Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 15 Maart 1k24 88e «1 arga, g J. H. KEIZER. per 3 maanden f 1,15 lei. Kt O 82, lftiMU«om M NIBU WE H Dese courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. REDACTEUR-UITSl VER AB0HNKMENT8FRIJS EDBElt; Moorilaefearwoufie. PB1J8 y,t K,fcAD SElKaïlS&i Ta» 1—1 regels 78|ct.» elk* regel meer 18 o4. groete lette» ef vignetten «orden naar piaatsraimti berekend. Brieven reetttstreefcs »»h des Uitgever Dit aumner bestaat uit 2 Bfaden. EERSTE BLAD. OFFICIEEL KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Zuid - jcharwoude makein bekend, dat op Wbens- lag 19 Maart a.s. des namiddags 2 uur, de rielegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooare ticnbna of herinenting van ben, die zich riaar- oe ten Raad'huize aanmelden. Vooreen juiste vermelding in de vaccine- jewijzen van1 de namen en geboortedatums der ónderen is bet gewenscht, dat bij de aanmel- ling worden medegebracht trouwboekjes ;der >uders of geboortebewijzen der kinderen. Zuid-Scharwoude, 10 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester VAN SPENGLER. De Secretaris S. PARMA. i REVUE VAN D£ WEEK FIRMA H0UWIN3 - Mient 7 11 Maart. Dc tegenwoordige Voorzitter van de- Tweede Kamer, der Staten .Generaal; Mr. Dion. Kooien,, is- :en der voortreffelijkste „speakers" die óns La- ;erhuis ooit heeft bezeten, man van forsche land en van ijzeren wil Hij had zich .voorgenomen, le vergadering van Vrijdag 7 Maart j.l. niet te loen eindigen yoor en aleer de Algemeene Be schouwingen over de Onderwijsbegrooting waren ifgeloppen- De heer Kooien hield de dames en leeren tenslotte waren nog slechts tien afge vaardigden in de zaal present!. 'tot zeven uur des avonds bijeen. Eerst toen Wasmen genaderd tot de artikelen bij L.O,. Waarover dan op: ii Maart zou worden „geboomd". Ik jzal over de eindeloos-lijkende,' bespiegelingen bij Ónderwijs K. en W.i gehouden, zeef beknopt zijn. Natuurlijk kwam, vooral van dS zijde der h.h. Gerhard, Marchant en Ketelaar zeer felle critiek op de wijze, waaróp minister De: Visser het snoeimes, - neen, riep de heer Gerhard uit, .de'hakbijl is het - heeft .gehanteerd- Z.Exc. wees. erop, dat .het Departement, tot nu toe 157 millioen kostte,, waar van 110 aan salarissen- Dat kon, natuurlijk nipt zoo voortgaan. En de Minister deed, gevoelen, hoezeer 't hem ook, gesmart heeft, tal vapp idealen te moeten ten-óffer brengen aan de harde noodzakelijkheid, thans ons allen dwingendHij verklaarde de benoeming van eene nieuwe Pacificatie-commissie te willen overwegen, mits de wensch daartoe uit ga van alle partijleiders in de Kamer, met uitzon dering, van .de Communisten, die van geen paci ficatie gillen weten. Aanvankelijk scheen deze. be langrijke verklaring met, ingenomenheid te zijn be groet,maar in de vergadering van Vrijdag j.l. verklaarde de Chr. Historische fractie er zich (bij monde van den heer .Tilanus) tegen. Terwijl de soc. dem. fractie, namens welke de heer Van' Zadelhoff minister-De Visser op 7 dezer het «vertrouwen op zegde, er zeer „twijfelziek" tegenover bleek te staan. Zoodat van die nieuwe Pacificatie-commissie, voorloppig. oie.ts komt- ,Eèn amendement van prof. Visseher, dat de strekking had om geleidelijk ;te geraken tot het doen verdwijnen van de Staats- beurzen vöop onbemiddelde jongelui van aanleg (ten bédrage van f240.000 uitgetrokken), duikelde na vrij warm debat, met 55—14- Dok bij „deze gelegenheid kwam duidelijk aan den 'dag de zeer- koele verhouding (om 't zacht aan te duiden), tusschen-.-de chr. hist, en anti-rev. fractiën! Eene poging van mevr. De Vries—Bruins pm dé" Leids.che inrichting voor tropische, hygiëne op te beffen, werd in de vergadering van Woensdag jX afgewezen. Lang is gedebatteerd over het gewijzig de leerplan van de Technische Hoogeschool. Vér- schillende ingenieurs noemden de hoofdfout daar van: overlading, de vrije studie belemmerend. .-Des.Minister heeft .ernstige .overweging beloofd eener nadere wijziging: in de richting eener verlich* ting, wat de theoretische vakken betreft, tegen over de zwaardere eischen t.a. 'van de technische. „Zwemmende" is gebleven een motie-Snoeck Hen- kemans, waarbij de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, dat de korting op de Rijks-subsidie voor bijzondere scholen .onwettig is, wanneer die korting is gegrond op een bij nader inspeetoriaal onderhoek niet in orde bevonden, lesrooster. In avondzittingwerd. de \Va.terstaatsbegrooting aangevat. Eene mótie-Hiemstra, verklarend, dat opname van minimum-loonen in de bestekken van voor rekening van het. Rijk uit te voeren werken gewenscht is, werd met 5217 verworpen. Mi nister Van Swaay Reeft o.a. aangekondigd, eene halfjaarlijksche keuring van aüto-bussen en instel ling van een chauffeursexamen bij wijziging van het motor- en rijwiélregleinent. 'Wat de verbete ring der Vlissingsche haven betreft, welhaast zullen gelden worden voorgesteld voor den bouw van een kaaimuur. Waarna per suppletoire begroo-, ting verdere voorstellen zullen volgen. In de Eerste Kamerkreeg minister De Graaff er met 24 tegen 14 stemmen zijn ontwerp tot verlaging van de Indische productenbelastingen en de invoering (voor een jaar) van eene aardolie- belasting door. 't Was boven verwachting! Maar Exc. De Graaff is en blijft het Zondagskind in den kring der ministers! .De „versobering", de groote en voor velen zoo schrikkelijke vraag der bezuiniging blijft voors hands alles beheerschen- (Uit de Memorie van Antwoord bij de oorlogs- begrooting blijkt dat er zes millioen op Hoofdstuk Vil! geschrapt is. Bij Nota van Wijziging gingen er nog vijf ton af. Óp 1 October a.s. wordt de Cadettenschool te Alkmaar gesloten.. De Directie der Spoorwegen besloot de gratificatié ad vier dagen loon voor hen, die gedurende eén geheel jaar niet ziek waren in te trekken- Wat negen ton bezuiniging zalgeven. Als tenminsteCetera desuntl Tevens eischte de Directie medewerking van het personeel derSpoorwegen voor. schrapping van art. 36 D.R.V. pp straffe van massa-ontslag 1.. Ijlings werd een protestcongres uitgeschreven...... (De Regeering publiceerde haar plannen betref fende de salariskorting voor de Rijksambtenaren.' Er moet 25 millioen óp de salarissen bezuinigd. Nieuwe vermindering is voor Augustus 1925 niet te wachten. De diensttijdgrens om aanspraak op pensioen te kunnen doen gelden, zal van zeven op tien jaar worden gebracht.. Uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de voorstellenj tot aanbouw van nieuw Marine-materiaal blijkt begrijpelijke ontstemming over het pogen om door een achterdeurtje binnen te smokkelen wat via voordeur van 26 October-votum werd geweigerd. Hier zal minister Westerveld (die er, gelijk: nader bleek, niet aan denkt, om zich voor het ambt van D. G. der Posterijen T. en T. beschikbaar te stel-: ien), een zéér harden dobber in het Parlement hebben! ingediend is een ontwerp strekkend om voor vijf jaren kasvoorschötten door het Rijk te doen verstrekken aan de Kon. Holl. Lloyd, tot een maxi mum van vijf millioen 21/2 ton> m'ts Amsterdam er f 1.750.000.voor beschikbaar stelt. 'Jongste Personalia: Mr. H. Th. Jacobs, oud burgemeester van Bussum, te Zeist, wordt Commis saris der Koningin in Utrecht. Mr. Zimmerman de Commissaris-Generaal van den. Volkenbond te Weenen, vertoefde in Patria. Prof. Magnus te Ut recht, worRt genoemd als opvolger van wijlen prof. Hamburger te Groningen. Gemeld is, dat géneraal majoor Tonnet, inspecteur der artillerie tegen f Mei pensioen zou hebben aangevraagd. De berich ten over den toestand van Jhr. Mr. A. F. de Savor- nin Lohman. luiden iets. minder verontrustend. De zwakte van den 88-jarigen patient blijft intusschen van zeer-zorgelijken aard. ,Uit de jongste criminaliteitsrubriek noteer ik, dat de nasporingen in verband met een opschrift, on langs in een urinoir te Breda gevonden, in het mysterie van den op Mr. Wijsman gepleegden moord geeiierlei licht hebben gebracht. Ontstellend is de vloed van tijdingen over toe nemende onveiligheid te platten lande (inbraken, veediefstal, etc.) Te Delft en op andere plaatsen bleken valsche guldens in omloop te zijn. Te 01- denzaai werden een paar beruchte inbrekers, na hevig gevecht overmeesterd. Te Venlo werd, bij iemand, die Vastenavond aan 't vieren was, f 500 uit een kast geroofd. Gelijk bedrag wist een in- breker te Weesp binnen te krijgen. In een siga renwinkel in het hartje Van de Hofstad poogde een sinjeur, die een biljet Van f300 liet wisselen, er met wisselgeld en.... biljet vandoor te gaan. Na wilde jabht werd hij gegrepen. Bij Helvoirt is een zeer-bejaarde jachtopziener vermoord gevon den. Een verdachte is gepakt. Uit dé brandenrubriek der week: ié het -oude Rotterdamsche postkantoor heeft het „roode haan cje" vrijernstige schade aangericht. Te Leeuw arden woedde een geweldige brand in de Papier- warentabriek van LandstraDeibei en berokkende voor een millioen schade. Te Leiden is de grüttërij en meelfabriek „De Rijn" voor een deel in dé asch gelegd. Te Kaatsheuvel werd een grooté schoé nenfabriek door het vuur vernield. Zestig menschen raakten hierdoor werkloos- Van de jongste ongevallen vermeld ik: het te 's-Gravenhage te water raken van een auto-bus met vijftien menschen. Wonder boven wonder werdén hier geen kwetsureft van doodelijken aard berokkeifd. Te Harlingen is eene tachtigjarige vrouw op jammerlijke wijze in de vlammen omge komen. Te Zandvoort werden twee oudjes dood in hun Slaapkamer gevonden, door kolendamp verstikt. Bij Vlaardingen raakte een brik te wa ter, een 24-jarige knecht is bij dit. ongeval ver dronken. iUit de „vroolijker" minder lugubere nova,: op 11 Mjaart zóu minister'Aalberse de Utrechtsche Jaarbeurs openen Te Hilversum werd in aanwezigheid van mi nister J?„vs de Beerenbrouck en den Commis saris uv-lócftiiiigin Roëll, -op luisterrijke wijze her dacht -het 500-jarig bestaan dezer snel in bloei toenemende hoofdplaats van het Gooi. De melk prijzen gingeii omlaag, tot vreugde der huismoeders en welzijn van vele zuigelingen. In de bouwvakken is overeenstemming bereikt, t.o. der voorwaarden in het nieuwe collectieve ar beidscontract In de oude Teijlerzaak heeft het Hof te Amsterdam de eischers inzake de vordering Steenhouwer in het ongelijk gesteld, daar deze vordering verjaar is 1 In Den Haag schijnt eerlang de Fransche opera te zullen herleven Als zij op fiksche wijze wordt aangevat, dan kan haar, die gedurende zoovele geslachten triumfen in de Hofstad vierde eene schoone toekomst wachten. Voor.het baantje van gemeente-veldwachter te Warffum hebben zich.... 118 sollicitanten aangemeld. En de Lente kwam eindelijk. Nog wel worstelend nu en dan met Maartsche buien. Maar toch; wij voelden haar. En dat bracht heerlijke vertroosting voor veel leed en zorgen in deze tijden! BUITENLAND. Er is in dep buitenlandschen toestand een zekere stilstand gekomen, voornamelijk tengevolge van het nog steeds aan den gang zijnde onderzoek van de deskundigen, benoemd door de Commissie van Herstel, om een onderzoek in te stellen naar de betalingsmogelijkheid van Duitschland,. Het verluidt dat de deskundigen thans zoover met hun arbeid zijn gevorderd, dat zij reeds bezig zijn aan de samenstelling der rapporten. Het zou in de bedoe ling liggen een bedrag vast te stellen, dat Duitsch land gedurende een zekere periode jaarlijks kan betalen men spreekt van twee milliard nq het einde waarvan Duitschland meer zou kunnen betalen, zonder dat de deskundigen zichbezig' houden met de vraag hoe groot de schadeloosstel ling van Duitschland zal zijn en dus met de kwestie hoe lang de jaarlijksche betalingen door Duitsch land moeten worden gedaan. In Frankrijk ziet men den toestand bijzonder ernstig in, tengevolge van den aanhoudenden val. van den franc. Verschillendemaatregelen worden genomen, nieuwe belastingwetten aangenomen, zon-, der dat zij belangrijken invloed schijnen te hebben op de waarde van het Fransche betalingsmiddel. Deze week schijnt de Fransche regeering weer te zijn overgegaan tot een sterke steunactie en voorloopig is zij er in geslaagd den koers eenigs- zins te verbeteren. Afgewacht moet worden, of deze koers op den langen duur gehandhaafd zal hunnen blijven. 1 In Duitschland wordt nog steeds tusschen de politieke partijen gestreden over de kwestie van al of niet ontbinding van den Rijksdag. Volgens de laatste berichten zou de ontbinding van den Rijksdag nu spoedig aanstaande zijn. Over de schadevërgoedmgskwestie wordt weinig gesproken in. afwachting van de rapporten der de'skundigen. lm het Ruhrgebied heerscht den laatsten tijd rust. De productie uit het Ruhrgebied voor Frankrijk, schijnt nog steeds niet den omvang van voor de bezetting door Franschen en Belgen' te hebben aangenomen. Dit is naast de hoogere lasten voor de bezetting, mede de oorzaak van*den financieelen 'crisis in Frankrijk. Poincaré heeft gedreigd zijn ontslag te nemen als nooit onbeheerd staan. De kwaliteit brengt een ieder in verleiding de finantieele wetten niet door den Senaat, die ze aan het einde van deze week in behandeling neemt worden aangenomen. De arbeidsconflicten zijn in Duitschland weer aan de orde van den dag. Tengevolge van de in voering van den 9-urigen arbeidsdag is een sta king uitgebroken in de Duitsche Oostzeehavens/ waarbij vele tienduizenden arbeiders zijn betrokken Ook in Ludwigshafen is tengevolge van dezelfde oorzaak bij de Badische Aniline en Sodafabrieken een,, groote staking, uitgebroken. In Engèland dreigt eveneens Weer een nieuwe staking en thans onder de mijnwerkers, die een belangrijke loonsverhooging en een grooter aan deel in de winst verlangen De onderhandelingen daarover zijn nog gaande en men heeft goede hoop dat een compromis tot stand zal komen. Het Britsche Lageihuis behandelt dezer dagen de Begrooting voor het finantieele jaar, dat op 1 April aanvangt. Het is vooral de luchtvaartbegroo- ting, die een belangrijke verhooging aanwijst, die de aandacht trekt. Velen zien in de versterking van de luchtvloot een bedreiging van Frankrijk, een meening, die in dit land zelf gedeeld wordt. !Over de militaire samenwerking van Engeland en Frankrijk is dezer lagen een Geelboek gepubli ceerd, een stuk dat zich voor de bladen bij gebrek aan andere copy uitstekend voor commentaar leent Venizelos heeft Griekenland weer verlaten, nu het hem gebleken is, dat zijn pogingen om orde te scheppen in den chaos mislukt zijn. De Republi- fceinsche officieren, die de onmiddellijke, procla matie van de republiek en de afzetting van het Koninkrijk wilden doorzetten hebben de regeering van Caphandaris tot aftreden gedwongen. Caphan daris kan beschouwd worden als een plaatsvervan ger van Venizelos en laatstgenoemde heeft na het aftreden, waarin hij een teeken van afkeuring van zijn politiek zag, het land verlaten. Hij is naar Frankrijk teruggegaan. In Amerika worden de gemoederen nog steeds in beweging gehouden door het olieschandaal en verschillende regeeringspersonen dreigen met nieu we sensationeele onthullingen. In België is de regeringscrisis opgeheven, door den terugkeer van Théunis en helaas ook van den minister van buitenlandsche zaken Hymans, die door zijn annexionistische politiek hier in ons land geen goede naam heeft. BUITENLAND Een danseres vermoord. Te Nice is Dinsdagochtend een Engel'sche danseres, een zekere Mary Frances Smith,, vermoord. Zij was met 'haar auto op weg naar haar hotel te Bieau Soleü, bij Monte Carlo, ver gezeld van haar danspartner, Michael Rinder, toen een man op de treeplank sprong, een revolver trok 'en de danseres doodschoot. De moordienaar ,een 20-jarige Italaan, genaamd. Vincent Sirello, verklaarde bij zijn arrestatie, Idat 'hij xxiej. Smith had doodgeschoten, omdat zij hem had afgewezen. De communistische actie. Dezer 'dagen heeft de politie te Stuttgarfti een in eeln huis op uiterst kundige wijze ver borgen wapendepot ontdekt, bevattende gewe ren, revolvers, handgranaten en munitie. Rfeèds eerder was men tót de ontdekking gekomen, dat» 'heimelijk handgranaten werden vervaar digd, maar men kon er niet achter komen waar. Uit verschillende aanwijzingen leidt men af, dat de inhoud van het depot gebruikt had moe iten worden bij de communistische betoogingen^ i welke tegen '13 Februari pp, touw waren gezet,

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1