der Molen - 0 Van onwaarde 2 Herkozen alzoo de heeren C. Poland en Jb, Wijn ker, hoewel door de R.K. kiesvereeniging,. nevens den heer Poland dè keer Tromp candidaat gesteld was. OUDE NIEDORP. Gisteravond vergaderde het „Ondersteunings fonds bij Ziekte" alhier, in de consistoriekamer der. Nederl. Herv. Kerk. Tegenwoordig waren 12 leden. Na opening der vergadering en lezing der notulen bracht de secre taris verslag uit over het afgeloopen jaar. Het ledental is verminderd met 2 en bedroeg op 1 Januari j.l. 35. Besmettelijke ziekten kwamen on der de leden niet voor. De ontvangsten bedroegen totaal f239.62, de uitgaven f261.65, alzoo een na- deelig saldo van f 22.03. Aan 6 personen werd uitgekeerd f 206.voor gelijk aantal ziektedagen. Den secretaris werd een woord van dank gebracht voor zijn uitvoerig ver slag. De heer C. van Zoonen bracht namens den raad van toezicht verslag uit omtrent de rekening; en adviseerde deze goed te keuren. De cijfers zijn hierboven genoemd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de h.h. M. Kooiman en A. van Zoonen. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer P. Wit. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. OUDE NIEDORP. In de gisteren gehouden vergadering van hoofd ingelanden der banne alhier, is tot Secretaris-Pen ningmeester benoemd de heer B. J. F. Meijer, Burgemeester dezer gemeente. OUDE NIEDORP. Tot kostelooze inenting en herinenting zal voor ingezetenen dezer gemeente gelegenheid bestaan Voor Zijdewind en 't Veld in de school aldaar op Woensdag 19 Maart a.s. en voor Oude Niedorp op Zaterdag 22 Maart a.s. in de school aldaar, telkens des namiddags 4 uur. SINT PANCRAS. Gevolg gevende aan het verzoek van velen om nog een zanguitvoering te geven, hield de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer" die zanguitvoe ring Woensdagavond in de Ger. Kerk. Na het zingen van Psalm 66:1 en een kort openings-,- woord van den heer Jn. Kloosterboer Pzn., werd een aanvang gemaakt en evenals de vorige maal was het programma rijkelijk voorzien, evenwel met de wijziging, dat een tweetal nummers was vervangen door vier andere, welke door het Kin derkoor werden gezongen, ook onder leiding van den heer W. Keizer. Het geheel had, gezien de aandacht der weder talrijk aanwezigen, succes. Op verzoek van een der aanwezigen werd door het Kinderkoor een der nummers overgezongen, hetgeen met een applaus werd beloond. Na een welverdiende dankbetuiging aan het adres van het kinderkoor, een ernstige opwekking om lid te worden van de zangvereeniging, en dank voor het welwillend gehoor, werd na het zingen van Psalm 75:1 deze avond gesloten. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Op initiatief van „Volksonderwijs" kwamen alhier in 't lokaal van den heer Kramer eenige personen bijeen om te komen tot -de stichting van een „Algemeen Comité tegen de Verhoo ging van Iden Leerplichtigen Leeftijd en andere Onderwijsverbetering" aan de Langendijk. Het reeds bestaande voorloopige comité van S.D: A.P. en L.B.B. was mede uitgenoodigd. Alge meen v$as men van oordeel', <lat alleen een groote, sterke actie misschien het onheil' nog kon afwenden, Want uitstel tot September be- teekend nog lang geen afstel 1 Besloten werd tot samenwerking van alle aanwezige vereeni- gingen: Volksonderwijs, Belang der Jeugd, Oudercommissies der 4 gemeenten, N.O.G., S.D.AJ.P., L.B.B.jdie alle één of meer ver tegenwoordigers kregen in het gevormde Co mité. Als voorzitter en secretaris zullen fun geeren de heeren Zaal en Stopp, (die in 't be lang dier jeugd gaarne deze taak op zich namen Medegedeeld werd nog dat in verband met de spoedig te verwachten behandeling in de Tweede Kamer, groote spoed vereischt werd. Het Comité zal dan ook z'n uiterste best doen zoo spoedig mogelijk over één der beste spre kers uit !de onderwijswereld de beschikking te krijgen. Zopdra dit gelukt zullen alle tegenstan ders" dopr de plaatselijke Pers of op andere wijze worden opgeroepen om tegen dezen aan slag op ons volksonderwijs te protesteerén. Met een opwekking, allen hun uiterste krachten in ite spannen om dit protest zoo groot mogelijk Ite doen zijn, sloot de voorzitter deze vergade ring. Mocht een enkele vereenigihg, oudefcommis- sie enz. geen uitnoodi'giing hebben ontvangen en toch gaarne haar moreele medewerking ver ieenen, 'dan wordt zij vriendelijk verzocht haar sympathie te betuigen, of van hare medewer king 'kennis te geven. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zijn de goederen, afkomstig, van den diefstal in onze gemeente gepleegd, na dat de politie alreeds eenige arrestaties had gedaan in de nabijheid van de consetvenfabriek van den heer Verburg, onder stroo verborgen, teruggevon den- Nog zijn eenige personen, in verband met het gevondene, gehoord. NOORDSCHARWOUDE. De Concordia-Bioscoop. Zoo langzamerhand zouden wij uitgeput raken in het kiezen van den vorm, hoe wij de films die door de Directie geprojecteerd worden, moeten aanbevelen. Zulks vooral waar het goede, mooie, fil'rtjs betreft. Zondag 16 Maart zal op het witte doek worden gebracht „Gouden Boeien." waarin de be roemde Rudolphe Valentino, welbekend uit „De Sheikh" in de hoofdrol. Wij kunnen niet anders getuigen, dan dan dit een' film is van ongekende waarde. Een film, niet al leen schitterend van inhoud, maar schitterend zoo als men met een verfijnde smaak, het stuk tot' in de kleinste bijzonderheden heeft verzorgd. „Men" en hiertoe mogen er zeer velen ge rekend worden weet met ons, dat de Directie er steeds op uit is, datgene te geven, wat aan de door het Langedijker publiek gestelde eischen, voldoet. Zoo is het ook thans weder, en wij mo gen daarom niet nalaten een bezoek ten zeerste aan te bevelen. Men heefteen uiterst genotvqllen lvond,; wtfartoe 'door het keurig' verzorgde^ bijpro- gramma zeker niet weinig wordt bijgedragen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. ZUIDSCHARWOUDE- Hielen wordt een begin gemaakt niet het collecteeren voor idie armen en de werkloozen in de gemeente. Ongeveer dezelfde personen hebben zich daarVpor beschikbaar gesteld als voor de collecte ten behoeve van Duitschland. We vernemen, (dat er meer gebrek is dan men oppervlakkig vermoedt, en dat de ingezetenen goed zullen 'doen, nu het plaatsgenooten geldt, te bedenken idat er steun noodig is. ZUIDSCHARWOUDE. Een dochtertje van M. S. raakte ongelukki gerwijze te water. Het gelukte aan een buur meisje D. S;. de drenkelinge gelukkig ,weer op het (droge te brengen. ZUIDSCHARWOUDE. Hieit moet in de bedoeling liggen van het Comité tot Verbreiding van het Godsdienstig Leven om toeerdere bijeenkomsten te organ:- seeren als er kort geleden in de Ned. Herv. Kerk een is gehouden. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat met April slechts eien 12- tal leerlingen de o. 1. school zullen verlaten. Naar alle 'zekerheid zullen er vrij wat meer worden toegelaten, 'zoodat 'het aantal leerlin gen voor fden nieuwen klasseduur, onvoorziene omstandigheden daargelaten, vrij wat grooter zal zijn. OUDKARSPEL. Voor een tamelijk flink bezette zaal 'trad tot bevordering der Vrije Gedachte gisteravond op Dr. van den Brink, met het per advertentie aangekondigde onderwerk „ketterjacht". De rede door hem uitgesproken was een boeiend en belangwekkend historisch overzicht van vele eeuwen terug tot aan heden toe; getuigende van een ernstige en diepe studie, gebaseerd op gegevens uit het rijks-archief te 'sGravenhage te Brussel, en op gegevens uit stadsarchieven. i 'Onder diepe 'stilte werd de spr. gevolgd, wist hij zijn auditorium in hooge mate te boeien. Nadat de spreker zijn rede had geëindigd, werd hem door den voorzitter een woord van dank gebracht. OUDKARSPEL. Het „Nut" en „Hst Kleins Tonnes 1". Dinsdagavond had ten lokale van den heer Vis een buitengewone algemeene vergadering paats van het Departement Oudkarspel der Mij. tot Nut van 't Algemeen. j v- v;' Deze avond iVvas uitsluitend bestemd voor leden. De tooneelvereeniging „Het kleine Tooneel" zo uoptreden mét een drietal één-acters. De voorz. wain het Departement, de E.A. Hieer A. C. Kroon, Burgemeester, opende de bijeenkomst friet een welkom aan aanwezigen en „Kléine Tooneel". De stukken zijn den leden bekend, zoodat wij gevoegelijk kunnen volstaan met te zeggen dat er gespeeld is door „Het Kleine Tooneel", zoo- als wij dat van de vereeniging gewend zijn. Critiek geven wij nooit en ook nu niet van dergelijke avonden, maar al was het een ge wone uitvoering geweest, critiek was ook dan piet noodig geweest, want datgene wat werd gegeven, was subliem, ,,af". 't Heet „Het Kleine Tooneel" maar groot is de naam van de vereeniging, schitterend het spel van ide leden. Deze vereeniging heeft den aanwezigen een genotvollen avond verschaft. Nadat het programma was afgewerkt en de avond officieel1 was gesloten, waarbij dank werd gebracht aan „Het Kleine Tooneel" bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. OUDKKARSPEL. De heer De Geus wonende op den Laanweg, is in het bezit van een kip met 9 kuikens. Dat is toch zeker zóó vroeg, dat het wel de vermelding waard is. SPORT EN WEDSTIRJDEN NOORDSCHARWOUDE. HOLLAND 1ROOD WIT II 8-1- Holland verscheen met 10 man in het veld en de gasten met 9. Al dadelijk is Holland in de meerderheid en weet dan ook al spoedig de leiding te nemen. Voor de rust brengt Holland de stand op 3—0. De Rood-Witten konden het net niet vinden. Na half-time is Holland veruit de sterkste en weten nu den stand tot 8—1 te brengen. De R(. W.- keeper heeft zich kranig gehouden, al moest hij dan ook 8 maal visschen. Zondag a.s. Holland I tegen Heiloo I. Jongens houdt je taai hoorl Uitslag Verkoopingen. Uitslag publieke verkooping, gehouden door Notaris 'Johann w c- Kroon, te Zuidscharwoudei op Dinsdag n Maart 1924, des avonds 6 uur, in het café „De Koffiemolen" te Heerhugowaard krachtens art 1223 B. W. 1. Een huis erf en bouwland te Veenhuizen, gem. Heerhugowaard, groot 14 a. 80 c.A. 2. Een perceel bouwland aldaar gr. 2.04.70 H.A. Eigendom van den heer Jn. van Leijen. Kooper de heer C. Swager C.C.Dz., te Haren karspel voor f 3900. NIEUWSTIJDINGEN Inbraken. Terwijl !de bewoners afwezig waren, is Zon dag bij (dien kolerihandelaax v. V. aan den Rijksweg té Glanerbrug ingebroken en een bedrag van f800 ontvreemd. De diefstal moet hebben plaats gehad in den. middag of in de T eerste .avond uren Te Zoetermeer is ingebroken in het kan toor van ide boterhandelaars gebr. 'Noordam. De brandkast werd geforceerd, doch bevatte geen papieren .van waarde. Een bedrag van f 15.000 dat in een andere kast lag, werd door de inbrekers over het hoofd gezien. Aan ide oude Leede te Pijnacker is Maan dagmiddag, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken ten huize van den landbouwer A. .van der Kooy. Een bedrag van f300 aan oontanlten, zoo mede eenige (effecten, werd door de dieven medegenomen. Brand op de Keizersgracht te Amsterdam Dinsdagavond evefl na elf uur is brand ontstaan op de tweede verdieping van het perceel Keizers gracht 432. Op deze verdieping woonde in het voorste gedeelte de weduwe J. Scheepers, haar dochter, schoonzoon en kleinkind. De oude vrouw was met het kind, een zuigeling nog, alleen thuis de vader en moeder waren uit. De grootmoeder schijnt voor het kind- melk te hebben willen war men. Daarbij heeft zij tegen de petroleumkachel gestootén, welke omviel en de brand veroorzaakte Het vuur greep al spoedig om zich heen. Dei vrouw rende met het kind naar boven en nau welijks was zij daar, of het trappenhuis brandde. Achter, op de tweede verdieping, woonde een broer en zuster, de heer en mejuffrouw Van der Velde Ook zij zijn naar boven gegaan. Op dè derde verdieping woonde het gezin van den heer J. Anders, bestaande uit man, vrouw en drie kin deren. Daar de vlam al vrij g#uw doorsloeg naar de derde verdieping, moesten alle bewoners, in totaal dus twaalf personen naar den zolder vluch ten, om daar hun verder lot af te wachten. De situatie was uiterst pijnlijk. De trap brandde fel en ook aan het voorste gedeelte van den zol der lekte het vuur reeds. Overal hing een ver stikkende rook. Intusschen was de redding nabij. De agent van politie Klein, had de brand van de gracht gezien Hij waarschuwde dadelijk de brandweer en ging daarna door het belendende I.O.O.F.-huis naar het dak. D edirecteur van het huis ging met hem1, mee. Op het dak gekomen hoorden de mannen het angstgegil van de menschen in het brandende huis. Hij trapte een gat in het dak en slaagde erin met behulp van den directeur, zes kinderen in veiligheid te brengen, nl. vijf kinderen Anders en het kleinkind van Juffrouw Scheepers. Ook het echtpaar Anders kwam door het dak naar buiten. Allen werden in het I.O.O.F.-huis ondergebracht. Inmiddels was de brandweer met veel materiaal ter plaatse gekomen. Onder leiding van den commandant, den heer Gordijn, werd het reddings werk voortgezet. Een springzeil werd op de gracht gespannen, maar het kon geen dienst doen daar de nog overgebleven personen achter op den zolder waren. Aan de rechterzijde van het huis stelde <Je brandweer de reddingladders op en zoo mocht het gelukken ook de drie oude menschen en den jongen Anders in veiligheid te brengen. In het I.Q.Q.F,-huis werden de geredden voor- loopig verpleegd. Allen,- bleken,. -pogrin;. con ditie^ Mejuffrouw Anders -geraaikte even buiten bewustzijn, maar - was spoedig weer -bijgebracht. De brand zelf. was vrij spoedig gebluscht met drie stralen. Ook de uitschuifbare ladder wetd ge bruikt. Later bleek dat de derde verdieping geheel was uitgebrand en dat van de vierde étage en va.i den zolder de voorste gedeelten door het vuur waren vernield. Op de eerste verdieping is een bewaarplaats van de I.O.O.F. Zij had waterschade. Gelijkvloers is een garage en auto-reparatieinrichting. De Directeur van den Geneeskundigen Diienst de heer L. Heijermans, heeft de kinderen Anders per auto-brancard doen vervoeren naar de quaran taine-inrichting waar hen den nacht onderaan zon worden verleend. De volwassenen en de baby de ouders v, i te middernacht nog niets van den brand af, bi, in het I.O.O.F.-huis. Dank zij veler hulp zijn dus; een aantal menschenlevens tijdig gered. (Hold.; Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinformatie bureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindi gende 7 Maart in Nederland uitgesproken 79 fail lissementen tegen 74 faillissementen in dezelide; week vair het vorige jaar. Van 1 Januari tot en m&t 7 Maart 1924 853 fail lissementen tegenover 756 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een laffe aanval. Twee mannen hebben, zich uitgevende voor controleurs van de Gemeentelijke Electriciteits- w,erken, onder voorwendsel den meter- te moe ten controleeren, toegang weten te verkrijgen tot een perceel' aan de Spuistraat, nabij de] Paleisstraat, waar een dame, een weduwe alleen woont. Bóven gekomen, grepen de twee kerels ide |dam evast en brachten haar met een breekijzer eenige slagen op het hopfd toe. Daarna doorzochten de aanranders eenige trdmmels met papieren, die zij op den grond verspreidden. De dame was inmiddels opge staan, opende een raam en riep om hulp, die even later van de buren kwam opdagen. De inbrekers waren 'toen echter /reeds gevlogen. Waarschijnlijk hebben ze niets medegenomen;. De verwondingen, met het breekijzer toege bracht bleken niet van gevaarlijken aard, De buren legden het eerste verband. Naar de Idaders doet de politie onderzoek, Een paadd so een uitstakast. Gistermiddag is een paard, dat met een zwaren wagen de brug over de Heerengracht bij het 'Koningsplein te Amsterdam in de rich ting van ihiet Leidscheplein gaande overkwam, gevallen'. Het idier kon den wagen iniet meer houden en ondanks alle moeite die de bestuur der deed, werd het door het gewicht van de kar door een van de spiegelruiten van het k-lee- dmgmagazijn Kreymborg geduwd. Door een geweldig glasgerinkel aangekondigd kwam het paard in Ide uitstalling tereoht. Persoonlijke ongelukken zijn er gelukkig bij dit ongeval piet gebeurd, alleen het paard had door het glas eenige verwondingen opgekropen De poppen inde uitstalkast lagen verder .met onthutste bikken hulpeloos dooreen, jasjes waarmede ze pronkten scheef, haren in de war! Wie had er opit durven vermoeden dat hun gelukkig, bestaan zop wrped verstoord zou wor den. En (de menschen, dié altijd in gropten ge tale op 'straat toeven, stroomden bijeen, om het geval', dat ze prachtig vonden, te bekijken en te bespreken; want zop iets komt nu niet zoo heel oiKwijls voor. Ondertusschen is men aan den arbeid geto gen om fde gevolgen van deze rampzalige ge beurtenis weer Ongedaan te maken en, de uit stalkast in haar glorie te herstellen. BUITENLAND De menschelijke seismograaf. In Engeland bestaat sinds kort, naar het „Ber liner Tageblatt" weet te vertellen, een menschelijke seismograaf, een wezen met buitengewone eigen schappen, hetgeen reeds hieruit blijkt, dat er veel artikelen over worden geschreven. Een seismograaf is, zooals men weet, een instru ment tot het registreeren van aardbevingen. Die menschelijke seismograaf is een jonge dame, die de eigenschap heeft, iedere aardbeving op het mo ment, dat ze plaats vindt, waar te nemen. Of dat nu gebeurt in Europa, in Azië of in Amerika, is onverschillig. De; zaak werd zóó ontdekt. Van tijd tot tijd bespeurde déjóngëdame' vreemde zenuw spanningen bij zich zelf. In het algemeen beweren vele jongedames van den tegenwoordigen tijd, erg prikkelbaar te zijn. En de doktoren, die aan éen onschuldig geval geloofden, schreven de jongeda me de gewone koude baden voor, en tóen die niet hielpen, hóogtezon. Maar ook de hoogtezon bracht de buitengewone kwaliteiten van de jonkvrouw niet aan den dag. Daarentegen waren het de kranten, die de ontdekking^ bespoedigden, doordien ze re gelmatig den dag" na zulk een zenuwspanning bij de jongedame een aardbeving te melden kregen Het meisje vermoedde toen langzamerhand den vreeselijken samenhang tussehen haar zenuw-ellen de en de storingen in de natuurlijke gesteldheden der aardkorst, en de doktoren hielden dadelijk op haar koude baden en hoogtezon; voor te schrijven En zelfs verlangden ze geen honorarium meer van haar, maar wilden haar zelfs geld toe betalen, wanneer ze hun experimenten op haar mochten voortzetten. Paarom schreven ze lange opstellen over de menschelijke seismograaf in de medische week- juffrouw werd onderzocht, gefotografeerd, gefilmd bladen. De zaak was dus blijkbaar wel juist. De en geïnterviewd. En benijd, natuurlijk. Want ze kreeg geweldige aanbiedingen. Niet juist om- een huwelijk was het den luidjes te doen. Maar die aanzoeken waren van wetenschappelijken en zfl- kelijken aard. Een observatorium wilde haar zenuw spanningen met den loop van zijn instrumenten vergelijken. Medische instellingen vroegen haar, bij haar eerste nieuwe nerveuze symptomen in een autoo te stappen en zich aan observatie van spe cialisten te onderwerpen. Een krant vroeg bij de eerstvolgende zenuwspanning om een telefoontje^

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2