mm it km mi GemMeraad Hareiartpe!. Bemeenseraaa Sinï Maarten. Donderdag 13 Maart 1924. Vergadering van -Idea raad dezer gemeente op Dinsdag 11 Maart «les namiddags 3 uur in voltallige zitting. Voorz. de 'burgemeester. Secretaris de llieer Dam. Bij de opening zege voorz. niet beg-enstaanide van '24 al reeds een gedeelte is afgelegd, een 'enkel woord 'te willen spreken. Het doet ons alien zeker genoegen dat de economische toe stand zooveel is verbeterd. Een groot deel van onze ingezetenen verkeerde in, treurige omstan digheden. De tuinbouw was niet loonend. Wij geen van allen dachten dat de toestand zich dermate zou horstellen. Als vertegenwoordigers der gemeente mogen wij er prat op gaan dat-de economische toestand zooveel beter is gewor den, hetgeen zeker wel voor een groot deel zijn oorzaak vindt in het feit dat Duitschland weer op onze marlet is verschenen. Laten wij litxpen dat de toestand zoo mag blijven, want de gemeente geniet van den tuinbouw hare .inkom sten. Het staat onomstootelijk vast, dal waar die toestand zich zoo heeft hersteld, wij met .vertrouwen de toekomst mogen tegemoet gaan. ■Nog. zieg ik -:u dank voor Ide aangename wijze waarop wij in 1.923 hebben samengewerkt, -en hoop Idat dit in 1924 weer het geval mag zijn in het belang der gemeente. Hierna worden 'de notulen van de vorige ver gadering gelezen en onder dank goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeetegen De voorz. (doet meidedeeling dat goedgekeurd zijn de supple mire begrootingen tot -een bedrag respectievelijk van fl861.&4 en f209.30 De kasverificatie bij den administrateur van het electriscih bedrijf gaf tot uitslag dat alles in 'orde werd.bevonden. Uit de balans, winst- en verliesrekening van dein administrateur blijkt, dat over 1923 een winst is 'gemaakt, van f 111.10. De heer Francis yraagt naar de totale ont vangsten en uitgaven. De voorz. antwoordt dat in de volgende ver gadering ©en gespecificeerde rekening zal wor den overgelegd. Ingekomen is. ©én schrijven van Ged. Staten om de o. I. school met ingang van 1 Juli over te dragen aan het R. K. Schoolbestuur. Eveneens is 'een gelijkluidend verzoek inge komen van ibet R. K. Schoolbestuur. De woning 'zal niet eerder worden overgedra gen dan alvorens de nieuwe woning gereed is. B. en W. stellen voor om de school over te dragen met ingang van I Juli. De voorz. is van oordeel dat de nieuwe o.l. •school dan wel gereed is. Mocht dit onver hoopt niet het geval zijn, dan kunnen de kin deren tijdelijk worden ondergebracht m een koolschuur. 'N'.et om dien toestand te besten digen maar lom voorloopig dan te kunnen' door gaan. De heer Francis zegt dat de schoolkwestie al lang duurt. Maar waar de bevolking voor 95 pet. uit R. K. bestaat is het meer dan nood zakelijk dat een bijz. school wordt gesticht, maar ook voor de anderen moeten wij zeker heid hebben idat zij goed worden ondergebracht Door Iden 'beer De Vrees wordt -er op aange drongen dat B. en W. spoëd achter de zaak zetten. De beer Dekker kan zich best met het voor stel van !B. en W. vereenigen om aan de-ver velende geschiedenis leen einde te maken. Het R. K .Schoolbestuur heeft lang genoeg ge wacht. En 'waar het zomer Es wanneer dè school overgaat, Es het niet zoo'n ramp wanneer de 7 of 9 andere kinderen v,o,or een veertien dagen of zes wieken In een koolboet worden onderge bracht. De voprz. verklaart namens B. en W. dat de nopd'-g-e Spoed zal worden betracht. Spr. verklaart hierbij echter, dat alles dopr B. en W,. Is gedaan om de zaak zóo spoedig mogelijk in' orde ite maken. Verschillende oorzaken heb ben Ier toe meegewerkt om de zaak1 zoolang op te houden'. 'Overeenkomstig 'het voorstel van B. en W. wordt door den raad besloten. Goedkeuring is verkregen van Ged. Staten op het besluit tot aanleg van een weg vanaf Polder Waarland jiaar Polder Slootgaard. Ingekomen is het in zooveel andere radenj behandelde adres van de gemeente Wer kendam. De voorz. geeft hiero peen nadere 'toelichting. B. en W. meenen niet op het adres te moeten ingaan. M-ein krijgt dan van «leze dan van gene gemeente adressen. Het is beter in handen van de gemeentelijke organisatie. B. en W. stellen derhalve voor geen adhaesie te betuigen en het adres voor 'kennisgeving aan te nemen. De 'heeren Francis en De Vries verklaren zich homogeen met het voorstel, omdat zij mee nen idat -meer kracht uitgaat van de Vereen, van Ned. Gemeenten. De heer Dekker acht een adhae sieb et ui ging Van dien aard, dat men met het adres accoord gaat. Dam weet men ook hoe andere gemeenten er over denken, en is van belang voor de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten,. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Bij ideop' 27 "Dec. gehouden kasverificatie bij den gemeenteontvanger was aanwezig f2021.69 met inbegrip van het bedrag op den postcheque cn girodienst. Alle bescheiden van die gemeente kwamen met idie van genoemden dienst overeen. BV goedkeuring van 'Ged.' Staten op - de ge- meentebegrooting is verdaagd. Bericht is ingekomen van den inspecteur 2e jifd. der directe belastingen -dat de inkomsten belasting is bepaald op f13000. Geraamd was f15000. Voor rekening van de gemeente zijn in bet Elizabethsgestdcht opgenomen ©en dochtertje van A. 'Kieft. mej. Dekker en mej. Semeijns. De twee Haat-sten zullen naar vermogen bij betalen. i Van Alkmaar is ingekomen de rekening van dien Warendienst over 1922, sluitende met een voordeelig saldo van f23000 ongeveer. Van den min. van Onderwijs is bericht inge komen dat ,vopr den tijd waarin in een vacature van onderwijzend personeel, moet worden voorzien, ontheffing is verleend, waardoor de gemeente aanspraak houdt oflp de volle rijks - vergoeding. Naar aanleiding van het gesprokene door den heer De Vries in de vorige vergadering over het aanstellen van een schoolarts, is dit door B. en W. in overweging genomen en werd er door hen veel voor gevoeld. De kosten zul len echter 1 per kind bedragen zoodat het voor onze gemeente een bedrag van ongev-eer f 450 zal vorderen. In overleg werd getreden met den dokter, pn meenen zij voorloopig niet verder te gaan dan aan den dokter opdracht te geven, wan neer. hij (het noodig oordeelt de kinderen te on derzoeken. Het 1-e onderzoek beeft reeds plaats gehad, waarvan (het resultaat is, dat gebleken is dat het onderzoek noodig is. De hygiëne liet dn Ide schooi nogal te we-nschen over. Het onderzoek zal bevorderen dat de ouders meer attent zijn. De heer De Vries vraagt wat -de kosten zijn van het onderzoek en van bet aainsteËen van een vasten (schoolarts. Spr. acht dit verschil zoo gering (dat hij gaarne zo uovergaan tot aan- steEing van leen schoolarts. De heer Dekker kan met B. en W. meegaan. De keer F rancis is van oordeel 'dat men niet kan oordeelen, 'alvorens men een overzicht van de kosten 'heeft. De voorz. antwoordt dat nog geen onderzoek is ingesteld naar de kosten. De raad vereemagt zich met het standpunt van B. en W. Ingekomen is het verslag van den vleesch- keuringsddensit terwijl uit de rekening blijkt dat een winst is gemaakt van f 125. De k'eurlbonen,' beliepen een bedrag van f3869.50. Ingekomen is een verzoek van de tuinbouw- vereemiging uit Ihet Waarland om een wijziging te brengen dn de prijstarieven van eleotrisebe stroiomlevering. Dit zal behandeld worden bij een desbetref fend voorstel van B.- en W. In verband .met de verordening, waarbij het verboden wordt vaatwerk en melkbussen in onrein water te reinigen, is een schrijven van Ged. Staten ingekomen om een bepaling te maken waarbij het verboden wordt privaten aan (den waterkant te plaats-en. Dit adres is nog niet behandeld in B. ein W. en wordt aangehouden' tot een volgeiÉde ver gadering. Ingekomen is het rapport van den gemeente - opzichter betreffende ide verbetering van we gen en begraafplaats te Kerkebuurt. Zal bij ide voorstellen van B. en W. worden behandeld. Bericht van de gemeente Warmenhuizen dat over 1923 idoor Harencarspel is gebruikt 14639. M3. gas, waardoor -een vergoeding8 wordt verkregen van f 763.98. Bericht van Ged. Staten dat er voor hen geen aanleiding bestaat .een vergoeding te geven, voor bestrijding van de werkeloosheid door het aanleggen van een nieuwen weg. In ide hierut voortvloeiende korte discussie blijkt Ide inconsequentie van het standpunt van Ged. Staten en zuËen opnieuw pogingen wor den aangewend om een vergoeding te; krijgen. Benoeming van een lil voor het Burgerlijk Armbestuur, periodiek aftredend de heer A. Dekker. De uitslag van de gehouden stemming is dat Ide aftredende niet 6 stemmen, en 1 blanco wordt herkozen. De 'heer Dekker aanvaardt zijn benoeming met idahk Voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorstel van B. en W. lot het aangaan van een geldleening groOc maximum f3000 voor arbeidsloon, aan den nieuwen, wieg. De aflossing te doen geschieden in 2 jaar in termijnen van f1500. Overeenkomstig wordt 'besloten. 3 u-1 Voorstel van 'B'. en W. tot vermindering van den stroomprijs Voor de electrioiteit te Waar land tot '3'2 cent per K.W'.U., boven het gega randeerde minimum, ingaande 1 Januari 1924. De prijs Iwas thans boven het minimum 55 ot. De garantie van 3 lichtpunten met een ver bruik van 74 K.W.U. wiepschen B. en W. te handhaven. De lijnwerker had een uitgebreid rapport en voorstel gedaan om een lichtpuntenbelasting jn te voeren. B. en W-. en adviseurs wenschten hierop niet jn te gaan, op grond van de goede werking van 'het bij de inwerkingstelling ingevoerde systeem. Hierbij wordt voorgelezen het adres van de vereeniging Waarland (Oost) van den L.T.B. om een prijsverlaging van de eleotriciteit in te yoeren. De heer Francis mist in het toegezonden overzicht de rekening van ontvangsten en uit gaven. Spr. is echter van oordeel dat men een verkeerd systeem volgt door het 2-klassenstel- siel. Spr. Idoet een voorstel om 11 klassen ip te voeren en wel' als volgt: Bchtpuntenl 10 11 12 en meer verbruik minimum garantie K.W.U. 46 56 65 73 101 106 111 Met inbegrip van den meterhuur heeft men dan een ontvangst van f 3402.30, waarvoor 5676 K.W.U. moet Worden afgeleverd. Rekent men daarbij het kraehtstroomverbruik dan komt men 'tot een verbruik van 8005 K.W.U. met een ontvangst van 'f4124.55. De voorz. acht het zeer onvoorzichtig om dit voorstel plompverloren aan te nemen, omdat men Uit voorstel niet voldoende heeft kunnen bestudeeren. Het klassenstelsel van den heer Francis heeft dit nadeel dat bij 2 lichtpunten al gegarandeerd moet worden 56 K.W.U., ter wijl men bij het voorstel van B. en W. met 3 Hechtpunten garandeeren moet 46 K.W.U. Dit beteek-ent idus ieen achteruitgang. De 'heer Francis acht meer klassen noodza kelijk, omdat een groote raantal lichtpunten een grooter verbruik veroorzaken, en zij die bet grootst aantal' lichtpunten hebben bij helt voorstel van B. en W. het meest profiteeren van dein prijs van 32 cent. Bij mijini voorstel zal minder reductie worden gegeven, maar daartegenover staat dat de hoeveelheid die verbruikt wórdt, duurder wordt verkocht. Voorz. stelt voor beide voorstellen aan te houden tot een volgende vergadering, opdat B. en W- de beide voorstellen tegenover elkan der kunnen zetten ein om beter te kunnen over wegen. De 'heer Dekk'er verklaart zich tegen het voorstel van Francis en wijst olp de groote verbetering die dit voorstel zal teweegbrengen. Spr. wil dit punt n-iet uitstellen om het weer te moeten bestudeeren. De beide voorstellen worden aangehouden met idien heer Dekker en Groen tegen. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van den administrateur-lijnwerker te Waarland met f75, ingaande 1 Januari '1924. Het salaris is f350. Een verhopging werd ge vraagd van f 150. Uit de memorie van toelichting, gevoegd bij 'het verzoek blijkt, dat bet salaris niet in over eenstemming is met de werkzaamheden en het gevaar hieraan verbonden. Die voorz. ziegt dat hij als ambtenaar uitste kend voldoet en een volkomen betrouwbaar persoon is. Er zijn '96 aansluitingen en 'het vooruitzicht is dat men 102 h 103 krijgt dopr nieuwbouw van woningen. Die heer Groen verklaart zich tegen verhoo ging. Een boerenwerkman zo uer mee tevreden.' zijn en niet om verhooging vragen. Dieze man is gewend Weel' te verdienen en is, ook hier mede niet tevreden. De beer Dekker zegt dat een verzoek na een jaar dienst (eigenaardig aandoet. Zijn bedrijf als schilder gaat evengoed door. Waren er over een paar jaar een 15 aansluitingen- bijgekomen dan was het wat anders. Dit is voor hem een bijzaakje. Spr. Vindt het te gauw en is niet over tuigd dat er zooveel werk aan vast is. Reparatie: binniens'hu|is wordt toch ook afzonderlijk betaald Die heer 'Die Vries is er niet van doordrongen 'idat een Verhooging van salaris jgemotiveerd is. Spr. zal niet meehelpen de loonen drukken, maar ©enige jaren terug werden de loonen an ders geregeld dan thans, met ons salaris zijn wij niet zoo uit de lijn bij andere gemeenjteni, waar met 100 aansluitingen f400 wordt gege ven. Het Es een nieuw net, en zooveel werk zal' er nog niet aan zijn. De heer Francis is ook van oordeel, dat men voorzichtig moet zijn, vooral waar deze zaak jnog jong is. B. en W. zullen het werk zeker beter kunnen beoordeelen dan wij. De heer Groen zegt dat wanneer men sollteji- tanten oproept er zeke reen groot aantal zullen komen. De voorz. izegt dat het werk wat geleverd is, .goed is. Zeker zuË-en er soEicitanten bij een oproeping komen, maar alle hout is geen tim merhout. De voorz. acht het nog 'een groote vraag of toen de salarissen uit andere gemeen ten niet met onze gemeente mag vergelijken.. Ook die lengte van het net is een motie fgewe-est om met Ihet voorstel te komen. Het net is voor hem niet voordeelig te bewerken. B. en W.. achten een verhooging van f 75 wel gemoti veerd, vooral' took met het oog op het andere werk. Helt voorstel wordt verworpen met de heeren Borst en Groot voor, de heeren De Vries, Fran cis, Groen, 'Duijv-es en Dekker stemden tegen. Vaststelling suppletoire begrooting dienst '23 in ontvangst jen uitgaaf tot een bedrag van f8202.91. Uit een -post onvoorziene uitgaven moet wor den betaald een bedrag vajn f 292.45. Af- en overschrijving zal worden gedaan cot een bedrag van f 1923.75V2- Voorstel van B. en W, om adhaesiebetuiging aan Schagen 'tot het behoud van het kanton gerecht te Schagen en mocht -dit niet mogelijk zijn deze gemeente in te deelen bij het kantoor Alkmaar, De indeeling van den minister gaf aan dat deze gemeente bij het kantoor Helder zou wor den ondergebracht. De h-eer Francis geboft niet dat een adres van Schagen zal helpen, vooral wanneer mi- nisterieele besluiten zijn afgekondigd. Wel is spr. er voor óm te verzoekén Harencarspel byl' Alkmaar onder ite brengen. Het voorstel van B. en W. wordt met allen]'i voor aangenomen. Voorstel .van B. en W. tot verruiming vanv .den weg te Kerkebuurt .en het egaliseeren -en1') beplanten van de aangekochte begraafplaats aldaar. De voorz. zegt dat het meer dan noodig is' 'daar een goeden weg te maken, want hét" is een desoJaten toestand. ri De kosten van den wég zuEen bedrage-ni j f 810.40. Deze wondt 2 M. breed en 72 M. lang. Het herstel1 Van de begraafplaats zal een uit- gave vorderen van f 481. De benpo.digde steen zal kosten v.olgens opgaaf van den opzichter f35 per 1000 stuks. De heer Ide Vries wijst op het hek 'dat slordig is opgeleverd. Spr. dringt er bij B. en W. op aan, dat de aannemer zal worden aangezegd, dat 'het hek in goeden toestand moet wprden gebrachc. Spr. is voor het voorstel van B.emW. De hee rFrancis is ook van de noodzakelijk heid overtuigd. Het voorstel wordt mét allen voor aangenor men. Rondvraag. Door rlen heer Francis wordt gevraagd wat de reden is geweest dat het 'zoo lang geleden is dat Ide raadsvergadering is geweest. De laat ste vergadering is 3V2 maand terug gehouden. Er waren toch wel dingen ter bespreking die het gemeentebelang raakten. Z0.0 was er. de sloot van het Waarland, de electrificatie -van de gemeente door het P.E.N. waarvoor 1 Febr. uitspraak moest zijn gedaan, de electrificatie va nde dokterswoning. Een tijd van 31/2 maand is wel wat lang. De voorz. .antwoordt dat'deze dingen het niet noodzakelijk maakten ieen vergadering te be leggen. Wat Ide school te Waarland aangaat, daaromtrent is in de vorige vergadering alles medegedeeld. Wat de electrificatie in de ge meente aangaat, een uitspraak, of wij het net wilden exploiteeren of dat dit door 'het P.E.N. zou geschieden is niet gedaan .en door geeuh enkele andere gemeente. Het aanbrengen van electriciteit om de dokterswoning kon met toe stemming van Warmenhuizen geschieden, ter wijl ide dokter de aanlegkpsten zelf betaalt. Het kost de gemeente niets. Ik ben er van over tuigd dat aUes gedaan is wat gedaan moest worden en (treft ons geen blaam. De heer Dekker wijst op een gedeelte van den weg in het Waarland, hetwelk men - niet kan berijden, moCh beloopen. Ook bij de' school is het !'t toppunt. Daar is geen gezond stuk toeer, tot aan sloot toe niet. Spr. verzocht hierin Verbetering te brengen. De voorz. 'is 'f er mee eens Idat..de weg bui tengewoon sleCbt is en vraagt zich zelf af .hoe het zóó kan. In 1 jaar is daar alles onderst boven geraakt. In overleg met het Dag. Be stuur idier Banne is besloten een flink paarden- pad aan Ite brengen, waarvoor aangekocht zijn 35000 steenen. Door de weersgesteldheid'heeft men daa mog niets kunnen doen, maar z-oödra het weer het toelaat zal met het aanbrengen van verbetering worden begonnen, D eheer Dekker is van oordeel 'dat men -ér toch wel wat grint over had kunnen doem. Dat is steeds nagelaten. De voorz. antwoordt dat men tweemaal grint heeft laten 'uitstrooien. De 'heer Dekker. Er is niets gedaan. Wel zijn er grintkarren gegaan naar De Weel' en Slootgaard, maar de slechte stukkien is men voorbijgegaan. De heer D:e Vries wijst er nog op dat er gedeelten waren die in Januari door bet vele grint zoowat onbegaanbaar waren. De heer Dekker is van oordeel idat de voor genomen bestrating èen groote verbetering zal zijn. Er iwordt dan ook niet verder op dit onderwerp ingegaan. Hiermede is 'de rondvraag geëindigd en sluit yoorz. met een woord van dank de vergadering. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 12 Maart, des voormiddags 9.30 uur. Voorzitter, burgemeester Klerk- Wegens ongesteldheid afwezig wethouder Wit. (De notulen van de vorige vergadering worden na opening gelezen en goedgekeurd. Van den Directeur der gasfabriek van Warmen huizen is bericht ingekomen dat over 1923 is ver bruikt 37386 kub. M. gas, een flinke stijging tegen over het gebruik van verleden jaar. Van het gemeentebestuur van Alkmaar is inge komen de rekening van den waren-keuringsdienst waarbij de exploitatierekening een winstsaldö aan geeft van f 26975.57. De uitgaven bleven beneden de raming, terwijl de geraamde inkomsten ten volle werden ontvangen. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat door rijk en gemeenten veel te veel is betaald. De voorzitter doet thans mededeeling dat een aangevraagde conferentie met bet polderbestuur van Valkoog, om te spreken over het maken van een sloot van af de Stroetersluis tot het Stroeter- dijkje, door dat Polderbestuur is afgewezen, terwijl in het antwoord wordt gezegd, dat het meerendeel van het bestuur zich uitsprak als tegenstanders van het slootwerk. (Dit slootwerk zou dan worden verricht om de werkloozen aan productief werk te helpen. Toen ó<>or de bouwers van de Stroet de aange nomen houding door het polderbestuur werd ver nomen, hebben zij een vergadering belegd van een 14-tal belanghebbenden, terwijl ook ik als burge meester een uitnoodiging voor die vergadering had ontvangen. Op die vergadering werd besloten het slootwerk zelf ter hand te nemen. De lengte van de sloot zal bedragen 750 M. de breedte 4 M. De kosten zullen bedragen f700.Vérder werd be sloten het werk door de werkloozen te doen uit voeren, waardoor een 15-tal werd te-werk gesteld Door Bj. en W. werd besloten 40 pCt. in de kosten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5