maar weer naar elders te vertrekken. Utrecht was hun' leen groote teleurstelling geworden. Het had inmiddels ook de aandacht van de Verieeniging Dierenbescherming getrokken, dat die meesten der paarden van dit circus er niet bijster florissant uitzagen ein er vermoedelijk wiel wat aan die voeding en verzorging dezer dieren zou ontbreken. Dierenbescherming was voornemens harentwege aan te bieden, voor Ihet voedsel der paarden te doen zorgen, zoo dit door de onderneming mocht worden be geerd in het belang ider dieren. BUiTENLAND Duitschland- De Rijksdag ontbonden. Nadat de Rijkskanselier nogmaals op de noodza kelijkheid had gewezen van de handhaving der noodverordeningen, las hij een verordening van den Rijkspresident voor, waarin wordt verklaard, dat, daar het der regeering gebleken is, dat geen meer derheid in den Rijksdag is te vinden voor het on veranderd laten voortduren van haar noodverorde ningen, de Rijkspresident den Rijksdag ontbindt op grond van art. 25 van de rijksgrondwet. Ruslanid. De Daily Mail" meldt idat de Paus aan MacDomaH verzocht leen beroep te doen op 'de sovjet-regeering voor vrijlating vain Tsjiplaic, 'r.k. aartsbisschop ivan Petrograid, en 12 andere geestelijken die thans in ombekende gevangenis - sen ém 'Rusland zijn opgesloten. Griekenland. Heden 'zijn na den aainsl'ag op de En- gelsche legatie voor den ingang van de Roe- meemsohe legatie nog 5 bommen gevonden. Vermoed wordt dat de aanslagen geschieden door royalisten om de republiek in discrediet te brengen. Vereejii'jgfdie Stalen. Bij (den storm, welke de laatste dagen an New York woedde, kwamen 100 personen om bet leven hoofdzakelijk tengevolge van het instorten van huizen en het afvallen van dak pannen. Marokko. De bladen bevatten een telegram uit Ma drid, meldende dat een Spaansche kannon - neerboot de haven van Ce'uta is binnengevallen met een EngelsCh jacht op sleeptouw, dat er op was betrapt, wapens aan land te brengen, bestemd voor 'de Rif-benden. Midden-Amerika., lUit Punta Arr.es, een der havenplaatsen van Costa Rica wordt gemeld, dat daar door een aard schok groote verwoestingen zijn aangericht. Het marine radiostation te Charleston m Z. Carolina 'heeft een draadloos bericht opge vangen van 'd,e Noorsche boot „CIssy", waarin werd gemeld, idat het Amerikaansche schip „Santiago" ten Zuiden van kaap Hatteras is vergaan. Het Noorsche schip kon een reddings boot met '10 man oppikken. Van de overige 2c opvarenden van 'het vergane schip ontbreek1- elke mededeeling. Men vermoedt, idat zij den dood in de golven hebben gevonden. De „Santiago" was op weg met een lading suiker van Cuba naar New York. In Zwitserland heeft men de uitgifte ont dekt van valsche Fransche bankbiljetten van 1000 francs. De ontdekking geschiedde als volgt Ongeveer drie weken geleden vervoegde zich aan een bank te Chaux-de-Fonds iemand, die zes Fransche biljetten van 1000 francs ter in wisseling aanbood. Men gaf hem het vereisohte bedrag in Zwitsersche francs er voor in be taling. Eienige dagen later vervoegde dezelfde per soon zich bij de Nationale Bank te Ohaux-de- Fonds en bood vier Fransche biljetten van 1000 francs 'ter wisseling aan. Na een zorgvul dig onderzoek kwam men tot de ontdekking, HET SNEEUWKLOKJE. De Eerste Lentebofde. Een K'hd der Vrije Naliuur. 't'Hangt aan een fijnen groenen band Zoo vredig bij den grond; 't!Was de Natuur, wier eigen hand Dien band aan 't Klokje bond. 't Weerklinkt met helder, zoet geluid, Als d'eerste knop zijn boei ontsluit. TussCben sneeuw en ijs is het uit den bodem gekomen, wij ontvangen berichten uit Middel burg; Meppell, Zeist, Domburg en Bloemendaal, idat men Ideze lieve lentebode 'beeft opgemerkt, wat ons 'hartelijk verheugde. Het roept ons uit bosoh en gaand bet eerste welkom toie. Hoort hoe vriendelijk en vroolijk 'het zijn zilveren klokje klept en luidt, hoort zijn telken jare terugkomend lied: Ik' ben er weer, ik ben er weer, bet Sneeuwklokje is gekomen. Wondt wakker, gij allen, die den winterslaap nog slui mert; wondt wakker, bet is tijd om op te staan! En bet wondt niet moede te luiden, te zorgen, 'het -geeft het niet op, alvorens aan zijn roep stem gehoor is gegeven. Op de vleugelen van den wind wondt zijn roeping vervoerd, en over al klinkt 'het, hier luid, daar zachtkens, ginds - met zoet gefluister: wondt wakker, het Sneeuw klokje is' gekomen en het wondt tijd aan het •werk te gaan om jonkvrouw Lente met bloe menfestoenen te begroeten. Niet overal' dringt zijn roepstem door: tal van boomien hooren alleen de echo van bet voorjaarslied en blijven nog een poos in zoete rust. Toch ziet de Winteraconiet nieuwsgierig uit naar wat daar buiten voorvalt, komt ook haar neusje uit den zwarten gropd steken' om, idat deze 'biljetten valsch waren. Men maakte den cliënt hierop opmerkzaam en deze begaf zich ter nadere informatie naar de Federale Bank, waar hij den raad ontving, de biljetten naar de politie te brengen. IntUsschen ontdekte ook de bank, die de 6 valsche 1000 francs-biljetten in betaling geno men had, idat ze benadeeld was en noodigde den inwisselbar, iflien zij kende, uit, het do.or haar uitgekeerde bedrag in Zwitsersche francs Ie restitueeren. De wisselaar verklaarde, niet te weten, dat de Fransche 'biljetten valsch waren. De politie, (die de zaak in handen heeft, ver moedt, dat de biljetten zijn uitgegeven door een groote organisatie van valsche munters. 'Ook wondt de verondersteling geopperd, dat het zeer wel mogelijk is, dat men hier te doen heeft met valsche biljetten, door één der .Duit- sche organisaties, die den koers van den Fran- sohen franc beoogen te drukken, in omloop ge bracht. Men heeft ale reden om te gelooven, dat deze organisatie in betrekking staat met een groot associatie, zetelend te Amsterdam en met tal rijkje inuividuen in Zwitserland, met name r Genève, die in massa Fransche francs verkoo pen en wel 100 fransche francs tegen dien prijs van 17 Zwitsersche francs. Tie Luedenscheid is in het walswerk van fduek en Bueren idoor een zware ontploffing in het ketelhuis de gieterij in ide lucht gevlogen. Gelukkig gebeurde het ongeval in den schaft tijd der arbeiders; daaraan is het te danken, dat slechts twee menschen brandwonden heb ben opgelöopen. Dien 21sten Februari had de juwelier Goe- bel in Friedenau zijn winkel gesloten om koffie te gaan (drinken, toen even later een jonge jnan zich laan den winkel' vervoegde met een handwagen met ieen groote kist. Hij laadde de kist af ten schoof die voor de deur, waarop hij rustig tegen Ide kist bleef leunen, schijnbaar in afwachting van de komst van den juwelier. Anderhalf uur Ihield hij het wachten vol, toen scheen het hem te vervelen, hij schoof de kist weer op (de kar en ging heen. E|en half uur later kwam Ide heer Go eb el terug en merkte, dat zijn winkel geplunderd was. Er was een sifcuk uit |de deur gezaagd en het gat was latei met papier dichtgeplakt. In de kist had een in breker gezeten, die rustig zijn werk had kun nen volbrengen, terwijl zijn schijnbaar doelloos wachtende maat uitkijk hield. De handige in brekers zijn thans gepakt. Toen zij de gestolen juweelen te gelde trachtten te maken, was de politie hun op het spoor gekomen. Te Parijs is Dinsdagnacht door de politie een keurig igekteede Engelsche vrouw van on geveer 25 jaar zwervend op de Quai de Gavres aangetroffen. Men 'heeft haar naar het zieken huis overgebracht. 'Haar antwoorden op de ge stelde vragen waren zoo onsamenhangend, dat men vermoedt, dat zij haar geheugen heeft verloren. „Gentral News" meldt uit New York, dat de ergste orkaan, die men sinds 20 jaar beleefd had, langs de kust van Maine tot Florida woedt De wind 'bereikte gistermorgen een snelheid van 80 mijlen per uur en veroorzaakte een ont zettende schade. Vijf personen zijn, naar tot pu toe bekenid is„ 'tengevolge van het instorten van huizen omgekomen. Nieuw-Engeland en Virginia hebben in he vige mate van sneeuwval te lijden gehad. In New York is door den s'torm aanzienlijke materieel'e schade aangericht. Golven, zoo hoog als men zich niet kan herinnieren, sloegen over de kust; talrijke akkers liepen onder water. Langs de kust van New Jersey werden auto's en spoorwegwagens omvergeworpen. Toeienchamon. Volgens een bericht uit Cairo hebben Carter, eens van zin met het sneeuwklokje bruiloft in bet woud te vieren. Des zïl'vren klokjes we'kgeluid Roept ze allen voo,r en na; Het goud der Boterbloem ontspruit, Het Blauw der Hepatica, En lieflijk dauwt op het windgerudht Viooltjes geur door d'avondlucht. 'Op ons schrijfbureau staat een klein van glas Vervaardigd vaasje, gevuld met water en on kruid; wij hebben alleen van dat onkruid de bloempjes, reinwitte ploempjes geplukt, buiten in den met sneeuw bedekten tuin op 21 Febru ari 19241 Het Sneeuwklbkje toch is een kind van onze Flora en iedereen weet, dat al die kinderen 'te zamen eenvoudig onkruid worden genoemd. What cs in a name? Wij achten het plantje er geen haar minder om, eerder gaan wij er prat op, dat kinid het onze te mogen noemen. Het kind 'houdt van gezelligheid, waar het in de vrije natuur wordt aangetroffen ziet men 'het in dichte groepjes bijeen. Hier tus- sohen kreupelhout, spelend met de dorre bla deren, waartussehen die schalksche gezichtjes vroolijk uitkomen en spotten met sneeuw ein ijs, ginds omboorden ze een ruwen slootkant hun lievelingsplekjes niet naar eein vast gestelde richting, neen, hier en daar verstrooid als bet ware, een band vormend vol fantasie lijnen vol poëzie, een band of bonld, door Moe der Natuur geborduurd, zoo mooi, zoo vol leven, dat men niet moede wordt hem te be wonderen .Nimmer zagen wij dat mooier dan op het kerkhof te Edinburgh, welks talud elk voorjaar prijkt met duizenden sneeuwklbkjes, die de herleving vertolken van zoovele dierbare afgestorvenen. Ook hier te lande, vooral tus- sdhen Den Haag en Wassenaar zagen wij me nig, plekje, dat waard was om er het penseel gravin 'Carnavon ten Sir John Maxbell afstand gedaan van alle aanspraken op de vondsten in het graf van Toetenehamon, ofschoon zij volgens de Egyptische wet recht hebben op de helft der vondsten en de opgravingen 50.000 pd.st. hebben, gekost. De Egyptische regeering gaat intusschein voort met de inbeslagneming en heeft daartoe dt grendels en andere sluitingen., die Carter had laten aanbrengen, doen vernielen op zulk een wijze, idat de rechtsgeleerde raadsman van Car ter spreekt van tnbrekerswerk. Land en Tuinbouw het kweeken van aardappelen VOOR POOTGOED. ■Die teleurstellingen welke bij de teelt van aard appelen voor pootgoed nog al te vaak voorkomen, geven den directeur van den Plantenziektenkundi gen Dienst aanleiding het volgende onder de aan dacht van de verbouwers te brengen: Als hoofdoorzaak van de tegenslagen bij het teelen van gezonde aardappelen moet genoemd wor den het besmettelijke karakter dat sommige ziek ten (bladrol, mozaïek en aanverwante ziekten) nebben. Hoewel de factoren waarvan de versprei ding van deze ziekten afhangt niet allen bekend zijn, zijn er toch enkelen waarmede reeds voor het poten rekening kan gehouden worden. ie- Het poten van aardappelen, welke voor le vering van pootgoed bestemd zijn, op gescheurd grasland moet ten sterkste afgeraden worden. Zoo wel door opzettelijk genomen proeven als uit waarnemingen in de praktijk is voldoende gebleken dat de nateelt van gewassen op gescheurd grasland geteeld, in bijna alle gevallen tot groote teleurstel lingen aanleiding geven. 2©. Verschillende aanwijzingen zijn er, dat sterk bemeste gewassen, speciaal die welke met veel stik stof zijn bemest, een nateelt geven met een hooger percentage zieke planten, dan die welke gegroeid zijn op het land dat matig was bemest. Hoewel het nog niet meer dan aanwijzingen zijn, zal de verbou wer toch goed doen zijn aandacht aan deze quaestie te wijden. Proeven om na te gaan of inderdaad een zoodauigen invloed aan een te sterke bemesting moet worden toegeschreven,, zijn in vollen gang. Wellicht dat het langer groen blijven en daardoor ook het gedurende langeren tijd bloot staan aan besmetting als oorzaak van het verschijnsel kan beschouwd worden. 3<e, Nog te vaak worden de selecties, dus de partijen, welke in de toekomst het allerbeste ma teriaal moeten leveren, te veel in de nabijheid van de gewone aardappelvelden uitgepoot. Gezien het feit, dat ziekten als bladrol en mo zaïek door bladluizen kunnen worden overgebracht zal men er van het begin af aan rekening mede moeten houden, dat de besmetting over grooter afstand kan worden verspreid. Daarom moeten de selectievelden zooveel mogelijk van de grootcultuur worden afgezonderd. 4©. Aantasting door Rhizoctonia wordt zeer in de hand gewerkt door het laat aanwenden van stalmest, of zooals bij de vroege aardappelteelt nog op sommige plaatsen gebruikelijk is door het z.g.n. „oversteken" met trammest. Voor het herkennen van de diverse -ziekten op het veld zij verwezen naar de Verslagen en Me- dedeelingen No. 6 van den Plantenziektenkundigen Dienst „Aardappelziekten, waarmede rekening moet worden gehouden bij de veldkeuring en bij de selectie." Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst en door de daarbij werkzame ambtenaren. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. I (2e 'helft Maart.) Nadruk verboden. Als 'de vorst uit dein grond is, dan brengen de volgende 'dagen heel wat werk. De voor jaar sbemesting dient inu te geschieden. Als phosphorzuurbemesting gebruike men nu su perfosfaat, men geeft dan in den regel' per Hectare een paar maal minder dan van T'ho- masmeel. Voor kalibemesting kan patentkali dienen; hoewel (dit oplosbaar is in water, [s toch een vroegtijdige uitstrooiing thans aan te beve len. Patentkali bevat 25 pet. kali, kainiet 12.4 pot., zoodat men van ide eerste mestsof met half zooveel kan volstaan als men gewoon is van kainiet 'te geven. Aan aardappelen, voor de en palet voor op te nemen. Wij 'hebben echter belaas reden om te twijfelen of diezelfde plekjes er nog zijn, daar wij toen reeds, eenige jaren, geleden, bespeurden hoe het vandalisme bij sommigen zoover ging, om die aardige lente boden bij duizenden te stelen, iini potten te ziet ben en ter markt te brengen om ze voor dub beltjes te verruilen. En zoo sierlijk als het sneeuwklokje daar buiten is, zoo leelijc is hei in een pot. Men kan het zien, voelen en tasten, dat het daarin niet hoort, het is een kind dei- vrije natuur en dat moet het blijven. Trouwens, het duldt geen gevangenschap, liever sterft het dan opgesloten eenige jaren te leviem. i I Toen wij hierboven schreven dat het ons kind was, drukten wij ons niet juist uitimmers ons kind behoort niet ook aan een ander, en idat is wel met het sneeuwklokje, Galanthus nivalis, het geval. Behalve dat het in ons vader land menig-vuldig aangetroffen wordt, is liet verspreid over geheel Midden-Europa, en ook in het Zuiden van ons werelddeel is het geen vreemdeling. In Zwitserland zoekt dat „klokje" het hoog, daar bewoont het de vochtige berg- weilanden tot op een hoogte van 1600 M., en ook de bewoners van Bohemen en SOezië kun nen van „ons kiad" spreken. Het sneeuw- kokje ds een bolgewas, dat zoodra bet boven dien grond komt al zijn schatten laat zien. Ter weerszijden van twee lijnvormige, grijze blade ren, komt er een bloemsteeltje naar boven. Dit steeltje is de drager van een hangenden bloem knop, die in jongen toestand opgesloten is ge weest in een scheede, die wij boven aan den bloemsteel aantreffen. In dezen toestand zijn zie reeds werkelijk lef, helt geheel wordt echter fraaier, wanneer keuken bestemd, 'moef men nooit' kainiet geven' maar patentkali; dit met het oog op de kwali teit. M angelwortels daarentegen bemest men het best met kainiet, welke meststof men even wel' niet kort vóór het zaaien mag uitstrooien; men ido;e idit ongeveer een paar maanden daar voor. Aanwending Ivan kalk- en kalkmergeï moet steeds zoo vroegtijdig mogelijk geschie den. In den tuin. Bij gunstig weer komt nu het 'tuinieren in vollen gang. Al wat men in den zomer hoopt te oogsten, wordt nu gezaaid of geplant, dus schorseneeren en wortelen, dop erwten, peulen en tuinboonen, de verschillende koolsoorten, sla, spinazie en' raapstelen, enz. Schorseneeren zaait men einde dezer maand, of begin April, op rijen, 'die 30 c.M. van elkaar zijn. Men kan deze groenten combineeren met kropsla of Wortels; van de laatste b.v. de soort Amsteridamsche bak; ook de Vroege deuvik en de Naardertuinwortel zijn aan te bevelen!. De schorseneeren dunne men later uit op 15 c.M. afstand. Van peulen en erwten 'heeft men hooge, van wiel 6 'voet, 'half hooge van plm, 3 voet, en lage van 1 tot 2 voet; bij ide laatste heeft men geen rijzen (takken) noodig. Men legt ze in rijen, die een onderlingen afstand hebben van 1.20 M-; daartusscben kan men 'dan in den eersten tijd verschillende groenten zaaien, b.v. raap stelen, radijs en spinazie. Vaak legt men 2 rijenslechts '12 tot 15 c.M. van elkaar en steekt daartusschen de rijsjes, zoodat aanbelde zijden hiervan (de planten kunnen opklimmen. Nog legt men de erwten wel in 4 rijen, die ruim een voet van elkaar liggen. Men steekt dan aan (de kanten lang rijs, in 't midden kort. De opbrengst ds echter, bij deze teeltwijze niet evenredig aan de benoodigide hoeveelheid poot- erwten. Ah aanbevelenswaardige, goede varië teiten willen we noemen: Wonder van Ame rika (stam) Amsterdamsche vroege (halfhoog vroege) en Rasper- of ruige gele (hoog); van de peulen: Stampeul (laag). Veertigdaagsohe (halfhoog) Slier- of Krombek (hoog). De tuinboon legt men in twee rijen, van 45 c.M. telkens 2 boonen bij elkaar, 45 c.M. ver der wieer 2. Heeft men 2 rijen gelegd, dan laat men ieen ruimte van anderhalven meter, om dan Weer een dubbele rij te poten. De tus- schemruimte benut Imen vopr de teelt van vroe ge aardappelen, of voor de nateelt van augur ken. Ook kan men er raapstelen, radijs, wor tels en spinazie tussehen zaaien, vopr welke groenten de tuinboon, welke zich vroeg ont wikkelt en hard is, een goede beschutting biedt. Een goede soort tuinboon is: voor den handel' de vroege breede witkam, voor de keuken om jong te 'gebruiken Witbloeiend-witblijvend, voor de inmaak ide Mazagan. Laat het weer het toe, dan neemt men de bladbedekking van de perken met hyacinten, tulpen, crocussen, enz. Ook als het nog vriest, moeit men het dek er voor 'een deel afnemen, omdat, zooals men dan zal zien, de bollen reeds in (het blad gegroeid zijn. Neemt men het loof niet weg, dan worden de bolbladeran licht zwart, hebben later nog gaatjes, terwijl zelfs de bloemknoppen verloren kunnen gaan. Zie geregeld de plantjes na, die ge reeds onder glas (hebt gezaaid. Zijn er bij, die wil len wegvallen, verspeen ze dan, natuurlijk nog onder glas. Onder glas kunnen nu gezaaid worden, om ïn den zomer den tuin te sieren: Verbena's, Pyrethrum, Petunia's, Lob'elia''s, Re seda, Perilla hankmensis e.a. Bescherm na het zaaien den' grond tegen uitdrogen door de zon veel gieten mag niet. Zijt ge (de gelukkige bezitter of bezitster van een oranjerie, lucht ze dan flink, als het er warm 'in wordt en bescherm ide planten tegen de zon. Staat Ides avonds de lucht niet naar vrie zen, laat Idap ook des nachts wat frissche lucht binnen, opdat (de planten weer daaraan gewen nen. Na ©en warmen, zonnigen dag moogt ge flink besproeien of bespuiten. de 'drie buitenste schuitvormige witte bïoemdek- bladeren zich ontplooien, ze komen vrij uit te staan en gunnen ons dus gaarne een blik in het huwelijksleven. Wij zien nu dat de binnen ste krans van bloembekfeedselen ook uit drie blaadjes bestaat, al schijnt dan door een sier lijke insnijding het dubbele aanwezig te zijn. Dit trio is heel1 wat kleiner idan de buitensten; ze staan rechtop en vormen een bijna gesloten kokertje. Van buiten zijn ze, aan den vo.et beginnende, voor 3/4 groen gekleurd, een kleur die naar 'den top in wit vervloeit. Aan beide -zijden van fde plaats waar het bloemblaadje gespleten is ontdekken wij: een klein groen vlekje, dat (daar, vooral wanneer men het door ©en loep waarneemt, op bet witte vield fraai uitkomt. De binnenzijde is gestreept groen, af gezet voor het grootste gedeelte door een wit randje. De meeldraden die hierop volgen zijn zes in aantal, hebben oranjekleurige helm- knopjes, die Idoor korte helmdraadjes gedragen worden, waartussehen ,lde naaldvormige stijl uitsteekt. AI ideze organen staan op 'het vrucht beginsel' ingeplant, waardoor de kogelvormige groene vrucht 'in spé onderstandig genoemd wordt. „En eindelijk, als de zomer daalt In volle majesteit, Een zee van kleur en klanken straalt, Heel het aardrijk overspreidt, Dan kömt bet klokje in 't duister weer En legt zijn blijden feestdos neer." Zoo is het; als het gras gemaaS wordt is ons sneeuwklbkje of reeds ter ruste gegaan, of de scherpe zeis dwingt het daartoe, om een volgend jaar opnieuw het steeds heerlijk voor jaarslied te zingen, waarvan herleving de groind toon is. (Oovergenomen uit de „H. P.").

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5