Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag 18 Maart 1924 88e J argg per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. 1 O 23 l'vwmr 91 NIEUWE I# Deae courant versenijnt Dinsdags, Donderdagb en Zaterdags. ABUflHEBEHTSPKMS aEDAOTEÜB-UITeE VBB SDBESi! loordscftiMrwoade. PBIJ8 Ö.EB i.S EBTESflEMt fam 1—b regels 75 et., elke regel meer 15 et. Me lettert of fignetten worden n&ar plaatsruimte berekend, Brieven reehta-treekc ana den Uitgever „LANGEDIJKER GROENTECbNTRALE" JAARVERGADERING Ten1 huize van dm heer Rus te Heenhugo- waard werd de Algemeene Jaarvergadering ge houden van de Laingedijker Groente Centrale, ondier voorzitterschap van dein heer Si. de Boei Kz. te Zuidscharwoude. Nadat de voorzitter met hamerslag aller aan dacht tot zich heeft getrokken, tvorat door hem 'de volgende openingsrede uitgesproken: Mijne heeren. Het is mij teen genoegen, u op onze algemeene vergadering hartelijk welkom te heeten, ook een hartelijk welkom aan bet bestuur en in het bijzonder laan ontzie gasten. De gasten waren: P. Slot A.Pz., voorz. markt bestuur, Falstar voorz. Centraal Bureau, W. •Balk, seor. Prov. Commissie, W. Dirkmaat, betaalmeester, C. Slot keurmeester, J. Kramer lid Koophandel, Hazeloop Rijkstuinbouw. Afwezig met kennisgeving: C. Wagenaar Rz. Koophandel, W. v. Sloofen, burgemeester Heer hugowaard en de Eere-voorzitter wegens hoo- gen ouderdom. Ook oen woord van welkom aaln de pers, die zeker bereid is hetgeen Ideze dag bespro ken wordt in hunne kraniten te vermelden. Mijne heeren, het leven der tuinders hangt ten nauwste samen met de opbrengst zijner pro ducten, zop zonden wij het kunnen vergelijken bij de oppervlakte der zee, golvend op en neer. Zop duidelijk kunnen wij dat zien op de grafi sche voorstelling in ons vergaderlokaal. De lijnen idie den omzet aangeven zijn hoog en laag, zoo gaat de lijn hoog naar boven en dan zakt hij soms weer heel laag. Zoo, is het ook net het leven der tuinders. Het vorig jaar taben wij allen in de verdrukking, de fut raakte ;r uit, met zorg en kommer zag men de toe- !omst te gemoet. Nog wel toet eenige hoop, doch ook zekier met vrees, ging men het komen de jaar tegemoet. Wat is er toen al niet gedaan Mn onzen toestand te verbeteren, de ©en dacht iet zoo en de ander wilde weer op ©ene andera nanier. Doch allen keken naar de regeering, ie regeering die wij meenen zoo goed gediend e hebben in de oorlogsjaren, idaar was thans Mizie hoop op gevestigd. Kleine vereenigingen ;n zelfs particuliere personen gingen met hun deeën naar de minister op hoop van zegen. De ioestand braoht het zeker wel mee want wij lebben in ons organisatieleven toch wel ge teerd, dat dat geen resultaat geeft en het betier s langs ©en lijn te gaan. Er is dan ook bij de legeering ten slotte niets bereikt idan het op- ïeffen van het 1/2 pet. registratie en verlaging ier spoorvrachten. Dit wil echter tiiet zeggen lat er anders wel iets bereikt zou zijn, het haa dlicht tot hetzelfde resultaat gekomen, maar iet optreden had organisatorisober geweest. Toch is het mogen gelukken van Provinciale taten van Noord-Holland een crediet te ver krijgen voor de tuinders onzer [provincie. Dit is »n zegen geweest voor diegenen die er ge- iruik van moeten maken in onze streek. Ik eg gebruik van moesten makien, 'want heit varen immers haast allen menschen die niet wis - en waar zij naar toe moesten oim ©enig beidrijts- .apitaal te bëkomen. Hiervoor brengen wij aan 'rovinciaie Staten ©n aan onze Provinciale Com ïissie onzen hartelijken da-rik. Het Provinciaal radiet werpt hier beslist rijke vruchten af, al de zomer niet schitterend geweest, die prijzen an onze wintexproiducten zijn van dien aard at er idit jaar wel iets zal overschieten om de oodige schulden af te doen (en men zoodoende iet zijn bedrijf er weer beter voor komt te taan. De agenda van 'dit jaar ziet er heel an- ers uit dan die van het vorige jaar. Alle pun- m spraken haast van bezuinigen, thans heb- en wij meer zakelijke punten. Toch was er et vorige jaar een punt pp d'e agenda heef >ber omschreven maar welke toch mijn volle mpathie had. Solidariteit in den tuinbouw, pk bij de bespreking kwam 'het jiiiet geheel tot ja recht, maar toch hébben wij alen wel ge leld de beteekeinis van dien 'korten zin. Ja, ijne heeren, solidariteit jn iden tuinbouw, dat oeten wij hebben, daar moet het naar toe, it moet pms aller streven zijn. Dit is hier m einen kring schitterend naar voren gekomen dens de transportarbeidersstaking in Juli. Het 3.S voor den veilingleider ©en moieilijke taak n de ver lading te regelen, doch de medewer- ng die getoond werd door de tuinders, maak- het tenslotte licht. Niet dat het laden zoo pleizierig voor ons was, ook diet omdat wij dat werk direct aan ons wilen trekken, maar alleen de solidariteit die zoo spontaan getoond werd, dat was het dat wij ons één gevoelden, dat wij als één man stonden om Ide bezwaren uit den weg te ruimen. En zoo moet het zijn Sn vereenigingen dan is ten slotte alles te biereiken. Dit moet ook in grooteren kring doorgevoerd women, de ge- heele tuinbouw in Nederland moet, al is hij dan ook thans verdeeld in vier groepen bij ver schillende punten één worden. Hiermede heb ik op het oog, dat wij ook moeten hebben afge vaardigden in de Landsregeering. Wij moeten tuinders hebben in de Tweede Kamer. Het is pns zeker allen wel duidelijk Idat wij in de Tweede Kamer slecht vertegenwoordigd zijn, van ide 100 leden zijn er slechts enkelen üL nog iets afweten van den tuinibouw, doch het grootste gedeelte weet er absoluut niets van en 'het blijkt ons: wel (dat zij. er zich ook niet sterk voor interesseeren, wanneer wij noemen het Handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije, het invoeren van den zomertijd, het gieiheel ophou den van subsidie aan den Nederlandschen Tuin bouwraad enz., dan moeten wij constateeren dat wij moeten trachten dajar zelf zeggenschap te krijgen. Mijne heeren, onze Bond breidt zich hoe langer hoe meer uit. Ver uit (den omtrek komt men met zijn product naar |de Broeker veiling. Het was in Nederland ide eerste veiling, aie opgericht werd en al is het dan niet in omzet de grootste, toch is het een eerste in den lande., .wat belangrijkheid aangaat. Toch is het voor ons nog een taak om meear. bdkenuheid aan onze Veiling 'en ook aan onze producten, te geven. In Engeland, hoofdzakelijk in konden wordt thans (reclame voor onze producten gemaakt, wat naar de gegevens, vruchten zal atwerpen, maar wij moeten ook in eigen land reclame ma ken. Hier in Nederland zijn nog vele streken die heel weinig bekend zijn met ons product. Het is ons opgevallen tijdens de tenioonstellung in Amsterdam waar de vierbond goed vertegen wooraigd was met alle soorten groenten, welke wij in massa produoeeren, hoe weinig menschen iets van de streek afwasten, zelfs niet' wiisten waar het precies te vinden was. Wij hebben daar boekjes uitgegeven, met een kleine om- sichrijving van de streek en tevens wat in een jaar werd aangevoerd vermeld. Van deze boek jes hebben wij er 4000 uitgegeven, alles met Elkaar heeft het nog al wat geld gekost, doch wij meenen 'dat wij er wel succes mee hebben bereikt. Wij staan op het gebied van reclame maken nog ten achter, maar dit is te verbete ren, cioch wij moeten er op rekenen dat het geld kost .En als wij nagaan, idat de Engelsche to- matenkweekers in eigen land, want het product blijft ook in eigen land, verleden jaar 30u00 pond sterling hebben uitgegeven enkel voor reclame en aie hebben het al meer jarein ge daan, zoodat wij kunnen constateeren dat re clame maken zeker vo.oraeelen afwerpt, zoo- üat ook wij ons (kosten moeten getroosten om tot goede resultaten te komen. Onze winter - veiling wordt nog al druk besproken, dat wil zeggen het ko.open uit de hand ter aanvuling van hetgeen er ter veiling v^as: aangevoerd. Over het algemeen komt men tegen dat uit de hand verko.open op, toch meen ik dat het thans nog een noodzakelijk kwaad is, waar wij nog niet buiten kunnen. Wij kunnen nagaan dat onze winterveillng groeit en wij haaden ons ook voorgesteld dat het maar niet direct pas zou zijn, maar dat oinze winterveiling langzaamaan tot het volmaakte zou komen en aaar twijfel ik ook niet aan. Wij! heb ben nu idrie bijzondere jaren gehad, het jaar '21 '22 met weinig proaucten, en hooge prij zen met een langen tijd strengen winter, zoodat de menschen met hun weinige producten meen den dat zij niet door het ijs, behoefden te mar telen, want dat de prijs wel toog zou blijven. Het gevolg was dat de Handel als het ware geheel stil stond. Het kwam toen helaas met die prijzen slecht af, zoo hoog (als, zij waren tijdens de viorst, zoo laag liepen zij toen het open watier was. Het is toen wel gebleken dai de afzet regelmatig moet doorgaan en of dii toen enkel de oorzaak is geweest van de zoo veel lagere prijzen kan ik (niet beonrdeeLn. Daarna het jaar '22'23 met veel producten ien zeer lage prijzen, toen heeft ide veiling haast geheel in de behoeften van iden koopman voor zien. En nu dit jaar een Hink kwantum produc ten, veel aanvraag met steeds oploopende prij zen, veel ijs. in de vaart en tpoh regelmatig een fliinken aanvoer aan Ide veiling. Maar door de vele aanvragen kon de veiling niet in de be hoeften voorzien, zoodat er nog al belangrijk ui tde hand is gekocht. Toch is het gebleken, trots de kooplieden yieel den boer op moesten en ieder haast in de gelegenheid was om uit de hand te verkoopen dat die veiling toch voorging, gezien den groo- ten aanvoer. De maand Januari was het ergst met het uit de hand koopen, toen zijin er 755 wagons verladen, waarvan 153 uit de hand ge kocht. Uit dit alles blijkt, 'dat het veilen van onze winterproduoten levensvatbaarheid heeft en zeker binnen afzienbaren tijd aan ide behoef ten van den koopman zal voldoen. Misschien zal het bezwaar nog zijn dat onze overkap ping (welke zoo uitstekend voldoet) zal blijken te klein te zijn, doch dat is wanneer dit een maal een feit is geworden nog wel te ondervan gen. Mijne heeren, in 1918 hebben wij hier ook Vergaderd, het was de critiekste tijd van voed- selnood, 'doch hier was volop eten en drintcen| en wel van het beste, zoodat die dag als het ware een feestdag was. Ook thans zouden wij dezen dag als een feestdag kunnen vieren alleen om .het feit dat DuitaChland'weer als kooper op onze markt is gekomen. Dit geeft ons hoop iaat onzen arbeid .in de toekomst loonend zal zijn. Doch al is het daft in werkeliijken zin geen feestdag, toch hoop ik dat wij dezen .dag in opgewekten zin met elkander doorbrengen, laten wij het werk dat ons waCht zakelijk behandelen en laat ieder zijn goede gedachten naar voren brengen tot groei en bloei onzer organisatie ien in het bijzon der van onzen Bond. Hiermede verklaar ik de vergadering voor ge opend. Door den' voorz. werlden nog (enkele mede- deelingen gedaan: le dat het bestuur bij de laadplaats twee akkers aangekocht had en daar voor goedkeuring der vergaüering verzoent. Deze goedkeuring werd na toelichting Verleend, 2e dat het bestuur met (de besturen van de vei ling be Noordscharwoude en Warmenhuizen met een collectieve zending van groenten had deelgenomen aan de tentoonstelling te Amster dam in September 1923, en (aldaar met succes was uitgekomen; 3e. 'dat op Ide tentoonstelling het vorige jaar te Gent gehouden, onze pro ducten tusschen de Westlandsche en ander Hollandsche een goed figuur hadden gemaakt. Hierna werd door den markt-betaalmeester, den heer W. Dirkmaat een verslag uitgebracht over den aanvoer en omzet der groenten. Vol gens de inventarisatiecijfers waren er 1 Janu ari 1924 bij de leden van de L.G.C. aanwezig: wagons van 10.000 Kg. Rooide kool 471, gele kool 535, 'deensche kool 687, uien 98, wortelen 59, totaal 1850. Tot en met 12 Maart verzon den: Roode kool 460, gele (kool 487, deensche kool 601, uien 67, wortelen 30, totaal 1645. Voorraad: mode kool 11, gele kool 48, deen sche kool 85, uien 31, wortelen 29, totaal 205. Juiste voorraad roode kool 11, jgele kool 29, deensche kool 61, men 16, wortelen 22, totaal 139. De omzet van' 1 Januari tot en met 12 Maart 1924 bedroeg f1401000,—. De heer J. Wagenaar Cz. 'bracht vierslag uit namens ide oommissie welke de notulen der al gemeene viergadering van 14 Maart 1923 nage zien hadden. De notulen zijn goedgekeurd, waarvoor de voorzitter, de commissie (én den secretaris dank zegde. Hierna volgt het Jaarverslag van Iden Secre taris, dat onder dank wordt goedgekeurd. De heer Jb. v. d. Busse bracht verslag uit namens de commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. Spaans Jz. De rekening werd goed gekeurd en 'den penningmeester werd dank' gezegd vopr zijn accuraat beheer, Hierna werd volgens Art. 10 [der statuten aangewezen de plaats waar de A.V. in 1925 za gehouden worden. Koedijk werd aangewezen Bij punt 7 werd het eerste voorstel van het bestuur aan de orde gesteld. 7A. Voorstellen van het bestuur. In plaa van A werd besloten eerst C. te behandelen, luidende: Art. 7 der statuten aldus te wijzigen. Het 'Bestuur van den Bond bestaat uit 2 leden van elke aangesloten vereeniging. Indien meer vereenigingen in een gemeente zich bij den bond willen aansluiten, moeten deze minstens 75 leden tellen, doch bij minder dan 75 leden hebben zij recht op één bestuurslid. Een amen dement van „de West" te Koedijk, dat meer dere vereenigingen in een plaats waar reeds een bondsvereeniging bestaat, 30 leden moet tellen, wierd hieraan toegevoegd. 7C 'werd mét agemeen estemmen aangenomen. Voorstel 7B luidde; Het stemrecht 'te ver teenen aan alle leden van iden L.T.B., van 'de bij Iden bond aangesloten vereenigingen. De seor. las een schrijven voor van den Tuinderskring Langemdijk v. d. L.T.B, om aan al zijn leden naast de plichten ook dé rechten te geven, ait naar aanleiding van het feit dat op de A.V1923 aan deze leden het stemrecht is onthouden. Van verschillende zijden werd gewezen op de onbillijkheid v. d. L.T.B (dat in hun orga nisatie geen plaats is voor miet-R.K. leiden.. Anderen en vooral' de: voorz., namens het.be stuur verdedigden het voorstel. Sommigen we zen er op dat wij niettegenstaande Art. 4, hen reeds als lid toegelaten hebben. Art. 4 luidt(dat om lid fe worden, de vereeni gingen lid moeten zijn van Ide Nted. Tuinbouw Raad. De L.T.B. is echter niet aangesloten bij den N.T.R. D;e groep veilingen heeft deze v/oor- waarden reeds het vorige jaar lals. vervallen ver kaard, zoodat volgens deze laatsten aft. 4 mis bruikt wordt om onze R.K. leden het stemrecht te onthouden. Met 597 stemmen 'voor 'en 137 tegen werd het bestuursvoorstel' verworpen, aangezien het een wijziging .der statuten.betrof, waarvoor 2/3 van het aantal stemmen jvereischt wordt. 7A. Van het bestuur, het aannemen der ver eenigingen „De Rijp ien Omstreken" tie De Rijp en De Zuid te Sint Pancras. Werd met al gemeene stemmen aangenomen. 7 7D. Van het bestuur om ide uiensorteering op ide volgende maten uit te voeren; Nep tot 35 m.m., Drielingen van 3243 imi.m., gewone uien 4075 m.m., .en groote 70 M.m. en daar boven. Door dé afgevaardigden van „Groente Cultuur" te Broek op Langendijk ien' „Hugo- waard" te Heerhugowaard werd dit voorstel bestreden. Het voorstel werd met 827 stemmen' voor en 307- tegen aangenomen. 7E. Van het bestuur; bet ophouden op de veiling mag niet gebeuren. Dit voorstel werd van vele zijdein bestreden, aangezien dit te veel aan de rechten der aanvoerders komt. Besloten werd den veilingleider op te (dragen het ophou den toe te laten, maar dit te verbieden als zon der geldige reden wordt gedaan. De veiling leider aanvaardt dit bij wijze (van proef, daar het voorstel met 1Ó50 stemmen tegen 84 wordt verworpen. 8A. Van „Groente Cultuur" te Broek op Langendijk en „De Toekomst" te Zuidschar- woude. Het eerste om geen percentage van den omzet der producten aan den koopman te ge ven,, het tweede om het geven van het pet. aan Idezen te doen ophouden in overlég met de zustervereenigingen en „De Koophandel". Het praeadvies om naar omstandigheden met de „Driebond" en ,,de Koophandel"' in overleg be treden werd met algemeene stemmen aan genomen. 9A. Van „de Schermeer" te Zuid- en Noord- Schermer; indien in 't vervolg het 1/4 pet. voor contante betaling in overleg met „de Koophan del"vervalt, dit bedrag te besteden voor re clame voor ons product in het buitenland. 9B. Van „Hugowaard"; idem om 'het 1/4 pot. te laten vervallen. De vergadering besloot de Voorstellen 9A en B ,uit te stellen tof een latjer te houden A. V. t 10A. Van „Groente Cultuur"; de L. Gr. neemt maatregelen 'dat bij verhandeling van uien een uniforme lossing wordt voorgeschre ven, terwijl keuring der uien indfen deze moet plaats hebben in dein zak moet gebeuren. De voorzitter wees op (die bedoeling dat hét lossen der uien en de keuring niet over 'hor,' maar het eerst van zak 'tot zak. of los in spoor wagon of schuit moet geschieden, ien de keuring niet door arbeiders in den zak mag uitgevoerd worden, maar volgens het prae-advies; Hef bestuur achtte het noodzakelijk dat de keuring van uien naar bebooren en naar het oordeel van den keurmeester wordt toegepast. Nadat op de vraag van 'een der afgevaardig den,, of- de uien doo.r de ontvangers mogen worden beschadigd, ontkennend door den voor zitter werd beantwoord, werd het 8A met alge meene stemmen aangenomen. 10B. Van „Groente Cultuur" om met den Nooridermarktbond en Warmemhuizen actie te .voeren tot verdelging van' ratten, door aaw J

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1