onderwijsioesfanden eon den LangeisdijH. atnuHM I sMBsilMiBii PuijMiit fTiiiflflito Bkiii i iWl^ilWrw L^Sr^giSllljSlMB wwhaI 91R I WlwMl DKIm/ Za'teridag 15 Maart 1924. i Wij ontleenen (bet volgende aam de „Schager Courant": In (de laatste jaren zijn de toestanden op onderwijsgebied bier vaak een onderwerp van beraadslaging geweest, en zijn ze ook vaak in !de pers besproken. Sinds de R. K. school1 voor iden geheelen Langendijk werd geopend en paarmee aan ide openbare school te Oudkar spel, Noordscharwoude en Zuidscharwoude tal van leerlingen werden onttrokken, begon er .feitelijk desorganisatie op onderwijsgebied te (ontstaan, doordien er te veel onderwijzers en klasselokalen in de openbare school overbleven en al spoedig te weinig ruimte in de R.-K. school ontstond. Wie eenigszins bekeinid was met de grootte van het aantal R.K. kinderen en jden snellen aanwas van dit getal, de uitbreiding van de Katholieke bevolking aan den Langen dijk, kon 'bet op zijn vingers nateBen, dat de opzet van Iden bouw der R.K. school zoodanig was jdat al spoedig tot uitbreiding zou moeten worden overgegaan. We hebben daarop toen meermalen de aandacht gevestigd, doch onze stem was die van een roepende in de woestijn. Thans worden Ide naweeën van ditverkeerde Inzicht ernstig gevoeld. In deze (tijden, waarin reeds de zuigelingen in Üe wieg over ondertvijsbezuini|gdng liggen tie droomen, fspreekt het haast van zelf, dat de vroegere kampioenen voor de openbare school nog vaak met droefheid terug denken aan de jaren, waarin zij op de onzinnige geldverspil ling wezen, die het gevolg zou (zijn van het vol doen aan de verlangens van. hen, .die streden voor enopeischten de vrije school. Op het oogen bik erkent iedereen, dat het onderwijs schro melijk duur is, zoo duur, dat nu op de onder wijzerssalarissen moet worden beknibbeld, sa larissen, waarvan iedere ingezetene van Lan gendijk, om nu maar in deze buurt te blijven, zal moeten erkennen, dat ze niet te hoog zijn, omdat zij niets meer vertegenwoordigen dan de composante <van alle factoren, die te zamen een menschwaardig bestaan vormen. We willen nu maar niet meer verdei spreken over den ionzaligen schoolstrijdhet pleit is inu beslecht (en we willen er voorshands niet aan meewerken, om den vroegeren toestand weer terug te krijgen. Laat de resultaten van de vrije school nu maar eens doorwerken, op dat we na een aantal jaren kunnen zeggen, of Nederland nu zooveel christelijker zal zijn ge worden als in die tijden van de oppermachtige Staatsschool. Laten we de bijzondere school een fair play geven en blijkt het dan, dat haar voorstanders in ihet gelijk worden gesteld op grond van tastbare aanwijzingen daarvoor, wel nu dan is het pleit voor goed gewonnen. Jam mer mag het nochtans heeten, dat de vrijheid van onderwijs, die aanvankelijk door de Chris- teijkc partijen is opgeeisaht, aan banden is ge legd door Ihet z.g. Bouwwetje en volgens de debatten over ide Ondérwijsbegrooting in de Tweedie Kamer (dit nog sterker zal geschieden ook volgens aanwijzingen van rechtsche spre kers. We gaan (daarop niet verder in, en keeren terug naar Langendijk, over welks onderwijs toestanden we ïhet een en anider wilden zeggen naar aanleiding van wat de Langendijker mede werker van 'het Noord-Hollanjdsch Dagblad in het midden meende te moeten brengen en daar aan eenige verdere beschouwingen vast te kinpo pen over 'de aan de orde zijnde actie tegen de onderwijsverslechteringen. Bedoelde medewer ker neemt 'deze actie als hét punt van uitgang vopr zijn beschouwingen over de vraag, wie reden van klagen hebben over de toestanden op onderwijsgebied, de voorstanders van de openbare of die van de bijzondere school. En dan komt hij tot de conclusie, dat het aan den Langendijk de laatste zijn, die in zeer slechte conditie verkeeren. Alvorens daarop verder in te gaan, is het al licht niet ondienstig, even te wijzen op de ver keerde actie, die ook hier tegen de onderwijs- verslechtering is op touw gezet. Terwijl de christelijke partijen 'terecht gezamenlijk optre den om de stellingen van het bijzonder onder wijs tie verdedigen, zijn de voorstanders van openbaar onderwijs vaak volslagen verdeeld ge feest. Men zou nu zoo meenen, dat het op t oogenblik aan ieder duidelijk moet zijn, dat het openbaar onderwijs 'het slachtoffer is geworden van politieke (doeleinden en dat di(t dus een vingerwijzing zou moeten wezen om nu in ieder geval de politiek buiten te sluiten, doch wie dat heeft gemeend, rekende buiten de S.DA..F. het N.V.V. en te kwader ure ook' dein Rond van Ned. Onderwijzers. Wie herinnert zich niet de groote meetings, gehouden door deze ver- eenigingen, aan welke ten grondslag lag: geel het kind, wat des kinds is, door te demonstree- ren voor de godsdienstige en politieke neutrali teit der openbare school? Die tijden schijnen belaas voorbij. Hoe zou het anders mogelij zijn, dat aan de afdeelingen van genoemde ver- eenigingen, die plaatselijke comité s vormen, (verboden wordt er andere politieke partijen bij uit te noodigen. De Democraten en Vryz.-Dem. zijn geen tegenstanders van omderwijsverslecn- 'tieringl Zij worden niet waardig gekeurd, mee te strijden tegen de aanslagen van de Regee- ring op ons onderwijs. Die strijd moet staan ra het feeken der S.D.A.P--pohtiek Wat kan hun de school schelen, als hun pohtiek er maar wel by vaart. Zoo gaat het nu ook aan den Lan gendijk. Doch de Bond van Ned. Ond. heeft dit spelletje doorzien, en heeft terecht eentge 'feiten genoemd, ffie met talrijke andere te ver meerderen zijn ten die aamSooneridat de s. d, niet meer kunnen worden aangemerkt, als Ide Bondsideeën te huldigen. Het oomité, dat nu uit s. id. en Bestuurdersbond bestaat (deze laat ste bestaat ook weer grootenldeelis uit s. d.) heeft, nu de Bond voorloopag niet meewerkt,; ,zdoh tot de afdeelingen van Volksonderwijs en N.O.G. gewend, alsmede tof de Oudercom- fnissies, met het verzoek te willen meedoen aan hun (poltieke) actie. Nu het voorloopig niet is gelukt de Bondsonderwijzers voor ihun karretje te spannen, zal het op deze wijze met ,die leden van N.O.G. en Volksonderwijs worden geprobeerd, 'tls niet onmogelijk, of dit zal ge lukken. Dat gaat hier zoo in zijn werk: de s.d, a.p.-ers en geestverwanten zijn ld van Volks onderwijs. Op de vergadering, waar het bewus te verzoek tot deelname wordt behandeld, zijn ze present. Den meesten andieren leden laat de heele actie koud, komen althans niet naar ide vergadering en laten zoo de belangen van ^Volksonderwijs bevorderen),?). Volksonderwijs doet mee, of althans de s.d.-leden van Volks onderwijs doen mee. Zoo krijgt het den schijn, alsof het nog een heele beweging is, die gedra gen wordt door tal van ingezetenen. De werke lijkheid is anders en zal anders blijven, zoolang jde politiek zich meester maakt van de school en" zij dit instituut wil misbruiken ter propageering barer belangen. De medewerker van het N.-H. Dagbl. klaagt er nu over, dat de openbare scholen in zooveel gunstige roonditie verkeeren met betrekking tot die verhouding van het aantal leerlingen en 'leerkrachten te Noord- en Zuidscharwoude en O-udkarspel, dan de R.K.-school te Noordschar wonde voor den heelen Langendijk. En met weemoed ziet hij dan lokalen der openbare scholen te Oudkarspel en Zuidscharwoude leeg staan, terwijl in de R.K. de kinderen opgepropt in Ide lokalen zitten en ei zelfs met April geen -plaats voor nieuwe leerlingen meer is. Die klacht kan eigenlijk langs ons heen gaan. Eer stens doordien tie Minister van zijn richting, die R.K. Ruys, geweigerd heeft, de 4 Langendijker gemeenten tot één te vereenigen, ook al weer om coalitie-genooten 'te ontzien. En nu de sa menvoeging van 3 gemeenten al maanden aan de orde is gesteld, hoort men definitief nog jnaar steeds niets. Wie is of wie zijn nu de oor zaak van iden laakbaren toestand in de R.K. school te Nd.-seharwoude? Dat zijn de vrienden van den schrijver in het N.H. Dagblad, de re- geeringsmannen van (de christelijke partijen.. Daar moeten de vlammen van zijn protest heent worden gericht. En laat hij nu ook de schuld niet geven aan den gemeenteraad van Noord scharwoude. De chr. wethouder Barten stemde tegen de aanvrage voor den bouw der school- uitbreiding en zelfs een der R. K. raadsleden stemde blanco. De R.-K. schrijver moge nu al een hooge borst opzetten, hij keert die in een verkeerde richting (en wendt zich niet naar dien kant, waar hij de klappen moet uitdeelen. Het zal1 (daarom begrijpelijk zijn, (dat wijj toch moeten glimlachen, als die R.-K. schrijver zich richt tot hen, die altijd zoo pleiten voor goed volksonderwijs (en vraagt) of men bij het open baar onderwijs ieen dergelijken toestand zou dulden en zoo 'niet, of zij dan ook niet eens in het openbaar zouden willen getuigen, dat deze toestand ook bij het bijzonder onderwijs onduldbaar is." Dit beroep maakt op ons geen indruk. Afge scheiden nog van het feit, dat dergelijke toe standen bij het openbaar ondierwijs herhaaldelijk hebben bestaan, Hat om een voorbeeld te noe men, ook in Zuidscharwoude indertijd volge propte lokalen Waren, zelfs over 2 leerjaren verdeeld, doch Idat toen bij den raad aan doove mans|deur werd geklopt en dat ook' toen r.-k. raadsleden blijkbaar overtuigd bleken, dat dit een gezonde toestand was, afgescheiden daar van zeggen we, is het toch al te naïef te ver wachten, dat 'de voorstanders van de openbare school een eri zouden laten hooren over den onduldbaren toestand in de r.-k. school te Nrd. Scharwoude. Als (die voorstanders der bijz. school dat bij hun bevriende regeering niet klaar spelen, 'hoe zouden de anderen daarin moeten slagen! Of begrijpt bovendien de kla ger van het N..-H. Dagblad niet, dat die leege lokalen ook openstaan voor de R.-K. kinderen! en dat wij, voorstanders van goed onderwijs!, jnnig overtuigd zijn, dat het R.-K. lrijnd niet die minste [schade aan zijn ziel zal lijden, als het een paar jaar openbaar onderwijs zou ont vangen. Hij wil toch niet, dat wij; ons heilig principe geweld zouden aandoen, door een kreet van verontwaardiging aan te heffen over die snoodheid van een regeering die volgens meer genoemden schrijver in haar plicht te kort schiet. Kom, kom, waar schort het hem als hij schrijft: „Men (d.z. de voorstanders van de o,s.) heeft gezwegen als een mof; alles zwijgt, ook Ide raad, die verantwoordelijk is en aan wien ïn een onzalig oogenblik de beharti ging van ide belangen van, het bijzonder onder wijs is opgelegd." Wou deze schrijver dan, dat de bijzondere schoolbesturen maar konden eten uit Ide staatsruif zonder eenige controle? Hebben zij hog niet genoeg macht 'bij' de inrich ting van het leerplan en de benoeming der onderwijzers? Mogen zij het staatsgeld nu maar ongelimiteerd gebruiken om over 't algemeen ricbtingsb-elangen te behartigen? Maar een- we dervraag. Hoe vindt de schrijver de situatie van ide openbare school, wier belangen moeten behartigd worden in gemeenten, waar de raads- meerderheid behoort tot de richting van hem, die dezelfde is als die schrijver in het N.-H. Dagblad? Zou de openbare school daar het troetelkind zijn of zou het daar wel een beetje „gemaakt" worden met de behartiging van de belangen van 'het kind... van het kind, zeggen we, en niet van den toekomstigein kiezer of kiezeres. Herhaaldelijk versdhynen -jb Ons r.-k'. W.-fE. ;Daghlacl correspondenties van den Langendijk over: bestaande schoolto e standende- plaatse lijke; pers wordt ge- (of mis-?) bruikt om daarin hun ideeën te verkondigen en laksch al? de voorstanders van ide openbare school over 't algemeen zijn, lat.en zij die meeningen voor wat zij zijn. Zoo kan er een sfeer ontstaan, die naar buiten den indruk yesrigt, alsof alleen voorstan ders van 'bijzonder onderwijs de vurige verdedi gers-: van goed volksonderwijs zijn en dat het feu sacré der mannen en vrouwen der open bare school1 al lang is gedoofd. Dat is zoo niet. Dat ihet niet meer tot uiting komt, is te wijten aan de overtuiging van de meesten, die mee nen,. dat de tijd ook hier de would-be-marte laars der bijzondere-school-inrichting tot an dere inzichten zal brengen en idat er eens een tijd .pal komen, datde school erzal zijn om het kind, zonder een enkele bijgedachte van iet reeds op de schoolbanken goede partijgan gers van te maken, doch slechts menschen, die willen strijden voor gerechtigheid, naastenlief de, en alle hoogere menscbelijke eigenschap pen, die voorwaarden zullen vormen voor een mensChelijke samenleving, idie mooier zal zijn 'dan - de tegenwoordige met haar partijhaat en overheerschingszuc ht UIT UHfM UiVlTKfcK ST. PANCRAS. Ook in (deze gemeente heeft de dievenbende welke gearresteerd is in verband met verschil lende eendendiefstallen, een slachtoffer. De ibeer J. Tol', welke in den voorzomer een 50 M. gaas van zijn land miste, kreeg aanzegging dat dit gaas bij een der bendeleden was gevonden. ST. PANCRAS. De (herdershond van den heer Koelemeij Jr. voor de -eerste maal1 jongende, heeft 12 jongen ter wereld gebracht. Een unicum. HEERHUGOWAARD. Volor kostelooz-e inentiftgrrtegen pokken be staat in onze gemeente gelegenheid op 19, 20 en 21 Maart n.l.: 19 Maart, te 2 uur in 'het o-ude raadhuis, |20 Maart tie 2 uur in ide o. I. school no. 1; 21 Maart te half 2 in de o. 1. school no. 3. en dien idag te half 3 in de o. 1. school te V eenhuizen. Op 26, 27 en 28 Maart op dezelfde uren kun nen in ide respectieve lokalen de vaccinatie - biljetten (pokkenbriefjes) worden verkregen. HEER HUGOWAARD. Traden bij de stichting der begrafenis-vereen alhier reeds ieen flink aantal laden toe, de verwachting van (het bestuur in spoedig sterke toename, schijnt wel verwezenlijkt te zullen 'worden. Bij 'den eersten rondgang voor de inning van contributie werden -door den bode niet minder dan 70 nieuwe leden aangebracht. Daar 'het ter algemeene kennis gebracht is, da't het volgend jaar voor dan nog toetredenden 'tamelijk hooger .contributie geldt, zullen in den loop van idit jaar, verwacht men; nog wel een aantal- personen tot de ver-eeniging toetreden. PLAATSELIJK NIEUWS OUDKARSPEL. Er -doet zich h-i-er een geval van typhus voor, wat in (dien laats ten tijd gelukkig zelden het geval meer is. Het komt ons voor, dat het weg- bijven van (deze ziekte,, die hier voorheen veel- vuldiger 'voorkwam, een der groote vöordeelen is, die Ide waterlei-ding heeft gebracht. Toch bewijst het Voorkomen zoo nu -en dan vanj een enkel geval van deze gevreesde ziekte, dat men in bet nemen van voorzorgsmaatregelen niet te voorzichtig kan zijn. OUDKARSPEL. Al beeft bet den laatsten tijd 's nachts nogal eens flink gevroren, het krachtige voorjaars zonnetje heeft ieder spoor van ijs uit -de slooten doen verdwijnen. Dit komt natuurlijk den land bouwer zeer ten goede. OUDKARSPEL. De winter (duurt dit jaar nogal1 lang. Om nu de behoeftige-n in dez-e gemeente van brand stof te voorzien, heeft men bij ide ingezetenen, een collecte gehouden. Een mooi ido-el! ZUIDSCHARWOUDE. ■De vooruitstr Vrijz. Kiesvereen. vergaderde gis teravond ten lokale van den heer P. Kramer, onder voorzitterschap van den heer K. Dijkhuizen. De op- kkomst was niet groot. De voorz. vond dit jammer. Hij bracht in de eerste plaats dank aan den oud voorzitter, den heer C. de Jong, voor wat hij in 't belang der kiesvereen. had gedaan, hoopte bij de lange agenda op korte, zakelijke besprekingen en meende, dat, ook al zijn er geen verkiezingen aan de orde, de vergaderingen tusschentijds heel wat nuttig werk kunnen doen. De secretaris, de heer Du Burck las de notulen der vorige bijeen komst voor en kreeg een pluimpje voor zijn nauw-/ keurig en uitvoerig weergeven. Meegedeeld werd dat enkele leden waren toegetreden en hadden be dankt. De secretaris bracht daarna een uit voerig Jaarverslag uit, waarin hij de verschillende werkzaamheden van het afgeloopen jaar de revue liet passeeren. Vrij breedvoerig stond hij stil bij de verkiezingen, waarbij hij de fel-persoonlijke be strijding der S.D.A.P. aan een vernietigende critiek onderwierp. Hij schetste het vermoeden dezer par- tij-afdeeling, als zouden twee hunner de raadszaal binnen stappen en slechts i der V.V. Hoe anders is dat uitgekomenV-V. 265 stemmen, S.D.A.P. 131. Wel moet dit een verschrikkelijke ontgoocheling zijn voor den een, die zich allicht een plaats op het eeregestoelte van het W-ethouderlijke ambt had gedroomd, de andere zich al voorbeschikt zag de lakens in de raadzaal uit te deelen. Op het Jaar verslag werd door niemand aanmerkingen gemaakt terwijl de voorzitter den secretaris dank bracht voor zijn bloemrijke uiteenzetting. Uit het financieël verslag van den Penningmeester den heer Wonder bleek, dat de ontvangsten f95.88 hadden bedragen de uitgaven f95.25, doch dat nog. f25 moest wor den betaald,1 wat inmiddels is geschied van de in gekomen contributies, waardoor op Ket oogenMOc' een kassaldo van f 28.13 aanwezig is. Den penning meester werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer en gedechargeerd, nadat de heeren. P. Berk hout en C. Jansen verklaard hadden de bescheiden der rekening in orde te hebben bevonden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de' heer P. Wonder met bijna algemeene stemmen her- kozen. In de vacature-De Jong verkoos men den heer DZeeman, die echter bedankte, waarna de h-eer P. Glas als zoodanig herkozen werd. I De contributieregeling werd breedvoerig bespro-' ken. Algemeen was men het er over eens, dat een hooge contributie niet noodig is, daar slechts plaat selijke actie wordt gevoerd. Het Bestuur was van oordeel dat met een contributiehefting van 50 cent per jaar kon worden volstaan, vooral waar het aan tal leden vrij groot is. Algemeen werd betreurd dat de vrouwen zich zoo weinig met de sociale taak der gemeente inlaten: zij toch voelen toch vaak het beste, hoeveel er nog aan ontbreekt. Als resultaat van deze besprekingen werd voorgesteld dat man en vrouw voor één contributie lid kunnen worden, terwijl het Bestuur zal trachten mej. Groot te engageeren voor een spreekbeurt, waar vooral de wenschelijkheid zal worden bepleit van meer meeleven der vrouwen. Over de propaganda werden behartenswaardige wenken gegeven door den secretaris, die daarvoor het plan de campagne uiteenzette, dat ten slotte met algemeene stemmen werd aangenomen. Bij -de nu volgende R-eglem-entsherziening ■werden geanimeerde besprekingen gehouden pverr ide vraag, of het niet gewenscht was den naam te wijzigen in Democratische Kiesvereen. Men meende, 'dat de electorale en sociale in zichten zoodanig waren veranderd, dat dez-e verandering die naamswijziging wettigde. De heer Du Burck trachtte dit uitvoerig -aan te t-oonen en wees daarbij op 'de geschiedenis der jciesvereeniging, die altijd heeft beoogd, de democratische elementen van alle richtingen te omvatten. Hij wees daarbij op 'de evenredige vertegenwoordiging. Als men dez-e materie be kijkt, moet men niet in het enge kringetje van Zuiuscharwou-de blijven; daar kan -de houding va nde s. d. slechts verwarring stichten, door dat die 'houüing van alle democratie is ge speend; doch men moet wijd-er bikken, en -aan ziet men dat de -democratie baan breekt ten -de maatschappelijke verhoudingen een an dere richting aanwijst dan door -de tegenwoor dige leidende gro-ep-en wordt gedaan. De heer P. Berkhout is het in veel met 'wat 'door 'den vorigen spreker is gez-egd eens, reeds 25 jaar geleden is door hem op die nieuwe scheidingslijn gewezen tusschen demo cratie -en autoerratie. En meer en m-eer gaan we werkelijk "die richting. Hij is echter be- v-eesdr dart de buitenstaanders de kiesvereen. zouden vereenzelvigen met een a|d. der Dem. (Partij. Om dat ie voorkomen, en om te zorgen, dat de vereen, louter plaatselijk blijft, los van 'eke bestaande poltieke partij, is hij 'tegen ■naamsverandering. De voorz. is van hetzelfde gevoelen en meent ook, dat het schade zou ictoen aan -den invloed naar buiten. Nadat de heeren A. B. Jansen -e-n D: Zeeman bngeveer in denzelfden geest hebben gespro ken, wordt besloten niet tot naamsverandering, over te gaan. Bij de doelstelling werd -echter besloten het woord vrijzinnige en democratische te veranderen. Aan verkiezingen voor; de Banna zal ,en wordt r-eeds jaren niet m-eer meegedaan. Nog worden belangrijke besprekingen ge houden over 'dp schoolgel-dregelingen voor Bui tengemeenten. Algemeen werd, nadat de voor zitter aanvankelijk -een eenigszins afwijkende meening had omtrent deze kwestie, de h-ouding der raadsleden goedgekeurd. De voorz. meende dat, waar de garantie-stell ing door de Buitengemeenten reeds bestaat voor H.B.S. en Gymnasium, het onrechtvaar dig is, idat dit niet geldt voor de bezoekers der (Handelsscholen. Daartegenover werd opgemerkt, dat, als men - den stap in de verkeerde richting heeft gezet, het bet-er is, terug t-e gaan op -den verkeerden w-eg dan nog verder verkeerd te wandelen. De secretaris -deed in dit verband voorlezing van wat -de heer Albarda, de onderwijsspeciali- teit der S. D. A. P. over -dez-e kwestie had ge zegd bij ide laatste B-egrootingsdebatten, waaruit bleek, -dat ook hij mogelijkheid van verhaal op :de ouders wenscht. De eenig juiste oplossing flez-er kwestie moest worden gezocht in alge meen kosteloos onderwijs. Wordt het op de gemeenten geschoven -dan is -dit geen algemeen kosteloos onderwijs. De mogelijkih-eid en groote waarschijnlijkheid w-ordt 'dan geboren, dat minst kapitaalkrachtigen voor meergegoed-en moeten betalen ,daar d-e gemeenten aan een grens voor haar progressie in de belastingen is gehouden. Nog kwam ter sprake de geldende schöolgeldre- geling voor de o-l. scliool. Opgemerkt werd, dat hier een hoog schoolgeld werd geheven, en dat het niet waar is, dat de meeste gemeenten een hoogere heffing hebben. Doordien de schoolgeldre geling wordt gebaseerd op het laatstbekende ko hier van de Rijksinkomstenbelasting, en deze ko hieren zoo laat bekend worden, leidt dit soms tot onaangename ontdekkingen, zoodat men een hoog schoolgeld betaalt, ofschoon men in het vorige jaar totaal geen inkomen heeft gehad. Bij de te genwoordige samenstelling van den raad is het ondoenlijk verandering in de verordening aan te brengen. Getracht zal worden iets te doen tegen de plannen tot onderwijsverslechtering. De voorzitter sloot daarna de vergadering met dank voor de zakelijke en ernstige discussies. ZUIDSCHARWOUDE. Een autobus van 'd-e firma Kok en Tuinman reed tegen leen hek aan de Oostzijde der straat, waarrdoor -dit werd beschadigd. Ook de auto xwerd eenigszins b-esohadigd. De wegen zijn hier ook zoo smal! OUDKARSPEL. Iin verband met hèt aantal leerlingen is het aantal leerkrachten aan de openbare school alhier met ingang van 1 April v, astgés teMop 4.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3